Een oude, doek telkens nieuwe geschiedenis. De Overval. ZATERDAG 19 JANUARI 1907. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 3 Uitgever W. A. Van den Munckïiof, Venray. Feuilleton. Landbouw. Abonnementsprijs per kwartaal voor Venrat franco per post voor het buitonland by vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. 65 c. 85 c. 0 C. Prijs der Advertentiën: van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 e> letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. Daar waren eens twee vrienden. Boezemvrienden nog wel. En toch werden zij boos op elkaar. Cher eon kleinigheid geraakten zij op elkaar verbitterd. Zij zouden nl. een reis onderne men. Daartoe zou een derde met hen meegaan. En nu wilde de oen daartoe iemand andeis dan de ander. De twist liep eindelijk zoo hoog, dat er tusschen beide boezemvrienden een scheiding ontstond. Dat is een oude geschiedenis. Maar niettemin een geschiedenis, die altijd nieuw blijft. 04 ontstaan de meeste onaange naamheden tusschen familieleden, vrienden en bekenden niet dooi en over kleinigheden Waarlijk, de oorzaken van de meeste twisten zijn zoo onbeduidend en gering, dal ze ons zouden doen glimlachen als ja, als de ge volgen dikwijls niet zoo allertreurigst en elllendig waren. En nu verwonderen we ei' óm oppervlakkig vaak over, dat kleinig heden de oorzaak kunnen worden van zulke onaangenaamheden. Als we de zaak echter op de keper beschouwen, dan bemerken we al spoedig, dat de grond er van dieper zit. Die grond is nl. onze eigen liefde. De eigenliefde nu kan door kleine zaken evengoed gekwetst worden als door groote. JEn dit, het kwetsen onzer ijdelheid, kunnen wij, men- schen, maar zeer moeielijk verdragen Dit was dan ook het geval bij onze vnendenhistorie. De een nad het er nu eenmaal op gezet dezen mee te nemen, terwijl de ander stijf op zijn stuk bleef staan, dat gene mee zou gaan. Zoodoende werden beider wen schen, beider illusiën plotseling ge- Dat ben ik toevallig te weten gekomen. -Hoe komt het dan, dat de Howell's sooveel geld in voorraad hebben -Gei ui men tyd geleden kwamen eepige bandelaai s naar de hoeve en kochten veel slachtvee voor de gouddelvers in het Oosten, waar het rundvleesrh tegenwoor dig zoo hoog in prijs is. Juist deze goede zaak maakte den ouden Howell begeerig nog meer vooideelen to behalen, en zoo is hy dan nu zelf met een kudde slachtvee op weg naar de diggings. Kameraden." zei Jack. »Go hebt liet voorstel van O'Learij gehoord Ik vind het plan zeer g< ed en ben van meening, dat het uitgevoerd worde. •Ja zeker," riepen Tom, Bill en Jim. op zulk eetie wijze kunnen we naar Vic toria komen, waar wij, naar we hopen, meer geluk zullen hebben dan in Nieuw Zuid Wales." •En wat zegt gij ervan Ralph O, het plan is goed, en ik kan er mij best mee vereenigen," sprak den bleeke. Murphy O'Leary is een voortreffelijke schavuit, een veel belovend talent, een stoord, Hun eigenliefde werd ge kwetst. De hartstochten geraakten in be weging. En ten slotte was de ver bittering daar. Met die droeve geschiedenis Ue- hooron wij ons voordeel te doen. Allen hebben wij, naar ik hoop, vrienden, ware vrienden. Zoo ja, dan meenen wij ook ongetwijfeld, dat de band, die ons aan elkander hecht, onverbreekbaar is. Dat meenen wij ja. Maar och, laat de eigenliefde eens in het spel komen! Wat is er dan soms weinig noodig om dp vriendschap, de nauwste en innigste zelfs, te verstoren en te ver breken Hoe dat zoo komt Doordat die leelijke eigenliefde ons verbiedt, dal wij toegeven: dat wij de minste zijn. Wij houden vast aan onze meening. Maar helaas, niet uit beginselvastheid of uit heilige over tuiging. Doch veeleer, omdat wij eenvou dig niet willen toegeven. En als we onzen zin niet kunnen krijgen, dan eindigen wij ten slotte met in boosheid van elkander te gaan. Daarom dienen wij onze driften te breidelen, onze eigenliefde en onze ijdelheid toom en teugel aan te leggen Want, wanneer de vriendschap eenmaal verbroken is, dan wordt de verbroken band niet weer zoo spoedig geheeld. En zoo ja, dan blijft er toch in de meeste gevallem eenige verkoeling bestaan. De vroegere innigheid der vriendschap komt slechts zelden en dan toch eerst na geruirnen lijd weer terug. Voor hoeveel gezinnen zouden wij wenschen, dat het geval met de beide vrienden waarvan wij sprakeD, hun tot een leerzaam voorbeeld werd In zoo menig gezin toch waait een storm van verdeeldheid. In andere ontbreekt de hartelijk heid en liefde. Koelheid en onver schilligheid hebben hun intrede ge in, waar vroeger hartelijke be- Dungett" omtrent de werking derf Is het wonder, dat alle halmge» gslelling en deelneming eikaars Peru Guano het volgonde: wassen zeer dankbaar zijn voor een daan 1 lan welen wee bestond. En alweder zijn het in de moeste gevallen kleinig heden, nietigheden soms, die de huiselijke vredo en hef huiselijk geluk verstoorden. Daarom dienen wij over ons zelf, over onze hartstochten to waken. Wel zal er gedurig verschil van meening gevonden worden tusschen de leden van een gezin. Eu dat is zelfs goed en gelukkig. Daardoor toch alleen is yorming en ontwikkeling mogelijk. Maar nimmer mag dat aanleiding given (ot twist en verbittering. En dit zal het alleen dan piet. als men weet te her-rschen over zich zelf,- als niet de driften den man in hun macht hebben, maar de man zijn driften. Men moet zachtmoedig weten te zijn. Gaarne moet men, des v -reischt de minste willen wezen. Dat wij dan als eclitgenoo'en, als brooders en zu3ters in liefde en een dracht met elkander leven Dat er onder ons een wedijver moge gevonden worden, niei om de meeste, maar 0111 de mins<° iilen zijn Dat wij wedijveren onder elkander, wie hel krachtigste zijn eigenliefde woet te bedwingen en in toom te houden. Want laat ons dit wel begrijpen, dat bet huiselijk geluk, een hemel op aarde is, door kleinigheden in een hel kan verkeerd worden. Ieder zij dus op zijn hoede, en w ach te zich voor de oude geschiede nis, waarmede wij aanvingen te herhalen. Zoo ergens toch, dan geldt hier de waarschuwing «wacht u voor de gevolgen." niette versmaden aanwinst van ons ge- zolschap." Ge doet dus ook meo •Natuurlijk, met lichaam en ziel 1 Laat mij maar gaan staan, waar het grootste gevaar is." Van gevaar kan eigenlijk geen spraak zyn," rei de roodharige. «We hebben slechts meteenen weerba- ron man te doen. Do twee vrouwen en do zieke komen niet in aanmerking. Wel zijn er twee gevaarlijke doggen in huis, maar ik ken de dieren en weet wel een middel om ze den muil too te binden," Wat dunk je. Murphy, als we eens een spion vooruitzonden onder het masker van een horder, die werk zoekt Dal is een puike inval Wordt hij aan genomen wat zeer waarschijnlijk is, dan kan hij in den nacht heimelijk eene deur of venster voor ons openen. Het moet echter iemand zijit, die er fatsoenlijk uitziot, zooals bijv. die bleeko daar.' Moet ik voor spion spelen vroeg Ralph. •Ja, riepen de anderen en Jack vroeg Hebt gij er iets op tegen -Niet het minsten," liep de bleeke. -Met genoegen beo ik daartoe bereid Als we ons van bet huis meester ge maakt hebben, wat zullen wo dan met de gevangenen aanvangen, vroeg Jack. Hm bromde Murphy, -het beste was ze onmiddelyk voor altijd onschadelijk te maken." Peru-Guano op den akker. Professor dr. 1 Ieinrich zegt in zijn bekend boekje «DAnger und und We sluiten ze in een kamer open zetten dan den rooden haan op het dak, Als de oudste Howell, de herders of de boschpo- litie daar komen, dan woteu zo niet wat ze er vau doDken moeten, en het slaat bun vrij te vermoeden, dat er een ongeluk heeft plaats gehad." Maar dat is wreed," mompelde Jim on tevreden. We moeten het doen voor onze veilig heid -Ja, zoo moet het zijn," sprak de bleeke langzaam het hoofd knikkend. •We begravon onze daad onder een asch- hoop 1" Het schandelijke plan werd nog breed voerig en tot in alle bijzonderheden be sproken. Daarna legden zich de boschloo- pers neer om te slopen. Beurtelings hield een hunner de wacht bij het vuur. Den volgenden morgen zeer vroeg staken ze met de kano den Googoug over en wan delden door den lor geleid stroomafwaarts. Laat in den namiddag beklommen zc een met struikgewas bedekten heuvel. Van zijn kruin af en verborgen door struikgewas, keken ze naar beneden in een schoon dal. Omtrent een Erigelsehe mijl verder log de hoeve Howell, een groot blokhuis door een stevige palissade omgeven, I)at zal een mooi brandje worden van- nacht, zei Jack grijnzend. Gelukkig euIIod do vlammen niet ver zichtbaar zyn, daar het dal geheel door heuvelrijen is ingeslo ten. Voorwaarts Ralph Zet een gezicht olgond Do Pem Guano werkt in do eerste plaats in de hoogste mate voedend. Haar gehalte aan stikstof, phos» phorzuur, zwavelzuur, kalk, magne» sia en kali vormt eeu volledig voe» dingsmengsel voor de planten. Deze omstandigheid alsook de in» nigo verbinding van al deze bestand» deelen, haar zeer betrekkelijk gemakkelijke opneembaarheid door de planten, is de oorzaak dat de Peru Guano in haar werking zelden mist. Voor zoover Peru Guano met zwavelzuur is behandeld, bevat zij ook gips en bezit zij dus dezelfde bodemoplossemle kracht, als van de supherphosphaten vermeld werd. Ik zou aan deze goede eigenschap» pen der Peru Guano nog tal van andere kunnen bijvoegen, doch ik wil veeleer het een en ander over haar gebruik mededeelen. De Peru Guano kan met het oog op hare samenstelling voornamelijk gebruikt worden op de halmgewas» sen de olieplanten en de hakvrucliten en wel op alle met zeer goed gevolg. Dat een niet te karigo bemesting r"400 a 600 Kg. per Hectare; met echte opgeloste Peru Guano van O dendorl op aardappelen ongewoon hooge opbrengsten geeft, mag als bekend verondersteld worden. (Een kort verslag van dit jaar genomen proeven zal hieromtrent weldra interressante bijzonderheden beden mededeelen). Doch niet alleen op aardappelen, maar zooals ik zei, ook op halmge» wassen, dus op tarwe, rogge, haver, gerst, op olieplanten dus op vlas, koolzaad, rapen enz. en op andere bak vruchten, zooals beetwortelen, maugelbieten koolrapen enz. Kan Peru Guano met gunstig gevolg gebruikt worden. Alleerst gerst; do beste brouWgerst krijgt men met Peru Guano. Niet een zal dit betwisten. Nu de granen in het algemeen. als een eerlijk man, en maak je aange naam bij den Mjiutter. Het geroep van een uil zal hel beck-en zijn, dat we nadelen. Dan open je voor ons e n dt-ur of et-n venster De bleek'; knikte en verborg onder zijne k leer en revolver en mes. Daarna daalde hy den heufcl af en ging naar de hoeve, ter- wyl de anderen achterbleven op den heuvel waar ze echter geen vuur aar.stakeu, oin zich niet door den rook te verraden. Met belangstelling koken ze hun zich verwy- derenden kameraad nu. Toen do ralsche herder het blokhuis tot op een honderdtal schreden genaderd was kwamen tweegroote doggen onder woedend geblaf op hem aanstormen. Ontniddelijk verscheen de jonge squatter Richard j Howell bij de poort der palissade en liep i -Tciug Sultan Terug l'acha Hola, wat zoekt ge hier vreemdeling -Ik zoek werk, Sir." Hm, ge ziet er eigenlyk niet naar uil. Zeker helt go betere dagen gekend f Zoo is het, sir. Kunt go uie gebruiken! Misschien wel. Voor eenige dagen meest ik een ai beider een onbeschaamden deugniet wegjagtn. Hoe heet ge Ralph. Ik kom van Bodangora. Ik heb ongeluk gehad in de goudmijnen, sir, en zoek nu voor den winter een onderkomen op uwe hoeve. Bij Rogers en andere squatters heb ik inyne diensten aange boden, maar men wees mij af." passende Peru Guano bemesting e« deze de voor de granen passende mest genoemd kan worden. Granen hebbes alle een J^et rekke» lijk lange groeiperiode en moeten gedurende al dien tijd hun voedsel in den grond vinden. Welnu, de Peru Guano voedt voor en na, Niet godurende een korten lijd zeer hevig en dan plotseling halt, neen van de kiem tot het zaad. Hun groei wordt niet geforceerd, zoodat er lange cellen ontstaan met dunne wanden (evenals bij lichtge» brek); neen de groei geschiedt kalm maar zeker, en er ontstaan krach tige planten, die nooit legeren. En bij een zoo overvloedig voor» voorziene tafel, als waarvan Prof. Heinrich de gerechten opgenoemd heeft, is het geen wonder, dat de opbrengst aan korrels niets te wenschen overlaat. In het algemeen kan men zeggen, dat de hoeveelheid Peru Guano, dia aan de granen gegeven wordt, afwisselt van 300 tot 500 kg. Aan het vlas. koolzaad, aan mangelbieten en koolrapen kan men voUtafcn met 200 300 kg. Genoemde gewassen hebben a'le een bijzoudere voorliefde voor Peru Guano. Men zorge er echter voor, dat men in alle gevallen de Peru» Guano goed onderwerkt, zoodat zij niet aan de open lucht ligt. Men kan ze gerust roor het zaaien of planten geven, daarvoor verlies in den bodem geen vrees behoeft te bestaan. Wat de suikerbieten betreft, het is niet weldoenlijk. deze te zaaien en voor dit gewasteen chilisalpeter te gebruiken. Men zal dit zout hot best als over» bemesting kunnen gebruiken; als de bieten op rijen staan. Doch de Pei u»Guano, waarbij geen gevaar voor uitspoeling is, kan voor -Kuit ge tnet piarden omgaan O ja Ik heb vroeger in Engeland sAf piard en rijtuig gehad. Nu dan kunnen we T voorloop) g pro beer en. Wel is mijn broeder *f*e«"g maar hij zul er met op tegen zyn. We het len 1U pond sterling per kwartaal. D 'armee ben ik tevreden. Kom dan in huis, R.t'ph Do squatter cu zijn nieuwe knecht gingen door de poort der palissade. Een flinke versterking, zei de bleeke. Die moet u veel moeite gekost hebben. Vroeger was zulk eene beschutting van het huis noodig wegens de wil leo,'ant woordde Howell,, nu zijn do zwarten uit deze streek verdwenen. De twee mannen traden het huis binnen en gingen in een ruim vertrek, dat niet zonder smaak was ingericht, Bij een dor tafels zat een dame te naaien. Zwager in. zei de squatter, in plaats van den nietswaardigen O'Leary heb ik een anderen herder in dienst genomen. Wilt ge hem wat te eten geven. Gaarne zei de vrouw, terwijl ze op stond en het vertrek verliet, Eenige oogenblrkken later kwam ze terug- met eenige spijzen, die ze voor Ralph op de tafel zette. Deze dankte en begon te eten. Daar trad een andere jonge dame vaB groote schoonheid ia de kamer. De bleoke keek op, stiet een luiden kreet uit, liet den vork uit de hand vallen en sproDg vtr zijn s'oe! op. Wordt vervolgd. PEEL

Peel en Maas | 1907 | | pagina 1