>n am ia, Let wel GRATIS. Uit een Doodendal" Wat moederliefde ZATERDAG 9 MAART 1907 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 10 Uitgever W. A. Van den Munckhof, Venray. Landbouw. Feuilleton. vermag Een verschrikkelijke nacht. Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray 50 c- franco per post 65 c. voor het buitenland bp vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers t> c. der Advertentièn: Prijs van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentièn, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. 20 c. 5 c. Zij, die zich voor 1 April op „Peel en Maas" abonneeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers )1 I)ic nog een beetje op hun beenenj skelet wordenzooals al reeds eene konden staan, veegden den stofïigon moeder-overste daar is gestorven, In de N. R. Cl. leest men een coirespondentie uil den Congo Staat, waarin een dorp beschreven wordt, waar slechts slaapzieken wonen, die door een zestal zusters van licl.de worden verpleegd. Een «doodendal'' wordt deze tus- schen hooge heuvels gelegen plaats genoemd. »De menschen hier waren slechts geraamten. Hier was 't als een kerk hof uit een sprookjes geschiedenis, 's nachts om twaalf uur. De schouderbladen staken scherp uit, de armen waren 't dikst bij de elleboog, de been et bij de knieën 't vel lag los over de beenderen als een netwerk bolden daaronder de ribben. De hoofden schenen groot, omdat het gehe'ele lichaam was verschrom» peld, Wanglooze doodshoofden, die je met groote oogen vreemd flauwtjes aanzagen. Daar lagen er op een matje of op den grond, ginds lag er een met zijn hoofd in de asch. daar zaten er een paar leunend tegen een paal en allen keken nauwelijks op als je binnenkwam, wilden direct weer indommelen. 'n Paar waren met kettingen aan palen gebonden, kropen kringetjes of zaten suffig en kraaiden dioren* geluiden krankzinnig De slaapziekte werkt ook, als ze lang duurt op de heisenen. grond slap en lust*-loos, Eu daartusscheti liep bediijvig een liefdezuster, 't hoofd in helderwitten doek, de armen bloot tot aan de ellebogen, druk stappend op plomp schoeisel in voetvrijen rok. dat 't crucifix bengelde op haar borst; Die sjouwde hut in hut uit, joeg de zieken naar buiten, steunde en droeg de zwakken, die op hunne dunne been en niet meer konden staan, klopte matjes uit en draafde heen en weer met emmers. Dat deed je toch zoo vreemd aan hier midden in Afrika een Euro» peescbe vrouw onder de zusters zijn ook twee Hofiandsche stevig en gezond, zich te zien afbeulen voor zieke negers. Je wilt toespringen «zuster laat mij die emmer dragen"; maar't gaat alles zoo rap en vaardig, dat je maar onhandig blijft toezien. Met een priester, die deze dood zieke menschen van de Genademid delen der H. Kerk voorziet, had de niet-katholieke en blijkbaar onge- loovige schrijver een onderhoud. Het slot ervan laten wij hier voi^eiK We stopten een versche pijp en gingen. Altijd nog draafde de zuster op en aan. «En, die zusters, eer waarde, gaan die nu niet eens naar Europa om op' te knappen T vroeg ik. «Neen nooit. Die blijven hier hun leven lang zullen hier sterven. Pats, 'i was of ik een slag kreeg. Daar in dat doodendal, waar alles grauw en somber en akelig is waar zelfs de anders zoo welige tropenvegetatie schijnt te kwijnen. Daar waar steeds een va et vient is van treurige menschenscharminkels daar tusschen, die levende ge raamten, daar ploeteren hun leven lang deze vrouwen. Eens zal ook hun graf zijn, daar ergens tegen de heuvelen, Wellicht geïnfecteerd zullen ze eerst levend Slot. Do danseres, een nog jeugdige, slanke verschoning, ging voor den ingang van de kooi staan en wachtte op miju wenk om binnen te komen. Het gelaat was bijna geheel verborgen door een zijden halfmas- ker met gouddraden van onder. De muziek zette een dansmelodie in, op myn verzoek opende liet meisje de deur en trad binnen, De danseres bewoog wiegend langzaam baar heupen, als aarze lend, afwachtend, toon deed zij echter ineens een sprong en stond midden tusschen de eieren. Het was merkwaardig, welk een on rust zicli van my meester maakte. De zaak was op zichzelf zonder gevaar wel iswaar wierpen de dieren zonderlinge blik ken op de indringster, maar in hun ont zag voor my waagden ze niet de minste beweging, Maar deze warme teint der huid, dit blauw-zwarte haar, deze donkere oogen. ■waarin een vreeseli^ke angst lag.., Georgette. De danseres kromp plotseling ineen, en En eiken morgen sjouwt daarheen de goedige pater, om zijn ziekjes hemel waai ts te dirigeeren en dan vindt hij daar de zusters werken en ploeteren, afbeulen hun nog frissche vrouwenleven. Nooit zullen ze hun bekenden wederzien, nooit weer frissche voorjaarslucht inade men en nooit zal gezonde koude weer un wangen rooden. En heel natuurlijk vinden ze dat hier te sterven. Afgëwei kt. Vroeg of laat wellicht vroeg, in dit klimaat, met dit werk te vroeg. «Ziet ge eerwaarde ik en al de anderen, wij zijn slechts koude en- goïsten, hier gekomen om.geld te verdienen en dan zoo gauw mogelijk weer weg te gaan. Zoo'n zeifopoffe» ring kan men zich niet indenken. Voor een plaats in den hemel heb ik nog nooit moeite gedaan. Maar dit weet ik wel Als hier in dit lu» gubre doodendal de hemel wordt verdiend, dan is het zeker door deze zusters." Is, het niet ontroerend voegt hier het Centrum aan toe deze "hulde döor een, die ver buiten de kerk staat, aan onze Katholieke zusters ge bracht En moet het niet een hooge en heilige taak zijn, waaraan die engelen van naastenliefde hun gansche leven met blijmoedigheid wijden Blijmoedigheid in zulk een omge» ving, bij zulk een taak en met zulk een droeven eenzamen dood in 't verschiet Zij zou onverklaarbaar zijn onder het geloof. Nu wordt zij een levend bewijs te meer van de wonderdadige kracht des Christendoms en van den God» delijken oorsprong der H. Roomsche Moederkerk. Kort verslag van de verkregen resultaten eener bemesting-van aardappelen met echte opgeloste Peru Guano van Ohlendorff in 1906, II Zooals ik zei, hebben alle proef nemers drie variëteiten gepoot een plaatselijk soort en de President Kruger en de Keizei skroon. Op enkele, zeer enkele uitzonde ringen na, kan men op alle proef velden, bij alle variëteiten een ge regelde stijging waarnemen van links naar rechts, (men zal het zich her inneren van het perceel zonder mest naar dat met 600 kg. Peru Guano. Het gebeurde niet zelden, dat de lerceelen met 600 kg. twee maal zooveel gaven als die zonder bemes ting. Enkele cijfers mogen de schitte rende resultaten der Peru Guano jemesting illustreeren Plaatselijk soort. 3 hield c-p met dansen. Ik zag hoe haar heele lichaam beefde. Dus Geoigetie, myn viouw. Ik be greep als met de snelheid van den bliksem waarom zij hier was. De .moederliefde had gezegevierd over haar angst. Zij wilde geld verdienen om de schulden van haar zoon te betalen. Dadelijk eruit fluisterde ik haar toe, mijn stem siste tusschen mijn tanden heen. Ik zal alles doen. maar verlaat dadelijk de kooi Toen lachte zij zachtjes, ik ben ook niet bang, als jij bij mij bent. Ik moet dansen voor myn jongen I Er uit Ik beproefde baar om het middel te grijpen en van bet tapijt te trekken. Georgette hief afwerend de banden op. Er ontstond eeoige onrust onder het publiek. De directeur was verbaasd dicht by de kooi te komen staan. Voorzichtig, mr. Wheeler, -Pacha!" riep mijn bediende, Het dier, waarschijnlijk in de meening, dal ik werd aangevallen, maakte zich gereed en sprong naar Georgette toe, Ik plaatste me voor mijn vrouw, stak den linkerarm omhoog en hield in de rechter de zweep, klaar om te slaan. Een oogenblik later voelde ik de scherpe tanden van het dier diep in den opgeheven arm. Ik viel zijdelings op den grond, maar had tegenwoordigheid van geest genoeg, om met het staaldraad der zweep de groei gele oogen van den grooten leeuw tebewerken. De ajidere dieren werden ook onrustig doch de stalmeester cn de bediende hiel den deze met ijzeren staven in bedwang. Moetik -Pacha" doodschieten riep de directeur. Neen, ik kom wel met hem klaar En merkwaardig, het dier scheen nu weer mijn stem te herkennen, hij liet langzaam mijn arm vrij, en ik stond op voorzichtig, steeds de dieren in 't oog houdend, ging ik achteruit naar de deur, en een seconde later was ik gered... Toen ik den volgenden dag uit eene zware bewusteloosheid ontwaakte, zat Eugenius aan myn bed, weenend en jam merend. Naast hem zat zijn moeder, die hardop lachend zijn blond haar streelde, als bij een klein kind, Mijn vrouw was krankzinnig geworden Toch werd zij, den hemel zij dank, na een verblijf van eenige maanden in een gesticht, volkomen weer gezond. Bij de geheele zaak heb ik eigenlijk alleen schade geleden, mijn linkerarm is stijf gebleven, en twee vingers van mijn hand moest ik missen'. Kunt u nu begrijpen, hoe ik ril, als ik aan kaartspelen denk Myn zoon heeft nooit weer een kaart aangeraakt, bij is een flinke brave man geworden, onze trots en onze hoop. Maar Je moederliefde is toch iets groots I Keizerskroon. President Krüger. De hoogste opbrengst, door mij reeds genoemd, werd verkregen op proefveld 26 met de variëteit Kruger waar een bemesting van 600 kg. Peru guano 63200 kg. aardappelen opleverde. Laat ons ten slotte met de verslag gevers de winst berekenen, die men met de Peru Guano bemesting maak te. De gemiddelde opbrengst der plaatselijke soorten was per Hectare op het met stalmest bemeste perceel Wij zaten te zaïmn onderdo veiande van liet naar tropischen maatstaf ingericht hotel van een kleine Zuid-Amerikaansche havenstad, dampten lustig onze sigaren on lieten ons de sterke koffie na het avond eten goed smaken. In het land der onrust was de revolutie weer uitgebroken, Geen wonder dat het gesprek over de politiek liep. De meeningen ondei ons waren ver deeld eenigen namen de partij op voor de bestaande regeering, anderen stelden de revolutionaren in 't gelijk. Slechts één onzer zweeg, het was een vroegere Spaansche kapitein, die met zijn reeds spoedig grys geworden haren, rustig en kalm bleef te midden van het warme twistgesprek. Nu kapitein Legaro, waarom zoo stil. Wat zegt gy er dan van Kapitein Legaro trok eenige malen sterk aan zijn sigaar en zei toen lk zal u als antwooord een geschiedenis vertellen, want ik heb ook eens tegen het revolutionare leger gestreden. Het is nu twintig jaar geleden, Wij waren in 't algemeen toenmaals zegevierend tegen de revolutionairen voor uitgedrongen, Wij dreven de ongeregelde troepen voor ons uit en brachten hun nederlaag op nederlaag toe. 28143 kg. op het met 400 kg. Peru Guano bemeste perceel 44273 kg. en op h"t met 600 kg. Peru Guano bemeste perceel 3427 kg. Do 400 kg. Peru guano brachten dus 4191 kg, en de 600 kg. Peru Guano 6130 kg. aardappelen op. De Peru guano is, zooals we reeds weten,'berekend tegen 22 fres de 100 kg. en de aardappelen tegen den geringen prijs van 4.5 fres. per 100. kg. Er is dus met 88 franco meer ontvangen 188.60 fr. en met 132 fis 275.85 fr. respectievelijk is dus door 400 kg. en 600 kg. Peru guano 100,6 fr. en 143,85 fr. ge wonnen. Van bet aan de Peru Guano uitgegeven geld trok men dus resp. 114.3 pet. en 109 pet. Wanneer wij een zelfde berekening voor de Keizerskroon maken, dan zien wij, dat uit de gemiddelde cijfers 26388, 30598 en 33138 volgt dat met 400 kg. poru guano 4210 kg. en met 600 kg. peiu guano 6750 aardappelen werden verkregen. Met een uitgave van 88 frs werd hier meer ontvangen 168.40 fr. (de aardappelen op 4 frs. de 100 kg. gerekend) op 88 fres werd dus 8040 fres verdiend of 91.3 pet. Met een uitgave van 132 frs. werd meer ontvangen 270 fres, dus ge wonnen 138 frncs of 104,5 pet. Ook voor de «President Krugers' kunnen we een dergelijke bereke- kening maken. Deze aardappelen zijn insgelijks op 3 fres de 100 kg. geschat Uit de gemiddelde opbrengsten volgt dan, dat doör een meeruitgave van 88 fres. en 132 fres.'resp, meer wordt ontvangen 205 fics. en 275.76 fres. en dus gewonnen 117 fres, en 143.76 fres. *>f 133 en 108,7 pCt. Do Anglo-Continentale is van plan de volgende jaren hare proef velden voort te zetten, maar reeds nu kunnen we, dunkt me, met eenige gerustheid zeggen,?dat een bemesting van 400 a 600 K.G. echte opgeloste Er had zich tieiimails, zooals altijd, veel gepeupel, op ro<;f en bint belust, bij de opstandlingen n'ai:cesloten. Ons regiment was den vijand dicht na bij. Het was een droevige, regenac tige dag toen ik de opdracht kreeg, een geheim bevel aaneen verwydèriT staand regiment te brengen. Ik zadelde nsyn bruintje en reed door de eindelooze vlakte. Af en toe ging ik voorbij verwoeste maisvelden, waar de dieren der opstan delingen halt gehouden hadden. De hutten, die ik voorbijreed, waren verlaten. Ik bemerkte dat de opstandelingen hier eerst kort geleden hadden huisgehouden. De avond was reeds gevallen en nog bad ik myn doel niet bereikt, maar in 2 of 3 uren moest ik daar toch zijn. De maan stond helder aan den hemel. Daar zag ik eensklaps een huis in de verte. Na kort beraad reed ik - daarheen- Hier moesten menschen wonen, en wel licht konden zij mij uitkomst geven. Ik was het huis byna? genaderd, ik Jacht aan geen gevaar toen ik plotse ling een geiuisch in de'lucht hoorde. Wordt vervolgd. MAAS 3 Nummer v.h. en 600kg P Guano 4100 kg. per H.A. 45400 36900 proefveld. zouder StalmestiStalmest pm.! mest alleen 400 kg. Peru 1 15600 23800 Ouano. 2800o 4Ü01H) 39000 26 12800 30800 40400 34800 9 13 23 18400 15100 23400 31000 26800 38600 36400 31400 43000 1 10 19 42900 45600 40800 26400 23800 34800 16900 I 29900 I 39000 15750 1 29400 41800 22800 31600 38000

Peel en Maas | 1907 | | pagina 1