Wtekblai voor fliEAT Russische toestanden. Eens maar nooit weer. Verbetering van verwaar loosde graslanden. ZATERDAG 20 OCTOBER 1906. ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 42 Uitgever W. A. Van den Munckhof, Vern-ay. Feuilleton. Landbouw. MELKNOOD in Duitschland. Abonnementsprijs per kwartaal. voor Vknrat 50 c. (ranco per post 65 c. voor het buitenland by vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Prijs der Advertentiën: van 1 4 regels - 20 c. elke regel meer 5 c, letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. Slot. Zoolang fieu revolutionair het volk spreekt over recht-voor-allen vrijheid van denken, gelijkheid, verbetering van zijn lot en omver werping der regeering is alles goed maar wanneer hij de onvoorzichtig heid heelt te zeggen, "En dan zullen we den Tsaar afzetten(, heeft hij bij hei volk totaal afge daan. De Tsaar is in de ooger. van den rechtgoaarden Rus onaantastbaar. Men zou als men van de ver schrikkelijke moordtooneelen en anarchischo daden in Polen hooil, geneigd zijn, ze aan te zien voor uitingen van de beweerde algemoene revolutionaire beweging. Dit zou onjuist zijn. 'in Polen heerscht nl. een eigen aardige toestand. De Pool beschouwt zich als West- Europeaan en ziet met groote min achting neer op den Rus. als zijnde van een ander ras, Zijn eenig ideaal is de autonomie van Polen. Zijn revolutionaire beweging is dus als een onafhankelijkheidsoorlog te beschouwen. Evenwel, ook in deze beweging ontbreekt een fundamenteel systeem, zoodat zij tot niets schijn te zullen leiden. De Jod<m wakkeren deze bewe ging aan, die met groote hardnek kigheid nu reed8 meer dan twee jaar lang wordt gevoerd, De gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven. Lodz. Warschau en verder alle industrieplaatsen tot Graditz toe zijn heden ten dage ge heel geruïneerd. Centraal Rusland dat een afnemer is van de Poolsche industrie, lijdt onder dezen toestand niet. Het stil liggen der Poolsche industrie kwam ten goede aan andere deelen van Rusland. De industrieelen in Moskou en die in de bekende fabrieksplaats Lanno- wo Wosnessensk bv., profiteerden er van door meerderen afzet hunner producten. Dat de beweging in de Oostzee- provincies eveneens een nationaleIelkaar waar het natuurlijk op onafhankelijkheidsbeweging is. werdaangelegd was dan ontstond er reeds meermalen in Het Vaderland" betoogd. De Baltische adel heerscht er nog op middeleeuwsch despotische wijze vandaar de vaak bloedige oproeren der geknechte bevolking, die in do heerschende agitatie een welkom voorwendsel ziet, zich van de gehate dwingelanden te ontdoen. Ook het godsdienstverschil de overgroote meerderheid der Letten en Esthen in Lutorsch en het taalverschil, zijn even gereede aan leidingen om het volk van de Russen te onderscheiden. Generaal Orlof heet in die provin cies op wreedaardig afloendo wijze de rust hersteld. In de laatste jaren heelt de eertijds oppermachtige, on nog steeds op alles zwaar drukkende bureaucratie veel van haar macht ingeboet. Slechts een constitutioneel minis terie, zooals Rusland zal verkrijgen, kan aan dien door ongezonden toe stand een einde maken, Nog heden ten dage is het voor een handelaar of industrieel onmogelijk de ondenk» baar langzaam werkende ambtenaren van wie hij voorgeschreven paspoor ten of vergunningen moet ontvangen tot meerderen spoed te bewegen, dan door discretelyk aangeboden ge« schenken, doch ook deze wantoe stand is in het buitenland maar al te goed oekend. Een andere uiting van het verdor ven ambtenaarselement zijn de «pogroms" of moordpartijen, Het zou echter verkeerd zijn te den kon dat deze (koor de regeering worden georganiseerd. In verreweg de mees te gevallen is men tot de slotsom gekomen, dat het verschillende cote ries van ambtenaren zijn, die, buiten de regeering om, dergelijke gruwel daden op touw zetten. Na 30 October hielden de vooruit strevende partijen in alle groote steden van Rusland, uit pure blijd schap over het manifest van den tsaar processies met vlaggen en opschriften in de straten, De politie belette deze niet, doch zij organiseerde een contra-optocht met nationale vlaggen en groote por tretten van den keizer. Ontmoetten die inenschenstoeten Op dit oogenblik hoorde men stommen in de voorkamer. Dokter Railing, de be roemdste geneesheer der stad word binnen gelaten, vergezeld van don hofapotheker en Dr. Schoning. «Ik moet op liet dossier laten aan- teekenen, dat de opper-regisseur Wachter leeft, zeide dr. Railing en lachte luid. «Is het mogelyk vroeg de officier. «Niet mogelijk, doch waar, nntwoorddo de docter. «De heer Wachter werd ziek van erger- nis, die hij zich zeiven had berokkond. Hij dacht oremor-tartari te drinken, maar het was een braakmiddel, daar de keuken meid een verkeerd zakje had genomen. De opper regisseur, die geon braakmiddel'jes verdragen kan en het bovendien voor cremor-tartari hield, vroeg wie bot water had gemengd. Hij hoorde dat mijnbeer botsing, or ward door iemand ge schoten, en het sein voor don massa moord was gegeven. In den laalsten tijd komen nog steeds pogroms voor, maar zij zijn dan gewoonlijk tegen de Joden gericht. De algerneene indruk van den tegen woordigen toestand en de toekomst van het rijk kan als volgt worden geresumeerd liet kolossale nog voor geen tiende deel geéxplo- teerde Russische rijk, dat de enorme financië'de verliezen van den Japan oorlog en de ontzoltei da werksta king zoo goed heeft kunnen door» staan, dat bijna geen blissemenltn voorkwamen, waar handel en industrie tegenwoordig weer groeien en bloeien als voorheen, dat land, waarvan do begrooling loopt ovei een bedrag van 'twee milliard heeft een zoo kolossale financiëele draag» kracht, dat een Staatsbankroet ondenkbaar moet women geacht. Wanneer de aanstaande volks vertegenwoordiging le regeering bijstaat, om gestadig tan verbete» ring te brengen m e. dringend verbetering "behoevende, ambtenaars kaste en haar aandacht ijverig wijdt aan de noodzakelijke ontwik* keling van het volk, is er geen reden om aan te nemen, dat het Russische rijk niet een toestand van rijkdom en bloei tegemoet gaat. Otto in de keuken geweest wa3 011 zich diens verwijten herinnerend, had hij door pijn gekweld, zich voor vergiftigd gehou den en daardoor verviel hij in een soort van doodskramp. Do docter besloot zijn verklaringen «Mevrouw Wachter was mot haar oudsten zoon-op reis en daar ik niet thuis was, zond de dochter, om den eersten don besten dokter, die helaas een valsche diag nose stelde. Het arme meisje werd van schrik zelf ziek en daardoor liet men den doodo rustig in bed liggen om zijn zieke dochter to helpen, Hedenmorgen is mijn- heer Wachter ont waakt en belde tot groote verwondering en schrik om zijn ontbijt. «Verschillende punten zijn mij nog niet duidelijk, zeide de offioioi langzaam, «Veroorloof mij. u alles uit te leggen, antwoordde de dokter. Ik heb natuurlijk do dienstboden van« den heer Wachter ondervraagd. De oude keukenmeid hield vol dat zij cremor- tartari in hot glas gedaan had. Ik verlang de dio zoogenaamde cremor to zien en in mijn bijzyn deed do keukenmeid dekast Nu de wintermaanden voor de deur staan, en de boer straks de grootste drukte achter den rug heeft, is er tijd om eens te denken aan het verbeteren vau zijn slechte graslanden. Vele perceelen groenland worden gevonden, die geheel aan de natuur worden overgelaten en waarvan de opbrengst dan eok zoo goed als niets beteekent. Weinig en slecht hooi, ziedaar wat ieder jaar binnen» gehaald wordten toch kan men open, doch was niet weinig verwonderd, zes poeders 111 plaats van vijf te vinden, daar or volgens hare vaste verklaring slechts vijf uit do apothoeje waren gehaald. Het kamermeisje kwam nu bedeesd ver klaren, dat zij eergisteren in de gang een pakje poeder had gevonden en dat in de kast had golegd, daar zij dacht het ver loren te hebben, «Dat zal dan liet poeder zijn, dat ik voor de muizen had bestemd, riep Otto, ik kon het nergens vinden. -Ta, dat zal het zijn. bevestigde de apotheker. Nu vraag ik het woord. In mij 11 apotheek mag zonder voorschrift van 0011 geneesheer geen vergif afgegeven worden en daarom verwonderde het mij zeer, dat men in de stad vertelde, dat het vergif bij mij gekocht zou zijn. Ik onder vroeg do bedienden on toen vernam ik, dat mijn leerling in plaats van muizenvergif uit aardigheid oen braak middeltje gegeven had, daar hem het opgewonden golaat van mijnheer Otto opviel. Allen lachten, zelfs over het bleeke ge laat van Otto vloog een lachje. met betrekkelijk weinig koste» aanzienlijke verbetering aanbrengen. Door de zode te scheuren en een mengsel van gras- en klaverzaden uit te zaaien heeft men getracht slechte groenlanden in betere condi» tie to brongen. Toch voldeed dit niet aan de verwachting, die men er vau koes» terde. De stuk gèsneden zode bleek geen geschikt kiembed voor het uitgestrooide zaad. De aanslag was dan*ook niet schitterend en wat nog ontkiemde verslikte door de sterke ontwikkeling der oudo grassen. Beter voldoet de bezan» dingsmethode. Men gaat als volgt te werk, Is de zode taai en dicht dan is het nuttig en zelfs noodzakelijk die oude zode stuk te scheuren. Hiervoor gebruikt men een kettingegge ook wel een raesseneg. Is men er mee klaar dan strooie men van de aan te wenden hoeveelheid kalk de helft uit een 15 II.L. zal wel voldoende zijn. Nu volgt het bezanden. Door het graven van slooten en greppels moet men met 't verkregen zand hel land een cM. of 5 op te hoogen. Een dikkere zandlaag te gebrui» ken, zeg maar een laagje van 10 cM. is niet aan te raden. Men stopt dan de oude zode te diep weg en de ondervinding heeft reeds geleerd, dat men in die ge» vallen veel zwaarder moet bemesten. Een 5 cM. dikke zandlaag be» schouwt men voor de beste. Is het belanden afgeloopen dan volgt de bemesting. Daar we reeds de helft van de kalk tusschen de oude zode uitgestrooid hebben, rest ons nog het geven van een 15 ILL. kalk Verder 1000 K.G. slakkenmeel met 800 K.G. kaïn iet. Deze werkzaam heden kunnen in de wintermaanden uitgevoerd worden, zoodat het land ir. het voorjaar kant en klaar ligt, als de tijd voor 't uitstrooien der gras en klaverzaden gekomen is. Met een mengsel van 35 K.G. per H.A. kan men wel volstaan. Men zaait bijv. uit. 3 K.G. per H.A. 3 K.G. 6 K G. Engelsch zaaigras 9 K.G. Beemdlangbloem 4 K.G. Ruwbéemdgras 2 K.G. Vossestaart 2 K.G. Kropaar 2 K.G. Veldbeemdgras 3 K.G. Kamgras 1 K.G. Na het zaaien rest ons nog het uil strooien van een 250 K.G. chifi. Daarvan strooie men de helft met het zaaien der gras en klaverzaden en de rest als de zaadjes ontkiemd zijn en 't kopje boven het zand ste ken, Het is natuurlijk duidelijk, dat het weer voor 't slagen der ontginning eer. groote rol speelt. Is de eerste snede gemaaid dan doet men goed- nog een 100 K.G. chili per HA. uil te strooien. W. Roode klaver Bastaard klaver Witte klaver Niet slechts de vleeschprijzen, ook de prijs van de melk stijgt on» rustbarend bij onze oostelijke na buren, Weer vraag en aanbodkwestie. Er wordt te weinig tr.elk gepro» duceerd en ingevoerd. Geproduceerd de Duitsche agrarische bladen mogen 't logen» straffen, zooveel ze maar willen omdat de dure veevoederprij zen van voor twee jaar en de vleeschduurte van de beide laatste jaren er toe hebben geleid, veel melkvee van de hand te doen en ook zelfs veel kalveren aan de slachtbank te offeren. Vóór dat jonge kalfjes groot zijn geworden en melk geven, gaat er natuurlijk een tijdje heen. Ingevoerd omdat de zuivel» landen in de buurt, Holland en Denemarken, voor boter goede prijzen kuunen maken. En dus de melk liever hiertoe benutten, dan zich al de moeite op den hals ta halen, die gepaard gaat met het in 't groot leveren van melk aan de tegenwoordig gestel» de eischen van hygiëne voldoende. Grenzen open, Duitschland, eischen de bladen «Gij zyt vrij mijnheer Otto, zeide de officier hoil'elijk, ik betreur hot dat gij zulk eeo logies gehad lieht. Do dokter zeide eenigzins scherp «Ik zal u in mijn rytuig naar huis laten brengen mijnheer Otto. want ik zie dai gij moeielijk loopen kunt. Men schijnt u, trots men u slechts als verdacht in bewaring had, niet eens voedsel gegeven to hebben." De officier trok een beteuterd en verlegen gezicht en zeide «Dokter wanneer men in aanmerking neemt wat mijnheer Otto zelf geschreven heeft, en de rechter gaf den dokter het beschreven vel papier. Daaromtrent kan ik ophelderingen geven zeide Dr. Schoning lachend. Die goede Otto wilde een moordroman schrijven en dit is er het begin van. Een half uur later zaten do twee heeren in Schonings gezollige kamer aan een heerlijk diner, waar voor de oppar-regis- sour eenige flesschen rijnwijn had laten brengen. Deze deed zijn lest het den armen zanger aangedane onrecht weder goed te maken en nadat Otto van de geleden ontberingen hersteld was, trad hij als Max in de Ereischutz op. Ieder had medelijden met den vervolg den onschuldige, en daardoor werd onze zanger met een hartelyk doch welverdiend applaus beloond. Het gevolg hiervan was een piachtig engagement bij het hoftheater. «Gelukkige kerel, riep Schoning. Gij hebt voor je niet tot stand gekomen no velle meer gekregen dan de beste schrijver voor tien stuks. -Zonder die poging soudt ge heden nog op een engagement zitten wachten. ■Nu ja, antwoordde Otto, maar toch zou ik voor oen herhaling van die ge. schiedenis hartelijk bedanken. Dat was eens maar nooit weer. EINDE. PEEL MAAS

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1