Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Burgerlijke Stand. Kerkelijke Diensten le Venray, Boler- en Eiermarkten. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. of met het zaaien gegeven worden. Wanneer we de suikerbieten 200 a 300 kg. Peru Guano geven en 100 a 200 kg. chilisaipeter. zal men groote en suikerrijke bieten ver- k rij gem De Burgemeester van Venray, Burgemeester en Wethouders Huwelijken. Sterfgevallen. Parochiekerk. Paterskerk. Worden gevraagd VENRAY, 19 Januari 1907. Door hel pos'kantoor te Venray zijn in htt jaar 1900 ontvangen en be steld 97801 brieven 60831 briefkaarten 1Ö9116 couranten 92008 andere drukwerken 2442 monsters van koopwaren 7975 dienstbrieven. De geheele geldelijke omzet van bet postkantoor Ven ray bedroeg in 1900 f715380,22. »- Zondag vergaderde om half 0 de R, K. Volksbond in de Muziekzaal. Bij afwezigheid van den President werd den leden bij monde van den WelEerw. Heer Lenders, adviseur, een hartelijk wel» kom en zalig Nieuwjaar toegeroepen. De Secretaris P. Vollebergh, bracht eeo volledig v#fslag uit, over de werk» eaambeden van het afgeloopen jaar, waar uit bleek, dat de lekening sloot met een batig saldo van f 40,35, waarvan f 35 waren geplaatst op de Spaarkas van den Volksbond. De Secretaris van de Arbeidsbeurs gaf eeu kort vei slag van de oprichting der Arbeidsbeurs tut 31 Dec. Dit verslag bad alleen betrekking op de leden van den Volksbond. 28 leden hadden zich in dit tijdsverloop opgegeven voor werk en hiervan waren er 16 geplaatst. 58 schriftelijke en mondelinge adviezen weiden versfrekt. Door den heer P. Schols werd mede gedeeld dat de spaarboekjes ter rentebij- schryving moésten worden ingeleverd. Tevens werd een difinitief bestuur ge kozen voorv het Ondersteuningsfonds, bestaande uit de heeren P. van Gerven, P. Schols en Fr. Bonants, Zondagnacht zijn aan de Sigaren fabriek van de Firma G. F. Aerts Zn. alhier een paar ruiten verbrijzeld. Het ware te wenschen, dat de politie de dader's) wier op te sporen. Maandagavond had do opening van de Gasfabriek op. fo«*t*lyk<e y*o pUata. Omstreeks 7 uur vereenigile de fanfare's Euterpe" en -St. Cecilia'' zich voor het Hotel -de Gouden Leeuw" en brachten de concessionarissen oene serenade, waarna beide gezelschappen, gevolgd door de leden van den Raad en Concessionarissen een optocht door de nu zoo heldecverlicbte straten van ons dorp maakten. Onder deze muzikale wandeling werden anze oude afgedankte lantaarns door de straatjeugd duchtig gebombardeerd, zoodat byna geen enkele lamp of glas meer overbleef. Omstreeks 9 uur vereenigden zicb de Concessionarissen on leden van den Raad aan can keurig diner in het Hotel -de Gouden Leeuw". De indruk, welke het gaslicht al direct maakte, is uitstekend, een ieder roemt dan ook het prachtige licht. Maandagavond hield de Brandweer hare jaarlyksche vergaderiüg in de Muziek zaal alhier, waarby de leden uitbetaling werd gedaan van het verdiende urengeld in 1906. Wy vestigen de aandacht onzer Venraysche lezers op achterstaand pro gramma van het Liefdadigheids-Soiree op mo g»n Zondag 20 Jan. in de Muziekzaal alhier. Een blik op het programma bewijst meer dan genoeg, dat het publiek een avond van zeldzaam kunstgenot wacht. DAarcm durven wij met grond ver trouwen, dat velen zich hierdoor aange spoord zullen gevoelen, om een bezoek te brengen, en een flink gevulde zaal de executanten niet alleen schadeloos stelt voor hunne moeiten en z-rgen, maar tevens het bewijs levert, dat in Venray voor den arme liefde heerscbt en respect voor de «oo nuttige vereeniging van den H. Yincentius. Naar wy met zekerheid vernemen h in de Gemeenteraadsvergadering van Deurae, Maandag gehouden, 'l aanleggen van een tram VenrayDeurne—Meijol aan de orde geweest en gunstig besproken, aoodat da kansan voor de totstandkoming van een tram aanmerkelijk verhoogd zyn. Als een bewijs, dat in Venray op sommige plaatsen een ware ratteplaag heerscht, kan diene, dat by P. J. v. d. V. aan den Oostrumsche weg, in een dag tijd, 49 van die lieve beestjes gedood werden, Ouders, voogden en verzorgers van kinderen raden wij ten zeerste, achter staande bekendmaking te lezen van den Edelachtb. heer Burgemeester. Op de druk bezochte vergadering van bet Kruisveibond. gohonden op den 11 en dezer, te Arnhem, hield de Eerw. frater Kusters van Venray een keurige lezing over de voorgestelde uccynsverhoo- ging op gedistilleerd. Met sprekende voor beelden toonde de eerw, spreker aan, dat de drankwervan accijns vei hooging geen voordeden, eerder nadeelen te wachten is. Met nadruk werd er nog op gewezen, aan liet hoofdbestuur te verzoeken, hunne vergaderingen met afgevaardigden der af» deelingen, voort aan niet meer op Zondag to houden. Z. I). II. de bisschop van Haarfem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam (II. Antonius), de weleerw. pater A, J. M. van den Bonk, O. M. tot kapelaan te Rotterdam, (H. Ros-lia) den weleerw. pater G. M. Schuurman. O. M. tot kape laan te Gouda (H. Jozef), den weleerw. pater P. A. II. Potten van Venray, O. M. en tot kapelaan te Delf' (11. Jozef) den weleerw. pater II. van der Drift. O. M. LEUNEN. Met vreugde is het blijde berictit ontvangen, dat nu weldra zal be gonnen wordpn met het bouwen van een toren. De rede waarom dit zoo spoedig zal gebeuren, vindt men by de inwoners van Leunen en Heijde. Be leden van de Stoomzuivelfabriek zyn met algemeene stemmen in eenige verga deringen overeengekomen, om iedere 14 dagen 4 cent van elke koe te storten voor het bouwen van een nieuwen toren. Zoo de kosten niet hooger zijn dan 1 8000 zal er weldra begonnen worden. Een woord van dank mag niet onthouden worden aan den Zeereerw. lieer Rector van L"unen. die door zyne ijverige be moeiingen de luister van Gods huis weet te verhoogen. Hulde ook aan die landbouwers, die hiervoor het hunne toe zullen bijdragen MERSELO. De Zuidoostenwind heeft alhier eer. nieuw gezelschap aangewaaid. Voor een paar weken weid hier nl. op het voorbeeld van andere dorpen, opgericht eene-Snorrenclub." Een Bes'uur is reeds gekozen. Het voornaamste artikel van het reglement bepaalt, dat de leden gedurende eenigen tijd, voorloopig tol Vastenavond, hun mannelijk sieraad moetin ia'en groeien Voor velen zal dit geen groot bezwaar op leveren, daar verschillenden slechts een weinig dons onder den voorgevel bezitten. Toch zijn er reeds overtreders gewerst, die hun gerechte straf niet zullen ontloopen. GENNEP, Bij de in de afgeloopen week te Heumen gehon len voorbereidend? militaire sefeniugen heeft een onzer aspi rant uórictens wViktr aldaar aan de oeie- ningen deelneemt, by het springen met den polsstok een breuk gekregen, zoodat hy vermoedelijk voor den dienst zal moeten worden afgekeurd. Tegen J. N. P. bakker en winkelier te Gennep, verdacht van brandstichting in zijn woning in den nacht van 10 op 11 Sept. jl, werd Dinsdag door het Openbaar Ministerie der arrondissementsrechtbank van Den Bosch een gevangenisstraf geeischt voor den tijd van drie jaar. Twaalf getuigon werden in deze zaak gehoord, waaronder vier a decharge. BLERICK. Bij kon. besl. is toestem ming verleend aai» F. J. J. M. van der Knaap, burgemeester der gemeente Maas» bree, om tot en met 1 Juni te Venlo te blijven wonen. VENLO. Men deelt aan de L. K. me de Het gerucht dat reeds tijdens de onderwyzersexaraeas in 1906 begon te loopen. schijnt meer vastheid te krijgen, nl. dat de aanstaande onderwijzersexamens niet in Maastricht maar in Venlo zullen gehouden worden. BEEGDEN. De handboogschutter ij -De Alpenjagers" alhier, heeft in hare vergadering van Maandag 14 Januari jl. besloten op Zond-ag 9 Juni een groot internationaal concours 10 geven. MAASTRICHT. Naar de L. K. meldt heeft minister Kraus, die een bezoek aan Maastricht bracht, Maandag de rivier de Maas bezichtigd, in verband met eene eventueele bevaarmaking dezer verkeers ader. Dinsdagmorgen om negen uur is de minister met zijn hoofdambtenaren, in gezelschap van het Kamerlid voor Gulpen, jhr. mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck, een automobieltocht gaan doen door het district Gulpen, met het oog op een verbinding van Gulpen en Vaals met het overig deel van Zuid Limburg. HELMOND. Nadat in de afgeloopen week alhier des avonds by bet uitgaan der fabiiekeii relletjes waren voorgevallen, waarby de politie krachtdadig moest op treden, zijn thans samenscholingen verbo den, Intusschen blijft de firma gebroeders Van Thiei, alwaar werkstaking is, voort gaan per advertentie draadtrekkers te vragen en schijnen zij hierin ook gedeelte- lijk te slagen, niettegenstaande bet bestuur van het R.Katb. Metaalbewerkers-Secre tariaat verzoekt niet op die aanbiedingen in te gaan, wijl de firma met dat besluur in onderhandeling is. Voor do staker is verleden week f 250 ingekomen. De correspondent van De Msb, te Helmond <chrijfr Maandag is aan de nng werkende ar beiders by de Gobr. van Tbiel, aanzegging gedaan, dat om 12 uur de werklieden voor onbepaalden tijJ met werken moesten op houden. De fab'iok is daarna gesloten. Het schip met draad, in het begin van de vorige 'woek. bestemd voor de Gebr. van Thiel, hier aangekomen, is vertrokken naar Boek en Donk, en zal daar bij een broeder van den heer Van Thiel. die even eens een fabriek in draadnagels heeft, ge lost worden. De hoer Hour' van Thiel Smiders, een dor firmanten, heeft met zyn huisgenooten een reis aanvaard. Van wege de Maatschappij tot Ex ploitatie vr.n Staatsspoorwegen is men hier do vorige w eek begonnen met het doon van boringen om een geschikte plaats te vin den voor den bouw van het nieuwe station Vooiloopig vond men den bojem daar voor weinig geschikt deze bestaat tot op tamelijke diepte uitteer slappe klei zoo- dat vermoedelijk uitgraving vaneen groot deel daarvan en aanvulling van het uitgogravei gedeelte met beton r.oodig zal blijken. UDEN. By gelegenheid der jaarmarkt heeft alhier een ernstige vechtpaitij plaats gehad op het Ma.ktveld. Een zekere v. d. V. uit Boekei weid zoo mishand-ld. dat I-ij in bezwijmden toestand het café van Smul ders werd binnengedragen, vanwaar hij later per rijtuig naar huis werd veivoerd. Als vermoedelijke dader is een zekere W. uit Boekei gearrestee.d, die pas uit de gevangenis is ontslagen, waarin hij 2 jaren heeft doorgebracht. EERDE. Zond ag is alhier nabij het station een eclu brutaal en strafbaar feit gepleegd, De trein, die omstreeks half negen 's avonds arriveert, kreeg nabij wachtpost 13 ti.sschen Vechel en Eerde een lievigcn schok, aoodat alle reizigers van schrik opsprongen. Wat was er gebeurd Een teiii-outen balk lag over de lijn. Geluk»,:' derailleerde de locomotief niet, anders waren de ongelukken niet te overzien geweest. Nu kwamen de reizi gers met de schrik vrij. Een onderzoek is bereids i:ic' ld. Het is te hopen, dat de laffe dade. s de gerechte straf niet zullen ontgasr» Tien jaar geleden is bijna terzelfder plaatse op dezelfde wijze een poging ge daan om den aiailtrein te doen deraillee- ren. OSS. In den nacht van Zaterdag op Zondag l.l. ruim een uur is alhier door dieven ingebroken in den manufacturen winkel van de wed. J. Essens. De dieven hebben eenvoudig de spiegelruit stukge slagen en drie zware rollen manufacturen, w aai onder een zestal dekens ontvreemd. Juist was een dochter van mej. do wed. Essens ziek en door den schrik, welke deze inbraak haar aandeed, is haar toe stand zoo verergerd, dat zij gisteren van de laatste H. Sacramenten is voorzien, 't Is te hopen, dat de brutale inbrekers een gevoelige straf niet zullen ontgaan. TILBURG. Bij de te Ede gehouden aanbesteding voor een kazerne voor bere den wapens was de laagste inschrijver de heer W. H. Weijers alhier voor f301,219. Onder liet liooi. Men schrijft uit Onnen, (Haren) Kortelings is liet Voorgevallen. En voor de waarheid ervan staan wij in. Voor eenige jaren w erden vele gemeen tebesturen bevangen door een brand spuit-aanschaf koorts. Ook hier is intertyd zoo'n dingetje ge komen, dat ternauwernood een- venster kozijn kan natmaken op 2 meter afstands. Opgeborgen werd zij, bij gebrek aan beter in een boerenschuur. Onlangs verschijnt er een commissio in optima forma tot liet nazien en controlee ren van de spuit. Edoch, de spuit is zoek. Gemoedelijk komt de eigenaar van de schuur tot de commissie zeggen -Ai hom probeere wilt, dan moei 't aander jaor maor weerkoomm. Ei zit under 't heuj." Een reuzenzwaai. Bij het vellen der boomen op de heer» lijkheid -Meieren" bij Arnhem, klauterde een boertje naar den top van een boom, om een touw aan te brengen. De boom was rondom reeds losgehakt, en juist, toen ons boertje boven was, begon de woudreus te vallen. De touwaanbrenger behield zyn tegen woordigheid van geest, klemde zich goed vast aan de takken, veerde toen weer op. dook nog eens: wipte nog een keer en.... kwam, wonder boven wonder, ongedeerd van dien reuzenzwaai af. Alleen zijne klompen schoten er het leven bij in. I'rijsverliooging van aigare». Te Utrecht had Dinsdag een vergade ring plaais van de Ned, Fabrikantenver» eeniging der Tabaksindustrie ter bespre king van do vraag, of liet mogelijk is, te gerakei tot eene prij9 verliooging van sigaren met het oog op de steeds s'ijgende tabaksprijzen. Twee stroomingen zijo ontstaan, waar van do eene opslag der prijzen, de tweede vermindering van de kwaliteit wensclielijk achtte. Over 't algemeen was men echter voor prijsverhouding. Bij de discussies werd door een der aanwezigen medegedeeld, dat zijnerzijds reeds eene verhooging van f 0.59 cent per 1000 sigaren is ingesteld, en hij daardoor slechts twee klanten had verloren. Dusdanige verhooging werd echter niet voldoende geacht, en do voorzitter boete haar zelfs een lapmiddel. De vei hooging zou aanzienlijk hooger moeten zijn. Spr. achtte ceno verliooging van 1' 5 wensclie lijk. Tot oen besluit is men echter niet ge komen. Een et'hfe zooi» van Nimrod., Hendrik Vermeer en echlgenoote te De Wacht (gemeente 's Gravendeel) zijn Za terdag a. s. 65 jaar gehuwd. De man heeft het afgeloopen jaar zyn 72e jaclitacte ontvangen. Zijn 65e jschtacte (toen woonde hij nog te Pernis) heeft hij van H. M. de Konin gin cadeau gekregen. Zoo oikI «In uren maar wi Ide Op den blijhamsterweg te Winschoten op 'u m -rgen 10 uur. Politie op weg naar Blijham, de vischkooprmn B. T. op weg naar huis, in zigzag bewpging. -Halt de politie. Je bent dronken." -Ik w... w... wel nee." -Je naam -Bir.nd T..." -Hoe oud -V v... vief 'n daartig -Is dat waar Je lijkt wel vijf en voer» tig." -V. v... vief'n v... vairtig." -Wat. wil je nu Eerst 35, nu 15 als we 55 gezegd balden, had je 't ook na gezegd." -V... v... vief'n vieftig," stotterde Be rend. De gemeenteiyke politie bezorgde hem een plaatsje, pin zyn morgenroes uit te simpen. Verlioogiiipr. De schoenmakers te Duisburg hebben de prijzen voor schoenwerk in verband met de verliooging der prijzen, die zy voor het nieuwe leder moeten betalen, met 10 procent verhoogd. Wnaliopig Ituslaiid. Aan de -Daily Express" wordt uit St. Petersburg gemeld, dat de tsaar door de laatste aanslagen op velschillende bekende personen in grooten angst en opwinding verkeert, Pawlof was een byzonJer gunsteling van den keizer. Door de geruststellende berichten van Stolypin geloofde de voist. dat men de terroristische beweging voor goed den kop ingedrukt had. De gebeur tenissen der laatste dagen hebben het te gendeel bewezen. In regeeringskringen heerscht een waie paniek, vooral ook. omdat de politie er achter gekomen is, dat byna alle minis ters en hoogwaardigheids beklceders door de terroristen ter dood verooi deeld zyn. Vele ambtenaren bebben zich verstopt, Stolypin is een en al angst. Hij is ar van oveituigd, dat zijn leven aan ren zijden draad hangt. Niemmd weet wut de eerstvolgende dagen brengen zullen De toestand is even wnnhopig als in de donkerste dagen der revolutie, Een handige gauwdief. Zondag heeft een gauwdief te Araster dam een handig stukje ui'geuaald. De koetsier Jan van Dijk liet zijn rijtuig, met oen bruin vosje bespannen, even on beheerd aan het Rokin staan. Van deze kortstondige gelegenheid wist een tot nu toe onbekend man gebruik te maken, om op den bok te sptingen en met paard en al er van door to gaan, Den ontstelden koetsier konden voor bijgangers alleen mededeolen, dat zij zijn bakje in de richting Spui hadden zien wegrijden. Tot nu toe is er geen spoor van terug gevonden. Middel legen den liik. Volgens dr. Henry Tucker is een on feilbaar middel tegen den hik een meng sel van niet te fijnen suiker met sterken azijn. Een theelepel, genomen op het oogenblik dat men den bik beeft, is vol doende om dezen dadelijk te doen ophou den, in het zeldzame geval dat het middel niet mocht helpen, neme men oen tweede lepeltje, M. tegen Verv. Met het oog op de veelvuldige baldadig heden en straatschenderijen die in den laatsten tijd door de jeugd in deze ge meente worden bedreven, vooral het inwerpen van ruiten der gaslantaarns, vermeent hij een beroep te moeten doen op de ouders, voogden en verzorgers van kinderen om hunnen machtigen invloed op hunne kinderen te willen uitoefenen, dat deze feiten niet meer voorkomen. Niet ondienstig acht hij hot bij deze te wijzen op het onaangename wat voor- hun en kinderen en pupillen bij het con- stateeren van zulke feiten kan ontstaan. ~»Vare de stralf-n dier overtredingen vroeger voor kleinen gering, sedert de inwerkingtreding der kinderwetten is daarin eene grooto verandering gekomen; de kinderen kunnen bij veroordeeling voor korteren of langeren lyd worden opge zonden naar een tuchtschool. Het onaangename vun zulk eene ver- oordeelmg voor de ouders en vooral voor do jeugd vermeent hij hier verder niet te behoeven aan te toonen. In liet belang dus van U allen en ter voorkoming van die minder lieve aange naamheden, is 't dan ook noodig krachtig mede te werken, dat deze feiten niet meer voorkomen. Van de zijde der politie zal op het constateeren dezer overtredingen ren strengste worden gelet. Vontay 19 Januari 1907. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER van Venray brengen -'ter voldoening van art. 38 der militiewet ter kennis dat de lotelingen voor de lichting der Na ionale Militie van 1907 die voor volledige oefening by de Mihtia te land zouden moeten worden ingeiyfd en die verlangen bij de Zeemilitie te dienen woiden uitgenoodigd zich voor 1 Februari eerstkomende ter gemeentesecretarie a an te inelden. Zie verder de publicatie aangeplakt ten raalhuize en aan de openbare scholen op de gehuchtej), waarbij meer speciual is ver meld welke miliciens daarvoor in ann« merking kunnen komen. Venray den-10 Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornrf. H. ESSER. De Secretaris, STOOT. VENRAY, Aangifte van den 11 Jan. tot den 18 Jan. Aatoon Voesten oud 25 jaren schoenmaker en Maria Gertruda Verheijen oud 22 jaren, zonder beroep beiden te Venray, Rudolph, Josephus Dommeck oud 25 jaar en metselaar, en Johanna Elisabeth Kneepkens oud 23 jaren z. b. beiden te Venray. Anna Petron. Gertruda Regiua Jacobs, 7 dagen Johanna Elisabeth Jeuneskens. oud *1 jaren echtgenoote van Ant. Loonen. Jacobus Verhaag ongeh. oud 6™ jaren. Theodora van den Heuvel, oud 75 laren, echt genoote van Karei Gerardus Hubertus Vermeulen' MAANDAG 8 uur jaarg, 2de kl. voor Jan Poels. 9 uur jaarg. voor Joh. Munsters. DINSDAG 8 uur jaarg. 2de kl. voor Antoinette Smulders. 9 uur uitvaart voor de vrouw van A. Loonen en brooduitdeeling aan do armen. WOENSDAG 8 uur jaarg. 2de kl. voor den HoogEerw. heer Herm. Janssen... 9 uur uitvaart voor de vrouw van Karei Ver meulen. DONDERDAG S uur jaarg. voor Fr. Peetersen E. v d Water. 9 uur jaarg. 2de kl. voor Leon. Smulders. VRIJDAGS uur Sol. jaarg. voor Coenraad Esser. Donderdag Woensdag Vrijdag en Zaterdag de leesraissen voor Jacobus Verhaag. De hoogmis zal worden opgedragen voor de levende leden der Aartsbroederschap, Na do Hoogmis Processie, om 5 uur Lof. Dinsdag ora uur Lof. Vrijdag om 5 uur Lof en H. Kruisweg. MAASTRICHT 15 Jan. Aanvoer 20790 kilo boter. Hoogste prijs f 1.42 laagste f 1,28 gemiddeld 1.37 Eieren aangevoerd 0000. Prijzen: Dikke f 6,60-7,00 Kleine f 5,00-5.40 Gem. f5.80 a f 6.90 per 100 stuks. Het Kantoor is geopend op werkdagen van 12 tof 1 uur en Zondags van 's mor gens half 9 tot half 12. 2 meubelmakersknechts. 3 koperslagersknechten voor Venray 4 paardeknechten. 3 boerendienstmeiden. 4 keukenmeiden.

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2