Limburgsch Nieuws. Aan Ouders en Jongelieden in Limburg. Nieuws uit de Buurt. Sociale week Post- en Telegraafkantoor te Venray, De tijd van aangifte voor hot herhallngs» onderwas dat, wanneer zich ook slechts eenige leerlingen aanmelden, in de winter» maanden, gedurende minstens 9ö uren moet gegeven worden, nadert weer. t *U nogmaals op het nut en de noodza kelijkheid van dat onder wys, te wijzen, schijnt ons overbodig. Die zijn de laatste jaren door ons al meerdere Ueeren duide lijk geno?g in het licht gesteld. Wanneer moeten de ouders of de leer lingen zelf zich d'iarooor aanmelden. Dit is op alle plaatsen niet hetzelfde. Misschien nog wel in den loop van deze maand dus vóór 1 October. En aan teten Op de oene plaats aan Burgemeester en Wethouders, op de ande re aan het hoofd ran de hei halingsschool, Wendt u voor alle zekerheid, wanneer en aan wièn zich aan te melden, tot het hoofd der school en de onderwijzers in uwe woonplaats die n gaarne voldoende zullen willen inlichten. Nu in liet ware belang van de jougelui niet gewacht, anders is de tijd van aan gifte misschien reeds verstreken. Da kos ten van dat onderwys zijn voor U, even- jnin als voor de gemeente hoog Het Rijk draagt de helft van de lesgelden. Het Hoofdbestuur van den R. K. Ondenoijzersbond in het Bisd. Roermond. Zondagavond begon te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de -Sociale week". De openingsverga dering was druk bezocht, Zeer veel bekende persoonlijkheden en onder hen vele geeslelijken, hekend in de katholieke sociale beweging, maar ook enkele niet katholieken toonden door het nemen van weekkaarten hun belangstel ling. Deze bleek mede uit een talrijke opkomst van journalisten en verslaggevers van allerlei dagbladen, zeifs de heer Domela Nieuwenl.uis bad zich een perskaart doen toekomen. In zijne openingsrede wees Jhr. rar. O. van Nispen tot Sevenaar op de groote belangstelling, die de Sociale Week in Nederland ondervond en dankte de talrijke aanwezigen. Spreker deed voorlezing van het volgende schrijven van kardinaal Merry del Val. Zeergeleerde en Hooggeachte Heer Het is mij een aangename taak, op last des Pausen. U te antwoorden op een brief waarin gij Zijne Heiligheid in kennis steldet met de Nederlandsche Sociale Week, welke in Utrecht zal gehouden worden. En ik verheug mij U daaromtrent mede te deeien, dat de Heilige Vader met genoegen vernam, dat de Katholieken van Nederland, onder goedkeuring der Bisschoppen, zouden samen komen en dat zij geen anderen weg wilden volgen dan de weg, welke in Pause licks zonderling avontuur de heele stap Iedereen vermaakte zich ten koste van aen vroolijken levenslusHgen bakker, en menigeen dacht dat deze wel een aardige mop zou weten te fabriceeren uit deze ver» raakelijke historie. Want niemand r.aro het geval nu zoo heel ernstig op, en allen beschouwden de zaak als een heel gewone grap. Maar Jan trok zich het feit bijzonder aan, hij was verlegen en terneergeslagen, en als later de een of ander bij toeval eens een zinspeling maakte op zijn vreemden, nachtrlijken tocht, dan werd hij rood als een bakkersoven, en zei geen woord meer. De lust om uien te tappen, verging hem heclemaal en Jan werd droef en suf. En toen er onlangs weer een feestje werd gegeven, waar de bakker als van ouds om zijn bekende vroolijkheid werd genoodigd, had hij grooten lust om een voudig voor de eer te bedanken. Maar op aandringen van zijn vrienden en bekenden en meer nog op aansporen van Jeanette, die meende dat Jan zich nu wel niet te buiten zou gaan; nam bij einde lijk aan. Maar den geheelen avond wilde de herinnering van dien fameuzen nacht hem niet uit de gedachte. En als hij eens pro» beerde om een liedje te zingen cf een voordracht te houden, het wilde niet vlotten. En hoe de gastheer ook plaagde en hem tot drinken aanzette, Jan was en bleef matig, en nu de bakker daar zoo inge» togen en droomerig bleef zitten, maakte een zekere neerslachtigheid zich van het geheele gezelschap meester, liet gevolg was dan ook, dat men een half uur voor den gewonen tijd reeds scheidde, en niemand kon zeggen, dat hij zich recht had geamuseerd. I)e vrienden hopen nu wel, dat de luimige geest spoedig bij Jan zal terug» keeren, maar deze heeft zich onwrikbaar vast voorgenomen nooit meer een roes in te drinken om anderen te kunnen ver maken. Dit besluit noemen wy nu eens een recht verstandig idee van onzen bakker. Of hij woord zal houden lijke stukken omtrent ditzelfde onderwerp zoowel van Leo X111 z. g. als van Paus Pius X zelf wordt aangewezen. Zijne Heiligheid dankt U daarom, dat gy liet U ie:i plicht rek inde t voordat gij byeenkwaam', uwe genegenheid voor den Apostolisclien Stoel en uwe gehechtheid aan den Paus te betuigen en koestert do vaste hoop, dai uwe werken rijke vruchten moge afwerpen voor de katholieke zaak; daarom Zijne beste wenscken uitend, schenkt Zijne Heiligheid, als bewijs van Zijne ingenomenheid aan de geheele ver gadering zijn Apostolische!) Zegen. Van deze gelegenheid gebruik makende, betuig ook ik u mijne gevoelens van hoogachting en verblijf U toegenegen B. Kardinaal Merry del Val, Rome, 23 Augustus 1906. I)il schrijver) werd met daverend applaus begroet. Spreker deelde nog mede, dat aan H. M. de Koningin een telegram was gezon den met de betuiging van eerbiedige hulde en onvergankelijke trouw. .(Toejuiching) Daarna begonnen de lessen. Mr. P. J. M. Aalberse spreekt over Volksontwikkeling en behandelt deze d« ie punten Wat is Volksontwikkeling? Waarom is ze noodzakelijk? En hoe is ze te bevorderen Dr. Hitsè heeft eens gezegd, dat Volks- ontwikktlmg is de bewuste harmonische ontwikkeling der geestelijke vermogens van het volk verstand, gemoed en wil. Wy willen niet het volk volproppen met kennis, bet geheugen overladen maar het volk brengen tot zelfstandig denken. Wy willen ook werken op het gemoed, door den lauweuen onverschilligen warm te energie en fut bij te brengen. En den wil willen wy ontwikkelen door mannen van de daad te kweeken, die weten wat zij willen. Vervolgens toonde spreker de noodzake lijkheid der volksontwikkeling aan, voor eerst in het belang der sociale hervormin gen, dan in het belang van hel staatkundig leven; in liet belang der volkswelvaait in onze dagen, daar spreker aantoonde, geen welvaart mogelijk is zonder eenige ontwik keling. De spreker ging vervolgens na hoe de volksontwikkeling moet bevorderd worden. Vooreerst door den leeslust op te wekken en in goede richting te leiden; door de oprichting van volksbibliotheken; door het organiseeren van algeraeene ontwikkelings» avonden; door volksliooger onderwijs; door populaire kunstbeschouwing; door kleine vakcursussen en door liet in kleine groepjes bezoeken onder deskundige leiding van kerken musea, corporaties, enz, Vervolgens behandelde Piof. J. D. J. Aengenent, het onderwerp, Sou cursussen. Hij besprak deze drie punten: 1. Beteekeois van sociale cursussen. 2. Verschillende soorten van sociale cursussen. 3. Wijze, waarop ze moeten worden ngericht. De volgende stellingen werden door spr. gesteld: 1. Cursussen over sociale vraagstuk ken zijn in onzen tijd noodzakelijk omdat zonder degelijke theoretische kennis de practischo werkzaamheden der Katholieken niet de goede richting zal inslaan. 2. Omdat zoowel patroons als arbeiders stelling moeten nemen in de sociale kwestie van onze dagen zijn sociale cursussen zoo wel voor patroons als arbeiders noodzake lijk en vooral voor de voormannen in dc vakbeweging. 3. Het is zeer wenseheiijk, dat aan iederen socialen cursus verbonden worde een debating-club, waarin de leden van den cursus leeren, zelf over verschillende on derwerpen van gedachte te wisselen. 4. Het is dringend noodzakelijk, dat de sociale cursus door een ter zake bevoegde worde gegeven. Maar ook in de debating club is de aanwezigheid van een deskundige noodig, opdat niet meer kwaad dan goed gesticht wordt. VEN RAY, 8 September 1906. RijkHtelefooi. De Directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Venraymaakt bekend, dat met ingang van 11 dezerte Venray een Rijkstelefoonkantoor voor het algemeen verkeer zal worden opengesteld. De diensturen op werkdagen zijn gelijk aan die van den telegraafdienst, op Zon en Feestdagen zal het Telephoonkantoor gesloten zijn. Venray, den 7 September 1906. De Directeur, voornoemd, EGGINK. Het Kantoor is dagelijks open: voor Post-en Telegraaf van 8—12.30 en 3.30» 7 uur. Voor wissels en quitantie 's en voor de Rijksverzekeringbank alleen op werk dagen van 8.301230. Op Zon- en Feestdagen open 7.30— 8.30 en 12.30—1.30; voor de Spaarbank alleen 7.30—8.30 vm. Aan het Postkantoor te Venray en do daaronder behoorende hulpkantoren werd gedurende do maand Augustus 1906 Ingelegd f 11379.67 Terugbetaald f 7402,93 Het laatste, door dat Kantoor uitge geven hoekje draagt het nummer 3376. Geslaagd voor het examen Hoofd akte te Arnhem, de dames F. E. Slenoker, en II. W. Stein beiden van Venray. Voor lu-t jaar 1906 waren inge schreven 60 lotelingenj Tusschen ultimo Januari en Augustus is er één overleden zoodat nog 59 jongelingen aan do loting moeten deelnemen. I)eze week zijn de lessen aan normaalschool weder hervat. de Maandag nrriveeron ook de hoeren Studenten van het Gymnasium. Heden (Zaterdag) trekt de Pio- cessie naar de miraculeuze Kapel te Oos trum. Gebruikelijkerwijze wordt, deze bede tocht opgeluisterd door de Fanfare Euterpe. Mogen aller intenties verhoord worden. Onder statig klokgelui werd Zon dag na de Hoogmis in onze parochiekerk het plechtig -Te Dcum" gezongen, naar aanleiding van den verjaardag onzer ge ëerbiedigde Koningin Wilhelmina. Des namiddags om 6 uur gaf de fanfare Euterpe op de Groote Markt een Concert. De uitvoering was bepaald correct, de stemming onberispelijk, terwijl het ensem ble geluigde van degelijke repititie. Een zeer talrijk publiek volgde dan ook met belangstelling de uitgevoerde nummers. Bij de Zondag gehouden Prijsver- schieting door -de schutterij -Het Hof' alhier, was het zeer druk en werd buiten gewoon goed geschoten.' Ten slotte bleek dat de prijzen Dehaald waren als volgt le pr, J. Custers.; 2de pr. J. Janssen :78e pr. J. Esser. Toen de kleermaker W. B op de hoogte van 't kasteel te Well een wagen moest passeeren, had hij het ongeluk tegen een der voorwielen te ryden. De fiets werd geheel verbrijzeld, en hij zelf beliep vrij ernstige verwondingen aan het gezicht vooral aan de neus. Bewusteloos werd hy opgenomen. Nadat de wonden waren ge reinigd en een voorloopig verband gelegd was. werd bij par wagen i:aai Venray gebracht waar Dr, Wentholt hem de ge neeskundige 1 lp verleende. Dienzelfden namiddag kwerj de fietsrijder VV. V. op den Oostrumschen weg in botsing met een leerling-fietsryder. Laatstgenoemde kwam er met een geringe verwonding af, doch had zich niet alleen erg aan do handen be zeerd maar vond bovendien zijn 1 ij wiel biijzeld op den weg terug. L. K. Zaterdag September jl, was het 25 jaar geleden dat P. J. Voeston. mees terknecht op dn Sigarenfabriek van de Firina Erven P. Minten in hunnen dienst trad. Dienzelfden dag was ook A. Smits 35 jaar in dienst bij deze Firma. Het was onmogelijk dien dag onge merkt 'e laten voorbijgaan. Er zou dan ook feest worden gevierd, en de zaal van den lieer J. Kemps was voor dit doel ruim veisieid in orde ge bracht. Te ongeveer 6 uui zag men meester knecht en werklieden er heentrekken; de firma had hun daar een keurig souper aangeboden, hotgeen om 8 uur een aanvang nam. Zeer gezellig ging het er toe, met den geaehten Patroon, den Weled. heer H. EsserLe Brun aan het hoofd. Gedurende het souper, nam de heer H. Esser het woord en begon met de spreuk: -Eere wien eere toekomt". Spreker zei, het deed hem genoegen, deze spreuk in zijne volle beteekenis te mogen toepassen, hij vroeg of het niet eervol is vijf en twintig jaar en langer in dienst te zyn bij een en dezelfde firma, of 't niet eervol is gedurende al dien tijd zijne beste krachten gewijd te hebben aan de laak, waarvoor hij gesteld was, of 't niet eervol is gedurende een kwart eeuw door zyn gedrag en nauwgezette plichtsbetrachting zicli de achting, liefde en toegenegenheid van zijne medegezellen en zijn patroon waardig te maken. Hij betuigde zijn innigen dank aan beide Jubilarissen en feliciteerde hun hartelijk op dezen heugelijken dag. Als blijvende herinnering en als stoffe lijk bewijs zijner waardeering bood hij beide Jubilarissen een cadeau aan en sprak den wcnsch uit, dat zij nog tal van jaren door hun trouw en deugd anderen ten voorbeeld mochten strekken en eindigde met den uitroep Leve onze meesterknecht Voesten Leve Ant. Smits De heer Voesten kon niet nalaten zijn geaehten Patroon voor die hartelijke woorden hun toegespioken dank tebiengen en zeide dat hij steeds zijne krachten zou wijden aan den bloei der firma. Ook de heer Alb. Esser, die bij dit feest was uitgenoodigd nam het woord en zeide 0. a. dat liet hem genrtegen deed zulk een leest, by te wonen en bracht do wensch uit, dat de goede harmonie, di bestaat tusschen patroon, en werklieden steeds mocht blijven voorbestaan. De avond werd verder onder bet drinken van een heerlijk glaasje bier in gezellig heid doorgebracht, zang en komieke voor drachten wisselden elkander af. Ruim voldaan keerde men lator huis waarts en zeker zal dit feest nog lang in herinnering blijven bij elk der aanwezigen. Maandagnamiddng hield onze vrij willige Brandweer eene oefening met de brandspuiten. Het goheele bluschmatei iaal bleek in toeden staat te zijn. terwijl ook do alge» meene regeling steeds verbetert. 't Was Woensdag weer een bijzon der drukke markt alhier. Veel volk en veel vee. veel kooplieden eu veel handel. Men betaalde voor dragende koeien 150 lot f 230, dragende vaarzen 130 tot f 200, vel vee 32 tot 35 ets. por pond. Biggen waren er ook in overvloed op de markt, toch was de handel nog al leven dig en aan prijzen van 5 tot f 7 zijn er veel verkocht. De Woensdagnamiddag in de Muziek zaal gehouden vergadering van onder wijzers uit bet arrondissement Gennep werd door een 30ial onderwijzers bezocht. Om half 3 opende de Voorzitter, de Weled. Gestr. heer D. Schram de ver gadering. De notulen der vorige vergadeiing «erden vooigelezen en onveranderd goed gekeurd. De lezing van den heer Rouschop, onderwijzer te Bergen, werd wegens diens afwezigheid gehouden door een hes'uursl'd en had tot onder wcip School wandelingen in de 5e en 6e klasse. Hierin werd kort en duidelijk liet nut. van school wandelingen aangeduid. Hierna vergastte de heer Roelofs, onderwijzer te Sicbengewald, de leden op een kijkje in de schooltoesianden van Pruissen, welke lezing zeer in den smaak viel en eene drukke dissussie uitlokte. De inleider bood aan op eene volgende vergadering meer in bijzonderheden te treden, welk oa-ibod dankbaar werd aan genomen. De lieer Driessen, hoofd dor school te Middelaar wegons ongesteldheid afwezig, had zijne lezing over het Herlialingsonder» wijs ingezonden. Ook over deze lezing werd nogal discussie gevoerd. Nadat de Vooizitter nog eenige nuttige wenken gegeven^ had over eene spaarbank voor onderwijzers en nadat Wanssnm aangewezen was als de plaats van de volgende vergadering op den cers'en Woensdag in Mei 1907, werd deze aange name en leerrijke vergadering om half 5 door den Voorzitter gesloten. Met genoegen vernemen wij, dat nnzï vroegere dorpsgenoot, do heer W. 11 Verheijen, onderwijzer te Siebengewnld, bij het te Arnhem gehouden examen de hoofdakte heeft behaald. Tot Directeur der nieuw te bouwen Coopeiaticso Stnorozuivelfabiiek te Neer kant bij Deurne. is benoemd de heer R. Lemmens, thans werkzaam aar de Stoom- ztiivelfabriok alhier. Ter Boek- en Handelsdrukkerij van Bern. Claessens te Sittard is versche nen het verslag van den 8sten Limburg» schen Katholiekendag te Echt gehouden op 4 Juni 1906 Verkrijgbaar bij het Centraal Bureau der Limb. Katholiekendagen, Stichting de Stuers, Maastricht; Prijs 1 ex 15 ct., 10 ex. f 1,20 MERSELO. Het is dit jaar een kwart eeuw geleden, dat do hoer J. M. Michels voor het eerst als Broedermeestor naar Ke vela er toog ter bedevaart. Bij deze gelegenheid werd hem een prach tige medaille vereerd. Zondag namiddag werden op den doel alhier de pi yzen verschoten, behaald op het concours te Leunen. De 2 prijzen vogelkooi en kapstok, werden na warmen strijd behaald door de schutters J. Gielen P. Ewalds Zondag a, s. zal een schietwedstrijd plaats hebben onder de Honoraire leden. HORST. Vrijdagavond werd alhier eene spoedeischende vergadering gehouden tor behandeling van den aanleg van gas licht in deze gemeente. Het voorstel is om of in aansluiting met de in aanbouw zijnde gasfabriek te Venray alhier het noodigo gas aan te voeren of eene gasfabriek te bouwen. SEVENUM. Op de gehouden veemarkt waren 7 stuks aangevoerd, waarvan er slecht een werd verkocht. VENLO. Tot pastoor-Deken alhier is benoemd de ZeerKerw. heer M. W. H. Bauduin, thans pastoor te Amby. Z.Eerw. werd geboren te Maastricht in 1854, priester gewijd in 1879, benoemd tot kapelaan te Amby in 1879, tot kape laan aan do Kathedrale Kerk te Roermond in 1891 tot rector aan de O. L. V.Mun sterkerk te Roermond in 1893, tot pastoor te Amby in 1905. 5 April 1904 vierde Z.Eerw. onder groote en algemeone belangstelling zijn zilveren priesterfeest to Roermond. REUVER. Dezer dagen werd door H. T. alhier een lOmarkstuk gebeurd. Toe vallig viel het op den steenen vloer en brak in 3 stukken. Het is niet van een echt gouden stuk te onderscheiden en drangt den beeldenaar van keizer Wilhelm I en het jaa- tal 1877. BELFELD. Alhier is benoemd tot brievengaarder F. M. Maitens ^ROERMOND. De brievengaarder van Swalmen B. gearresteerd wegens ver duistering, werd Dinsdagmorgen door de ai rondissements lechtbank alhier veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf en ont zetting uit zijn ambt. HERTEN. Dinsdag op klaarlichten dag is alhier in de kapelanie ingebroken en ten nadeele van den heer kapelaan ont vreemd 120 Mark en 2 horloges. De on bekende dief heeft een glasru t veibrijzeld, bet venster geopend, en is binnengeklom men, heeft vervolgens een ketting op de deur gedaan om niet verrast le worden en met een hegschaar een kast opengebroken. GRA'IHEM. In deze gemeente weid dezer dagen opeens een donderende knal gehoord welke deed denken aan aardbeving Deuren vlogen open, de huizen schudden het geheele dorp was in rep eu roer. Ook in de omliggende dorpen en te Weert, tot zelfs in Roermond, weid de slag gehoord. Men brengt "dit in verband met eene ontploffing in do buskruitfabriek te Caulille (Beigie). MAASTRICHT. De 52jarige smid A. Cardous, wonende S'okstraat alhier, kreeg Dinsdagmorgen, terwijl hij in de smederij bij zijn patroon p den Maagdendries een paard besloeg, een slag van dat paard tegen den onderbuik. Woensdagmorgen is de ongelukkige aan de gevolgen van dien slag overleden. YTERLINGSBEEK. Het werk op de Boven-Maas, Gennep. Vierlingsbeek is gegund aan de Gebr. van Hezewijk te Nijmegen voor f 36.480. BAK EL. Te G'otel, onder de gemeente Bakel, is door liet vuur vernield de kapt. boerderij; eigendom van den hoer Covels te Helmond, 011 bewoond door den land» bouwer L, v. I). De meubelen, ingesoiiuur- de granen en al de 'ikkergeroedschnppen zyn vernield. Assurantie dekt de schade, oorzaak als naai gewoonte onbekend. De brandweer van Aale Rix'el verleende hulp. HELMOND. H. Donkers, visobkoop- man alhier, te Roermopd gedetineerd, heefi zijn vonnis, waarbij hij tot 10 jaren gevangenisstraf is veroordeeld, wegens het mishandelen van zijn vrouw, den dood tongevolge hebbende, hooger beroep aan- geteekond. Hij zal naar 's Êoseh worden overgebracht. GEMERT. Naar nanleiding van het togen den onderwijzer P. J. Verbiugge opgemaakt procesverbaal zal doze, met het oog op zyn pensioen, eervol ontslag uit zijne betrekking aanvragen, waardoor aan de openbare school alhier niet, minder dan 3 vacatures zullen ontslaan. WOENSEL. Eén echt liefnebber van kaarten, dio in een onzer koffiehuizen zijn spelletje maakte, was zoo in dit werk ver diept, dat hij liet etensuur vorgat, tot zijn maag hem begon le waarschuwen. Om zich geen tijd verloren te laten gaan. liet hij zijn wederhelft de boodschap brengen hom het eten maar in het café le bezorgen, hij behoefde dan bet spel niet te onder breken. .Moord le Ti liturg. Het was Trlburgsche kermjs en Zater dagavond. Aan het Stuivezand zalen de bewoners met het mooie weer aan do deur. Ook zoo de 45jarige J. G, van Dyk oud agent van politie. Te ruim 10 uur komt er een zekere J. Leijten voorbij, oen uit den dienst weggejaagd huzaar. Voor een jiiietal weken had v, D. een broeder van L. een paar blauwe oogen geslagen omdat hij zijn vader mishandeUe, en dit had zeker bij heiu een zekeren wrok doen ontstaan. Bij het ontmoeten van v. I). zei L.. zin spelende op hetgeen vroeger was geschied -Dat had je mij eens moeten lappen." Al spoedig omstond nu eenige woorden wisseling. waarbij J, L. een revolver voor den dag haalde en twee schoten op Van Dijk loste. Het laatste schot trof v. Dyk bezijden het linkeroor, zoodat de kogel in de hersens drong. De gewonde viel onmiddeljjk ter aarde, waarna hij in zijn woning werd gedragen, doch niet meer bij kennis kwam. Zondagmorgen werd hij naar het gast huis overgebracht, waar hij te 10 uren overleed. De dader heeft onmiddelijk de vlucht genomen, waarschijnlijk naar Duitschland alwaar hij werkzaam was, Sterke drank is aan dit treurig tooneel ook weetniet vreemd.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2