Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Burgerlijke Stand. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Een verstandige bepaling wordt in bet reglement opgenomen nl. dat geen varken meer ia het fonds zou opgenomen worden of het moest in geënt zijn met het serum tegen de vlekziekte. De varkenshouders en dus ook het varkensfonds worden met tegenspoed bedreigd, nu zich op verschillende plaatsen de vlekziekte onder de var kens begint te vertoonen. Indien men nu maar zoo verstandig was, gebruik te maken van de r.ieuwe voorbehoed middelen welke de wetenschap aan de hand doet, maar velen makon bezwaar hun varkens met het serum te later, inenten. Duidelijk is 't hoe deze raenschen met bun gemoedsbe zwaren bloeiende varkensfondsen naar den grond kunnen helpen. Zoodra het maar eenig offer kost, hetzij lichamelijk of geldig, zijn vele landbouwers niette vinden, om van de lessen, welke landbouwleeraten en andere deskundigen jaarlijks in hun voordrachten komen geven, ge bruik te maken, zegt de »A. Ct.". Al iB het nog zoo verkeerd, zij blijven liever bij het oude. Als het jonge geslacht op de scholen met het ge wone onderwijs ook van de lessen der laudbouwleeraren profiteert en zich die inprent, is er hoop dat met den ouden sleur gebroken wordt. Terti*. lVe*pw Miiiversfuk. Voor Wielrijders Herziening der Armenwet. Uitzetting. Een brief van het slagerftltneehije. Burgemeester eu Wethouders Burgemeester en Wethouders De Secretaris, Geboorten. Steri gevallen. Kerkelijke Diensten Je Venray. Parochiekerk. Paterskerk. Boler- en Eiermarkten. VENRAY. 6 October 1906. Maandag 8 October zal kerkelijk gevierd worden het zilveren feest van den Zeer E9rw. Pater Engelbertus Engels, Prefect aan het Gymnasium alhier. Door de Studenten is naar wy vernemen, dit feest tot een lateren datum uitgesteld. Het zal voorzeker den algemeen ge» achten jubilaris op zyn zilveren feest niet aan blijken van belangstelling ontbreken Zateidag verspreidde zich de tyding. dat de Weleer», heer U. P. H. Toebosch, door Z. I). H. Mgr. Drelimanns was be noemd tot kapelaan aan O. L. Vrouwekerk te Maastnicht. Noode zien wij dezen goeden kapelaan uit ons midden gaan. In de 4 jaren dat z.e. in oss nndden werkzaam is geweest, beeft htj iéder* liefde en hoogachting verwerven; als dir&e» teur der H, Familie was hij vol yver en loewydiag voor de eer van O >d; als ad viseur van den Boerenbond, een trouw raadsman; als voorstander van den R. K. Volksbond was zijn streven verdienstelijk op sociaal gebied; als medeopriohter van de R. K. Leesbibliotheek »jn wy hem veel dank verschuldig. Dat Gods mildste zegen op hem ruste in zijn nieuwen werkkring en dat zijn arbeid door Hem moge gezegend worden is voorzeker de wenech van ons allen. De Rechtbank te Roermond veroor deelde Dinsdag o. a. G. E., dienstknecht te Venray, tot 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest, wegens gepleegde mishandeling ep P. J. E. te Merselo. By voldoende deelname zullen in den loop van dezen winter zuivelcursussen gehouden worden te HorstSevenum, Helden, Sittard, Meerssen en Roermond. Eventueele deelnemers aan deze cursus sen moeten zich voor 15 October a. s. aanmelden bij den heer J. Ament, zuivel» consulent te Roermond. De Zeer eerw. Pater Fr. Ariaens van bet Missiehuis te Steyl droeg verleden Zondag in onze Parochiekerk alhier zijne eerste H. Mis op. Van ieder huis in de buurt wapperde de Nationale driekleur. Voor de woning hadden de buren een prachtigen eereboog opgericht, waar tus» schen groen en bloemen een toepasselijk gedicht prijkte. Ten half tien ure werd z. e. afgehaald door de fanfare «Euterpe" aan bet ouder lijke huis en begeleid door een talrijke familieschare en gevolgd door vele belang stellenden, De plechtige H. Mis nam r>u een aanvang, met diepe eerhied en ontroering gevolgd door de groote aehare bloedverwanten en aanwezigen. Na het Evangelie beklom de Zeer eerw. Pater Bentivolius Hanraets den kansel en hield een welsprekende rede over de verhevenheid van bet Priesterschap, Na de H. Mis trok de s'oet in dezelfde volgorde, begeleid door de liefelijke tonen der fanfare huiswaarts, waar de jeugdige priester werd gefeliciteerd door den beer J. Verheugen Sr. De Zeer eerw. Pater dankte allen recht hartelijk voor de oen hem by dece gelegenheid bewezen. Van alle zyden ontving de Feesteling en zyoe familiebetrekingen dien dag vele bewijzen van belangstelling. Morgen Zondag, onmiddelijk na hot Lof in de Parochiekerk, zal de R. K. Volksbond in de Muziekzaal vergaderen. De leden worden dringend verzocht deze vergadering by te wonen, daar eenige belangrijke punten zullen behandeld worden Door het Centraal Bureau der Limb. Katholiekendagen zal een adresboek wor» den uitgegeven voor het vereenigingsleven in Limburg. Zondagmiddag hield de Schutterij -St. Anna" aan het Eindt alhier haar jaarlyksch koningsvogelschieten. Oadanks de tairyke goedgemikte schoten slaagde men er niet in den vogel heel en al van tyne hooge standplaats af te krijgen. Morgen Zondag zal wederom opnieuw om het Koningschap gekampt worden. Woensdagmiddag vergaderden de onderwijzers van de Afdeeling Venray, arrondissement Gennep, in de school te Leunen. De Voorzitter opende ten ruim 3 uur de vergadering. De notulen der vorige vergadering werden niet voorgelezen wegens vertrek van den Secretaris A. P. H. Dorksen, benoemd tot onderwijzer te Clinge (Zeeland) In deze vacature werd voorzien door de benoeming met bijna algeraeene stemmen van den heer M. Strik, onderwijzer aan de dorpsschool. De Voorzitter gaf eenige nieuwe werken op voor de arrondissements-Bibliotbeek Ook werden de kaarten ingeleverd van den R. K. O. B., waarop moest gestemd worden over voor of tegen wijziging van de art, 5 en 10 van het Huish. Regle ment. Na nog over eenige punten gedis cussieerd te hebben, werd de vergadering ten half 5 door den Voorzitter gesloten. De 5 volgende vergaderingen worden gehouden in de dorpsschool. Deze week zijn de lessen aan de Gemeente-Teekenschool te Venray, onder leiding van den heer Ypes, weer begonnen met 6 leerlingen. Naar wij vernemen zal de beer L. vau Bergen uit Roermond, op 1, 2 en 3 December a. s. in de Muziekzaal alhier bioscopische voorstellingen geven. De Familie Stïps, welke reeds van oudsher gunstig bekend is op muzikaal gebied. *al iu den a. s. winter alhier waar schijnlijk eene Soiree Muzikale geven. Een correspondent uit Venray, echryft aan de V. C. Naar wij vernemeu, zijn de onderhander- lingen reeds zoo ver gevorderd, dat met eenige ekerbeid kau gemeld worden dat hiet wok eea kraak zinnigaugetüeht voer vrouwen zal worden opgericht, onder beheer der Zustors van Liefde uit Gent Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmans, Bisschop van Roermond, heeft benoemd tot kapelaan bij de O. L. Vrouwekerk te Maastricht den WelEerw. Heer H. P. H. Toebosch, kapelaan te Venray tot kapelaan te Venray, don WelEerw, hear A. J. H. Lenders, kapelaan te Nederwaert tot vice-rector der Congregatie van den H. Jozef te Heerlen, den WelEerw. heer P. H. Driessen, kapelaan te Horst tot kapelaan te Horst den WelEerw. heer H. Ch. Jaspers, kapelaan te Reuver tot kapelaan te St. Odiliënberg den WelEerw. heer J. Schram, kapelaan te Well tot kapelaan te Well den WelEerw. heer J. A. K. Hoomans, kapelaan te Vlodiop tot kapelaan te Middelaar den Weleerw. heer G. H. J. Gerards, kapelaan te Wans8um. HORST. Gedurende de laatste week werden alhier ten nadeele van S. en V. respectievelijk f 30 en f 25 ontvreemd, Deze diefstallen hadden beiden overdag plaats. WELL. Voor de tijdelijke waarneming van het nieuwopgerichte grenskanteor Wellsche but is aangewezen de kommies 2e klasse P. A. Heidens van Arcen. BERGEN, De raad der gemeento heeft f 600 als jaarlijksche toelage vastgesteld voor een geieesheer. die zich eventueel in de gemeente wil vestigen. Aan rijk en provincie werd door de gemeente elk om f 400 subsidie gevraagd. De hoofdinspecteur der volksgezondheid, dr. Woltering, adviseerde Ged. Staten van Limburg aan het verlangen der gemeente te voldoen, daar de gemeente Bergen, een plaats van 5000 zielen, geheel verstoken is van geneeskundige hulp, welke in geval van nood moet ontboden worden uit bet aangrenzende Gennep. Boxmeer, Vierlingsbeek of Venray, terwijl de laatste twee gemeenten bij hoogen waterstand of bij ijsgang in de Maas niet te bereiken zijn. Daar de Minister van Binnen!. Zaken een subsidie van f 300 van rijkswege heeft toegezegd met uitzicht op continuatie adviseeren Ged. Staten, den Provinciale Staten in de zitting van 18 dezer ook f 300 subsidie te willen stemmen. ROERMOND. De arrondissement^, rechtbank alhier veroordeelde den dader van den rnoora te St OÏilienberg tot b jaren gevangenisstraf. De eisch van hel O. M. luidde 8 jaar. SITTARD, Men meldt van hier Maandagmiddag had alhier een ongeluk plaats, dat nog betrekkelijk gunstig is afgeloopen, De gebouwen der firma Thlssen wolke u.*i tijdelijke vestiging van het Bisschoppelyk College besterad waren, en dio tot dit doel verbouwd werden, stortten onverwachts in, waardoor eon tweetal ar beiders gewond werden, waarvan een zekere G levensgevaarlijk. De opening van bet nieuwe leerjaar, welke bepaald was op 15 Octobor a. s. zal hierdoor wolliciit worden uitgesteld en een ander gebouw moeten opgezocht wor- deu. EINIGHAÜSEN. Maandag had al hier de plechtige wijding onzer nieuwe kerk plaats. Reeds Zondagnamiddag te 3 ure arri veerde Z: I). H. Mgr. Drelimanns, Bis schop van Roermond, vergezeld van den -hoogeer*. Dr, Mannens, president van het Gr ot Seminarie aldaar, te Sittard. Aan het station werd Z D. II. opgewacht door den ZeerEerw heer Pastoor Janssen, a.bier benevens Je fietsclub en de ruiterclub van ons dorp. De president der luiterclub, de heer Kruk, heette Monseigneur welkom en nu trok men dorpwaaris. Aan de grens van het dorp stond opgesteld de schooljeugd roet hare onderwijzers, een groot aantal herdertjes en kruidjes, de fanfare, bene vens eene ontelbare menigte toeschouwers, Hier word door hei dochtertje van don heer Dohmrn aau Monseigneur, ouder het opzeggen van een lief versje een ruiker aangeboden. Daarna trok men door de smaakvol versierde straat naar de pastorie, alwaar Monseigneur door den beer Pluymakers, ond< wijze alhier, als president der fiets club de. gelukwenschen dei parochianen wer-len aangeboden. By de plechtige wijding op Maandag weid Monseigneur geassisteerd door Dr. Mauritius, president van het Groot Semina rie en den Weleerw. heer Arnolds, pastoor te Duchten, benevens eenige heer en Gees telijken uit den omtrek, Voor de plechtige Hoogmis, die ten half 12 werd opgedragen door doo WelEerw. heer Lumens, kape» laan te Maastricht, geassisteerd door de Eerw. kee.eri Notermans, professor aan het Pro-gymnasium te Sittard en Kusteis kapelaan te Geulle. alle drie zonen van grnighanseo, hield Monseigneur eene toespraak jl A de aanwezigen, waarin hij prees dén rjver en jen godsdienstzin der parochianen van Einighausen ep tevens hulde bracht aati onzen beminden herdut', aan wien men de totstandkoming der nieuwe kerk verschuldigd is. Zoo heeft onze nieuwe kerk ten volle hare voltooiing bereikt en staat zij daar als 'n pronkstuk van architectuur, de bewonde ring opwekkend van elkeen, die haar komt bezoeken. ROLDUC. Aan het gymnasium alhier is dit jaar eene klasse geopend meer speei- aal ingejicht, voor die studenten, welke zich later wenscben top te leggen op de notariëele studie. VIERLINGSBEEK. Naar wij vernemen kan de opening van het hulptelegraaf en buiptelefoonkantoor alhier over enkele dagen worden verwacht. DEURNE. Het theoretisch geneeskun dig .ejcamen is te Amsterdam met gunstig gevolg afgelegd door den heer L. J. H. H, Crooacb van hier. BOXMEER. De directeur generaal der Posterijen telegrafie maakt bekend, dat, met ingang van 9 October, het post en telegraafkantoor alhier mede voor den rijkstelefoondiensf wordt opengesteld. CUYK. In de maandagavond gehogden vergadering is tot Voorzitter der afdeeling Cuyck van de R. K. Kiesvereeniging »Gra- va" gekozen de heer P. van den Bosch ter vervanging van den heer P. J. de Haan, die naar Udon is vertrokken. OSS. Circa 50 winkeliers te dezer plaatse hebben besloten des Zondagsna middags te sluiten. De Propagandaclub van de Hanze zal hun en ook aan de an dere winkeliers, die dit goed voorbeeld willen navolgen, gratis een bordje ver schaffen met -Zondags-namiddags geslo ten teneinde dit in de sluitingsuren voor het winkelraam te hangen. EINDHOVEN, Men schrijft van hier aau de Msb. Sinds eenige weken is tusscben patroons en werklieden eener fabriek alhier, eene loonkweetie hangende. Hieromtrent hielden de besturen der vereenigde sigarenfabri kanten, der R. K. tabaksbewerkers en van den Internationalen sigarenmakersbond eene vergadering, waarin door de patroons eene verhooging van 2 cent op 2 merken en van 1 cent op 3 andere merken werd toegelaten, terwijl voor sommige soorten meerdere vormers werden toegestaan. In de hierop gehouden vergadering der arbeiders is met groote meerderheid op het voorstel der patroons niet ingegaan, begrijpelijk is het dat het verloop met spanning wordt verwacht, daar deze indus trie van te groote beteokenis is voor ouze stad en bet meerendeel der arbeiders hierin werkzaam is. Het is bekend dat de boteroorlog hier nog steeds wordt gevoerd en dat de vroeger gedane stappen tot vrede afstuiten op de voorwaarden, door de kooplieden gesteld. Thans hebben de kooplieden ver zocht. en wel zonder eenige beperking, de mijn te heropenen, en zich bereid verklaard op de oude wijze daar weder hunne inkoo- pen te doen. Het antwoord van den coöperatieve mijn van den Chr. Boerenbond wordt met belangstelling tegemoet gezien. HELMOND. P. v. d. L. bakker te Mierlo Hout. zou Woeusd. vroeg opstaan om met de begrafenis zijner zuster te gaan die Zondag plotseling overleden was. Toen men P. v. d. L. ging wekken om op te staan, vond men hem dood te bed, Maandags, e. zal een zoon van P. v. d. L. in 't huwelijk treden., om dan naar Ned. Indië te vertrekken, waar hij debe trekking van hoofd eener school moet aanvaarden. STRATUM. Zaterdagmiddag werd alhier een hond, lijdendo aan hondsdolheid afgemaakt en hetcadrver opgezonden ter onderzoek naar Utrecht. Twee personen, de veldwachter van Stratum on een per soon uit Eindhoven, zijn door den hond gebeten, en stelden zich onder behandeling van «en geneesheer, die het raadzaam achtte, dat zij zich naar Parijs begaven, om verder te worden behandeld. De heer W. uit Eindhoven is reeds Zondagmorgen vertrokken en de veldwach ter uil Sliatum is Maandag vertrokken. Te Eindhoven werd Zaterdagavond een hond. die ook was gebeten, door de gemeentepolitie afgemaakt. Naar men verneemt moeten in de ge meente Stratum verschillende honden ook zijn gebeten. Een bevelschrift dat de bonden in Stra tum en Eindhoven gedurende 4 maanden moeten voorzien zijn van een ruuilkoif is reeds afgekpndigd. Naar de verneemt, is de Eerw, pater G v. d. Jflson u t Amerika reeds op de terugreis. Iu deze maand wordt hij nog in het vaderland feryg verwacht. Middenstand. Wij lezen in de S'aatsbegropting Een Rijksbureau tot het doen onder zoeken van handels waren en gebruiksar tikelen, uiede naar bet verlaugen van den Bond van Handeldry venden en iudustriee- len Middenstand zal worden opgericht ten einde winkeliers en klein-industrieelen do gelegenheid te geven bun handelswaren en gebt uikaaitikeleu te doen onderzoeken en ook om over aangelegenheden, baar be- dryf betreffende, eventueel de noodige technische adviezen te kunnen inwinnen De bedoeling is, de onderzoekingen kosteloos te doen geschieden en door bet voorgestelde Bureau wordt geenszins vooruitgeloopen op een eventueele levens middelenwet. Het niepwe nikkel stuiverstuk zal een gladden rand hebben en als beeldenaar, aan de voorzijde de Koninklijke Kroon boven het woord -Nederland" op een lint tusscben eikentakken, waaronder liet jaar tal en op de keerzijde de waardeaan- duiding 5 cents tusscben twee oranjetak ken. Met 't oog op 't steeds toenemende drukke verkeer op den straatweg Arnhem—Ny* mogen, wordt streng door de politie toege zien op de naleving der wet waarbij is bepaald, dat de fietsrijders licht op moeten hebben. N'u doen zich bijna dagelijks gevallen voor, dat wielrijders by e<» bekeuring, val8che namen opgeven, o. a. Zondag voor 8 dagen 4 tegelijk- De burgemeester van Eist beeft nu aan de politie gelast, van hen, die zonder licht rijden, de fietsen in beslag te nemen deze kunnen dan den volgenden dag weder worden teruggehaald, mits de eigenaar eep bewijs overlegt van den burgemeester of commissaris van politie zijner woon plaats, waaruit zijn naam blijkt. Woensdagavond zijn reeds eenige fietsen teu gemeentehuize gedeponeerd. De raioister van binnenl. zaken beeft aan de besturen van onderscheidene liefda dige instellingen eenige vragen doen toeko» men, met verzoek die te willen beantwoor den en zulks in verband met het voorne men om de armenwet te wijzigen, althans een voorstel daartoe in te dienen bij de Tweede Kamer. Op bevel der Pruisische regeariug heu- bon de drie Hóllandsche sigarenmakers, Van Kolk, Deubel en Sanders te Emmerik aanzegging gekregen, op staanden voet bet Pruisische grondgebied te verlaten, wegens de wijze waarop zy de arbeidersbeweging der sigarenmakers by de daar voorkomen de staking hebben geleid. Uit Driel wordt aan de Zalt-Bommetsehe Ct. geschreven In ietwat verlegen houding, de eene band aan den mond, de andere onder den voorschoot, kwam goed moedertje kort na postbestelling met het verzoek of mijn heer even wou lezen wat Lewieke haar zoon, die by een varkensslachter zyn am bacht leert haar schreef, Bereidwillig werd aan haar wenscb voldaan en meneer las Lieve moeder. Behalve dat ik het fijt aan mijn vinger heb, gaat alles goed. De baas beeft my al lateu hradon en afkrabben, en als hy voort over mij tevreden is, laat by my de keel afsteken. Ik zal u dan een paar varkeua- pooleu zenden, als ik or Ireh. Nu stuur ik u slechts een kleine baar, maar ze kout toch uit het hart. Zend my een half dozyn sokken, ik zal ze u vergoeden als ik korn, rnet streepen wit en zwarte van Venray brengeo bij deze ter openbare kennis, dat het kohier van de vergoedingen voor het gebruik van gemeentegronden voor 'i dienstjaar 1906 op den 29 September jl, door Heeren Gedeputeerde Staten van dit gewest is goedgekeurd en vanaf heden ge durende vijf maanden op de plaatselijke Secretaiie voor een ieder ter lezing ia nedergelegd. Binnen drie maanden na de uitreiking van hel aanslagbiljet kunnen de belastingschuldigen bezwaren tegen hunnen aanslag by den Raad indienen. Venray 15 Sept. 1906. Burgemeester en Wethouders voorn. H ESSER. De Secretaris STOOT. van VENRAY, brengen bij dezp tei openbare kennis, dat het kohier van de hand en spandiensten voor hei dienstjaar 1906 op den 7 Sept. jl. door Heeren Gedeputeerde Staten van dit gewest is goedgekeurd, en vanaf heden get rende vijf maanden op de plaatselijke Secretarie voor eenieder ter lezing is neder* gelegd. Biuuen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet kunnende belasting schuldigen bezwaren tegïii bunnen aanslag bij den Raad indienen, Venray 1 Octobor 1906. Burgemeester en Wethouder» voornd. H. ESSER. STOOT. VENRAY. Van den 28 Sept. tot den 5 Oct. 1906. Maria Heudrika Janssen. Wilhelmus Johannes Petrus tjchol». Elisabeth, Anna Nfaria Antonja Sasseft.- Josephina Jacoba Retronella Simons. Theodorus Hendrikus Verstraten, oud 1 maand. MAANDAO 8 uur Jaarg. «opr Qerfru^je <m Maria Mosmans. DONDERDAG 8 uur jaarg. voor Johannes Niessen en huisvrouw. VRIJDAG, 8 uur jaarg. voor Hemirina Yf*- blakt, Wed. Bistervelds. Dezeij nanfijdag ouj upr vergadering voqr de leden der 3de Orde. om 5 uur Lof, en J^ozett: hoedje. DONDERDAG, om 7 en half 8 de gewone uit vaartdiensten voor de Wed. J. Camps als lid der Aartsbroederschap. 24TEIJPAQ; leestdag van deH. Paujel eft ge; zeilen, martejaars pnzer H. Orde, js in deze kefk te verdienen een volle aflaat onder de gewone voorwaarden. Deze week iederen avond om 5 uur Lof en Rozenhoedje, MAASTRICHT 2 Oct. Aanvoer 22355 kilo boter. Hoogste prijs f 1.38 laagste f 1,26 gemiddeld 1.31. Eieren aangevoerd 20700. Pryzen: Dikke f 5.30 A 5,60 Kleine f 4,00 f 4,30, G. f4.30 a f 5.20 per 100 stuks. Het Kantoor is geopend op werdagen van 12 tot 1 uur en Zondags van 's mor» gens half 9 tot half 12. Worden gevraagd r 4 keukenmeiden. 1 dienstbode voor Sittard. 3 knechten voor Duitschland, 1 timmermansknecht. 2 a 3 jaar aan bet vak.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2