Het Consistorie. Arbeiders Een benauwd oogenblik. ZATERDAG 13 APRIL 190?. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 15. Uitgever W. A. Vak di-:x Munckhof, Venray. naar Duitschland. Mengelwerk. Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Prijs der Ad verten tiën van 1 4 regels 20 c elke regel meer g c' letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. Vroeger werden de karriinaalsbe-Vervolgens benoem- der ffis-Zw Naar aanleiding van tiet consis torie, dat op op 18 April zal ge houden worden en waarin behalve benoeming van bisschoppen, ook de verheffing of creatie van 4 kar dinalen, o. w. ook de aartsbisschop tan Mechelen, Mgr. Mercier zal plaats hobben, is het wel belang» rijk iets ovei deze hoogsie kerke» lijk* vergadering omtrent haar oorsprong, geschiedenis en plech tigheden te vernemen. Het consistorie is de vergadering der te Rome aanwezige Kardinalen daartoe samengeroepen door den Paus. De oorsprong ervan dagteekent uit de eerste eeuwen van het chiis- tendom. toen de Paus gewoon was om in ernstige omstandigheden de geestelijkheid van Rome te raadple gen. Zoo werd reeds ten tijde van den Paus-Martelaar Cornelius (251 253) de geestelijkheid ter vergade ring geroepen, toen de ketter Novatus van Karthago naa- Rome was gekomen om de geestelijkheid tm zelfde in de kerk der Twaalf Aposte len en Zaterdags in de Sint Pieter, waar de plechtige verheffing plaats had. Later had deze plechtigheid niet meer plaats in een kerk, maar in het Pauselijk paleis in tegenwoordigheid der Kardinalen alleen. Hiertoe waten noodig 8 consisioriën, twee geheime en één openbaar. In het eerste werd gevraagd dooi- den Paus of de ver heffing van nieuwe kardinalen noodig w-as en vaujhoaveel. In het tweede, op Vrijdag, stelde de Paus de door hetn gekozen kandidaten voor. De plechtige verheffing der nïeuw-be- noemde in 't openbaar geschiedde in het consistorie van Zaterdag. Hieruit ontstond langzamerhand liet gebruik der kardinalen gelijk nog geschiedt, te creëren (d.i. verheffen, benoemen) in het geheim consistorie, wat hol eerst zou geschied zijn onder Paus Martinus V (1417—31). pen het Opperhoofd dor Kerk opj In v" i!u0;' mlMr oen paus Johannes XXrruopaald, ..at de fc r. troon voor band en voetkus daarna Paoseri in de consistonen de nieuw- te ruien. Aan deze vergadering namen 5 bisschoppen deel en Cornelius werd daarin plechtig als wettig hoofd dei- Kerk erkend. Dergelijke vergaderingen vinden wij ook opgeteekend onder het pontificaat der Pausen Siricius ('384—399), Nicolaas I (858867) e.a, Aan de kardinalen vergadering in 861, waarin over den patriarch van Constantinopel werd gehandeld, nam ook deel een gezant des keizers, Met de uitbreiding der Kerk en de vermeerdering der ambtsbezighe den was het noodzakelijk een blij vende regeling voor de consistoriën vast to stellen. Aan de beraadsla» ging, die onder Voorzitterschap van den Paus wordt gehouden, namen alleen de leden van hot kardinaals- college deel. Hot consistorie diende nu tot be» handeling der hoogst gewichtige aangelegenheden, waaronder tot aan de vestiging van de congregatie der Rota ook de processtukken een groo. te plaats innamen. In den bloeitijd der middeleeuwen werden dan ook meermalen in de week, dikwijls da» gelijks consistoriën gehouden. Sinds de instelling echter van de congregatiën der kardinalen in 1587 door Paus Sixtus V is het consistorie nog slechts een ceremoniëele akte. Wat vroeger werd besproken en besloten in het consistorie, is thans vooraf reeds uitgemaakt, en wordt in die vergadering slechts plechtig verkondigd. Het openbaar consistorie, waar» aan niet alleen de Kardinalen, maar ook de te Rome aanwezige prelaten en bisschoppen, alsook het diploma» thieke corps deelnemen, wordt voor namelijk gehouden om den nieuw benoemden kardinalen plechtig den rooden hoed te overhandigen, en voor de plechtige heiligverklaring. noemingen in opdracht des Pausen, doot eenen lecto)afgekondigd in de kerk Sancta Maria Maggiore (Maria de Meerdere) en wel op de quater temper-Woensdagen. Den daarop volgenden Vrijdag geschiedde het schoppen, Daarna worden de deuren geopend en treden de Yonsistoriaal- advocaten en de hofs.aat binnen, terwijl do Paus na afscheid genomen te hebben, van het II. Qffiege zich in zijne bijzóndere vertrei ;en begeeft. 1 ot het op 18 Apri te houden openbaar consistorie worden behalve de kardinalen uitgenood'lgd de Groot mees'er der Maltliezer-o.de, de hof staat, de pielaten, het ujplomathieke cuips, de Romeinsche ristocraiie, enz. 'M Voor de troon is hets (Vilig Qua- dratuur (de plaats voq» liet II. Col lege J Do Kardinalen ve - eh ij nen iri cappa magna met pui p ren mantel t-n worden vergezeld \;.n slippen- dragers en gevolg. Aa.> de nieuwe Eminenties wordt 'eers; in de Six- tijnsche kapel de eed afgenomen. Nadat door een der consistoriaal advocaten eer; voltooide kte uit liet proces eener heilig of za ^verklaring is voorgelezen, kom ei', door 'de Zwitsersche garde gelei de nieuwe kardinalen op de voor 4 H. Colle ge bestemoe plaats en rorden daar plechtig begroet. nauselijke benoemde bisschoppen zou bekend maken. Naar omstandigheden weken de Pausen er van af om 'net consistorie in het pauselijk paleis te houden. Tijdens de ziekte van Kard. Orsini begaf zich Paus Sixtus IV (1471 84] met het H. College naar diens paleis. Hetzelfde deed Clemens XI bij het ziekbed van Kard. Carpegna den 12 Juni 1708. Clemens VII hield tijdens de belegering van de Engelenburcht aldaar een consistorie, waarin 8 nieuwe kardinalen werden benoemd. Pi us VI en Pius VII werden zelfs door de omstandigheden gedwongen in bet buitenland een consistorie te houden. Wat nu de plechtigheden bij het consistorie aangaat liet volgen de. Op den morgon van 15 April zal de Paus uit de handen van den eersten Kardinaal diaken nu kard. Stein- huber de stool aannemen en na het omhangen van den witten pause» lijken mantel zich met den hofstoel begeven naar de consistorie zaal, waar het H. College hem reeds wacht In de voorzaal zijn aanwezig de con- sistoriaal-olficianten en de Auditor, alsmede de notaris van bet consis torie, die de in Rome verblijvende nieuwbenoemde bisschoppen der. eed afneemt. Als de Paus heeft plaats genomen op zijn troon roept de deurwachter het Extra omnes", vallen naar buiten Hierop verlaten allen de zaal, be halve de Paus en de Kardinalen. In de meeste gevallen houdt nu Z. II. eene toespraak en gaat dan over tot de creatie der nieuwe kar dinalen, waarbij hij aan de vergade ring de vraag voorlegt -Quid vobls videtur Wat dunkt u daarvan en als geen moeilijkheid zich voordoet, volgt dan de benoeming. omarmen zij de kardinalen. Terwijl nu patriarchen en aartsbisschoppen met brandende kaarsen rondom de troon staan, volgt 't plechtig opzetten en onmiddelijk het weder afnemen van den rooden hoed door Z. H. Hiermede is het openbaar consis torie afgeloopen. Z. H. gaat naar zijne vertrekken de 'Kardinalen naar de Sixtijr.sche kapel om het Te Deum te zingen. JAN. Bij den uitgever G. Mosmans Zoon 's Bosch is kort geleden ver» schenen een brochure getiteld «Be scherming van Nederlandsche ar beiders in het Buitenland door A. Het Huisgezin noemt dit werkje een «merkwaardig vlugtschrift". Merkwaardig is deze brochure, vooral voor deze dagen, nu weer zoovelen onzer arbeiders het groote Vaderland zullen ingaan. In deze brochure wordt eerstens op duidelijke wijze gewezen op den omvang van den trek onzer arbeiders naar hol buitenland. Daarna worden de gevaren op godsdienstig, lijdelijk en stotlelijk gebied nagegaan, waar bij vooral de aandacht gevestigd wordt op het treurige feit, dat velen onzer arbeiders, die naar Duitsch land gaan werken, daarvan veel slechter terug komen, dan zij er heen gingen. Vervolgens worden een voor een de middelen opgenoemd die voor handen zijn om do trek naar Duitsch land te bestrijden. Als eerste middel wordt genoemd eon krachtige sociale actie, patronaten en jongelingen ver- eenigingen, volksontwikkeling in't binnenland. Verder zal de oplossing van het oningvraagstuk, ZOO niet eene ver- J Het was bekend, dat op 10 mijlen standige bevordering van den kleinen afstand te Res*y sur Cu ree een militaire eigendom den trek naar 't buitenland tegen houden. Op heldere wijze wordt dit door den schrijver met tal van voorbeelden aangetoond. Ten slotte worden speciale »ver- eenigingen tot bescherming van ar» beidersin het Buitenland" warm voor ons land aanbevolen De Vereenigingen, die op dit ge bied in Belgie, in Frankrijk, in Italië zijn tot stand gebracht orden be schreven, terwijl tevens met grooten lof gewezen wordt op hetgeen de Mollandsche priesters pater Innocen- tius en Monseigneur van Winkel in Westfalen en Brussel voor de Hol- landsche arbeiders deden. Deze uitmuntende brochure verdient warme aanbeveling. Voor onze boerenbonders en volksbonders, die bij dezo zaak het grootste belang hebben is zij onmisbaar. Men zal er den weg in vinden waarlangs wij onze arbeiders iri ons eigen vaderland kunnen houden^, waar ze met 't oog op de aanstaande drukke werkzaamheden op het land zoo noodig, öf voor degenen, die tocïi naar uuitscuiami widen gaan, zal het aandachtig lezen dezer brochure er wellicht veel toe kunnen bijdragen dat men' daar in den vreemde niet verloren gaat. De brochure, die bij eiken boek handelaar verkrijgbaar gesteld wordt kost slechts f 0,15, per 100 ex. f10. Eene prachtige gelegenheid voor onze propagandisten om er propa ganda mede te maken. H. Z. In het stadje L. te midden der tooneelen van den Fransch-Duitschen oorlog gelegen, woonde een oude dokter. Melasippe Rousselot een uitnemend mensch die in hooge mate alle deugden en gebreken van den Franschen volksaard vertoonde: edelmoedig en heldhaftig, maar ook niet weinig ij del, zoodat hij gaarne van zijn heidendaden vertelde. Hij beroemde er zich op, dat hy nooit bang was geweest, behalve bij een ge- legenneid en dat hij het toen was, .s wel te begrijpen. In de maand Augustus van het jaar 1870 viel het Duitsche leger in het departement Haute Maine. l)e- voornaamste plaatsen werden bezet, Saint Dizier, Chaumont, Bourbonne,' maar hoewel L. een sterk stadje was, sloegen de Pruisen er toch het beleg niet voor. Zij waren heel vrij in hunne bewegingen links en rechts en be heerden de positie volkomen, zoodat zij het nutteloos achtten, hun tijd en munitie te verspillen met een beleg van het plaatsje. Zoo gebeurde het, dat in Januari 1871 te L. nog geen •Pickelhaube" was gezien en nog geen kanonschot gewisseld. Echter werd de insluiting langzamer hand nauwer, de gemeenschap met de buitenwereld werd steeds moeielijker en de levensmiddelen werden schsarscher en duurder. En eiken dag kon het bericht komen, dat liet beleg voor de stad was geslagen. Raar ontdekte men op eens, dat de ambulanC'S die wellicht reeds zoo spoedig dienst zouden moeten doen. gebrek aan geneesmiddelen hadden. Er moest dus daarin zoodra mogelijk worden voorzien. apotheek was, onder bescherming der hranache troepen, die een nog niet ver overd deel van het departement Cóte d'or bezet hielde»; maar tusschen L. en dat plaatsje liep men groot gevaar in handen der Pruisen te vallen. Dokter Rousselot echter was lid van een Roode Kruisafdeelmg en hij bood zich aan om te Resey kinine en anti septische middelen te gaan halen,- waaraan gebrek was. Op zekeren morgen nu hulde hy zich in zijn pels, deed een band met rood kiuis om den aim en nam plaats in zijn rijtuigje, dat door een ouden hit zachtjes aan werd voorlgotrokken. I)e weg was vrij; noch in de vlakte, noch in de bosschen van Auberive was ergens een Pruis te zien en zonder hindernis bereikte hy zijn be stemming. Daar liet hij het kistje onder de bank van zijn rijtuig geheel volstoppen met ge neesmiddelen, en vervolgens begaf hij z:ch naar het voornaamste logement. Hier bestelde hy een weelderigen maaltijd. Hij dacht aan den tijd van ontberingen, die wellicht heel nabij was en wilde daarom nu nog maar eens volop van een over vloedig maal genieten. In de eetzaal van het hotel vond hij een zeer talrijk gezelschap officieren, officieren van gezondheid, burgerlyke ambtenaren en allerlei andere heeren, die van smakelijk eten hielden. Het vine er vroolijk toe. en allen deden de kostelyke tafel eer aan. Aan 't dessert kwam natuurlijk het gesprek op deu oorlog en het voortdringen van den vijand en menigeen wist van zichzelf of andere allerlei dappere stukken te verhalen. Dokter Rousselot, door een goed glas wijn nog spraakzamer dan anders ge worden, vond daarin aanleiding om ook eens te doen uitkomen, hoe dapper hij wel was, met uit het bijna geheel inge sloten L. door de vijanden heen naar deze plaats te komen alleen in 't belang van toekomstige zieken en gewonden. Hy vond dan ook de noodige bewonde ring hoewel niemand eigenlijk begreep, waarom er nu zulk een bijzonder grooten moed voor noodig was, onder bescherming der Roode Krusvlag een tochtje te maken. Kijk, Komt u uit L. dokter vroeg een der officieren met belangstelling en wanneer denkt u daarheen terug te keerenf Morgen vroeg, mynheer. Dan zou ik u graag een schrijven medegeven willen voor den prefect, de postverbinding is ges'oord, dus daarmee zult u zich misschien willen belasten. Dokter Rousselot haastte zich, zyn diensten aan te bieden en beloofde niet weg te zullen gaan, voordat hij het schrijven van nen officier in onlvpngst had genomen Den volgenden morgen kwam de officier in het hotel, overhandigde aan dokter Rousselot een brief, gesloten en verzegeld en dankte hem nogmaals voor zijne bereid willigheid. De doktor liet zijn rijtuigje inspannen, en terwijl hij nog, een weelde die hy zich misschien in langen tijd niet meer zou kunnen veroorloven, een halve flesch goe den wijn leegdronk, verborg hij het briefje zorgvuldig in den binnenzak van zijn vest. Na zijn rekening'te hebben voldaan, werd hem door den eigenaar van hot hotel, die hem met een paar verwenschingen tegen de Pruisen goede reis wenschte, uitgeleide gedaan en onder 't klappen van de zweep draafde de hit met het ratelend rytuigje de stad uit in de richting van het stadje L De dokter keek eens naar zyn armband met het roode kruis of die wel goed zichtbaar was en toen hy een eind weegs buiten de stad was. hield hy stil, haalde nog een paar witte lapjes met roode kruisen voor den dag en hing die aan weerszijden van 't rijtuigje' opdat men toch niet in de verte bij vergissing op hem zou schieten. Want hij was nu wel een dapper man, maar wilde nu toch liever niet door een PruisischeD kogel worden I ir>..n t>..1.s

Peel en Maas | 1907 | | pagina 1