Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. Nieuws uit de Buurt peccinni niet op het afgesproken uur verscheen, begon de menigte ongeduldig te worden en schreeuwden Attrapeecini, Attrapeccini. De burgemeester die op het terrein aanwezig was, spoedde zich naar de woning van den vreemdeling. Hij voed haar even leeg van binnen, als goed bewaakt van buiten. De vogel was gevlogen door een kelder, die in een naburige woning uitkwam en met hem... een som, in waarde ^gelijk aan 50.000 gulden. Men had hem betaald om geen wonderen te doen en de dooden in hun graven te lateu rusten. Ende zoo geschiedde het. Z. W. VENRAY, 28 September 1907. Verleden Zondag had alhier omstreeks zes uur eene buitengenwone vergadering van den R. K. Volksbond plaats. De weleerw. heer kapelaan Lenders opende de vergadering met den gewone groet, en deelde den leden mede dat een nieuw bestuurslid moest gekozen worden. Vacature Vullings die zijn ontslag had genomen, werd met by na algemeene stemmen gekozen de heer P. Schols. Door den heer Philipsen werd medege deeld dat hij het voorzitterschap van den Volksbond niet meer kon waarnemen. Onmiddellijk hierop ging 't bestuur nu over tot het kiezen van een nieuwen President en de uitslag was dat de heer P. Schols gekozen werd, deze nam met de keuze genoegen, en wilde voor korten tyd het voorzittersschap waarnemen omdat de ZEerw. heeren P. Schmeitz, Dr. Poels en de geestelijk Adviseur hem hiertoe herhaaldelijk verzocht hadden. Oagetwijfeld is deze keuze eene zeer goede, vast en zeker zal de Bond onder dit nieuwe praesidium vooruitgaan, ver volgens werd medegedeeld dat de vakver» eenigingen noodzakelijk vertegenwoordigd moesten zijn in den Bond, en dat op het oogenblik bijna geen twijfel m6er is of de Bond zal door verschillende vakver- eenigingeu aangesloten worden, als de timmerlieden- schoenmakers- en metse- laarsvereeniging. Ook de los9e werklieden zullen eene aldeeling vormen. Eeo spreker zal uitgenoodigd worden om voor een ieder het nut en voordeel eener vakvereeniging uit een te zetten. Mcge een nieuw leven door de vak ver- eenigjug tot stand komen er. dal de niet aangeslotenen beseffen om zich aan te sluiten, teneinde van de voordeden die hieraan verbonden zijn te kunnen profiteer#». Op verzoek van den ZEerw. heer Pastoor werd medegedeeld dat Z.Eerw al het mogelijke zou doen, wat in zijn vermogen was, om de Volksbond te steunen en te helpen. Met eene opwekking om zich te ijveren voor 't aanwerven van nieuwe leden, en het trouw bezoeken der vergaderingen, sloot de President deze vergadering. Met een enkel woord meldden wy reeds in ons vorig nummer, dat door de Ceflp, Stoomzuivelfabriek -Venray" op de gehouden tentoonstelling te 's Hage een verguld zilveren medaille werd verworven voor gezouten boter, doch nader vernemen wij van welingelichte zyde dat de volgende medailles werden toegekend: Ongezouten boter afdeeliog Iuternationaal zilveren medaille. Ongezouten boter aldeeling nationaal verguld zilveren medaille. Wy achten ons verplicht een woord van hulde te brengen, aan den directeur der Coüp. Stoomzuivellabriek -Venray. Waarschijnlijk wegens de drukke werkzaamheden der landbouwers, was de Woensdag alhier gehouden veemarkt niet druk bezocht en de aanvoer van rundvee ook gering. 't Was toch jammer, want er heerschte nogal kooplust, en er waren verscheidene vreemde kooplieden aanwezig, die wegena gebrek aan gevraagde kwaliteiten, onver richter zake moesten vertrekken. De aanvoer van biggen was niet heel groot, evenmin als den omzet. Men betaalde van f 4 tot f 5 per s'uk terwijl men voor de beste soorten zelfs tot f 8 betaalden. Maandag omstreeks 12 uur ontst< nd er een begin van brand in bet schoenfa briek van den heer J. Versieyen. Door spoedig toegesnelde hulp was de ontploffing in den petroleum motor al gebluscht voor dat de spuiten waren aangevoerd. De schade bepaalt zich boofdzakelyk bij gedeeltelijke vernieliDg van de machine. Dinsdag atond voor de rechtbank te Roermond terecht M. II. S., oud 16 jaren, timmerujau beklaagd dat hij alhier op 24 Augustus 1907 een bedrag van omstreeks f 4.50, eigendom van P. O. Custers uit diens woning heeft ontvreemd. Eisch ter heschik- king stellen der regeering. MERSELO. Zondag 15 September had op den Doelen alhier het prysschieten plaats door de honoraire leden, van wie de volgende een prijs behaalden le prys O. Arts, 2e prys G. v. Dijk, en 3e prijs P. J. Marcellis. Was de belangstelling op dezen Zondag gering. Zondag word er druk geschoten door de werkende leden op dezelfde gel uk schijf. Thans verkregen de volgende leden een prijs le prys J. Gielen, 2e prys H. v. d. Hoogenhof, 3e prijs P. J. Ewalds, en 4e prys Math. Art*. HORST. De op Dinsdag gehouden jaarmarkt was drukker dan gewoonlyk. Aangevoerd werden89 runderen, 8 paarden, 8 korven biggen en eenige schapen. De handel in rundvee vooral was levendig en er werden hooge prijzen voor besteed. Voor biggen van 8 tot 10 mark per stuk OTTERSÜM. Verschillende landbouwers die koeien en paarden aan de zoo zeer gevreesde ziekte het miltvuur hebben schade gehad, welke ziekte in hoofdzaak te wyten is aan de laag gelegen weilanden hebben deze langs de Niers afgemaakt, zoodat het de dieren onmogelijk is geworden van 't verpeste gras te vreten. Sinds dien tyd zijn er ook minder gestorven. Om dus deze ziekte zooveel mogelijk tegen te gaan, is dit middel wel aanbeve lenswaardig. GENNEP. Woensdagavond reden alhier een paar fietsrijders in zulk een vaart tegen elkander dat beiden tegen den grond rolden, waarbij de eene, die zeer dronken was, zoodanige bloedende wonden bekwam dat men hem bewusteloos in het dichts bijzijnde huis binnenbracht, alwaar hij later verbonden werd. Misbruik van sterken drank was hier de oorzaak van 't geval. VENLO. Door den heer G. Linssen. fabrikant in religieuse beelden, is aan de commissie tot Stichting van bet Retraften- huis aangeboden, en door deze commissie dankbaar aanvaard, een gepolychromeerd beeld in -carton-pierre," hoog M. 1.60, voorstellende den Christus van Mont- raartre. Door de ambtenaren ter gemeente secretarie alhier is een adres tot den Gemeenteraad gericht om verhooging van jaarwedde. Zy hebben o. a. overgelegd een staat van de salarissen ter gemeente secretarie te Roermond m de desbetreffende jttokkan-Zga Mad, Hond -*ir-Oj:ucer.tü Ambtenaren afd. Limburg. Woensdagmogen viel de wagen waarmede het flesschenbier van de Klosterbiau wordt rondgebracht aan de Roerrn. poort omver. De boomen braken af en het paard ging er van door de Vleesch8traat in, waar het gegrepen werd. Door het omvallen van den wagen waren natuurlyk vele flesschen gebroken en deden zich enkele omstanders te goed aan de overgebleven resten bier. Het voorval liep zonder ongevallen af. SWALMEN. De familie Eggels op de heide alhier trof verleden Zondag een zware slag. Vader Eggels, welke 's mor gens nog de hoogmis had bijgewoond en later bet middagmaal gebruikt had, werd 's namiddags door een beroerte getroffen, even buiten zijn woning gevonden. Nadat by was binnengedragen, gaf hij binnen enkele oogenblikken, nog tijdig voorzien van de laatste H. Sacramenten, den ROERMOND. Het 9jarig zoontje van den heer L. van Bergen in de Kruishee renstraat, bad Dinsdagavond omstreeks 6 uur het ongeluk met het schot van een wagen voorover te slaan, waardoor het kind met liet hoofd op de straatsteenen terecht kwam. Op last van dr. Styns is het naar de klinie* overgebracht. De toe sland is vrij gunstig. Woensdagmorgen 10 uur passeerde aan de Kapel in 't Zand een automobiel natuurlijk in woeste vaart, zooals wij dat van die dingen gewoon zijn. Een oude vrouw werd weer de dupe, daar zy onder de wielen raakte. Zij werd door behulp zame handen weggedragen. Door het dapper optreden van den 82 jarigen krassen grijsaard den heer van Thil, gepensioneerd raarech., die de automobiel tot staan bracht, werd het nummer aan de politie bekend. SITTARD. In onze stad en omgeving heeft het deze week 's nachts sterk gevro ren. De thermometer daalde in den nacht tot beneden het vriespunt, overdag was het warm weder. De in de tuinen nog staande zomergroenten hebben veel geleden e» de pluk van sommige soorten late booneo kan als geëindigd beschouwd worden. Ook de komkommers zyn veel bevroren, zoowel als vele najaarsbloemen, In het veld is men overal bezig met het aardappelrooier!, die tegen alle ver- waehting in, op vele plaatsen slechts een natig beschot opleveren. GELEEN. Toen een inwoner van dit dorp Zondagavond omstreeks 10 uur huiswaarts keerde, kreeg hij van een hem onbekend manspersoon plotseling een schot in den rug. Zijn toestand is zeer ernstig. Hy werd opgenomen in Catanriënberg te Maastricht, WITTEM. De rechtbank te Maas tricht veroordeelde Dinsdag zekeren S., veekoopman, gediiineerd, wegens diefstal van twee koeien, tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Vergelijkt men deze s'raf met eene andere, denzelfden dag door deze recht bank opgelegd, dan rnoet zij wel zwaar schijnen. Van 3 inwoners van Voerendaal, die eenige inwoners van dat dorp halden gestoken en gesneden, en hun huis half hadden verwoest, werd de vader tot 1 jaar, de zoon tot 6 maanden veroordeeld, terwyl de jongste zoon, die nog onder de kinderwetten viel, 3 maanden tuchtschool kreeg. De eisch was in dit laatste geval voor deze drie resp. 2 jaren, 1 jaar gevange nisstraf en 3 maanden tuchtschool. De eisch tegen den koeiendief was 4 jaar De rechtbank sprak dezen beklaagde vrij van den diefstal van een koe te Hulsberg, waarvoor tegen hem 2 jaar werd geeiacht HEERLEN. Omtrent de geheimzinnige geschiedenis welke zich Donderdagnacht te Zeswegen en op den Sintelberg van de myn Oranje Nassau I heeft afgespeeld, verkeert men nog vrijwel in het duuter. Van den onbekenden Duitscher, die in gezelschap van Goossens gezien is den avond te voren, is nog niets bekend. Daarenboven ia als zeker vastgesteld, dat de dood gevondene om midlemacht (toen is hy voor het laatst gezien), geheel alleen was. De Doitscher, in wiens gezelschap by in den vooravond gezien was, had hem toen dus verlaten. Omtrent Goossens zelf hebban wy te bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen die den uidiuk vestigen, dat de onge lukkige meer hekhgenswaardig dan schuldig is. Goossens is te Bleiick altoos voor oen goede en degelyke jongen doorgegaan, waarop niets te zeggen viel. Ook zyn gedrag hier ter plaa'se is lot voor korten tyd nhetispelijk geweest, voor zoover ruen het heefi kunnen nagaan. Vroeger moet de man echter een tyd- lang krankzinnig geweest zijn en men deukt, dat in de laatste dagen de ver schijnselen van geestesstoring zich weder hebben 4#0|> >aard. Verschillende ver schijnsel-, w 'rijen dit vermoeden. Sedert een eek ongeveer werkte hij met In Schiuaeien schijnt hy ook een kruisbeeld te hebben wiiien omverwerpen met de woorden Allons, ge hebt hier al lang genoeg langs den weg gestaan, ge kunt nu ook wel eens weggaan. Dinsdagavond bevond hy zich te Schandelen, en 't huis van K. aldaar voorbijgaande, begon hy op de blinden te slaan en lawaai te maken, zonder eenige aanleiding. Zoodag na de Vespers is met groote plechtigheid een nieuw kruis geplant. MAASTRICHT. Omtrent de voor waarden der concessie voor den aanleg van een stoomtramweg Maastiicht Montenaken, is met het Rijk ten volle overeenstemming verkregen, zoodat met dien aanleg binnen korten tyd een begin kan gemaakt worden. In afwachting van de goedkeuring der voorwaarden van exploitatie door den raad is op de gemeen» tebegrooting voor 1908 eeo bedrag van f50.000 uitgetrokken. schichtig werd en op hol sloeg, van den wagen gevallen en overreden, waardoor hij na enkele oogenblikken een lijk was. H. was de kostwinner zijner ouders. HELMOND. Maandagmiddag geraakte een kind van den schoenmaker v. O. op den Steenweg al spelende in het kanaal. Gelukkig dat een zekere Nanninck zich ter plaatse bevond, die zich tot over zijn raiddel in het water waagde, en alzoo het kind, dat steeds verder van wal dreef, van een anders wissen dood redde. LIESHOUT. Zondagmorgen kwam de brigadier uit Gemert alhier by den Caféhouder A. v. V. huiszoeking doen, waarvan het resultaat was, dat hij twee flesschen, waarin eenige slokjes jenever, mede nam. Mogelyk mag V. deze te Helmond nog wel eens terug zien. maar aankomen. DE URNE. Zondagmiddag omstreeks 12 uur werden wij wederom opgeschrikt door het geroep van brand. Thans was in de bergplaats voor brandstoffen by de pastorie brand uitgebroken. Gelukkig werd bet onheil spoedig bemerkt en met vereende krachten gebluscht. Waarschijnlijk is de brand ontstaan by den heer L. v. d. Mortel en als ver moedelijke oorzaak wordt aangewezen, dat op de binnenplaats van v. d. M. niet geheel uitgedoofde asch is neergestort in de onmiddelyke nabijheid van eenige ledige kisten, die allengs vuur va'ten. totdat de hoog opslaande vlammen de stroopoppen van genoemde bergplaats bereikten. Door het wegnemen van eenige rijen pannen en met emmers water, werd men het vuur in zyn aanvang nog meester, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. CUYK. Voor de derde maal binnen dien tijd van enkele weken zyn ulhier en in de omgelegen dorpen onzer gemeente ongelukken voorgevallen door overriding met doodelyken afloop. Vrijdagmiddag vier uur is uamelijk de 28iarige zoon van L. Hendriks, woonachtig in het nabygelegen dorp Linden, terwyl hy mest naar het land vervoerde, doordat het voor de wagen gespannen paard Xeven mensvhen verbrand. Amsterdam is in den «acht van Zondag op Maandag door een hevige ramp be zoebt, zooals de hoofdstad sinds mensehen heugenis niet trof. Vier mannen, twee vrouwen en twee kinderen werden de prooi d*r staramen Ongeveer een uur na middernacht werd onze correspondent opgebeld voor een -brand Marnixstiaat 257." Hij schryft ons daaromtrent Nauwelyks had ik mij ter ruste begeven of de telefoon raasde en wekte mij uit den slaap. Onverwijld trok ik naar de Marnii9traat. waar het onheilspellend fakkellicht een rooden gloed wierp over de menschenmacht die zich ia de naby- het perceel verdtong. Toch had het geval uiterlijk weinig bijzonders de vele brandspuiten tuften tustig, de brand weermannen bewogen zich er snel doch kalm tusschen door. Bij de komst van de brandweer, die van de diebtby gelegen posten oogenblikkelyk aanwezig was, sloeg een vlammenzee aan de zijde van de Marnixstraat eu van de Lijnbaansgracht tegelijkertijd uit. Een snel uitgeworpen reddingsladder had van het vuur hevig te lyden en moest terwijl de mannen naar boven snelden, steeds bespoten worden. Weldra werd de brandweer het vuur meester, tenminste zoover er aan gedacht kon worden het perceel binnen te dringen* Toen reeds bleek welke ontzettende ge volgen den brand had gehad. Reeds direct keerde eoo der moedige mannen met de reeselijke tyding tetug dat er lyken gevonden SMV4B Kerst een, toen twee, drie en ten slotte zeven lyken. En steeds feller klonk bet weeklagen, het angst geroep, dat opsteeg uit de menigte die geen moeite deed haar ontroering te ver bergen. Vreeselijker werd bet schouwspel naarmate de vuurgloed doofde, bet gewone werk der moedige en onversaagde brand weermannen ten einde liep en het droeve werk, het uitdragen der lyken moest worden aangevangen. Telkens wanneer er weer zoo'n vormlooze massa naar de ziekenmanden werd gedragen, steeg er een gejammer op uit de menigte. Vol huivering en deernis maakten de duizenden toe schouwers ruim baan voor de brancard waarin de ongelukkige slachtoffers naar het Wilhelraina-Gasthuis werJen ve- voerd. Alleen een der lichamen gaf nog teekenen van leven. Het was de 72jarige Balke, die met hevige wonden aan hoofd en handen was aangenomen. Van de hevige consternatie een oogenblik hersteld togen wij aan het ver zamelen der gegevens. Onze eerste vraag was natuurlijk I oe het perceel was ingericht. Het huis was een dier afschu welijke woningkazernes waarvan Amster dam, helaas er zoovele bezit. Toch was deze woning er niet een van het gewone kazerne-type, maar een dier ouderwetsche huizen waarin een 9malle trap voor alle bewoners moet dienen. Een dier woningen waarvan de zolder door een linnen muurtje van de zolders van de andere huizen is gescheiden, zoodat het mogelijk is. aldus vertelde ons een inspecteur van een assurantie mavtscluppy, dat de menschen aan bet eind der straat nit hunne ramen naar den brand liggen kijken terwijl de bwal achter hen zonder dat ze er iets van behoeven te roerken in lichte laaie staat. Men herinneit zich ongetwijfeld de vreeselijke brand een 5tal jaren geleden in dezelfde stadswijk waarbij door hetzelfde ongelukkige woningsysteem een drietal slachtoffers werd geeischt. De brand is ontstaan by den letterzetter Rust door het omvallen van een klein lampje. Onmlddelijk deelden de vlammen zich mede aan het vloerkleed en aan de kapokbedden. Pogingen om bet vuur te stuiten mis lukten. Zoo spoedig noodkreten werden verno men zyn twee buren het perceel binnen gesneld. Hun pogingen om Rust by het blusscben te helpen, bleven zonder gevolg. Oogen blikkelyk werd de brandweer gealarmeerd, de vlammen sloegen echler te snel om tich heen. De boven wonende» namen de vlucht naar den zolder. Helaas niet allen trachtten langs trap en portaal de straat te bereiken. Zij die naar den zolder vluchten hebben daar een vreeselijkeii dood gevonden. Een opeenhooping van misvormde ver koolde lichamen vond men tegen de trapdeur. Men had hier weer hetzelfde vreeselyke schouwspel van voor 5 jaar te aanschouwen, de lange brandzolders werkten als luclitzuigors en deden de lyken geheel verkolen. Wy hebben ons zoo spoedig mogelyk naar liet gasthuis begeven. Voor zoover de identiteit der slachtoffers kon worden vastgesteld, noteeren wy als omgekomenen de 24jarige bakker A. de Zoet. mat zyn vrouw van ongeveer gelyken leefiyd en hun twee kindertjes respectievelijk ander half jaar en 5 maanden. De oude juffrouw Balke 70 jaar en haar zoon 45 jaar en de 23jarige sigarenmaker Herman Smit. De oude Balke is nog in leven, zyn toestand is niet zorgwekkend. Wat was het daar treurig, in de wacht kamer van het Wilhelmina-Gasthuis. Ont zettende tooneelen Van jammer en leed speelden zich daar af. In de stad is de verslagenheid algemeen. Donderdag werden de slachtoffers van den brand aan de Marnixstraat ter aarde besteld. Een ontzaglyke^ menigte was aanwezig. Vele kiansen waren op het graf neergelegd. Voor de groeve Sprak dr. K. Kuyper, Bereden- politie hand haafde de orde. Een snuggere. In een der Overmaasche dorpen heerschten de mazelen, zoodat bijna elk huis gemeikt was met het etiquet «be smettelijke ziekte mazelen." Een oiet al te snugger boertje zou een bezoek aan een familielid brengen, dat hy in geen jaren gezien had. Eensklaps blyft hij voor diens woning staan en zegt hy bjj zichzelvsn Is zeker naar een ander dorp vertrokken, want hier woont Mazelle. Verder wandelende ontmoet hy tal van dergelijke waarschuwingen wat ons boertje aanleiding geeft uit te roepen Bé gordjen, ze schynen 'm allemaal gesmeerd te zijn, want gehoord of ziet niks als Mazelle, Mazelle." De 400.000»te Inwoner. Zaterdagmorgen werd te Rotterdam de 400 000ste inwoner geboren, In nog geen 9 maanden tyd nam <J,us de bevolking toe met 9636 inwoners. De 400.000ste was dan ook aanvankelijk eerst vejrwacht in de matnd November, doch reeds Zaterdag kwam da rangeerder der Staatsspoorwegen Bom, als zoodanig de geboorte aangeven van zyn dochtertje Catharina Johanna. Er was veel belangstelling en de geluk kige vader werd door het amhteoaarsper- soneel bij zijn binnentreden met ovaties ontvangen. Na de aangifte werd de jonggeborene per automobiel naar het Redactie Bureau van het Rott. Nieuwsblad gereden, alwaar de vader een prachtige wieg met bijbe- hooren werd aangeboden. Hiel le veel zweieen. Zondag stond een bejaarde vrouw in de Dapperstraat te Amsterdam te praten met een kei.n s Zij vertelde dat ze nog kras genoeg was. om niet naar het Bestjeshuis te moeten gaan... Plotseling zakte zij ineen. Men bracht haar naar een winkel en van daar per brancard naar hare woning doch bet vrouwtje bleek overleden te zyn, Hart verlamming had een einde aan haar leven gemaakt. Hegraven. Dinsdagmorgen werd van uit het R. K. Ziekenhuisnaar het kerkhof overgebracht en aldaar ter aarde besteld bet lyk van den bejaarden Thomassen, die Zaterdag den 7en September op den Oranjesingel teNymegen onder een automobiel geraakte en ernstige verwondingen bekwam. %erdronLen. Te Aalst (Bomraelerwaard) geraakte het vierjarig dochtertje van G. v. d. M., stoker aan het stoomgemaal aldaar^ al spelende van een muur in den boezem, waarop genoemd stoomgemaal loost. Al hoewel op het hulpgeschrei van hare kameraadjes spoedig hulp opdaagde, kwam deze reeds te laat, daar het leven uit d« spoedig opgehaalde kleine reeds geweken bleek Kleine vergissing. Voigens traditioneel gebruik las de Gemeentebode te Alphen (N. B op Zondag jl. bij het uitgaan der hoogmis de publicatiën der gemeente voor. Er werd o a. voorgelezen, dat de non rupsen, die de mastbosschen verwoesten, zich in talrijke menigte bevonden in de provincie Antwerpen, en ook reeda spora disch in Noord Brabant voorkwamen. Ieder die non rupsen dood of levend vond, werd verzocht daarvan den beer burge meester kennis te geven. Op den namiddag van dien dag berondeQ

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2