Let wel GRATIS. Huslsmaai alleen ZATERDAG 15 DECEMBER 1906. ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. No. 50 Uitgever W. A. Van den Munckhof, Venray. Feuilleton. Een avontuur van een franc-tireur. Herstellings- en Vacantia- Kolonies voor Kinderen. en Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Prijs der Advertentiën: van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 0< letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3raaal geplaatst worden 2maal berekend. Zij, die zich voor 1 Jan. op ..Peel en Maas" abonneeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers Als de jongenheer 'n tijdje last heeft ^ehad van gekriebel onder de neus en de jongejuffrouw 'n paar jaartjes met opgestoken haar heeft geloopen zegt P. Botanicus in de N. K. komen ze allebei voor een gewichtige vraag te staan Zou ik mijn levenskarretje door een tweespan laten trekken Of maar liever: Hcelemaal alleen Trouwen üf niet Eigenlijk is dat heelemaal geen vraag. Want reeds vooraan in de H. Schrift lezen wij, dat er menschen moeten trouwen en de ondervinding leert ons dagelyks, dat er ook men schen trouwen willen. Ofschoon sommigen er geweldig tegon opzien. Maar dat maakt niet uit. Al lijden enkele menschen aan watervrees, dit belet niet, dat er altijd toch 'n heele massa water zullen drinken. Toch hoeven daarom alle men» schen niet te trouwen, Jongens neen. Daar heb je er eerst, die tot hooger dingen geroepen worden. Die vallen hier natuurlijk buiten beschouwing. Waar God roept, heeft de mensch te zwijgen. Dan heb je er, die zichzelven op» offeren voor ouders of naastbestaan» den, en ook zulken zijn te prijzen. Alleen maar moesten dusdanigen hun kras besluit niet nemen met hun hart, maar met hun hoofd en diens» volgens eerst eens raad vragen aan een vertrouwbaar kantoor. Want ook edelmoedigheid kan iemand ver» blinden. Dan zijn er ongelukkige stumpers, die wegens ziekl6 of anderzins niet kunnen trouwen, en zulke luidjes zijn lo beklagen. Maar de ander volkje. Die willen of zullen niet trouwen uit gemakzucht, uit ijdelhoid, weet ik het al. En die wou ik eens een paar prikjes geven. «Wat zou ik me zulk een last op mijn schouders nemen zegt Dorus. als vrijgezel kan je veel beter van 't leven genieten Zoo spreekt dat mijn heertje en intusschen geniet hij. Hoelang Totdat hij zijn eigen narigheid- inziet. En dat gebeurt spoedig genoeg. Wacht maar een paar jaar, en hij ziet naar zijn buurman. Ziet, hoe gelukkig deze leeft aan den huise» lijken haard met vrouw en kinderen. Hoort hem met trots over zijne kinderen spreken en zeggen «Ik weet, waarom ik geleefd heb En de lustige vrijgezel kan vierde categorie is 'u jdie graag widen trouwen, maar nief comité's met den eerste den beste. »0, mon ciel, zegt Je'anetle, ik met een landman, mais quelle idé Zeg juffert, weetje wel: Een boer in do band, is beter dan tien heeren in do lucht En wil u nog wat weten juffrouw Ik zou mijn neus maar niet te boog oplrekkf-n, want dames van uw 90ort hebben alle kans »te blijven zitten.'' Vooral zoo die nuttigheid nog met een beetje geleerdheid gepaard gaat. Want om een geleerde vrouw te huwen, moet men zonder hoogmoed zijn en dat is zeldzaam; terwijl men om een nuf tot vrouw te nemen, alleen maar dwaas behoeft te wezen, en dat is zeer gewoon. kluis terugkeeren om te De kleine is veel beter en zal wel herstellen: zeide zij, 0, het is een wonder, want wij weten alles. Maar die u binnengelaten heeft, is ge vangon genomen en zal vanavond worden doodgeschoten. Ik werd bleek, ik sidderde over al mijn ieden. Ik had er in het geheel niet aan ge dacht dat hij gevaar liep Ik dacht en dacht, en streed met mij zeiven, Maar wat zou een eerlijk Fransch- man doen Er was maar een antwoord Een uur later was ik aan het hoofdkwar tier bij den kolonel. Ik werd gevat en voor hem gebracht., neen, zyn naam wil ik niet noemen, laat alles vergeten zijn Een kleine man met valsche oogen. met een wreeden glimlach. Ik zag dadelijk dat naar zijn zuchten. «Dathadt gij ook kunnen hebben! 3ij nutteloos wezen, gij dorre boom, op eenzame heide. Nog erger staat het met de onge» trouwden in lange rokken. Daar zijn er, die, naar heur zeggen geen man willen hebben, do«h inder« daad geen man kunnen krijgen, zij namelijk, die de vrouwelijke deug» den afgelegd en in de plaats daarvan de mannelijke ondeugden hebben aangenomen. Monsters barer sekse Doch daar zijn ook anderen, die de lasten vreezen van den hulselijken staat en nogthans rijk aan liefJe zijn. Zullen zij ook ooit gelukkig worden Zal de oude vrijster op haar ge» mak zijn Of vindt men kalmte en rust niet juist bij dogehuwde matrone »Het Huwelijk, zoo sprak een man rijk aan ervaring, het huwelijk staat onder de Sacramenten op de zevende plaats, on dit niet zonder reden. Het getal zeven duidt op een toe» stand van rust, gelijk wij in de Scheppingsdagen zien. Zoo wordt ook beteekend, dat het zevende Sacrament als een staat den rust is voor twee door zuivere liefde aaneengehechte zielen. Dan heb je nog nuffen en nufjes, Er is geen land in West-Europa waar betrekkelijk zoo weinig kin deren worden gezonden naar her stellings- en vacantie-kolonies als Nederland. Deze kolonies, meer speciaal Ge- zondheids-kolonies genoemd, omdat over 't geheel alleen dg zwakke kinderen verpleegd worden, komen nog alleen in ons land sporadisch voor, terwijl zij bij onze naburen reeds jaren burgerrecht hebben ver kregen. Parijs bezit 81 vereenigingen die zich met dezen tak van liefdadig- leid bezig houden en die jaarlijks pet. dor schoolbevolking, 4000 hinderen, naar buiten zenden. De grootste en meest gezaghebben de Fransche bladen, zoowel als do locale pers, wijden voortdurend hoofdartikelen aan deze uitnemende instellingen on houden het publiek steeds op de hoogte van de gunstige uitkomsten. Toch is geen land beter geschikt voor de uitzending van zwakke kinderen dan het onze, waar de grootste afstand naar het heerlijke Noordzeestrand, naar hei en dennen nog zeer gering is. Gelukkig is ook hier een ont wakend gevoel van belangstelling duidelijk merkbaar, liet aanta hy geen medelijden kende. Ik verhaalde hem waarom ik gekomen was. Sergeant Steinkopf heeft een nobele daad gedaan. Als iemand daarvoor lijden moet. dan moet ik het zijn. Ik bied mij in zijn plaats aan, De kerel lachte ruw. Ge zult krijgen wat ge verdient, en Steinkopf ook, zeide hy, ge zijt een even groot domoor als een schurk Een krygsraad werd samengesteld en hoorde mij, Zy waren niet alle van 't slag als de kolonel, en luisterden naar hetgeen ik zeide Ik pleitte voor mijzelf, maar meer voor Steinkopf, en sommige officieren waren ontroerd. Maar zij hadden te gehoorzamen Ik zou gefusileerd worden en Stein kopf ook. Om vijf ure, beval de kolonel, het moet voor den donker afgeloopen zijn. Ik vroeg verlof afscheid te nemen van vrouw en kind, maar dat weigerde mij de schurk. Tegen vijf ure werd ik naar den tuin van den Maire gebracht, waar Steinkopf roeds was. Hij was een dapper man, i rechtop en trotsch stond hij daar onbe vreesd. Maar toen hij mij zag zeide h ij Gek ge zijt gek Ik vatte zwijgend zijn hand en wij stonden naast elkander. Aan de mannen die op ons moesten vuren, zag ik hoe hen dit tegen de borst stuitte. Steinkopf was bij hen bemind, het was een ruwe kerel maar met een hart als goud. Zoo stonden wij te wachten tot de kolo nel zou gekomen zijn, toen eensklaps op de weg gerucht werd gehoord en iemand riep Zijne Hoogheid, de Kroonprins I Juist kwam de kolonel aan. Toen hij dien uitroep hoorde werd hij vuurrood. Daar kwam de Prins, een Duitscber maar edelman O. zijn soldaten hadden hem lief I Ik begreep dat later toen ik hoor de dat een van Steiokopfs mannen een bericht naar hem had gebracht, om gratie te vragen voor hunnen ondet officier. Ernstig beantwoordde hij het saluut van den kolonel en zeide toen kortaf Wat is hier te doen, kolonel 'I Spionnen, uwe Hoogheid 1 antwoord de hij, Toch hernam de Prius. maar die wordt steeds grooter en het /v°°r de stichting van mserdere Genootschap voor kinder- tehuizen, die dringend noodig blijken De resultaten van het afgeloopen seizoen waren schitterend, al waren de huurhuizen primitief. De gewicbls toenamen waren verassend en telkens komen uit de afdeelingen de meest gunstige berichten over den zede lijken en lichamelijken vooruitgang der kinderen. De geleidsters, voor het meeren- deel leerlingen en oud leerlingen van de School voor Maatschappelijk werk te Amsterdam, waren ten volle berekend voor hun taak, die opoffe- ring, bekwaamheid en toewijding eischt. "V oor de harmonische ontwikkeling van het C. G. moest nu ook het aanfal leden en begunstigers vertien- dubbeld fijn. Dit bleef helaas station» nair. Het oplichten van nieuwe afdeelingen moet zoo gemakkelijk mogelijk worden gemaakt, het uit» zenden van kinderen zoo goedkoop mogelijk. Dit jaar betaalden de af deelingen 80 ct. p. d, en p. k. genees kundige behandeling inbegrepen. Hiervan wordt de huishouding enz, betaald. Maar voor den bouw, voor de huren, de meubileering en inrichting van het sieetfe ioanetiende aantul koloniehuizen en ten slotte voor een rustelooze propaganda, moet het hoofdbestuur zorgen. Alles teekent een voortdurende, snelle ontwikkeling van het C. Q. Het aantal afdeelingen en het aantal uit te zenden kinderen kan in 1907 weder veel en zeer veel grooter zijn. Maar dan is noodig, dringend noodig, dat het C. G. zijn leden en begunstigers niet meer bij lOtallen, maar bij duizenden telt. Veel wordt gevraagd, maar het wordt gevraagd, ter wille van het zwakke kind. Algern. Secretaris is L. N. Rooden» berg, Banstraat 9, den Haag. Alg. Penningmeester Th. M. Ketelaar, Ceintuurbaan 285, Am sterdam. Gedelegeerde v, h. H. B. bij de verpleging en propaganda is onder» geteekende A. C. BOS, Egmond aan Zee. Centraal herstelling en vacantiekolonies maakt iet aan de kleinste plaatson mogelijk een Vereeniging voor Gezondheids- lolonies op te richten. Dit Genootschap tracht door ge- ïeel Nederland afdeelingen te stich ten. Deze afdeelingen feitelijk zelfstandige vereenigingen houden zicli bezig met de keuze der kinderen uit eigen omgeving, met het toezicht op de klèeren; zij houden voeling met de ouders en brengen de gelden bijeen voor de verpleging van hun eigen kinderen. Voor de verpleging zelve zorgt iet hoofdbestuur. Het bouwt of tuurt tehuizen, die het inricht en in exploitatie brengt, onder mede- oezicht der afdeelingen. Het zorgt voor een verpleging, zoo gunstig en economisch als de omstandigheden zulks veroor- oven. Door een weldoordachte wijze van verpleging zorgt het er voor, dat steeds het karakter van 't gezins even bewaard blijft, zelfs wanneer 40 of meer kinderen in één huis bijeen zijn. Iedere dame heeft b^r roepje. Het Centraalgenootschap en zijn afdeelingen geven een voorbeeld van meest gezonde vereeniging van centralisatie en décentralisatie. Het streven van het C. G, wordt gaandeweg meer begrepen. Dit be wijst de ongekende vooruitgang in dit jaar. Het aantal afdeelingen steeg van tot 25. Deze zouden in den afga- oopen zomer 2G1 kinderen naar de 3 koloniehuizen van het C, G. In 1905 bedroeg het aanfal verpleegden 31. Toen waren de meeste afdeelin gen pas in het vorig jaar opge richt en nog niet voldoende geor ganiseerd. Het bouwfonds, voor korten tijc slechts 4600 gld. bedraagt nu 25000 gulden. Op 27 Oct. jl. werd de eerste steen gelegd voor een koloniehuis. dat met de beste inrichtingen op dit gebied kan wedijveren. De sympathie, waarmede dit eerste gebouw wordt begroet, belooft veel man daar, op Steinkopf wijzende, is toch geen spion En toen barstte ik los. Ik verwachtte voor mijzelf geen genade, Ik was een franc-tireur, raa&r die brave Steinkopf zou niet sterven. Ik knielde neder. O, hoor mij aan, Prins riep ik. De kolonel wilde mij weg laten sleepen, maar de Prins wenkte mij met rust te laten. In een woordenstroom verhaalde ik hem zoo snel, dat hij mij in de reden viel, en mij zeide dat ik kalm moest zijn. 't Is niet voor myzelf I riep ik, gij Pruisen beschouwt toch een man, die voor ïijn vaderland vecht, als een worm. Maar voor Steinkopf 1 O, spaar hem, want hij heeft ook een zoon De Prins antwoordde mij niet, maar liet Steinkopf voorkomen. Is dat waar vroeg hij ernstig. Ja, uwo Hoogheid, antwoordde de sergeant kortaf. Is het de plicht van een Duitgch soldaat om zijn vyanden te laten ontsnap pen vroeg de Prins, nog ernstiger. Een goed soldaat blijft mensch, antwoordde hy. Goed gezegd Steinkopf, goed gezegd, Prins, terwijl hy hem good soldaat is boven kerel, hernam de strak aanzag een alles mensch. v - En toen legde hij zijn hand op Stein- kopf's schouder, en zeide Een man, die den dood onder de oogen ziet, omdat hy mensclielykheii be tracht heeft die verdient eerebewijs, Is het niet zoo, kolonel Hij nam een kruis van zijn borst en pelde het op Steinkopf's vest. Zoo zal uw zoon nooit vergeten, dat zijn vader een braaf man was. zeide hij. En gij, vervolg de hij tot mij, ge zyt vrij, op voorwaarde, dat ge óf naar huis gaat, óf bij de geregel de troepen dienst neemt. Wij kennen geeu frnnc-tireurs. Het zijn dikwijls niets anders dan moordenaars. Maar toch moet ik a danken, want ge hebt mij laten zien, wat een van mijn mannen waard is. Ge kunt gaan. Vindt ge het vreemd dat ik zyn hand kuste O, die Prins, hij was een Pruis, maar een edelman 1 EINDE. PEEL

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1