I De Overval. Limb. Ondersteuningsfonds ZATERDAG 12 JANUARI 1907. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 2 Uitgever W. A. Van den •Munckuof, Venray. 2e Limb. Drankbeslrijdersdag Feuilleton. Landbouw. Onze Vruchtboomen. Abonnementsprijs per kwartaal voor Vknray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Prijs der Advertentiën: van 1 4 regels gO c. elke regel meer 5 c_ letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. Programma van den te Maastricht, op Maandag; Januari 10O1 Spoortijd locale tijd. Half 9 uur: H. Mis in de Kerk der Eerw. Broeders (Bruss«lsche straat). Half 10—half 12 Eerste Ver gadering in de Stichting de Stuers. (Kruisheerengang). 1. Positieve actie. Inleider Dis. G. Brom (Maastricht,). Stellingen 1. De drank weer moet voor- nan komen op godsdienstig, sociaal en politiek gebied. 2. De propaganda vergt vooral posi tieve actie. 3. Het volk leert zonder alcohol leven door be'er genot, zooals: ontwikkelings avonden, bibliotheken, wandeltochten, molk inrichtingen. II. Propagandaclubs en alcohol- cursussen. Inleider: Dr. P. Ih. Coebergh (Maastricht). Stellingen: 1. Wil een Kruisverbond invloed 'krijgen op de volksmassa, dan is bet noodig, dat een kern van leden wordt gevormd, om in het verband van een Propagandoclub, de ideëen der drankbe strüding te verbreiden, 2. Ied3r. die iet* voor drankbestrij ding voelt, kan, opgenomen in een goed geleide propagandaclub, onze beweging metterdaad van grooten dienst eiju. 3. De leiders eener propagandaclub behooren er op te letten van ieder lid den aanleg te ontwikkelen en de geschiktheid tot baar recht te doen komen, door doel- matige verdeeling der werkzaamheden. 4. Een behoorlijke kennis van het alcoholvraagstuk behoort aan elke propa gandist te worden bijgebracht, liefst door het volgen van een alcoholcursus. 5. Ook in andere opzichten kan in de propagandaclub veel worden gedaan voor de vorming en ontwikkeling dor leden. Half 12 uur. Bezichtiging van de Tentoonstelling van Propagandamid delen en alcoholvrije dranken in de Stichting de Stuers. 2—4 uren: Tweede vergadering in de Stichting de Stuers. III. De zakelijke zijde van het Dr. AriënsfondsInleider Mr. C. -Hallo schreeuwde Jack opspringend èn zijn geweer grijpend. -Wie roept daar 1 Vriend of vijand «Goed vriend antwoordde eene stem met iterk Indisch accent 7an den kant van het water en men vernam het geplas van de riemen. In het heldere maanlicht op de rivieren werd oen jonge man zicht baar in een plompe kano. Omtrent tien schreden van den oever trok hij de riemen in. «As we ons van de boot konden mees ter maken, behoefden we geen veer te zoeken om over den Googong te komen, fluisterde Tom. «Net mijn idee," zei Jack zachtjes. -Die kans moeten we hebben.'' -Gentlemen,"' riep dé schipper, -neem me niet kwalijk dat ik u stoor Ik zag uw vuur en dacht onmiddellijk daar zijn de wakkere kameraden Ik hoop dat we het spoedig eens zullen zijn, als we elkaar hebben leeren kennen.'' «Wie zyt ge vroeg Jack. -Ik ben uw gehoorzamen dienaar Murphy O'Leary 1 Mijn wieg stond aan M. F. Kneepkens fWeert), Stellingen: 1. Genezing van drankzuch tigen kan slechls plaats vinden door ver pleging in een herstellingsoord voor drankzuchtigen, 2. Voor Katholieken is verpleging in een Katholiek herstellingsoord noodzakelijk 3. Genezing zal slechts blijvend zijn na ontslag uit het Herstellingsoord - door toetreding: Cf tot eene geheelont houdersverceniging of tot de klasse der geheelonihouders(s'.ers) bij eene der be staande vereenigingen tot bestrijding van het alcoholisme. IV. Wat xoïtlen wij Inleider Pastoor P. Schmeitz (Venray). S'ellingen: l Naast de redding van alcoholisten beoogt de Katholieke Drank- weer afschaffing van drankvcoroordoelen, drinkgewoonten en diinkdwang. 2. Waar liet bier volksdrank is, be slaat er gevaar, dat die drank voorooi dee.'en, drinkgewoonten en drinkdwang in bijzondere mate aanwezig zijn en hunnen verderfeüjken invloed op de gele. Ie samen leving doen gelden. 3. Liefde voor liet volk beteek ent onder meer strijd tegen het alcoholisme. De Vergaderingen zijn toeganke lijk voor mannfen en vrouwen, ook voor niet-Limburgers. De 2e Ver gadering eindigt voor het vertrek der treinen van 4.37 en 5.50 in de lichting Venlo, 0.03 irj de richting Luik en 6.23 iu de richting Simpel- veld. Zij, die het middagmaal wenscnen te gebruiken (ad f 1,25 of ad f 0.70) moeten, of den 28 Januari voor half 11 uur op de lijst in de Stichting de Stuers teekenen, of uiterlijk 27 Januari bericht zenden aan den Secretaris van het Maastrichtsche Kruisverbond, den heer L. Wijsen, St. Pieterstraat 17 Maastricht. de vruchten en meestal worden deze strooien en niet diep mag onderspit-/hieronder vermeld, raden wij alleQ rAwasso.n toPP^fcflirrvnn ann 7iak-.I i1?i l*1;+ 4: a misgewassen toegeschreven aan ziek- teili Een riög om den boom te graven Klachten over een slechte op brengst onzer vruchtboomen hoort men nog dikwijls. De een klaagt over misvormde en een ander over gevlekte of gescheur- den groenen Shannon." «Waarom zijt ge daar niet gebleven Wat zoekt ge hier aan den Googong Ik nam te Dublin het handgeld der koningin en kwam als soldaat met het vierde regiment naar Australië. Een kleine twist met mijn sergeant was de aanleiding dat ik liera tegen den grond sloeg, waarna ik deserteerde, om allo uiteenzettingen te vermijden. Ik wandelde naar de diggings, om goud te delven, maar de politie kwam mij ook daar zoeken. Daarom zocht ik deze stille streek aan den Googong op en werd herder bij een paar squatters, een hraaf broeder paar. Men heeft mij 5 dagen geleden weg gejaagd, omdat men mij niet kon gebruiken Nu zoek ik elders werk. «Hoopt ge dit dan bij ons te vinden «Ja dat hoop ik. Ik neem aan. dat ge wakkere gezellen zijt, die ontevreden zijt over de wereld en op eigen hand oorlog voert. Hebt gij van morgen bij Roger's hoeve achter het gummi woud niet een vetten ha mel gestolen «Wat moet dat beteekenen Maakt ge u vroolijk over ons «De hemel beware me 1 Ik wil u slechts meedeelen, dat men u gezien heeft. Men verdenkt u, een bende boschloopers to zijn, dezelfde bende, die voor 14 dagen in de Bruggenravjjo. ten zuiden van Bodangora een goudtranssport poogde te bemachtigen, welke stoute onderneming echter mislukte, naar men zeide. en of vreterij. Toch i; dit lang altijd niet het geval. De oorzaken hiervan kunnen even goed liggen aan het planten van slechte ongeschikte soorten aan een onvoldoende bemesting aan een te natte of niet goed be werkten bodem. Wie bijv. een juttepeer in zijn 1 uin heeft klaagt dikwijls over het scheuren of barsten van zijn vruchten. Dit wordt meestal loegcsihreven aan de schurft. Tcch gaat d t niet altijd op. Men heeft soms gescheurde pezen aan hoornen, waar in 't geheel geen schurft te ontdekken va-.t, dus moet naar een andere oorzaak gezocht worden, die dit abnorma'e verschijn sel te voorschijn roept. Zoo blijkt dan ook oikwijls, dat de voedingstoestarul van den grond er de schuld van is. Is de grond arm aai ijzer, dan kan dikwijls dit verschijnsel op treden, Mooten we den grond dan ook al met ijzer beme.-ten zult ge vragon JLjv waarom Ti'-' dat ge ijzervijlsel rondom den .stam moet strooien, dat niet. Koop echter ijzervitriool, klop het goed fijn en strooi behalve te geven meststoffen per 10 M2 zoowat 1/2 kg. uit. Wat de meststoffen betreft zijn sommigen al tevreden als ze de boomen wat stalmest geven. Sommigen zijn er zelfs, die er niet aan denken om ook voor onze vruchtboomen voedingsstoffen in den grond te brengen. Dit is natuurlijk verkeerd gezien. Wie stalmest geeft is er echter niet mee klaar. Een extra kali en phos> phorzuur bemesting is neodig. De te geven stalmest moet oud zijn en r.iet te lang. Stalmest is echter moeielijk onder te krijgen, daar men flink moet Van Roger's hoeve is een paar uur gele den een ijlbode afgezonden, nm de boscli- poliiie in kennis te stellen var. uw vei schij nen aan den Googong. Overeenige dagen zulllen uwe vervolgers hier zijn." «Van wion hebt ge dit alles vernomen -Van een herder op Roger's hoeve, met wie ik bevriend ben.'" -Bedankt voor de waarschuwing, zei Jack. -Komt hier bij het vuur zitten, vriend Murphy O'Leary liet zijn boot tot bij den oever glijden en sprong aan land. -Ik wensch u een voordeelig zaakje voor te stellen, zei hij. «Met hoevelen zijt gij -Wij zijn slechts met ons vijven. Twee onzer makkers werden doodgeschoten en twee andere gewond en gevangen genomen bij de ongelukkige onderneming in de Bruggenravijn. -Waarheen wilt ge nu gaan «In Niewu Zuid Wales is het voor ons onveilig geworden, daarom willen wo naar Victoria." -Hm, dat is een lange en moeilijke reis door de wildernis van liet Peelgebergte naar den Murrumbidgee en verder. Hebt ge paarden, gelu en levensmidde len -Neen. we leven van hetgeen we onder weg vinden.', -Ge zult al heel weinig vinden en moet proviand meenemen, als ge niet verhonge ren wilt. van ongeveer 1 Meter breedte is noodig. Bij de stalmest geve men nog per 100 vierkante meter een 8 kg. patentkali en 5 kg. slakkenmeel. Voor kleigrond zal het aanbe veling verdienen superphosphaat in plaats van slakkenmeel te nemen. Kan men ook alleen met kunst mest klaar komen en dus de stal mest weglaten Heel goed Men strooie dan patentkali, slakkenmeel of super phosphaat en chilisalpeter, en wel, 1 kg. patentkali, 3 kg, slakkenmeel of supher in den herfst. Denk niet, 1 kg. patentkali komt zoo ongeveer overeen met 2 kg. kainiet, zoodat ik met 't laatst ge noemde zout door meer te strooien ook aan de kalivraag kan voldoen. Dit is at te raden met het oog op de chloorverbindingen,- die we in kainiet aantreffen. De chilisalpeter strooit men in 't voorjaar en liefst in 2 maal. Per 10 vierk. Meter rekent men op 1 vierde kg. waarvan men 1 achis uitstrooit en de rest een maand of twee later. Ondergespit behoeft chili niet te worden. Het vallende regenwater zorgt wel, dat het komt, waar 't wezen moet. W. aan, dit voor dien datum nog te doen. Wie zich voor 15 Januari laat inschrijven, betaalt de laagste con» tributie, onverschillig voor welken leeftijd en arbeid. Na dien datum worden alleen personen aangenomen beneden 50 jaar, en voor hen, die ouder zijn dan 40 jaar hoogere contributie, en in gevaren-klassen ingedeeld. Na 15 Jan. beraalt een daglooner beneden 40 jaar, tegen f 1 dagloon, 9 cent per week; van 40—45 jaar 12 cent; van 45—50 jaar 14 cent per week. Een timmerman betaalt na dien datum 3 tot 6 cent per week meer, naar gelang hem dagloon uitgekeerd wordt. Voor 15 Jan, a. s. betalen ze allen dezelfde contributie en wel als volgt Het inschrijfgeld is voor personen beneden 20 jaar 20 cent. van 20—25 30 ct- van 45—50 fl .40 25—30 40 ct. 3035 60 ct.: 35—40 80 et. 4045 f 1 10; 50—55 f 1.70 55—60 f2.10 60-65 f2.50 65—70 f2.90 van 7075 i 3 25. Afd. Venray. Zooals wij in ons vorig nummer meldde, ismenji. Zondag begonnen met het innen der contributie. De opkomst was nog zeer gering, een derde deel der aangeslotenen waren slechts aanwezig. Daar met 15 Januari a. s. de datum verstreken is, waarop men zich ais lid kan laten inschrijven, onder do zoo gunstige voorwaarden, Nu dit alles kan ik u verschaffen paar den, levensmiddelen, geld en ik zal een veilige gids zijn tot aan het Poelgebergte, want ik ken den weg." «Go verlangt dus een li i van ons gezel schap te worden 't Is mijn oprechte wensch Overigens behoorde ik ook reeds thuis, in Oul Ier land, nu en dan. tot de lidders van den maneschijn. Ik ben voor u do rechto man on denk, dat ge mijn uitmuntend voorstel zult aannemen. 1' -Laat hooren en zet u hier bij het vuur. -Aanstonds Als ik gewichtige zaken te bespreken heb, zit ik niet graag op een droogje. De jonge Ier bukte en haalde uit de kano een groote flesch rum bij wier ver schijning Tom een vreugdekreet uitstiet, De liesch ging onmiddelijk rond. Murphy O'Leary, ge zijt ons gezel schap waard," sprak Jack plechtig. Met alle rechten en plichten zult gi/ tot onze bende behooren. En nu, voor den dag met uw plan De roodharige Ier knikte en zei Ik ken een heerlgke bezitting, waar alles wat ons nier ontbreekt, in overvloed te vinden is, zo ligt op de andere zijde van de rivier, slechts 10 Engelsche mijlen stroomafwaarts. Het is de hoeve, waar men mij heeft weggejaagd ze behoort den broeders Howell. De oudste is reeds lang in het land en heeft de hoeve gebouwd de jongste is voor een maand of drie uit Engeland gekomen en heeft vandaar eene dagloon contributie p. week 60 cent. 6 cent 80 7i/2 cent. 100 9 ceal 120 11 cent 150 13i]2 cent 200 18 cent 250 22 cent Morgen Zondag van 11 tot 12 uur voorm. bestaat gelegenheid tot in» schrijven en innen der contributie in het lokaal «onder den Boog'' bij de Groote Kerk. Ook kan men zich onder dezelfde voorwaarden nog aanmelden tot Maandagavond a. s. ten huize van den Secretaris der afd. Venray, Fr. Bonants. jonge vrouw meegebracht. Hoeveel heiders of andere bedienden zijn daar in 't werk -Acht mannen. -Hm. als allen goed gewapend zijn tu men do eigenaars meerekent is de over macht te groet. -Wees zonder zorg. Op 't oogenblik is de gelegenheid zeer gunstig. Alleen de jongste squatter Richard Howell, twee vrouwen en een oude zieke opzichter bevinden zich in het hu;s. Vior herders zijn met de ossen naar verafge legen weiden gstrokken en komen voor- loopig niet terug." -Eu de andere herders -Die zijn met den oudsten Howell naar het goudgraversdistrict in het Oosteu ge gaan, waar ze vee willen verkoopen. Het zal nog ruim een week duren, voor ze terugkeeren." «Dat allee klinkt heel mooi, waarde Murphy 1 Ge meent dus dat we de eenzame hoeve moesteu overvallen. Maar loont zich dan de moeite en het gevaar -Dat zou ik meenen Ge vindt daar mooie paarden, een overvloed van levens middelen en wat er verder nog noodig is, om ons gereed te maken veor den tocht naar Victoria En -bovendien, wat nog het beste is, vijfhonderd pond sterling aan baar geld. Dit ligt bewaard in eene kast in de slaap kamer van den jongsten squatter. Wordt vervolg d% -Ai „0

Peel en Maas | 1907 | | pagina 1