LEZING, Limburgsch Nieuws. 2e Vervolg der Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. over de Kosten van het Lager Onderwijs aan de Gemeentekas te Venray. Art. 9 bis der Wet van 24 Mei lb97, zooals liet bij de Onderwerp-novelle van 1905 werd aangenomen, en waarop in het vorige Vervolg gewezen werd, luidt als volgt Do uitkeering bedoeld in art. 1 tot en met 9 (voor Venray f 1,085 per hoofd) wordt voor elke gemeente over 1906 en volgende jaren vermindert met het verschil tujschen de som, waarop zij krachtens art. 48 sub A der Wet op het Lager Onderwijs bij voorschot over 1905 aan spraak zou hebben gehad, en de som, waarop zij over dat jaar bij voorschot aanspraak had volgens art. 54 sub a en b citer Wet. zooals dat art. was vastgesteld bij de Wet van 24 Juni 1901. Met andere woorden, wat het Rijk volgens de nieuwe Wet* van 1905 meer uitkeert dan volgens de Wet van 1901, wordt afgetrokken van de Rijksuitkeering volgens het zielental. Het komt er dus voor onze gemeente heelem&al niet op aan. of die som groot of klein is, daar het Rijk hier met de eene hand geeft, wat het met de andere terugneemt. Dit neemt echter niet weg, dat in het vervolg het subsidie thans sneller s'ijgt dan volgens de vroegere bepalingen, en «leze snellere stijging miakt. dat het voordeel voer de gemeente aanvankelijk bij» na nihil, voortdurend grooter wordt, naar mate de gemeente zich uitbreidt en naar mate het aantal dienstjaren van een onderwijzer toeneemt. Stel bijvoorbeeld een onderwyzer, die op 15 Jan. 1905 negen dienstjaren en hoofdakte had. dan steeg voor hem het rijkssubsidie plotseling van f 200 tot (500 100 4 50 gld alzoo met f 390. Daaraan heeft de gemeente editor niets daar dit wordt a/getrokken van een andere rijksuitkeering. Wanneer die onderwijzer echter 10 dienstjaren heeft, wordt het subsidie' weer met f 50 ver hoogd, terwijl de aftrek f 390 blijft; en zoo gaat het na 15 en 20 diensijaren wederom, zoodat. de nieuwe Wet voor dezer» onderwyzer eindelijk een voordeeltje aanbiedt van f 150 per jaar. Uit dit voorbeeld zal het duidelijk tyn, dat elke veriteerder-iug van subsidie over-, 4*&«r3ÏvSg dó -'ijzigiügtü r-tBiai.e. Kuyper, die niet kon verkregen worden volgens de bepalingen van de Wet van 1901. 'en die verkregen is of wordt nd 15 Januari 1905 een werkelijk uit die Wet voortvloeiende voordeel is voor de gemeente. Bedoelde voordeelen ontstaan derhalve a, wanneer een gemeente door Wets wijziging overgaat naar een hoogere klasse van de personeele belasting, waardoor een hooger minimum-salaris voor het Hoofd vereischt word'; b. wanneer door toename der bevolking of anderszins het aantal scholen of onder- wijzers moest vermeerderd worden. c. wanneer een hoofd of een verplichte onderwyzer 51015 of 20 dienstjaren bereikt, d, wanneer een verplichte onderwijzer de hoofdacte behaalt. Bovenstaande uiteenzetting komt dus in 't kort hierop neer Zooals de uitgaven op 15 Januari 1905 waren, voor het onderwijs namelijk, zoo tyn en zoo blijven ze voor Venray, al neemt de bevolking en het aaatal ouder wijzers ook met nog zoo'n percentage toe, Tevens zijn alle hoofdacteverhoogin- gen en alle vijfjaar lij ksche verboogingen na 15 Januari 1905 voor rekening van het Rijk, de gemeentekas draagt hiertoe geen rooie duit bij. Het moest daarom ook uit zijn met beweringen als -Ja, jelui krygt wel de verhoogingen, maar mij moeten ze betalen, of, ik gun je wel de hoofdakte, maar 't Is alweer f 100 voor de gemeente" (Historisch) En dat Raadsleden, die deze meening zijn toegedaan ten al'en tijde tegen elke buitengewone verhooging stemmen zal ieder verstandig mensch begrypen. Daar m nogmaals De vijfjaarljjksche verhoogingen, de f 100 voor de hoofdakte, de vermeerdering van se holen, behalve 75% der stichtingskosten, de vermeerde ring van rerplichle otulerioijzers, alles gerekend vanaf 15 Januari 1905, kost der gemeente niemendal, Op dien datum bedroegen de salarissen met de tegemoetkoming in de huishuur f 12750, de rijks vergoeding volgens de Wet van 1901 f 5300. zoodat er voor de gemeente nog f7450 bij te passen bleef, of liever voor het Rijk. Wijl deze som echter hooger is dan de Rijksuitkeering volgens het zielental, blijft de aftrek tot het mindere bedrag beperkt, nl. in ronde som f 0800, dus een direct voordeeltje we spraken immers straks van bijna nihilvan pl. min. f 600. Van deze f 0800 nu het aandeel in de meer genoemde tegemoetkoming des Rijks voor de uitgaven in het algemeen belang ad f 23C0 afgerekend, blijft nog voor rekening van de gemeente f 4500, welke som nu voortaan alle jaren precies hetzelfde blijft, al m jesten er ook nog 10 onder wijzers en 10 scholen bij komen. Hoe is hot nu; Mijne Heeren, schieten we ook wat op bij de Nieuwe Wet Nu zijn er nog tal van uitgaven voor verbouwing of vergrooting van scholen of onderwijzerswontngen niet medegerekend, maar deze behooren ook niet tot de gewone jaarlyksche uitgaven, en worden door hen, die het onderwijzersbudget het leeuwen aandeel der gemeenteuitgavcn noemen, er ook niet onder verstaan. Behalve de f 4500 voor salarissen heeft de gemeen e echter nog andere jaarlijks terugkeerende ondei wijskosten (ebestnj den. Ik heb hier voor me liggen de Begroo ting voor 1903 en hierop is uitgetrokken voor onderhoud schoolloknlen en onder wijzerswoningen, onderhond schoolmeubi» lair. leermiddelen en schoolbehoeften, verlichting en verwarming en reiniging f (500 4 150 4 600 4 70P) samen f1950 tegen f 1450 in 1902. Nemen we het gemiddelde hiervau ad f 1700 en voegen we hierbij f 110 voot' de Commission tot wering van schoolverzuim, f 50 voor schooltoezicht en eereblijken en f240 voor het Herhalingsonderwijs, dan komen we tot een bedrag van f 6600. Op diezelfde begrooting is de opbrengst dór schoolgelden evenwel f 880 in 190*2 op f1200 in 1903 gebracht, zoodat. het totale bedrag der gewone uitgaven voor het onderwijs aan de gemeentekas alhier f6600 f 1500 f 5400 is, zijnde nog geen 90 cent per hoofd der totale bevolking En hiermee zijn we aan bet eind onzer taak. Ik meen duido'ijk te hebben aange toond 1. Dat de onderwijskosten voor de gemeentekas betrekkelijk gering zijn. 2. Dat er ióör 1880 ongeveer evenveel van de gemeentekas voor liet onderwijs gevergd werd al- i a 1880. 3. Dat de verhoogde belastingen in (le gemeente Venray volstrekt niet een gevolg zjjn van de verhoogde onderwijskosten. *4. Dat de laatste Onderwijswet van 1905 voor Venray enoirae voordeelen aanbiedt. 5. Dat vermeerdering van personeel, noch vermeerdering van scholen, noch de u« 15 Jan. 1905 toegekende verhoogingen of 'Hoofdact-; vc; «co-cent van «k gemeentffioancièn vorderen. En hoeveel voordeel alleen de twee laatste zaken van Sub 5 na eenige jaren aanbrengen, moge uit het volgende blijken: Voor de Dorpschool (1 243) X f 50 4 1 X f 100 f 400 Voor Leunen (2 plus 1 plus 3 plus 2) X f ÖO f 400 Voor Oirlo (3 4" 4 plus 4) X f50 p'. 2x Ü00 f750 Voor Oostrum (3 plus 4) X f 50 plus 1 X f 100 f 450 Voor Merselo (4 plus 2) maal f 50 f 300 Totaal f 2300 per jaar, behalve nog enkele halve tege moetkomingen in de huishuur. Zeg schieten we ook op bij de Wet van 1905 Tot slot deze vraag Is het rechtvaar dig en billijk deze door den Wetgover voor het Onderwijs bestemde verhoogde sub- sidiën aan te wenden voor andere doel einden O. 7/1 '07. d. P. VENRAY, 12 Januari 1907. OVERZICHT OMTRENT DEN loop der bevolking over het jaar 1906 Er werden voltrokken 40 huwelijken. Het aantal geborenen bedroeg 197. waarvan 103 mannelijken en 94 vrouwe lijken, behoorende tot de werkelijke be volking der gemeente. Het aantal overledenen bedroeg 114, waarvan 50 mannelijken en 64 vrouwe» lijken, behoorende tot de werkelyko be volking d^r gemeente. Levenloos werden aangegeven 13 kinderen. Het aantal ingekomen personen bedroeg 197 mannelijken en 238 vrouwelijken, te zamen 435 personen. Het aantal vertrokken personen bedroeg 158 mannelijken en 200 vrouwelijken te samen 358 personen. De totale bevolking der gemeente op 31 December 1906 bedroeg 3319 manne lijken en 3343 vrouwelijken te zamen 6662 zielen, tegen 6497 op 31 Dec. 1905. De gemeente is alzoo vermeerderd met 165 personen. In let begin der volgende week (do juiste datum kunnen we nog niet met zekerheid melden) zal voor het eerst Gas in de straatleidingen worden toegelaten om het buizennet te beproeven en de daarin aanwezige lueht te verwijderen. Om ontploffingen en andere ongelukken te voorkomen is het dringend noodzakelijk, dat de hoofdkranen, (voor de gasmeters) en alle gaskranen in de huizen, zoo lang ge sloten blijven, totdat door het personeel der Gasfabriek, na onderzoek of de leidin gen, ook dio binnenshuis, gasdicht zijn, verlof tot gebruik daarvan wordt gegeven. Mocht, onverhoopt, toch ergens gaslucht bemerkbaar zyn, dan wordt den gasver» bruikers verzocht, hiervan onmiddelijk aan de gasfabriek mededeling te doen, de ramen en deuien ter plaatse open te zotten en in geen gevnl in vertrekken, waarin zich gas heeft opgehoopt, met vuur of licht te komen of daarmede naar lekken to zoeken, Naa« wij vernemen zal a. s. Maan dag in het naburige Overloon, een begin gemaakt wordon. met, het graven van klei, benoodigd voor de fabrikatie van sleenen ten behoeve van liet te bouwen Krnnkzin- nigengeslicht voor vrouwon alhier. Door het bestuur der Parochiale Leesbibliotheek alhier, is in de Maandag gehouden vergadering besloten, de biblio theek met een 200 tal nieuwe boekdoelen uit te breiden. Deze zullen in begin Februari vorkrij£« baar tyn. Een bewijs dat van deze nuttige Instel ling een druk gebruik gemaakt wordt. Morgen Zondagavond 5 uur heeft de gewone maandelijksche vergadering plaats van de R K. Volksbond. Alsdan zal door Secretaris en Penning meester rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar gedaan worden. De Heer P. H. Wijeim ms. Klerk der Posterijen en Telegrafie te Venray wordt met ingang van 1 Februaii a s, overgeplaatst naar Amsterdam De lieer G. A. M Ruiten, Klerk der Posterijen en Telegrafie te Vaals wordt met ingang van 1 Februari a. s. overgeplaatst naar Venray. Voor de Rechtbank te Roermond stonden Dinsd»g o. a terecht. K. J. D. óud 55 jaren, horlogemaker te Venray, beklaagd dat hij te Venray een glasruit aan de kinderen Lenssen toebe hoorende, op 22 Nov. heeft stukgeslagen. Eisch f 12 óf 10 dagen hechtenis. 1, G. J. wed. P. F. v. d. M.. ouu 54 jaren. z«nier beroep. J. M. v. d. M\, oud 23 jaren, schoenmaker, beiden te Venray. beklaagd dat zij onder Venray op 7 December 1906. dennennaalden aan den heer H. Poels teebehoorende. hebben bijeenverzameld en weggenomen. Eisch voor ieder f 3 of 3 dagen hechtenis Verder diende de zaak tegen Th. F. oud 21 jaren, landbouwer te Venray, door de Rechibank te Roermond bij verstek ver oordeeld bij vonnis van 11 Dec. 1.1. tot 2 maanden gevangenisstraf, waartegen ver zet. Deze zaak werd gesteld in handen van den Rechter-commissaris ter nader onder zoek. In den loop van dit jaar zullen de verkiezingen plaats hebben voor de Pro vinciale Staten. Aan de beurt van aftre ding zijn District Horst J. II. Janssen Venray, P. 11. Everts, Sevenum. District Venlo mr. J. A. H. van Basten Batenburg. Tegclen. O. M. F. Halfmans, Helden. F. W. Vogels, Reuver. Voor het tijdvak van 1 Jan. 1907 toten met 31 Dec. 1908 zijn o. a. aan gewezen als deskundigen door wie de schatting van tuberculose door het Rijk ter schatting overgenomen runderen zal geschieden; J. H. Janssen te Venray; A. Hnnckx te Wanssum, P. J. Tacken te Horst, A. Gcurts te Meerlo. P. A, Seuren te Bergen, C. van Bergen te Gennep. P. Sloffelen te Ottersum, P. G. Nos te Mook, J. P. Nabben te Se venum. G. H. Hegger te Venlo. J. Zegers te Velden, C. Boots te Tegelen. L Hoffmans te Broekhuizen, L. L. Haenen te Grubbenvorst, J. Stappers te Helden, P. T. Kessels te Kessel, G, Kessels te Maasbree, L. aan de Heij te Meijel, P. J. Geenen te Neer, J. A. Tbyssen te Beesel, P. Kurstjens te Belleld. P. Hendrickx te Swalmen, MERSELO, Dinsdag was een feestdag voor de leden van het handboogschutters- gezelschap -St.-Hubertus' 's Morgens woonden de leden eene H. Mis bij. opgedragen voor do zielerust van de overledenen van het gilde. Om 2 uur verzamelde men zich aan een welvoorzienen en goed bereiden disch, welken dan ook alle eer werd aangedaan. Na den maaltijd werd een uitstapje gemaakt om ervaringen op te doen op het gebied der veeteelt, waarna een potje heerlijk smaakte, 'b Avonds werd aan het souper weer ge lijke eer bewezen. Aangenaam werd de tijd verder gesleten, onder spel en zang. zoodat de uren omvlogen -eu allen trt aan gename stemming naar huis keerden. HORST. De beer F. W. Hesse as pirant opzichter van Weg en Werken te Utrecht, is als zoodanig overgeplaatst naar Horst-Sevenum. OTTERSUM. Tot hoofd der O. L. School alhier is benoemd de heer van Wel- senes te Rotterdam. WEERT. Door den HoogEerw. Pater generaal der Franciscanen is benoemd tot president van het College van den H. Bo- naventura bij Florence, de zeereerw. p. E. Smeets uit Weert. HEERLEN. Naar wij vernemen, zal einde dezer maand do dubbele moordzaak voor de rechtbank lo Maastricht behandeld worden. In het nabuiige Welteu bad Zon dagavond om 9 uur oen vechtpartij plaats tusschen gebroeders S. uit Wellen en een llal personen uit Heerlen en Spekholzor- heide. Aan den ingang vun een café werd H. S. do hersenpan ingeslagen, torwijl A. S. een slag voor het hoofd kreeg. Do gewonde verkeert in levensgevaar en is den volgen den dag geopereerd. De vier verdachten zijn aangehouden, een hunner, die onschuldig bleek, werd weer vrijgelaten. Ebn oude veete schijnt do aanleiding te zijn. MAASTRICHT. Voor d? Rechtbank alhier stond Dinsdagmorgen terecht J, A. H. H. 32 jaar. landbouwer te Cadier en Keer, ter zake, dal hij op 9 Decemberjl. aan den burgemeester van bovengenoemde gemeente tijdens diens surveillance op liet richtig naleven der be palingen in zijne gemeeite ten opzichte van het 's avonds tijdig sluiten van lier- bergen. mondeling in diens tegenwoordig heid opzet'elijk helerdigend heeft toege voegd het volgende S rouswagen, U maakt de geheele gemeente in twi9t en tweedracht, U zyt partyzuchtig. Eenige oogeublikken later sprak hij nog burge meester, jij benteen prulleman. In deze zaak werd benevens de burge meester. nog gehoord de marechaussee Kn. welke don burgemeester bewuston avond had vergezeld. Het O, M. wees er op, dat er in den laatsten tijd veel schandaal wordt gemaakt voora' 's avonds, inde gem. Cadier en Keer weshalve de burgemeester besloten bad, zelf mede op surveillance te gaan, Iiyi eischte tegen beklaagde welke vee! oerouw tOfide orei dé' gedafie beieeiiigitig. eene geldboete van f 10, subs. 10 dagen hechte nis. Mr. F, Tripels, was de mecning toege daan, dat het geincriraineerde geen belee» diging inhield, zoodat hij tot vrijspraak concludeerde, subs, eene geringere geld boete inhield. CUYK. Maandagmiddag 3 uur brandde de keuterij van Willem van Eist te Vianen af. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat binnen een kwartier het geheele pand was uitgebrand. Twee koeien, een maal en een geit werden met de grootste moeite gered. Nagenoeg de geheele inboedel is in de vlammen opgegaan, alsmede ruim 280 pond varkensvleescli. Huis en inboedel waren verzekerd. OEFFELT. Tegen J. W. beschuldigd van diefstal van eieren, die onder zijn be waring waren gesteld, aan 't station alhier werd door de Bossche Rechtbank 4 mud. gevangenisstraf geöischt. MILL. Door don plv. districtsveoarts den heer Pairams to Oss, is alhier een geval van hondsdolheid geconstateerd. De eigenaar P. Ebben, wonende in de -Meeren, onder deze gemeente, heeft den hond afgemaakt. De vrouw van Ebben is door het beest in den hals gebeten. GRaVE. Een geregelde vei binding met den spoorwog is bioodnoodig. Dat ondervinden wij vooral in wintertijd, als hoog water ons plaagt, c-f dryfys in de rivier den overtocht verhindert. Wij be grijpen in zulken toestand niet dat hier nog immer voorstanders kunnen gevonden worden van een verbinding met Nijmegen door middel san een stoomtram of met den Teersdyk duor locailspoor. Nu «Je Maas blank is, is de gierpontdier.st he rsteld en de wagen op liet station Wichen komt en gaat weder op vastgestelde tijden, zeer len gerieve van het reizend publiek. - VEGHEL. Terwijl de26jaiige van R. bezig was met vleesch klein malen om worst te maken, had zij het ongeluk met haar vinger tusechen de machine te ge, raken Het lichaamsdeel werd van de hand af gesneden en tusschen het worstvleesch fijn gesneden. Lekkere worst. „Fijne" ilcemeliwaren. Eenige dagen geleden stierf bij een landbouwer onder Didam een varken. De boer liet het een paar dagen liggen alvorens hst te begraven en toen bij het in den grond wilde stoppen, kwam hij tot de ontdekking, dat de hammetjes er waren afgesneden. Later bleek, zegt de -N. A,Ct."dat door een buurman ter markt te Does burg waren verkocht. Smakelyk eten 1 Toch nog niet zoo bar als 't geval, dat zich in een dorp bij Nijmegen heeft voorgedaan. Daar werd nl. een afgemaakte koe voor het gebruik afgekeurd, gevild en by een appelboom in den -bongerd" begraven. Den volgende morgen was de kuil open en het cadaver verdwenen De nieuve stuiver Do beeldenaar van den nikkelen stuiver zal op de voorzijde dragen de Koninklijke Kroon boven het woord -Nederland" op een lint tusschen eikentakken, waaronder het jaartal. Op de keerzijde: de waarde aanduidende 5 cents tusschen twee oranjetakken. De stukken worden in den ring gemunt en hebben een gladden tand. Itranduouden. Te Rith (N.Br,) had vrouw E. C. het ongeluk een brandende lamp op de kachel te laten vallen, waardoor deze ontplofte, en de vrouw in een oogwenk in vlammen slond. Spoedige hulp kon de kleeren van de vrouw nog blusschen, doch zij had reeds hevige brandwonden bekomen, dat voor haar behoud gevreesd woidt. Hond- en Klnum'xeer beeft zich te Ossendrecht bij eenige schapen voorgedaan. Aan den dood ontsnapt. Te Zaandam zou een jongen, die hoog stens 1 jaar aan liet werk is, een overweg van 't spoor passeeren, toen juist van 2 zijden treinen naderden. Het scheen, dat hy beslist dooreen van beiden, zou worden oveireden. Gelukkig zag een vooibijgan- ger het gevaar en riep -Laat ja vallen, •jongen De jongen deed het, en oiilkVam op die wijze aan het dreigend gevaar, lly was echter zooodanig verschrikt, dat hij eenige oogenblikken bewusteloos op de baan bleef liggen. He Kerkvervolging in Frankrijk. Het volgende is een onorastoolelijk be wijs dat de priester geen luns tneor is j» de kerk. l)"ner d"gen stierft te Amiens-een iAcae, die alleen burgerlijk getrouwd was, niet kerkelijk. Haar mai verlangde een kerke lijke begrafenis, maar de pastoor verklaar- de. dat de overledene in den ban was en het lichaam daarom niet in de kerk mocht komen. De man ging naar den burgemees ter en deze gebood den pastoor, het lichaam in de kerk te laten. Dit geschiedde ook werkelijk, maar de pastoor droeg geen Mis op. Dit is nu de vrijheid van den eeredienst! De burgemeesters vrijdenkers zyn de baas in de kerk. De priesters» naar de kazerne. Maandag hebben een 55000 tal semina risten bun studies, die door de uitzetting uit de seminaries eerst al onderbroken waren, voor geruimen tijd moeten afbreken om zich naar de kazerne te begeven, en het priesterlijk gewaad mei den soldaten rok te wisselen. En dan hoewel meerdere reeds hun militaire verplichtingen wa en nagekomen. Niet alleetr seminaristen zijn echter onder do wapenen geroepen, mi.ar ook zijn er oud r die vijl' du zond jongelieden enkele priesters, dio reeds in bediening waren. De vijanden van de Kerk we en wel, hoe zij de Kerk 't beste trelfm mooten. Cii<M*liloroforiiiepr<l in een auto. De heer Léen Teissse, oen fabrikant uit Roubaix, was te Parys het slachtoffer van een nieuwe manier van diefstal. Op liet Gare de Lyon nam hy een huurauto en reed naar de wening van een vriend in do Rue Montmartie. Toen hy heUiuis van zijn vriend verliet, was hij verbaasd, een jonge vrouw in zijn auto te zien zitten. Zij verklaarde, dat zij nog nooit in een auto had gezeten en verzocht hem een eindje te mogen meerijden, Lachend stemde hij toe, en gaf den chauffeur order naar de Itue de Sóvres te rijden. Onderweg bedwelmde de jonge dame hem en ontnam hem zijn zakboek met 4000 francs, zijn horloge en ketting. Toen liet ze de auto stil houden, stapte nit en zeide den chauffeur, dat hij naar het Pasteui Instituut moest lijden, waar men Teisse bewusteloos vond. DloerivergJftifting Een semi-arts te Utrecht, had al een poos een puistje op den neus, dat oogen» sehijnlijk niet de minste zorg baarde. Dezer dogen werd de familie ongerust, vooral toen de aanstaande medicus zich niet wel gevoelde. Een docter werd ontboden, de patient werd in het diaconessenhuis aan den neus geopereerd en is Maandag overle den.

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2