Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Venray, Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. met stalmest, een derde half om half en een derde geheel met kunstmest, daar we toch door vergelijkende proeven moeien komen, waar wc weeen willen. Strooi voor kunstmest per H.A. uit 000 kg. kainiet, 800 kg. slakkenmeel en 100 kg. chili. Sommigen zijn nog angstvallig voor het strooien van een weinig chili in den herfst. Toch is het aan te be» velen. Wat toch is het geval t Het roggeplanije heeft een kwaden tijd te doorworstelen. Het moet de kwade maanden van den winter het hoofd kunnen bieden. Die strijd om het bestaan zal door een krachtige plant beter aangebon den kunnen worden dan door een nietig plantje. Geven we nu in den herfst een weinig chili, dan kan hei plantje, is het reserve voedsel ver» bruikt krachtig doorgroeien, (laai de gegeven stikstof in opneembaren vorm is toegediend. Arm aan stikstof is de grond meestal en mocht er nog aanwezig zijn, dan zullen die stik» stofverbindingen eerst omgezet moe» ten worden, voor ze voor opneming geschikt zijn. Daarvoor is niet alleen tijd noodig, maar ook de warmte speelt hierbij een groote rol. Daar de tijd van 't jaar voor die gewensehte omzetting niet meewerkt, is dan ook dikwijls de stikstofvoorraad voor een krachtig doorgroeien te gering en moeten we een kleine gift chili aan» raden. W. OPENBARE VERGADERING van den op Maandag 24 September 1906. Tegenwoordig de heeren H. Esser Burgemeester, Voorzitter, J. Arts en M. Poets. Wethouders. H.Janssen. P. Camps J. M. Michels, A. Loonen, Th. Slits, J. Loenen L. Janssen. V. Fonck P. J. Derks, leden en Stoot Secretaris. Afwezig de heer Jac. Aerts. Be Voorzitter opent de vergadering met gebed, en votzoekt de voorlezing der notulen uit te stellen tot de volgende ver gadering, om onmiddelijk over te gaan tot de volgorde van den dag. 1. Benoeming onderwijzer School Oirio Hiervoor hebben zich drie sollicitanten aangemeld, nl. de heeren P. J. v, d. Rijdt, Blorick; J. H. Bouwman Tegelen en W. J, H. Maessen Obe en Laan. Wordt met aJgemeene stemmen benoemd de heer P. J, v. d. Rijdt van Bleriek, met ingang van 1 Oct. e. k. 2. Schrijven en adres van den heer Th. Verhoeven te Utrecht. Door den Secretaris wordt van boven» genoemden heer een achry ven voorgelezen, waarin deze mededeelt, dat hij zich voor latere mededeeling der grondverpachting houdt aanbevolen en tweedens dat zij hunne aanvrage voor het koopen van grond, voor industrieele doeleinden als ODgedaan be schouwen. 3 Adres der Tramcommissie te Venray. De Secretaris leest dat adres voor, waar in de Commissie vraagt of de tram Venray Deurne tot stand zal komen, wijl deze totstandkoming voor onze gemeente van groot belang is. rekent zij op eene flinke bijdrage. Zij heopt een gunstig antwoord te ontvangen. De Voorzitter deelt mede dat door den Secretaris in overleg met het Dag. Bestuur een voorstel is opgemaakt, dat de zaak wel zal bespoedigen. De Secretaris leest dit voorstel voor, dat ia hoofdzaak op het volgende neerkomt: De gemeente Venray neemt 100 aan deelen van f 1000 in de tram. Verpacht men nu aan den beer Ver hoeven 980 hectaren peelgrond voor f 4000 's jaars. dan dekt men met deze pachtsom de rente van de te nemen aandeelen. Het jaarly kach dividend van de tram kan dan gebruikt worden voor aflossing der aandeelen; zoo dtt slechts 1 pCt. bedraagt, dan kan jaarlijks nog een aandeel van f 1000 afgelost worden. De heer Slits is voer een locaalspoor. daar met goederenvervoer de waggons der S.S. kunnen worden overgebracht, zonder overladen. De Voorzitter zegt, dat wegens de hooge kosten van het locaalspoor was afgezien, dit zou pl. m. 3 ton schelen. Na eenige discussie werd in stemming gebracht of men dit voorstel aan den heer Verhoeven zou overleggen, wat met alge» meene stemmen werd goedkeurd. De Voorzitter zegt dat de heer Steegh een aauzoek gedaan heeft, om op Venraysch grondgebied in de Peel een lyntje te mogen leggen voor het vervoer van turfwagens. Daarvoor zou langs de grens noodig zijn een strook van 5 M. breed en eene opper» vlakte vjkfi li/* H.a. Na eenige discussie wordt met 7 stemmen besloten dit aan den heer Steegh. «oor Jeu tyd van 10 jaren te vei pachten, voor t 200 's jaars. Voor f 100 huur prijs stemden de heeien L. Janssen, V. Fonck en Voorzitter voor f300 de heer P. Camps, voor i 500 de heer Th. Slits. 4 Adres der bewoners van de Heide. Deze verzoeken nogmaals om een kunst» weg naar de Heide, en nemen de vryheid d» richting aan te geveD, nl. langs Wis» mans, den St. Josephsmolen. tot bij de kinderen Janssen op »de Geld." Dit adres was door 35 bewoners ge- teekeod. De heer Fonck is er voor om den weg te maken. In den winter bij regenachtig weder zijn de wegen daar bijna onbegaan baar. Andere gehuchten hebben een kunst weg, de Heide heeft er z. i. ook recht op De heer Dcrks zegt dat er nu maar een einde aan gemaakt moest worden. De heer Slits is er voor den weg ook door te trekken over Volen, Overbroek, en Veulen en zoo aan te sluiten aan den Provincialen weg naar Horst. De heer Michels is ook voor een kunst weg, doch zou hem willen zien aangelegd tot by Wismans, daar verder op de belangen zeer uit elkaar loopen. De heer Fonck meent, dat dit nog eene kwestie is van lateien datum. Het is nu de kwestie of de weg tot stand zal komen, ja dan neen. Wordt in rondvraag gebracht of men den weg zal maken. Allen stemmen voor, behalve Weth. Arts, die zou willen wachten, tot de zaak van den tram beëindigd was. 5 Reclames Hoofdelijken Omslag. Ingekomen 9 reclames, die in handen der commissie van onderzoek worden ge steld. 6 Aanbieding gemeentebegrooüog 1907 Deze begrooting zal voor de leden ter inzage liggen. Enkele nieuwe posten worden door den Secretaris voorgelezen en toegelicht. Zao is er o, a. een post van f4000 uitgetrokken voor verl etering van marktpleinen en bestrating. Het bedrag der inkomsten ea uitgaven bedraagt f 42069,015 tegen t 33000 in het vorig jaar. 7 Mededeeling van ingekomen stukken- De Voorzitter deelt oude, dat er eene dankbetuiging is ingekomen van 't Bestuur der Venlosche Ambachtsschool voor de vet leende subsidie. De Voorzitter zegt, dat er iemand uit Roermond by hem is geweest, om de Muziekzaal te kuunen krijgen, voor de etaieering van mantels en aodere artikelen Wordt besloten de Muziekzaal hiervoor niet af te staan. Niets meer aan de orde zynde sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. VENRAY, 29 September 1906. De inkomsten en uitgaven der gezond heidscommissie voor het kalenderjaar 1907 zijn door de Commissie geraamd op een bedrag van f 1889,81. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering der voetbalclub »de Peelhaas" zijn tot bestuursleden gekozen de heeren Eug. Esser, President, H. Weijermans, Secretaris, J. van Aubel, Penningmeester. Zondagnamiddag hield de voetbalclub hare eerste oefenmg op het terrein van den heer P. J. Derks le Veltum. De Schutterij »Het Hol" hield Zondagnamiddag op het schietterrein by P. J. v. d.. Ven, haar jaarlijksch koning- schieten. Na een langdurigen en hard» nekkigen strijd gelukte bet den heer M. Claassens, het laatste overschot van den vogel naar beneden te laten tuimelen, waardoor hij het koningschap verleden jaar verworven, thans wederom behield. Dinsdag stond voor de Rechtbank te Roermond o. a. terecht G. E. oud 24 jaren, dienstknecht te Venray, beklaagd dat hy in den nacht van 3 op 4 Juli 1906 te Mer8elo—Venray, P. J. Ewals met een mes zwaar beeft mishandeld en verwond. Eisch 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De Woensdag alhier gehouden vee markt was, zeker door de drukke werk zaamheden der landbouwers, niet erg druk bezocht en was de handel dientengevolge ook slapper. Biggen waren er nog veel aangevoerd. De handel hierin was levendig. Ze werden allen verkocht aan prijzen van 7 tot 9 gld. per stuk. De Gemeenteraad van Deurne be noemde Vrijdag tot onderwijzer aan de O, L. School te Helenaveen, den heer van den Eynden, thans onderwijzer aan de O. L. School te Oostrum. MEERLü. M. H. Coenders, postbode alhier, is met ingang van 1 October, e. k benoemd tot brievengaarder. BERGEN. In den omtrek in het Over» maasche, heerschte voor enkele dagen in zeer ernstige mate de vlekziekte onder de varkens. Thans is óie gevreesde plaag weer aan 't afnemen. Hier heeft die ziekte zich ge» lukkig tot nog toe tot een paar stallen beperkten naar hot zich laat aanzien /.al liet hierbij ook wel blyven, Daar die ziekte telken jare, dan in deze dan to die gemeente optreedt, is 't te verwonderen, dat de landbouwers nog niet veel meer hun varkens, wanneer deze nog jong zijn, tegen die ziekte laten inenten. AFFERDEN. Alhier is Woensdagmor gen de zoon van den landbouwer W. door een zolderluik gevallen en levenloos naar huis gebracht. GENNEP. De aardappeloogst is onge veer afgeloopen en geeft overal leden tot tevredenheid alleen zijn in tegenstelling met andere .jaren de knollen bijzonder groot. De verzei ding naar Duitschland neemt met eiken dag grooter afmetingen aan, de pryzon variëeren van f 1.75 tot f 1.90 per hectoliter v in 75 K. G. Daar op oeu flinke oogst een vlotte ker mis volgt, zullen onze cafés in de week van 14- 21 October wel geen reden tot klagen hebben. VENLO, Woetisdag ivond had op liet kermis'orroin alhier een treurig ongeluk plaats ui de tobbogan. Toen nl. een 7tal kinderen boven waren brak een balk van de bovenste étage waardoor dit deel losliet De val werd gedeeltelyk gebroken door een daaronder aangebracht zeil, hetwelk echter doorscheurde. Het gevolg was dat een kind een dubbele beenbreuk kreeg, 1 kind werd aan 't hoofd verwond. 1 huzaar be kwam aan hand en hoofd verwondingen. Allen liepen kwetsuren op terwijl twee kinderen in t gasthuis werden opgenomen. Men kan zich de ontsteltenis «oorstellen van de daarbij betrokken oudera. De tent werd direct op last van den burgemeester gesloten. Op 6 October zullen door de hoofd- administratie van het 2e reg. huzaren'ver moedelijk 20 op reform gestelde paarden verkocht worden. REUVER. Zaterdag werd de dader van deu aanslag op vrouw S. alhier door den majoor var, politie Wynen en den agent ter Wisscha te Veulo aangehouden en ter confrontatie naar hier overgebracht Het is tit 21jarige D. T. te Vlodrop ge boren. Te Venl i had hij zich schuldig gemaakt aan oplicht ng vi,n een drietal revolvers en een dolkmes ten nadeele der firma F. Daarmede is hij naar Reuver getrokken, Hi; heeft tlvns een volledige beken» teois i i en i( door de marechaussee vaa .bier Roermond overgebracht. WEERT, Jl, Zondag droeg onze stad genoot de Zeereerw. pater Peregrinus Theuuissen *ao de orde der EE. P.P. Minderbroeders, zijne eerste H. Mis op io onze parochiekerk. De kerk was in een passend feestkleed gestoken. SITTARD. Op de maandelyksche vee markt van Maandag bedroeg de aanvoer 83 stuks, waarvan verkocht 36. De geringe aanvoer moet wel aan het drukke werk der boeren en ook grootendeels aan de weinig voorraad vee, welke tot verkoop bestemd is, gelegen zijn. Vraag was nochtans naar alle soorten vee genoeg, hoofdzakelijk naar beste drachtige koeien naar België. Prijzen voor melkvee van f 140 tot f POO. Het vee le kwaliteit van 70 tot 72 ct. 2o kwaliteit en minder van 60 tot 68 cent per kilogram geslacht. Uit vertrouwbare bron wordt mede gedeeld. dat definitief zou besloten zijn tot het maken der mijn nabij Jabeek aan de Pruisische grens, alwaar vroeger reeds met succes boringen naar kolen gedaan zijn. MAASTRICHT. Men schrijft van hier aan het Volk De vrouwen, werkzaam in de aardewerkfabriek -Sphinx" ontvan- gen in het vervolg by vermeerdering van het gezin eer. bakermand en 6 weken iang 50 cent per dag. Ook hebben thans alle mannen en vrouwen in de vernisovens de werkkielen gekregen, die in het Kon. Besluit, van 16 Maart 1903 zijn voorge schreven. KERKRADE. Weer worden in deze streken de deuren plat geloopen met circu- laires. behelzende het in aantocht zijn van duizenden Meters buxkipg tegen kolossaal goedkoopen prijs. Naar het heet werd er groote waterschade geleden door den brand in de fabriek bij de firma Gottfried Houben Palmen en Co. te Westfalen, Alle overge bleven goederen dezer fabriek nu, zouden in Holland uitverkocht worden tegen prijzen welke nergens in de heele wereld U verkrijgen zijn. Wy meenen niet te veel te zeggen, met te verzekeren, dat deze heele geschiedenis slechts verzonnen is en men weer te doen heeft met een nieuw soort zwendelary. Men zij dus gewaar» schuwd 1 VIERLINGSBEEK. Dinsdagavond werd onder de geineente Maashees te Holt!,ets. door den gemeente-veldwachter H. II uten van Maashees en den onbezol digdi n ryksveldwachter J. Borsten aldaar geanvsteerd II. H. oud 31 jaren, arbeider wonende te Venray, die nog 3 maanden gevangenisstraf wegens diefstal, benevens nog hechtenisstraf had te ondergaan, Bij die .arrestatie vorzette H. zich zoo ge welddadig, dat genoemde beambten ge noodzaakt waren hem los te laten, waarop H. het hazenpad koos. De Rijksveldwach ter Hamelink en den gemeente»veldwachter Bus van hier van het voorgevallene onder richt. togen inet bovengenoemde be ambten op onderzoek uit en vonden in Dinsdag nacht om half 4, vier personen in eon hooiberg van den landbouwer Kes» seis te Holthees, slapende, onder welke zich genoemden H. bevond, die alstoen zonder weerstand te bieden, werd aange houden en Woensdagvoormiddag overge» bracht naar de gevangenis te Roermond. Tegen hem werd wegens zyn gewelddadig verzet procos» verbaal opgemankt, zoodat bet te voorzien is dat men gedurende den a. s. winter niets van hem te vreezon heeft. Stoomomiiibiisdieiiat Nijmegen Gennep. De proifiitten, die Zaterdag, Zondag en Maandag met don stoomomnibus sys teem Serpollet van Nijmegen naar Gennep en terug zijn gehouden, zijn uitstekend geslaagd. Gedurende die drie dagen weiden 304 passagiers vervoerd, die zich allen bijzonder voldaan toonden over dit nieuwe verkeersmiddel. Vooral bleek liet ook in den smaak te vallen, dat de stoomomnibus zich zoo uitstekend leende tot een uitstapje naar den Piasmolen; want geregeld stap ten daar een aantal passagiers uit. Het tijtuig bioJi ruimte voor 22 zit plaatsen. zoodat het gemakkelyk was de bijeenkomende groepjes zoo te plaatseu, dat zij in elkanders gezelschap konden blyven. De sierlijke wagen, naar het systeem Serpollet gebouwd, wordt gedreven door stoom en de machine met petroleum ge stookt; hy mag dus met recht een stoom omnibus heeteii. De commissie vau Nymeegsche heeren, die den heer Lambert Melchets uit Schie dam uitgenoodigd hebben, met zyn stoom omnibus hier deze pioefritten te maken, moet van plan zijn binnenkort een ver gadering te beroepen, ten einde tot een diflnitieve inrichting van eeu geregelden omnibusdienst tus<ehen Nijmegen en Gen nep te komen, Met het oog op de gebrekkige aansluiting by het kruispuiv Beugen, waardoor het spoorwegverkeer 'usschen Nijmegen en Gennep wat wordt bemoeilijkt, moet het totstandkomen d-r nieuwe rechtstreeksche verbinding zeel gewenscht worden geacht. Het plan is den weg te verdeelen in drie secties, namelijk Malden, Plasmolen, Gennep, Als men nu rekent dat voor elke sectie b. v. 2ü cent wordt betaald, alzoo 60 cent voor den heelen rit. met verminder de retoui prijzen, en daarbij in aanmerking neemt dat een retourkaartje naar Gennep 3e klasse al een gulden kost. dan ligt het voor de hand, dat de nieuwe verbinding niet alleen doelmatig, maar ook goedkooper zal uitkomen. HAPS. De stoomzuivelfabriek «de Volharding" alhier zal half October n. s. in werking worden gestald. GRAVE. Bij Kon. Besluit is voor het tijdvak van 1 October tot en met 15 April 1907, benoemd tot boekkoudster-onder- wijzeres aan 's Rijks krankzinnigengesticht alhier, raej. M. Pyl. HELENAVEEN. Terwijl een paar weken geleden nog een laag van ongeveer 55 cM. ann steenkolen gevonden werd. vond men de afgeloopon dagon een vijfde laag, ter dikte van 1.72 M. De boiingen zijn hiermede alhier afgeloopen. Men ging tot eene diepte van 1150 M. By het station Helenavoen is een tweede boortoren voor het grootste gedeel te reeds opgebouwd. tieen bierknartjeM meer. Door den Bosschen Diocesanen Drank» bestrijdersbond is een mooi succes behaald met zyno actie voor afschaffing van z.g. bierkaartjes bij openbare .verkoopingen en verpachtingen. Vier van de vijf HU. Notarissen in het Kanton Helmond hebbon besloten, aan bet door den Bond uitge sproken verlangen gevolg te geven en het is aan de goede en gewaardeerde in zichten vau deze vier ambtenaren te danken dat het uitreiken van bierkaartjes sinds 1 Juli jl, in de gomeenten Asten, Deurne en Liessel, Helmond, Lierop, Mierlo. Some ren, Stiphout en Vlierden tot het verleden behoort. Hulde aan deze mannen, die geloond heb ben hun tjjd te begrijpen en den moed te bezitten om door hun invloed een diepge wortelde drinkgewoonte ineens uit te roeien. UDEN. Maandag waren ter markt aangevoerd 263 stuks hoornvee, 41 scha pen, 84 varkens, 721 biggen. Prijs knlf- koeien 170 tot f 225, kalfvaarzen 120 a f 210. guste koeien 90 a 140. biggen f 7 a 12 50, varkens 23 k 25 ct. EINDHOVEN. Onder grooto belang stelling en een grooten toeloop van volk bad Zondagmiddag de aangekondigde op- opstijging plaats van den grooten lucht ballon -Saturnus," Circa 5 uur steeg het luchtschip statig op uif den tuin van -Apollo's Lust en zette koers naar het Westen. Naar wij vernemen is -Saturnus" te Vulkenswoard neergekomen. Men schrijft van hier aan de Msb. Uit goed ingelichte bron vernemen we, dat voor de betrekking van adjunct inspec teur aan de centrale Boerenleenbank alhier, zich 140 sollicitanten hebben aangemeld. De R. K. Harmonie Apollo's Lust te Eindhoven heeft tegen 4 en 25 Nov. a.s. groote wedstryden uitgeschreven voor Humoristische Voordrachten, zoowel voor Solo's nis Duetten. Belangryke geldpryzen, medailles en kunstvoorwerpen zyn uit geloofd. De inschryvingen blijven open tot 15 October bij den secretaris der veree» niging. ■Ie vlekziekte. Onder de varkens begint -zich in het westen van Noord-Brabant op onrustbaren de wijze de vlekziekte uit te breiden. In de omstreken van Woensdrecht, Hoogerheide Worm en Etten is bijna geen boer bij wien nog geen dieren zijn gestorven. Ook te Winters wijk heerscht in hevige inate de vlekziekte. In 3 dagen zijn door de politie 37 stuks verbrand. Op 57 stallen is de ziekte geconstateerd voornamelijk in het dorp maar ook in de buurtschappen breidt de ziekte zich uit. Speelkaarten-belasting. Er is een ontwerp te wachten waarbij een belasting wordt gelegd op speelkaarten op denzelfden voet als in Duitschland wordt geheven. Dat zal ongeveer f 100.000 opbrengen, Finaneieele wetten, Eenige van de finaneieele wetten, aan geduid in de Trooarede zyn thans ver schenen, nl. lo. betreffende de registratie belasting, waardoor inbreng in uaamlooze vennootschappen wordt belast. 2o verhoo- ging van het zegelrecht van sommige effecten en 3o. de verlaging van den accijns op den suiker. De minister stelt voor om dezen accyos met 10 op de 100 KG te verlagen. Dus kan de suiker door dezew maatregel 10 >-ent per kilo goedkoopor worden. 4o. Verhoogiog van den accijns op het gedis tilleerd, Deze wet zal moeten dienen om het tekort, door verlaging van den suikerac» cijns ontstaan, op te heffen. Voorgesteld wordt den accyns van f 63 ta brengen op f 90. De minister verwacht hiervan duurzame afneming van bet jenevergëbruik. Ook met betrekking tot d« inkomsten belasting zijn twee wetsontwerpen inge diend. Verdachten. Te Maastricht zijn gearresteerd twee vreemdelingen, verdacht van den diefstal iu de pastorie te Henghem. Een hunner was reeds by herhaling tot 8 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Een derde, die nanr Duitschland was uitgeweken, kwam in zijn logement te Maastricht, heeft by het hooren van do gevangenneming zijner kameraden ijlings de plaats gepoetst. Melinpen. Men schrijft uit de Nedei-Betuwe De voortdurende hooge prijzen, welke voor het wolvee kunnen besomd worden, maken do schapenfokkerij goed loonend. Er hoerscht hier dan ook een levendige handel in oude en jonge^dieren. De stallen der schapenhouders worden druk bezocht en de najaarsmarkten op verschillende plaatsen dezer streek gehouden hebben een ruimen aanvoer. Voor vette ooien wordt f 30 en hooger, voor vette lammeren tot f 22, koppelscha- pen gelden van 18 tot f 28, jonge lararae- roo f 12 en hooger. Een duur lesje. Een passagier met de mailboot «Konin gin Wilhelmina" van Vlissingen naar Queensboro vertrokken, werd daar betrapt op het smokkelen van 210 onsen sacchari ne. Hij moest hiervoor f 945 boete beta len of anders kreeg hy 3 maanden dwang arbeid. De smokkelaar verkoos het eerste en betaalde onmiddelijk de boete. Mishandeling door een marechaussee. De krijgsraad te Leeuwarden heeft den marechaussee L. die in de marechaussen kazerne te Sloten een burger een klap met de vuist tegen het hoofd gegeven heeft, waardoor een wondje is ontstaan, wegens mishandeling veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2