Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Venray Boter- en Kiermarkteu. Kerkelijke Diensten te Venray. Burgerlijke Stand, met het «Limb. Ondersteuningsfonds en daarbij premie en uitke ring here* kenen of schatten voor A. een pasbeginneiid onderwijzer, minimutnsal.iiis f 500. plm. 20 jaar oud B. lien ongehuwd onderwijzer met hoofda-kte, voile 20 dienstjaren, dus min. sal. (met huishuur) f 850 950 plm. 40 jaar oud, C. een pas in functie getreden hoofd ucr school, plm. 30 jaar oud. min. sal. met huishuur f 900, een hoofd eener school met 20 dienstjaren, als zoodanig met een min. sal. van f 1100. Ifij alles zullen we berekenen, dat een onderwijzer in de 2de of 3de gevatenklasse valt. T)e le klasse is bijv. voor land bouwers de 2de voor schrijnwer» kersen metselaars de 3de voor ty« pografen en de 4de voof mijn- of oven werkers, Slot volgt. op Maandag 9 Juli 1906. Post- en Telegraafkantoor te Venrajt, Si. OniLIËNBKRG. (L.) Alhier is Zondag een moord gepleegd. Een 22jarig jonkman bevond zich in een herberg al daar en geraakte er in twist met den eigenaar tn diens dochter. Toen de jonge man deze laatste beleedigde, wilde de oude man hein buiten de deur zetten, waarop de ander hem met een mes een steek toebiacht, die zoodauig aankwam, dat de getroffene er door stierf. De Burgemeester van Venray De Burgemeester van Venray Parochiekerk. Paterskerk. Sterfgevallen. Vervolgens wordt nog goedgevoude» zicb tot de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te wenden ten einde het station alhier te willen doen aansluiten aan het Telephoonnet, dat van Rijkswege alhier zal worden aangebracht Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. OPENRARK VERGADERING van den Tegenwoordig de heeion II. Esser Burgemeester. Voorzitter, M. Poels, Wet louder. Jac Aerts. II. Janssen. I\ Camps J. M. Mic.'iels, A. Loonen. Th. Slits, J. Loeoen en V. Fonck leden ui Stoot Secretaris. Het voorleten dei i;o uien der vorige zitiing wordt tot de volgende vergadering aangehouden. De Voorznter zegt dut hij dez« spoed» eirchende vergadering leeft doen beleggen om leden een verzoek is ingekomen, iiy zake het bouwen van een tweede Kraok^ zinnigengestielt in deze gemeente vooi\ vrouwen, 1:ij vyst op het financieel voordeel, hetwelk voor de gemeente daarin direct, alsook ,ndirvet is gelegen, zoodal eei'.e kleine tegemoetkoming, die in de kosten van aanleg gevraagd wordt vau f2000 a f3000— zonde» tezwaai vanwege de gemeente kan verleend worden. Hierover o» tsiaat een heel debat, waarbij men algemeen met de zienswijzo van den Voorzitter instemt, zoodat de gevraagde tegemoetkoming met algetnecne stemmen verleend wordt. Hierna Wordt 'net bestuit tot het regu lariseert»! van posren der gemeentebe» g'-octiiig 1 ÖOö goedgekemd. Verder wordt In-sinten «en perceeltje openbate st'sat ter grootte van ongeveer 6 centiaren aan den heer J. Goumnns te verkoopen vo.>r de' som van t 50. Aan den onderwijzer M, J. Janssen, wordt eene tegemoetkoming van f 50 ver leend in de huishuur, ingaande 4 Mei jl. datum waarop hij in het huwelijk is getreden. Vervolgens werden nog behandeld de navolgende ondei weipen, staande niet op de dagorde, waartegen zich niemand der leden verzet. a goedkeuring der Rekening van het algemeen Burgerl. Armbestuur 1905. Gemelde rekening wordt goedgekeurd, in ontvangst opeen bediag van f2999.54 uitgaaf - - f 3712.86r. N'adeelig saldo f 713,325 Hierbij dient bemerkt te worden dat de vorige rekeniDg een nadeelig saldo aan wees van f1604,53. b de beer Directeur van het Postkan toor vraagt of de gemeente voor hare rekening ook bet Post en Telegraafgebouw aan de gasleiding zal aansluiten, daar hij dan tijdig voorstellen aan de Administratie kan doen tot aankoop van gasornamenten. Hiertoe wordt besloten, c Adres van den R. K. Volksbond. Gemelde vereeniging vraagt eene subsidie van f 50 voor het Informatiebureau met Arbeidsbeurs, f45 voor de Parochiale Leesbibliotheek en f 25 voor de Spaarkas. Hieiover ontstaat eene heele discussie, meerdere leden ondersteunen dit voorstel en anderen vermeenen dat het subsidieeren van zulke instellingen niet noodzakelijk is, deze vermeenen dat zij die om adviezen komen vragen, de kosten daarvan zelf moeten betalen, zoo ook degenen, die van de Arbeidsbeurs gebiuik wenschen te maken. Hier tegenover zijn andere leden van gevoelen dat bet algemeen beiang er door bevorderd wordt. In stemming wordt gebracht of subsidie al of niet zal gegeven worden, Voor subsidie stemmen de beeren Jac. Aerts, H. Janssen, P. Camps, J. M. Micbels V. Fonck, Wetli. Poels en de Voorzitter. Tegen A. Loonen, Th. Slits en J. Loenen. Nu ontstaat er nog eeó groot debat over bet bedrag der subsidie. Vastgesteld wordt f 80 of f 120. Voor f 80 stemmen de beeren H. Janssen P, Camps, A. Loonen, Th. Slits en J. Loenen. Voor f 120 de beeren Jac. Aerts, J, M, Michels, V. Fonck, Wetb. Poels en de Vooizitter, zuodat de steromen staakten en in eene volgende vergadering eene nieuwe stemming zal plaats hebben. VENRAY. 21 Juli 1906. Het Kantoor is dagelyks open: voor Post-cn Telegraaf van 812.30 en 3.80- 7 uur. Voor wissels en quitaiitie 's en voor de Rijksverzekeringbank alleen op werk dagen van 8.301230. Op Zon- en Feestdagen open 7 30 8.30 en 12.30—1.30; voor de Spaarbank alleen 7.30—8.30 vra. Aan bet Postkantoor te Venray en de daaronder behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni 1906 Ingelegd f 13781,87 Terugbetaald f 10106,75 Het laatste, door dat Kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 3355. Gedurende het le h&lljaar 1906 werden ten Postkantore te Venray ont vangen en besteld 53210 brieven; 30758 briefkaarten; 75863 nieuwsbladen; 43670 andere druk werken; 1285 monsters van koopwaren; 3374 dienstbrieven. Bij beschikking van den heer Direc teur Generaal der Posterijen en Telegrafie is de verplaatsing van den Klerk der Posteiijen en Telegrafie. C. Mosselman van 's Graveland naar Venray weder inge trokken. Gedurende het jaar 1905 vertrokken 'en kwamen aan met gewone en retour kaai ten op het station Venray: vertrokken 10227; aangekomen 10934; .totaal 21261. liet aantal inrichtingen, waarop 31 Dec. 1905, krachlens vergunning sterkedrank ui 't klein werd vei kocht (inbegrepen de slijt* logements- en socie- leitsverguuning bedroeg voor Venray 32 Horst 12 Sevenum 8 Venlu 91 Meeilo 6 Wanssum 5- (■ezoiidlieitlMeoniiuiNiiie De Commissaris der Koningin in Lim burg heeft niet ingang van 1 Juli voor de» termyn eindigende 30 Juni 1911 benoemd tot lid der gezondheidscommissie, geze teld te Venray, de heer F. G. O. Cuoy maus, burgemeester der gemeente Mook en Middelaar aldaar. Zaterdagmiddag aanvaardde de -Rindjant" een der nieuwste stoomschepeu vau de Rotterdamsche Lloyd. de rei* naar Java. Aan boord bevinden zicb tliie eerw. Zusters uit het Uiselinenklooster «Jeiusa- lenT te Venray mére Ida (M. Verhaar) mère Brigitte (E. Brinkman) en soeur Sophia (B. Amory) waarhij zich heeft aan gesloten mej, C. Versteeg. In onze Parochiekerk werd verleden Zondag het jaarlijksch herinneringsfeest gevierd van de oprichting der II. Familie. Des morgens naderden alle leden en adspiranten gezamelijk tot do generale Communie, nadat tij hiertoe op waardige wijze waren voorbereid door het talentvolle woord van den Zeereerw. Pater Ferrerius Companus, vicarius uit het Franciscanen klooster alhier. Des namiddags te 5 ure had de eigenlijke plechtigheid in de feestvergadering plaats, welke werd bijgewoond door de Eerw. Heeren Geestelijken en een aantal belang stellenden. Nadat de gebruikelijke oefeningen en gebeden verricht waren, betrad de Zeer eerw. Pater Vicarius nogmaals den kansel en schetste in boeiende en gloedvolle taal aan de leden dor H. Familie, dat het mannen moesten zijn met woord en daad en wees hen op de verplichtingen, om een nuttig lid der H, Familie te zijn. Hierna had de plechtige opdracht plaats vr.n 8 nieuwe leden en vernieuwden de oude leden hunne beloften. Zondagmorgen vergaderde het Be s uur der Teekenschool alhier. De Voorzitter V. Fonck deed een beroep op den steun der Heeren Propogandisten en het Bestuur van den R. K. Volksbond om mede te werken tot het in stand kiijgen dezer Teekenschool. De heer A. van Bommel gaf overeen en ander nog nadere inlichtingen. Op verzoek van het Bestuur zal de heer W. Drent, de Teekeuschool steuuen, door lessen te geven in meet- en reken kunde. Verder werd besloten zoo spoedig mogelijk met den Cur3us te beginnen. Ten slotte bracht de heer Fonck een woord van dank aan den heer Drent, die op hun verzoek zich bereid verklaarde om mede te werken tot nut der Venraysclie ambachtslieden, waarna de vergadering gesloten werd. De publieke muziekuitvoering Zon dagavond gegeven door de Fanfare -St. Cecilia" op het Hensaniusplein alhier, had een buitengewoon succes. Er was een zeer talryk publiek aanwezig en alle uitgevoerde stukken werden zeer oorrect ten gehoore gebracht. Morgen Zondag zal in de Muziek zaal alhier eene vergadering plaats hebben van den R. K. Volksbond, des namiddags half zes precies. Als spreker zal alsdan optreden de Zeereerw. Pater Coelestirus, uit het klooster alhier. Deze vergadeiiug is voor eenieder toegankelyk. Blijkens achterstaande advertentie zal de Fanfare -Euterpe" morgenavond op het Hengeniusplein een Concert geven. Zoo moeder natuur het hare er toe bij draagt. zal ongetwyfuld een talryk publiek aldaar wederom een paar aangename uurt jes komen doorbreugen, In de aigemeene verslagen van bet verhandelde in de afdeelingen der Staten van Gelderland komt het volgende voor Met betrekking tot het kiaukzinnigenge sticht voor mannen te Venray weid opge merkt, dat nu blijktdat er voor beschik baar gestelde, doch niet ingenomen plaatsen, eene vergoeding zal moeten worden gegeven, terwijl in de z»merzitting van 1905 werd gezegd, dat hiervoor niet zal woiden betaald. Een ander lid wees op de verhnoging der verpleging8k<i8ten, terwyl toch de levensvoorwaaiden inde provincie Limburg belangrijk lager zijn, dan in noordelyk daarvan gelegen provinciën, en het perso neel, bestaande uit geestelijke broeders, zijue dien«ten uit liefde en zonder sal iris verricht de ingenomenheid, waarmede vroeger het aanbod tot verpleging werd vernomen, wordt hiei door dun ook omge zet in eene leleurstelling, daar de voorge stelde verhooging voor ouze provincie, met het oog op den financieelen toestand, niet onbelangrijk is te noemen. Daar de vei tiooging evenwel epn gevolg scbijui te zijn vau eeu door de provincie Zuid Holland uit eigen bewoging gedaan aanbod die met de provincie Friesland op eeuzelfden voet blykt te contracteeren— wordt la: instellen van eeu onderzoek daar naar wenschelyk geacht. In ééns afdeeling weid algemeen in provinciaal ec plaa'selyk belang, de wen scbelijkheid uitgesproken, om te bevorde ren. dat het nog te bouwen vrouwenge sticht binnen onze provincie wordt geplaatst MERSELO. Hoort men op eenige plaatsen klachten over de verwoestingen door den -uik" onder het kippenvolkje aapgericiit, elders klaagt roe» over het to«o*<nf& getal ratten. Alsof deze roofdieren nog niet genoeg last en schade veroorzaakten, trouw worden zij hierin bijgestaan door een langvingerigen heer der schepping, die zoo brutaal is terwijl de hooiers achter in bet weiland aan hunne vei moeiende dagtaak bezig zyn om voor aan het - vare" de mondbehoeften weg te kapen. Verschillenden moesten 's avonds, slecht gehumeurd, met rammelende maag, naar hunne haardsteden terug keeren, om zich daar voor het geleden verlies schadeloos te stellen, Ook hier zal het spreekwoord bewaar» beid worden De kruik gaat zoolang te water, tot zij breekt. Verbazend is de snelheid, waarmee de fietsen over den openbaren weg voort snorren. Niet te verwonderen ia het der halve, dat nu en dan een ongeluk te vermelden valt. Zoo had eeu fietsrijder beoosten -hel durp" het ongeluk een oud besje te over ryden en op denzelfden dag kreeg een onzer ingezetenen in vliegende vaart eene frissche boerendeerne onder het -rad". Gelukkig liepen beide gevallen (in figuur lyken tin) goed af. OIRLO. Naar wij vernemen, zijn er weer verschillende stukken heidegrond aangegeven om van de gemeente aangc kocht te worden en in cultuur te biengeu 't Is een lust om te zien, boe reeds tul van hectaren, die daar eeuwenlang als beide of walerplas gelegen hebben, thans injvruchthare akkers on weilanden herschapen. Ook bovengenoemde stukken zijn daar uitstekend voor geschikt. GRUBBENVORST. Uitslag der Dins- dagj'. gebonden stemming voor een lid van den gemeenteraad. Orubbenvorst Joakers J. A. 28 stemmen Vergeldt P. M 25 steromen; Lottum, Jonkeis 44 stemmen Vergeldt 57 stemmen. Totaal Jonkers 72 stemmen. Vergeldt 82 stemmen. Zoodat gekozen is de heer P. M, Ver geldt, ARCEN. Bij het alhier gehouden schutter8concours werden de prijzen als volgt behaald le St. Urbanus Baarlo; 2e St. Hubertus Tegelen; 3e Schutterij Geijsteren; 4e St. Jan Grubbenvorst. Zilveren eerekruis voor het grootste aantal behaalde punten, L Smits te Grub- benvomt. Zilv. med. voor de flinkste en schoonste houding in den optocht. Kt. Antonius te Tegelen, BERGEN. Door deii lieer \tf. L. van de Ven, hoofd der school te Siebengewnld, is als zoodanig vei plaatsing aangevraagd naar Heyen. vacature A. v. d. Donk. Dit verzoek is door den raad ingewi.ligd. GENNEP, De Gennepscbe procesïi® naar Kevelaer kenmerkte zich dit jaar door twee diamanten jubilós. Twee trouwe vereerders 7an Maria herdachten hun zestigjarig jubileum als pelgrims naar het geuadeooid. Het waren de lieer Th. Diebels. en mej. de Wed, Ninians. VENLO. Het le, 2e, 3e en 4e reg. huzaren, het koips rjjdende artillerie, twee compagnieën wielrijders, (te f >rmeeren uit het wapen der infanterie) een detache ment van het eskadron ordonnancen, een detachement trein, een detachement hasp, soldaten en een detachement koninklijke marechaussee ouder leiding van den gene raal majoor inspecteur der cavalerie deel nemen aan de cavalerie manoeuvres, die gehouden worden van 9 tot en met 16 Augustus a. s. in de prov. Noordbrabant, De eskadrons alhier zullen eenige dagen vro9ger het garnizoen verlaten om mar- cheerende het manoeuri «terrein te bereiken ook de terugmarsch zal marcheerende worden afgelegd. Maandagavond kwamen by de poli tie te Vtnlo om onderstand een 15tai Friezen, die dooreen verhuurkantoor onder bediiegelyke voorgevens naar Pruisen waren gelokt en nu daar zonder geld aan kwamen. Ze weiden door de politie voort geholpen. TEGELEN. Aan C. Th. L. de Ryk is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Tegelen. De dader is gearresteerd en naar Roer» moud overgebracht. ROERMOND. Den alhier als verdacht vau verduistering gedetineerden A. M L. Verschuren. 26 j. zonder beroep wooen- de teOeifeit, die op 1 Mei 1906 voor de Rechtbank ter zake alhier terecht stond, werd alstoeu op bevel der Rechtbank tot onderzoek naar de toerekeningsvatbaarheid ter observatie naar 's Bosch overgebracht welk onderzoek tl.aus is nfgeloopen. Hij werd gisteren op vrije voeten gesteld, om zich later voor de» rechter te verant woorden. De politie alhier bad de lucht ervan gekregen, dat eeu onder Beegden gestorven varken, dat 10 dagen ziek was geweest, raadselachtige wijze was verdwenen. Na nauwkeurig onderzoek bleek dat 't diertje reeds behoorlijk onder de pekel was gezet in het gehucht Ooi (Herten). Hier werd het in beslag genomen, onderzocht door don districtsveearts onbruikbaar bevonden en onmiddellijk ouder politietoezicht veruie- tigd. SITTARD. Woensdag deed bet ge rechtshof te 's Heitogenbosch uitspiaak in de zaak tegen M. H. Schaekene, 24 jaren, en J. M, Tümmera 19 jaren; schrijnwerkers te Sittard. gedetineerd. Deor de rechtbank te Maastricht waren beklaagden schuldig verklaard aan zware mishandeling met voorbedachten rade. in vereeniging op M WetseD, 33 jaren arbeider te Sittard, door hem met meseen levensgevaarlijk in den rug te verwonden, en veioordeeld resp. tot 4 en 3 jaren ge vangenisstraf. Het gerechtshof heeft dit vounis bevestigd ST. PIETER. De heer J Heijt ont vanger der invoerrechten alhier, by Kon. Besluit van 28 Juni II. benoemd lot ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Boxtel val, ingevolge Miuistrieele reso lutie van 5 dezer, het kantoor alhier den 27en dezer na kantoortijd, aan een nader aan tc wijzen ambtenaar overgeven, CUYK, Op de markt van Dinsdag waren aangevoerd 394 runde/en eo 450 biggen. Het vette vee werd vei kocht voor 35 ad 38 ct. per Kg 't diagend vee voor 180 tot 280 gld. het mager vee van 80 tot 140 gld, en de biggen voor 10 tot 14 gld. De handel was zeer vlug. Tal van kooplieden waren ter markt gekomen, die veel vee aan honjre prijzen wegkochten vooral de biggen waren zeer duur. Er heersehte weer zeer veel animo in den handel in jonge varkens. BOXMEER. Het Zondag alhier ge houden Festival is schitterend geslsagd. Het bestuur van bet feestvierend ge zelschap -Utile Dilce" zorgde voor eene uitstekende en voorbeeldige regeling. Het door haar uitgekozen terrein kan eenig voor het doel genoemd worden. Meer dan dertien honderd kaarten werden uitgegeven. Door alle gezelschappen werd goed, (door eenige meesterlijk gespeeld of ge zongen, sommige hadden zware eo veel- ci3chende nummers gekozen, die de bewon dering van het gehoor wegdn e^;o. Nymegeu's vrijwilligerscorps, Venray's fanfare en Grave's harmonie oogstten luiden bijval. Allen gingen huiswaarts de beste in drukken van het zeldzaam geslaagds feest met zich voerend. füroote brand. Men meldt uit Zaltbommel Te Brakel zyn elf huizenen vyf hooi bergen afgebrand. De inboedels van 16 gezinnen zyn door 't vuur vernield. Veel varkens en geiten kwamen in de vlammen om. Ook een twintigjarig meisje is omge komen. HBHS Gezien de missive van den Heer Commis saris der^Koningin in Limburg d.d. 7 Juli 1906, 2de Afd. n* 1928(29; gelast by deze de aan den voet'dezer genoemde mili cien-verlofgangers. der lichting 1899, be. hoorende tot het 11e Regiment lufauterie, om zicb voorzien van alle voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen by ban vertrek roet grootverlof mede genome» eu van bunnen verlofpa»; op Maandag den 6 Augustus, a. s. voor vier ure des namid dags bij hun koips in garnizoen te Nijmed gen aan te melden, ten einde, ingevolge artikel 111 der Militiewet 1901, onder de wapenen te komeu. Jenneskens Peter Hubertus, Classens Martinus, Hoedemakera Frans Antoon Ckrialiaan, Muijsers Sibertus Hubertus, Verheijen Hermanus Hubertus, Janssen Pieler Hendrik. Wijst genoemde verlofgangers er op de verlofpassen minstens 3 dagen voor den terugkeer naar het korps ter secretaiie dezer gemeente ter afteekening moeten worden bezorgd, en dat de bewijzen van vrij vervoer langs de Spoorwegen, ter ge melde secretarie te bekomen, ruim eeu half uur voor het vertrek aan den station chef vau den spoorweg te Venray behoort te worden afgegeven. En zal deze op ge» bruikelyke wijze worden bekend gemaakt. Venray, 10 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. Gezien de missive van deu heer Com missaris der Koningin gelast by deze de aan den voet dezer geuoemde milicien ver. lofgangers der lichting vao 1901, behoo rende tot het 6e Regiment Infanterie om zich voorzien van ai de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zyu vertrek met groot verlof mede genomen.-*; •n van zyu verlofpas op Maandag den 13 Augustus a. s, voor vier ure des namiddags by zyn korps in garnizoen te Breda aan te melden, teneinde ingevolge artikel 111 der Militiewet 1901 ander de wapenen te komen. Habraken Antonius. Wyst genoemde verlotgangar er op de verlofpas minstens 3 dagen voor den terug keer naar het koips, ter secretarie dezer gemeente moeten worden bezorgd en dat de bewyten van vrij vervoer langs de spoor wegen, ter gemelde secretarie te bekomen, ruim een half uur voor het vertrek aan den stationchef van den spoorweg te Venray behoort te worden afgegeven. En zal deze op genruikelyke wijze wor den bekend gemaakt, Venray, den 10 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. MAASTRICHT ~\0 Juli Aanvoer 22785 kilo boter. Hoogste prjjs l.,20 laagste 1.16 gemiddeld 1.11. Eieren aangevoerd 44,000 Pryteu: Dikke 3.70 f4,00 Kleinen 3,10 3.30. en Gemengde, f3,30 3,50, p.100 stuks. MAANDAG 4 uur maaieremis. 8 uur jaarg. voor Egbert Hendrik OertrudU eu Maria van den Bergh. D1NSDAO 8 uur jaarg. voor Jacob Rongen Helena Daniels, Oudere Broeders en Zustere WOENSDAG 8 uur jaarg. 2de klas voor Jacob in 't Groenewolt en Johanna van Valkenburg. Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag om 6 uur leesmis voor de Wed. Poele. De Hoograie zal worden opgedragen voor de levende leden der aartsbroederschap. Na de hoog mis Processie. Om 5 uur Lof. Dingdag om 5 uur Lot. Donderdag om 7 en half 8 de gewone uitvaart diensten voor de ziel van zaliger Maria Cath. Poele van Rene als lid der Aartebroederacliap. Vrijdag om 5 uur Lof en H. Kruisweg.} VENRAY. Van den 6 Juli tot den 13 Juli 1906, Oieboorten. Martinus Katernau. Hendrikue Katernau Antonius Hubertue Tijseen. Lamberdina Huberta Lemmeng. Gerarda Johanna Huberta van d« Voort. Maria Gertrmlie van Meiiel weduwe van Hen- ricut Poel. oud 78 jaren. k

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2