Limburgsch Nieuws. Limburgsch Ondersteuningsfonds. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Vergiftiging Tnbaktirlppen Da kantonrechter U Wageningsn. uit spraak doende in de zaak betreffende bet •trippen van tabak, heeft do heeren N. A. de V. eu A. H. W. K. en L. C. K. WurMbKwIag t De selislgraver. IN» kraelil yjmi kef Diiilsclie geweer. Een rare vrijer. Menaleraebllg. Eeu verliefde zof. Levend begraven. De ttoereiieorlog herleeft, p Toen ik voor eeltige weken tl >or middel der katholieke peis in Limburg de iu» weikingtreding ven het fonds op 1 Ocl. 1900 mededeelde, had ik niet kunnen ver moeden welk een enorme deelname in kor ten tyd zou verkregen worden. Op genoemden datum met éóne efdeeling te Weeit, die luim 40 leden telde, be gonnen, zyn thans 8 afdeelingen (Weeit. Vylen Vaals, Simpelveld, Maastricht, Mecholen Wittem, Venlo en Wylre) met ongeveer -100 verzekerden aangesloten. Op meer dan 20 plaatsen wordt de toetreding overwogen, zoodat we bet jaar 1907 met meer dan duizend verzekerden zullen be ginnen. Een kort woord over de werking van het fonds en de voordeelen die het boven een plaatselijk fouda aanbiedt, zal zeker niet overbodig ayo om nog grootere be langstelling op te wekken. Voorloopig wordt begonnen met lo. de ziekteverzekering en 2n. eene uitkoe- ring bij overlijden; het ligt in het voor nemen der vennootschap hieraan later meerdere zaken te verbinden o. a. ve>goe- ding voor dokter en apotheker in geval van ziekte, etc. Wie verzekerd is voor eene uitkeering in geval van ziekte b v. voor f 1 dagloon, betaalt per week 9 cent en heeft recht op eene uit keering van f 4.20 per week. Deze uitkeeiing geschiedt in óón jaar gedurende ten hoogste 6 nvandon, In het. vorenbe doelde geval geniet iemand, die precies een half jaar ziek blijft, bijna f 110. Ind.vidu- oel kan men zich niet verzekeren, men moet by eene pfleelir.g van het fonds aan gesloten zijn. Eike afdeeling heeft haar geheel zelfs'andig beheer heh< adens de controle van de directie. De helft van alle ontvangsten blyft ten bate van elke afdee ling. Eveneens moet elke afdeeling zorgen voor de helft van elke uiikeeringen. Deze regeling is voor Je verzekei deu van het grootste gewicht. Wordt op eene plaats goe t gecontroleerd d. i. indien getorg l wordt, dat alleen ziekengeld wordt uitgekeerJ aan hen, die werkelyk ziek ziju, dun genieten de leden dier afdeeling het voordeel in den vorm van verminder ing van contributie of veriioogiog van uitkeering. Uit de helft der biteu van eeue afdeeling wordt eene reserve »fgez arderd, welke uitsluitend aan d« leden dier afdeeling ten goede komt. Wam- het maximum dividend der aan deelhouders op 4% is bepaald kan het niet anders of de welvaar t, de bloei en de uit breiding van het Ondersteuningsfonds zal ten goede moeten komen aan de verzeker den door b.v. verlaging van contributie. Uit een oogpunt van soliditeit dient aan een provinciaal fonds de voorkeur te wor den gegeven boven een plaatselijk fonds, omdat het risico over een grooter aantal verzekerden is verdeeld en wegens het bezit van een flink kapitaal met reserve fonds. Het algemeen fonds zal op den duur veel goedkooper kunnen werken en aan de verzekerden meerdere voordeeleu bieden door het verbinden aan de bestaande zaak van verschillende flnancieele instellingen, zooals b.v. nu reeds bet begrafenisfonds. Wie by bet Limburgsch ondersteunings fonds is verzekerd blyft steeds en onder dezelfde voorwaarden verzekerd, waar hij zich ook in Limburg mocht vestigen. Men heeft dus niet de kans om, bij het kiezen eener andere woonplaats, daar soms geen ziekenbus te viudeu. men behoeft nergens opnieuw entreegeld te betalen, en, waar men ook woont, men heeft iteeda recht op onmiddelyke uitkeering bij ziekte. Een plaatselyk foods kan zioh natuurlijk iu bet Limb, ondersteuningsionds oplossen, en dit kan voor fondsen, die jaren lang goed hebben gewerkt, onder buitengewone voordeelige voorwaarden. Het reserve fonds van zulk een plaatselijk fonds behoeft bij overgang tot het provinciaal fonds daaraan niet te worden afgestaan. De leden kunnen die reserve onderling verdoelen of b.v. besteden voor contributie betaling voor de bestaande leden. (Voor inlichtingen aangaande een en ander gelieve men zich tot de directie te Maastricht te wenden). Wie denkt over eene verzekering by het Liml urgach ondersteuningsfonds ge lieve het spoedig te doen. want voor 1 Januari 1907 kunnen personen van eiken leeftyd en tegen betaling van de laagste contributie toetreden. Na dien datum worden alleen personen beneden 50 jaar toegelaten; voor hen die meer dan 40 jaar ood zyn, moet na 1 Januari 1907 hoogere contributie worden betaald, Het gewone tarief voor du uitkeering by overlijden ia zoo iaag mogelijk, vooral als men er op let, dat de leden de geheele winst krygen; zij wordt verdeeld in ver- beuding van de gedane stortingen. Voor bonden of groepen wordt dit tarief nog buitengewoon verlaagd, ongeacht de deel- gerechtigheid dier leden in de eventueele winst. Maastricht, November 1906. J. H. Sehöpping, Directeur. li..". 1J 1' VEN RAY, 17 November 1906. In de Raads verga tering van don 9 No vember jl. werd medegedeeld dat door het Rijk 1/3 der kosten zal betaald worden voor den aanleg van den nieuwen weg, mits de provincies, Limburg en Noord-Brabant ook zuilen bydragen. De raming is f 59,000. Het gedeelte van den weg van Venrny naar de grens Overloon kost plus minus f 18,000. De Secretaris leest, een schrijven voor van den Hoofd Inspecteur der S.S, over de teleplionische verbinding van het station, waaruit blijkt, dat deze telefoon niet door het publiek mag worden gebruikt. De heer Jac. Aerts zegt. dat er vele klachten zyn over de slordige werkzaam heden bij het aanleggen der gasverlichting. Na bekomen vergunning zullen de paar denmarkten iu de maand Maait en October gehouden worden. Met algemoeno stemmen wordt nog be sloten eene gemeentebelasting te heffen van f 2 per hond. Tot verfraaiing der wegen werd besloten hoornen te planten. Verder werd nog besloten de uitgaven voor het adverteeren te verminderen In overweging werd gegeven om de muziekzaal van gasleiding te voorzien. Daarna ging de Raad in geheime zitting over. De volgende dames uit liet Pension- naat -Jeruzalem" alhier slaagden te Venlo voor examen vrije- en orde oefeningen der gymnastiek. C. S. M. H. Mencke, E. C. V. E. M. van Nispen tot Sevenaar. E. E. H. Sormani, C. M. Michels, P. H. Langermans. C. J. M. Desain A. F. H. Steinman en A. Q. M. Bekkers alsmede de heer J. R. Maas, Merselo, van de Nor» rwalschool alhier. Zondag om 5 uur hield de paarden- verzekering van den Boerenbond eene algemeene vergadering in de muziekzaal. De Voorzitter de heer Jean Poels zegt, dat verleden jaar in November de hengst van Rambags van Castenray als hengst en als ruin bjj de Venraysche paardenver- zekeriog is aangenomen. Nu doet zich het geval voor, dat deze hengst bij herkeuring waarschijnlijk <a] werden afgekeurd. Hierdoor zal zijne waarde aanmerkelijk daiea, ofschoon daaromtrent door de ver zekering niets bepaald was vraagt de Voor zitter, wat moeten- wij)Rambags uitkeerent Op voorstel der commissie wordt bij grootere meerderheid van stemmen aau- genomen om de helft der verminderde waarde te vergoeden, de andere helft zou Rambags zeil dragen. Ingeval de hengst wordt afgekeurd, zal de verzekering f 160 aan Rambags uit- keeren. Deze week ia alhier eeu geval van besinettelyk» ziekte (diptberithis) geconsta teerd bij een 4jarig kind van M. J. Het kind is aan deze ziekte bezweken. VENLO. Dinsdagavond werd ten na- deele van den hoer K. te Baarlo voor de heiberg der wed B. een rijwiel ontvreemd. Hoewel de marechaussee den dader spoedig achtervelgde, is hij nog niet ge vat. Hy is evenwel hekend. Voor' het innen der Maasbruggeideu waarvan Dinsdag de verpachting voor den tijd van drie jaren ten Raadhuize alhier plaats had, was hoogste inschrijver de heer H. Tijhuis, tolgaarder te Ambt Almelo (O.) voor f 4730. Aan hem is de inning gegund. Verder hadden nog ingeschreven de de heeren: A. Ryvers te Tegelen voor f 4575 en W. de Kievit te Venlo voor f4056. Het vorig jaar bracht de brug op f 5200 De raming der verpachting was f 4500. OENNEP. Op Dinsdag 4 December o. s. zal bet 25 jaar geleden zijn, dat de Zeereerw. heer H. M. H. Bartels, pastoor te Mook, de H, Priesterwijding ontving. Meer dRn 20 jaren was pastoor Bartels werkzaam ais leeraar aan het Bisschoppe- lyk College te Roermond. In het jaarverslag over 1905 door den hoofd inspecteur op de Volksgezond heid in de provinciën Gelderland, Noord Brabant en Limburg aan den Centralen Gezondheidsraad uitgebracht, wordt het volgende omtrent de gemeente medegedeeld Het verslag van den^inspecteur, den heer Bleys. vermeldt dat in de gemeente Gen nep, op het gebied van waterafvoer en vuilverwijdering zeer treurige toestanden heerschen. De rioleering voor zoover zij bestaat, ia vervuild en mondt niet uit in de Niers, doch slechts tot in de nabijheid De goten zijn van onvoldoende capaciteit en niet behoorlijk afloopend. Mestvaalten en vuilverzamelingen bevinden zich in en langs de straten. Opmerking verdient eene mededeeling in het verslag van den iusp0cteur, dr. Ro» meyn Deze vernam nl. van dr. Hermans Aits te Gennep, dal aldair tvphusge7allen waren voorgekomen in huizen met zeer versu.ide onmiddelijke omgeving Het ge- meeutebesluur door de te Veuray zetelende gezondheidscommissie op dat gezondheids- gevaar gewezen bad niets gedaan om voor ziening daartegen te treffen. Uit deze typhusgevallen bleek opnieuw, dat deze ziekte veelal veroorzaakt werdt door ver ontreiniging van het di ink water tengevolge van den vervuilden bodeartoestand. Woensdagmorgen had een circa 3jarig kind van F. Roosen. die met zyn tentwagen aan den weg op Milsbeek stond, het ongeluk onder de stoomwals, welke op den weg GennepNijmegen aan het work is, te geraken. Het hoofdje van het kindje werd geheel verplet'erd, zoodat de dood terstond is ingetreden. OTTERSUM. Dinsdag-middag kwam alhier een vreemd man aanhollen bij den WelEorw. heer Kapelaanmet het verzoek om zyn vrouw Van de laatste H. Sacra menten te willen voorzien. Hy vertelde daarby dat zijn woonwagen stond by de Hamsche brug. Daar de eerw. heer kape laan zich in Gennep bevond, ging men hem roepen doch daar bevond zich ook de Wei- Eer w. heer kapelaan van Afferden met zijn rijwiel, die eerst op verkenning uitging, en na een half uur gezocht te hebben ner gens een woonwagen kon vindeu. Men z^ dus op zyn hoede. TEGELEN. Zaterdagavond werd al hier zekere K. een oppassend werkman, onverhoeds aangevallen en mishandeld. Een onderzoek werd door de marechaussee en gemeentepolitie ingesteld en tegen den dader proces-verbaal opgemaakt. NEDERWEKRT. In de Zuidwilleras- vaart, is in de nabijheid van sluis 15 alhier het lijk opgevi8cht van H. Knapen uit Nederweert. een jongen man van 25 jaar oud. De ongelukkige werd sinds Aller heiligen reeds vermist. D»ar echter al zijne kleeren in het ouderlijk huis waren, vermoedde men, dat hem een ongeluk was overkomen. Het onderzoek van het kanaal in de nabijheid mot het gemelde droevig succes geëindigd ROERMOND, Voor de Rechtbank alhier stonden OrnscUg terecht A. M. L. V. oud27 jaren, tonder be roep te Oeffelt, beklaagd dat hy op 22 Februari 1996 ?e Trertray een rijwiel ten nadeele van M. van Ryswick en te Broekhuizeo een ry wieilantaam ten nadeele van J. of A. van Dyck en op 11 Maart 1906 te Tegelen of Venlo een rijwiel ten nadeele van W. Hermans beeft verduisterd. Ëisch ontshg van rechtsvervolging. ECHT. In de Bestumsvei gaderiug dei onderwijzersclub, afd. van het. Limburgsch kruisverbond, Zondag 11 Nov. alhiei gehouden, werd o. a. het volgende beslo ten: I. Het Bestuur, voorloopig bestaand-- uit de heeren J. Verbeten (Echt) L. Mei tens (Heijthuijzen) en Dr. Coebergh (M»as- trich»), droeg aan de twee eerstgenoemde bestuursleden de functies van Voorziite en Secretaris-Penningmeester op. In de eerstvolgende leden vei gadering za' het Begtuur tot 5 leden uitgebreid worden, die dan voorgoed de functies van Voorzit- ter, Secretaris en Penningmeester zullen verdeelen. II. Er werd besloten eene ledenverga dering te houden op Zondag 2 Dec. a.s. te Roermond, ie beginnen 's namiddags 3 uur (spoortyd). (Agenda dezer vergadering en lokaal zal nader bekend gemaakt worden). III. Hat Bestuur noodigt alle R. K. Leeraren en Onderwyzers. die alsnog lid der Club wenaclren te worden, beleefd uit zich te willen aanmelden by den Secretaris den Heer L. Mortens, onderwijzer, Heijt- huyzen. VALKENBURG. Hier en in de naaste omgeving ziju >u de laatste dagen valsohe marken en halve francstukken uitgegeven. I)e marken zijn door ruwe afwerking ge makkelijk als valach herkenbaar. Met de halve francs echter gaat dat moeielijker. Slechts de kleur ia bij deze wat blauwachtiger dan by de eobte munten. MAASTRICHT. Op Maandag 17 De cember 1906 des voormiddags te 10t/t uur, zal te Maastricht worden aanbesteed het aanbrengen van beplantingen op den ryks» weg van Maastricht naar Nijmegen in do provincie Limburg. Raming f 3200. BOCHOLT. Alhier is Zondagavond hy een dronkemanspartij een moord gepleegd. De leidekker D. werd in net gevecht doodelijk in den buik gewond, terwijl nog een ander arbeider zwaar gekwetst werd. De dader is aangehouden. MEIJEL Dinsdag brak door onbeken de oorzaak brand uit in de woning van den winkelier H. Gores. De winkel en het woonhuis brandden geheel uit. De schade is nog al groot. Alles was verzekerd, doch zeer laag. CUYK. Dinsdag had alhier een onge luk plaats, dat eins igo gevolgen na zich had kuuneo sleepen. maar toch nug be trekkelijk goed is sfgeloopen. Ter wyl de zoon van de wed. Pk. alhier trachtte een scherpe patroon welke op een flobertgeweer zal, maar niet goed wilde afgaan, door het slaan mot een steen te doeu ontploffen, ging deze ploiseiing af. Zijn broeder, die in de nabijheid s'ond, kreeg den kogel in het b-en. waai door een ernstige wonde weid verooi zaakt, zoodat direct geneeskundige hulp moest worden ontboden. MILL. Met ingang van den 1 Dee. as. hoopt de heer W. J. C. Verstraten, Az, alhier, de sigarenfabriek weder te openen, welke reeds ruim 18 jaren door het overlyden van zyn vader heeft stil gelegen, bereids ia men diuk in de fabriek in de weer «ui alles ia orde te brengen. HAPS. Verleden Maaudsg is da fabriek beginnen te werken het getal leden be draagt 117, hebbende te tarnen 485 koeiea biervan zyn 75 koeien uit 8t. Hubert en 68 uit Orffelt. de overige 342 zyn uit Haps Iu de gemeeute Haps zyn de eigenaar* van 180 koeien nog oi«t aangesloten, docb het laat zioh aanzien dat zij spoedig zullea volgen. BAK KL. Tot oubt-z. Rijksveldwachter alhier is benoemd A- Verhagen, op ver zoek van den Directeur der Heidemaat schappij te Utrecht, W1JCHEN. Op de Dinsdag alhier ge houden markt waren aangevoerd 222 paar- deu 60 1 ï/s jarige id., 570 rundei en. Paarden golden van f 165 tot f 480, li/i jarige paarden van f 170 tol f 360, dragende koeien van 130 tot f 260, drach tige vaarzen van 125 lof f255, pinken van 35 tol f 95, vet vee le kw. van 32 tot 36 cent, I)e iiairJel in paaiden en rundvee was vlug. VELDHOVEN. Zondagnamiddag had hier een treffend en droevig ongeluk plaats. Zeker C. P. uit 's Bosch.'vroege: iu- woner- dezer gemeente, bracht in gezelschap van zijn zoon e'n een zijner kennissen, een bezoek aan zijn oude vrienden. Terwijl men aan tafel zat om tiet mid dagmaal te gebruiken kreeg hij een aan val van beroerte en was op denzelfden stond een lijk. BUDEL. Aan de zinkwitfabiiek alhier is eer, sjouwer, die aldaar bezig was met steenkolen lossen, ouder een langzaam loopenden wagon geraakt, «net het vreese- lijke gevolg dal hem het hoofd totaal van den romp werd gesi.eJen, benevens een hand van den arm. De dood t'ad natuuilyk omniddelyk in. De ongelukkige was 28 j»ar oud en de steun zijner bejaarde ouders. OSS. Na sen lezing van Dr. Aritfna ziju alhier ongeveer vijftig nieuwe leden tol de Drankbestryduravereeniging toege treden. Te Breda is op last der justitie opge graven het lijk van eeu ingezetene, die voor ruim 15 maanden overleed. Men vermoedt dat hy destijds vergiftigd is. De ingewanden zyn ter onderzoek op gezonden naar Utrecht. De justitie bewaart een angstvallig zwijgen so weigert elke inlichting. vrijgesproken. Een der vrouwen die haar mittderjarige kinderen tabak deden veiwerkeu, werd vrygesproken, de andere werden veroor deeld tot 50 ceot boete, subs. 1 dag hech tenis voor iedere boete. De Commissaris van Politie te Middel burg deelt mede, dat by hem klachten zyn ingekomen tegen E. A. Hijbregtae, koopman iu suivelartikelen. woneode aan de Eigenhaardstraat aldaar ter zake van het verkoopen van een middel om zooge- raaarad «zoet te karueu" voor welk middel door hem vry grooto sommen worden ge vraagd (b.v. f 10.psr doos. Uit een door eeu deskundige iugesteld onderzoek is gebleken, dat dit middel uiete bleek te zijn als keukenzout ter waarde van ongeveer 15 cents inclusief doos. Iemand te Winterswijk die het vorige jaar een brief ontving van iemand uit Madrid, die aan een station zyn koffertje met 800.000 francs had laten staan ont ving de vorige week weer eeo brief van denzelfden oplichter met hetzelfde onnooze» le praatje, Nog steeds zucht de ongelukki ge Spanjaard in de gevangenis, en nog atiyd staat het koflei met de 890.000 francs aau het station Men zij gewaarschuwd 1 De krijgsraad van Darmstadt heeft dezer dageu een onderofficier veroordeeld wegens verwonding door onvoorzichtigheid. Het geval is echter belangwekkend omdat daaruit de geweldige kracht biykt, welke het uieuwe Duitache geweer bezit. By de schietoefeningen schoot de onderofficier mei scherp op een pruimeboom. die op een afstand etond van ryltien meter. De kogel doorboorde deu boom en een paal daarachter resp. 30 en 18 ceucimeter dik. Hy drong daarna ro het spoorwegstation van Auenbach 800 meters verder, door boorde daar den hoed van een jong meisje en liet lichaam van een bediende en werd eindelijk gestuit door een steen, 200 M. verder. De bediende ging dientengevolge byiia dood. De onderofficier kreeg 2 maan den en 5 dageu gevangenisstr af. Eeu Galiciach arbeider te Berlya meende reden te hebben, jaloersch te zyn op zyu meisje; deed alsof hy haar wilde kussen en beet baar den neus af, OttZllBlg. De schaapsherder der Duitache gemeente Saladorf, by Brfurt, heeft sieh door opkan- t'ng *an het leven beroofd, nadat hy de 150 schapen, die aan zyue hoede waien toevertrouwd, had afgemaakt. Dit alles uit woede omdat hein de dienst was opgezegd. Ie Zurich heeft eeu öOjarig wagenma ker zijn vrouw, met wie hy ruzie bad, met benzine bogoten en in brand gestoken Als eeu loopende vuurzuil rende de onge. iukkige de struatop, waar zij dood ineen zakte. De moordenaar is gepakt. In Duitschlund zat eerlang bet vyfiig pfeiinigsluk met het opschrift 50 pfennig buiten koers gesteld worden eu geheel worden vervangen door 50 pfeuuigsiuk met het opschrift i/t mark, Ook de thsler, het bekende driemaik- stuk, zal te gelegener tyd uit het Duitsche muntstelsel verdwijnen als niet passende in het decitnaalsysteem. Eeu wijohauJelaar te Parijs whs veiliefd eo had besloten de hand zyner aangebedene te vrager. Toen tiij zich in tegenwoordigheid van het meisje en hart ouders bevend, raakte hij verlegen, stotierde en stelde zich in het kort too gek aan, dat het mm*]» een lachbui kreeg eu vervolgens van hnar zelve viel. Wrtuhopig de jonge ui.tu eeu tafelmes en bracht zich daarmede twee etooten in de borst toe. Een in alleryl ontboden geneesheer ver klaarde den toestand van den gewonde voor hopeloos. Het meisje wt.s inmiddels bijgekomen, vernam eo verklaarde, dat sij het ziekbed van h*ar aanbidder niet zou verlaten en hem, zoodra hij weer beier was, zou trouwen. Professor Baiclay, een in Kingston wo nende dokter, hypnotiseerde zyne vrouw in tegenwoordigheid eener groote menigte toeschouwers legde ze in eene kist en be groef ze in een zes meter diepe kuil. De professor verklaarde dat hy ziju vrouw gedurende 6 dagen daarin zou laten, en na dien tyd haar weder op zou graven en haar in haar gewonen toestand terug wilde breu- gen. Het graf was reeds klaar, toen de professor uict ziju vrouw en een kist ter plaatse verscheen. De vrouw legde sieh in de kist, sloot hare oogen. Nadat de pro fessor eeoige bewegingen met de handeu voor bare oogen had gemaakt, verklaard* zy dut de zaak in orde was en ze gereed was om begraven le wordei. Nadat aan hel' voorgeschrevene voldaan was en de 6 dagen om waren, werd de vrouw opge- graven eu door eene hypuoUseereude ba- weging werd de vrouw weor wakker, gaf voor ergon honger te hebben doch hoege naamd uiets geleden te hebbeu. Hoe hoog bet entreegeld was dat de professor opgestreken heeft, werd by wijze vau kieschheid verzwegen. -Alles zal recti kom. Dit woord van wijlen piesideut Kiuger blyft oog aliyd voor vele Boerenhai ten het levensideaal. Vandaar de eeuwigduieude woelingen, de opstootjes, de comploiteu, de ernstige aan vallen, de revolutionaire bewegingen op steeds grooter schaal. Officieel wordt bekend gemaakt, dat Fereira en verscheidene andere Boereu. die tot voor korten tyd werkzaam warerr in Duitsch Zuidwest Afrika, het noordwesten van de Kaapkolonie zyn binnengedrongen en pogingen aanwenden om een opstand te organiseeren. Zy hebben kampen van de Kaapsoh* politie te Abeam en te Witkop overvallen, en daarbij wapens en muuitie vermeesterd. Twee soldaten der Kaapsche politie zyn gekwetst, de korporaal Poloe is gevangen genomen.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2