Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. drogist oi apotheker kan laten be» r< iJt-n Men iost 10 gram borax en 100 gr. alcohol '»p daarna vermengt men hierbij voorzichtig 100 gram glyceri» ne. Dit mengsel wordt langzaam aan, onder gestadig omroeren, in 2 liter oranjebloesemwater is een der voor» t redelijkste Bagage. Appelen, De Burgemeester van Venray De Burgemeester van Venray, VENRAY, 18 Augustus 1906. De minister heeft thans jioedge- vonden te bepalen, dat hier in den loop van dit jaar een Rykstelefonnk «ntoor zal worden gevestigd. Tot Mére Assismi.te in 'i klooster Jetuzalem alhier werd gekozen de Eerw. Zuster Mére Augusta iu de wereld Mej. M. Eilerbeek van Venray. De jacht op grof en klein wild wordt dit jaar geopend op Maandag 21 Augus'us a. s. De Wel Eerw. Pater SigtVidus Eilerbeek. een zoor. van onze geachte Dr. Eilerbeek, droeg jl. Woensdag voor de eerste maal in de Parochiekerk van zijne geboorteplaats het II. Misoffer op. De bewoners der Hoender straat hadden bij deze gelegenheid het ouderlijk huis *ati den nii uwen priester op zeer fraaie wijze versierd. Een prachtige eereboog, waarin eei toepasselijk gedicht op haitelijke wijze het -welkom" toeriep prijkte voor de woning, welke mede zeer bevallig ver sierd was met een overvloed van guirlan des. Van reder l.uis in de buurt en l oigs de straat wapperde de nationale diiekleur. Des morgens tegen 10 uur trok de Fanfare -Euterpe" naar de ouderlijke woning, en begeleidde den jeugdigen Priester naar de Kerk, waar alles op feestelijke wijze was ingericht, terwijl de ruime tempel haast te klein bleek, om het groot aantal belangstellenden te kunnen be vatten. De verheven plechtigheid nam nu een aanvang, met d epe ontroering en eerbied gevolgd door de talrijke schare betrekkin gen en andere aanwezigen.- Na het Evangelie beklom de WelEerw. Pater Larabertus Eilerbeek, broeder van den Feesteling, den kansel, en schetste in een welsprekende rede de verhevenheid van den priesterlijken staat, en liet geluk van zijn leven te mogen wijden aan den dienst Gods, Na de H. Mis trok de stoet £op dezelfde wijze, begeleid door de muziek naar de ouderlijke woning, alwaar de Heer J, Verheugen, directeur van Euterpe, den jeugd'gen Priester geluk wensohte met zijne schoone roeping, waartoe God hem had uitverkoren, De WelEerw, Pater dankte allen recht hartelijk voor 4e eer. hem hij deze gele genheid bewezen. Door de Fanfare werden daarop nog eenige schoone muzieknummers ten gehoo- re gebracht. Gedurende den dag ontving de Feeste ling en zijn geachte familie van alle gijden vele bewijzen van belangstelling. Moge Pater Sigfridus lang en met vrucht in den Wijngaard des Heeren werkzaam zijn. Donderdagmorgen trok de processie van uit de Parochiekerk te Ven ray naar de Kapel te Veltum, alwaar ter gelegen, heid van het Patroonsfeest van den H. Rochus, gewoonlijk eene plechtige H. Mis wordt opgedragen, opdat Venray moge bevrijd blijven van besmettelyke ziekten onder meoscben en vee. Door den Zeereerw. Heer Pastoor Sehraeitz werd eene predikatie gehouden, waarin hij op welsprekende wijze de deug den van den H, Rocbus schetste, en de parochianen van Venray aanspoorde om steeds hunne toevlucht te nemen tot dezen grooteu Heilige, op wiens voorspraak be smettelijke ziekten geweerd worden. Deze week werden 's avonds ver schillende porsonen onaangenaam verrast door een val in de ongeveer een meter diepe graveii alhier in de stralen gemaakt voor het te leggen gasbuizennet. Enkelen bezeerden zich hierbij nogal ernstig. Het ware dan ook te wenschen dat deze gevaarlijke punten 's avonds wat •meer" verlicht werden, Blijkens achterstaande advertentie zal de Fanfare -Euterpe" morgen middag aan het Eindt eene publieke muziekuit voering geven. Voor muziekliefhebbers weer een buiten kansje Donderdagmorgen werd bet paard van den landbouwer J. aan de Kraaijenhut onder Deurne, dat in de weide liep, door een zwerm byen aangevallen, en zoodanig toegetakeld, dat het dier denzelfden dag bezweken iB, OOSTKoM. Ons Genadeoord werd op den feestdag van O. L. Vr. Hemelvaart door vele pelgrims bezocht. Den gcheelen dag verdrongen zich van alle zijden toegestroomde bedevaartgangers tn de Miraculeuze kapel, ten einde aan de voeten van het Wondei beeldje hulp en vertroosting te vinden. 's Morgens ten 9 uren trok onder het gelui der klokken de processie van Oirlo, de net versierde kapel binnen, waarna eene plechtige Hoognn* werd opgedragen. De Zeer Eerw. Pater Rizerius uit het Franciskaner klooster alhier hield tone schoone fees'predicatie en wekte de talrijke Pelgrims op om sieeds met vertrouwen hun toevlucht te nemen tot de -Behoudenis der Kranken", welke in de kapel van Oostrum by voorkeur hare genaden ver leent. Onder liet plechtig Lol beklom de Zeer Eerw. Pater Ferrerius den kansel en sche'ste in kernachtige woorden Maria's verheven deugden. Na de preek had de plechtige processie plaats rondom de kapel, waarbij het Allerh. Sacrament en het Miraculeuze beeld ver gezeld werden door talryke lieve bruidjes en honderden biddende geloovigen. Het kinderkoor onder directie en met orgelbegeleiding van den Wel Eerw. heer W. J. Wieits, liet zich tijdens alle gods dienstoefeningen hooren en bracht daardoor veel by tot opluistering. LEUNEN. I)e Handboogscliuttersbond -Vrede en Strijd" zal op Zondag 26 Aug. op de doelen van St. Joris te Leunen hun vastgestelden wedstrijd houden. De prijzen zullen ditmaal zijn, luxe- en huishoudelijke artikelen. Nadere aanschrij vingen zullen nog door het Bondsbestuur. dat a. s, Zondag 19 Aug. te Leunen verga dert. aan de Besturen der verschillende deelnemende geze'schappen worden ge stuurd. Morgen Zondag zal alliei op plechtige wijze het Feest der H. Kinds heid gevierd worden. De gewone Rijks najaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1906 zullen gehouden worden als volgt voor Limburg 13 Nov. te Venlo; 14 Nov. te Maastricht; 15 Nov. te Roermond. HORST. Naar wy vernemen zal bin nenkort in de buurtschap Achterste Hees van rijkswege eene brievenbus worden ge plaatst. LOTTUM. Alhier zal aan het station een htilpbrievenbus geplaatst worden. GENNEP. Ingaande 1 September a. s. wordt het hnlptelegraal en telefoonkantoor alhier opgeheven en wordt hier gevestigd een rijkstelegraafkantoor met rijkstelefoon kantoor in verbinding met het postkantoor. VENLO. Wegens de uitvoering van buitengewone herstellingen aan de Maas brug alhier, is het verkeer d wover voor voer- en rijtuigen gestremd, vanaf gis teren 17 Aug. tot nadere kennisgeving. Op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van elke week zal er echter gelegenheid zyn tot overryden, van voormiddags 5 tot 9 uur, en 's namiddags van 3 tot 5 uur. Zaterdagavond heeft de wed. A. wonende aan liet fort St. Michel hare woning veilaten en daarin onverzorgd 4 kleine kinderen van 2 tot 9 jaar achterge laten in een deerniswaardigeu toestand. Van wege de gemeente zijn de kinderen onder dak gebracht en wordt naar het verblijf der moeder? een onderzoek inge steld. Zondagmiddag iiad een auto ongeluk plaats op den Tegelscben weg, doordat een band van de auto sprong en twee der inzittende personen er uitvielen, Een heer en eene oude dame bekwamen dermate verwondingen dat ze in het gasthuis moesten worden opgenomen. OTTERSUM. Hij giug eggen zich vasthoudende aan zijn paard, zooals wei eens meer gebeurde vijf Kwart boven thee water. Aan 't land gekomen begint hij te eggen. Weldra hoorde men eenige in de buurt zijnde toeschouwers roepen: daar gaat by weer voor niets. Een groote stof wolk vormde zich en weldra zag men in de verte het ondeugende paard in vollen ren huiswaarts keeren. Toen men den baas ging opzoeken, vond men deze liggende. Een eindje verder lag ook de eg. Deze laatste was over 's mans licbaara been getrokken. Nu behoeft men niet te vragen hoe of onze dronken landman er uitzag- Met verschillende wonden op zijn ge zicht en blauwe plekken op zijn lichaam kon hij naar huis druipen. ROERMOND. Bij het baden in de Roer is Zondag de 18jarige Van Dijk, woonachtig aan de Kapel alhier, jammer- lyk verdronken. SITTARD, Dat er bij geboorte, huwe lijk of begrafenis gewoonlijk dejenever- flesch steeds flink wordt aangesproken, kan men helaas maar al te dikwijls hier zoowel als elders aanschouwen. Doch, zooals dit alhier Zaterdag gebeur de is gelukkig tocb nog een zeldzaam verschijnsel. Tegen 8 uur dan in den morgen had in de parochiekerk een trouw partij plaats. Hij die als getuige moest fungeeren was reeds toen men in de kerk aankwam, zoodanig door den jenever bedwelmd, dat hij, meenende in de kroeg to zitten, eerstens zijn hoofddeksel ophield, tweedens met stoel en «I liet ondeiste boven tuimelde, derden» haidop alieilei dronkemanstaal uitkraamde en vierdens, ja wat gewoonlijk allen doen die in zu'ken toestand verkeereu. En dat vond plaats, 's morgens om 8 uur in eene keik gevuld met schoolkinderen en geloovigen. Toon hy eindelijk was buiten- gesleept en bruid en bruidegom zich huis waarts begaven, kwam de gemeenteveld wachter Gruisen ter plaatse, vatte hem bij zijn kraag on v«-oit ging het, ter ont nuchtering naar den amigo. VALKENBURG. Door bemoeiingen van den Zeereerw. lieer Goosseiis, profes sor Ie Rolduc. zullen eerstdaags in Berg on Ter blijt belangrijke onderzoekingen plaats hebben naar Romeinsche ovei blijf- solen, die men met zekerheid vermoedt, dat zich aldaar bevinden. l'rof. dr. Holwetda, directeur van liet Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, door de Regeering aangewezen, om de opgravingen leiden, is reeds in Valken burg afgestapt. KERKRADE. Er bestaat thans alle kans dat de ontginningswerkzaamheden op de mijn Voccart eerlang zullen hervat worden. De mijn is thans zooverre van water bevryd, dat de dam. aan welks doorbraak 't onderloopen te wijten was, reeds dioog ligt. Deze dam bevindt zich op eene diepte van 200 M. CUYCK. Di tegenstelling met hetgeen sommige bladen meldden omtrent een jus titieel onderzoek in de woning van den wegens geldsnteiery te Amsterdam aan gehouden goudsmid Haasen kunren we mededeelen dat tot heden alhier geen onderzoek is ingesteld en bij de autoritei ten daarvan ook nog uiers bekend is. MILL. In eene dezer dagen gehouden vergadering van de werkende leden der Fanfare -het Heibloemke" alhier, is beslo ten bet gezelschap te ontbinden en de instrumenten te verkoopen. Terstond na afloop der vergadering werd door de helft der leden eene nieuwe fanfare onder den ouden naam opgericht, terwijl de andere helft der leden besloot, zich be schikbaar i stellen voor een eventueel in het pas gestichte R. K Patronaat op te richten Fan.we Gezelschip. HELMOM» De laatste kermis liep zeer treu'ig af. F. B. en A. D. beiden van hier, geraakten aan hel vechten. F. B. trok het mee en gaf zijn tegenstander velschillende steken. De luatste is per brancard, nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, naar liet Gasthuis vervoerd, en voorzien van de laatste H. Sacramen ten. F. B. die reeds meermalen met de gevangenis beeft kennis gemaakt, is ge arresteerd. Misbruik van sterken drank is hier weder oorzaak van. SCHIJNDEL. Hoe gevaarlijk bet is kleine jongens op liet stuur van een rijwiel te plaatsen en ze zoodoende mede Ie voeren, bleek hier jammer genoeg, weer al te duidelijk. Een aanvallig knaapje werd door zijn oompje, ook nog maar een knaapj», op bet stuur van een lij wiel rond gereden. Eed kleine stoornis was volloende om het ven«je op de straat te doen neersmak ken, waar bij het zijn beentje brak. Wat minder toegevendheid en wat meer voor zichtigheid is tegenwoordig bij vel» sport hoog noodig, St. OEDENRODE. Maandagnatniddag had alhier een vreeselijk ongeluk plaats. Terwijl de tram in volle vaart door de straat reed kwam eensklaps van de tegen overgestelde zijde een kind van K, G. te Eerschot aanloopen. De machi nist kon ondanks de uiterste krachtsinspan ning niet voorkomen dat het kind onder de machine geraakte. De gevolgen waren verschrikkelyk het hoofdje van de kleine werd geheel afgesno- den alsmede een handje, terwijl het lichaampje nog verschillende kwetsuren vertoonde. Door hier ingekwartierde mili tairen werd het ongelukkige kind opgeno men. Men kan de smart der ouders beseffen, die een 14tal dagen geleden een ander kind 's morgens dood in de wieg vonden en nu weer op dergelijke wijze zulk een verlies lijden. Mannen van eer. Men schrijft uit Den Bosch aan het Vad. Aangezien op den 15 dezer de schutters, behooreude tot de lichting 1901 afgaan, zouden er maar zeer weinig dienstdoende schutters hier overblijven; zoo weinig, dat het korps op de aanstaande parade, bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Kooingiu te houden, een al te treurige figuur zou moeten slaan en ook de inle vering van hel vaandel, welke plechtigheid i«, weinig geschikt zou zijn om de eer van hel korps lioog te houden ten einde toe. Een en ander nu zal worden voorkomen, doordat de afgaande schutters eenparig hebben besloten nog voor den tijd van drie weken bij te teekonen. De Bossche schutterij zal dus heengaan; maar zij zal aftrekken met vliegend vaan del en slaande trom. i'nlN«*li IIuUmHi geld. Uit Hor wen schrijft men aan de Geld. Lezers, weost op uw hoede bij he' ont vangen van Dui'sch zilverg'-ld. vooral van tweomarks'.ukken. Hiervan zijn valsclie exemplaren in omloop. Iteods is iemand te dezer plaafse ervan de dupe geworden. Het valsche stuk prachtig nagemaakt droeg het borstbeeld van den koning van Saksen en liet jaartal 1906. Het weegt slechts 8 gram, terwijl een dergelijk echt muntstuk een gewicht van ongeveer 11 gram heeft. Aan klank en kleur is het evenwel gemak kelijk van een eclit te onderscheiden, Mmtiurgselie rastaen. De heer A. F. van Beurden te Roer mond deelt in eene beschouwing de bevol king zijner provincie als volgt in verschil lende rassen in •Toch weel ieder Nederlander, dat Limburg is s'mengesteld uit zeven groote deelen, als 'i ware ingedeeld is in zeven stammen, die iu zeden; in gewoonten, in denken, doen en laten, in rouw en in feesten gescheiden zijn. De Biabantsche Limhurge s van Horst tri Manshees, de Cleefsche Limburgers van Ar een tot Mook, de Kesselsche Limburgers van Venlo tot Kesssel. do Roermondsche Limburgers rondom Roermond, de Spaan sclie Limburgers bij en om Sit'ard, de Limburgers uit de lauden van Maastricht, Valkenburgen Vaals rijn allen zelfs in hun taal verschillend van de in Weert on om streken wonende Kempensche Limburgets die alloen door Active, staa'kundigegrenzen van de Belgen en Brabanters gescheiden zijn." Bij resolutie van den Minister van finan ciën is aanwijzing gedaan van de goederen die als bagage worden beschouwd. Als bagage wordt in den regel slechts beschouwd al het hetgeen de reizigers als reisbenoodigdheden medenemeo, als koft'crs mantel- en reiszakken. boededoozen. kleine kisten en dergelijke groote kisten tonnen, meubelen en andere voorwerpen, die niet als reisbenoodigdhoJen kunnen beschouwd worden, behoeven niet als ba gage ingeschreven te worden. Onverminderd het bepaalde in liet vol gend lid Is het verboden goederen, welke niet met spoortreinen mogen vervoerd of waarvan het vervoer voorwaardelijk is toegestaan, ten vervoer per spoor weg als bagage aan te bieden of te laten aaobie den of per spoorweg te vervoeren, Motorrywielen, welker reservoirs niet meer dan 2 liter benzine bevatten; mogen ais bagage ten vervoer worden aange boden en aangeuoraen, indien de reservoirs van sterk metaal zijn vervaardigd en luchtdicht gesloten zijn. Oiim^eer. Bij het hevig onweder dat zich Dins dagavond boven Kaatsheuvel ontlastte is een treurig ongeval gebeurd. De heer de B, merkte dat de bliksem was ingeslagen en dat dit brand had ver oorzaakt. Fluks ging bij roet water naar boven en wist nog juist het vuur in zyn aanvang te smoren. Toen hij echter bene den kwam, kwam hij tot de treurige ont dekking dat zijn vrouw dood was. Naar het bleek was de vrouw door den bliksem getroffen, VerMclirikkelijli. Het 3 jarig kind van een landbouwer te Uelera was ongemerkt in een haverveld geloopen en aldaar in slaap gevallen. De maaimachine waarvan de begeleider liet kind te laat zag liggen, sneed de kleine een der voetjes af, Twee vluchtelingen Men heeft op het bureau van politie te Alkmaar op dit oogenhlik twee buitenge wone arrestanten. Beiden hebben zij zich op een marktdag schuldig gemaakt aan wat in het Duitsch grober Uufug wordt genoemd. De een verzette zien nogal bij zijn arres tatie, de ander was evenwel verstandiger, en liep bedaard mede. Op het bureau van politie gedragen zij zich evenzoo; de een schijnt zich daar heelemaal niet thuis te kunnen gevoelen, de ander doet, alsof hy daar het grootste deel van zijn leven had doorgebracht, de een weigert alle voedsel tot zich te nemen misschien om ontoe rekenbaar verklaard te worden de andere daarentegen dreigt -zich zelf op te vreten." Hun identiteit staat vast, doch omtrent hun herkomst valt niets met zekerheid te zeggen. Het is zeer. waarschijnlijk dat men met twee vluchtelingen te doen heeft, die, in gevaugen toestand verkeerende, broken zijn. De eigenaars vaa een vermist varken en een vermisten bok worden daarom verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan het bureau van pol.tie aan te melden, te meer, daar het varken ziek is en de bok duur aan haver wordt. Dagen zij niet spoedig op, dan zullen ue dieren verkocht worden. Honing. Waaraan is do echte honing van een na maaksel te onderscheiden Een goede waarborg voor de echtheid van honing is de kristallisatie, dat is het stollen of verharden zooals ook gesmolten zout en suiker zich tot klontje? vormen. Echte honing kristalliseert grof- of fijn- klonterig en hard, kunsthoning doet dit maar zelden. Het beste raiddel om voor bedrog gevry- waard te blyven is: geen honing uit het buitenland te koopm. De bijenteelt is in Nederland zoo goed op de hoogte, dat onze ij iu kers zuiveren inlandse! en natuur'honig zoo goedkoop mogelyk kunnen leveren. Van Deurne uil wordt eiken Zaterdag honing op de Helmondsclie markt te kcop aangeboden Te Bennekom bes'aat een coöperatieve vereaniging tot verkoop vail honing, die zeer goed gaat, De appel bevat zachte en aangename zuren, die op het geheele lichaam welda dig werken. Wie appelen eet zal zelden aan moeielyke spijsveitei ing of aan keelziek te lijden. Vooral bevorderlyk voor de gezondheid is een appel te eten, aleer men 's avonds gaat slapen. De appel bezit vpisterkeude opwekken de hoedanigheden en bevat meer phospho rus dan eenige andere plant of viucht, Voor personon. die in voortdurend prik kelbaren toestand verkeeren en niet in staat zijn tot lichamelijke krachtsinspan ning wegens geschokt zenuwgestel, is de appel een geschikt en gewensclit voedings middel. Appelen zijn voedzaam, wekken de werkzaamheid van den lever op, zuiveren de heisenen en bewijzen zoowel aan den geest nis aan liet lichaam uitnemende diensten. Op behoorlijke wyze bewaard kan de appel het geheele jaar duren om door zyn eigenaardige. opwekkende sappen den grooten en den kleinen mensch to verkwik ken, etende te houden on etende te maken. I'aarilenliouders Denkt er wel aan. dat een slecht paard evenveel eet als een goed panrJ, dat meer handelswaarde heeft, en meer diensten be wijst. Zorg steeds goede paarden in uw stal te hebben, en koop geen slechte omdat ze goedkoopet zijn. Uitmuntende huidver- zoiging bevordert den groei. Wanneer ge begint te rijden, dan langzaam van en naar huis. Weest tegen uw paarden nooit ruw, straft by verzet, doch direct on niet in toorn. Komt nooit bij een schuw paard met opgeheven armen. Neemt nooit esn der beeuen van het paard op, voor het zijn gewicht op het Andere been overgebracht heeft. Middel legen ongedierte. Veel te weinig bekend is het, dat hennep olie een gevaarloos raiddel tegen huidpara sieten is. Twee tot drie uren na het inwrij ven met deze olie houdt het huidjeuken op de parasieten zijn dood. Ook tegen schu'ftmijten bewijst de bedoelde olie dienst. De hennep-olie is Jgoedkoop, en niet, zooals vele andere middelen tegen huispara sieten, vergiftig. Bij paarden kan men haar gebruiken tegen steekvliegen en dazen Ook voor pluimvee, dat door mijten of luiten geplaagd wordt, kan de hennep-olie worden aanbevolen. Hennep-kaf is een goed middel tegen aardvlooieu. Gezien de missive van den Heer Commissaris der Koningin in Noord-Brabant dd. 31 Mei en 6 Juni 1901) A no. 2011, Gelast bij deze den aan den voet dezer genoemde milicien-verlofganger der lichting van 1903, Wehoo rende tot het 8ste Regiment Infanterie om zich voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem hij zijn vertrek met groot verlot medegenomen en van cijn verlofpas op Maan dag den 10 September a. voor 4 ure des namid dags bij zijn korps in garnizoen te G.eertriudeuberj. aan te melden, ten einde, ingevolge artikel 111 der Miliiiewet 1901 onder de wapenen te komen. Koole Jan Frederik, Wijst genoemde verlofganger er op de verlofpas minstens 3 dagen voor den terugkeer naar het korps ter secretarie dezer gemeente ter afteekening moeten worden bezorgd en dat de bewijzen van vrij-vervoer langs de spoorwegen, ter gemelde se cretarie te bekomen, ruim een half uur voor het vertrek aan den stationchef van den spoorweg te Venray behoort te worden algegeven. En zal deze op de gebruikelijke wijz^worden be kend gemaakt. Venray. den 16 Augustus 1906. De Burgemeester voornoemd, H. ESSEK. Gezien de missive van den Heer Commissaris der Koningin in Limburg dd. 11 Augustus 1906, 2de Afd. No, 10840/1 Gelast bij deze de aan den voet dezer genoem de nnlicien-verlolganger» der lichting van 1903, behooreude tot het II Regiment Infanterie om zich voorzien van al de voorwerpen van kleediug en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen en van hun verlofpas, op ^Maandag den 10 September aanstaande voor

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2