Weekblad voer VERBAY HOOST omstreken. Eens maar nooit weer. ZATERDAG 6 OCTOBER 1906. ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 40 Uitgever W. A. Van ben Munckhof, Venray. Een Pater-Passionist in een Protestansche Kerk. Feuilleton. Landbouw. Abonnementsprijs voor Vbnray franco per post voor het buitenland by vooruitbetaling afzonderlijke nummers kwartaal 50 c. X5 c. Prijs der Advertentièn: van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 Ci letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentièn, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. .1 Vervolgens weerlegde despreker,Ieenden te vergeven of te houden. Ikorüetr, indien gij golooft de waar- In ;t Vervolg van *t artikel Ver keerde bescheidenheidwaarvan wij onlange enkele kolommen overnamen treffen wij aan een vertaling van een stuk der Catholic Neios. Wij laten het hier volgen Pas wis in Clöinons inval gedaan door redenaars tegen Pausdom, zooals men die tegen woordig overal aantreft, ook al dooi 'n paar -ex.priesters' enzoovoort, en hun gelaster had bij vele in- woners de stemming tegen Roo schen en roomsche dingen er niet beter op gemaakt. Father Angelo gaf juist een missie te St. Anthony, een dorp in de buurt en de pastoor dier parochie kwam op 't idee om den weisprekenden mis sionaris ook eens een rede te laten houden voor de lui van demons, op zoo'n manier dacht hij, zouden heel wat vooroordeelen uit den weg worden geruimd. Pastoor Lundon slaagde erin, dat de Christelijke of Campbellisteu-kerk voor de redevoering werd afgestaan. 't Is een mooie ruime kerk, en op den bewusten avond was ze stampt ol Ook de predikant was aanwezig, de heer Helfinstine, gewezen president van 't Palmer-College, Le Grand, Jowa. Eerst gaf Father Angelo een mooie glasheldere verklaring van de voor naamste leerstukken der Kerk, daar bij zijn stellingen stavend met teksten die hij ontleende aan ilominee's eigen Bijbel. Hg bewees o. a. dat Christus een maal aan Zijne leerlingen de macht ichonk om de zonden te vergeven; dat die macht was overgegaan op hun opvolgers, en dat zij altijd, van de vroegste tijden, in de Katholieke Kerk was uitgeoefend. 1 op een oven afdoende als geestige manier do gewon,0 tegenwerpingen. Toen do rede geëindigd was, stond de heer Helfinstine op en begon met toe to geven, dat de sprekêr zich hoffelijk had betoond jegens de Protestanten; hij wenschte echter een vraag te stel Ion! Father Angolo verklaarde, dat 't beantwoorden van de vraag hem een wezenlijk genoegen zou zijn. De predikant begaf zich tot vlak voor het spreekgestoelte en nu ont stond er een interessante en tegelijk beschaafde discussie, waaraan we het volgende ontleenen -Bestaat er volgens u buiten de Katholieke Kerk geen macht om de zonden te vergeven l »I)e Katholieke Kerk alléén bezit die macht; antwoordde de missionaris «Zij alléén heeft altijd op die macht aanspraak gemaakt en haar uitge oefend, die macht, welke Christus schonk aan Zijne leerlingen en gelijk ik heb bewezen is zij op hun wettige opvolgers overgegaan Wat zoudet gij kunnen inbrengen tegen mijn bewijzen? Deze vraag scheen den predikant in de war te brengen. -Maakt gij vervolgde Father Angelo als predikant aanspraak op de macht van zonden te vergevenl -Neen, maar ik ga tot God zelf en belijd Hem mijne zonden en ik g6loof dat ze mij dan vergeven worden. De missionaris vroeg hem nu, welke boteekenis hij dan toch hecht te aan de woorden van zijn eigen Bijbel -Wier zonden gij zult houden dien zijn zij gehouden. Na eenige oogenblikken van een nogal pijnlijk, stilzwijgen gaf de predikant ten antwoord, dat een controvers buiten zijn bedoeling lag De spreker verklaarde thans, dat deze woorden altijd waren uitgelegd als bedoelend, dat Christus aan Zijne leerlingen de macht schonk van de De geschiedenis bewij«t, Jnl de Kerk van Christus voortdurend die macht heeft uitgeoefend. Over don tegenwoordige!» tijd behoeft vanzelf niet te worden gesproken. In do zestiende eeuw had Luther zelf meer malen het nut, de noodzakelijkheid er Biecht moeten erkennen. Voor zijn afval had Hendrik VIII in de Biecht geloofd. Gaan wij terug naar de negende eeuw; dezelfde leer wordt onderwezen en toegepast. De Schismatieken, in de eerste eeuwen van de Moederkerk afge- scheuid, hebben nooit de Biecht af geschaft, haar aldaar behouden. Wenden wij ons tot de vierde eeuw. we zien alweer het leerstuk van de Biecht overal geleeidenin beoefening gebracht. Wat in de vierde eeuw is geweest, moet er ook geweest zijn in de drie eerste. De bitterste vijanden van de ütoorasch Katholieke Kerk nemen aan, dat er in de eerste eeuwen geen nieuwigheden zijn ingevoerd. -Gelooft ge nu nog niet vroeg de missionaris ua-een wijle aan den jredikant -dat wij onze zonde aan een wettig ge wij den bediea'.ar biech ten moeten Maar deze bleef het antwoord schuldig. Even later volgde er weer een debat tusschen predikant en priester waarin de laatste zijn tegenstander trachtte te dwingen tot de bekentenis dat Alexander Campbell de christe lijke of Campbellislenkerk had inge steld De predikant verkoos niet, dat te bekennen en weigerde een antwoord te geven toen de missionaris vroeg, wie dan toch wel de stichter was geweest. Eensklaps brak hij de, hem blijkbaar onaangename discus3ie af met den uitroep; -Dus zullen we niet zalig worden -Zeer zeker kunt gij zalig worden en evengoed als ik in den Hemel »Gy hebt gelijk 1 iep een dichter, hij heeft mij onk reeds dwars gezeten, die regisseur, toen Waldau. die eenige liederen van mij heeft gecomponeerd, er een daarvan in een opera wilde inleg gen." 1 -Hahaha, toen had ik Waldau wel eens woedend willen zien." lachte de dikke. -Nu, die was niet mis hy zwoer den regisseur dood te slaau en zyn vrouw, die nogal fantastisch is aangelegd, liep, zooals sij mij vertelde, met het plan rond om den oude te vergiftigen," antwoordde de dichter. Otto had geen woord van dit gesprek verloren. Er ging hem een licht op. en onwille keurig riep hy eenigszins luid -Ik heb het, ik heb het, hij moet sterven, dat is het eenige middel Daarna verzonk hy in een nadenkend stilzwijgen, zonder te bemerken, dat zijn tafelburen hem ontzet nankeken. -Of men wel aan iedereen vergif ver koopt," vroeg 01 to zichzelven af, toen hy later op weg naar huis was, want toen aan tafel over vergif gesproken werd. had hij zich herinnerd, dat hij wel wat arse- lieid te bezitten, (lat wil zeggen ttdien gij te goeder trouw zijt en de geboden onderhoudt, een goed leven oidt en de inspraken van uw geweten volgt." »Amen, antwoordde de predikant eenigzins opgebeurd; maar hij had te vroeg gesproken, want Father Angelo vervolgde «Gij moet te goeder trouw zijn. Twijfelt gij, of uw godsdienst de ware is, dan moet gij een onderzoek instellen naar de ware Kerk van Christus, Nu, ik handhaaf mijn stelling, dat de Roomsch Katholieke Kerk de éénig ware Kerk van Christus is. Zij alleen gaat in onaf gebroken lijn terug tot Christus. Laat ik mij voor eon oogenblik eens verbeelden, dat ik als vreemdeling in deze stad kwam, vol begeerte om de ware Kerk le vinden. Ik ging dan naar een Luterschen predikant eti vroeg hem i -Is uw Kerk de Kerk van Christus Ongetwijfeld zou ik een bevestigend antwoord krijgen. -Wanneer werd uw Kerk ge- gesticht?" zou ik vragen. -Inde zestiende eeuw" zou 't antwoord wezen. - Wie rs de stichter" Maar ten Luther. »Maar dan zijt ge juist zestien eeuwen te Iaat. Uw Godsdienst is niet die van Jezus Christus, maar van Luther. Ik moet de Kerk hebben, die in de eerste eeuw gesticht is door Christus". «Met hetzelfde doel zou ik eèn bezoek brengen bij een predikant der Methodisten en hem dan aldra moeten zeggen -Uw godsdi nst is achttien eeuwen te laat gekomen, niet Jesus, maar John Weslv is de stichter. Ik w hebben de Kerk van Christus." -Zoo zou ik spreken met alle predikanten.'' verbroken reeks van Hoogepriesters, ie teruggaat tot Sint Petrus, den prins der apostelen. Geon andere Cerkf die dat kan. De Katholieke alléén is de oude. echte Kerk, in de eerste eeuw door Christus geslicht, leb ik gelijk of heb ik ongelijk Met deze vraag wendde hij zich direct tot den predikant. Doch deze zweeg. Toen Father Angelo de verlegenheid zag van don leer Hilfinstine, vervolgde hij. glim- achend: -Hel heeft mij een zeer groot ge noegen gedaan, broeder u ontmoet te hebben en ik hoop, dat als ik u op aarde niet meer mocht zien, wij elkaar eenmaal hierboven mogen wedervinden". -Zoo moge 't zijn, sprak de pre dikant en hiermede was de verga dering afgeloopen. De aanwezigen, onder wie men- schen zonder eenigen godsdienst, de Campbellisten zelfs, verdrongen zich aanstonds om Father Angelo drukten hem hartelijk de hand en wenschten hem geluk met zijn succes. Het debat, door hem niet gezocht, had den bekwamen, weisprekenden redenaar een prachtige gelegenheid verschaft, om sommige voorname leerstukken der H. Kerk des te klaarder uiteen te zetten. nicutn kon koopen voor de muizen, die zijn kleederen slok maakten, Snel ging hij naar de nnlTijzijndo apo theek en vroeg om wat arsenicum, om muizen te vergiftigen- Het jongmensch, die den dienst had gaf hem, nadat hij zijn naam genoemd had een zakje met wit poeder. Daarop ging Otto naar hui»; stak de lamp aan, en begon vol van gedachten op op een nieuw vel papier zijn moordgeschie denis. Zes regels kon hy zoowat geschreven hebbentoen Schoning binnentrad en hem een brief overreikte, die tijdens zijn afwe zigheid was gekomen, -Van den regisseur," riep hij, en las dan «Als antwoord op zijn laatste schrijven, wordt den heer Otto Spengler hiermede, door den intendance van den grootherto gelijken schouwburg medegedeeld, dat deze met goedvinden van den hofkapolmeester, binnenkort zijn eerste optreden zal kun nen maken, over de keuze der partij, zoowel over den dag golieve de beer Otto zich met den opper-regisseur te verstaan." «Eindelijk, eindelijk, aan het doel I" riep OUo. -Met die schrijverij was het toch niets geworden, Hij zond een gedienstigen geest om punch-extract on bezwoer den vriend zyimr jeugd hem dezen avond niet alleen te laten en met hem op zijn geluk te drinken." Het was half een uur den volgenden middag, toen Otto zich op weg naar den Voor varkenshouders: De groote sterfte onder de varkens heeft het bestuur van het oude Win- terswijksche varkensfonds aauleiding gegeven tot het nemen van maatre gelen in het belang der financiën. Begon de kas dit jaar met een saldo van f 425.38 thans was er tengevol ge van 65 sterfgevallen 11171.72 schadevergoeding betaald waardoor een tekort van f 122,24 ontstond. Nog eens. ik houd vól, dat de [q een buitengewone ledeuvergade- Roomsche de éénig-ware, de oude Kerk is. Wij roemen op een nooit opper-regisseur begaf. Schoning ging met hem mee. "Bouw je luchtkasteel niet al te grootsch, Otto," zeide de verstandige vriend, »jo zult uiet in eens een groote tol kiygen en wanneer de opper-regisseur soms wat narrig is, maal er niet om, luister er niet naar. Het gaat langzaam, vooral aan den schouwburg wanneer men geon protectie heeft." Otto gaf zijn vriend de hand en knikte toestemmend inet hel hoof! daar hij van opwinding niet spieken kon. De zanger kwam eerst in een voorkamer waar hij zijn overjas uitdeed en vervolgens in een groot, schoon vertrek. Do opper-regisseur kwam door een zijdeur binnen, en vroeg kortaf»Zoo, zijt gij daar? Wat wenscht u van mij -De brief van de intendance. zeide Otto haperend. »0, ja I dat had ik vergeten. Zeer goed u heet V' Otto ik hen sedert Juli een leeiling van den directeur en heb reeds,.. »Ja, ja. goed goed, spreek niet zooveel achter elkaar, mijn waarde. Ja. wat ik zeggen wilde maar er zijn helaas slechts weinige kleine partijen voor tenoren. Maar ik zal met den hofkapelmeester spreken. De eerste kleine rol zult ge hebben," -Maar mynheer, ik heb de Max, de Robert... "Maak u als je blieft niet belachelijk, mynheer Otto. Dat zijn geen rollen voor beginnelingen" zeide de opper regisseur en zag als een Jupiter op den tenor neer. "Maar mijn prachtige slem, zoowel als mijn muzikale opleiding geven mij recht..." "Rechtgeven onderbrak hem de re gisseur ijskoud. -Gij zijt tot niets gerechtigd, mijn waar de f" Hierbij verloor de anders zeer kalme, maar wanneer men hem tot het uiterste bracht, zeer heftige, jonge kunstenaar, het geduld. Gij hebt mij in Juli zelf gehoord, gepre zen, mij beloofd..." schreeuwde hij. "Maar vandaag is het geen Juli, maar Januari," antwoordde spottend de groote man. Mijnbeer, gij hebt uw woord gebroken gij zijt een bedrieger, gij verdient niet te teven. Zoo met een talentvol werkzaam menseh te sollen Maar ik zal mij wreken 1" Bevend van toorn verliet de beleedigdo zanger de kamer. Toon hy buiten was, werd hy onwel, daar hij den geheelen dag van opwinding niet had hunnen eten. Hij voelde zich duizelig worden en ging de keuken binnen, waar hij om een water vroeg. De keukenmeid en het kamermeisje keken den netton jongeling medelydend aan en wilden juist vragen wat hem scheelde, toen van binnen gescheld werd. Kathi snelde weg en kwam weldra terug reggende -Mijnheer wil een glas water, en of er nog cremortartari in huis is." ring werd daarom besloten, de pre mie per varken op f 1 te brengen. "Zeker, mijnheer gebruikt het dikwijls, gisteren heb je het nog gehaald. Die man maakt zich driemaal per week kwaad en doet dan 11 >g alsof hem niets in den weg ligt. E11 de keukenmeid nam een glas water en schudde er wat poeder in, dat zij uit een kas haalde. l)e doch'er des huizes was ook reeds in de keuk-en gekomen om het glas water te halen, want -Papa werd zoo ongeduldig.' zeide zij, Otto, hoe opgewondon hij ook was, bemerkte toch het aardige meisje hij kreeg een kleur en boog de jonge dame snolde met het water naar boven. Toen Otto tegen den avond een wande ling wilde gaan maken zag hij zich plotse ling voor zijne huisdeur aangehouden. Twee politieagenten vroegen hem naar zijn naam en betrekking en toen hij eenigs zins verbluft door deze vraag, er op had geantwoord, pakten zij hem ieder bij een arm en bevalen hem zonder meer mee te gaan. Maar waarom Dat zult ge spoedig genoeg weten brom de de oudste agent. Otto trachtte zich van zijn ongewenschte gezellen te bevrijden, maar zonder resul taat, zyn armen waren als in een ijzeren greep, besloten, zoodat hij zich in het noodlot moest schikken. Wordt vervolgd. PEEL EN MAAS Aiv nAri Air nu O f 11 A AIWIA O lo ilOllCf 1 ll'O I l.t (YACAn lft/1 Ari iti ton* l 1 )n4 <1A i 1 1 I a l>Ani I f nn (Int it' 1 I 7 Ai» OA Ik

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1