Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Eene verzuchting die weinig steek houdend is. Werpt men toch even het oog op België, dan ziet men daar een toe stand voortwoekeren, die het leven onmogelijk maakt van de eerzame varkensslacbters, en weldra den prijs van het varkensvleesch zoo hoog zal hebben opgedreven, dat hei voor de werkende klasse in 't geheel niet meer te genieten is. Thans wordt dit het geval en ge regeld nog verergert de toestand. Koopt niet in winkels, :f waar ze de kwetsen de artikelen worden uit- gestald en voorhanden zijn. Een smokkelaar en twee kommlezen a. c.': Processie verstoord. KATHOLIEKEN, -«- i 111 J i ifr i VENRAY, 15 September 1906. Voor de Rechtbank te Roermond stonden Dinsdag o. a. terecht L. Sm., 31 jaren, dienstknecht te Over loon en J. A. v. D. 23 jaren landbouwer te Vierlingsbeek, wegens het wognoroen van beide; O. li. 36 jaren en M. Fr. 29 jaien, beide landbouwers en J, V. 24 jaren, arbeiier. alledrie te Oploo, wegens het wegnemen van zoden, behoorende aan do gem. Venray. Etscli voor allen vrijspraak. P. II, v. H., 19 jaren, landb te Sam- l>eek wegens hei wegnemen van heide, toebelioorende aan de gem. Venray. Eiscb f3 of 3 d. Naar het -Centrum" verneemt, iqq de studiën der eerw. paters Minderbroeders met een cursus van één jaar vermeerderd. De nieuwe cursus (Pastorale Theologie, Sociologie) zal gegeven worden in 'c kloos ter alhier. Tot magister is benoemd de z.eerw pater Valentinus van der Stok. Zaterdag, op den Feestdag van O. L Vr. Geboorte, had van uit onze Pa rochiekerk de j.:artjjksc!ie processie naar de Miracnleuso e? te Oosirum plaat». De fanfare Eiiierpe üie 8ltijd bereid is om ecu we! kerkelijke al wereldscbe feoslen op te luisteren, nana ook aan de Processie deel, evenals het R, K. Zangerskoor; dat in de Kapel te Oostrum op verdienstelijke wijze een Muziekaiis ten gehoore gebracht De Weleerw. Heer A. van Dijck, be sprak in eene schoone predicatie, Maria als het toonbeeld van alle deugden schetste hare goedheid en bereidwilligheid om ieder een te helpen, en stelde Haar in het bij zonder voor als -Behoudenis der Kranken" onder welken titel zy in Oostrutn vereerd wordt; en wekte ten slotte de pelgrims op, om steeds hunne toevlucht te nemen tot die gezegende Moedermaagd. Na de Hoogmis t^ok de Processie wee>' in goede orde huiswaarts. By het Zondag alhier gehouden schuttersconcours van den Schuttersbond -de Twee Provinciën", werden de pryzen behaald door Schutterij Maashees le prijs Schutterij Geisteren, 2de prijs Schutterij Sieben- gewald, 3de prijs. Morgen (Zondag) zal alhier het jaarlyksche feest der H. Kindsheid plech tig gevierd worden, en de gewone optocht der kinderen gehouden worden. Moge het weder medewerken om dit schoone feest op te luisteren, Woensdagmiddag bad de timmer man J, V. werkzaam aan het Krankzinni gengesticht alhier, het ongeluk van een hooge ladder te vallen, met het treurig ge volg dat hy zijn linkervoet brak. Dr. Wentholt verleende geneeskundige hulp. Bij de politie is aangifte gedaan dat Dinsdagnacht in den tuin van Gez. P. en v. d. P. een groote party fiuit is ge» stolen. Ook is ten nadeeie van P. S. een partij kool ontvreemd van zyn land op de Kemp. Moge de langvingers gesnapt worden. Behalve de Commissie der Slier» houderij waren slechts enkele belangstel lenden aanwezig bij den verkoop der beide stieren van den Boerenbond, zoodat bij gebrek aan koopers, den verkoop niet kon doorgaan. Waar, naar het oordeel van kenners, deze keer vooral door de Commissie van Aankoop voor puike waar gezorgd was, daar mocht de belangstelling van de zijde der landbouwers wel grooter zijn, de pogingen van den Boerenbond om den veestapel dor Venraysche landbouwers te verbeteren, meer waardeeriDg vinden. Dat de leden der beide districten de zaak eens onderling goed overwegen; geen grooter rykdom voor den boer dan een goeden veestapel. Zondagavond zal de R. K. Volksbond in de Muziekzaal alhier vergaderen. Hoogstwaarscbynlyk zal in deze verga dering eene afj. van het Limb. Onder steuningsfonds worden opgericht. Trouwe opkomst verzocht. OOSTRCM. Verleden Zondag hield Leunen de jaarlijksche Bedevaart. Een indrukwekkende processsie. Vooral het groot getal mannen stemden tot vol- voeding, trok ter kopelle henen en woon- do het plechtig Lof met feesfpredicatie by. Wel dertig bruidjes uit Leunen gingen by den ommegang aan liet Miraculeuze Beeldje vooraf, terwyl Oestrum's bruidjes aan het Allerheiligste een hlankreine eere- wacht boden. In volmaakte orde werd door allen van uit de kapsl de terugtocht aanvaard. Aanstaande Zondag komt de H. Familie van Blitterswijk voor het eerst naar hier. Half drie Lof preek en processie. MERSELO. Zondag II. had ouder de Honoraire Leden van 't gezelschap -St, Hubertus"een geanimeerden wedstrijd met den handboog plaats om prachtige pryzen. Hoewel verschillende omstandigheden medewerkten, dat het bezoek niet zoo druk was als vorige jaren, toch werd de kamp niet minder levendig en aangenaam ge voerd. Naar alle richtingen snorden de pijlen, een zelfs doorboorde een dikke appel, doch liet bij dit kunststuk zelf het leven. Ook hier bleek overtuigend Oefening baart kunst. De uitslag werd met belangstelling af gewacht. Deze werd tegen den avond bekend gemaakt eri was als volgt le prijs W. Wijnhoven Ven ray, met 14 punten 2Je prijs, J. M, Michels met 11 punten en 3de prijs, P. J. Marcellis met 4 keer papier zonder punten, alles i.i 8 schoten. Zeer waren de prijswinners in hun schik m.'t de voor hen juist geschikte pryzen en namen zich vast voor, zich druk te oefe nen voor Vvolgonde jaar O >k de andere deelnemers brachten den avond gezellig door GENNEP. Maandagnacht brak er e.nsklaps brand uit in het hotel Paar. Spoedig stond alles iu lichte laaie. De be woners werden gewekt door een rooklucht. De geheele woning is tot den grond toe afgebraud en van den inboedel is niets gered. Zelfs liepen de kinderen der inwo nende familie-eenige lichte brandwonde1.' op. VENLO. Maandagmorgen bleef de sneltrein van Nyroegen, die hier ten 10,30 moet aankomen, te Blerik stilstaan. Het bleok dat de voorste as van de machine was gebroken en 't een wonder mag ge noemd worden dat de trein niet van de rails is^geloopen. Door eene locomotief van hier werd de trein opgehaald en kwam daardoor met een kwartier vertraging aan. De reizigers m den trein hadden van 't voorgevallene nog niets bemerkt. Begin October zal de installatie van den nieuwen Deken, den ZeerEerw, Heer M, Bauduin, alhier plaats hebben. Naar wij vernemen zal deze plechtigheid zonder openbaar feestbetoon geschieden. De inwo ners zullen verzocht worden hunne huizen te vlaggen, terwijl na de kerkelijke plech tigheid ten pastoreelen huize de autoriteiten hunne opwachting kunnen maken. TEGELEN. Tot wethouder dezer ge meente is jl. Maandag alhier door den Raad gekozen de heer H. Houba en de heer L. Timmermans verkregen bij de stemming ieder 5 Btemmen, zoodat het lot moest beslissen en dit ten voordeele van eerstgenoemde uitviel. WEERT. Toen zekere Br. Maandag avond circa 8 uur huiswaarts ging, had Ti ij op den Hoogensteen weg het ongeluk te struikelen over een hoop zand, waardoor hy in een diepen kuil viel met het hoofd tusschen de gasbuis en den wand van de kuil. Ware niet tydig op gekerm hulp opge daagd, zeker zou hy gestikt zijn. De agent.vanjpolitie Dam heeft daarna zelf het gat gevuld en tegen den gasfitter J. C. die last gaf tot het graven, zonder te zorgen voor een waarschuwend licht, procesverbaal opgemaakt. THORN. De Postbode J. Willems van hier is met ingang van 1 October verplaatst naar Mil Heeze (N.Br.) met een trakte» raenisverhooging van f 60. MAASTRICHT. De tentoonstelling vau zaaigranen en voedermiddelen is weer gesloten. Do exposanten waren er zeer over tevreden. Zolfs werd bet denkbeeld geopperd een z g. - vliegende" tentoonstel ling te houden in Limburg, m. a. w. op verschillende plaatsen in de provincie te exposeeren. Vele afdeelingsbesturen van den Lirub. Landbouwbond hebben de expositie bezocht en groote hoeveelhedeo diverse artikelen aangekocht. Van het artikel zaaigranen waren weinig inzendingen, doch de kwaliteit was van I de beste soort. De inzending van den heer Cul ten,rykslandbouwleeraar viel zeer te roemen De voedermiddelen waren goed vertegenwoordigd. De lieer Bulder, leeraar aan de winter- landbouwschool te Sittard. verschafte ge durende de expositiedagen menig en prac- tischen wenk en alle mogelijke inlichtingen met de meeste welwillendheid aan de belangstellenden. Het beoogde doel is by deze tentoonstel ling ook weer bereikt. Het bestuur van den kring Maastricht van den Limb. Landbouwbond heeft eer van zyn werk. Het heeft den Limb, landbouwer voor immer aan zich weten le verplichten. KERKRADE ROLDUC. Zooals gemeld is de doorvoer van fruit vanaf September naar Duitschland vrij. Edoch, liet bruto gewicht dar gevulde zakken met fruit mag bet gewicht van 50 kilo niet te boven gaan. Nu gebeurde het een zeker appelkoopman, dat hij dezer dagen oen wagon naar Duitschland verzond en zich ook hieibij een zak met appels bevond, meer wegende dan 50 kilo. Hiervoor werd hy gestraft met eene geldboete van 124 Mark, VAALS. Men schrijft aan de L. K. De speelclub Casino heeft zich geïnstal leerd in dezelve loknlen, waarin de High Life verleden jaar het roulettekogelije deed rondsuizen. Behalve «bacara»." wordt 't zoogenaamd -schietspel" gespeeld, een spel dat onge- voer op hetzelfde neerkomt als de gewone roulette. Iu Brussel, Luik, St. Germ'in en meer plaatsen, schijnt men zijn tart aan dit spel op te kunnen halen, wijl het symptomen ir. zich bevat, die het aan de weitelyke speelbepalingen doen ontsnappen. Wordt bij 't roulettespel een kogeltje rondgeiold, bij 't schie'spel wordt een schijf, die evenals bij het roulette de num mers 0 tot 36 draagt, door electriciteit snel rondgedraaid. Met een windbuksje mag ieder mede speler daar op schieten, doch daar 't draaien der schijf bliksemsnel in zijn werk gaat, kan er van mikken op bepaalde nummers geen sprake zyn. Daar de ondernemers der speelgelegen heid ditmaal Nederlanders zyn, kan aan de zaak raoeieiijk, zooals eerder, een eind gemaakt worden, door ze over de grenzen te zotten Men is algemeen zeer benieuwd hier in dé Oöig«riu|, hoe justitie en politie dit- rasU-iunec optreden. BAKEL. Woensdagmiddag had alhier een ongeluk plaats, dat nog betrekkelyk goed is afgeloopen. Een landbouwer had paard en kar waarop een jongetje van om streeks 10 jaar was gezeten voor de deur eeuer herberg laten staan, terwijl hy zelf een glas bier ging driuken. Op eens werd het paard schichtig en ging er van door De kleine dreumes in de kar was handig genoeg om over den rug van het paard heen te klauteien om de leidsels, die op den haam hingen te vatten. Dit had echter tot gevolg d >t hei paard hoe langer hoe harder begon te loopen en eindelijk op hol sloeg. De kleine klamp te zich toen stevig vast aan de manen van liet paard. Spoedig hield het den weg niet meer de kar vloog tegen een boom en verloor een rad. Nog even verder weer een bot sing waarbij de as en het andere rad ach»( terbleven, zoadat ten slotte bet paard met den karbak achter zich, en den kleinen jongen op zijn rug over den weg rende, totdat men het tot staan bracht. De kleine geest heeft zich ongetwijfeld kranig gehouden, en belooft een goed ruiter te zullen worden, Voor den landbouwer echter loopt de zaak niet zoogoed af, daar hij behalve dej stukken aan; zijn kar ook nog eeu procesverbaal heeft opgeloopen HELMOND. Op de fabriek van de tieeren P. en Van G. kregen Woensdag morgen de spoelsters de onaangename tijding te huis te kuanen blijven totdat men ze weder zou laten'roepen. De weversj onder, de 20 jaren bewerken voortaan op de fabriek der firma R. maar één getouw in plaats van twee getouwen, dus komen heden met de helft minder verdiend loon naar huis. Op deze weverij werken de spoelsters de eerste twee dagen van de week niet: Treurig voor Helmond. OSS. Zondagavond te zes uur zal door het St. Lucasgilde, afd. van den R. K. Werkliedenbond eene propaganda verga dering gehouden worden, waarin als spreker zal optreden de heer A. Kellenaers uit Meerlo. GELDROP. J. v. d. L. alhier, die Zaterdagavond I Sept. op Klein Braakhui zen door den laatsten tram, die van Hel mond kwam, werd aangereden en mot een gebroken been ter verpleging in betR. K. Gasthuis alhier werd opgenomen, is Vrij dagnacht tengevolge van zijn bekomen kneuzingen overleden, v. d. L. die erg aan den drank verslaafd was on. naar verluidt, dien avond weer te veel aan Backus had geofferd, is dus het slachtoffer geworden van zijne ellendige drankzucht. Een treurig voorbeeld te meer, wat de gevolgen zyn van drankmisbruik. STRATUM. Op last van B, eb W. is hier Maandag onder een grooten toeloop van belangstellenden on nieuwsgierigen eon aanvang gemaakt met liet afbreken van een tweetal nieuwe woningen die deze week nóg onder dak zouden zijn gekomen. Deze last is gegeven om reden, dat de onderne mers, de heeren Cubbels en Hezem&ns te Eindhoven, niet wilden voldoen aan att. 46 der woningwet, zelfs na herhaalde waarschuwing leeds by het leggen der fundamenten. Nu worden zy op kosten der beide eige naars afgebroken. De p ditie, drie mat echaussees en twee veldwachters zorgen voor de rust op de plaats der afbraak, ST. OEDENRODE. Door het instorten van don hooizolder, zoogenaamde schelft, werd bij de wed, v. H. alhier op Nijnsel de gansche stal vee, zijnde niet minder dan 10 koeien, onder het hooi en hout bedolven. Wegens het kraken van het houtwerk en lawaai der dieren in den vroegen morgen gewekt, werden de beesten door de be-i woners met behulp der buren, niet dan na veel inspanning, uit hun benarden toestand bevrijd. Een der koeien was echter zoodanig toegetakeld door kneuzingen en beklem ming, dat het noodzakelyk moest worden afgemaakt. Andere zyn ook min of meer geblesseerd. EERDE, Een oeestachligheid die niet ongestiaft moest blijven had alhier Zondag nacht plaa's by den landbc uwer V. Drie schoone vaikens lagen daar in een kooi. die met een buitenkooi in verband staat, 's Morgens werden de beesten gevonden met vreoselijke sneden over rug en buik, zoodat de ingewanden zichtbaar werden. Zijn de daders geen grooter zwijnen dan do getroffen dieren BEST. Een Duiischer, zekere Peter Wilhelm Louwer, rondreizend met een woonwagen en bij gelegenheid der kermis hier, loste eeu revolverschot op zekeren P O. Looijmans, zonder dat deze eenige aan leiding (laai tce aan genoemden persoon gaf. In gezelschap van den dader was een zekere Thomas vau Netten, een goede be kende van de justitie, aan wiens schuld het droevig geval dan ook grootendeels wordt toegeschreven, omdat hy sinds jaren een wrok op Best heeft. Deze is gearresteerd. De dader is voortvluchtig. Inlichtingeu die misschien kunnen bij dragon tot zyno aanhouding zyn, dat hy iemand is van korte dikke gestal'e, zwaren blonden knevel en stoppelbaard. Jammer is het dat de dader, die nog d<>oi' eeu kameraad van L werd vastgehou den nog outkwam. liet slachtoffer dat heden naar Eindlio ven werd vervoerd, is niet buiten gevaar. De kogel die in den hals is ingedrongen, moet verwijderd worden en te hoopen is het, dat de oppassende man, voor »ijne ouders gespaard blijft. TILBURG. Zaterdag is de 41jarige gepensioneerde O. I. Militair J. C M., verdronken gevonden in een put achter Untjens in de Pelgrirasstraat alhier. Het lijk is overgebracht naar het lykenhuisje op betkarkliof van het Heike. Nog worden twee andere gevallen ge meld uit Tilburg, waar personen op de zelfde wijze een Ireuiigen dood vonden Een man en een meisje op twee verschillen, de plaatsen. Kookende hames. Men schrijft uit Dinkersperloo Voor eenige weken verscheen in -de Nederlander" een artikel tegen het rooken dat hier ter plaatje ook door sommige dames mag worden gelezen. We troffen de vorige week in den trein naar Varsseveld eenige boeremeiden. die zeer op haar gemak haar sigaar zaten te rooken van een soort, welke voor 10 voor een dubbeltje nog te duur betaald zyn Ambtelijke tergiMsing;. Mej. M. te Passenheim in Oost Pruis sen, een volwassen burgerdochter, kreeg dezer dagen van het commando in Ortels» burg een bevel toegezonden, om zich 10 October daar te melden, om ingedeeld to worden bij de cavalerie. Of mej. M. komen zal Dat is de vraag Uit Winterswijk meldt men aan de »N Een aardig incident had deze week aan het grenskautoor te Kotten plaats. Een koopman met een pak op den rug moes het kantoor passeeren. Aan hel bevel van den ontvanger om te blyven staan werd gehoor gegeven. De koopman zet het op een loopje. Een in de nabijheid wonende kommies wordt gewaarschuwd. Met den revolver in de hand mankt deze nu jacht op den vermoedelyken belasting ontduiker. Beiden loopen flink, doch komen plotseling voor een beek te staan. De koopman werpt zyn pak over de beek en springt zelf in het water, gevolgd door den kommies. Eerstgenoemde is er echter het eerst uit en gaat er met het pak van door. De kom mies komt er ook en zet intusschen, ge holpen door een kameraad, de jacht voort. Weer vertoont zich een beek. Koopman en kommiezen ploffen alle drie ie wator. Maar eerstgenoemde is ze te vlug af en is er in een oogwenk met het pak van door. Do kommiezen komen op het droge, maar van den man met het pak is niets moer te bespeuien. Ze verbergen zich nog wel gewapend in een boschje, misschien is Fortuna hun goedgezind; en een geen gevaar vermoedend ietser wordt nog wel een schrik om het hart gejaagd, als zs daar met het pietöol in de hand op hem komen aanvliegen, in de meening, dat hy de man is, maar de man met het pak is en blyft weg, en de handhavers der belastingwetten keeren on verrichter zake terug. Te Volencteones (Fr.) is Iret Maandag tusschen de deelnemers aan een processie ter oere van de H. Maagden sociaalde mocraten, die den door den prefect verbo den omgang trachtten te verhinderen, tot een hevige kloppaitij gekomen. Eïn priester en verscheidene andere raenschen werden zwaar gewond. %'riendelijk Raadslid. Wij maken melding van het aannemen met algemeene stemmen door den Geu meenteraad van Zierikzee van eene motie, door den lieer Fokker voorgesteld, om de houding van den burgemeester in de zaak Panny af te keuren. Bij de daarover gevoerde heftige dis cussies voegde de heer mr. Fokker den burgemeester, den heer C. W. Vermeijs, onder meer, het volgende toe ....dan zeg ik u, dat bij betgeen in u te waardeeren valt, u zulke eigenschappen bezit, dat wij allen hoogst dankbaar zullen zijn, dat wij u als burgemeester kwijtra ken, Mijns inziens wordt l),et hoogtyd dat u vertrekt, ....Het is uwe gewoonte, dat als u meent dat de Raad een zeker besluit moet nemen elk middel, waarheid of leugen u geoor loofd voorkomt om uw doel te bereiken, en wilt u personen onaangenaam zyu, dan ontziet u niets." De heer Fokker wees er, om dat te bewjjzen, op, boo do burgemeester, een paar jaar geleden zich laf heeft gewroken op een lid van den Raad, wiens verkiezing hem onaangenaam was, door ter visie te leggen zyn geloofsbrieven, om hem, naar aanleiding zijner geboorte-akte een hate lijkheid te debiteeren. Verder herrinnerde de spreker eraan hoe de burgemeester een jaar geleden den gemeente-secretaris met zyn vrouw te Feijenoord door de politie heeft laten op- pukken, omdat hy een paar dagen over zijn verlof was. -Spreekt men met een aantal menschen over u zeide hij verder tot den burge meester dan verlangt men de overtui ging, dat het gewenscht is dat uw burge meesterschap spoedig een einde hier neemt. Al ie veel dienstijver. Men schrijft nan de »N. R. Cr." In een zeker plaatsje is men bozig met het maken van verschillende grondwerken en het leggen van rails voor een stoomtram De werklieden zyn len deela gehuisvest in een houten keet, waarin geslapen en gegeten wordt, terwyl t voedsel wordt be reid door vrouwen, die evenoens in die keet verblijf houden. Dezer dagen kwam een brigadier der ryksveldwacht ter oore, dat daar ook sterken drank gebracht werd. Hy ging op onderzoek uit, stapte de koet binnen en vroeg aan de vrouw een borrel, die hem terstond gegevon werd. lly vroeg tevens wat zij met den drank uitvoerde, en de vrouw vertelde openhartig, dat de werklieden voor het oten oen borreltje en een sigaar van haar kregen, De brigadier begon toen over koetjes en kalfies te praten en vroeg nogmaals een glaasje wat hem wederom verstrekt werd. en wierp toen een rijksdaalder op tafel, dien de vrouw in haar zak stak met een beleefd -dank je wel." De brigadier wensebte echter f 2 40 terug, hij wilde do twee borreltjes betalen, De vrouw zeide echter heel droogjes dat zij geen sterken drank verkocht, maar wel fooien aannam en de brigadier kon vertrekken. Des namiddags groote hilariteit onder de werklieden zij kregen ook een borreltje meer. Varkensziekte. De vlekziekte onder de varkens breidt zich in de omstreken van Winterswijk op oogenblik zeer sterk uit, hetgeen in de maand September in meerdere jaren het is.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2