UitgeverW, A. Munckhof, Venray. Wat moeten ze worden. omstreken. Zaterdag' 0 Juli 1907. Tuin- en Landbouw. Onkruid. Nederlandsche arbeiders en Duitsche Fabrieken. Ter navolging. Het tractement van Fallières. No. 27. Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. fier Advertentiën: Pr ij van 1 4 regels elke regel meer 5 letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën. 3 maal geplaatst worden 11 maal berekend. De Burgemeester van Venray, Gezien de missive van den Heer Com missaris der Koningin in Limburg d. d. 28 Juni jl. 2e Afd. No. 5. Gelost bij deze de aan den voet dezer genoemde verlofgangers der lichting van 1000, belioorende tot het 11e Regiment Infanterie, om zich, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, dnor hen bij hun vertrek met groot verlof mede genomen, en van hun verlofpas, op i p Maandag den 29 Juli 1907. a. s. voor vier ure des namiddags, bij hun korps, in garnizoen te Nijmegen aan te melden, teneinde, ingevolge artikel 111 der Militiewet 1901, onder de wapenen te komen. Versteegen Martinus Janssen Antonius Uubertus Wijst genoemde verlofgangers erop dat de verlofpassen minstens 3 dagen voor den terugkeer naar liet korps ter secre tarie dezer gemeente ter afteekem'ng moeten worden bezorgd en dat de bewijzen van vrij-vervoer langs de spoorwegen, ter gemelde secretarie te bekomen, ruim een half uur voor het vertrek aan den stationchef van den spoorweg te Venray behooren te worden afgegeven. Venray, 1 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. voor den terugkeer naar het korps ter secretarie dezer gemeente ter afteekening moeten worden bezorgd en dat de bewij zen van vrij-vervoer langs de spoorwegen ter gemeldo secretarie te bekomen, ruim een half uur voor het vertrek aan den stationchef van den spoorweg te Venray behooren te worden afgegeven. Venray, 1 Juli 1907. I)e Burgemeester. H. ESSER. De Burgemeester van Venray Gezien de missive van den Heer Commis saris der Koningin in Limburg d.d. 28 Juni jl2e Afd. no. 5 Gelast bij deze de aan den voet dezer genoemde milicien verlofgangers der lich ting van 1900, behoorende tot het 11e reg Infanterie, om zich voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij. hun vertrek met groot verlof medegenomen, en van hun verlofpas, op Maandag 5 Augustus 1907 voor vier ure des namiddags, bij hun korps in garnizoen te Nijmegen aan te melden, ten einde, ingevolge art. 111 der Militiewet onder de wapenen te komon, Martens Matliias Hubortus Wijnhoven Martinus Hubertus Heidens Hendrikus Hubertus Pools Gerardus Johannes. Wijst genoemde verlofgangers er op dat de verlofpassen minstens 3 dagen voor den terugkeer naar het koips ter secretarie dezer gemeente ter afteekening moeten worden bezorgd en dat de bewijzen van vrij vervoer langs de spoorwegen, ter gemelde secretarie te bekomen, ruim een lrali' uur voor het vertrek aan den station,» e':pf van den spoorweg te Venray behooren te worden afgegeven. Venray 1 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. De Burgemeester van Venray Gezien de missive van den heer Com* missaris der Koningin in Liraburg d.d. 2S Juni jl. 2e Afd. no. o Gelast bij deze de aan den voer dezer genoemde milicien-verlofgangers der lich ting van 1902. behoorende tot het 2e Reg. Infanterie, om zich. \00r21en van ;>1 de voorworpen van kleediug en uitrusting, door hen. bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, en van hun verlofpas, op Maandag, den 5 Augustus 1907, voor vier ure des namiddags, bij hun korps, in garnizoen te 's Hertogen» bosch aan te melden, ten einde, ingevolge art. lil der Militiewet 1901, onder de wapenen te komen. Thielen Antonius Martinus Hubertus, Rongen Hendrikus, Friesen Jonannes Martinus Hendriks Hendrikus, Thuijls Antonius Hendrikus, Vermeulen Jacobus. Wijst genoemde verlofgangers er op dat de verlofpassen minstens 3 dagen Wat moeten onze kinderen wor den, vraagt het Iluisgez. en ant woordt ais volgt Meestal zijn de moeders geneigd, hoogvliegende plannen voor de toekomst te koesteren of de gaven barer lievelingen te overschatten. Vooral sinds bij do jonge meisjes de- zucht naar zelfstandigheid en naar een beroep ontwaakt, wordt elke gorir.ge aanleg of vaardigheid onder het vergrootglas genomen en met al te veel liefde daardoor beke» keu. Heilige staaltjes van ongehoord succes in dezen of genen tak van kunst worden overal gecolporteerd eo overdrbvon mor. west ioj-ne-? uit ondervinding, dat het bij veel vrouwen in den ijver van den strijd op een nul meer of minder niet aankomtzij redeneeren zichzelf in vervoering en oveneden ook den aanvankelijk weerstrevenden man. "Margot Muller heeft voor een eukel portret 2500 gulden ontvangen zou het nu niet zonde en schande zijn, als wij het talent van onze Anna niet tot ontwikkeling trachtten te bien» gen f Wanneer Margot Miiller ook maar 250 gulden voor haar portret kreeg, dan is dat toch nog een aar« dige verdienstemaar slechts weinige der zoogenaamde talenten brengen het zoover. Vooral in de schilderkunst wordt de geringe aanleg door den leek vaak overschat. Het gevolg daarvan is een kommervol bestaan, zooals men er maar al te veel kan aan wij* zen. Meisjes, die in een of ander kunststad een jarenlange studie moest doormaken, zonder de boter op hun brood te verdienen, en die later blij waren, dat ze als schilderes een matig inkomen verdienden. Ook is het zoo gesteld met andere kunstvakken. Niet elkeen, die iets gevoelt voor muziek, wordt een beroemde pianiste, een vioolkunste» nares van beteekenis. Niet elke mooie stem verzekert haar bezitster, zelfs bij zorgvuldige ontwikkeling. het groot succes waarvar, de jonge meisjes droomen. Ook hier brengen het velen niet verder dan tot leerares. Daarom moet men do talenten zijner kinderen met zorg onderzee* ken het is beter een praclisch beroep voor hen te kiezen, dan trotsche lucktkasteelen te bouwen die ondanks de grootste offers van tijd en geld (och later instorten. Evenzoo is het met de zoons ge» steld. De trots der vaders is du een* maal hun zoons of minstens^?)' an hen te laten studeeren. vat te begrijpen is, indien do gekozen studie samengaat met de bekwaam heden en neigingen van den 'ongen. Dwaas is echter, een daarvoor on» begaafd kind tot de studie te willen dwingen, terwijl wellicht zijn praciische talenten ongevormd blij» ven. Daarom hoeft men h«H niet aanstonds voor een ongeluk, aan te zien, omdat Pietje of Jamie geen talent heeft voor de oude IJlen; of om een andere, reden niet goed vooruit kan komen op het gymnasium of de lioogere Burgerschool j, Als hij maar een helderen'kop eD een practisch verstand heeft, dan zal bij bet ook in een ander beroep wed ver brengen. Alleen niet hij datgene, wat hij begrijpt, ook degelijk leereu, opdat bij ook, vol» doen kan aan hooggestelde eischon. De nood der tijden vormt ook in beter gestelde kringen de dagelijk- scho klacht, en het is daarom te begrijpen, dat vele ouders hopten, dat hun kind een loonend uor yp zal aanvaarden, dat bet in sfdat zal stellen, eens.een gezu,* f A Vmjn onderhouden en weliicht uW-A udan dag der ouders te verlichten. Maar even verkeerd zou liet zijn een kind, dat er tegenzin in.hoeft, op een kantoorstoel te dwingen, als den onbegaafde te dwingen tot studeeren. Ook hier geldt, het gezegde, i »Men onderzoeke zich voor men zich eeuwig bindt. Slechts zelden wordt in een opgedrongen hnroep het beste geleverd alleen daar kan de meusch zich in al zijn honda» nigheden ontvouwon, waar dit werk overeenstemt met zijn talenten en bekwaamheden. bu rgeme'stor winnen. boor inlichtingen in tp kzoekplaatsen vau onkruid zijn, lezen zouden aan vinden wij in doelmatige ontwatering belanghebbenden, die zich bij hem i n uitmuntend bestrijdingsmiddel aanmelden, de wenken unnen worden gegeven, welke in ieder bij zonder geval dienstig kunnen werden geacht.'' De aanleiding tot dit schrijven waren de pogingen, welke Duitsche glasfabrikanten in den laatst en tijd aanwenden, om hier arbeiders voor hunne fabrieken te wervoiu De Minister van Binnenlandsche zaken heeft een schrijven gericht tot de Commissarissen der Koningin waarin deze worden uitgenoodigd aan do burgemeesters der gemeen ten in huune provincie op ta dragen om, wanneer hun blijkt, dat in hunne gemeenten pogingen worden aangewend om jeugdige of vrouwe lijke persoDen door dienstbetrekkin gen in bet buitenland aan 10 werven zich, voor zooveel mogelijk, te vergewissen van de betrouwbaar heid d*-r personen, die daarbij hunne tusschenkomst verleenon, en van de positie, waarin jeugdige of vrouwelijke personen bij aanvaar ding der aangeboden dienstbetrek king zullen komen. Meenet) de burgemeesters op grond van verkre gen informatiën, dat het voor de bedoelde personen niet geraden is, op de aanbieding in te gaan, dan ware bij openbare kennisgeving ter kennis van belanghebbenden te brengen, dal het gowensebt is, alvorens zich voor de dienstbetrek king aan te melden, bij den Waar een onkruidplant staat, had een cultuurplant kunnen groeien. Als wij nu alle middelen te baat willen neinen om de opbrengst onzer velden te vermeerdereu, dan mogen wij niet vergeten oen verwoeden strijd aan te binden te.gen 't onkruid. Op verschillende manieren kan men dit lastige goedje bestrijden. De oudste eu meest verspreidde wijze van handelen is wel het wieden Waar dit met zorg geschiedt, kan men gunstige resultaten van ver- ••AflWfp, w.;ny.. V-k. '-vAswï. if -ftjp tijd, dat er van zaadgeven nog geen sprake kan zijn. Toch moeten wij opmerken, dal de wieders steeds over het veld moeten kruipen en daarbij de cultuurplanten licht iets zullen lijden. I11 dan régel herstellen deze zich ever wel spoedig genoeg, als het wieden slechts op tijd is geschied. Het verkregen windsel ka.i op den composthoop gebracht worden en zai later goeden mest levereD, indien ten minste geen rijp zaaddragend 011» kruid er tusschen is. Als do boernn gewoon zijn op rijen te zaaien, dan valt het, hun heel wat gemakkelijker het vuil te verdelgen. Met schoffel en hark kunnen zij tusschen de rijen doorgaan ea doen In de helft van den tijd dubbel werk. Daarmede wordt tevens de bovenste aardkorst nog eens terdege Iusge» maakt, luent er. warmte kunnen beter in den bodem dringen en doen de cultuurplanten sneller groeien. Hierdoor verstikken zij he d wat onkruid en helpen goed mede aan dc verdelging. Vele landbouwers vinden bet goed op tamelijk vuil land eens een w elig groeiend gewas te verbouwen. Op zandgronden kiest men dan voorna» melijk boekweit en ook wel spurrie. Als die nu oenigzins laat worden uitgezaaid, nadat bet onkruid ont» kiemd is en dus bij de bewerking was ondergebracht, kan men op die wijze heel wat verdelgen, dan geldt deze handelwijze voor een halve braak. Wanneer men vreest bet onkruid volstrekt niet de baas te worden, daar is een volle braak misschien noodig, waarbij het on kruidzaak dat in den bodem zit, door herhaalde bewerking tot kieming wordt gobracht, maar waar de plantjes worden oudargeploegd lang voor zij zaad gevormd hebben. van deren grooten vijand, Maar nu w e hier enke'o middelen Ier vei del ging hebben aangegeven, zoude we omen landbouwers de vraag willen voorleggen, of zij niet vaak zelfde verspreiders van hel onkruid zijn Hoeveel wortel stok ken van kweek (panen) en andern planten komen met de plaggen niet in den inest Hoeveel oiikruidzaden komen daar» door niet in bet veld! Maar >ok met hei niet voldoende gezuiverde zaaigoed worden soms ontzaglijke hoeveelheden onkruidzaden verspreid Wanneer onze boeren or naar streefden hunne granen enz. van onkruid flink te zuiveren, 't wieden zou minder erg worden, het land na enkele.jaren zuiverder zijn. Een tri» eur is voor een gemeente eon zegen, ook al kan men daarmee niet ineens alle onkruid voorkomen. Mr. Caroli, lid der Staten van Noord - Holland, voor Amsterdam, dringt aan op bi»m»«ai«iy commissie uit de mm zoek mar -don toenaild der veestallen, 'nam dn wijze, waarop de melk de koe afgenomen wordt, naar de reinheid der vaten enz. welke daarbij gebezigd worden na.tr het water, dat daarbij gebruikt wordt en in bet algemeen naar de feiten, welke op do vertrouwbaarheid van de melk van invloed zijn. Mocht liet gelukken zich door zoodanig onderzoek eeu beh lorlijk feiteo-Riat'-riar.t te verzamelen, dan «al ku.mca overwogen worden, welke maatregelen de provincie in liet werk kan stellen, om tegen gecon stateerde misstanden op te treden. De commissie zou zich deskundigen kunnen toevoegen. Hij stelt zich voor een out worp aan te bicden, zoodra blijkt dat do Stalen bereid ziju zich bet groot? hygiën sch« en sociaal vraagstuk der raelkvo-M-ziemng aan te trekken. Hoe president Paillióres maandelijks de 100.000 francs in ontvangst neemt, die de -Fransche republiek hem toewerpt, om daarvan te leven en zijn stand op te houden, schildert de »Cvt de Rrris" zeer aanschouwelijk als volgt Maandelijks verlaat eer» liooge beambte van het ministerie van Financiën gerokt met hoogen hoed op en witte handschoenen met een dikke porteteuille onder den arm, het Louvre-paleis, om zich per rijtuig naar net K y-ée te begeven. Door alle bedienden van den president uiterst beleefd begroet, betreedt hij het bureau van den fleöretiris-gc-neraal. waar bij door den heer Laues hart iijk wordt ontvangen. Deze vraagt naar zijn gezond heid en biedt hem voor dien avond t-en loge aan in ééo van de gesubsidieerde schouwburgen en geleidt hem naar den president, die hem niet minder hartelijk begroet, eveneens naar zijn gezondheid vraagt en hem ook nog een loge aan biedt. Na deze formaliteiten ais inleiding, opent de ambtenaar zyn portefeuille en neemt er een bepaald aantal pukjes bank noten uit, die elk in een elastiek zitten Hei laatste pakket is beduidend kleiner, J daar de president oen deel van zija Aangezien natte gronden eohtotractement in den vorm van fonkelnieuwe "AS

Peel en Maas | 1907 | | pagina 1