T Nieuwe Soterwet Een avontuur van Jan Vrolick. ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1906 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No 32 Uitgever W. A. Van den Muxckiiof, Venray. Feuilleton. Landbouw. Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. I LPi V Prijs der Advertentiën van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 c letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden Smaal berekend.' in Engeland. Over de toenemende vervalsching van de in Engeland verbruikte boter vei valscliingen, gepleegd zoowel op eigen als vreemden bodem, als mede over de indiening van wets bepalingen, strengei dan de reeds bestaande, ten einde hel kwaad in zijn verderen vooitgang le stuiten, over dat alies en nog meer, is dezer -dage.11 oen parlementair rapport uit gebracht. Met de conclusion van dit rapport is eenparig ingestemd. Ook de Times komt tot het besluit, d it het nemen van doortastende maatregelen geen langer uitstel meer gedoogt. liet blad schrijft namelijk; Drin gende beden om zuivere boter baten niet mee, het vier vijlde gedeelte der bevolking van Londen, heeft heel haar leven lang nooit goede boter gezien. Zij, die ze kennen, vermogen ze slechts-m t groote moeite en in vele gevallen zelfs tot geen prijs te bekomen. Wat voor zuivere boter doorgaat, is niet anders dan vermengde en ver- wélkte boter, en gelukkig mogen wij ons achten, zoo niet meer dan een zesde der massa uil water be staat. Ontzaglijke hoeveelheden van ge mengde boter voeit Engeland in en maakt Engeland ook zelf, In beide gevallen wordt verval sching gepleegd, en wel op zulk een wetenschappelijke manier dat zelfs een ervaren scheikundige, zijne zede lijke overtuiging omtrent het gepleeg de bedrog, hij geen mogelijkheid rret eenig bewijs vermag te slaven. Ter wegneming dezer moeielijkheid zoo vervolgt het blad, zal nu worden voorgesteld, dat registratie of wet telijke inschrijving plaats hebbo van alle botorfabrieken, en.deze formali 1 Jan Vio'ick is pen hakker van zijn ambacht en lieert een druk beklante zaak in een der Gelder«clie provinciesteden Ieder een wil van hem gediend *i_iniet zoo zeer omdat hij zulke uitmuntende waar levert, maar omdat hij een levenslustige jolige kwant is, zoo iemand, die zijn naam nu eens recht eer aandoet. Hy is de gevierde man in de heele 3tad, waar hij lid is van alle mogelijke gezelschappen vau vermaak. Van ernstige en geleerde zaken heeft hy geen verstand en hy mist ook den lust om daaraan te doen, maar als het op pret maken aankomt, dan is onze bakker erbij. Hoe dikwijls er ook een beroep wordt gedaan op zijn welwillendheid, altijd is hij bereid om zijn medewerking te ver- leenen, voor een liefdadigheids- of ander concert, want Jan Vrolick is een goed zanger en in bet voordragen van koddige stukjes heeft hij zijn gelyke niet. Gewoonlijk weet hij bij zyn optreden de een of andere actualiteit uit de plaats teit telken jtre worde vernieuwd oil bestendigd. Voor inspecteurs zal verder vrije en onbelemmerde toegang worden geeischt, tot elke inrichting, waar boter wordt verwerkt, vermengd, vervalsc' t of in voorraad is, of ge houden wordt. Geen olie of vet tot verwerking der boter mag in dergelijke plaatsen aaqwezig zijn. Geldboeten en straffen wegens overtreding zullen zooveel zwaarder zijn, naarmaie de hoeveelheid bote grooter is. Even gestreng zal worden gehan deld ten aanzien van builenlandsche boter. Onder geen onkel opzicht zal eenig voordeel aan buitenlanders wouden toegestaan. Geen geringe geldboeten worde opgelegd, wegens verschoonbare gevallen bij invoer, zooals onlangs plaats had ter zake van 127 pakken boter uit Rotterdam, alles vervalscht en toch voorzien van hetrijksmerk uit Holland. Neen, zegt de Times, rijksmerk o geen rijksmerk, elk importeur van boter, behoort aansprakelijk te blij veil' voor de deugdelijkheid van ii t artikel; op zijne beurt stelle hij den buitenlandschen afzender aan sprakelijk, Wij zullen geene moeielijkheid in den weg leggen aan den handel 0 verkoop van margarine, zoo die open en eerlijk wordt uitgeoefend, doch. zoo besluit het blad, wij verlangen, 'at hij. die zuivere boter vraagt, en daarvoor betaalt, ook zuivere botei bekome. Op het in den aanhef door ons vermelde rapport, komen wij latei wellicht terug; in'usschen blijft het bedroevend, dat paragraaf 39 ons aangrijpt met de beschuldiging, hoe bewijzen in overvloed voorhanden zijn, dat bij do bereiding van llol- lamlsche boter nog andere bestand- zij in; r inwoning te pas-te brengen, en al kan bij som* mot een lachwekkende aar digheid den vinger eens ernstig op de wond leggen, nooit wordt hij hatelijk, en dat maakt hem te meer geacht en bemind. Maar niet algemeene gelegenheden wordt zijne medewerking gevraagd, ook wordt hij vaak genoodigd in besloten kring, en menig Dmilie- of vriendenfeestje dankt zijn gulle v-rooi ij k heid aan de tegenwoor digheid van den onnavolgbaren, onbe taalbare» komiek, die door zijn aardige moppen en kostelijke zetten het ernstige voorhoofd weet te outrimpelen en den stroefsten mond tot een lach weet te plooien. Evenals de meeste lieden van zijn slag is hy een liefhebber van een stevig glas. Hoewel hij den heelen dag door uien weet te tappen komt hij toch eerst recht op droef, als hij boven zijn theewater raakt, dan is hij bepaald onuitputtelijk. D.-ze hebbelijkheid van Jan is de heele stad door bekend, en wie hem op een par tijtje noodigt, 0111 er wat leven en vroolyk- lieid te brengen, zorgt er gewoonlijk vooi den bakker een goed plaatsje aan te wijzen, dan is Jan al spoedig volkomen iu zyn element. In bet begin van dezen zomer was het 25 jaar geleden dat de heer van Rosen tot president word gekozen van het muziek gezelschap De Lustige Zangers" waarvan Jan natuurlijk ook lid is. Reeds maanden van te voren hadden de leden onderling besproken dat deze heugelijke dag niet ougemerkt voorby deolen van vet worden --angeVeud', dan dezulken, die uifslui'end getrok» ken zijn uit melk. Tot overmaat van ramp is ons eveneens een duw toegediend voor rekening van een onzer felste mede» dingers op de markten in den vreem» de; de te Londen verblijvende re- geer i ngscommi ssar is yan Dene» marken, eenigo dagen geleden dit zelfde onderwerp behandelende schrijft namelijk: "Ofschoon wij Denen in menig «opzicht de Hollanders moeten be» «wonderen, zoo uiten wij toch ook «den wensch, dat beide natiën goed «uit elkander worden onderscheiden «waar het den boterhandel betreft." Excelsior. Altijd hooger, Zoo dit ergens waar is, dan is het voorzeker waar in den landbouw. De opbrengst van de gf.inden is in de laatste jaren enorm veel hooger geworden. De grasopbrengst is kolossaal ver» meerderd, de tjlaalopp ti v lakte van den bodem, die thans cultuur is neemt, ..lagen aan, de veestapel vermeerdert, de rijkdom, de welvaart van den land» bouwer neemt geregeld toe. Waardoor dit alles Door de meerdere kennis, waar» over de landbouwer beschikt in vergelijking met vroeger. Door die kennis is hij tot de wetenschap gekomen, op welke wijze hij do opbrengst zijner bezittingen zooveel verhoogen kon, 't Zijn voornamelijk twee zaken I veredeling van gewassen en land- bouwdieren; II betere bemesting van den bodem, en het eerste is niet mogelijk zonder het tweede. I11 geen enkel opzicht is er dan ook achterlijke streken uitgezon» derd zooveel verandering in de Iboerderij gekomen als juist inde bemesting. Alles is thans kunstmest. Daardoor heeft men de uitgestrekte heidevelden kunnen ontginnen. Een van onze bestbekende aardrijkskun digen vooral door zijn werken over Nederland zooveel naam maakte, de heer R. Schuiling, zegt o. a. in zijn Beknopte Aardiijkskunde van Neder land «Heideontginning en boschcultuur hebben de schapenteelt (men stelt de schapen alloen nog op prijs om de wol en den rnestj reeds uit vele dorpen verdreven; gaandeweg krimpt het weidegebied der langstaarten in. Bovendien maakt het sterke ge» bruik van kunstmest, vooral kainLt het schapenhouden steeds minder noodzakelijk". Door datzelfde kunstmestgebruik heeft men ook steeds hoogere op» brengsten van den bodem weten te verkrijgen. Daardoor echter is men ook tot het inzicht gekomen, dat elk gewas zijn bemesting eischt. Dat heeft men wel eens vergeten. Men verbouwde wel eens haver zonder mest en ook boekweit, en als tweede gewas zeer dikwijls de knol» len en spurrie. De opbrengst was wel niet zoo groot, doch men was tevreden. Met die tevredenheid moet het uit zijn. Een landbouwer mag alleen tevreden zijn roet de hoogste op» brengst, en die kan hij krijgen, als hij slechts bemest. De knollen en spurriebouw staat weer voor de deur. Binnen enkele dagen ruimt de rogge weer het vt-ld en voor vee voeder behoeft menig landman ook dezen akker om er een tweede gewas van te krijgen. Zal dit gewas goed worden, dan moet er ook flink worden bemest, want het roggewas is slechts ver» mocht, en er werJ besloten de heer Van Rosen als blijvende horrinneiing aan dit onvergetelijk feest een armstoel ten ge» schenko te geven. De plechtige aanbieding van dit cadeau had plaats gehad in de zaal van de zang- vereeniging, en de plaatselijke courant had in oen lang, klinkend bericht, verslag gegeven van de festiviteiten, en de ver diensten van den jubilaris werden daarin zoo breed uitgemeten, dat de lezer wel tot de overtuiging komen moest, dat er geen beter, nobeler, verstandiger en waardiger man op de wereld kan bestaan, dan de nooit hoog genoeg geroemde president van »De Lustige Zangers". Dat de heer Van Rosen door de vleiende loftuitingen, in de hoogste mate verrukt was, laat zich begrijpen en hij meende het aan ziju eer en goeden naam verplicht te zijn, uit oprechte dankbaarheid voor de honneurs hem bewezen, en uit erkeote» lijklieid voor liet prachtige blijk van ge negenheid, hem geschonken, allen bij zich aan huis op een souper te inviteeren, Dat deze uitnoodiging met welgevallen werd aangenomen, behoeft geen betoog, en niemand zal er aan twijfelen, of de leden van "De Lustige Zangers" waren op den vastgestelikn avond tegen het bepaalde uur aanwezig ten huizo van den heer van Rosen. Zoouls dikwijls bij zulke gelegenheden, heerschte er in den beginne niet het noo» dige animo. De aanwezigen waren niet recht in de gewenschte feestelijke stemming en Ja„ ■SP Vrolick bepaalde er zich toe van tijd tot tijd, een kleine aardigheid ten beste te geven. Zonder eeuige drukte werd de aange» kleede boterham verorberd, en men boorde slechts het geklikklak der vorken in do schotels, Deze stilte deed Jan en passant zeggen «Als de Katjes muizen dan miauwen zij nooit." Aan den maaltijd werd niet meer dan de gewone eer bewezen, want de vrienden waren nu niet zoo zeer gekomen om te eten dau wel om een gezelligen avond te passeeren. En als maar eens de tafel was afgenomen en er niets achterbleef dan de flesch met de glazen, dan zouden de tongen wel losser worden, daarvan was ieder overtuigd en daarnaar verlangden ook allen. Onze bakker had een puik plaatsje ge» kregen, waar or volstrekt geen nood vooi was, dat hij over dorst zou moeten klagen want mynheer van Rosen bad een heelen jtapel flesschen laten binnenbrengen, dan kon hij ongestoord met de vrienden feest vieren en de overige liuisgenooten hadden zich verder om niets te bekommeren. En daar zat Jan Vrolick nu vlak bij. Kon het nog mooier. Mevrouw van Rosen die de lieeren wel mede ontvangen had, om haar instemming te betuigen met het feest, dat haar man gaf. meende, dat haar tegenwoordigheid niet bepaald vereischt werd bij de vroolijk- hoid die na den maaltijd volgen zou. kregen door middel van een roof aan den bodem gepleegd. Deze moet wederom worden ver» goed en voor dezen tijd van het jaar moet die teruggave worden gegeven in den vorm van kunstmest, die vlug werkt en het snelgroeiende knol of spurriegewas van den beginne af (want in de korrel zit heel weinig reservavoedsei) het noodige voedsel toevoert. Dit kan geschieden door een ge» zuiverd kalizout bijv, 200 a300 kg. patentkali per H. A. te geven, be» nevens 3 a 400 kg. thomassiakken en 100 a 200 kg. chilisalpeter per hectare. Deze bemesting dun ondergeploegd zal een goed gewas geven en zorgen dat de bodem in niet al te zeer uitgepulten toestand geraakt. De kosten van zoodanige bemes» ting zijn ongeveer 50 gulden. Vooral op een grond, die voor het gewas, dat den akker verlaat, reeds een kunstbemestmg ontving, welke meer dan een stalberaesting door dat gewas uit den bodem is getrokken, is een nieuwe bemes» ting voor een nieuw gewas hoog noodig. Men vergete dit vooral niet. S. S. te W. Zij verontschuldigde zich daarom bij de heeren, want dames waren er niet genoo» digd, en trok zich terug na allen een recht gezelligen avond te hebben toegewenscht en haar echtgenoot nog eens op het hart gedrukt te hebben, dat hij het den vrien den aan niets mocht laten ontbreken. En of het er vroolyk en gezellig toe» ging Dat behoef ik niet te vertellen aan hen, die ooit zulk een herinneringsfeestje heb ben meegemaakt. Er werd gedronken en geklonken dat het een aard had, er Word gespeecht en getoost van belang, door de leden op hun president en omgekeerd, er werd gezon gen van -Lang zal hy leven 1" dat men hen wel tien huizen ver kon hooren. en eer de hecren een uur alloen waren bij den wijn, begonnen de raeesteo reeds de gevolgen van den drank te ondervinden. Met een schel Happend geluid sprongen de kinken van de fl esse beu, rinkelend werden aangestooten en meer dan eene tong begon ie*ds half dubbel te slaan. De gezichten der aanwezigen gloeiden als boeien, een zware tabaksdamp walmde door de zaal. en io die drukkende atmes- feer werd maar aanhoudend vertelt, ge* zongen, gereciteerd, geklonken en gedron ken. Ieder had op zyn beurt iets ten beste gegeven, maar als gewoonlijk gold onze Jan voor tien en was de held van den avond. Menigeen benijdde hem de gelukkige gave, om anderen op zoo kostelijke wijze te kunnen vermaken, maar allen moesten ze bekennen, dat de bakker eenig in zijn soort en eeu onbetaalbaar komiekge» nie mag heet en. Tegen twaalf uur was het tyd van scheiden meenden enkelen, maar. hoewel sommigen reeds aanstalten maakten om heen te gaan, Vrolick wist door een luimig liedje, of een gloedvolle, koddige voordracht hen nog tot een oogenblik blijven te bewegen. Maar toch zooals de Genestet zegt -Er is een tijd van komen. -Er is een tijd van gaan." Wordt vervolgd. PEEL MAAS

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1