Limburgsch Nieuws. Nederlanders in Pruisen. Algemeen Nieuws. gouden munten ontvangt. De president telt langzaam en met aandacht de banknoten en, zoo mogelijk de munten met nog grooter nauwkeurig heid, zoo nu en dan don klank er van beproevend. De rekening klopt, de president opent een lade van zijn schrijftafel, legt het geld er in eo sluit do lade. De ambtenaar legt nu den president de kwitantie voor, Failures leest die nauw keurig en onderteekent. Met een blad vloeipapier wordt het spoedig droog zijn bevorderd, het ge» teekend papier verdwijnt in de portefeuille van den ambtenaar en even hartelijk als hy ontvangen is, wordt hem thans uit geleide gedaan. Onder de zoogenaamde -Duitschers' dat wil zeggen, arbeiders, die van onze dorpen wegtrekken, om in Duitschland in fabrieken, mijnen, op het land enz. te gaan werken, schrijft een priester in het Deventer Weekblad Om op4 tc trekken naar Pruisen moet vooral de volgende redencering dienst doen -Zeg, gaat nu eens den hoer dienen voor een handvol geld, die de moeite niet waard is. terwijl \vy daar aan de lands- werken een dertig cent per uur verdienen. In die maanden, dat wij daar zijn. krijgen wij een zak vol marken. Dan komt er gras en koren douw nog bij. En als het wintert, dan hebben wij een gemakkelijk leven thuis. Zoo redeneeren niet allen. Dat geef ik gaarne toe. Maar toch velen. Elke medaille heelt haar keerzijde. Mag die ook eens vertoond worden. Zeker, het loon. dat verdiend wordt, is een groot loon. Meer dan de boer kan geven. Het werk echter, dat men voor die markstukken moet leveren is grof werk. l)e -domme Hollanders" gelijk ze in het Kulii'-gebied genoemd worden, worden nog by voorkeur aar. het smerigste werk gezet. Met slechts zeer geringe tussch en ruimte moet men geheel den dag bezig blijven aan het zwaarste sjouwwerk, Voeding en rustplaats is dikwijls ellendig. Dat men gedurende geheel de week geen warm eten krijgt, alleen Zondags en door de weck zelf zijn eten in een winkel moet gaan halen, is regel geen uitzondering. De ligging' in het kosthuis, waarin men verblijft, laat dikwijls alles te wenschen over. Een kostbaas zoekt zooveel mogelijk te profiteeren en neemt daarom meer kostgangers, dan hij eigenlijk fatsoenlijk helpen kan. Gij begrijpt, dat zoodoende liet noodzakelijke ontlvvekt. ./u «.jj^ovrtteil De godsdienstige gevaren Ik zal u eens het oordeel van iemand aanhalen, die hen uitmuntend kent. Hij schreef 1 Misverzuim, algemeen Bra bant bovenaan; 2 verwaarloozing van de Sacramenten; 3 kolossaal zuipen Hol land boven; 4 gruwelijke zedeloosheid, vooral kosthuizen een ramp voor jonge lieden: 5 duizenden gelegenheden tot zonde Neem daarbij jongelieden, die veel geld ver dienen, geen toezicht hebben onervaren ziji En dan in zulke verleiding. Koudheid en onverschilligheid voor den godsdienst wordt daar een tweede natuur Het dierlijke leven triomfeert daar. Met mijn ondervinding van twee jaar zou ik boeken kunnen vullen en menigen roman kunnen uitgeven. Het is een groote beestenboel." Het is me nog al een lijstje Toch is er nog bij te voegen tr.r. hoe het socialisme met alle kracht onder deze onontwikkelde mannen werkt. Door haar kosthuizen, door haar lectuurverspreiding (zelfs door afzonderlijk gedrukte Holland- sche couranten) en niet liet minst door het -Zentral verband dor Maurcr Deutsch» lands" waarvoor op het werk een krach» lige propaganda gemaakt wordt. Dat voor een gehuwd persoon, voor hem en zijn huisgezin afzonderlijke gevaren bestaan, begrijpt men aanstonds. Zoo ziet men do keerzijde. Het gevaar blijft, ook al gaat men mee met -o zoo goede menschen." VENRAY, 6 Juli 1907. Zaterdag vergaderde de leden van de Stoorozuivelfabriek Venray in de Muziekzaal. Bijna alle leden waren er tegenwoordig. De vergadering werd geopend door den heer H. Trynes. die allen welkom heette en hulde bracht aan de nagedachtenis van den lieer L. Raedts, en schetste breodvoerig do verdiensten door hem als Voorzitter van de StoomzuiveH'ahriek be wezen. Als commissaris werd herkozen de heer J. Stoot. Ook de bestuurleden G. Wisraans Heide en M. van den Heuvel, Merselo werden herkozen. O]» voorstel van het, Bestuur wordt het af te hou'en vrachtloon voor allen gelijk gesteld en gebracht op 25 ets. per 100 L. Hot entreegeld wordt, te beginnen met 10 Augustus, op f 2 gesteld. Art. 14 van bet Huishoudelijk reglement werd met algemedne stemmen gewijzigd. en wel zoo de gelden der boter, die om de 14 dagen door de voerlieden meege bracht worden, moeten door de eigenaars ia ontvangst genomen worden, Hierna werd de vergadering gesloten met den gewonen groet G. Z, J. Clir. Zondagmiddag hield de handboog schutterij -St. Anna" het jaarlijksch Koningschieten. De heer G. Ambrosius behaalde de koningsmedaille met 81 punten. Dinsdag 16 Juli a. s. hoopt de Eerw. Broeder Hugolinus de Vreede in het klooster der Weleerw. Paters Francis canen alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren in het Klooster trad. Ongetwijfeld zal het den in Venray en omstreken zoo goed bekenden Broeder, op, dien dag niet aan blijken van belangstelling ontbreken. De Roraeinsche correspondent van het Ontrum meldt, dat dr. H. Poels, professor der II. Schrift aan de Katholie ke universiteit te Washington, jl. Don derdagochtend in particuliere audiëntie bij Z. H. den Paus werd ontvangen. Dr. Poels was vergezeld dooi' den hoogeerw. pater Ginocchi, mede-consultor van de Pauselijke Bijbelcommissie. Naar wij vernemen is de heer W. Dorksen, onderwijzer alhier, benoemd als zoodanig wan de O. L, School te Alphen. op een tractemont van f 50 boveD het minimum. De heer J. Gooren, onderwijzer alhier is als zoodanig benoemd aan de O. L. School te Mill. Morgen Zondag om 5 uur houdt de R. K. Volksbond afd. Venray eene alge» mcone vergadering in de Muziekzaal. Aan do orde is de verkiezing van de drie altredende bestuursleden: P. J. Voesten president, P. Voilenberg, secretaris en L. de Bruini penningmeester. Ook bestaat er gelegenheid voor de Leden om steenkolen te bestollen. Blijkens achterstaande advertentie za! de Fanfare -Euterpe" morgenavond een Concert geven op de Groote Markt. Indien het weder nu maar gunstig is. kan men daar op vele bezoekers rekenen. MERSELO. Kalm en rustig zijn de kermisdagen verloopen. Groot was even wel de drukte, trots het akelige, nare herfstweer. Vooral Zondag en Maandag was het bezoek talrijk van vreemdelingen die zich niet door een regenbuitje hadden laten weerhouden een bezoek aan onze kermes r»LwW» un even ordelijk ging alle3 toe, zoodat de politie, ook bij het sluitingsuur, een ge makkelijk werk had. De grootste aantrekkingskracht der kermis, niet alleen .voor de jeugd, doch ook voor ouderen van dagen, werd onge twijfeld uitgeoefend door de prachtige Caroussel van W. Rangé, die dan ook druk bezoek had. Had men gedacht, dat op ons klein dorp een minderwaardig soort inrichting zou verschijnen, dan bleek men zich bij nadere beschouwing deerlijk vergist te hebben. De mallemolen van W. Rangé mag zich gerust op veel grooter dorpen laten zien. Het zal dan ook zeer welkom zijn te vernemen; dat hij ook Zondagnamiddag nog zal draaien. Hopen wij dat de regen, die onze kermis ook deze inrichting veel afbreuk gedaan heeft, zijn bezoek tot later uitstelle om de kermis blij te doen eindigen en haar een waardig slot te schenken. HORST. Morgen Zondag geeft het -Horster Mannenkoor" een groot Muziek feest, waaraan zal worden deelgenomen door de volgende gezelschappen -Koninklijke Harmonie van Horst", Zangvereeniging -Venlona" van Venlo, Fanfare -Cecilia" van Venray, Fanfare -Eondracht" van Meerlo. terwijl de feest gevende vereeniging het concert zal openen. Om kwart over 2 optocht der gezel schappen naar de feestweide van Mej. Wed. P. Vullings, alwaar de uitvoering plaats heeft. GRU3BENVORST. In den nacht van 1 op 2 Juli jl. is het den Brigadier der Ryksveldwacht Zonnevijlle, den onbez. Rijksveldwachter Pex, beiden te Venlo, en J. Martens te Velden mogen gelukken te bekeuren onder de gemeente Grubben- vorst, op dc rivier de Maas T. J. Str. en J. V. beiden wonende te Woudrichem wegens het bevisschen van die rivier met liet viscktuig gonaamd drijfnet, hetwelk in Liraburg een verboden vischtuig is. Het not. dat een lengte heeft van circa 130 meter en een waarde moot hebben van f 100 is in beslag genomen. Dit zal wel 6ene les zijn voor die personen, om op de rivier de Maas met verboden vischtuig nog te visschen. BERGEN. Bij de deze week gehouden verkiezing voor 4 leden van den Ge meenteraad zijn gekozen de drie aftreden de Van Aers9an, Clovers en Hendrixen Fredejjdj: te Ait'erden. AFFfciRDEN. Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmains, Bisschop van Roermond heeft op zijn nerzoolt eervol ontslag verleend aan fc.;? Weleerw. heer Van Liebergen pastoor alhier, en als zoodanig hier benoemd den Weleerw. heer Borden. MOOKMIDDELAAR. Tot hoofd der school is met 5 tegen 1 stem benoemd de heer Cf. Roeffen, onderwijzer met hoofde acte aan de school voor m, u. 1. o. te Asten. Het bericht, dat de heer Baggen uit Sevennm benoemd was, zooals in deze courant voorkwam, is dus onjuist. De heer Baggen sfoml wel op de voordracht en verkreeg een stem. Er waren een tiental liefhebbers voor deze betrekking. MOOK. De uitloting der tombola, samengesteld ten bate der R. K. Kerk van Mook. zal plaats hebben op Zondag e. k. des namiddags ten 4 uur, in de O. L. Schoof,. Het vertoon van loten geeft vrij toegaïig tot het gebouw. De fanfare -Erica" zal met eenige muzieknummers deze uitloting opluisteren. KESSEL. Een Kesselsche kerraisgau- ger had Dinsdag het ongeluk overboord te vallen van de pont in do Maas en ver dronk. De man laat eene vrouw en vier kinderen achter. ROGGEL. In den nacht van Zondag op Maandag is bij gelegenheid der kermis alhier de metselaar S. Stappers, wonende te Heythuizen. door middel van messte ken ernstig vcwond geworden. Van de bekomen verwondingen waren 2 steken in den rug toegebracht, en wel van dien aard dat dokter Smits de overbrenging van den verwonde naai- de kliniek der Paters Carailianeu te Roermond noodzake lijk achtte, werwaarts hij Woensdag is overgebracht. Nader bericht men dat door den briga de-commandant van Heijthuizen als ver dachten zijn gearresteerd en naar de gevangenis te Roermond overgebracht, P. \i. I). oud 20 jaren, koopman en W. L. oud 22 jaren, arbeider beiden wonende alhier.-, MAASTRICHT. Dinsdagnacht trapte zekere W. alhier een groote spiegelruit in ba den handelaar in godistilleerd E. wonende in de Wijker Brugstraat. Hij/elf ging toen aangifte doen op het politie! <reau, voorgevende een goede daad tp - «eijicbtHiy Jterk 1 aarde oA a nog v te liebben. dat hij de ftesschen likeur, jenever niet, in de Maas uad kunnen werpeii, want dat was allemaal vergift voor hét raenschdom. De man, die de jenever met -vergift" betitelde, was echter door dat -vergift" zelf vergiftigd. MHEER. Te Banholt is de land bouwersknecht Jos. Steins in een hooivork gevallen, welke hem door het hart drong, dc ongelukkige was terstond dood. GULPEN. Alhier is een winkelhuis» dat jaarlijks f72 huur opbrengt, verkocht voor f 60. VAALS. In onze gemeente circuleert een adres aan H' Majesteit der Koningin, dat reeds van honderden handteekeningen voorzien is, om Haar openlijk dank te betuigen, dat zij in den persoon van den EdelAchtbaren heer Quadekker de ge meente Vaals een burgemeester geschon ken heeft, die met alle mogelijke kracht en energie optreedt tegen do speelholen onderteekenaars vragen eveneens H. Majesteit Hoogstderzelver steun te ver» leenen aan het optreden van genoemden burgemeester. EYGELSHOVEN. Een ernstige vechtpartij heeft Maandag plaats gehad tuschen eenige Duitschers wonende m de kolonie. Bij zekeren P. was een jonge zoon geboren. Om dit feit te vieren werd er gedronken en nogmaals gedronken met twee waardige confraters. In beschonken toestand werd er nu gegaan naar de zuster van P., om ook deze de vroolijke boodschap mede le deelen. Hier kreeg men echter spoedig twist, die zoo hoog liep, dat men handgemeen werd. De zwager van P. werd uit zyn eigen huis de straat opgegooid en de deur van binnen gesloten. Zijne vrouw bleef dus alleen binnen. Op verschrikkelijke wijze werd er liu huisgehouden. Alles werd kort en klein geslagen. P. bracht zelfs zijne zuster met een pook hevige ver wondingen toe, vooral op hoofd en hals. Het jammergeschrei der ongelukkige was hartverscheurend. Niemand kon haar helpen. Haar man liep als een waanzinnige rondom het buis, doch kon niet binnen komen. In deerniswaardige» toestand en hevig bloe dende vond men de huisvrouw M. terug. Door de marechaussees werd procesver baal opgemaakt. Nieuws uit de Buurt. DEURNE. Maandag is alhier over leden de EdelAchtb, heer Mr. F. W. van den Dungen, in den ouderdom van 72 jaren. De overledene was sedert 1872 kanton rechter in het kanton Helmond. CUYCK. Terwijl de dienstbode van den landbouwer C. te Cuvk hot kachel vuur oppookte, ontplofte met donderend geraas vermoedelijk een gedeelte van dynamiet» patroon, dio zich tusschen de kolen be vond. De kachel vloog hierdoor geheel kort en klein eenige huismeubelen werden door de wegspringende stukken ijzer vernield De dienstbode, die zich gelukkig alleen in hot vertrek bevond, bekwam een kleine wonde aan de rech terhand, en aan den linkerbovenarm. lücn groot faillissement. De bekende firma A. Bluvssen en Zonen te Asten (N. Brabant), die hier te lande tal van depots heeft, waar hare waren, boter en andere artikelen verkocht worden, ver keert. naar vernomen wordt, in financiëele moeilijkheden. Aan de depothouders (alleen in Amster dam heeft do firma 27 depots) is eenigen tijd geleden aangezegd, dat zij Zaterdag avond 29 Juni hunne winkels moesten sluiten. Dit is dan ook geschiedt. Echter hebben enkele Amsterdamsche depothou ders of houdsters op eigen gezag buo winkels weder geopend. De winkels in Zuid tlolland, die van de oprichting af geëxploiteerd zijn dooi den heer M. Gioseler te Rotterdam, blij ven geopend, dezelfde waren worden er ook in het vervolg verkrijgbaar gesteld en ook c ideaux stelsel (tegen inwisseling van bons) blijft daar bestaan. Voor het overige deel des lands, dat onder beheer staat van het bijkantoor der firma te Auisteidam, geldt echter de in« structie tut sluiting. Vermoedelijk in verband met de finan ciëele moeilijkheden staat ook een kennis» geving der Directie van 24 Ju'ii, dat de bons niet alleen tegen cadeaux, maar ook tegen geld kunnen ingewisseld worden. Surséance van betaling werd aangevraagd doch deze schijnt niet toegestaan te zijn, althans de firma heeft iha ts zelve ver zocht. in staat van faillissement te worden verklaard. HELMOND. Woensdag is door de gemeentepolitie als vermoedelylee dader nogmaals gearresteerd terwijl hij aan het .steenkolen sjouwen was, zekére A. van den Heuvel, bijgenaamd -den Bakoven", ver dacht van het mishandelen van eene koe op den Oliemolen. Hij is geboeid naar Roermond overgebracht. EINDHOVEN. Toen Zondag tijdens bet festival door de Kon. Harmonie Apollo gegeven, de Harmonie uit Berlicum door een onzer straten trok, viel een man, die langs de Stadsvest liep, te water. Na dat hij aanstonds op het droge was ge» bracht, werd geneeskundige hulp ingeroe pen, die constateerde, dat de drenkeling door een beroerte was getroffen. Naar bet R. K. Gasthuis vervoerd, overleed hij nog denzelfden dag. 's BOSCH. P. Verbruggen, de moor denaar van den veldwachter Maas te Mill, heeft cassatie aangeteekend. Een oude vondst. Uit Nijmegen meldt men Bij het leggen van een riool iu de St. Jorisstraat is Zateidag op 3 M. diepte gevonden een tufsteenen lijkkist, vermoe delijk van een rijken Romein. In de kist, die nog niet is opgegraven werden gevonden de overblijfselen van een verbrand lijk een gedeelte van een offermes (op welks haudvatsel een barn- steenen liggende hond. haul relief) ge deelten van een vermoedelijk stukge- stooten balsem of zalfftesch, welke, kon den de deelen nog samengevoegd, het in sierlijkheid zou winnen van dergelijke fleschjes, reeds in hot museum aanwezig: erop ligt goud en email met blauwe en witte kleuren. Ook werd iu de kist gevonden een zalfbakje en een traanfleschje, welks mo del nog niet in het museum hier is. Het onderzoek ter plaatse is nog niet afgeloopen. Enkele dagen geleden zijn iu do Bar» barossastraat zeldzame kruiken, kannen en lampjes gevonden. Ongeluk. Maandagmorgen om kwart voor 10 kwamen twee boerenkarren achter elkaar de Groote straat te Nijmegen afrijden. Door de steile helling konden de voerlui bun vaart niet intoomen de achterste wagen reed wat harder voort dan de an dere, zoodat zy aan het benedeneinde naast elkaar op den vlakken grond trachten te komen, met hef gevolg eohter. dat onderaan de straat heide voertuigen in het gedrang kwamen, en het eene links, het andere rechts oversloeg. De menner van den eenon wagen kwam er met een tuimeling, wat kneuzingen en schrammen af, maar de andere deed een ernstige smak eu werd zwaar aan bet hoofd verwond. Doodsbleek en bloedend word hij een naburig huis binnengedragen, waar hom de eerste zorgen verleend weiden door een passeerenJeu arts. De gekwetste, die ook aan het been gekneusd is, licet H. S.. is afkomstig uit Lent en in dienst de firma S. te Res- sen-Beminel Hij wordt in liet Cauisius- ziekenhuis verpleegd. Zijn toestand is zonder gevaar. Dc drank. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een 35jarig werkman van de Utrechtsche gemeentereiniging, zekere H. J. H.. in de Vaaltgracht te water geraakt en verdron ken. Hij kwam dronken in nachtdienst en werd daarop heengezonden. Hedenmorgen in de vroegte is zijn lijk opgehaald. Aan den waterkant vond men nog een gedeel telijk met jenever gevulde kruik. Iflooibroei. In tal van plaatsen in Friesland kan men reeds ruiken hoe erg het hooi al broeit. En geen wonderhet hooi is zon der zon gewonnen de kracht zit er nog in Vele boeren beducht voor brandgevaar, zijn reeds begonnen het hooi te dollen en om te zetten. Koude. Te De Bilt daalde Donderdag tegon zonsopgang de thermometer tot 3,2 gr. Celsius, op het open veld kan hierbij nachtvorst zijn voorgekomen. Dit minimum werd te Utrecnt De Bilt sinds 1849 nog niet bereikt. Vorige laagste stand was 3,6 gr. op21 Juli 1898. Raar geval. Door den heer E. te Amsterdam is een aanklacht ingediend bij den officier van justitie te 's Bosch, tegen het bestuur van het krankzinnigengesticht Koudewater te Rosmalen wegens valschheid in ge schriften. Uit naam van zijn echtgenoote werd door het bestuur van dit gesticht voor den heer E. plaatsing gezocht, waar 4. voor hij nuoit machtiging had gegeven. Wering van bedelarij. Het rapport der Staatscommissie tot het beramen van wettelijke maatregelen ter bestrijding van bedelarij, landlooperij en habituéele dronkenschap is aan H. M. de i Koningin aangeboden. Hei Weggeld. Het besluit der Provinciale Staten van 4 N ,ordbrabant tot heffing van een weggeld is door H. M. de Koningin goedgekeurd, .Mei groot verlof. Van het wapen der infanterie zal de laatste tweede ploeg van het blijvend ge deelte der lichting van 1906 op 26 Juli in het genot van groot verlof gesteld worden. Verdiend of niet. Men meldt uit Warael In den raad is aan de orde gratificatie voor buitengewone door veldwachters bewezen diensten. Het lid S. De traaktemeDte vaan de veldwachters zin hier nie lêeg. Vlèje jaor zin ze paas verhogd, Ze verdiene 't ge» mèkkelijk genog aanders zoue ze zuvveul nie in de haarebaarg zitte. De voorzitter meent, dat de klacht over het herbergbezoek wel wat overdre ven zal zijn. De heer S. Awwe d'nen reksveld- wachter van der Scheer uie hadde, zou 't aarreg zin Ze hiete veldwachters, mar ik kom veul ia het veld, maar 'k zie noot 'neu veldwachter nie. Ze doen niks nie. De voorzitter Een bewijs, dat hier alles goed en ordelijk toegaat. De oudste wethouder Als waornemoDd burgeraèster heb ik de veldwachters verzog bij de installaotie de orde te bewaore. Ik bin best tevrêje övet d'r. Saoves en snags zin ze trouw op ter pos gewest. De heer S. Hoe kunde gy dornouw 'nen griemel van wète I Ge hè saoves by mien zitte kaorte, en dus nie kunne consteteere, wadde nou zeg. De voorzitter zegt, dat dit niet aan do orde is. Na een opmerking van de» heer v. d. V. datte kaark in 't raidde gelaote en de grattefikaosie niet te zwaor raö zien, krijgen de Wamelsche veldwachters ieder f 5 en de vreemde f 10. Politiehonden. Door de Bredasche Kynologenclub is Zondag een wedstrijd voor politiehondeu gehouden. Er waren hoogst interessante nummers bij. De honden moesten volgen aan de lijn en vrij op den voet, apporteeren, berichten overbrengen, voorwerpen vrij afleggen eu afleggeu bij te voreo aange wezen plaatoen, hoog en Veerl springen,

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2