T en m Van Munckliof, Een historisch feit Mond- en klauwzeer. Zaterdag 29 Juni 1907. 28ste J aar gang. No. 26. Einde der uitsluiting en staking te li V m rnrnmn Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling Wonderlijke nummers 50 c. 65 c. 85 c. 6 c. Prijs der Advertentiën van 1 4 regels elke regel meer letters en Vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3m"aal geplaatst worden 2maal berekend. 20 c. 5 c. en de historie van den dag -s— In het begin «lezer maand is be gonnen de tweede Vredes-conferentie ïr. de oude, eerbiedwaardige ndder- zaal op het binnenhol in don Haag. Op initiatief van den I saar aller Russen, Nicolaas II; in gulle gast- vtjjheid daartoe uitgeuoodigd dooi de regeering van Hare M jesteit, Wilhelmina. onze geliefde Vorstin, zijn daar bijeen de elite, de edelsten on besten van vele volkeren om re beraadslagen over middelen om de verschrikkingen van een krijg, ja de mogelijkheid van een krijg te verminderen. Dat is het historisch feit In 1899 werd een zelfde verga dering gehouden. Ook deze was een historisch feit. Maar toch zij was noch zöö tal ijk. noch zöö glansrijk, als die van thans. Wat deze vergadering alleen tegen heeft is, dat zij vergeleken kan worden. De eerste vredesconferentie was zonder voorbeeld en men moest naai una ;nsu»<= 6' 'Voor deze Conferentie heeft men een voorgaande en men mag ze dus nemen, gelijk met) ze zou wenscben. Toch heeft het der Nederlandsche regeering niet ontbroken aan ruime gastvrijheid, waardoor zij zich de cere waardig toont, de leden zulkei' vergadering te mogen ontvangen. Wat gedaan kon worden, heeft 2»ij gedaan. En in de historische zaal zete't die hooge vergadering in .de ruimste beschikking aller degelijke en practische weelde. Ook het onthaal, hetwelk de con ferentie vond bij de verschillende volkeren is veel gunstiger. Hoevelen juist vergaderd zijn, weet ik nu niet; maar machtig veel Hut niet enge ot bekrompen .Huis ten H isch was te klein om zoovoel eminenties te bevatten. Uit de verste hoeken der aarde k wamen de afgevaardigden op om de hooge belangen der volkeren te bespreken onder leiding van Rus- lands afgevaardigde Nclidow. Maar nu komt de groote kwestie zal dit historisch feit ook gevolgen dubben voor de historie «Kn dat en weet ick niet". Zeer waarschijnlijk zal het in enkele opzichten groote voordeelen opleveren, maar de hoofdzaak: het onmogelijk maken van een oorlog, denkt daar maar niet aan. 't Is aardig toen de eerste con ferentie plaats had, kwam, als een bloedig ironie op dat monscher.werk, de oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Toen van do tweede spraak was, hotsten in oiuzettenden strijd Japan en Rusland samen. En nu de tweede conferentie aan den gang is O huiveringwekkende spot der historie van den dag In Frankrijk verheffen zich de zuidelijke provinciën tegen de re» geering met een fanatisme en woede, die burgerbloed doet stroomen. In Lissabon verheft zich hel volk tegen de regeering, die zich slechts door bloedig geweld kan staande houden. In de diplomatie openbaren zich verwikkelingen, die met altijd banger zorg de toekomst doet tege moet zien. Meen! niet, dat dit «zwartkijkerij" is. Daar broeit iets tusschen Duitsch land en Engeland, iels als er wel bestaat in onze burgerlijke samen leving tussclfen twee zeer scherpe concu renten. In dat geval is het voor beiden; erop of eronder. En wat verhaalt de geschiedenis van den dag ondanks het schitterend historisch feit der vredesconferentie? Daar is vóór eenige dagen een overeenkomst, een zoogenaamde middelland-zee-sche overeenkomst gesloten tusschen Engeland, Spanje en Italië. Engeland en Frankrijk hebben allang een vriendschappelijke overeenkomst. Engeland's invloed in het verre oosten is ovorbekend. Ruslaud is de v>,,h(WiU'U)e. reu: Frankriik en dus zijdelings met Engeland. Ziet ge nu het kringetje, dat zoo zoetjes aan, maar zeker getrokken wordt om Duitschland Rondomme wordt een bandje van de fluweeligste vriendschap getrok ken, rondom Er.gelands grootsten concurent op de wereldmarkt, rond om Duitschland. In alje groote vraagstukken wordt gehandeld niet tegen maar zonder Duitschland. De Koln. Volksz. noemde de woorden zonderen legen synoniem; m. a. w. zij zag en ziet in al dat vriendschappelijk aaien der overige grootmachten vijandigheden tegen Duitschland. 't Is te hopen, dat dit alles «zwart kijkerij" blijke, d. w. z. dat er van vreeselijke botsing tusschen de volkeren niets kome. Maar toch De eerste vredes conferentie werd geopend onder krijgsmuziek en gevolgd door nog wildere krijgs» muziek. Ook nu bij de tweede stroomde tijdens de opening menschenbloed, zij het dan ook niet in wilden volkeren krijg. Wat zal haar volgen Niet dan huiverend denken wij aan het woord «gij zult hooren van oorlogen, van geruchten van oor» logen. Eén fout, een heel leelijke fout kleeft ook aan deze conferentie de Paus werkt niet met haar mee in dezen zin. dat Z. II. niet is uitge» noodigd. Wel heeft de verheven Paus Pius X een hartelijk schrijven goricht aan de hooge gastvrouw der Confe» rentie, Koningin Wilhelmina; maar verder mag zijn medewerking nie gaan. In hem is een macht verwaar» loosd, die met onbestreden gezag gebiedt en hoerscht ovet millioenen en millioenen En juist de verwaarloozing van die macht stemt ons erg pessimistisch omtrent dit werk voor »den vrede, m. a. w. daar is niet 'eel te ver wachten van dat menschanwerk; want daar staat geschreven in dat Boek, dat nog nooit loog Als d(' lieer hol huis niet bouwt dan arbeidende bouwlieden daarvan te vergeefs-.(ps. 126.) En dit geldt zeker voor denhouw des vredes, (lien men in Den Haag wil optrekken. JAN. Al sedert maanden komt deze ziekte, waardoor onze veehouderij reeds meer dan eens zulke enorme verliezen heeft geleden, op enkele plaatsen sporadisch in ons land voor. Het hegon in Noordbrabant en Limburg, 't Was toen in den staltijd 'en door het nemen van strenge raaatrerelen kon de ziekte gelukkig tot enkele gevallen beperkt blijven. Al bleven de gevallen gering in aantal, de ziekte bleef ni. temin stand houden en deed zich, altiii bij enkele gevallen blijvende, nu een* "'r dan eens Delft. Mond en klauwzeer kunnen het best bestreden worden als bet vee- op den stal staat en zoo was het te vreezen dat deze ziekte zich zou uitbreiden als het vee in de weide kwam. Het gevaar voor besmetting is hier erger dan in den stal en ook kunnen gedurende den staltijd de politiemaatregelen veel strenger toegepast worden dan in den zomer. Niet zelden wordt de smetstof door vogels overgedragen. Vooral komen ge durende den tijd, dat het vee in de weide is, de vogels als verspreiders der ziekte in aanmerking. Dikwijls ziet men in de weide bepaalde vogels aan het slijm pikken dat bij de aangetaste dieren bij draden uit den bek hangt. Even later vliegen die vogels naar andere weiden en brengen zoo de smetstof over, b.v. door het weiten of schoonmaken van den snavel tegen den grond of langs het gras. Zonder twijfel kunnen ook tal van andere dieren, vooral ook eenden, de smetstof overbrengen van de eene naar de andere weide. Nog gemakkelijker geschiedt de be smetting van het vee in hetzelfde weiland, indien ook maar één rund door bedoelde ziekte is aangetast. De koeien drinken dikwijls op dezelfde plek uit de sloot, omdat bij diepe slooten niet overal een drinkgelegenheid is. Het mondschuim, dat zich bij zieke dieren afscheidt, drijft dikwijls vrijlang op het water rond, en wordt door een rund. dat even later komt om te drinken, niet zelden mee naar binnen gezogen. Menigvuldig zal in de weide de besmet ting ook plaats hebben tijdens het grazen. Een koe, die aan monden klauwzeer lijdt, laat slijmdraden uit den bek vallen en ook blijft aan het gras smetstof van de aange taste klauwen ha-ngen. Door directe aauraking kan dus zoowel het mond als het klauwzeer zich in de weide snel onder het vee verspreiden. Bijzonder gunstig was de toestand van 'c veo in ons land in de maand April. Minder gunstig is Mei geweest. Het mond en klauwzeer heefi zich in Noord en Zuidholland uitgebreid, niettegenstaande de scherpe maatregelen, welke van re» geeringswege zijn genomen en nog steeds toegepast worden. Op 10 plaatsen in Noordholland werden 174 stuks vee door bedoelde ziekte aange tast. In bet mond eri-klauwzeer ziek óp 3 plaat in ZHolland, waar 21 runderen aangetast werden. Wij moeten dus op onze hoede zijn. April onderscheidde zich zoo bijzonde\ gunstig, doordat geen enkel geval van mond en klauwzeer geeonsteerd werd. Mei komt plotseling met 195 gevallen van mond en klauwzeer uit; natuurlijk een gevolg van de meerdere besmetting in de weide. Als alle veehouders bij elk verdacht verschijnsel van rnond en klauwzeer onder hun rundvee hiervan onmiddelijk aangifte doen bij den burgemeester, dan kan door toepassing van wettolijke maatregelen de algemeene verspreiding dezer ziekte ge keerd worden, misschien zelfs zonder tot afmaking over te gaan. Volgens de bekendmaking van den Minister van Landbouw, Handel en Nijv. wordt den landbouwers in hun eigen belang dringend aanbevolen krachtig mee te werken bij de toepassing van de maat regelen ter voorkoming of bestrijding van deze voor den veestapel zoo schadelijke ziekte. EIND H OV E N. men eene de afgeloopen maand openbaarde -vcken de twee factoren, kapitaal en ar en-klauwzeer z.ckop.t plaatsen boid< Vfede gete,kfl(I(I Een mooie oplossing Het idee van overwinning of nederlaag van een der beide partijen dringt zich niet naar voren (het bericht vac Het Vaderland, overge nomen door de N. R. Ct., dat op eene bijna volkomen overwinning der arbei ders duidt, is dan ook niet juist) dient veeleer te spreken van schonne minnelijke schikking. [.'och voor het St. Franc Xaveru* gildo een prachtig resultaat. Een krachtproef toch, als waaraan'de katholieke organisa tie onderworpen werd, valt in de gehecle vakbeweging in ons vi Ier land niet veel aan te wijten. Die krachtproef nu heeft zij schitterend doorslaan. Sterker dan ooit staat, het gilde En onwillekeurig rijst de vraag, waaraan in hoofdzaaak de goede einduit slag te danken is, Onzes inziens aan het volgende lo. aan den kern, de kracht die in de orga nisatie zelf zat. 2o. aan de uitnemende leiding. 3o. aan den grooten steun, dien men uit allo oorden in Nederland ontving. De organisatie zelf deed zich kennen als bestaande uit leden uit één stuk, vol vertrouwen in hun leiders, vol geloof in het goed recht, hunner zaakkalm en vastberaden, Ion volle bereid de offers to brengen, die men vergde. 't Is waar. ook do ongeorganiseerden hebben het hunne bijgebracht, zij bleken in dit geval bij uitzondering eens een ""if bi.at j**-T 0H0>n doch zonder twijfel, heeft do ijzervaste houding der georganiseerdon hen goed deels ook gedwongen zich te stellen iu de door de organisaties aangewezen lijn. En wat de leiding betreft, over deze is op de eerste plaats van den kant der werklieden zelf, maar één roep: uit muntend. Zoowel de eerw. heeren adviseurs ais de bestuursleden vond men steeds vooraan op de bres, actief, nooit versaagd door woord on voorbeeld don goeden geest staande houdende. Of is het niet hoven alien lof verheven dat uit een menigte van 2800 man. ge dwongen tot, werkeloosheid, zichzelf beschouwende als onrechtmatig uitgeban nen, in zes weken, slechts door een 2tal hunner (natuurlijk onder den invloed van sterken drank) één wat men zou kunnen noemen, ongeregeldheid bedreven werd Aan wicn de eer Op de eerste plaats aan de menschen zelf. maar verder Aan do eerw. heeren Adviseurs. Twee kapelaans, zei dan ook een politieman van zekeren rang hier ter stede, twee kapelaans kunnen meer dm een heele kazerne vol marechaussee. En ook het bestuur zelf, niet het minst ook de gemachtigde van het hoofd» bestuur, de lieer Rijzewijk, de leider der volksvergadering, wist met woord en daad de leden steeds in de goede richting te houden, een richting, die ten slotte tot het gewenschte doel voerde. Ten slotte de steun. Zonder dien en wel in zeer hooge mate was na tuurlijk de strijd niet vol te houden ge weest in aanmerking genomen, dat niet zonder bedenking de weerstands- kas bij den aanvang van den strijd maar matigjes gevuld was. Het gilde toch, nog wel als een be zetting in een benarde veste op een klein rantsoen gesteld, eischte aan uit- keering wekelijks de respectabele som van ongeveer 6000 gulden. Maar de steun vloeide toe. van Noord on Zuid, van veraf en dichtbij, van klein en groot-, tot het laatste oogenblik toe, toen het broodfonds zich nog gesteund vondt- door een gift van f 1000. Ziedaar bij bet einde nog een terugblik over het geheel. En thans Met moed gaat men aan het, werk, blij, dat de ge dwongen rust voorbij is, dankbaar voor Men schrijft aan het Centbum Schreven wij in onze vorige correspon dentie, dat de vrede op een kleine toena» .g *vü- T :ïa'4^.ï. thans kunnen wij de heugelijke mare brengen, dat op het oogenblik, waarop dit gelezen wordt, reed3 een deel der werklieden aan den arbeid is, m. a. w. de uilsluiting en stoking hier ter slede is opgeheven. De enkele punten, waarop men Vrijdag jl. nog stuitte, zijn uit den weg geruimd. De werklieden wenschten eerst nog toe zegging van de zijde der patroons, dat dezen de reeds bestaande honen, die boven den nieuwen loonstanduard mochten blijken te bestaan, niet zouden verlagen. De schriftelijke verklaring die de arbei ders verzochten, verklaarde het bestuur der fibrikanteiiveieeniging en de daaraan toegevoegde commissie van 4 grootfabri kanten fop wier fabrieken ?/3 deel van al de werkkrachten werkzaam zijn) niet te kunnen geven doch wel gaf ieder der 9 betrokken fabrikanten zijn eerewoord op zijn fabriek bedoelde honen niet te zullen verlagen, terwijl men tevens de moreele verplichting nog op zich wilde nemen, om te trachten voorde invoering der nieuwe loonlijst (d. i. na een maandj de .overige leden van den fabrikantenbond te overtui gen van de wensohelijkheid, om, ter ver ITiijding van wrijving en moeilijkheden in de toekomst, op hunne fabrieken eveneens te bandelen. Op de eind vergadering van den R. K. Volksbond jl. Zaterdagmiddag werd dit den leden medegedeeld, na eenige bespre king, stelde het bestuur voor hiermede genoegen te nemen en, als gevolg hiervan, zich tevens te vereenigen met het bepaalde loon voor de 2i/a cents sigaar imitatie handwerk, zijnde het tweede geschilpunt dat Vrijdag overbleef. Onder donderend applaus keurde de vergadering het voorstel goed, maar de voorzitter wenschte een meer positieve uitspraak en verzocht eenieder, die voor het voorstel was. op te gaan staan. Als één man stond men op, niemand die zitten bleef. Waarlijk, een indrukwekkend oogenblik die massa van anderhalf duizend man, tot het laatste oogenblik toe als door een wil bezield, blij en aangedaan^ een schitterend getuigenis af te zien leggen, van wat Katholieke organisatie vermag. Niet te verwonderen was het dan ook, dat een der aanwezigen naar boven snelde en op het bondsgebouw de drie kleur heesch als teeken aan de burgerij, dat na een harden, hangen strijd van zes PEEL EN MAAS - f tf Wr- ow.

Peel en Maas | 1907 | | pagina 1