Limburgsch Nieuws. Bierhuizen en klandestiene verkoop. De geest in het Fransche leger. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. de voorrieden, die de organisatie ver-, wierf, welke blykbuar niet gering te jcbatten zyn, indien men b. v. slechts in aanmerking neemt, dat óéoe firma, naar schat'ing, wekelyks oen kleine f 200 meer sa! moeten uitbetalen. Laat dan ook ieder, die de katholieke vakorganisatie deïe zij van patroon of wei kraan een goed hart toedraagt, dankbaar wezen. De strijd is nog op het goede pogen- blik beslecht, de klove, die wijd en diep zich ingroef, is naai wij vertrouwen spoedig nog te dempen en kapitaal en arbeid kunnen naast en met elkaar verder werken, ten rechtmatigen bate van elk afzonderlijk, tot bloei en heil van geheel onze nyvere streek. De Inspecteur der Drankwet, in de Eerste Inspectie (Noordbrabant, Limburg on Zeeland) zegt ie zijn verslag o. m. het volgende Schrikbarend groot is het aantal ver leende verloven in schier alle gemeenten, vooral in Noordbrabant en Limburg. Voor de politie moet het ondoenlijk worden geacht, het. bedrijf der verlof- houders te controleeren. In vele gemeen ten zien de dienaren der politie er dan ook niet naar uit of om. Niet alleen de vergunninghouders klagen steen en been over de oneerlijke concur rentie, die verlofhouders hun aandoen door clandestien sterken drank te verkoopen in hot kie n, ook 1 eeren burgemeesters en politiedienaren ei kernen volmondig wel te weten, dat de clandestiene verkoop in de bierhui in biutaal wordt gedreven'. Zij voegen er echter bij, dat liet hoogst moételyk is overtredingen te constateeren die strafbaar zyn gesteld bij art. 50 eerste lid lo en 7o. Zij. die zonder vergunning sterken drank verkoopen, zijn doorgaans zoo waakzaam zoo gesiepen, zoo op overrompeling be» dacht, dal er van een betrappen op heeterdaad haast geen sprake kan komen. Zoodoende gaat de eerbied voor de wet te loor, de politie komt in discrediet en vooral de gemeenteveldwachters worden aieer uitgelachen dan gevreesd. liet is waarlijk niet de jenever alleen die ons goede volk schaadt ea verderft; in deze inspectie (N.Biabant, Limburg en Zeeland) mag vryelyk worden gewaagd van een bierkwaal, zoo ernstig eo in zoo wijden kring Vf-hreïd, dat de beteugeling u!' 'jci u'o regveiïng ernstig diént te worden overwogen. Ddbr de groote mate van vrijheid, die de wet erkent ten aanzien van 't openen van inrichtingen met -verlof" wordt het bierkwaad krachtig bevorderd en in de hand gewerkt. lu veel gemeenten is het aantal verlof» inrichtingen dan ook 8 tot 10 maal zoo groot als iiet wettelijk maximum aantal verdunningen. Ivr waar nu in een groot aantal van deze verlofiurichtingen niet alleen bier, maar ook jenever wordt geschonken, springt het io het oog, dat hier andore wegen dienen ingeslagen. De jongste gebeurtenissen in Frankryk's Zuiden hebben doen zien, in welko mate de regeering op het leger kan rekenen, wanneer zij zich van hunne macht moet bedienen. Een heel regiment ging tot muiterij over en toen men ze eindelyk met zoete woordjes in de kazerne had teruggebracht durfde men de soldaten zelfs niet te stratfeo. Nu weer hebben onder de manschappen van een regiment infanterie onder Avignon wanordelijkheden plaats gehad. De kolonel werd buiten de kazerne door burgers uit gejouwd, en op het kazerneplein door de soldaten uitgefloten; onderwijl truchtten lieden buiten, de kazernepoort in te rammelen. Eooe groote volksmenigte trok in optocht naar de kazerne, voorop een groep soldaten met de bajonet op 't geweer Een der officieren die bij de manschap pen in aanzien stond, slaagde erin het volk door een toespraak tot weggaan te bewegen Dat de regeering zich door zulke be wijzen van gebrek aan tucht ongerust begint te maken, is begrijpelijk. Voordat de Kamer het wetsontwerp, nopens de afschaffing der krijgsraden in behandeling zou nemen, zeide Clemenceau dat er zich min of meer bekende feiten hebben voorgedaan, die ongerustheid ver wekken over de krijgstucht in hel leger. Het is zeide Clemenceau verder noodzak» lijk er ronduit over te spreken, want het is een onderwerp, dat alle op rechte Franschen met angst vervuld, indien de krijgstucht in het leger verzwakt dan i3 het met Frankrijk gedaan. De Kamer bad aan Clemenceau het verwijt in het gezicht kunnen slingeren, gy hebt het zelf gewild. Waaraan anders i8 het te wijten, dat in Frankryk steeds meer bet gezag gaat ver dwijnen, dan aan do regeering zelve. De regeering heeft aan het volk dat hoogere beginsel willen ontnemen, waarop alle gezag moet steunen en zonder welk er geen gezag kan bestaan, nl. bet geloof aan Cod, in wiens naam het gezag wordt uitgeoefend. VENRAY. 29 Juni 1907. Zaterdagavond is de Zeerecrw. honggel. heer dr. Poels, hoogleeraar aan de katho lieke hoogeschocl te Washington, te Rome aangekomen. Zaterdag is in het Klooster der Weleerw. Pifters Franciscanen alhier, na eone langdurige ziekte overleden, de Weleerw Pater Hermenegildus de Mooy, in de» ouderdom van 30 jaren. H»t salmis van den heer W. Drent, hoofdonderwijzer aan de voorbereidende klasse der normaalschool alhier, is met 1 April 1907 verhoogd met 550 gulden en alzoo gebracht volgons ministers be schikking op f1300, Zondagmiddag behaalde onze kranige Sehutteiij -liet Eindt" by het to Bergen gehouden Schutterseoocotira 3 prachtige prijzen, zijnde 2e Korpaprijs en le eu 2e Personeele prijs. Proficiat aan zulke schutters Niettegenstaande de drukke hooi oogst was de Maandag alhier gehouden markt dtuk bezocht. De veeaanvopr was voor den Lid van het jaar groot te noeme», en de handel levendig, vooral in vet vee. Biggen waien er zeer veel aangevnetd. waardoor de pryzen ook lager waren. Men betaalde voor de kleinste 1 gld., voor de grootste van tot 8 gld. per stuk Naar wij vernemen hebben zich voor de vacante betrekking van onder wijzer aan de school te Oirlo 3 sollicitanten aangemeld. Bij enkele caadidaatstelliog zijn Dinsdag de aftredende leden van den Gemeenteraad alhier wederom herkozen, n.I. de heeren P. Camps, V. Fonck, A. Loonen, J, M Michels en Th, Slits. -- Maandag is alhier plotseling over leden in den ouderdom van 46 jaren, de heer Louis Raedts. lid der uitgebreide handelnvereeniguig Raedts en Co. De overledene was president der coop. óïoou.imveiJat>ne8. üfl van ue commissie van aankoop van deo Laodbouwbond en bestuurslid van den Boerenbond. Zijn heengaan wordt door zijne tal» ijk«- vrienden en kennissen zeer betreurd. Maandagnacht heeft men getracht in te breken in den winkel van G. de Haen alhier. De sporen van een beitel waren zichtbaar, doch is men er niet in geslaagd het slot te openen en binnen te dringen. Zoo de dief geweten had, bij een slotenmaker bezig te zijn. had hij de moeite wel gespaard. Deze week 's nachts is door dieven wederom een bezoek gebracht aan het konijnenhok van M.'in den Houfenhoek, Door de komst der bewoners gingen de dieven evenwel aan den haal. zonder iets mee te nemen. MERSELO. Maandag werd alhier het St. Jansfeest gevierd. Om 9 uur werd een solemneele Hoogmis opgedragen, waaronder een Eerw. Pater Franciscaan uit het klooster te Ven ray, het leven en de boetedoeningen va» den H. Joannes schetste en den geloovigen, die weger.s den marktdag niet talrijk waren opgeko men, hunnen patroonheilige als een ver heven voorbeeld ter navolging voorstelde. Met de Hoogmis was ook het feest zoo goed als afgeloopen. Drukker zal het zyn n. s. KermisZon- dag. wanneer de solemniteit va» St. Jan wordt gevierd. Naar de voorbereidingen te oordeelen, beloofd de Kermis druk te worden. Keuken en kelder zijn ruim voorzien van alles, wat den inwendigen mensch versterken kan. De jeugd ziet vol verlangen naar den mallemolen; waarin ze menigeu cent hoopt te verdtaaien met de a. s. dagen. Mogen allen zich goed en naar hartelust vermaken en mogen de volgende feestdagen dagen zijn. waarop men na ailoop met vreugde en trots kau terugblikken. CASTEN RAY. De veieeniging van den II. Mathias alhier, hield op Zondag 16 dezer haar eerste jaarlijksche vergadering. Dat het doelmatig en nuttig streven van genoemde vereeniging steeds meer en meer veld begint te winnen, diene, dat onze kapel op de boerenleenbank thans een tegoed beeft van f387,95. Moge dan ook weldra, wanneer over eenige weken het plan en de begrooting zijn opgemaakt, ons EdelAchtbaer Ge meentebestuur, ons door een flinke sub sidie tegemoet komen, dan kan het toch niet anders, of wy zullen in het a. s. voorjaar onze schoqne wenschen in ver vulling zien gaan. HORST. 3y de periodieke verkiezing van Dinsdag zijn de heeren G. van Daal P. H. Derix en Alph. Esser herbenoemd tot leden van den Gemeenteraad. GENNEP. Terwijl H. in dronken toestand huiswaarts keerde, werd hij ondanks het waarschuwen van een wiel rijder, zoodanig tegen de wereld gereden, dat me» hem, nadat hij eenigen tijd be wusteloos gelegen had, opbeurde en in een nabuiig cafe binnendroeg, om hem zijn bebloed gezicht af te wasschen. 't Schiedammer nat was hier weer de schold. SEVEN! M Benoemd tot hoofd der school ie Middelaar no. 1 der voordracht de heer J. Baggen uit Sevenum. ROERMOND. In de omstreken van Roermond heerscht tegen woordig een ware vossenplnag' De boeren klagen steen en been. d it hunne kippen en ganzen mei den (lag in aantal verminderen. Er zijn hofsteden, waar binnen een paar dagen. dan 100 hennen worden ver mist. i «Je bisschen onder de gemeenten Horn, Hoelen, Baexem en Heythuysen is Reintje zoo talrijk vertegenwoordigd, dat hij zich niet ent int om bij dag zyn roof» tochten ie ondernemen, en in de kippen hokken eeo ware opiuiming te houden. In minder dan 8 dagen tijd, werden een 15tal dezer kippendieven, zoowel ouden als jon gen, met de val gevangen en door jagers geschoten. Aan het Bisschoppelijk College te Roermond slaagden bij het Eind Examen Gymnasium Alle candidaten Voor A Tb. Holtman Groningen; A. Lenaerts. Schoonhoven; H. Thomassen, Roermond. Voor B M. Hnnrath Roermond; Fr. Seignette Haarlem, A. Thomassen Utrecht J. Vogels. Reuver. SITTARP. flet internationaal con cours te geven door de handboogschutte- ry -Si. Hubert" alhier, op Zaterdag 29 en Z idug 30 Juni, belooft schitterend te w. rder,. Tot heden hebben reeds meer dan 30 veroenigingen van heinde en verre ingeschreven Ook onze plaatselyke ver- eenigirige zooals gymnastiek, zang en muziekgeze.tchappen zullen het hunne er toe bi, ar en om het den talrijken vreeirdel ra gedurende de wedstrijden zoo aa. j ,üu mogelijk te maken. De wedstrijden bestaan in Concours A voor vereeniging onderling concours B Per soneel en cours C Geluksehyf MAASTRICHT. De telegraafwachter Kuypers te Maastricht, die op het stations- emplacement door eene locomotief werd aangereden eo wiens beide beenen in het gesticht Calvarieberg werden afgezet is Maandag aldaar o vei leden. MAASHEKS. Tot pastoor alhier is be noemd, de Wel Eerw. heer J. M. van Roessel, DEURNES, Voor de aanstaande ver kiezing hebben zich alhier il candidateo beschikbaar gesteld voor lid van den gemeenteraad. CLYX. Herhaalde malen werden alhier in den laatste» tijd goederen aan bet station uit waggons ontvreemd, zon der dat men de(n) dader(s) kon ontdekken Zaterdagavond werd zekere J. W., spoorwegarbeider alhier, op wien den laatsten tyd zware vermoedens rustten, aan het station door de politie gearres teerd, dnr.r by W. bij een onderzoek te zijnen huize, enkele ontvreemde voorwer pen uit de waggoqs werden gevonden. Ook enkele andere voorwerpen, welke in den laatsten tijd door inwoners, aldaar vermist woi den, zyn ten huize van J. W. ontdekt. Op 14 en 15 Juli a. s. zal hier het 25jarig bestaan van het fanfarecorps "Öaecilia" op feestelijke wijze worden herdacht door het houden van een groot festival. Dit festival waaraan een lotal muziek gezelschappen deelneraeD, zal Zaterdag 14 Juli onder kanoogebulder en door een concert van de fanfare -Erica- uit Mook geopend worden, 's Zondags zal een schit terende optocht door liet dorp worden ge houden. waarna aan de directeuren der corpsen op het gemeentehuis de eerewijn zal worden aangeboden. OSS. Dinsdag had een zeer treurig ongeluk plaats. De zoon van den aanne mer, F. Brockx alhier, met de zaagma chine bezig zijnde, kwam met zijn hand daartussclien, waardoor dit lichaamsdeel geheel afgerukt werd. De toestand is zorgwekkend. De geneeshreren Dr. Wakkers en Dr. Verbeok boden den verminkte heelkundige hulp. HELMOND. Op zyn verzoek is den heer A. H. Sassen eervol ontslag verleend als notaris alhier. BUüEL. De 34jarige fabrieksarbeider A. Embregts, werkzaam aan de zinkwit- fabriek alhier, had het ongeluk van een muur te vallen, met het ongelukkige gevolg dat hy aan hersenschudding en inwendige kneuzingen is overleden. (■«snapt. Men meldt van Zondag uit Os In de boterfabriek van het naburige Macharen is Zondagnacht omstreeks 1 uur ingebroken door 2 man, die er ruim 80 ponden boter hebben gestolen. Een brigadier van do rijksveldwacht zag hen op hun terugkomst, kreeg ver moedens, riep hen aan, waarop zij, na hun buit te hebben laten vallen, het hazenpad kozen. Een is er echter gepakt de ander dreigde met een of ander voorwerp (geweer of breekijzer). maar kreeg van den brigadier een schot. De gevangene werd naar Oss vorvoerd, vanwaar de mare chaussees er dadelyk op uit gingen om den anderen inbreker op te sporen, die ten huize van zijn kameraad gevonden werd. De politie heeft met deze twee Osse» naren eene bijster goede vangst gedaan. Men vermoedt, dat zij aan den inbraak bij de Wed. Essens alhier onlangs ge pleegd, schuldig staan en aan vele varkens en kippendiefstallen. Een arbeider uit een Geldersche ge meente tijdens in Duitschland werkzaam, werd daar wegens herhaalde mishandeling van zijn vrouw veroordeeld tot 19 jaar dwangarbeid. Hij moet nu eiken dag onder toezicht hard werken en het loon voor zijn arbeid wordt geregeld aan zijn vrouw uitbetaald. Deze wijze van straf zou ook in ons land niet slecht werken. Id den hof der R. K. Pastorie te Wijeben viel Maandag eeD postduif neer. Het beestje was uitgeput van vermoeidheid en bezweek weldra. Aan het pootje was een aluminium ringetje gemerkt -Nuhpo" G H 8953op de slagpen van den rech tervleugel het cijfer -750", en op die des linkervleugels een stempelmerk waarvan goed leesbaar de letters vobth omino society -Greenfield." Als men bieiuit mag afleiden dat het diertje van Greenfield (Amerika) is uitge vlogen, is (iet geen wonder dat bet door den be7igen wind van vermoeidheid be zweek. Aog wan de „Berlin". Dinsdag spoelde aan den Hoek van Holland nog een lijk aan, dat bij de schouwing herkend werd als dat van een matroos van de -Berlin." De kloereu, de riem met gesp en schoen, welke nog op het lijk gevonden werden, wezen dit met voldoende zekerheid aan. Het lijk is denzelfden raiddag te 's Gra- venzande begraven. Sinds eenigen tijd worden er briefjes in verschillende talen, vooral in het En- gelscb, onder de Katholieken verspreid, waarin dezen worden uitgenoodigd, om een daarbij gestuurd gebed, negen dagen lang te bidden, negen maal af te schrijven en aan negen personen toe te zenden. Men verzoekt op dezelfde wijze die reeks van negens voort te zetten. In dit gebed, hetwelk aan een Araeri» kaan3chen Bisschop (vermoedelijk geen katholiek) is toegeschreven, wordt gezegd, dat zij, die aan de voorwaarden voldoen, eer de negen dageu om zijn, een groot geluk zullen deelachtig worden en dat daarentegen hem of haar. die niet aan die voorwaarden voldoet, een ongeluk zal worden thuisgestuurd. In oen der kerken van 's Gravenhage is Zondag met kracht tegen dit gebed een soortgelijke verkeerde godsvrucht opge komen dat gebed werd als bijgeloof veroordeeld en gebrandmerkt, en van den kansel werd gezegd, dat het voldoen aan die voorwaarden eerder straf dan zegen na zich zou sleepen. wijl 't hen bijgeloof in de hand werkt. Alwie onder onze lezers zoo'n papier ontvangt, zai goed doeu hot in de papier mand te werpen. Een grenskwestie. Het hotel Oud Berg en Dal bij Nijmegen op de Pruissische Geldersche grens, allen bezoekers van Nijmegen's omtrek welbe kend, is sedert «enige weken door de Pruissische overheid afgezet, niets wordt er meer ten invoer toegelaten. Men weet, dat de beheerder, eeu Neder lander, beweerde, dat zijn gebouw op Nederlandsch gebied, de Duitscbe over heid daarentegen, dat het op het Duitscbe staat. Vanwege beide regeeringeu zijn opmetingen verricht, waardoor is uitge maakt, dat het gebouw op Duitsch gebied staal, en daar aangebrachte artikelen dus aan het Duttsche invoerrecht onder worpen zijn. De gérant, de heer Geel wraakt echter de juistheid dier beslissing en wil ze aan een gerechtelijke uitspraak onderworpen zien. In afwachting .handhaaft de Prui sische autoriteit de afzetting van het perceel en legt beslag op alles, wat haars inziens wederrechtelijk over de vastgestelde grensstreep wordt gevoerd. Vrecselijk ongeluk l De sneltrein Amsterdam Parijs van 1.50, is Dinsdagmiddag 4.45 op een liraooadekarretje geloopen. dat de baan vrij had gevonden. De eigenaar. Cockx uit de kasteelplei» - straat te Antwerpen, die met twee jonge gasten. 18 en 14 jaren oud. den wagen, die met 2 paarden bespannen was. voerde, is doodelijk getroffen. Hij zieltoogt te Capnllen in een huisje. De 14jarige knaap was op slag dood De 18jarige is bewustelo s medegevoerd door den sneltrein naar Antwerpen. De reizigers bleven ongedeerd en hielpen mede de plaats opruimen. De machine is alleen eenigszins beschadigd. Re baan- wachtster, een weduwe met 5 kleine kinderen, bezwijmde onmiddelijk. Een paard is gedood, het andere kon weg vluchten en is ongedeerd teruggevonden. Oii£e|tAMle grap. Te Denton, in Maryland, heeft, bjj de begrafenis van een neger, een buikspreker, zelf ook een neger, groote ontsteltenis veroorzaakt door. terwijl de lijkkist iri de kuil zakte, als uit de diepte met grafstem de woorden te laten klinken -Luit ray zachtjes neer De doodgraver, lijkbedie- naars eu vrienden vluchten, en algemeen was ontzetting. Liter kwam bet spel uit, en de buikspreker werd in hechtenis geno men. Eeveiittlniig. Het Schwurgericht te Kleef veroordeel de den landbouwer Gerard Heus zen, die in den nacht van Pinkstermaandag op een boerenhofstede te Hinsbcck ingebroken heeft en den landbouwer Mevissen ver moordde en berooide, overeenkomstig het requisitor van het Openbaar Ministerie tot levenslange tuchthuisstraf. Uit Werkendam wordt gemeld 't Was 's morgens reeds zeer druk bjj de aanlegplaatsen van de stoom booten der roederij van Smit. Honderden verdrongen or zich en het middelpuut werd gevormd door een 12tal mannen. Waarom tij de algemeene belang stelling we ..on Zij vertrokken binnen enkele minuten naar Antwerpen om van daar de groote reis te aanvaarden naar Sjanghai, waar zij de groote rivierwerken zoudeo helpen uitvoeren, toegewezen aan de Hollandsche inschrijvers. Het zyn meest vaders van gezinnen, die vrouw en kinderen achteilieten om mins tens 3 iaar van huis te gaan in het vorre Oosten en daar den kost te verdieneu voor hen en de hunnen. Zoo gaat bet hier vaak. Toen het hoofd der eerste openbare school dezi week eens naging waar de verantwoordelijke vaders van de leerplichtige schoolkinderen nu eigenlijk te vinden waren, bleek het, dat zij voor ruim 35 pCt. elders waren; in Nederland te Helder, Texel, Callantsoog, Delfzijl. Volleiihove, Zwolle; Blokzijl, 'a Gravcnzande, iloek van Holland, enz. maar verder ook te St. Petersburg, Kroon stad, Randers (Denemarken) Kopenhagen, Ismailia, Port S»id. Rosario, Buenos- Ayres (Z.Amerika) etc. etc. Moeder ontvangt geregeld wekelijks een flink bedrag door middel van de aannemers vader leeft van liet overblijvende in het verre land en bij tusschenpoozen komt het hoofd des gezins thuis, soms na éeo, twee drie jaar, om allen eens terug te zien, om een paar weken uit te rusten en dan weer naar den vreemde te vertrekken en den strijd om het bestaan te strij<ten met nieuwen frisschen moed. 't Eischt zeker moed om zoover van huis eu gezin den kost te gaan verdienen, maar 't geeft goed geld ook. Over enkele dagen b.v. vertrekt een vader naar Sjanbai, die twee dochters en een zoon meeneemt en die 's weeks daar f 195 minstens zal besommen. Moeder blyft met de overige kinderen thuis. De dochters zullen op het werk voor vader en de anderen, ook de aannemers voor een Hollandscbe keuken zorgen De vrouwen van Rotterdam zijn op het oogenblik in de oppositie tegen een besluit van B. en W. dat bepaalt, dat geen vuilnis wordt meegenomen in em mers, bakkeu eoz. waar geen deksel op is. Nu schijnen die deksels zeer schaarse» te zijn, althans vele vrouwen veitikkeu 't gevolg te geven aan het hooge besluit, en keeren d'r «bakkie- om op straat. De agenten van politie hebben nu druk wern met verbaliseeren, en het publiek beleeft menig vroolijk tooneeMje -'>» P ksel f-p Een practiNclie «draf. Postduif uit Amerika Gebedssneeuabal. Ver van hui*. Dekielverzet.

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2