Bede om hulp Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. gebruik om tijdens een zwaar on-' weder alle huisgenoolen bijeen te roepen, opdat, naar het heet, allen tegelijk de woning zouden kunnen verlaten, indien de bliksem eens mocht inslaan. Vervolg, zie Bijvoegsel. Men verziekt ons het volgende te meidon »!)e dagbladen hebben ons reed tien jammerlijken toestand doen kennen, welke den versohrikkelij» ken hongersnood in 't varre Oosten heelt veroorzaakt, doch mogen tie volgende privaatboiichten van een jongen Duitschen Lazaristen-mis sionaris er ons het noodlottige nog beter van doen beseften. Pater Jozef van Stolberg schrijft van Kin-Ktang, in Kiang Si, het volgende »üe nood wordt nog altijd dringender. Over eenigen lijd, heb ik u geschreven dat ik weldra een aantal mijner Katechumen zal moeten wegzenden, daar 't voedsel voor allen niet toe r toereikend is. Nu heb ik van mijne 83 Katechu» inen, 53 moeten wegsturen de 30 nog blij veilden zal ik ook binnen kort moeten wegsturen, als God geen wonder doet. Er gaat geen week voorbij, zon der dat ik verscheidene malen kieiue kinderen voor mijne deur find, welke de ouders er komen neerleggen. Ik rnoefze laten liggen ontdat ik niets voor ben heb. Onze zusters kunnen ze ook niet meer aan nemen, want hun buis is vol on zij hebben ook niets meer te eten. Ach, beminde ouders, zend mij toch geld In ouze naburige dis« iricten loopen groote benden rond die alles plunderen, verbranden en vermoorden. Hier is nog alles met Cltineesche soldaten bezet, en bewaakt, doelt -io Mandar'jn zelf zei mi', dat hij voor niets meer bo;'g kan blijven en dat wij ons iedèren dag op het uiterste Voorbereid moeten houden De menschen eten nu in groote hoeveelheid eene soort van aarde voedstoffen bevat zij uiet, zij vult slechts de maag. Dit slechte voedsel dat zij duur moeten betalen, bederft ook nog geheel hunne gezondheid Ach zend mij geld A in deze welsprekende woorden bahoeft niets meer bijgevoegd te worden, alleen zij nog gemeld, dal niet lang geleden de vertwijfeling door den honger veroorzaakt, ver scheidene ongelukkigen zelfs tot, menschenetërij heeft gedreven. Hoe zou een ware christen zijne evennaasten in een zoo beklagons waardigett toestand kunnen laten indien hij hun helpen kan Zal hij integendeel aan overvlood geen vaarwel zeggen en genoegens ten offer brengen, om zoodoende zijne christenen-medebroeders in verre China te kunnen ondersteunen Groot en ernstig is ook het gevaar dat de missionarissen, do missiezus ters en do Chineesche Christenen van wege de oproerige en wreedaardige heidenen te. vreezon hebben. Iedereen van ons zal, zonder twijfel het mogelijke, doen om dit dringend gevaar te verminderen, door de materieele hulpmiddelen dei- Missionarissen te vermeerderen. Om zoo spoedig mogelijk die ongelukkigen te hulp te komen en nok om alle nultelooze onkosten te vermijden zende men op aanraden vau Z. D. H. Vic. Bisschop der zoo diep beproefde provincie, de giften van allen aard aan de Bene, Zusier Praschma, rue du Bac, 140, PARIS. Giften zullen volgaarne aanvaard er, besteld w orden aan de Eerwaarde Zuster Ptaschma door Baronnes Weicbs de Wen ge kasteel Geisteren. VENRAY, 22 Juni 1907. Tegen het einde dezer maand worden te Rome verwacht, mgr. dr. W. II. Nolens lid van de Tweede Kamer en dr, Poels, professor aan de Katholieke Uni versiteit te Washington en consultor der pauselijke Bijbelcommissie Zondagmiddag had het jaarlyksch concours plaats van den handhoogschut- tersbond "Vrede on Strijd'1, op de doelen van -St. Anna" alhier. De handboogschutterijen waren allen opgekomen en ook was een talrijk publiek aanwezig, waartoe een flink geslaagd concert, gegeven door de Fanlare «St, Ceciïiu", zeker veel toe bijdroeg. Do uitslag van den wedstrijd was als volgt le pr. -St. Joris" Leunen. 2e pr, -St. Hubortus" Merselo. Be pr. -Diana" Ven ray. 4e pr. »St. Anna" Venray. Het eoiekruis verwied' W, Jacobs van Diana, voor het meeste aantal punten. De timmerman K. O. had Dinsdag aan het Krankzinnigengesticht het ongeluk met zijne rechterhand tusschen de schaaf machine ie geraken, waardoor hem drie vingertoppen werden afgesneden. Nloointraiii Venray-Oeurne. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, hebben de concessionarissen voor den stoomtram VenrayDeurne, in verhand met do aanvrage om een per ceel heidegrond ter grootte van ruim 1000 H.A. aan die geprojecteerde lijn liggende, te pachten, zoo die grond voor cuhuur geschikt blijk te zijn, ernstige joorbereidende werkzaamheden voor onderzoek dier gronden genomen. Ver schillende loodsen 'instrumenten, zijn reeds voor d-it doe! ter plaatse aangevoerd, om dat. onderzoek grondig te hestudeeren. Het behoeft geen ander betoog, dat wij de concessieaanvragers, zijnde do firma La» raaisonBrowen van Amsterdam en Th. Verhoeven van Utrecht, van harte toe» wenschen, dat dit verzoek aan alle ge« stelde voorwaarden zal voldoen. Wij hopen dat, opdat daardoor de lang •ekoesterde wensch oen stoomtram VenrayDeu'ne. werkelijkheid zal worden. De rentabiliteit per geprojecteer de lijn, zal door het in cultuur brengen van zulke ui'gestrektheid gronds ten volle veizekerd zijn. De gemeente Venray zal daardoor een onderneming rijker worden, 'diei oor lar ingezetenen ae 'sonooiisie verwachting in uitzicht stelt. Ook voor de gemeente Deurne met haar duizenden hectaren nog braakliggende peelgronden kan do onderneming en hare sttoom'ram verbinding niet anders dan van het grootste belang zijn en met de beste wenschen van welslagen worden begroet. Wij hopen dan ook vurig, dat de twee zuster Peeldorpen Venray en Deurne, bin nen korten tijd uit hun isolement verlost te zuilen worden en de betrokken gemeen ten zelfs «net ter zijde stellen van misplaatste begrippen, zich zelf geldelijk opofferingen zullen getroosten om tot dat doel en welslagen te gei aken. De Wed. Marei lies, de ouds! woonster van Venray, hoopt a. s. Maandag 24 Juni haar 95sten verjaardag te vieren Wij hopen dat dit nog zeer krasse oudje dat nog dagelijks de kerk bezoekt huiselijke bezigheden verricht, eens dezelfde gezondheid haar honderdsten verjaardag raag vieren. OTTERSUM. Twee fietsrijders, ons dorp op hun tocht passeerende, zóchten tevergeefs een brievenbus, totdat een van hen, het kastje van den Landhouwbond (nabij de kerk aan een boom hangend) in t oog kreeg. Spoedig waren dan ook hunne poststukken daarin verdwenen. Gelukkig werd dit door oen onzer inge zetenen bemerkt en na den Secretaris der genoemde vereeniging te hebben ge waarschuwd, werd het met diens hulp eopenii en de brieven eruit gehaald en ter post bezorgd. Aangezien genoemd kastje met een brievenbus overeenkomt ware 't wenschelijk, om dergelijke ver gissingen te voorkomen, dat dit niet met een kenmerk voorzien was. van den gemeenteraad te veel van het goe.Jp, in Gennep is, gezien den financieelen toestand der gemeente en de verhouding, die tusschen de raadsleden onderling heerscht, juist het tegenovergestelde het geval. Onder de burgerij is de bereidvaardig heid om zitting to nemen in den Raad, over het" algemeen zeer gering. Tot zelfs de voorzitter zal naar wij uit stellige bron vernemen, zijn Raadslidrr.aad- sehap neeileggen. Er worden namen genoemd van candi- daten, waarmede men oudergewoonte, wellicht earst 21 uur voor de verkiezing uit den hoek komt. VENLO. Woensdagochtend om half 5 ure ontmoette do agent van poliiin le kl., van den Berge aan dp Roerniondsohe poort een zekeren J. J. uit Venray. die zich herhaaldelijk had schuldig gemaakt aan oplichterij. Hij verhuurde zich als akkerknecht en trok dm met de huur penningen er van door. Door den land- bon wur .1. H. uit Wnnkutn was aingifte daarvan gedaan. Zijn arrestatie ging lang niet gemakkelijk. De agent heeft wel een kwartier met hem geworsteld, alvorens hem meester te Worden. SWALMEN. Door onbekende oor zaak brandde Zondagmorgen een groot gedeelte van de stoompannenfabriek der firma Kluytmans, Dobbeheie Co. tot den grond toe af. Belangrijke schade werd aangericht. De marechaussee maakten verschillende processen verbaal op wegens het weigeren van hulp. WEERT. Maandag werd van hier naar de gevangenis te Rosmond overge> bracht Th. L. S. oud 19 jaren, zonder beroep, wonende alhier, die nug 15 dagen hechtenis te had ondergaan wegens weigering van visitatie. SITTARD. Bij de aanbesteding van het slachthuis alhier was de minste in schrijver de lieer Teulings te Pey-Eehï, voor f .24 347. Volgens de ingekomen planDen van den heer Ramakers te Sittard van 31 Mei 1.1. bedroef de begroo'.ing f 22,731,33, welke begrooting tevens door de slaehthuiscora- missie werd goedgekeurd. HEEPLEN. De mijnwerker Curvers te Hoe\i roek is Zondagavond door den M. (Duitscherj met een mes \i: EINDHOVEN. Door den gemeente raad is besloten, den 7 Juli a. s. te houden kermis met het oog op de staking en uitsluiting in de sigarenindustrie alhier uit te stellen. WOENSEL. Toon Zaterdagmiddag zekere W, v. d. Water na een spekstruif met een paar boterhammen gegeten te hebben, de bosschen inkuierde, gevoelde hij zich onwel worden. Hij riep een vrouw die toevallig m do nabijheid werk te loc. d it hij niet goed werd. Da vrouw- ging op hom af en wilde hem, onder den arm leidende, tegen den boom plaatsen on te rusten. Maar vooraleer zij da»r waren, zakte de man hoe langer hoe mper in elkaar, waarom de vrouw nog iwee menschen. die daar werkzaam waren om hifip toeriep. Dezen schoten spoedig toe, maar konden geen hulp meer bicden. Toen zij bij den man kwamen zagen zij hem juist den geest geven. Per kar we'd toen het lijk naar huis vervoerd. OENNEP. Dinsdagmorgen ton circa 3 ure werd door den veldwachter Mol te Heyen. nabij de Duitsclie grens to Hom mersum. een paard in beslag genomen, dat te Oeflelt was gestolen. De dief, een Duitscher wist met een paar vlugge sprongen op Duitsch grondgebied te ko men, om vervolgens de vlucht te nemen. Eenige uren later is hij echter door eenige politiemannen te Hassum (Station) opgepikt en te Goch in verzekerde bewaring gesteld. Nadnr vernemen we, dat de dief woonachtig is te Veen nabij Xanten, en het paard van den heer Nelessen te Oeflelt afkomstig is. Krijgt men in andere Limburgsche gemeenten bij candidaatstelling voor lid mijnwet levensge, de longj lijke dfj de mij, - - Niéuws uit de Buurt. yk verwond. De steek is tot lorgedrongen. De verraoede- is door de marechaussee op eerlen aangehouden. MAASHEES. Onze beminde Pastoor do ZeerEerw. Heer L. W. Nass, gedu rende 23 jaren de ijverige en trouwe herdei' onzer parociiie is Maandag plotseling overleden. Z.Ew. bereikte den leeftyd van 65 jaren. OVERLOON. l)e Heer A. H. Kort- ooms, onderwijzer alhier, is met ingnDg van 15 Augustus benoemd tot onderwij zer met verplichte hoofdakte te Babbericb OVERLOON. Woensdag is door den Rijksveldwachter van Vierlingsbeek de 7pjarigo. K. alhier, naar de gevangenis te 's Her-leg en bosch overgebracht, verdacht van niet "te noemen ban'lelingen, gepleegd met een l4jarig meisje alhier. VIERLINGSBEEK. De Heer Herra- sen heeft tegeu 1 Juli a. s. zijn ont slag als Notaris te Vierlingsbeek aange vraagd. Gedü*ende de ruim 36 jaren, die de heer Hermeen hier doorbracht, zijn Notariaat in Vierlingsbeek en omstreken steeds in uitgebreidheid toe genomen; een natuurlijk gevolg van de nauwkeurigheid, waarmee hij zijn Notariaat waarnam. CUYK. Op de markt van Dinsdag waren aangevoeld 235 koeion en lagen in 84 manden 410 biggen. De handel in vet was vlug, in biggen daarentegen traag Voor het vet vee werden goede prijzen besteed het gold van 31 tot 36 per pond Het dragende vee deed van 175 tot f240 per stuk het mager 80 tot f 130. De big gen deden f 6.50 tot f 11.50 per stuk. De markt had een druk verloop. In kra- merijen was het als gewoonlijk druk Door den grooten aanvoer daalden op het laatst der markt de prijzen der biggen aanrosrkelyk. Het Scbultersgezelschap -Onder ling Kunstgenot" behaalde een schitterend succes op den wedstrijd te Oeffeit op Zondagnamiddag gehouden. Het w| daar den eersten prijs en den Voorwaar een prachtige Fireua Carré. Tijdens de familie voorstelling in den Circus Ctrré te Tie! is Zaterdagmiddag een Arabische hengst, welke in de manege viel, door een anderen, welke hem tegemoet kwam. zoo ernstig in een oog verwond, dat het kostbare dier ver raoodelijk zal moeten afgemaakt wordeu. Een ontploffing. Zaterdagmiddag heefc te N'ieuwediep een ontploffing plaats gehad, die ernstige ge volgen had kunnen liebhen. In het spoorbasain zou men de over blijfselen van e8u gesloopt wordend schip doen springen. Waarschijnlijk werd daar. toe een al te zware lading gebruikt, althans bij het ontsteken vloog het scheepsgedeelte in de lucht, met hei. gevolg dat groote stukken ijzer op honderden meters afstand neerkwamen. Het eenige ongeluk dat er door veroor' zaakt werd. was, dat eouo koe word ge troffen. Verder liep liet. ongeval zonder onheilen af. eereprijs. overwinn MILL.' Tegen P. Verbruggen, door de are. ij chtbank te 's Bosch indertijd verooroeifld tot vier jaar gevangenisstraf, werd Dinsdag door den advocaat-generaal mr. Tak voor het gerechtshof van Den Bosch eene gevangenisstraf geeischt van jaar, op grond van mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbend. Geschil over assurantie. Den 5 Juni 1905 stortte te Almelo tijdens een hevig onweder, vergezeld var hagelslag en stormwind, do IJzer en Me» taaigieterij van J. W. Haverkamp, in. Over* de vraag of dit ongeval veroor zaakt-wae - - door jnvi?ao. vap den bliksem of wel door den storm, ontstond een rechtsgeding met de Verzekering- Maatschappij -De Nederlanden" hetwelk ruim anderhalf jaar aanhangig is gew en waarbij de Rechtbank te Almelo ten slotte de genoemde Maatschappij veroor deelde, tot betaling van het vet zekerde bedrag en in de kosten. Onmiddelyk daarna werd toen met den herbouw begonnen, en thans nadert de nieuwe fabriek hare voltooiing, zoodat het bedrijf, na een stilstand van ruim twee iaren, eerstdaags zal worden hervat. Imleeling? bij de Militie. Door het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond is ingevolge de ter jongste Centrale Raadsvergadering aangenomen motie, een adres gezonden aan den minister van Oorlog, waarin aange drongen wordt op een betere regeling van de indeeling voor de Nationale Militie en wel op deze wijze 1. dat in het algemeen ten minste twee maanden voor de indeeling van de aange wezenen voor de Nationale Militie een goneeskundig onderzoek plaats heeft in de plaats hunner in woning of in het naastbij zijndo garnizoen, behoudens uitzonderingen 2 dat de betrokkenen minstens één maand voor hun opkomst in kennis worden gesteld bij welk w ipen en welk garnizoen zij zijn ingedeeld, waardoor de militie» plichtigen niet meer in het onzekere om trent hun toekomst blyven en de opzeg gingstermijn van hen, die op contract werken, kan bestendigd worden en waar door tevens de Militaire Tehuizen in de gelegenheid zullen zijn maatregelen te nemen tot bun opname als leden daarvan. tledevaarl naar Lourtles Woensdag is uit Rnosondnal een pro- cessietrein naar L"U*'de.s vertrokken met ruim 300 pelgrims en 40 zieken. De ijiikotiwci'lsi§ in Frankrijk. Tot dusveire gaat alles heel kalmpjes de zuidelijke heethoofden hebben wel haid begon, volgons alle regelen der kunst, barricades op te werpen, riep hij uit -Werpt dien rommel zoo gauw mogelijk om. dwazen, die ge zijt Wilt ge misschien veroorzaken, dat ik tien jaren dwangarbeid krijg En toen de Narbonneezen aarzelden om bet werk hunner handen weder te vernie len, zeide hij - Wilt gij niet, dan zal ik het doen." En onmiddelijk voegde hij de daad bij het woord en begon hij de opgeworpen barricades weder uiteen te werpen. I)it duurde echter slechts kort, want zijn aanhangers namen hern onmid delijk het werk uit de handen en ver nielden weder, wat ze kort te voren met zooveel zorg hadden opgebouwd. Toen een Narbonnees den burgervader kwam mededeelen, dat er zooveel soldaten waren aangekomen, antwoordde hij doodleuk «Er zullen er nog wel meer komen. Ik kan niet andeis doen. dan de regeering dankbaar zijn voor de groote achting, die ze mij toedraagt en voor de eer, die ze mij aandoet, daar ze om mij te vervangen een geheel legei corps zendt." De menigte omtingdo schreeuwend bet rijtuig, waarin dr. Ferroul na zijn arrestatie werd weggevoerd. De infanterie zette de bajonet op het geweer, de cavalarie dreef de botooger» uiteen. Een steen trof de kolonel van de kurassiers. Sedert de gevangenneming van dr. Ferroul is de beweging in de stad toe genomen. De officieren worden door do menigte mot gefluit en gejoel begroet. De winkels, werkplaaisen en banken zijn ten teek en van rouw gesloten. Of liet bij de arrestatie van Marcellin Albert ook zoo kahn zal blijven, is nog twijfelachtig. Weliswaar heeft, hij natr Monlpellier geseind, dat net onder i'e huidige omstandigheden meer dan ooit noodig is, dat het comité aandringt op kalmte en zich tegen iedere gewelddadig heid verzet, wel heeft li ij aangeraden om wat er ook gebeuren moge, te blij ven volharden bij een vreedzame houding, maai- do voorzorgsmaatregelen, die in de omstreken van Angeliers moeten genomen zijn, hebben geen zin, als in alle om standigheden geweldig verzet moet ver* meden worden. In de dorpen rond Ange liers zullen de stormklokken geluid worden, zoodra zich troepen vertooneu, wielrijders vervullen voorpostondiensten en op do landwegen worden barricades van wagens opgericht en ijzerdraadvei spert ingen aangebracht. Wat. beleeU^iJt dit .alles, wanneer men in een vreedzame houding wil volharden? Is het alleen maar -de la bague" En moet men dan ook als zoodanig opvatten de verklaring rah Albert aan zijne mannen -Onder geen voorwendsel rnoogt gy aanvallen. Valt men echter ons aan, dan staan wij voor niets meer in Louter grootspraak Menscheneters. Over de barbaarsche toestanden, die er nog steeds scbyneo te beerschen op het onder Nederlandsch gezag staande Indische eiland Flores, schrijft het Soerabaiasch Handelsblad De verspreide staramen, die tusschen de kampongs Key en Wairanke (Zuidkust Flores) wonen, ziju alle nog raenscheu- eters. Men vindt in deze streek geen enkel graf; niemand wordt in dit land ouJ Zoodra iemand grijze haren krijgt en onderdomsgebreken vertoont, is het zijn tijd om te sterven en voor de jongeren is het tijd om feest te vieren. De oude van dagen worden op de slachtbank geplaatst, om straks, onder het gejoel der menigte, boven het vuur te worden geroosterd. Ieder krijgt een stukje en met een djagong er bij is 't de grootste lekkerny, die het volk kent, veel lekkerder dan een stukje gebraden wild. Zieken onder gaan hetzelfde lot. Toevallig gevonden lijken dito. Handelaren, die langs de zuidkust varen van Nanga-Lili. Nanga Rance naar Ende, wagen het nimmer in deze streken aan wal te gaan, daar menigeen reeds door de bevolking is opgegeten en hun prauwen zijn leeggeplunderd. De handelaren durven zeifs niet te dicht onder den wal varen, daar het me nigmaal voorgekomen is, dat de bewoners van de kust met pijlen op hen schoten. Dit doen zij, wanneer zij merken, dat de prauwvoerders niet naar hun geroep aan den wal willen luisteren. Mocht er ooit op deze kust een schip stranden dan kan men zeker zijn dat de opvarenden in de magen der kustbewoners geblazen, maar schijnen zich liever niet den mond te branden. Dat is de indruk der nu zullen verdwijnen, ontvangen belichten, een indruk, diei Moge het dan niet een vaartuig zijn misschien geen blijvend kaïakter heeft .1 onder de vlag eener machtige mogendheid! De eerste belangrijke arrestatie, die beeft Er zijn op de kust vin Flores reeds tal plaats gehad, was die van dr. Ferroul, den van schepen gestrand, vooral Amerikaan- burgemeester van Narbonne. Doze daarbij zeer koelbloedig gebleven. Toen de bevolking, opgewonden door het is .sche met petroleum; gelukkig nooit in de buurt dezer menscheneters. I)e regeering zij verstandig en make een loopende gerucht, dat de hoog vereerde eind aan dezen toestand voor het te laat is 1 leider in lipchtenis zou worden cenomen. Naar aanleiding dezer mededoelingen

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2