den limckhof, Venray. GRATIS. Boerethypotkeektaita vy m* Zaterdag 15 Juni 19QT. 28ste Jaargang. No. 24-. Feuilleton. Uit cF portefeuille var een Detective. mi uw Abonnementsprijs per kwartaal voor Vrnray franco por post voor liet buitenland bjj vooruitbetaling afzonderlijko nummers 50 c. 65 c. 85 c. 6 c. ['rijs der Advertentiën van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 0 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. K-PH die zich voor 1 Juli op „Peel en Maas" abonneeren ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers Het bestuur van den landschen Boerenbond, den *24 Mei 1907 te Utrecht vergaderd, heelt niet belangstelling kennis genomen van de plannen, welke or. ze l en- trale Boerenleenbanken hebben ont worpen omtrent het oprichten van hypotheekbanken. Naar aanleiding van hetgeen daarover is geschreven en uitgege ven hebben rij geweend zich niet te mo'.en ontslaan van den plicht, om in deze zoo belangrijke zaak aan de boeren «Ier belangen hun zijn toevertrouwd, hun oordeel kenbaar te kunnen maken. Allereerst hebben ztj zich de vraag gesteld of het wenscheltjk ts dat door onze Centrale Banken hypotheekbanken worden opgericht. Die wenselijkheid, meenen zij, hanct af van de noodzakelijkheid, want elkeen begrijpt, dat het niet raadzaam is aan het bestuur van onze centraio en locale banken, die nu reeds met veel werk en toezicht heiast zijn, het beheer van zulk een nieuw omvangrijk werk en eene zoo groote financieele verantwoor delijkheid op tc dragen wanneer geen dringende noodzakelijkheid aanwezig is. De ontwerpers zelfs he.dien dit begrepen, want op de eerste bladzij den hunner Toelichting trachten zij aan te toonen dat do Centrale Ban ken gedwongen zijn, tot (lien ge- wiehtigen stap over te gaan zij doen zien, dat het bedrag der be schikbare inleggeklen weldra niet meer zal toereikend zijn om aan alle aanvragen om voorschotten le vol doen, zoodat men gedwongen is naar een middel te zoeken, om vooral in tijden van crisissen voldoende los kapitaal beschikbaar te heoben 'L geen gemakkelijk gevonden zou worden in eer.o hypotheek bank. Wij geven gaarne toe dat eeno hypotheekbank een uitstekend middel is om niet alleen geld te verdienen, maar ook om in de creuietbehoeften to voorzien, maar wij vragen ons af of het noodig is zooveel spaargelden in hypotheken vast te leggen en ol onze centrale en locale banken niet zullen deelen in het verlies van ver trouwen dat de hypotheekbanken in 'en laatsten tijd geleden hebben. Inderdaad .als een derde der voor» schotten in hypotheken wordt gege» ven, als zelfs bij niet leden een vijfde van alle spaarge'den in hypotheken is vastgelegd, dan begrijpen wij besl, dat eene Centrale Bank, op dezen weg voortgaande, eenmaal moet vast jeraken en dat «voor do toekomst onaangenaamheden te vreezen zijn. Maar dan komt hét ons meer ge» wenscht voor op den ingeslagen weg terug te keeren, en die overbodige lypotheken te weigeren. De ontwerpers zeggen immers zelf dat meri «veilig aan alle aanvragen om voorschotten zal kunnen voldoen, indien do boerenleenbank zooveel mogelijk de voorschotten, die onder hypotheek verleend worden of kun non worden, niet meer zou toestaan En dan rijst de vraag of het moge- ijk en wenschelijk is de hypotheken te beperken en voorschotten te geven zooveel mogelijk -onder peisoonlij» ken borgtocht, liet eerste doei der leenbanken." Op deze vraag meenen wij te moeten antwoorden, dat dit niet alleen mogelijk en wenschelijk. maar ook noodzakelijk is. In 't algemeen worden de mlangen van den boer niet godien l. -vanneor men hem geld verleent op hypotheek, vooral niet wanneer het gegeven wordt om hem eigenaar te maken of te houden van hoeve of land. Een hypolheekboer is mê-$lal on gelukkiger dan een pachtboer, om» dat hij zwaardere lasten tefjdragen heeft en omdat hij bij dal hg van opbrengst en grondwaarde pnanci» eel te gronde gaat, terwijl een pachtboer bij mindere opbrengst van zijn bedrijf bij het eindigen dei- huur het gepachte kan laterUiggen bovendien ook niet zelden -^minder heeft te betalen. Onze banken kunnen nooit hypotheken geven tegen zoo lage renten, als waarmede dikwijls een grondeigenaar tevreden is, want van den gronde ,er.cIom wordt minder rente gevor rel dan van los kapitaal, en*4-"-%>-n» dom meer aantrekkelijk is. In het belang dus van den boerenstand zijn onze banken ver» dicht de hypotheken te beperken. Waarbij nog komt (lat het doel on» zer leenbanken is, verbetering var, het landbouwbedrijf en dat v olgens art. 47 van de statuten der locale lanken, de werkzaamheden der ver« eeniging zich moeten beperken tot iet aanwerven van het noodige be drijfskapitaal door middel van in- en uitleenen, niet om winsten te maken, maar om den stoffelijken en zede» lijken toestand der leien te verbete ren. Om die reden is a'le geldhandel waaraan eenig gevaar verhinden is volstrekt verboden en moeten de i. L)e uitgeslapen schelm, die den bijnaam kreeg van Old Hurriance, was in zekeren zin een der mei kwaardigsto typen van misdadigers, welke deze eeuw heeft voort gebracht. Zijn levensgeschiedenis gelijkt een dier boeiende romans, welke opzienbarende novellisten zoo gaarne schrijven, en dient om het zoo vaak gehoorde spreekwoord nog meer te doen uitnomen, dat waarheid soms zonderlinger is d »n verdichting. De ware naam van -Old Hnrnance was Daniël Duncan; hij was een lid van oen familie, die iets te beteekonen had. Zijn grootvader had gediend bij de Oost Indische Compagnie en was ver scheidene jaren in Indie geweest. Zijn vader had ook in dienst der Compagnie gestaaD. werd beambte aan boord van een Oostindievaardcr en voer lange jaren tusschen Londen en Calcutta. Op jeugdigen leeftijd werd Daniël, he. onderwerp dezer schets, door zijn vader uit Indiè genomen en als klern op een kantoor van de Compagnie geplaatst te Calcutta. Tnar V.ecf l ij F> jnar. in welk-n tijd hy een buitengewonen ann'eg liet blijken voor den handel. Ware hij minder ruste loos geweest en minder geneigd om rond te zwalken, dan zou hij ongetwijfeld tol een hoogo positie en onderscheiding go klommen zijn. Hij had echter altijd een lievige begeerte in zich gevoeld, om do wereld rond te reizen, ofschoon de vador en de overige familieleden er zich legen verzc'ten. Doch toen hij den leeftijd van 20 jaar had bereikt, deed hij zijne onafhankelijk lieid kermen, legde zijne betrok king neor en kreeg een aanstelling als supercargo aanboord van eon bark, die naar Batavia voer. Hy legde zich met ijver toe op de zeevaartkunde, bestudeerde de stuurmans kunst en na deze eerste reis scheepte hij zich in als eenvoudig matroos aan boord van oen Hollandsclien Oostindieraarder en zwierf gedurende 10 jaar om de wereld. De bijzonderheden van zijn loopbaan in die jaren zijn nooit met zekerheid bewezen," doch het is vrijwel bekend dat hij een zonderling avontuurlijk leven leidde en meegevochten heeft in eenige schermutselingen, waarin de Hollanders in dat tijdperk zoo vaak gewikkeld waren. Zijne kennis van handelszaken en zijn bedrevenheid met de pen schenen hem goed to stade gekomen en de eerste mis daad welke men zich van hem herinnert, beging Hij op dertigjarigen leeftijd, zij doet ons zien, wat de man aandurfde. Dl dien tijd h»d hij het tot stuurman bestuurders toezien, dat de voor schotten alleen aan oppassende landbouwers en tot werkelijke verbetering van hun bedrijf gegeven en besteed worden." Wordt geen gold gegeven daïi voor zoover noodig is tot werkelijke verbetering van het boerenbedrijf, wordt afgezien van het streven om de boeren eigenaars te maken met ge» leend kapitaal, dat zwaren interest vordert, moeilijk of bijna nooit kan worden teruggegeven, wordt bij niet leden geen geld bilegd dan wat op» zegbaar is, dan zal van zelf veel geld vrij komen, voldoende om ook in tijden van nood in alle behoeften te voorzien. Mocht dit nog niet toereikend zijn dat men dan ecnigzins hoogere rente geve voor de inleggelden, welke minder spoedig opeischbaar zijn. Daardoor zal tevens de spaarzaam» heid worden bevorderd. Dit lijkt ons veel beter, dan pandbrieven uit te geven, die niet opzegbaar zijn en die in dure tijden slechts met nadeel kunnen verkocht worden of tegen hooge renten kunnen wo'-den beleend. Zijn deze bneven m hancteir van onze boeren, dan dragen zij den last en het gevaar ervan zijn ze in han den van vreemden, dan dragen wij den last en de zware verantwoorde» ijk heid van het geld dat ervoor gegeven is, terwijl wij toch moeite genoeg hebben om ons eigen geld ooed te beheeren. Wij weten toch wel dat het niet gemakkelijk is aar, de ledigliggende capitalen een veilige en winstgeven» de plaats te bezorgen, vooral wan» neer zij niet in hypotheken belegd worden, maar dit zal gaandeweg verbeteren, omdat volgens de Toelichting de aanvragen om voor» schotten steeds vermeerderen in verhouding lot de inleggelden. gebracht op een schip en voer daarmee naar Hong Kong. Daar werd de kapitein plotseling ge vaarlijk ziek en het tijdelijk opperbeye werd toe vertrouw J aan Duncan, dio zijn slag sloeg, eenige facturen v.rvalscht der koopwaren, waarmede het schip be vracht was en op dio wijze een groote som golds opstreek. Zoodra hij het geld in zijn bezit had maakte hij zich uit do voeten, en zooals later bleek, nam Dij overtocht op oen jonk die naar Yokohama in Japan vertrok, waar hij eenige maanden bleef. Niettegenstaande men alles in het werk stolde om hem to pakken te krijgen en er oen grooto belooning op zijn gevangen neming was gesteld, werd hij niet ge grepen. Kort daarop kocht hij een afgedankten schoener, die in de Amerikaansche vaart was geweest, doch door een orkaan in de Japanschc zee was binnengevallen, schip breuk had geleden, maar toch nog Yoko hama wist te bereiken, waar hij aan een Japanschen koopman voor oud hout werd verkocht, die het schip wilde sloopen. Duncan deed hem een bod hetwelk werd aangenomen. Zijn geoefende blik had gezien, dat de schoener nog zeer goed zeewaardig was, hij liet hem terdege nazien, kalefateren, optuigen, nam een groote hoeveelheid wapens en ammunitie aan boord, wierf een bijeengeraapt zoodje leegloopers en schob bejakken aan, en zeilde uit om te rooven. Na verloop van een goed jaar kwam hij met zijn schip, dat hij de -Zeeslang had gedoopt te voorschijn ia de golf van Mexico, blijkbaar was zijn kiuis'ccht zeer voordeelig geweest want hij en do bemin ning waren rijk belide» met buit. Ook bezat hij naar allen schijn zulk een gezag over zijn volk en had hij het zoo in zijn hand, dat er onder hen vol maakte tucht heerschte. Hij nam in Mexico nog eenige waag halzerige gelukzoekers aan en na kale fatering koos hij andermaal zeil voor een onbekende bestemming. Wij hoorden eenige maanden niets van hem, toen hij weer verscheen in de haai van Bengalen, waar hij een Oostindie raarder aanviel en entorde, die op de thuisreis was. Na een goeden buit gemaakt te hebben, verdween hij en nu is er in zijn go sehiedenis een gaping van 4 of 5 jaar, welke nimmer werd aangevuld. Eindelijk kwam hij weer te voorschijn in New York, waar hij op zekeren nacht in een matrozenkot ruzio kreeg en iemand half vermoordde, weshalve hij gearres- resteerd werd en in de gevangenis kwam. De overheid wist echter niet, met welk soort man zij te doen had, anders had zij hem waarschijnlijk opgesloten in een met ijzer beslagen cel en ean driedubbele wacht voor zijn deur geplaatst. Hoe dan ook, hij wrong twee ijzeren staven uit zijn venster, klom langs de goot op het dak van een vleugel der gevangenis en liet zich toen naar bonedon glijden, 30 voet diep, op een uitbouw kwam vervolgens Dat in tijdon van slechte oogstjaren het geld duur moet zijn, kunnen wij niet toegeven. Do waarde vau het geld hangt niet meer af van den oogst, zeker niet van den oogst van een klein land als het onze. Een duidelijk bewijs vinden wij daarvan juist in den laatsten tijd, waarin de oogst over de heele wereld overvloedig het geld uiterst schaarsch en duur was, terwijl in de land» bouwmalaise van voorgaande jaren van duur geld geen sprake geweest is. Een boeienhypolheek op te rich» ten is daarom, naar ons inzien, niet noodzakelijk, bijgevolg niet ge» wenscht. Integendeel naar onze overtuiging dienden de hypotheken zooveel mogelijk worden tegengegaan. Wil men grond- of rentecradiet verschaf» fen, wil men zich geheel en al vrij waren tegen altijd mogelijke crisissen, dat men dan zijn toevlucht neme tot den Staat, die tegen zeer lage renten creöiet geven kan en voldoende waarborgen kan vinden in onze fondsen.g m Wil men den boer helpen eigenaar te zijn met geleend kapitaal dan hoéft hij noodig een onopzegbaar en een zeer voordeelig credietiets wat een hypotheekbank niet kan verstrekken Wil men in deze richting werkzaam zijn, dan moet toevlucht worden gezocht bij den Staat, die alleen voldoend voordeelig en onopeisöh« iaar crediet kan verschaffen, zooals in andere Kijken geschiedt. In den laatsten tijd is genoegzaam gebleken, dat onze Staat niet onge negen is den landoouw te steunen en de aanhangige wet op het afschaifen der tienden bewijst, dat men wel genegen is, wanneer noodig, gelden voor te schieten en zoo schijnt het in een tuin, wist over een muur te klimmen voorzien van scherpe ptnte.i on maakte zich uit de voeten. Hy weid nimmer meer in New York gezien. Gedurende tal van opvolgende j.vten ging hij voort met een woest en avon» ruurlijk' bven le leiden. Men weef, dat hij bijna elk deel van den wereldbol bezocht heeft ea door menig spinnend voorval heenrolde. Ten slotte keerde hij naar zijn geooorteplaats Glascow terug. Hij was alstoen een goede vijftiger, doch leek veel ouder. Zijn gelaat was ruw en verweerd en geleek een knoestig stuk oud eikenhout. Toch ondanks het harde leven, dat hy had geleid, was hij taai ea ijzersterk vau gestel en scheen, zoo te zeggen, in staat aan alle vermoeienissen hat hoofd te bieden. Men zou wellicht meenen, dat hy gedurende zijn lange loopbaan van zeeroover en rondzwerver, een aardig sommetje had bespaard voor den ouden dag. Het is nochtans vrij zeker, dat hy niets bezat om van te kunnen leven. Een paar maanden na zijn terugkomst op het tooneel zijner jeugd trouwde hij met eene weduwe, die reeds driemaal gehuwd was geweest, terwijl elk barer mannen na zijn dood haar goed verzorgd had achtergelaten. Er bestaat reden te gelooven dat Duncan haar in den waan had gebracht, veel geld te bezitten, Wordt vetxolgd. 1 PEEL EN MAAS mfzij, m .n~

Peel en Maas | 1907 | | pagina 1