Dr. Ariëns-Fonds. Limburgsch Nieuws. Uitslag der Loting voor de Nationale Militie. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. aanhankelijkheid aan den meester, plotseling afgewisseld door bijt- woede, maakt een hond dubbel gevaarlijk voor den eigenaar. Ned. II. 1» den laatsten tijd is in Nederland van Katholieke zijde herhaaldelijk gewezen ep de wenschelijkheid van verpleging van drankzuchtigen. Zoo in ons vaderland als daarbuiten werden speciaal voor die ver pleging ingericht# Sanatoria opgericht. Tegen verpleging van drankzuchtigen in Katholieke inrichtingen buiten Neder land bestaan vele bezwaren, terwyl de Katholiek in de hoe goed overigens aok bestuurde en ingerichte Nederland» sche neutrale Sanatoria niet datgene vindt, wat hem in de eerste plaats moet sterken in zijn strijd tegen de verleiding van den alcohol. Dat voornaamste is de machtige hulp van alle middelen die onze H. Godsdienst ons biedt, geheel de omgeving, waarin de drankzuchtige zich in ee» Katholiek ge sticht bevindt. Al moge nu de stichting van een eigen Sanatorium voor de Nederlandsche Kath. Drank weer inde eerste jaren misschien tot de vrome wenschen beknoren, mogelijk is toch de vorming van een door het Fede ratief' Bestuur van Sobriëtas beheerd wordende Fonds, waarvan de rente (geheel of gedeeltelijk) kan dissen tot firvantiêele hulp hij de verpleging van drankzuchtigen in Sanatoria of andere ziekenhuizen. Nu volgens besluit van liet Fedeiatief Bestuur van Sobriëtes het Ticeede Ned. Katholiek Congres tot bestrijding van het alcoholisme zal gehouden worden te Nijmegen den 18en Augustus 1907 en volgende dagen is thans liet «ogenblik daar een begin te maken met de vorming van bedoeld fonds, waaraan mede naar aanleiding van het denkbeeld geopperd door de Propaganda Commissie St. Marti» nus ter bestrijding van drankmisbruik in de Dekenaten Amersfoort, Montfoort. Naarden Utrecht en Wijk —bijDuurstede het Federatief Bestuur den naam gege» ren heeft van Dr. .4 rl «mis-Fonds. Den 15*° Augustus 1907 toch zal het 35 jaar geleden zijn, dat l)r. Alpb. Ariëns de H. Priesterwijding ontving en met voorkennis van den Pastoor yan Steenderen zullen de Nederlandsche Ka;'n. Drankbestrijders hem hunne feestgave kunnen hisrten in do" vorat vnn Iip" It» Ariens-Foiitls Zij zullen hem op die wijze hun dank betuigen voor het onnoemelijk vele. dat hij met Gods genade voor de Nederlansche Katholieke Drankweer mochten ver richten. De Besturen der bij Sobriëtas aange- sloten Diocesane Bonden worden uitge noodigd hun afdeelingsbesturen aan te sporen vrijwillige bijdragen van de leden voor dit doel te innen op de daarvoor in iedere afdeeling meest geeigende wijze. Doch niet enkel tot de Nederlandsche Katholieke Dranbest'ijders leden van Kruisverbonden, St. Anna, Maria, St. Miehmël, en St Paulusvertenigingin ook tot Vereenigingen en personen, die in Dr. Ariëas willen huldigen den Katho lieken Priester, den oud kapelaan van Enschedé, den stoeren werker op het breede veld der sociale actie, richt zich het Federatief Bestuur van Sobriëtas. Het doet dit door middel van de wel willende hulp der Nederlandsche Kath, bladen, voor wie en Dr. Ariëns èn de Katholieke Drankweer geene onbekenden zijn. Op die wijze zullen alle katholieken die zulks willen, deel kunnen nemen aan de totstandkoming van een nieuw Liefdewerk van het Katholieke Nederland. Vereenigingen anclere 'Jan R K. Drankiceerrereemgingen en personen, die of niet behooren tot eenige R. A'. Dranfaceer vereeniging of behalve hunne bijdrage als lid eener R. K. Drankweer vei-eeaiging eene persoonlijke gift voor het Dr. Ariëns-fonds beschikbaar stellen, worden verzocht de voor het fonds bestem de gelden met behoorlijke opgave van naam en plaats rechtstreeks te zenden aan het Secretariaat van Sobriëtas, Stich ting de Stuers, te Maastricht. Het Federaaf Bestuur van Sobriëtas, Ch. Ruys de Beerenbrouck, Voorzitter. Henri Hermans, Secretaris. Maastricht, October 1906. Hier volgen de namen der Venraysche jongelingen, die Woensdag alhier hebben moeten loten voor de Nationale Militie. 1 Verhaag A. H. 2 Hendriks M. 3 Van Lievop J. H. 4 Thissen J. L. 5 Claassens Th. G Wismans J. M. H. 7 Lammens J. 8 Cremers J. H 9 Janssen W. H. 10 Van den Boogaard H 11 Martens G. W. 12 Van Oer ven P. J. 13 Rongen P. J. H. 14 Hoogeveen A 15 Janssen P. A. J. 16 Poela J. K. 17 Janssen P. A. J. 18 Lucassen L. Joh. 19 Wismans H. 20 Michels P. J. H. 21 de Bruini M H. 22 Wintels Th. G. 23 Van Hoof P. A. 24 Kurvers A. 25 Janss n Chr. W. 26 Tonnen A. 27 Van Treeck J. 28 Beerkens F. Th. 29 Goramans A. H. 30 Spreeöwenberg J 31 Steegh P. J. 32 Rongen J. 33 Ewals G. 34 Remmen J. L. 35 Janssen P. A. J. 36 Enckevort P. G. 37 Linders J. 38 Thielen .T. H. 39 Van Heidon A. J. 40 de Lauw L. 41 Crispin J. W. Th. 42 Weibeis J. 43 Gommans M. H. 44 Van den Hoogrnkof J 45 Achten A. 46 Van Boven M. 47 Verbeek J. H. Th, 48 Loenen B J. H. 49 Janssen M. 11. 50 Wismans J. 51 Emons P. .1. 52 BisterveldsJ H. 53 Smits H. J. H, 51 Haenraets H 55 Vermeulen J. H 56 Oudenhoven J. H. 57 Fonck M. V- 58 Litjens M. H. 59 Van Mil J. F. Tn. L (broederdiemd) (nroedei dunst) Declaim-) (broederdienst) (reclame) (te klein) (broederdienst) M. (broederdienst) (broederdienst) (broederdienst) VENRAY, 27 October 1906. Posterijen. De Directeur van het Post en Telegraaf kantoor te Venray, noodigt de ingezetenen beleefd uit, om aan de bestellers en de postboden van zijn Kantoor, gedut ende de uitvoering van hunnen dienst, geen bier of andere dranken te willen aanbieden, daar de beambten zich aan ernstige bestraffing blootstellen, als zij van dergelijke aan biedingen gebruik maken. Venray, den 25 October 1900, Dö Directeur, voornoemd, J. EGGINK Dz. Naar wij uit goede bron vernemen zijn door bet Bestuur en Geestelijk advi seur van den R. K, Volksbond stappen gedaan om in de maand November eene groote voorstelling met lichtbeelden te houden in de Muziekzaal, welke dan zullen gegeven worden door eenitre Zeereerw. heeren Professoren uit Rolduc of Roer mond. De toegang tot deze voorstelling zal voor eenieder vrij zijn tegen betaling van een klein entreegeld. Maandag vierde de Ziekenfonds -St. Ludovicus" haar jaarlijksch patroonfeest. Des morgens om 9 uur trokken de leden met hun prachtig vaandel kerk waarts alwaar voor de overledene leden en weldoeners der vereeniging eene plech tige H. Mis werd opgedragen. Na de H. Mis had in het vereeui- gingslokaal bij den heer P. J. Beerkens de gewone jaarlijksche vergadering plaats on werd door den heer G. Potten, Secre- i iris-Penningmeester der Vereeniging, 'okening en verantwoording gegeven van liet geldelijk beheer, waaruit bet volgende bleek Inkomsten f 224,30 Uitgaven f 157,18 Batig saldo f 67.21 Totaal in kas f978.54. De feestdag werd door de meeste leden op gepaste en vroolijke wijze doorgebracht en '8 avonds besloten met eene tractatie van bier en broodjes met worst. Zaterdag werd van uit de gevange nis te Roermond naar die te Zutphen over gebracht, den tot 9 maanden gevangenis straf wegens mishandeling veroordeelden G, E. oud 24 jaren, dienstknecht alhier, om die straf aldaar uit te boeten. Woensdag heeft de loting voor de Nat, Militie plaats gehad, die in Venray heel kalm is afgeloopen. Er werd flink gedronken, de stemming bleef steeds vroolijk en kalm, zoodat de politie geen enkel oogenblik heeft behon-' ven op te treden. Woensia^; w^rd alhier een zilveren bruiloft op recht feestelijke wijze ge vierd. Het algemeen geachte fees'piar, de heeren Mejuffouw V. Fonck Ven ie', herdachten namelijk den dag. waa>op zij voor 25 jaron door den band des huwe lijks vereeuigd werden. Des morgens om 9 uur werd het zilve ren Echtpaar door d*» Fanfare -St. Cecilia" waarvan de lieer Fonck Presi dent is, aan hunne woning afgehaald, en onder opwekkende tonen van eer. sclïoonen feestmarsch nokken de jubila rissen. gevolgd door kiede en en familie naar de Parochiekerk, alwaar ter hunne r Mentis een II, Mis werd opgedmgen. N i de Mis trok de feeststoet in dezelfde volgo-dü huiswaarts aan de woning word het Ziiveien Echtpaar op hartelijke wijze gefeliciteerd door den heer W. Lau'cusse, Directeur van -Cecilia". Talloos wnre-i de blijken van belang stelling, welke het geachte Echtpaar gelurendo den jeheelen feestdag van aNe zijden, mocht ontvangen. Ook wi wenschen het geachte zilveien Paar van har:, toe. dat zij eens met dezelfde op^ewektheiu hun gouden Huwe lijksfeest mogefi "vieren. Zondagavond hal zekere V. alhier het ongeluk op den Mersoloschen weg niet zijn fids in volle vaait met een ander wielrijder in h itsing te komen, met bet gevolg dat V. ernstige wonden aan zyn hoofd bekwam, die do >r Dr. Elleibeck werden verbonden Bjide fi'Isrydeia hadden hunne rijwielen niet verlicht. Een ernstige w..a-schuw ing voor velen. In Je Zilerdagavjnd gehouden ver gadering van de Schu'.'erij -St. Anna" ami liet Eindt, is - liet gildehuis gepacht dooi den heer L.'Oii Verbeek voor f 11.25 Bij het Zondagmiddag gehouden prijsschieten op den doel der Handboog» schut'erij -St. Anoa waren prijswiimers de heeren G, Poels van St. Anna en W. Jacobs van Diana. Door de Piovinciale Staten van Gelderland is een contract gesloten met de Eerw Zusters van Gent, ter verpleging van vroi wriijk? krankzinnigen in het te bouwen vrouwengesticht dat in Jan. 1909 klaar moet zijn. Het vervoer van aardappelen van de omliggende dorpen naar Duitschland Leeft in de laatste dagen zoo'n vaart geno men. dat het bijna niet mogelijk is, om de noodige -g beschikbaar te hebben, teneinde alle beateliiDgen geregeld uiige» voord te k'O;.;'^? Ook de pi j/.en, die besteed worden zyn van di-n a-rd, dat men.g landbouwer in de loekomst nog rueer zorg zal gaan besteden aan de aarJappelenteelt. De oor zaak van deze enorme afname is in hoofd zaak toe te schrijven aan het dit jaar in werkinz getreden toltarief waarbij bepaald is. dat aardappelen belastbaar zijn van 1 Maart tot 1 September. Van het gunstig wedt-r moet dus thans geprofiteerd worden door de Dui'sche groothandelaars, die moeten zorgen dat ze alle beschikbare ruimte ingenomen krijgen, voor dat de vorst invalt. Treedt de vorst in, dan is de verzending afgeloopen en kunnen deze handelaars pressie uitoefenen op de arbeidende klasse door de prijzen zoo hoog Op te voeren als het dien heeren wenschelijk voorkomt, Het gaat met deze belasting helaas als met zooveel anderen, dat de kleine man aldaar er de dupe van is. TIENRAY. Dinsdagavond omstreeks 11 uur viel bij het lossen van eenige run deren G, V. uit Horst van de hooge, losplaats, bewusteloos werd hij opgenomen en naar hotel Vissers overgelracht. Aan het achterhoofd had hij een groote wonde bekomen, en een zijner armen was gebro ken. Nadat hij tot bewustzijn was gekomen werd hij met een kar naar zyn woning vervoefd en onder geneeskundige behandeling gesteld. HORST. Bij koninklyk besluit is aan A. Smetsen, klompenmakersknecht alhier de bronzen eerepenning verleend voor rnenschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift wegens de met levensgevaar verrichte redding van een 9jarig meisje uit liet water van de Gasthuiskuil op 14 Juli 1906. GRIEND'! SVEEN, De directeur-gene raal der posteryen en telegraphie maakt bekend, dat. met ingang van 1 November, Ie Griendtsveen een hulptelepboonkantoor voor het algemeen verkeer zal worden opengesteld. De diensturen zijn op werk dagen van 8 tot 9 voorm., 9.30 voorrn. tot 12 nam. en 2 tot 6.30 nam. (Green- wichtyd); op Z'-n- en Feestdagen geen dienst. BLERIK. Door de gemeentepolitie werd Maandagavond een vermoedelijk aan dolheid lijdende hond afgemaakt, welke reeds een tweetal personen gebeten had. Het cadaver werd naar Utrecht opge zonden. BLERIK. Dezer dagen werd alhier door do gemeen'eveldwachters in de be- wuste dennenbosschen, waar zich voor pl, tn. lijaar een beruchte dievenbende ophield, een handdoek gevonden, waarin zich nog e-mige bedorven boter bovond, die bi p-tald nog afkomstig was van een der verschillende diefstallen door bedoelde bende gepleegd, en aldaar door de indivi duen verborgen. Bepaald zit daar nog heel wat meer in den grond. VENLO. De Commissaris van politie alhier ves'igt de aandacht op het verhuur kantoor van Jean Leenen alhier, en op de handelingen va» diens boekhouder Mai ks. Over hen komen herhaaldelijk klachten in, het'effende het slecht afwikkelen van zaken. GENNEP. Maandag had alhier tei gelegenheid van de nakeirais een ernstig ongeluk plaats. Een meisje zat in een dmaimolentje van den mallemolen Het gevolg was dat ze dol we d. het hoofd te ver buiten liet molentje hield en ver schillende keeren het ImofJ aan een kope ren stang stiet. Bewusteloos werd ze in dokters handen gesteld en Dinsdagmorgen naar de ouderlijke woning overgebracht, OTTERSUM. Dezer dagen werd alhier de heer Th, door een bijensteek aan den enkel van zijn voet getroft'en. Het gevolg was. 'i directe opzwellen van boenen on armen, ja zelfs tot de lippen toe. Een ge «ogenblikken daarna werd de dokter gehaald, die bloedvergiftiging in hoogen g'aad constateerde. De lijder viel tweemaal bewusteloos. S WALM EN. Voor het Gerechtshof te 's Bosch stond Woensdag terecht H. J, B. ontslagen brievengaarder uit Swalmen, door de Rechtbank van Roermond veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf. Het Hof stelle den beklaagde in vrijheid en bepaalde de uitspraak op Woensdag 31 October. LINNE. Uit goede bron vernemen wij, dat de oprichting Van een stoommeelmolen thans difluitief verzekerd is. Woenslag werd de notnrieele acte van oprichting verleden. Het aantal aandeelhouders bedraagt ongeveer 50. WEERT. In de laatste dagen is in de Buulderheide opgemerkt door meerdere personen een manspersoon, die alleen, en meest met een rozenkrans in de band ronddwaalt ove» de heide om bij nadering van nienschelyke wezens, direct zich te verschuilen in de bossehen. De gemeente cn lykspclitie ia er a! eenige malen op ui- geweest, maar telkens wist de zonderling eene goede schuilplaats te vinden. BUDEL. Werd voor een paar weken te Eindhoven en omstreken hondsdolheid geconstateerd en moesten de honden inde nabuiige gemeenten voortaan een muilkorf dragen. Zondag werd ook in dene gemeen te de muilkorvenwet afgekondigd. Reeds zijn een diielal houden afgemaakt lijdende aan die gevreesde ziekte. Maandag zou er in 't naburige Bochult (Belgie) een man, die door een dollen hond was gebeten, onder vreeselijk lijden zijn bezweken. MAASHEES Z D, H. de Bisschop van 's Bosch heeft benoemd tot Rector van het klooster der Eerw. Franciscanes sen te Gemert, de Weleerw. heer W. F. Ëex, kapelaan alhier. De Eerw. heer E. Ch. M. Grips, priester van het Seminarie, is benoemd tot kapelaan te Maashees. Blijkens bekendmaking van de Com missaris der Koningin in N lordbrabant, moeten in de navolgende gemeenten alle losloopende honden, die zich niet op een afgesloten terrein bevinden, gedurende 4 maanden voorzien zijn van een muil korf Maashees, Vierlingsbeek. Sambeek, Boxmeer, Cuyk, Ojloo, Wamoy, Beugen, Oeffeit enz. CUYK. Op de vrye paardenmarkt van Maandag waren aangevoerd ongeveer 50 stuks paarden. Het bezoek van vreemde kooplieden liet te wenschen over. Toch was de handel nog van eenige beteekenis. Er werden een twaalftal paarden verhan deld. De graspaarden waren zeer duur. Tegen den middag was de markt afgeloo pen. DEL'RN E. Het aloude kasteel dag- teekenend uit de 12de eeuw, wordt door den tegenwoordigen eigenaar Baron de Smet van Deurne te 's Hage in zyn oor- 8pronkelijken bouwtrant hersteld. Bereids zijo een achttal Haagsche werk lieden aan de restauratie bezig. MILL. Het bestuur der nieuwe boter mijn, na 's Hertogenbosch en Eindhoven de belangrykste botermijn der geheele provincie, heeft besloten, behalve de boter van particulieren, ook voortaan die der coöperatieve roomboterfabrieken aan te nemen. Hierdoor is de toekomst der myn zoo goed als verzekerd, mede zeer ten genoege der vele neringdoenden, wier zaken door de Zaterdagsche botermijn niet weinig ge baat zijn. HELMOND, Onder den titel -een aan genaam reisje" schrijft men van hier. aan de Maasbode W. v. D. had twee processenverbaal met de justitie te vereffenen: een wegens )achtdelict, 3 dagen, en éèn vo>>r het loopen over eens andeis grond 3 dagen. Door de marechaussee is v. D. naar Roermond overgebracht, doch daar wilde men hein niet opbergen, wijl hy zijn straf tijd in de gevangenis te Eindhoven moest gaan volbrengen. Men nam v. D. weder mede naar hier. liet hein eenige u-en nil- rus'en, om daarna de reis naar Eindho'on 'e aanvaarden. SOM EREN. Een paaid, dat reeds ge- luimen tijd aan eene verzwaring leed en m zijne omgeving een allesbehalve aange- namen geur verspreidde, werd verleden week door een Helraondsch koopman l\ d W. gekocht. Wegens minder goede hoedanigheid werd het dier by nacht ver voerd, waarschijnlijk om uit de handen der politie te blijven. Naar alle gedachten zal dit heerlyk boutje wel voor de worst of iets dergelijks bestemd zijn. Smakelijk eten. TONGELRE. Dat paarden bij goede behandeling vele jaren dienst kunnen doen, bewijst het volgende: Na Zaterdag den heelen dag nog flink gewerkt te hebben, stierf Maandag het paard van don landbouwer Jan Lij ten. Met dit paard en liet vorige te samen hebben Lijten en zijn vader 45 jaren lang de boerdery bewerkt. Voorzeker een vermeldenswaardige zeld zaamheid. UDEN. In onze jongste raadsverga dering werd het verzoek om subsidie ter exploitatie van den ontworpen tram DeurneUden verwopeo. Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch heeft op voordracht van den Hoogeerw. heer Prelaat der Abdij van Berne benoemd tot pastoor te Engelen den Weleerw. lieer H. J. van den Acker, tot assistent te Oud-Heusden en Elshout den Weleerw lieer A. J. van der Mey ten tot kapelaen te Berlicum den Weleerw. heer W. A. van Oorschoten tot kapelaau to Vlijmen den Weleerw. heer P. L. J. van den Heuvel, als opvolger van den "Weleerw, lieer I'. J, van den Crommenacket', ver plaatst als rector van het gestiohi Koningslust" te Helden. Oude mnalH, C, Lucassen te Geertruidenberg vierde verleden week zyn honderdsten veijaardag en ontving daarby ook een felicitatiebezoek van den 103jarige C. Dubbelman uit Uoo- ge Zwaluwe. De oude bezoeker werd haast nog meer gevierd dan de jubilaris een feestcommis sie haalde hem van den trein, de burge meester verwolkomde hem met een speech en per rytuig omringd vau een muziekkorps werd hij naar zijn ouden vriend gebracht. De smokkelhandel in varkens naar Belgie neemt in de laatste dagen in die omgeving een grooten omvang aan. Dagelijks, vo.ral des nachts worde» een groot aantal krulstaarten do grens ovorgevoerd en het gelukt veelal deze op een veilige plaats te brengen. Deze week echter zijn de smokkelaars er minder goed afgekomen. Door de Belgische douaniers zijn niet minder dan drie aan- houdingen gedaan, waarbij 26 varkens in beslag werden genomen, benevens een paard en een kar. Aardappelen. De handel in aardappelen was in Maas- en-Waal in de laatste dagen levendig. Men besteedt voor lange Wolkammers f 3.50. voor Thomassen f 3, voor Eigen heimers 1 2.40, voor blauwen f 2, voor Belgische rooden f 1.90 per H,L. Er zyn veel aardappelen en de hoedanigheid is uit muntend. Opheffing van dienst. De Staatscourant bevat den volgenden staat van Militieplichtigen, aan wie, op grond van de derde, in verband met de vierde zinsnede van ait. 113 der Militie- wet 1901, bij Kon. besluit van 17 dezer, ontheffing is verleend van den werkelyken dienst, welken zy in dit jaar ingevolge art. 111 der genoemde wet gehouden zyn te volbrengen, Johannes Hubertus Josephus Meuffels, Maastricht. 2e reg. infanterieAlphons Willem Hoogeland, Roermond, id Theo- dorus Johannes Ghyssen, Cuyk en St. Agatha, 6e id. Peter Versfraaten, Qpfoo c. a. en Wanroy, id.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2