Limburgseh Nieuws. CONCERT, RIJTUIG. drie KACHELS, Schouw der Waterlossingen Bebossching en ontgin ning van woeste gronden. Nieuws uit de Huurt Boler- en Eiermarkten. Burgerlijk© Stand. Algemeen Nieuws. Kerkelijke Diensten le Venray. ADVERTENTIEN. Zondag 11 Augustus, Te koop een sterk solied TE KOOP In de Staats-Ct. is opgenomen een kon. besluit van 27 Juli, waarbij de wij Be, waarop en de bepalingen, waar onder aan gemeenten staatshulp voor de bebosschiug en ontginning van haar woeste gronden is te verleenen, als volgt wordt vastgesteld A. Ie. Iedere gemeente, dia naar het. oordeel van het Staatsboschbeheer eene voldoende uitgestrektheid voor bebossehing en ontginning geschikte gronden ber.it, kan zich voor het verkrijgen van een renteloos voor schot wenden tot den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid. Eenige gemeenten kunnen zich ook vereeuigem en zoodanige ver- eeniging kan mede van staatswege worden aanbevolen. Bij de aanvrage woidt overgelegd eene kaart der gronden met beschrij ving en verme'ding van hunne groot te. 2e. De aanvrage wordt door het Staatsbosohoeheer onderzocht en de uitslag van het onderzoek ter kennis gebracht van de gemeente. opwekking der kermisvreugde. Morgen nakerniis-zondag geeft een concert op het Henseniuspiein, dat ongetwijfeld zeer vele bezoekers zal trekken vooral daar stoomcaroussel en schommels reeds vertrokken zijn. Maandagnacht zijn kippendieven aan liet werk geweest bij V. in de Hoender straat. Een Stal jonge kippen werden medegenomen, zonder adres achter te laten waarheen. gehouden de kermis De Woensdag alhier jaarmarkt is ter oorzake van zeer druk geweest. Er stonden ongeveer ISO stuks hoornvee aan de lyn. D> handel was vlug. Ruim 200 biggen waren aangevoerd, waarvoor raeu betaalde van ij tot f 9 per stuk, MERSELo, De kermisvreugde doet weet de jeugdige krachten herleven. Dit toonde een besje van alhier, die reeds eenige» tijd de 8 kruisjes achter den rug heeft. Verlustigde zij zich reeds op onze kermis evenals de jeugd met den malle molen, op de laatste kermis draaide zij even opgewekt en vroolijk als een minnend paartje eenige malen met de Caroussel mede. Zulke krasse en levenslustige oudjes worden in onze huidige maatschappy zelden aangetroffen. TIENRAY. Door de postadministratie is afwijzend beschikt op het verzoek om vestiging van een hulppostkantnor. WELL. Dezer nachten is de offerblok aan het kapelletje nabij de Groote Wapij alhier opengebroken en van zijn inhoud i groote blyken van belangstelling plaats Ceciiia" j gevonden. De lijkschouwing heoft niets verdachts opgeleverd, zoodat aangenomen moet wor den, dut he! geneer vanzelf is afgegaan en het meisje r^1 offen heeft. SWALMEN. De vorige week Woens dag zette do slayer H. G. alhier, eene nip op eenige eieren, om uit te broeden. Tot zyne groote verwondering zag hij Zondagnamiddag de kuikens reeds uit komen. Voorzeker eene zeldzaamheid. 3e. Is (leze uitslag gunstig, (Ian I her0otd- Een bankhaak, waarmee 'i schijnt wordt in overleg raet het gemeente- bestuur, door het Staatsboschbeheer ceu ontginningsplan opgemaakt. Dit plan wordt uiterlijk om de tien jaren herzien 4e. Na de vaststelling van het plat) wordt het teverleenen jaarlijkseh renteloos voorschot bepaald. Dit bedraagt teu hoogste i 120 per H.A. en niet meer dan 80 pet. der ont- giuningskosten Het moet binnen 50 jaar worden teruggegeven B. Met goedkeuring van Gedep. Staten der betrokken provincie wordt daarna een contract opgemaakt, waarbij de gerneerte zich verbindt le. het werk.onder staatstoezicht uit te voeretovereenkomstig hei niitgici.ing^pTaif et; de in aansluiting daarmede opgemaakte, door het Staatsboschbeheer goedgekeurde, jaarlijksche werkplannen. 2e. met de leiding van het werk te belasten hetzij boschwachters bij het Staatsboschbeheer hetzij personen die, in overleg met dat beheer, worden aangesteld en bezoldigd; 3e. de gronden en bobosschingen te stellen onder voortdurend staats toezicht; geene veilingen te doen zonder goedvinden van het Staats boschbeheer en den kaal geslagen grond weder overeenkomstig een door dit beheer goedgekeurd bedrijfs» plan te bebosschen; 4e. het voorschot op tijd terug te geven 5e. van de exploitatie eene alzonderlijke rekening te houden en alle kosten dus ook de bezoldiging der boschwachters te dragen, behalve die der staatsbemoeiing. VENRAY, 10 Augustus 1907. Tot ons ge&oegen kunnen we mededeelen, dsrt onze stationchef, de heer W. Schmitz bevorderd werd tot stationchef der 3e klasse. Den hulpvaardigen, yverigen chef. proficiat Dit jaar was de kermis, uitgenomen Dinsdag buitengewoon druk, waartoe vooral het mooie zomorweder veel toe hij- droeg om de kermisvreugde te rerboogen. De twee gegeven uitvoeringen van bet Gezelschap Carels uit Amsterdam, zijn uitstekend geslaagd. Zondag en Maandagavond was dan ook de Muziekzaal flink bezet en waren allen zeer goed voldaan over de uitvoeringen van genoemd gezelschap. Het publiek wist zich gedurende de overige kermisdagen zeer goed te vermaken in de danstenten, stoomcaroussel en lucht- schommels en heerschte er steeds eene prettige stemming, die door geen enkele wanklank werd gestoord. Donderdagmiddag maakte de Fanfare -St. Cecilia" eene muzikale wandeling door bet dorp, eu bracht zoodoende veel bij tot gebeurd te zijn, lag er 's morgens nog bij. HORST. In de spocdeischende verga dering van Dinsdagmorgen werd T. A. M. Moubis, onderwijzer te Schaerheek. benoemd als zoodanig aan de O. L.S. te Griendtsveen. ingaande 1 Sept. e. k. Wegens meerdere werkzaamheden ten gevolge eener vacature gedurende 3 maanden werd aan het hoofd der school; Hoefnagels te Griendtsveen f 50. onder wijzer Craenen f 30. on mej. Goudberg f 20 gratificatie toegekend, terwijl het besluit genomen ie d vergadering betreffende vergoeding mor bedoelde diensten ia ingetrokken. BLERIK. Dinsdagmorgen legen 9 uur is door een gelukkig toeval, te danken aan groote oplettendheid van de zyde van liet trein- en wogparsoneel, een groot onbeii vermeden. Tusocnei. hier es» GfBbb#HVOf8t bevon den zich een goederentrein en een perso nentrein in tegenovergestelde richting op dezelfde lijn. Gelukkig werd dit onderweg bemerkt en konden heide treinen op eenigen af stand van elkander tot stilstand gebracht worden, Daar de personentrein even te voren van Grubbenvorst vortrokken was, moest deze naar laatstgenoemd station terugkeeren om den goederentrein te kunnen iaten doorkomen naar genoemd station. Het gevolg was, dat de perso nentrein aldaar met een half uur vertra ging vertrok. MOOK. Alhier is naar aanleiding van de beide ongelukken in zes dagen voorge komen, waarvan één met doodeiijken afloop, een vereenigiog opgericht, die zich ten doel stelt van iedere auto. welke de kom van bet dorp passeert in een voor de veiligheid gevaarlijke snelheid, de letter en het nummer op te teekenen en tegen hare bestuurders procesverbaal te doen opmaken. Als men weet, dat hier op 500 meter weg, 10 dwarswegen uit komen, zal de snelheid al spoedig strafbaar zijn. OVERLOON. Voortaan zullen alhier, uitgaande van he. hulppostkantoor Maas hees, dagelijks 2 postbestellingen worden uitgevoerd. CUYK. Zaterdagmiddag had de weduwe V. uit Beugou, op het kruispunt ui het naburige Oeftglt het ongeluk bij het zich in een anderen trein begeven, van do tunnel te vallen, eu kwam met het hoofd op een der rails teret «t. Op heizeltde moment zette zich de daar int. vertrek gereed slaande trein in be weging. De machinist bemerkte nog juist den baulieiykiiii toestand der vrouw en remde zoo sterk, dat de rem der locomo tief brak. Deze bracht den trein evenwel tot staan, doch indien deze nog eenig/.ins vei dei- gereden had, was hij de vrouw liet hoold van den i"Otp g. scheiden, da t r de voor wielen dei locomotief het hoofd raakten. Aan t coriiaat optreden van den machi nist L hel dus te danken, dat de vrouw niet is overreden. alle vruchten van de booinen en de takken gebroken, het koren en de haver uitge- dorschen tegen den gtgnd. in een woord eene verwoesting, wier treurige gevolgen zich diep doen gevoelen. Wel 150 vogeltjes werden dood op den grond gevonden. Het volk liep handen wringend huiten en schreeuwde om hulp. In werkelijkheid meende men dat de wereld verging. En door de gaten in het dak en de verbrijzelde ruiten liep de regen bij stroomen binnen, en zoodoende nog meer schade aanrichtend. De nieuwe sluiter. In 's Rijks munt is men thans druk bezig met het slaan van de lang verwach te nieuwe stuivers, waarvan de eerste aan munting zes milhoen stuks hadiaagt, en die aanvankelijk in de zuidelijke provincies in omloop worden gebiaeht om te zien, hoe zij zich tegeu de Belgische stuivers zulleu houden. Het metaalgehalte van het nieuwe stui verstok bestaat, evenals dat van den Belgischen s uiver, uit 75 procent koper en 25 procent nikkei. I)e doorsnede be draagt 18 mM, dat is 1 mM. kleiner dan een kwar je, terwijl bet anderhalf maal zoo dik is. Voorts is, ter kenmerking, en mede om de gravure tegen afslijten te bewaren, de rand om de nieuwe stuivo#s veel breeder dan wij aan onze munten gewend zyu, e» bovendien glad genouden, dus ongekarteld, net als de koperen Indische munten zijn. Door al deze eigenschappen zal de nieuwe stuiver ook op het gevoel gemakkelijk van andei geld te herkennen zon, en de klank verschilt, evenzeer aanmerkelijk met dien van de zilveren munt n. Drachtig salaris ASTEN. Zondagnamiddag brandde in Te Giezen Nieuwkcrk is een gemeenle- het oaburige ueiden op den Peeleik eene] architect benoemd tegen een salaris van... kapita bt n af, toehehoorende aanj f5 pir jaar. den h« n Pree. Two pa don en vyf koeien kwamen i mede in 1o HELMOND. Maandagmiddag is opnieuw een der wagens van den tram, die om 2.42 U. uit Asten vertrekt op de hoogte van Oostappen, alzoo een eindje verder in de richting Aslcu, dan waar hot vorige ongeluk plaats greep ontspoord. Behoudens een paar uur oponthoud, waarna de baan weer vrij was, liep het ongeval verder goed af. De lijn schijnt Burgemeester en Wethouders van Venray, Brengen hij dez« ter openbare kennis, dat het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor liet dienstjaar 1907 op den 28 Juli 1907 door lleeren Gedepu'eerdo Staten van dit gewest is goedgekeui d en van af heden geduiende vijf maanden op de plaat selijke secretarie voor eenieder tor lezing is nedergelegd. Binnen drie maanden nu de uitreiking echter niet goH in orde, daar ditmaal zeerva„ het aanslagbiljet kunnen de belasting- matig werd gereden. schuldigen bezwaren tegen hunneD aanslag GEMEKT Alhier wordt veel handel bÜ Kaad indieoeo, pOdrevo;: -uuobioesem. Door uêö Vsnny «fer, 11 Augustus. 1907. enkelen opfcooper werd in de laatste 14 Burgemeester en Wethouders voornoemd dagen 0000 kilo gekocht en, na gedroogd te zyn, naar elders verzonden. ROERMOND. De afdeeling Noord - Brabant Limburg der Mi}, ter bevorde ring der veeartsenijkunde in Nederland benoemde als afgevaardigde naar de ver» gaderingen van het Permanente Comité ter voorbereiding van het internationale veeartsenykundig congres in 1909 te Den Haag haren voorzitter den beer T. A. L Beel, directeur van het opepbaar slacht huis te Roermond. WITTEM. Maandagvoormiddag is de 19j.arige leidekkerszooo A. G. uit Gulpen, die werkzaam was op het ongeveer 8 M. hooge dak der bierbrouwerij der paters Redemptoristen, daarvan afgevallen. Hij was terstond een lijk. GR ONS VELD. Vrijdagavond is de justitie wederom naar de plaats van het ongeval geweest en heeft er van 3 tot 5 uren vertoefd. Aan de Justitie was toe gevoegd de heer Houben, landmeter van het Kadaster, en de scheikundige Schoepp een apotheker. De landmeter heeft nauwkeurige op metingen van het terrein gedaan, de scheikundige onderzocht het bloed. Het geweer is in beslag genomen om te on» dei zoeken of er wel dan mot uit geschoten ia. Do Justitie heeft last gegeven Zaterdag het lijk te begraven. Dit heeft onder WYCHEN. Tot. hoofd der school alhier is Dinsdag benoemd de heer L. H. Was- senberg. thans hoofd der school teLottum! en tot onderwijzer met hoofdakte en akte Fransch de heer H. M. Walboomers,1 thans onderwijzer te Malden. 's BOSCH. Zaterdagavond had op den hoek van het 1ste Korenstraatje alhier juist tegenover hot café Desmense een zelfmoord plaats. Zekere Sm. een Amster dammer van geboorte en vroeger aldaar diamanthandelaar schoot zich met een revolver, groot kaliber oen kogel door het hart. Even waggelde de ongelukkige eu gat na eenige .stuiptrekkingen den geest. Een ooggetuige veihaalt ons naar aanleiding van dit ongeval de vermoede lijke oorzaak. S. moet tengevolge van ongelukkige operatiën aan lager wal zij» geraakt Hy was wachtende en reeds dagen wachtende een som van f 3000 welke hij aan een te Amsterdam wonende zou hebben geleend. Het uitblijven van dit geld en de moeilijke omstandigheden waarin hy verkeerde heeft S. tot zelf» moird gebracht. De Secretaris, STOOT. H. ESSER. dagen der schouwvoering en gedurende de drie daaraan voorafgaande dagen, aan het water den geheel vrijen afloop te geven, voor zoover hun door Burgemeester en Wethouders of door den Opzichter van den Provincialen Waterstaat te dien aan zien geen andere bevelen gegeven worden. En zal deze op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis worden aangeplakt en aangekondigd in het weekblad IPeel en Maaste Venray. Venray den 10 Aug. 1907. Burgemeester eu Wethouders voorn. H. ESSER. l>o Secretaris, STOOT. MAASTRICHT, 6 Aug. Boter Ge mijnd 27260 K. G. Prijzen, hoogste prijs, f 1.24. Laagste f 1,12, Gemiddeld f 1.17 Kieren aangevoerd 73400. Dikke |f 3,70 a f 4.40, kleine f 3.50 a f 3.00, gemeng de f 3.40 a f 4.00. VENRAY. Aangifte van den 3 tot den 10 Aug. C4 eb oor tori. Hriwelijkon. Sterfgevallen. 1 8 I'uilliMMfliHMil llluyNsen. Zaterdag hebben de lieeren P. de Gruitor en zoon te 's Hertogenbo9ch, van curatoren in hot faillissement A. Bluyssen Jonen, 50 winkels overgenomen, behoorende tot de afdeeling Amsterdam. De firma De Gruyter vermeerdert daar mede het aantal winkels dat zij reeds bezit. Voor de vele depothouders van de vroegere firma Bluyssen is 'l te hopen dat zij hunne betrekking kunnen blijven be houden. Vreesclijk noodweer. Een vreeaelyk noodweer beeft Maandag nacht in de Nooi-dbrabantsehe gemeente Son en Breugel gewoed. Een lOOOtal glasruiten zijn vernield .Liefdehuis 130 en Pastorie 65) groepen boomen van 14 stuks gansch ontworteld on midden door geknakt als riet, wel 100 in het geheel, pannen, schoorsteenen en stukken van daken overal verspreid, zelfs uit streopen gronds aardappels weggespoeld j stuwende werken, zijn verplicht op de Burgemeester en Wethouders van Veursy, brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden, dat schouw zal worden gevoerd over de volgende waterlossingen, op achter- elke barer vermelde tijdstippen Legger A Van Bree Vennen, op 26 Aug. 1907 van 8 uur vuorm. tot 5 uur namiddags De Oirlosche pas, op den 26 Aug. 1907 van 8 uur voorm, tot 5 uur nam. Waterlaat de Seheide, op 9 Sept, 1907 van 8 uur voorrn, tot 5 uur namid. de Leunscbe beek met een zytak, op den 9 Sept. 1907 van 8 uur voorm. tot 5 uur nam. de Brugskensche beek op 26 Aug. 1907 van 8 uur voorm. tot, 5 uu< nam. Waterlaat uit Brugskensche pas op 9 Sept. 1907 van 8 uur voorin, tot 5 uur nam. de Zompgraaf met een zijtak op 26 Aug. 1907 van 8 uur voorm. tot 5 uur nam. de Waterlaat op 26 Aug. 1907 van 8 uur voorm. tot 5 uur nam. 9 de Weverslo>che bjek met zijtakken op 4 Sept. 1907 van 8 voorm tot 5 uur nam 10 van Giesevennekens op 2 Sept. 1907 van 8 uur voorm tot 5 uur nam. 11 Loonsche Pas op 2 Sept, 1907 van 8 uur voorm tot 5 uur nam. 12 van Smakter Spurkt op 4 Sept. 1907 van voorm. 8 uur tot 5 uur nam. 13 Schoorsche beek op 28 Aug. 1907 van 8 uur voorm. tot 5 uur nam. 14 de Burggraaf op 11 Sept, 1907 van 8 uur voorm. tot 5 uur nam. Legger B. 1 Lolle'oeek op 28 Aug. 1907 van 8 uur voorm. tot 5 uur nam. 2 Oostrumscho beek 26 Aug. 1907 van 8 uur voorm. tot 5 uur nam. 3 Loobeeksche beek op 2 Sept. 1907 van 8 uur voorm. tot 5 uur nam. 4 Klein-Oirlo met een zijtak op 28 Aug. 1907 van 8 uur voorm. tot 5 uur nam. De eigenaars, pachters of verbruikers van op die waterlossingen gevestigde mo- lens of andere waterkeerende of water- Parochiekerk. Paterskerk. op het Henseniusplein. aanvang avondta uur. HET BESTUUR. Prijst f175. Brieven te zenden onder lett. E. B. aan het Bureau van dit Blad. zoo goed als nieuw. Adres te bevragen aan het Bureau van dit Blad. in om. Peter Johannes flubertns Bernard Cfflnps. Petronella Wilhelmina Jacobs. Martinus Verhaag, weduwnaar van Wilhelmina de Best, oud 57 jaren en Lamberdina vau Itens, weduwe van Peter Gerardus Beckers oud 47 jaren, beiden te Venray. Hendrikus Huthing oud 48 jaren echtgenoot van Theresia Munster. Catharina Anna Lenders, oud 73 jaren weduwe van Cornells Hagens. 3 6 Maand ig 8 uur jaarg. Peter Jan Franssen en Johanna Meuws. Dinsdag 8 uur jaarg. voor de Gebr. Niessen. Woensdag 8 uur jaarg. voor Johannes Roelofs en Anna Gertrudi» Verstappen Donderdag, O. L. Vr. Hemelvaart, geboden leestdag, om 10 uur de wijding der Kruidwis, na het Lol Processie langs de Pastorie. Vrijdag 8 uur jaarg. voor Maria Janssen. Vrijdag feest van St. Rochus te Veltum, halt 9 processie, om 9 uur de Hoogmis met preek. In de octaaf om 6 uur de H. Mis. Woensdag, vigilie voor het feest van O. L. Vr. Hemelvaart, geboden vasten- en onthoudtngadag, s namiddags vanaf 5 uur wordt biecht gehoord. De opdracht van de leden der Congregatie "tal aau-i Zondag in de Kapel der Eerw. Zusters gehouden worden. Zondagmiddag om 2 uur vergadering voor de leden der 3e orde, waarna pauselijke zegen voor de leden. Om 5 uur Lof en H. Kruisweg. Maandag, feest der H. Clara, Maagd uit de 2e orde van O. H. V. Franciscus, is in deze kerk te verdienen vol ie aflaat onder de gewone voorwaar- den. Om half 8 gezongen hoogmis, om 5 uur Lof. Dinsdag om halt 8 gezongen hoogmis, om 5 uur Lof, W oensdag om half 8 gezongen hoogmis. Donde-dag, leestdag van Maria Hemelvaart, te vieren als Zondag. Om 8 uur plechtige hoogmis, om 5 uur plechtig Lof. Vrijdag, leestdag van den H. Rochus, Belijder der 3e Orde en Patroon tegen besmettelijke ziek- ten. des morgens om half 8 processie, waarna de plechtige hoogmis, om 5 uur Lof. Zaterdag om half 8 plechtige uitvaartdienst voor Petronella Wismans—Poels als lid der derde Orde Zondag zal de hoogmis worden opgedragen voor de levende leden der aartsbroederschap, waarna processie,

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2