Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Aan de Besturen der Volks bibliotheken in Limburg. De Burgemeester van Venray Do Burgemeester van Venray A moeite geheel en al gratis, terwijl het batig sallo gebruikt wordt ten gunste van Je i> stellingen van den R K. Volks- bond. Venrav voo. uit *03 men slechts spu en wil. Here den maonen, die om de maand, ot langer of korter, mar gelang hunne spaai centen, hun gespaaidè centen mar de Spjatbmk brengen. Bloeie Venray's spaaibank en er zal welvaart heerschen ook onder de miii3te werklui. Een donderend applaus vitl den bemin den spreker r.a zijne sclioone rede ten deel. Moge zijne •voorden tot allen gericht, ingang vinden bij nl de wenk lie lm van Venrny, tot hun eigen welzijn. De heer F. Scliols dankte nam ns ile vereeniging den Zee-eerw. I'ater Ooe'.es- tinus en bracht tevens een woord van hulde aan den Zeereerw. Zeergeleerden lieer Dr. Foals, die de vergadering met zijne tegen woordigheid vereerde, en complimenteeide hem bij gelegenheid van zijn naamfeest. Dr. Fuels antwoordde in treffende woorden op het gesprokene van den heer Schols, dankte voor de hulde hem bewezen en gaf zijne tevredenheid te kennen over den vooruitgang van den Volksbond. Spreker spoorde de leden aan trouw te blijven aan de vereeniging en bracht hulde aan de beduursleden der afdeeiingen van den Bond voor hunne werKzaamheden. De Voorzitter der Spaa kas. de heer Jac. Aerts sprak een woord van dank tot den Zeer eer w. Fater Coelestinus voor zijne sehoone rede en spoorde de leden aan allen trouw grbrnik te maken van de Spaarkas. Ook de lieer Jpan Foels deeJ een beroep op alle ambachtslui van Venrny, om lid te woiden van d< a R. K. Volksbond, (daver* nd applaus]. Hierna dankte de Voorzitter allen, die hadde» medegewei kt tot l.er welslagen dezer belangrijke vergadering, en sloot met den gebi uikelijken groet G, Z. J. C. la de vergaderingen van den 8sten Limburgschen Katholiekendag den 4Jen Juni te Echt gehouden werd het nut en de noodzakelijkheid betoogd van de oprichting van Volksbibliotheken» met hot oog op de verspreidi g van goede lectuur onder de Lmburgsche Katholie ken. Aan bet Dageljjksch Bes'our der Lim» bufgsche Katholiekendagen werd iu (Je besloten vergadering van dien Ka'hoHeken- dng opgedrageu eene aanvulling in hoi Reglement der Katholieke Fers, af'Jeelirtg der Limburgsche Katholiekendagen te ontwerpen. Overeenkomstig het voorstel van het D. B. besloot de Commissie der Limburg sche Katholiekendagen in hare Dinsdag den 17 Juni jl. gehouden vergadering, de noodige wijzigingen aan te brengen, en stelde bet hierbijgaande Reglement vast Met liet oog op ait. IV, alinea 2 van het Reglement noodigt het D. B. de besturen der bestaande Volksbibliotheken (Parochi ale en andere; uit, zich door een afgevnar- digde te doen vertegenwoordigen ter al» gemeene vergadering, die Donderdag 27 Juli a. s. des namiddags te 3 uren (spoortijd zal gehouden werden te Sittard in eene der zalen van het klooster der Eerw. Zusters de la Divine Providence (nabij het station.) (Agenda 1. Verkiezing van drie leden van het Bestuur der Katholieke Peis. 2. Bespreking van de belangen der Volks bibliotheken.) Met het oog op het groote belang der zaak is trouwe opkomst zeer gewenscht. In geval van verhindering wordt be richt verzocht aan den ondergeteekender voorzitter. Het D. B. voornoemd Ch. Reus de Beerenbrouck. Maastricht. Voorzitter. A, Wijnhoven, Sittard Secretaris. Met i Augustus treedt de bepaling van de Drankwet in werking, dut zonder vei lof in localiteiten, geen w ijn, bier, i monade, koflie of welke drank ook zal mogen worden getapt of geschonken. Het kolder van den hoofdelijken om slag voor het ioopende jaar is vastgesteld op oen bedrag van f5625. Zoials men met eeltige zekerheid kon verwachten was de Woensdag alhier gehouden veemarkt tamelijk schaarsch be zocht, terwijl ook slechts een honderdtal rundoren aan de lijn stond-tl. Toch werd er nogal ivut omgeze*. De aanvoer van biggen was t" mei ijk ze werden bijna allen verkocht, aan prijzen van 7 tot t 10 per s'uk, Naar wij vernemen bestaat alhier het plan eene afJeeling op te richten van den Bond van -Oud-Miliciens en Land weermannen. Door den veldwachter L-mmeris is deze week tegen een Stal landbouwers uit Overloon, Milheeze en Oploo. proces vei baal opgemaakt wegens liet halen van brandstoffen in den z. g. Vredepeel, Een waarschuwing voor anderen. Woensdagavond woedde boven Venray een zwaar on weder, w aardoor Je hitte heel wat getemperd werd. en wel doenden regen aan den gronJ weer nieuwe groeikracht schonk. Hoewel er een piar hevige slagen vielen zijn hier Goddank geen ongelukken te betreuren. Hei Zondagavond gegeven Concert, door de Fanfare -Euterpe" op liet Hense* niusplein alhier, h (1 een buitengewoon glansrijk succes. Nog zelden zagen wy bij een openbaar Concert in Venrny zooveel publiek als Zondag en ook nog nooit betoonde men zooveel aandacht voor de muziek als toen. Het scheen dan ook, dat deze meer dan gewone ^belangstelling I et corps als met een hooger kunstgevoel bezielde, want de uitvoering van allo muziekstukken was zoo keuiig en correct, dal w. re kunstken ners openlijk hunne bewondering te kennm gaven. Namens het publiek spreken wij hier de wensch uit dat de fanfare ons gedurende den zomer nog meermalen moge vergasten op zulk een genotvoUen namiddag. Zaterdagavond bracht de Fanfare Euterpe" eene serenade a in de woning van Venray's Burgemeester den EdelAchtb. Heer Henri Esser, naar aanleiding van zijn naamfeest op Zondag 15 Juli. Na uitvoering van een prachtig muziek stuk natn de lieer J, Verhtugen. Directeur dei Fanfare bet woord, f- ticiiee: Je Z.Eael \chtb. op hartelijke wijze ên sprak den wensch uit, dat de Burgemeester nog vele jaren zijne krachten mocht wijden, aan den bloe; en vooruitgang van Ven ray. Zeer aangedaan dankte de EdelAchtb, lieer Burgemeester voor de hulde hem hij deze gelegenheid bewezen, wees er op dat de Fanfare -Euterpe" in den tegen woor- digen tijd een gezelschap is, waar gansch de gemeente trots en fijr op raag zijn. en eindigde met den wensch dat de eensgezindheid, welke thans onder liet vaandel van -Euteipe'" heerscht, moge blij ve bestaan, dan was hij verzekerd, dat liet' gezelschap, onder de bekwame leiding van bun Directeur, het zeer ver zal brengen in de kunst der muziek. Na nog eenige sehoone muziekstukken ten gehoore te hebben gebracht, welke zonder onderscheid de goedkeuring van het publiek wegdroegen, trok de Fanfare met een vroolijken raarsch af. Men schrijft aan de -Geld." A De bekende chirurg der Utrechtsché hoogeschool heeft voor zijn vertrek naar VENRAY, 21 Juli 1906. Als lid van de gezondheidscommissie zetel Venray, vacature Joosten oud-deken te Gennep, is benoemd de weleerw. heer Joosten, pastoor te Broekhuizen., De Klerk der Fos teryen en Tele grafie, 2de Klasse, de heer F. N. Weijer- mans te Helmond, is met ingang van 16 Augustus a. s. tijdelijk verplaatst naar het Post- en Telegraafkantoor te Venrav, Gedurende het eerste halfjaar 1906 bedroeg de totale omzet van het postkan! toor te Venray f322166.45. Het aantal inrichtingen in deze pro vincie, alwaar krachtens verlof alcohol» houdenden drank, andere dan sterken drank wordt verkocht bedraagt 5110. Hiervan zijn er te Venray 113, Horst 71 Meerlo 49, Gennep 23. Bergen 75, Venlo 124, Roermond 119, Maastricht 287. MERSELO. Na een strijd op den Doel om geurige Manilla's welwillend door een flink en werkzaam lid aangeboden, had Zondag in het gezelschapslokaal eene vergadering plaats. Slechts de helft der loden gaf blijk van belangstelling, doch de afwi zogen kunnen zich troosten met de gedachte, dat de agenda niets belangrijks bevatte. Na de vergadeiing werden gezamelijk eenige ver- verschingspluatsen bezocht HORST. Het circus Libot, dut voor twee jaren terug hier eenige uitvoeringen gaf, is wederom gearriveerd op liet Wil- helminaplein alhier. Zondag, Maandag en Dinsdag zal het uitvoeringen geven. BLERIK. Het jl. Zondag alhier gehou den Schuttersfeest uitgeschreven door de schutterij St. Thomas is goed geslaagd. Da prijzen werden behaald als volgt ie pr. St, Antonius Heythuizen, 2e pr. St. Sebastianus Sevenum, 3e pr. St. Martinus Tegeien, 4e pr. Jonge Schutters. Swalman. De beste tamboer Kerren te Blerik. Verstkoraend gezelschap Schutterij uit Siebengewald, Beste exercecren Schutterij St. Martinus Horn. Meest aantal leden St. Sebastianus Sevenum. VENLO. liet Hof to Arnhem heeft de Wed. W, R. herbergierster alhier, be schuldigd van koppel irij, ontslagen van rechtsvervolging, Zij ondergaat echter nog gevangenisstraf wegens liet koopen van militaire goederen en zal eerst in de volgen de maand op vrije voeten komen. Tengevolge van de inwerkingtieding der verordening op do openbaie vermake lijkheden zullen vele herbergiers piano's, muziekautomaten, orgels enz. uit hun lokaal gaan bannen, want de belasting op die instrumenten is vrij hoog, nl. 20, 30 of 40 gulden, al naar het lokaal een opper vlakte heeft van resp. minder dan 50, meer dan 50 of meer dan 100 M*. Voor het houden van conoeiten, tooneel- uitvoeringen, bals enz. bedraagt de belas ting fö voor lckaleti tot 100 Mï en f 9 voor lokalen boven de 100 Ms oppervlakte. Op do veemarkt van aangevoerd twee ROERMOND. Maandag waren koeien. HELDEN. Woensdagavond woedde liier een hevig onweder en sloeg de bliksem in de boerderij Geelenhof te Helden Echel. Schuur en buis met voorraad hooi enz. en eenige schapen zyn door het vuur vernield. Het overige vee is gered. A'les is verzekerd. W EERT. op Dinsdag lik den nacht van Maandag door onbekende oorzaak bi a brand uit in de pas voor ettelijke jaren gebouwde Dextrine fabriek van de heerer. Gebrs. Freneken, gelegen aan de Zuidwil- lemsvaart onder het gehucht Boshoven. De fabriek en de woning zijn totaal leeggebrand, er is niets meer te zien dan de buitenmuren en de vier schoorsteenen Een treurige aanblik van deze bloeiende inrichting, die aan circa 40 personen (meestal dag en naeht) werk verschafte. Gebouwen en voorraad zijn verzekerd. GELEEN. Als waarschuwing voor vele wielrijders die by nacht rijden zonder licht dient gemeld dat zekere W. H. v. H van alhiei door do Rijksveldwachter Len ders en Hei mans te Buude bekeurd werden wegens ryden zonder licht, door den Kan tonrechter te Maastricht veroordeeld werden tot f 40 boete sub. 20 dagen hechtenis. BORN. Met de afkondiging der muil korvenwet tot 26 October a. s. doet zich een zonderling geval voor in het gehucht Ittecoven. Dit gehucht bestaat uit èène lange straat, waarvan de huizen aan de gemeenten Venlo, Maasbree, Helden, Meyei en Deurne zijn toegezonden de ontworpen statuten der Naamlooze Ven nootschap tot aanleg en Exploitatie van den tram Venlo - Maasbree—Helden Meyel—Deurne. De sub commissie, belast met het ont werpen van deze statuien, drukt daarbij de hoop uit, dat de goedkeuiing op die statuten ten spoedigste worde verleend, aangezien omtrent de daarin vei vatte ie- geling volledige overeenstemming lu-schen de commissieleden bestaat. Woensdagnacht tijdens een lievig onweder zyn te Neerkant twee paarden door den blikseu doodgeslagen. CUYK. Maandagnamiddig te circa 1 uur ontstond door onbekende oorzaak brand in de woning van M. van Lent, onder Vianen in deze gemeente. In een spanne tijds lag hot goheele pand in puin. Aan do goede werking der brandspuit was het te danken, dat een in do nabij beid staand huis met strooien dak behouden bleef. Het vernielde perceel was verzekerd. Voor de vacature in den gemeente raad zijn ingediend twee lijsten mot de namen J. Kusters en A. Thomassen. Stemming beeft plaats 31 Juli, HELMOND. Om tot oprichting te komen eener vereeniging van R. K. Post- en Telegraafbeambten voor Helmond en omstreken, zal eene vorgadoring worden gehouden op Zondag 22 Juli e, k. des namiddags ten half zes, op do bovenzaal van de kinderen J. C. van de Sande op don Ameidewai nlliier. Jl, Zaterdagnacht overleed alhier het kindje van M. onder veidaclite om standigheden, vermoedelijk door vergifii ging tengevoïgé van liet eten van gekleurd suikergoed. Dinsdag word het lijkje ge rechtelijk goschouwd. VUCHT. Zekere Fiette, die de laatste acht d igen als dronkeman door de ge meente rondslenterde, is Zondagavond in zoo'n zatte roes ten huizo zijner hospita van de trappen gevallen en Maandagmor gen tengevolge van do bekomen schedel breuk overladen, GRAVE. Op 15 Augustus O. L. V Hemelvaart herdenkt zuster M. Theresina (in de wereld mej. R. N. van de Lange- ijl) overste van het Liefdegesticht alhier den dag waarop zij voor 50 jaren in de Congregatie trad van O. L, V. Moeder van Barmhartigheid te Tilburg Een coraitr van oud-leorlingen is saam gesteld om do jub'laresse ook van die zijde hulde to brengen. Heidelberg een knap stuk werk geleverd, eene zijde dier straat onder de gemee. te Te Venray werd voor drie weken teruJ Roosteren belmoren terwijl de bewoners het zoontje van den heer J. K. een groori aan de andere zijde dier straat onder de gedeelte der neus afgebeten door oen paard. Goede raad was duur Door de rnidici ad hoe werd de wond gezuiverd en ver bonden, doch het ventje was in dien toe stand zijn geheele leven aan bespotting prijs gegeven en mismaakt. Hij werd naar Utrecht vervoerd en opgenomen in heti St. Andreasgesticlit; daar ondernam prof.' Narrat het kunststuk om den armen jongen terug te geven wat het paard vernield had. Nu na 3i/t week is de kleine Jean erug en met behulp van bestaande foto's het den geleerden kranigen professor elukt zijn patient een neus terug te geven, ie volmaakt^^op' den vrocgeren zoo on- elukkig verloren schat. Het vleesch van een der armen heeft de ouwstof geleverd en prof. Narrat is de nappe architect van dezen mooien gevel ly Na het hooien is thans het rogge- maaien in vollen gang. Hoewel de akker van dit gewas niet zoo veel oplevert als het vorige jaar, toch kan men zeer tevre den zijn. Ook de andere veldvruchten-staan uitstekend, behalve enkele perceelen boek weit. welke voor een paar weken door de nachtvorst zijn bedorven. Den landbouwer staat dus weer een vruchtbaar jaar te wachten, gemeente Born ressorteeren. Daar nu do honden onder de gemeente Born, van een muilkorf moeten voorzien zijn en Rooste ren niet tot liet -nondendistrict" Sittard behoort meeten de honden in het gehucht Ittecoven aan de èéne zijde der straat ge muilband zijn en aan de tegenoverliggende zijde niet. „loor Eer en Deiig«l.M Bovengenoemde veroeniging, heeft thans een eigen orgaan gekregen dat tot opschrift den naam der vereeniging draagt. Het eerste nurnmor - is verschenen ter rukkerij van de firma N, Alberts te Kerkrade. Het propagandablaadje ziet er flink uit zoo wat vorm als wat inhoud betreft. Ook heeft het hoofdbestuur ten geueve der Z.Eerw. hecren Directeurs esn brochu re uitgegeven, waarin beknopt liet ont staan der vereeniging wordt uiteengezet baar doel en de middelen die zij daaitoe bezigt, worden aangegeven enz. Dit artistiek uitgevoerde boekje wordt aan de Directeurs op aanvraag gratis toe gezonden. -drinken" en een -stukje eten" nuttigden. Ik was wandelaar langs dien weg.! Nou mani e i, je raoogt ook wel een tentje hebben zoo in do blakende zon je koflie te gebruiken ('t was Zater dag 7 Juli) en met zoo'n bezweet lichaam tegen den grond Ja, dat macht wel, maar 't is er ietj" Wat 'n gras voor do zeis, maar het lijkt me wel wat verwassen.'1 En zoo tan: als het daardoor gewor den is, het is er haast niet af te krijgen, s Morgens vroeg dan snijdt het beter." -Goed dat het lichte maan is," merkte schertsende op, nietsvermoedende, dat deze invloed zou hebben op deze werklui. Ja. ja. gisteravond om tien uur draai den wo het gras nog tot oen zwad en om Irie uur vanmorgen stonden wo er weer voor," Do arbeiders maaiden een sluk land hij Je Duiker" lussclion Donkerbroek en Oos'erwolde en waren drie kwartiers gaans van hun woning. II. .11. <le koningin. Wij lezen in de Maasbode Van do best ingelichte zijde wordt ons het volgende medegedeeld Het door do Avondpost gemelde bericht, inhoudende dat aan de hofhouding zou zyn medegedeeld, dat H. M. do Koningin in blijde verwachting verkeert van allen grond ontbloot is. Ilemliraiwlt nader tol 'f volk. Zaterdagmiddag 1 uur is in pereeel Rozengracht 184 te Amsterdam. Rem- brandts sterfhuis, een gedenkteeken inge- metseld. Om half tweo had de juffrouw van één hoog fróór, haar zwarten onder rok over den steen te drogen gehangen. Een practisch volk. (Vad Frans Kom!or. Haailemsche Frans is door de deskundi gen, welke benoemd waren om hem te observeeren, ontoerekenbaar verklaard. Daarna is hij naar het krankzinnigenge sticht te Medemblik, waaruit hij 20 Fehr. ontvluchtte, tei uggebracht. Haulers. Met den Stiatsspoortrein, die Maandag morgen te 7 u. 55 min. van het Rotter dam naar Leeuwarden vertrok, ging een zöj groot aantal grasmaaiers mede, dat 12 waggons moesten aangehaakt worden en de lieeren met hun gezin zelfs in coupé s tweede en eerste klasso moesten worden medegenomen. Het geheele perron van het station was bezaaid met maaiers." DEURNE. Aan alle Raadsleden in de Inbraak in een pastorie. Te Zeist is ingebroken in de pastorie der R. Kath. Kerk. Voorwerpen vun waarJe worden niet vermist; alleen hebben de dieven zich te goed gedaan aan eenige eetwaren, als kaas vleesch en kersen. In het benedenhuis waren de meubelen blijkbaar goed onder zocht, Krutalc vechtersbazen. Omstreeks middernacht werden Maandag nacht te Tilburg, L met vrouw en kinde ren uit hun diepe rust plotseling opge schrikt door eeo bombardement op de deur en de ruiten, gepaard met vreeseiijk ge tier en dreigementen. De deur werd opengesmeten en nu kwamen een vijftal individuen, zekere S v. G De K., Do V., en S., in dat huis L. vloog op de indringers af, maar hij moest die s'outheid mot voel bloed bekoo pen. Hij werd vastgegrepen, op den grond gesmeten, en zoo erg mishandeld on ver wond dat binnen weinig tijds heel zjj lichaam met bloed bedekt was. Da politie was spoedig op do plaats van hot bloedig tooneel, legde bloedstelpende verbanden aan en stelde een onderzoek in. De daders bevinden zich in arrest, L. die trouwens als een berucht en gevreesd man bekend staat is Dinsdag per brancard door de politic naar het gasthuis vervoord. (-Dagbl, v. N, B." Itookeiitlc On<lcrvi ijzers Het plaatselijk toezicht op hot lager on derwij8 te Meppel heeft den onderwijzers het rooken op school verboden. Ileesler, kneelil en wel. Te Zoutkamp kwam een haas over het veld aansnellen, maar viel in handen va een koppelbaas, die het beestje doodsloeg Toevallig zag dat een zijnor knechts, die vlastrekker is, maar tevens onbezoldigd rijksveldwachter. De man maakte daarom procesverbaal op tegen zijn baas, die daarover zoo woedend was, dat hij hem ontsloeg. De „8-iirige" arbeidsdag;. Een parodie Ze logen even tegen den grond, op den berm van den grindweg, waar ze bun Gezien de missive -an den Heer Commis saris der Koningin in Limburg d.d 14 Juli 1906, 2de Afd. no. 6451|1 gelast bij deze de aan den voet dezer genoemde mili cien-verlofgangers. der lichting 19C1 be- hoorende tot liet 2de Regiment Infanterie, om zich voorzien van alle voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met grootverlof mede genomen, en van hunnen verlofpas; op Maandag den 13 Augustus, a. s. voor vier ure des namid dags bij hun korps in garnizoen te Nijme gen aan te melden, ten einde, ingevolge artikel 111 der Militiewet 1901. onder do wapenen te komen. Verheugen Joh. Hubert Joseph Antoon. Verbeek Fetius Hubertus Adolphus, Wijst genoemde verlofgangers er op de verlofpassen minstens 3 dagen voor don terugkeer naar het korps ter secretarie dezer gemeente ter afceckening moeien worden bezorgd, en dat do bewijzen van vrij vervoer langs de Spoorwegen, tor ge melde secretarie te bekomen, num een half uur voor het vertrok aan den slation- chof van don spoorweg te Venray behoort te worden afgegeven. E11 zal deze op ge bruikelijke wijze worden hekend gemaakt. Venray, 16 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd, II. ESSER. Gezien do missive van den lieer Com missaris dor Koningin in Limburg d.d. 14 Juli' 2do Afd. no. 6151/1 gelast bij deze de aan den voet dezer genoemde milicien ver lofgangers dor lichting van 190-1. behoo- rende tot liet 2o Regiment Infanterie om zicli voorzien van al do voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem hij ziia vertrok met groot verlof medo genomen), en van zijn verlofpas op Maandag den A 3 Augustus a. s, voor vier ure des namidchags bij zijn korps in garnizoen to B eda aan te melden, teneinde ingevolge artikel 111 der Militiowet 1901 onder do wapenen te komen. RofFers Johannes Martinus. Wijst genoom Ie verlofganger erop do verlofpas moistens 3 dogen voor don terug keer naar het koips, ter secretarie dezer gemeente moeten worden bezorgd en dat de bewijzen van vrij vervoer langs do spoor wegen, ter gemelde secretarie te bekomen, ruim een half uur voor het vertrek aan den stationchef van den spoorweg te Venrny behoort te worden afgegeven. fin znl deze op georuikelijko wijze wor den bekend gemaakt, Venray, den 16 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd, II. ESSER.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2