UitgeverW. A. den Munckhof, Venray, 'n Mooi Boekje Gastoestellen. Het verhaal van den President. Zaterdag* S .Tuiïi 1007. Hete Jaar gang-. No. 23. Mengel w e r k. o» Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiën: etf (lat ik aan ioHeren lezer van l>el en Maas bijzonder aanbeveel, is tid 12 der Volksbibliotheek Waar („u rechts stemmen bij de a. s. Statenverkiezingen I' door Mr. A. IJarou van Wijnbergen. Lid van de Tt*eedo Kamer der Staten Generaal, (Uitgave van de Uitgevers-Vennoot schap «Futura" te Leiden. De prijs et van bij minstens 10 exemplaren is 10 cent per ex. Eén exemplaar tegen toezending 15 cent). Waarom deze aanbeveling Uit vfees dat Venray en omstreken naar iifiks zou overloopen Deze veronderstelling is bespot telijk. Maar dit boekje wordt daarom aanbevolen, omdat h»t bezadigd, maar met overtuiging, beslist en degelijk gedocumenteerd de geschie denis levert vau den jammerlijken janboel, waarin de heeren van links een vreemdsoortig allegaartje van anti-christelijken onze wetge vende macht gevoerd hebben. en dniflelijk wordt 'aange- iond, dal de oorzaak waarin dr. Ivuyper in 1905 moest heengaan, ein onbekookte, onredelijke, on consequente tegenzin was. De schrijver begint met te wijzen op hetgeen bet ministerie Kuypet beloofde in 1901 en uitwerkte tot 1905. In gedetailleerde en gedateerde opgave wordt de werkzaamheid op wetgevend gebied van het ministerie Kuyper herinnerd. Daarna wordt onderzocht, waarom of.danks die vruchtbare werkzaam heid, doch in 1905 deze jregeering moest opdoeken en daghelder wordt aangetoond, hoe het optreden der linksehe partijen ten spijt van alle geschetter en geschreeuw, oen fout, een groole fout bleek te zijn. Daar werd een anti christelijke meerder heid gevormd vau 5248 Later door de verkiezing te Leiden weid .ij nog gereduceerd ("t 51— 49 En die 51 weiden samengesteld door oud-liberalen, Unie-liberalen, Vtijzirruig democraten en Sociaal- democraten: fracties, wier onderlinge vriendschap, die is van hond en kit fracties, die slechts één punt vin overeenstemming hebben haat, felle haat tegen alle christelijke princiepen 1 Maar haat is geen vruchtbare factor lot werkzaamheid 1 Zeker het gelukte aan Goerran- Borgvsius acht mannen, later tot negen aangevoerd, bijeen te scharre» leo om een ministerie te vormen. Maar het stelletje is er ook naar Om iets t) kunnen uitrichten, wordt een program vereiseht. Maar een program eischi op zijn beurt, een meerderheid die het onderschrijft; En juist die meerderheid ontbrak. De levenstijd van dit ministerie de Meester is dan ook een periode vau lijden, jammerlijk om aan te zien De dagbl. noemden het »Kraakpor« seléin" [De Gids). Amsterdameche beurs onderhevig aan scheuren" (Ome toch zijn zulke plekjes wel te vinden Eeuw) Ziekelijk kindje"' Residentie bode«straatjongen tegenover groote roenschen zwak gesproten meestal uit uietal te nette familie zwalkend iangs de parlementaire straten, levend op avontuur en toch weer soms krachtig in brutaliteit optreden met een air van je-doet-rae-toch-niks." (Tijd.) Van alle kanten werd het bespot, bestookt, bevit. liet gaf zich uit voor ver» zoeningsgezind en toonde zich in al» les partijdig beweerde iedersvriend te willen zijn en stootten allen af belooofie machtig veel en bracht niets tot stand, dan wat het in erf» lating van de regeering had overge» nomen* In concreeto uilwerking toont schr. aan, hoe het ministerie teleur» stelling bood op gebied van ófidern wijs, bezuinigingsociale wetgeving (met name ziekte- en ouderdoms» verzekering), Eindelijk voerde het zijn dolsten en onzinnigsten toer uit door zijn ongemotiveerd aftreden. Zoo wordt op degelijko, zakelijke en in alle opzichten bezadigde wijze de zondenschuld van dit mioisteiie herinnerd. De bladzijden dezer brochure toonen ons duidelijk aan, dat de linkerzijde geen proeve van regee» ringsbeleid heeft gegeven of kan geven. Daarom moet bij de a. s. Staten» verking alles in het werk gesteld worden om het christelijk element in de Staten te doen zegevier opdat ook in de Eerste Kamer dat Christelijk element boven blijve. Nog eens dit'aatste doel is niet erg treffend voor Limbarg. Maar om die rede wordt dan ook de lezing der brochure niet aanbevolen. Indien echter iemand iels weten wil van de wetgevende geschiedenis onzer dagen indien hij van nabij en juist het gei -b wil nagaan, dat ver ooi zaak: werd door den ongepasten Stembusstrijd van 1905 indien vooral iemand eens het verschil wil inzien tusscheo het optreden der christelijken, steunend op een positief program, en het optreden der anti» christelijken, vereenigd door een leugen en steunend op een negatieve strijdleuze dan leze en herleze hij bedoelde brochure, die in den pret» tigsten stijl, in duidelijksten gedach» te gang, en in voor ieder verstaan» bare taai geschreven. T. Wanneer in dtze warme dagen en in de vele, die nog volgen zullen, ieder een plekje zoekt te vinden, «aar een weinig koelte hen zal ver» frisschen en sterken voor het vol» brengen van de rest van zijn dagtaak dan zou ook de huisvrouw, zoo gaarne dat voorbeeld volgen en even uitblazen op een plaats waar geen zonnestralen doordringen, alles tot gloeiend wordens toe verwarmend, wat mei haar in aanraking komt. En in hare woning, maar op 't heetst van den dag zijn deze niet voor haar, want hare plichten roepen haar elders, naar dn keuken, waar, ^1 moge de zon er niet doordringen, een andere bron van warmte gloeit. Want hoe nuttig hij liet bereiden van spijzen, hoé weldadig in den winter, wanneer alles verstijfd is van koud», in den zomer is het fornuis een verschrikking, die men slechts nadert wanneer en omdat het noodig is. Echter, niet in alle keukens is de hitte zoo groot, dat men er slechts in 't zweet des aanschijns en met benauwde ademhaling kan werken, terwijl hot toch ook daar in potten, pannen en ketels lustig "borrelt en braadt en kookt en de lucht er van de heerlijkste geuren doortrokken is. Hier dwarrelen geen wolken vau stof op, uit de kolenbakken, die altijd in den weg staan, hierwordt geen rammelen van p.n,k en tang gehoord, hier bovenal lie. schen een koelte en een netheid, !ie ioderen hinnontredeud -.!•• en die de opstijgende geuren van d heerlijkheden, die er bereid worden, nog heerlijker doen zijn. Maar geen wonder is dat ook, want het gaskooktoeslel heeft hier zijn intrede gedaan en het fornuis verdreven, dal plaagt wie in zijn nabijheid komt en roet in het eten werpt. Dat gastoestel heeft geen bediening noodig. Eenmial met enkele hard» bewoging aangestoken, doet het zijn plicht, totdat hot wordt uitgedraaid. Kookt het te hard, de kraan iets gedraaid en alles gaat naar wensch. Moet er iets alleen aan de kook blijven, het licht heel klein gemaakt en men behoeft er verder niet naar om te zien. Wat een tno ito echter bij een fornuis, om dat alles te bereiken en onder tusschen brandt het vuur lustig voort en verslindt kolen, om nog niet te spreken van 't aanmaken en 't wachten tot 't uitgebrand is. Het gastoestel spaait ruimte, tijd en geld, is zindelijk in 't gébruik, geeft geen reuk, rook of roet en geen gevaar voor brand en kan overal gemakkelijk heengedragen en neergezet worden, Doch ook op ander gebied oefent het gas als warmtegever zijn wel» dadige werking uit. Wanneer in 't voor of najaar het weder over 't algemeen nog goed is, maar enkele koude en gure dagen reeds de na» derende winter voorspellen, dan denkt men er nog niet aan de kachels al aan te leggen, want die zouden het al te warm maken. Hier is ochter weer oen gaskachel de redder uit den nood. In een oog» wenk is hij aangestoken en men draait hem zoo hoog of zoo laag ais men wil. Waar zoodoende een wel» dadige warmte in de kamers ver» spreid wordt houdt men verkoudheid en wat men verder al zoo van 't gure weer zöu kunnen krijgen, buiten en bespaart men op de koop toe nog op dokters.cn ap ithekeisrekeniiig. Naarmate hel kouder wordt, laat men do gaskachel hooger branden en wanneer 't in 't haitje van den winter vriest, dat 't kraakt is 't in de kamers zoo genoeg «lijk warm, als men maar kan wenscben. Moge het verschil buiten do deur ook nog zoo groot zijn, daarbinnen is de overgang van den zomer in den winter zoo geleidelijk gegaan, dat iemand, die nooit buiten kwam, or niets van zou bemerken. En daarom huisvrouwen en gij allen, die U met kachels en fornuizen hebt bezig te houden; spiegelt u aan haar en hen. die reeds lang genieten van de voordeelen en het genot, die het gebruik van gas in de huisLoti» ding u bieden, on schaft u gastoe» stellen en kachels aan voor koken, bakken, braken strijken, verwarmen en. voor het bad. ■S—Hffll PEEL voor VbnraT 50 c. franco per post <55 c. voor het buitenland by vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 0 c. van 1 4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. 20 c. 5 c. Weg z^nk ik in do bruischende golven en een oogenblik was ik vast overtuigd, dat het -gedaan was met myen mijn fchiiterende vooruitzichten. Maar ik was ren goed zwemmer en in goede conditie en ik wilde het toch niet opgeven zonder oen dapperen etrijd voor mijn leven. Toen ik mijn hoofd boven water had gekregen en het zeewater uit mijn oogen had geveegd, was het schip als een spoak in de mist verdwenen on ik lag alleen tusschen de woedende golven, die erg bo- geerig naar mijn leven schenen. Hoe lang ik zoo zonder eenige hulp den strijd volhield, weet ik niet. maar mijn krachten begonnen hard ie verminderen, toen ik niet ver weg iets wits in het oog kreeg, dat op en neer giug. E"n paar slagen brachten mij er bij en tot myn onuitsprekelijk genoegen merkte ik dat het een reddingsgordel was. die zeker van het een of ander oorlogsschip in zee was geworpen. Waailijk, het is een kwide wint, die norgens goed voor is. De arme matroos, voor wion de goidoi bestemd was geweest, hal hom blijk baai- niet kunnen pakken en nu kwam hij my uitstekend te pas. Ik werkte het ding om mij heen en ik kon nu weer een beetje nadenken en de storm ha<l nu uitgewoed, de zee werd spoedig kalm, en ik dreef op mijn ge mak. Myu eerste gedachte was natuurlijk het gemeene verraad van Rara inde Gas tro en aan zyn beweegredenen. Ik wist maar éèn verklaring hy wilde voor zich alleen het voordeel van Madraio's geheim hebben, en toen mij dat helder voor den geest stond, kookte mijn bloed van woede en ik legde de gelofte af. dat, als God mij in het leven liet, ik zijn duivelscb plan zou te niet doen. Zoo kalm en vreedzaam werd de zee, dat ik, vastgemaakt op mijn reddingsgor del, zelfs een beetje kon slnpen en toen de ochtend aanbrak, voelde ik mij. ondanks myn eltendigen toestand, nog krachtig ge noeg om den strijd enkele uren vol te houden. Ijverig zocht ik met pyoljjke speurende oogen het kalme oppervlak der zee af, om naar een schip te zien. en eindelijn kwam een paar uur na zonsopgang een groot schip langzaam in het gezicht. Nooit zal ik den ontzettende» angst vergeten, waarmee ik het langzaam zag naderen noch ook mijn wanhopige pogingen om in myn verzwakten toestand luid ge- noeg -Schip, ahoy te roepen teneinde de aandacht van de wacht te trekken Telkens en telkens deed ik zonder succes myn best en hol sch'ean wal, of h -t prach tige schip, voorbij zou gaan zonder dat. ik opgemeikt werd, toen gelukkig een ma troos. die boven iu den voormast een touw vastmaakte, het vreemde voorwerp in de gaten kreeg, dat ver beneden hem in zee dreef, en dit op 't dek rapporteerde.- Dadelijk draaide het schip by. oen sloep werd neergelaten en juint toen da sterke armen van de roeiers my optilden, verloor ik het bewustzijn. Toen ik weer bijkwam lag ik in eeiie gemakkelijke kooi en gevoelde mij aan merkelijk beter naast mij zat een jonge man, die mij met een kameraidschappe» lijken glimlach begroette. Wel kameraad, zei hij nu. hoe staat 't er mee Het scheelde niet veel of hij was naar de haaien geweest, toen wij je oppikten, hè? Neen zeker niet, antwoordde ik ernstig. Ik kon het niet langer uithouden. Welk schip is dit cn waar gast het heen De Neptuna, uit Boston, antwoordde hij ernstig. Wij zijn op weg naar huis, naar Japan. Ik ben de tweede stuurman en ik zal kapitein.Norton waarschuwen, dat je wakker bent geworden. Met die woorden vertrok hy e:i kwam aiiria.tia foi'inr mot pon knnnnen man, wiens zware Bruine hand de myne kame raadschappelijk drukte; terwijl hy zeer voldaan zeide Zoo zoo, dat is goed. Ik dacht wel, dat het niet lang zou duren, voor je weer by je positieven was, De steward moet je dadelijk een bord warme soep brengen. Na die vreeselijke uren van lijden en angst deed alles mij zoo heerlijk aan, dat het niet v->el scheelde, of ik was als een kiud in schreien uitgebarsten. Maar met een geweldige inspanning, werd ik mijne aandoening meester en ik kon mijne geschiedenis vertellen, voor zoover ik het geraden achtte, want ik was. geheel onder de vreemden. Later, toen ik met kapitein Norton heter bekend raakte en zijn degelyke karakter eigenschappen leerde kennen, vertrouwde ik hem alles toe en het was de moeite waard te .zien, - hoe het gemeen» gedrag van Rimon ham met veront waardiging vervulde. Indien da Spanjaard op dat o-genblik brnr.eii het borerk geweest was van zijn machtige vuist, zou iet zeker slecht met liera zijn afgeloopen. v. De Nep'una zou geen haven - aandoen* by haar lange reis om. Kaap Hoorn, zoodat ik niet naar. myu familie kon felegrafeeren dit verontrustte mij wel, want ik was bang voor den indruk, dien mijn doodsbericht op mijn moeder zou maken. Maar ik moest in het onvcrmydelijke berusten en mijn kracht zoeken in de ge- dachte, boe ik De Castro's schurkachtig» heid volkomen zou onthullen, indien ik eens goed en wel thuis was. Wij hadden een zeer voorspoedige reis. waarvan ik onder andere omstandigheden byzonder zou hebben genoten, want het groote schip was alle-'-prettigst mger.oht eri het gezelschap was hoogst aangenaam op den vastgestelde» tijd kwamen wij de haven van Boston binnen. Het eerste wat ik deed, was naar het bureau tan mijn vader te'hollen, waar ik. hem gelukkig alleen toad-: Ge kunt u-gemakkelijk zijn verbazing en zijn vreugde voorstellen, toen hij ray zag, want ze hadden reeds een maand te voren mijn doodsbericht gekte- gen. Ramon, had alles wat mij toebehoorde, bij myn vader gebracht en hem een nauw keurig verbaal gedaan, hoe een groote golf mij van den achte>steven in zee had gesmeten, waar ik verdwenen was, voor er mogelijkheid bestond om hulp te verleenep.

Peel en Maas | 1907 | | pagina 1