Handel met Belgie. ZATERDAG 10 NOVEMBER 1906. ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. No. 45. Uitgever W. A. Van den Muxckhof, Venray. Feuilleton. Het hart van den anarchist. 'Landbouw, Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Prijs der Advertentiën: van 1 4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën. 3maal geplaatst worden 2maa! berekend. 20 c. 5 c. In de maand September van dit jaar was onze handel in rundvee met Belgie minder levendig dan in dezelfde maand van andere jaren. Gewoonlijk zenden wij in Septem ber ongeveer 6000 runderen naar Belgie. Dit jaar bedroeg onze uitvoer slechts 4106 stuks, tegen 6215 in September 1305. Deze vermindering had verschillende oorzaken. Ten eerste waren de veeprijzen zoo hoog dat de slagers alleen het hoogst noodige opkochten, ten tweede was de invoer uit Frankrijk, nu het mond en klauwzeer daar grooten- deels geweken is, grooter dan in andere maanden. Van de 4106 runderen uit ons land aangevoerd waren 320 stieren, 754 ossen, 128 koeien, 564 vaarzen en 696 kalvereD. Na eene quarantaine van 10 a 12 dagen in de rijksstallen aan de Nederlandsch-Belgische grens werden in Belgie toegelaten 1694 Nederlandsche melk en kalfkoeien, tegen 1686 in dezelfde maand van het vorige jaar. Was dus in Sept. jl. onze geheelo invoer van runderen aanmerkelijk minder dan in Sept, 1905, onze uit voer van fokvee was even belangrijk, een bewijs dat het Nederlandsche fokvee door Belgische landbouwers riog steeds op hoogen prijs gesteld wordt. Gedurende de eerste drie kwar talen van dit jaar werden in Belgie ingevoerd 47,260 runderen legen 42,250 in hetzelfde tijdvak van 1905 en 48.719 in 1904. Van deze 47.260 runderen kwamen er uit ons land 35.865, uit Noord Amerika 6402, uit Frankrijk en andere lan den 4993. In hetzelfde tijdvak van 1905 bedroeg de invoer uit ons land 38,499, uit Amerika 2934 en uil Frankrijk 807 stuks. De invoer uit Amerika, doch voor- l al die uit Frankrijk, ie sterk toege»| nomen ten koste van onzen invoer. Do varkensprijzen slegen in do vorige maand op de Belgische markten tot een tot nog toe ongeken» de hoogte. De varkens stonden steeds hooger genoteerd dan de kalveren. Te Anderlicht (Brussel) waar de meeste varkens verkocht werden, bleef de gemiddelde prijs fr. 1,13 per kilo levend. Vandaar werden door Belgische handelaars in onze grensplaatsen alle vette varkens opgekocht, die te krijgen waren. Ofschoon de invoer van levende varkens in Belgie verboden is, gingen dagelijks, soms op klaarlichten dag wagenvrachten varkens over de Bel» gische grens. Langs de grenskantoren gingen uit ons land naar Belgie 124 ge» slaohte varkens, Ook was er veel vraag naar gezouten spek, hammen en worsten. Aan versch rundvleesch en wild werden in de maand September in Belgie ingevoeld 46,925 kilogram. In konijnen was weinig handel, meer in kippen en hanen, die met honderden dooi Vlaamsehe hande» laars in onze zuidelijke provincies werden opgekocht en levend naar Belgie werden vervoerd. Kuikens werden "opgekocht tegen fr 1,50 a fr. 2 por stuk. Wegens de hooge prijzen van het rund- en varkensvleesch werden in de laatste weken door Belgen vele schapen, bestemd voor de slachtbank, in ons land opgekocht. Deze schapen werden tegen een klein invoerrecht, afhankelijk van liet gewicht, in Belgie ingevoerd. In September bedroeg het invoer recht voor Nederlandsche schapen gemiddeld fr. 1.70 per stuk. De meeste Nederlandsche schapen wer den op da markt te Auderlecht (Brus sel) verkocht tegen fr. 0.65 a fr 0.85 der kilo levend. Opmerkelijk is het, dat togenwoor- 3. Eu toch was dat het geval. Hij trad «en stap achteruit, als om naar een schil derij te zien maar op hetzellde oogenblik sloeg hij den voet om 's konings beenen en rolden zij met elkaar op den grond. Rudolfs revolver werd weggeslingerd en nu volgde ei eer. korte, doch levendige worsteling. Brema scheen te vechten met bovenmenschelijke kracht. Hij was lenig en glad als een aal. Zij worstelden tot zy in de eetkamer gekomen waren en met wederzijdsch goedvinden elkander loslieten om adem te scheppen. Pijlsnel sloot Brema de deu>- af en zonk toen op een stoel. Thans zullen wij onderhandelen, hijgde hij. Ik heb hier te gebieden. Terwijl hij op adem zocht te komen, gleed zijn blik vol liefde over de hem zoo bekende meubels. Hij nam een vaasje van een étagére naast hem. Uw voorganger; sire, zeide hij, had den goeden smaak hier alles te laten zooals het was. Dit ding alleen was er later bygevoegd en het past niet bij de rest. Hij hielp het voor zich uit. Gij hebt gelijk, hel misstaat hier, I dc slachtbank in Belgie zeer toe. In Hp maand Ssonternhnr vrnrt gaf de koning toe. ik zal er raii van ont doen. Er volgde oen doffe knal een weinig rook en het vaasje vloog aan gruizels. Ditmaal ontstelde Brema Hij zag den koning aan. die lachend in een leunstoel had plaats genomen. Uwe majesteit is dus toch niet alleen riep hij bitter. Dat ben ik wel. maar gij dacht dat gij hier te bevelen had en ik heb u willen bewijzen van niet. In Amerika leerde ik schieten en ik heb mij daarin geoefend, zooals gij ziet. Ik behoof slechts den voorvinger even te ver trekken, en u wacht het lot van dat porce- leine ding. Indien ik dat deed... Zou uwe majesteit worden toege juicht door heel de beschaafde wereld, Dat weet ik, En gij kwaarat hier met het doel mij te dooden. Ik kwam hier met een vast besluit. Ik was het, die aan de telefoon ging en de stem van graaf Ferrere nabootste. Ik had het plan zorgvuldig beraamd. Het scheen de juiste vergelding u te doo den ter plaatse waar mijn moeder door de schuld uwer staatslieden stierf, Mijn vader was een getrouw burger, sire. Nooit werd grooter onrecht gepleegd. Ik wil dat toegeven, Brema. Ik heb in den laatsten tijd zyn zaak grondig onderzocht. De begrippen van uw vader zouden he den niet anders worden beschouwd dan radicale gevtelens maar op dat tijdstip lig tie Duitsche schapen in België zoo weinig gezocht zijn. oor en-I jn (je maanj September worden k0Ul". B i' r?i'ï,.,ai l'oor Belgische kooplieden gevooo. lijk aanzienlijke hoeveelheden aard» zijne schapen in ons land en Duitsch- land. Van lieverlede is de invoer uit Duitschland afgenomen en thans is hij zoo goed als nihil. De vorige maand werden 9 scha pen uit Duitschland naar België ge zonden terwijl de invoer uit ons land 3311 schapen bedroeg. De ge- heele invoer was 5741 schapen. Daarvan kwamen er 948 uit Argen tinië, tegen 1771 in de maand Aug. van dit jaar. De invoer uit Argentinië is dus afnemend, wat voor ons land een verblijdend verschijnsel is. Argen tinië was toch in den laatsten tijd onze geduchiste concurrenle in den schapenhandel met Aelgie. Daaren» tegen is de invoer uit Hongarije toe» nemend, Bijzonder levendig was in da vorige maand onze handel in lammeren mei Belgie. Van de 5287 lamme,»), die de vorige maand in Belgie werden gevoerd, kwamen er 4004 öf circa 80 perceDt uit ons land. Duillchland zond er 789 de andere kwenen uit Hongarije. In de drie eeiste kwarlaln' yV.de» in Belgie gevoerd 75,899 schapen en 34,197 lammeren tegen .89452 scha» pen en 38.601 lammeren in hetzelfde tijdvak van 1905 en 70.855 schapen 36.189 lammeren in 1904. In de vorige maand werden op de Belgische paardenmarkten door Duit- sche kooplieden circa 2000 stuks paarden aangekocht. Onder deze paarden waren er vele die in ons land geboren waren en die onder den naam van Vlaamsehe of Brabantsche paarden naar Duitsch» land werdeD gezonden, wijl voor deze paarden minder invoerrecht moet betaald worden dan voor Ne» derlandsche. Wegens de hooge veeprijzen neemt de invoer van paarden bestemd voor appelen in ons land opgekocht. Het vorige jaar bedroeg dit zeifs circa 20 millioen kilogram, ln de vorige maand echter was er van Belgischs zijde heel weinig vraag naar de Nederlandsche aard» appelen, Dit komt, wijl vooral in de provinciën Oost en West» Vlaanderen do aardappeloogst bijzonder over» vlc.edig geweest is. Ook was deuit» voer naar Engeland niet zoo groot als op andere jaren. N. R Cl. Stikstof als planten voedsel. *l)e stikst 'f is «le grooistc be* wegende kracht in het worden, groeien en voortbrengen der natuur". Deze uitspraak van Schulz-Lupitz zegt veel en we mogen dan ook wel eens nagaan, welke hulpbronnen den landbouwer ter beschikking staan om aan de .vraag naar die voedingstof te kunnen voldoen. Zooals we weten bestaat de lucht voor 't grootste gedeelte en wel vooi 't vier vijfde uit stikstof. Jammer nu, dat de meeste planten de vlinderbloemigen maken hierop een uitzondering, niet in staat zijn, de lucht stikstol op te nemen. Boussingault was de eeiste, die door nauwkeurige proeven heeft bewezen, dat de planten de stikstof der lucht niet assimiteeren. Ze wordt door de plant uit den grond opgenomen. Wil men nu den grond voorzien van de noodige stik stof, dan kan men door het uil strooien van stalmest daaraan vol doen, of zijn toevlucht nemen tot enkele hulpmeststoffen. Van de laatsten, die uitsluitend voor een stikstofbemesting aange wend worden, noemen we zwavel zure ammoniak, chilisaipeter, kalk tonn Farzala zich in zulk een gevaarlijken toestand bevond, konden wij niet toelaten, dat men al 'e vermetel optrad. Toch hadden Forrera's agenten ongelijk. Het was barbaarsch uw zieke moeder van hier te vet drijven. Gij hadt dus deze plaats lief? Brema's lippen begonnnen te trdlen. Met mijn gansc'ne hart en ziel, ant woordde hij. Ik hechtte aan al haar kunstschatten, ian de boomgaarden, de wijnbergen, de tuinen, aan alles en het was mijn droom een groot schilder te worden zooals mijn vader. Hij had zijn vaderland lief. sire, zoowaar als gij thans mijn leven in uwe handen hebt. Tot wat ik heden beproeven wilde, werd ik gedreven. Ik kon mijne oogen niet gelooven, toen ik mijn moeder door de geweerkolven der soldaten zag uitdrijven uit dit huis, ofschoon zij stervend was. die herinnering maakt mij waanzinnig. Niet dat ik ooit de hand heb gehad in een moord op staatshoofden gepleegd... Gij wildet alleen mij naar het leven staan nietwaar Ja, sire, gij moest sterven als uw vader, Aan zyn dood ben ik echter onschuldig. Ik verlangde op dat tijdsiip zoozeer naar het vaderland dat ik verzocht het te mogen dienen maar de politie zette mij de gren zen over. Het was toch ter wille van mijn kind. dat ik het vroeg, van mijn kind. dat weg sterft onder mijn oogen en alleen in haar geboorteplaats k iu herstallen, zeggen ze. Wat er van mij zal werden, als zij is heengegaan, weet ik niet, Dan zal niets mij meer beteugelen. Brema's hoofd zonk op de forst. I)e koning bleef hem aanstaren. Gij hebt eenmaal hitland wilien dienen, zeide hy «indeiijk lang.-.aam waar om zou dat een droom geweest zijn Ik zal u bewijzen, dat ik u vei trou w. Zie daar 1 En hij haalde zyn zakpistool te voor schijn en wierp het Brema toe. Het was niet wijs, maar het was prachtig en het trof Brema zoozeer, dat zijne oogen zich met tranen vulden. Mijne dochter zeide mij dat gij een goed mensch waart, mompelde hij, zij waarschuwde mij tot het laatst toe. Dat weet ik. Zij bevindt zich onder mijn dak. Kwam zij u verwittigen van het gevaar riep Brema. Ja, maar zij bond tevens mijne handen tegenover u, door te zeggen, dat gij de beste en edelste der menschen waart zij wilde niet, dat gij een moor denaar zoudt worden. Ik was het, die u toen een valstrik span de. Uwe medeplichtigen liggen onder de tafel. Haal ze eruit en snijd hunne koorden door Wacht riep Brema op schorren toon. Ik ben hier gekomen om u te dooden. thans hebt gij ons alle drie in uwe macht. Jsiikstof. De hoeveelheid stikstof in coomde drie h jlpmeststotïen is ver schillend. 2oo wordt in Zwavelzure ammoniak 20 pCi. in chilisalpefer. 15i)2 pCt. en in kalkstikstof 1220 pCt. gegarandeerd. Het is natuurlijk duidelijk, dat de prijzen dezer verschillende huIp- meststoffen naai het gehalte aan stikstof worden geregeld. In de vier genoemde meststoffen komt de stikstof in verschillende rormen voor. Denk nu echter niet dat de plant met die verschiiler.de vormen tevreden is Hoofdzakelijk wordt ze als een salpeterzuur zout opgenomen. Het eiwit een onontbeerlijk be standdeel van een plant, wordt voor een gedeelte in de mesi terug gevonden. Eiwit is opgebouwd uit koolstof, waterstof, zuurstof, zwavel en stik stof. In stalmest komt dus de stik» stof in organischen vorm voor en is dus voor directe opnemiug niet geschikt. In den grond heeft eerst een om zetting plaats. Bij 't verrotten der stalmest ontstaat ammoniak en verder wordt, door medewerking van Ittgoie uibacteriën der» ammoniak weer omgezet in salpeter zuur. Ook bij zwavelzure ammoniak moet eerst de ammoniak van 't zuur, w aai aan het gebonden is vrij ge maakt worden, voor het salpeterzuur kan worden. Het is de kalk in den bouwgrond die de ammoniak vrij maakt. Wie zich hiervan overtuigen wil menge genoemde stoffon in een schotelje. Bij kalk stikstof kan door invloed van water ammoniak gevormd worden, dat weer tot een salpeter- zuurzout moet worden omgezet, Bij die gewenschte omzetting is noodig I. Een voldoende voorraad kalk in den groud. II. Een bepaalde temperatuur. zyn Breng mij niet in verzoeking Op Voor Id -ofd parelden zweetdroppels. Maak ze los gehuod Rudolf, tk vrees ze niet. Gij zult nooit veel uitricht'.-!) met zulke armzalige werktuigen. .tij stond daar in zyn volle Fnglc ren toonbeeld vsn maimeiyke schobnt.eid en kracht, de oogen flikkerden vnu vastbera denheid. Brema bovrydde zyne handlangers en de koning van Fors ala was ongewapend in hun midden. Alle toorn verdween uit het hart van den anarchist. Zend hen weg riep Rudolf. Dat behoefde hun niet eens gezegd te worden. Zij verdwenen als vledermuizen in den nacht »-n andermaal wendde de vorst zich tot Brema. Beken maar. zeide by met een gullen glimlach, dat het u niet meer spyt dal uw dochter mij waarschuwde. Neen ik ben er haar dankbaar voor riep de man. Uwe majesteit heeft mij in alle opzichten overwonnen. Nooit zal mijne hand zich meer tegen u verheffen, sire, Wil tuans mijn kind roepen en vergun ons hoen te gaan. Ga liever zitten. Ik moet u spieken, Brema. Farsala .heeft mannen noodig zooals gij. Indien gij den eed van getrouw heid af wilt leggen, zal ik u een post in het leger geven. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1