Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Venray, Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuwst op Zaterdag 1 December 1906. Dakloos. OPENBARE VERGADERING van den Tegenwoordig de heeren H. Esier Burgemeester, Voorzit'er, J. Arts en M. Poels Wethouders, Jac. Aerts. H.Janssen, P. Camps, J. M. Michels, Th. Slits, J. Loenen L. Janssen, V. Fonck P. J. Derks, leden ea Stoot Secretaris. Afwezig de heer A. Loonen. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, en vei zoekt de voorlezing der notulen der voorlaatste vergadering welke onveranderd worden goedgekeurd. Daarna wordt overgegaan tot de orde van den dag 1 Vaststelling Gemeentebegrooting 1,905- De Voorzitter zegl, dat de rekening over 1905 Ier goedkeuring wordt aangeboden en met genoegen kan hij mededeelen dat eenige heeren dezelve zyn komen inzien. Daarna leest de Secretaris post voor post de rekening voor en komt tot de volgende slotsom Uitgaven f 56589,72. Ontvangsten f55118,08. Nadeelig saldo f 1471,64. De Voorzitter vraagt of iemand iets heeft aan te merken, De heer Jac. Aerts vindt dat f 13.04 voor het ophaalgeld van den bijenstand erg hoog is, in verhouding met het bedrag, zynde f 81, dat de byenstand opbracht. De Voorzitter zegt dat met het ophalen hiervan versohillende personen belast zijn wijl er over eene groote uitgestrektheid bije« gestald worden en hebben deze lui er soms veel werk mee, om eene goede eontróie te houden. Hierna wordt de rekening met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Bcgrooting Algemeen Burgerlijk Armbestuur 1907. De Voorzitter deelt mede dat de be grooting van he( Alg, Burg. Armbestuur over het jaar 1907 den Raad ter goed keuring wordt aangeboden. Dt Secretaris leest genoemde begrooting voor. waaruit blijkt dat deze sluit aan ontvangsten en uitgaven met een totaal van f 2588.23. Wordt onveranderd goedgekeuid. 3 Reclame» Hoofdelijhen Omslag. Wordt in geheime zitting behandeld. 4 Procesverbaal Kasopname Gemeente- Ontvanger. Op 26 Nov. 1906 was volgens opname van Burgemeester en Wethouders in kas f 1067,16:.. 5 Besluit verkoop perceeltjes gemeente grond. De Voorzitter zegt, dat er 246 peroeelljes gemeentegrond verkocht worden, om die allen na te ganD, wat zal meelen gebeuren is wel een geheelen dag noodig. Hij stelt voor dat deze voorloopig geschat zullen worden door Burgemeester en Wethouders, om zoo spoedig mogelijk de goedkeuring van Ged. te verkrijgen. De heer H. Janssen merkt op dat de gronden in waarde gestegen zijn en dal men by de schatting niermede rekening zal houden. De Voorzitter verzoekt verdere discussie hierover te staken en liever hierover in de geheime zitting te spreken. De waarde dezer perceeltjes wordt voorloopig geschat op f 6000, waarna tot den verkoop besloten wordt. 6 Mededeeling van ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van de bemerking van den heer Jac. AQfts, over de werkzaamheden der gasfabriek en het openbreken en open laten liggen der straten, een schrijven is gericht aan de concessionarissen en daarover een antwoord is ontvangen, hetwelk de Secretaris zal voorlezen. Ook is den heer De Koek uit Roermond geschreven om een onderzoek te komen instellen, naar de werkzaamheden en de materialen die aan de Gasfabriek gebruikt worden. Deze heeft een grondig onder zoek ingesteld, eerst peisoonlijk alleen en daarna zijn de heer De Koek met den heer Fonck, Secretaris en Voorzitter nog gezamenlijk naar de fabriek geweest, en dat volgens de verklaring van den heer De Kosk alles in orde was. Spreker meent dat de heer Foack dit met den heer De Koek eens was, en vraagt of hij daarom trent nog eens iets van den heer Fonck zou mogen vernemen. De heer Fonck zegt. voor zoover wij bet gezien hebben, was alles in goeden toestand. Hy vraagt of dit de eerste keer was, dat de heer De Koek is hier geweest. De Voorzitter zegt van ja. De heer Fonck meent, dat dit wel wat laat is. De heer H. Janssen zegt dat hij den heer De Koek nog heeft gesproken voor zijn vertrek, on deze ham verklaard heeft dat de werkzaamheden van diea aard waren dat de gemeente hierover tevreden kon zijn De Secretaris las hierna het schrijven voor, waarin deze mededeelden, dat zij den heer Berg verzocht hadden, de straten zoo min mogelijk open te laten liggen. Van de Maatschappij werd een brief voorgelezen, waarin deze mededeelde, dat de Gasfabriek zoo spoedig mogelijk zal worden opgeleverd. De heer Fonck vraagt of de gaseomrais- sie nog bestaat. De Voorzitter weet niet, dat er een gascommissie bestaan heeft, wel van eene commissie, die vroeger benoemd is om de verschillende soorten van licht te onder zoeken. De beer Slits meent ook dat voor de gasfabriek eene commissie is benoemd. De Secretaris baalt daarna de concessie voorwaarden en leest een artikel voor, waaruit blykt, dat dit toezicht aan Burge meester en Wethouders is opgedragen. De Voorzitter meent, dat toon tevens aan den heer Fonck is opgedragen om mede toezicht te houden. De heer Fonck zegt dat in iedere plaats een gascommissie bestaat, tenminste hij hoeft ze overal aangetroffen. De Voorzatter zegt dat dit hier niet ge beurd is. De heer Fonck vraagt, hoe het zal gaan met het aanleggen der gasleidingen in de gemeentebouwen; om te hooge koston te voorkomen, vindt bij het beste deze publiek aan te besteden. Hierin geeft de Voorzitter den heer Fonck volkomen gelijk, want naar hij vernomen heeft, moeten wij hier hoogero prijzen betalen dan op andere plaatsen. Wat den aanleg betreft, had hij hierover naar aanleiding van het geschrijf in de courant ook wel eens willen spreken. De gasfabriek zegt, dat een leiding door een ander aangelegd, moet door ons onder» zocht en moet ons onderzoek betaald worden. Wethouder Poels zegt dat zij wel recht hebben om een onderzoek te doen, doch niet om daarvoor geld te vragen. De heer Fonck zegt, dat zy ter voor koming van ongelukken in elk geval het recht hebben, om de leidingen te onder zoeken, "doch geenszins recht hebben hier voor geld te vragen. Wel als de lui het zelf aanvragen. Hij heeft daarover rechts kundig advies aangevraagd op 2 plaatsen. De Voorzitter zegt, dat; hij gehoord heeft dat het personeel der gasfabriek zeer slordig te werk gaat bij het aanleggen der leidingen in de buizen. De hear F'onck zegt dat hij niet spreekt als particulier, doch als raadslid en in 't belang der gemeente. Het zou er mooi gaan uitzien, als iemand een leiding in huis heeft, de fabriek zou kunnen zeggen wij leveren geen gas. De heer Jac. Aerts vraagt of hieroyer mets in de concessievoorwaarde» staat. I)e Secretaris leest daarna een artikel voor, dat de conoessionarissen verplicht zijn de leidingen te onderzoeken. De heer Jac. Aerts ineent dat zij dan ook geen recht hebben biervoor geld te vragen. De heer F'onck wil nu spreken als particulier; hem is een zekere winst in deze zaak aangeboden en kreeg alsdan percenten van de leidingen die door de gasfabriek werden gelegd, mits hy niet onder een door hen vastgestelde» prijs ging, ln het belang der gemeente heeft bij dit van de hand gewezen. De heer Jac. Aerts zou gemeld artikel eens aan de concessionarissen voorleggen: De Voorzitter vindt het 't beste namens de gemeente een brief te schrijven aan con., wordt goedgevonden. De heer Jac. Aerts steunt het voorstel tan den heer Fonck om de leidingen in de gemeentegebouwen aan te besteden. Wordt goedgevonden. De heer F'onck zegt dat alle gebouwen moeten worden opgemeten en bestek en voorwaarden gemaakt worden, Dc Voorzitter meent dat den lieer Fonck hiervoor de aangewezen persoon is. Wordt besloten dat Voorzitter en Fonck do gebouwen zullen opnemen. Na nog eenige discussie over een paar rompen, sluit do Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad in geheime zitting over. VENRAY, 8 December 1906. Aan het Postkantoor te Venray en de daaronder behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand November 1906 Ingelegd f 5619,16 Terugbetaald f 14407 Het laatste, door dat Kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 3417. Onze dorpsgenoot de Eerw. Pater J. H. Goumans van de Orde der Kruis» heeren te Hannut (België) hoopt den 22 Dec. a. s. te Namen (België) de H. Pries» terwijding te ontvangen. De Eerw, Pater zal Zondag 30 Dec. a.s. in de Parochiekerk alhier zijne plechtige Eerste H. Mis opdragen. Deze week vierden niet minder dan 4 Venraysche vereenigingeii hun jaarlijks feest. Maandag was het de gilde St. Eligius, welker lede» na eene plechtige H. Mis in de Parochiekerk den dag verder in gepaste vroolijkheid doorbrachten. Dinsdag werd ter eere van St, Barba ra eeo H. Mis opgedragen, waarin de leden Van dun Metselaarsbond allen tegen woordig waren, s Avonds veieenigden zij zich aan een feestmaaltijd, waarby het zeer gezellig toeging, D ader ia. bad op de gebruikelijke wijze in onze parochiekerk vanwege het aloude St. Nico; >sgilde, een solemneelen dienst plaats, die druk bezocht werd. Ooi werd een H. Mis opgedragen voor »de Dar ze'', G teren vierde den IJmkersbond het feest van I n patroon St. Ambrosius. na eene --.go H. Mis in do Parochiekerk werci' :i eene algemeene vergadering de belam r ?r hijenteelt in 't bijzonder be» sproken. Do Zondag en Maandag gegeven Biosi" i oho voorstellingen van den lieer L. van lorgen in de Muziekzaal alhier trokkm ,^-r vele bezoekers. De z.1 «vas Zondagavond stampvol. Maan, mi iets minder bezet. De «tellingen vielen zoor in den smaa van it publiek, vooral kapitein Voig' e *h« dief van Küpenick, en de anrd >ii n San Francisco behaalden veel •reces-/. ensdagnaraiddag had alhier in de dorpsschool do vergadering plaats van de onder der afdeeling Venray, arron- disse leut O. mep. Een" wc eene vergadering genoudeD van dm R. K. O. B. De loco-secretaris las du i itniuii voor der Maart-vergadering welke -pi Jon goedgekeurd. (Van de vorig vergadering in Juli schijnen geene notul Pi opg -maakt te zijn). Tot secretaris werd in de vacature van Van den Eynden met by na algemeene stemmen gekozer. de heer W. Janssen te Oirlo- Met ienzclfden groet als bij de opening werd deze ergadering gesloten en werd d* tw eede door den Voorzitter geopend. Na het voorlezen en goedkeuren der notulen van de vorige vergadering werd eene digelyk uitgeworkte lezing gehouden door den heer G. H. de Ponti te Oirlo. over -de kosten van het L. O. voor do gemeer.tek. -i te Venray." Deze lezing werd luide geapplaudis seerd. Ook werden nog boekjes ter circulatie uitgereikt van -Geloof en Wetenschap'' waarna ook deze tweede vergadering om half vijf door den Voor zitter geslotfii werd. achterstaande advertentie zal doodde afd. Venray van de-Hanze" morgen in de Muziekzaal eene groote propaganda ^'gadering gehouden worden. -,'AN sipicvfc., <sui optreden den hser'J. Pruyritfoettsk.it Weert, met het belangrijke onderwerp -Vakorganisatie.". Deze bekende spreker, die eone grondige studio heeft gemaakt van de middenstands- kwestie. zpl ons hier duidelijk aantoonen, waar de -Hanze" naar toe wil en waar zij naar toe moet eo hoe den middenstand zich zelf kan verdedigen en verbeteren in de tegenwoordige maatschappelijke omwen teling. Dus middenstanders, winkeliers, schoen makers, timmerlieden, smeden enz., ver zuimt deze vergadering niet, zij zal voor u veel belangrijks opleveren. Voor de Rechtbank te Roermond stonden deze week terecht Th. Fr. oud 21 jaren, landbouwer te Venray, beklaagd dat hij 14 October 1906 te OirloVenray P. Kuipers heeft mis handeld en verwond. Eisch 3 maanden gevangenisstraf II. H. V. oud 30 jaren, metselaar, te Venray, beklaagd dat hij te Venray op 6 November 1906 H. M. Janssen heeft mishandeld. Uitgesteld tot 8 Januari 1907. Mond- en klauuzeer in land. Blijkens bericht van den districtsveearts te Roermond aan den minister van land bouw heeft zich te Helden in twee aan elkaar grenzende stallen mond- en klauw zeer voorgedaan, Maatrègefen zijn genomen tot voorko. ming van uitbreiding der smetzigkte. De ziektegevallen zijn waarschynlyk ontstaan door het overbrengen van ziekte kiemen door zakken zaad uit Antwerpen afkomstig, HORST. Zondag a. s. zal alhier het 40jarig priesterfeest van den ZeerEerw. Heer Deken kerkelijk gevierd worden. De telegraafdienst zal binnenkort in het postkantoor worden ondergebracht. Daar zal ook een hulptelefoonkantoor worden gevestigd. AFFERDEN. Alhier is de molenaar A. Joosten bij het omzetten der molenkap zoo danig door een der wieken getroffen: dat hij bewusteloos neerviel en spoedig aan de bekomen wonden overleed. MIDDELAAR. Tijdens een lievig on» weder dat Donderdagavond woedde, sloeg de bliksem in de huizing van Derks nabij de kerk alhier. In een spanne tijds lag de gelieele woning met stal in asch. terwijl het groot ste gedeelte van den inboedel door OJ vlammee werd vernietigd, GENNEP. Alhier is Mej. do Vrios gebeten door haar hond. Door den Rijks veearts uit Boxmeer is geconstateerd, dat het dier lijdende was aan hondsdolheid. De kat van bedoelde juffrouw scheen er ook aan te lijden men heeft het dier af gemaakt. De juffrouw zelf gaat naar het Instituut Pasteur te Parijs. MOOK. Dinsdag vierde de WelEerw. heer H. Battels, pastoor alhier, zijn 25- jarig Priesterfeest, Van vele zijden en vooral uit Roermond ontving de jubilaris talrijke bewijzen van belangstelling. Aan Z.Eerw. zal men geen grooteren dienst kunnen bewijzen tfait bij te dragen in den, bouw zijner ontworpen nieuwe kerk in zijne parochie. ROERMOND. Op de Zondag, 2 Dec. jl. alhier gehouden 2e Alg. Verg. der Limburg8che Onderwijzersclub, waren verschillende nieuwe leden aanwezig waar onder enkele Eerw. H.H. Professoren en een lid van het Schooltoezicht, zoodat het aantal leden thans ongeveer 100 bedraagt. Do ZeerEerw. Heer Reighardt, direc teur der Bisschoppelijke Kweekschool voor onderwijzers te Echt, die door den Voor zitter als Geestelijk Adviseur Geïnstalleerd werd. verklaarde: dat hij met vreugde de oprichting der Club begroet en gaarne het Adviseurschap op zich genomen had. In eene keurige toespraak zette de HoogEerw. Heer Keulier, Prof. aan het Groot Seminarie, daarna uiteen, waarom de onderwijzer bij de opvoeding zijne aan dacht ook aan het alcoholisme moet wijden lo. omdat alcohol voor kinderen is een vergif, vooral voor de hersenen 2o. om dat een vroegtijdig gebruik kau leiden tot gewenning 3o. omdat de vruchten eener goede opvoeding, door den alcohol vaak verloren gaan omdat het gunstig werkt op do opvoeding, als de kinderen zicb vroegtijdig iets leeren ontzeggen. De jaarlijksehe contributie werd bepaald op f 1 waarvoor ieder lid gratis het wetenschappelijk orgaan van -Sobriëtas" zal ontvangen. Daarentegen werd besloten geen dona teurs op te nemen, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat men nu des te meer zou mogen rekenen op den moreelen en finan» cieelen steun van hen, by wie men anders zou hebben moeten aankloppen. Het Bestuur werd aangevuld en is thans aldus s am eng.-at el.f J. J. Verbeeten, -leeraar Echt, Voorzitter L. L Martens, ooderwyw Heibloem, Sacrutans Dr. Coebergh. leeraai H. B S. Maastricht, Penningmeesterli. Wolfs, h. d, Sch, Reuver en H. H. Hol, leeraar Echt. Met een gezang uit den Liederenbundel voor Kath. Sociale Vereenigingen werd de Verg. gesloten. Maandag deed zich hier ter stede een geval van hondsdolheid voor. Een groote hond kwam bij den caféhouder van der Sande binnengeloopen, verdachte tee kenen van dolheid vertoonend. De heer v. d. S. wist het dier achter slot te brengen, waarna de politie en de heer Beel, veearts en directeur van het slachthuis, werden gewaarschuwd. Deze laatste constateerde dolheid, waarop de hoofdagent Benders het dier met een revolverschot afmaakte. Toen het kadaver door de heeren Boel en Goossens was onderzocht, werd het onder politietoezicht verbrand en begraven, By proclamatie van den heer burge meester is reeds dë muilkorven wet afge kondigd. Vier maanden blijven de honden gemuilkorfd. VESSEM. Alhier is do landbouwer V. S. door een dollen hond gebeten. De dolheid werd door den districts veo- arts geconstateerd. De hond word afgemaakt, terwijl V. S. naar Parijs vertrekt ten einde in het Instituut Pasteur hulp te zoeken tegen eventueel gevreesdo gevolgen van den beet. HEERLEN. Met het oog op de rolo Duitsche families, die in ons midden ver toeven, is men er toe.ovorgegaan om in de parochiekerk iederen Zondag één keer in 't Duitsch te preeken. Zooals Zondag van den kansel werd medegedeeld zal dit voor taan geschieden in de mis van kwart voor acht. MAASTRICHT. Alhier wordt sedert eenige dagen vermist do kantoorknecht der posterijen J. L,. M. Sedert Vrijdagmiddag 4 uur dat zijn dienst aanving, is hij speor- loos verdwenen. Men vermoedt dat hem een ongeluk overkomen is. BEUGEN. Verdacht van diefstal werd de arbeider-telegrafist der N. B. D. S., W. D. gevankelijk naar 's Bosch overge- bracht. DEURNE. Verleden Zondag na de Hoogmis had alhier eene vergadering plaats in het lokaal vaa den heer van Gerwen. Het doel dezer vergadering was het op richten eener R. K. Werkliedenvereeni- ging- .,.v Door den heer P. Sehóls. Secretaris der Veniaysche Arbeidsbeurs en Informatiebu reau werd. het nut en voordeel eener goede organisatie, op duidelijke wyze hesp-, ken. Na de vergadering traden ruim 13C ieJen toe, waaruit een voorloopig bestuur L ge kozen, die de voorbereidende werkzaamhe den op zicly zullen nemen. BEURS. Alhier zijn door den plaats- verv. districts veearts uit Cuyck eeu 2ial gevallen van miltvuur geconstateerd. De cadavers zyu verbiand en de stallen ont smet. NIJMEGEN'. Alhier heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan. De burgemeester heeft bevolen dat de honden gemuilkorfd moeten zijn. W1JCHEN. Dondeinacht brandde het bekende Wychensche Kasteel totaal af. Van het majestueuze gebouw ts niets meer over dan de steeuromp Omstreeks kwartier voor twee weid de brand, die in de bibliotheek, op de 2o vei dieping van den rechtervleugel, ontstaan inott zijn, ontdekt. De bewoners, douairière Adringa de Kempenaer, 2 dienstmeiden en een huis knecht wisten zich nog intijds in veiligheid te biengen, maar van den deftige» in boedel, ryk aan antieke werken, prach tige familiestukken, gobelins, werd totaal niets gered "t Was een- indrukwekkend gezicht te zien hoe geweldige vlammenzeeën hoog oplaaiden en als het ware in een minimum Van tyd het dak verslonden, deu zijtoren en schoorsteen deden wankelen en den hootdtoreu met dondei end geweld deden neerploffen. Een vonkenregen, waarby het schitte rendste vuurweik maar kinderwerk is. spatte hoog op en streek langzaam neer. In een goed uur tijds werd dit trotsche, geschiedkundige monument, dat de eeuwen trotseerde. waarop de taud des tyds tevergeefs zyu scherpte beproefdo, door het vuur vernield. Het kasteel van Wychen behoorde tot de monumentale gebouwen in Nederland, in dezen prentbriefkaarieutyd zal menigeen het althans uit afbeeldingen kennen. Minder bekend is het, dat dit kasteel een product van speelseh bouwvernuft was. In zijne constructie zinspeelde het op het jaar. Heelt één jaar vier seizoenen, de toren verhief zich tusschen vier hoek teren; 'jes. Het aantal keldeis stond gelijk met dat van het aantal maanden, dat der ver- tiekken met het getal weken in een jaar, er zouden 365 ramen in zijo geweest. - Tegen dieven. Zekore van B. te UIvenbout, N.B. beeft een niet onaardig maar ons dunkt wel wat gevaarlijk middel uilgevonden om den tweebeenigen nachtelyken bezoeker den lust op zijn konyntjes te oenemen. Hy had de mindor prettige ervaring opgedaan, dat er meer menschen zyn dan by, die zoo n beestje lusten, en daarbij een zeer gemakkelijk systeem volgden, om zonder veel kosten in het bezit van zoon langoor te komen. 't -Nemen wat je krijgen kunt", had menig beestje uit v. B.'s konijnenhok naar een andere woning (maag misschien wel) doen verhuizen. Niet gaarne zyu nachtelijke rust opoffe rend voor de kennismaking met deze min der gewenschte bezoekers heeft hy een geladen pistool in verbinding gebracht met 't konijnenhok en wel zoo, dat wanneer het hok geopend werd, het pistool moest afgaan. Zaterdagnacht, omstreeks een uur of drie, klinkt in de nachtelyke stilte hel verraderlijke schol. B. springt uit bed snelt naar buiten, zijn handen jeuken, om den indringer te grijpen. Es hat nicht sollen sein Verschrikt door het schot zyn de die ven, er waren twee in getal, gevlucht achterlatend slechts als spoor hun voet stappen, die een man en kind verraden. Wellicht heeft dit middel toch zyn doel bereikt, en 2al do schrik do Beide dieven voortaan op eenigon afstand van het hokje houden. Te Oldeuzaul zwerft thans een vrouw B. uit Almelo met haar vier kleine kinde ren in hooogst treurige omstandigheden rond. Zij is te Almelo met haar man en kinderen wegens het onbewoonbaar ver klaren van haar woning van onderdak be roofd. Haar man hoeft daarop te Rheine werk gevonden en haar met haar kleinen in zeer behoeftigeo toestand achtergelaten. Woensdag was zij met haar spruiten gele- legerd aan de trappen van het gemeente huis te Oldenzaal, tot haar nachtverblijf en brood voor haar en haar kinderen in het politiebureau verschaft werd. En Donder dag vertoefde zy weder den geheelen dag, met haar kleinen op straat, waar haar door medelijdende menschen menige bete broods en wat kleeren werden toegereikt.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2