1QBST in m, De Overval. Van verleden Zondag. QHl! ZATERDAG 2 FEBRUARI 1907. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 5 Uitgever W. A. Van den Munckhof, Venray. De Russische geheime politie. Feuilleton. De bestolen dief. Abonnementsprijs per kwartaal voor Vbnray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Prijs der Advertentiën van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c> letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. Het is wel eens aardig en van actueel belang de aandacht te ves tigen op een instelling in Rusland, wier werkzaamheid heden ten hoog ste wordt opgedreven en die toch zoo dikwijls, ondanks haar keurige organisatie, machteloos staat tegen over de woelige revolutionaire actie in het Tsarenrijk. De geheime politie is de grootste en werkzaamste, maar ook de felst gehate organisatie van dien aard, die er tegenwoordig bestaan. In haren dienst staan meer dan 30.000 mannen en vrouwen, die er op uitzijn bij de voortdurende w kl ingen in het russisch rijk alle plan nen en maatregelen der revolutio nairen te achterhalen. In het Amerikaansch maandschrift Cosmopolitan geeft Robert Crosier Long een schets van deze wijdver takte instelling. Het getal 30.000, aangevend de sterkte van dit veelgenoemd corps, is slechts bij benadering, als onge veer aangevend, te verstaan, wijl het ledental der Okhrana of geheime politie onophoudelijk vermeerdert, zonder dat daarvan in officieele stuk ken een woord gerept wordt. De geheele inrichting der geheime politie bestaat voor do russische wet niet; zij wordt ook niet vermeld in het keizerlijk budget, maar voert een geheimzinnig leven in do duistere schaduwen der groote gebeurtenissen Van haar spreekt men slechts fluis terend, en zij doet zich kennen als een reusachtige, onvatbare macht, die in duizende vormen zich hier en elders openbaart, plotseling hande lend optreedt, onnavolgbaar zich terugtrekt door het gansche rijk een huiveringwekkend bestaan voert eu toch geen middenpunt, geen zicht baren en tastbaren vorm bezit. Slot. De honden bereikten de openstaande pooit vroeger dan de twee boachloopets en vielen deze aan. Tom stiet den eenen dog syn mes in het lyf. en doodde het dier. Maar nu sprong de andere hond hem naar dc keel en rukte hem op den grond. Van dit gunstige oogenbük maakte Jira gebruik, om door de pooit te untsiiappen. De vlucht gelukte hem en ondanks alle nasporingen werd hij later nooit meer gezien. Nu verschenen Richard Howell en Ralph Tbo'nton op de pl-tais. •.Verlos mo to«h van den hond schreeuwde Tom. -Geef je over," zei hij, «of ik schiet je neer «Er blijft me niets anders over," brom de vroegere wilddief -Hm, bleeke, ge hebt ons vei iaden O, onvergolykelijke- schurk." «Verroer je niet l" beval Howell. -Rij de eerste verdachte beweging schiet ik je door den kop 1" Daarna knevelde hij den gevangen boschlooper mot sterke touwen. -O Jack, je hadt gelijk, toen je den De geheime po'itie behoort in 't geheel niet lot den regelmatigen veiligheidsdienst of do gendarmerie, die door het Ministerie van Binnen landsche zaken geleid worden. Zij is onafhankelijk van alle officieele politie-organisalie. Slechts in naam behoort zij tol het juist genoemd ministerie; inderdaad wordt zij van de meest verscheidene plaatsen uit bestuurd en nu hiervoor dan daarvoor gebruikt. Overal w aar opstai den uitbreken, komen de mannen der geheime po litie; die plaatsen worden dan onder "toezicht'' of onder «verscherpt toe zicht gesteld, tijdens hetwelk de geheime politie hare vreeselijke macht en werkzaamheid ontwikkelt. Donderde, ja duizende verdachte personen worden dan gevangen ge nomen, huiszoekingen worden ge houden, drukkerijen gesloten euz. De mees! voorkomende opdracht voor de agenten der geheime politie is in allerlei vermommingen ver dachte personen na te sluipen of in ien geest der regeering in te werken op de volksmassa. Tot de bijzondere werkzaamheden der geheime politie bc-hoort'du be waking van den Tsaar, de Groot» vorsten en de ministers. Het paleis des Tsaren is voort durend omspannen door een net van geheime politieagenten, die zijn op gesteld op de spoorwegstations, op cle wegen voerend naar de paleizen iu het park of in de portalen daarvan, altijd vermomd als werklui, als reizigers of in andere vormen. Plehwe, de gehaatte minister van Binnenlaudsche Zaken, was altijd omgeven door een troep van meer dan honderd detectives en werd toch op klaarlichten dag door een bom gedood. Bij den aanslag op Stolypin's villa waren onder verschillende verklee- d in gen, als lakei, portier enz. 35 agenten der geheime politie daar opgesteld. I kabinet van den Chel binnengaat; en '1 och konden de revolutionairen hij verlaat deze ruimte door een bleeke wantrouwdet," mompelde Tom. "Leef je nog, Jack De gewonde Liverpoolsche inbreker kieunde. Ralph naderde hem. "Dat is de ergste, do gevaarlijksto," zeide hy tol Howell, terwijl hij zich over den gewonde boog. Daar pakte Jack hem met ijzeren vuist by den krnag. «De gevaarlyksto zijt gij 1" ii-p hij. -Ha, schurk, verrader Twee kogels zitten nog iu mijn revolver, genoeg voor ons beideu. En hij schoot den bleeke een kogel door het 1 art, zoodat deze onmiddelijk dood neei stortte. Door uitputting en bloedver lies stierf ook liy spoedig. De squatter sprong toe. doch kon de vreeselijke daad niet meer beletten. «Goede heer, laat me loopen, smeekte Tom nu. -ik zal me beteren, dat heloot ik u Jim en ik werden door de anderen verleid. Jack daar en de bleeke waren de ergsten en de loodharige Ier had het plan bedacht «Nu, maak dan maar, dat je weg komt I Maar laat je nooit meer zien, aan den Googong." De vroegere wilddief deed alle goede belofteu. bedankte en verliet de hoeve. Ook van hem zag en hoorde men later niets meer. -Richard 1" riep de jonge vrouw, zich vol angst buiten het venster buigend. "Alles is voorbij, Marie, antwoordde haar man. Er is geen gevaar meer. doordringen lot bij den ingang van des ministers werkkamer. Overigens bewijzen do talrijke; immer voortdurende aanslagen hoe ondanks hare reusachtige organisatie de geheime politie doorgaans mach teloos is tegenover de doodsverach ting en koenheid der terroristen. De hooger ontwikkelden in het Russische Rijk zijn op de handen der revolutionairen, terwijl zich voorden dienst der geheime politie slechts minder ontwikkelde personen aan geven, die met een maandelijksch inkomen van 70 tot 100 roebels te vreden zijn. Zeer groot is het g'tal der niet direct aangestelder., maar men zou ze haast noenun gelegen heidsspionnen, die in bepaalde ge vallen inlichtingen aan de politie verschaffen. Deze verklikkers, die gewonnen worden uit alle klassen van Ruslands maatschappelijk leven, zijn omgeven door de dikste sluiers der anonymi- teit, der naamloosheid. Nooit noemt men hen en zij wor« den onderscheiden <,on nummer want een spion, wiens naam bekend werd, heeft niet alleen zijn waarde verloren, maar is daarenboven bloot gesteld aan de moordzucht der samenzweerders. Oveiste Geiasnimowitsch, het tegenwoordig hoofd der Petersburg» sche geheime politie, is de eenig levende, die de namen en de geschie» denis kent der duizende spionnen, door wie hij zijne inlichtingen ver» krijgt. Zelfs kennen de leden dezer politie elkander niet. In het bureau dezer afdeeling te St. Petersburg, waar de bekwaamstedeteclivcs hunne iostruc» tien ontvangen, zijn van elkander gescheiden en kleine kamertjes inge» richt, waarin telkens maar een man wordt toegelaten, voordat hij het "Kn de nieuwe knecht." "Hij werd doodgeschoten dooreen van zijn vroegere kameraden." »We zullen hem eene christelijke be grafenis geven, zei ze zacht. Wat hij ook misdaan mag hebben, hij was toch r.iel geheel verdorven, er leefde nog een edeler gevool in zyn hart de herinnering aan mijne moeder. Om harentwil heeft hij ons gered en daarbij het leven gelaten." De squatter knikte toestemmend. D.eu volgenden dag weidende gevallen boschloopers in een. kuil geworpen, Ralph Tliornlone echter werd op christelijke wijze begraven, en op zijn gra,f plaatste Marie eigenhandig een klein houten kruis. Het bl'khuis werd later nooit meer. lastig gevallen. Marie leeft thans met haar man in een kleine stad van Engeland in de beste omstandigheden. Nooit herinnert ze zich dien schrik ke- lyken nacht in het blokhuis zonder een dankbaren blik te weipen op het portret barer moeder, die haar nog van uit het graf beschermd en vóór een ontzettenden dood bewaard heeft. EINDE. Sedeit lang had George Lerbais, koop man te Grenoble, het plan, met vrouw, zijn tante c.n zijn dochter, een blondinnetje van elf jaar, een bezoek aan de groote Chartreuse te brengen. Hij huurde een rijtuig en het vertrek andere deur, die hem, zonder dat hij wordt opgemerkt naar buiten voert. Een lid der geheime politie mag zich niet laten potographeeren ten» zij voor officieele doeleinden. Hij mag zich alleen bekend maken als hij wordt gevangen genomen, en het gebeurt niet zelden, dat de eene collega den andere inpikt. De bekwaamste leden der geheime politie konten uit het leger der revo» lutio'nairen, onder'wie er velen door geestdrift vervoerde" jongelui voor» komen, die als de eerste roes dier geestdrift voorbij is, van meening veranderen en de bruikbaarste leden zijn van een korps, dat hun vroegere partijgenooten vervolgt. Ook vindt men vele vrouwen, voor al onder de «losse" dienaren der Okhrana. Vooral Trepoff bediende zich bij voorkeur van vrouwen, die hem by het achterhalen van geheimen de gewichtigste diensten bewezen. liet gebeurt niet zelden, dat zulke dienaressen, zonder dat zy het ver» tnoeden, hun eigen geliefde verraden en aan de doodstraf overleveren. Door dit wijdvertakt spionnenstel» se! heeft misschien een verfoeide regeeringsmacht voor zich zelve eenig goed gewerkt. Het drukt echter op de samen« leving- als een nachtmerrie. Vertrouwelijk, hartelijkheid, in» nigheid, vriendschap alles verdwijnt bij de overtuiging, dal zulk een geheimzinnige en gruwelijke waak» zaamheid ons begluurt. Het toont wel de benarde positie van zulke regeerende en het volstrekt gemis aan zelfveitrouwen. Men zou kunnen zeggen, dal de uitgebreidheid en moordzucht der revolutionairen zulk een stelsel noodzakelijk maken. Welnu dan laten w ij die verklaring gelden, voor zoover dit moet; rr.aar willen toch wel onze grenzelooze vreugde uitspreken, dat hier in oose samenleving dergelijke maatregelen nii't noodig zijn. T. werd op vyif uur in den morgen vas'gesteld Oiu vier uur was ieder reeds op. Tor- wyl mevrouw Lerbais de toebereidselen voor de reis maakte, spuwde haar tante, die haar neef George niet kon lyJen, haar gal uit en bevitte dit uitstapje, ofschoon zij er heimelijk zeer verheugd over was Mevrouw Lerbais en haar dochtertje gaven openlijk uiting aan haar vreugd, terwijl de tante maar steeds mopperde en keef. Wat een lichtzinnige mau heb je, zeizy, hy zal je met zyrt verkwisten nog op «'raai zetten. Men mag zich toch ook wel een» verstrooien, zei mevrouw Lerbais. we zitten het heele jaar opgesloten. Men kan een uitstapje maken zonder een rijtuig te nemen. We zouden zeker te voet naar de Chartreuse moeten gaan Wij zouden de gewone diligence kunnen nemen, maar neen, mynheer huurt een span. Dat is beter dan in zoo'n bak opeen gehoopt te zitten, antwoordde mevrouw Lerbais, nu zijn wij onder elkaar. Had Georgo anders gedaan, dan zoudt ge er u het eerste over beklaagd hebben. Zeg maar ronduit, datje man ter wille van mij zyn geld onnoodig ver» kwiet. Ik ryd ook veel liever in een iy tuig dan in een omnibus, zei het meisje. Natuurlijk, gij zijl het evenbeeld van je vader, antwoordde de lieve bloedver- «Een knorrige brief zegt 't spreek woord wordt 'altijd een ,d»g te vfoeg geschreven." Zbó zal 't ook wel gegaan syn met de heelemaal-niet-aardige circuluire, d» hier in ons goeie. Venray verspreid is geworden tegen '1 It. K Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel. Steller en verspreiders zullen er wel spijl van hebben gehad, dadelyk toen hun gezond verstand '1 weer begon te winneti van oogenblikkelyke hartstochtelijkheid. 'n Verstand zoo groot als een kersepit is geDoeg om te begrijpen,^dat't -R. K. Seoretaiiaat" beter is dan «Recht en Plicht" maar hartstochtelijkheid ver duistert 't verstand. Wat weerga 't personeel ie hier Ka tholiek is 't dar. wonder, dat ze liever in een Katholieke vereeniging zyn dan ia de gemengde vereeniging -Recht en Plicht" Maar, de paar Protestanttn dan, die hier werkzaam zyn, waar moeten Jie My- ven 1 Tot hen (wiaten de circulaire- maa- nen dat niet V zegt 't Secretariaat .Ka meraden, komt gerust by one, weeat welkom als gastgeniet dezelfde voor- d»«len als wy I" Verleden Zondag kwamen, op ui&eodt* ging van den heer Wildenberg, eenige mannen byeen in '1 OoMrumsehe schoollokaal, doer de goede zorgen van den heer Houba tot vergaderzaal iogerieht. Doel der byeeo komst was 'l opriehten van een R. K. Secretariaat. Als eerste spreker trad op de heer Terra van Blerik, een eenvoudig werkman zooals hy zelf zeide maar die terdege op de hoogte bleek te zyu. In van overtuiging levende woorden, die mooier waren Daar- maie ze niet van 't papier werden afgelezen maar rechtstreeks en royaal-weg uit het hart kwamen, bewees de sympathieke spreker 't groote nut van het »R. K. Secretariaat". 't R. K. S. streeft naar rechtmatig, goed loon en billy ken arbeidsduur, imr bevredigende oplossing van voorkome&da inoeilyk heden. Met waardige middelenniet met pluimstrykery en ook niet met oproerig lawaai. Deze wy*e van optreden bereikt wanten scherp. Men zou zeggen, dat gij millionoairs zyt. Op dit oogeDblik ir«d mijnheer Lerbais binnen. Het ry<uig staat voor, zei hy bet is vyf uur, syt gij klaar f Na eenige oogeublikken namen alle vier i> het rjjiuig plaats eu men vertrok. Toen men Skim Laurent du pont achter den rug had, werd de weg bergachtig en om het paard te hulp te komen, stapte Lerbais uit het rytuig. Men ging door een groot boschen Lerbais wrong zich door het struikgewas om een stok af te snyden, Plotseling bevond by zich tegenover een individu, dat alles belvalve goede bedoe- lingen scheen te hebben. Lerbais wilde wegloopen, maar de on bekende versperde hem den weg en liet een dolk zien, Indien gy een kik geeft, dood ik je als eeo hond, zei hy. Wat moet gij vroeg Lerbais, Je geil en je ju woelen, zei de baar- strooper, tracht niet ie vluchten, of ik plant mijn mes in je keel Lerbais gehoorzaamde. Hy gaf zyn por.emonnaie aan den roover. Dat is niet alles zeide deze, gy hebt nog een horloge. Dat is een souvenir, antwoordde Leibai8, laat het my behouden. Slot volgt. I MAAS 6

Peel en Maas | 1907 | | pagina 1