li. omstr Overdrijving. De Speelster. ZATERDAG 30 JUNI 1906. ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 26 Uitgever W. A. Van den Munckhof, Venray. Feuilleton. V Abonnementsprijs per kwartaal. voor Vbnray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling; 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. PM Prijs der Advertentiën van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 Ct letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. De mensch is steeds geneigd tot overdrijving. Zelfs de verstandigste ig daar niet altijd vrij van. De eene is al te bezorgd voor zijne gezond heid of die zijner kinderen en juist door die bezorgdheid is hij de oorzaak van het ontstaan van ziektekiemen, welke niet zelden een noodlottig gevolg hebben. De ander bekommert zich heelemaal om geen gezondheid, zelfs niet om reeds vrij ernstige ver schijnselen en voorteekenen van komende kwalen en begint pas als het reeds te laat is, in te zien dat hij helaas al te zorgeloos is geweest. En zooals het met de gezondheid gaat, wordt dikwijls in allerlei andere zaken eveneens overdreven. Mijn jongeft is pas zeven jaren en hij kan al lezen en schrijven als de beste, zegt met trots de huisvader, die natuurlijk meent dat zijn spruit al een heel knappe kerel is. En zoo denkt 90 percent van het menschdom. Teder voor zich zelf meent dat zijn kinderen de vernuftigste zijn, dat zij als een voorbeeld van leerzaamheid, braafheid, netheid enz, voor andere kinderen kunnen gesteld worden. De vaders staan gewoonlijk vreerad te kijken, wanneer men niet aanstonds vol bewondering is voor den dreumes, wiens vroegtijdige ontwikkeling hen verbaast en nog vreemder als men hun aantoont, dat zij niet goed doen zoo vroegtijdig met een onderwijs te beginnen, waarvan de gevolgen nadeelig kun nen zijn. Waartoe dient het toch, een klein kind in het zoo gecompliceerde me- canisme van het lezen in te wijden Waartoe die zwakke hersens af te matten om een bekwaamheid (e krij gen, die voor het oogenblik van geen nul is Het zal vroeg kunnen lezen, alles heel mooi; maar kunt gij het boeken in handen geven en hem die laten bestudeeren Het is al veel te veel dat gij het gedwongen hebt tot eene geestelijke inspanning boven zijne krachten, en het zou uiterst gevaarlijk zijn het oog te gaan oefenen in het leeren be grijpen van hetgeen men leest; dat zou overspanning veroorzaken en gevaar opleveren de geestvermogens te verlammen door te trachten die te vroeg te ontwikkelen. Wij raden het sterk af kinderen voor de 6jaren naar school te zenden wanneer omstandigheden van kleine woning en groote gezinnen dit niet noodzakelijk maken. En ook in dit geval is er nog een uitweg. Bijna overal toch bestaan bewaar scholen van de Eerw. Zusters, waar kinderen van 3 of 4 jaren reeds kun nen worden geplaatst. Deze worden daar aangenaam en nuttig bezig gehouden, zonder hunne jeugdige hersens te vermoeien met lessen, waarvan zij toch niets be- grijpen. Hebben zij ter verkrijging van alle elementaire kennis niet tijd genoeg als zij van 614 jaren op de-school banken zitten Laat hen loopen, springen, zich sterken in de open lucht en laat hen hun geest tóch niet wringen en kwellen door een studie, welke huii later zooveel te gemakkelijker zal zijn. Laten wij van het klein getal jaren profiteerer., die ons door de wet gelaten zijn om te zorgen voor de physieke ontwikkeling der kinderen; laten wij geen oogenblik van dezen kostbaren tijd verliezen; laten wij die onverdeeld besteden om hun or ganen te versterken, hun een gezond en krachtig gestel te bezorgen, zonder hetwelk geen volkomen bezit van intellectueele vermogens moge lijk is. Ordeloos hingen haar de blonde haren om het hoofd, dat in alleryl van de kleinoodiëu beroofd was. waarmede het eenige uren geleden was opgesierd. In de wijdgeopende, diepliggende oogen stond de vermoeienis van den angstvol doorwaakten nacht te lezen. Zij was onkenbaar geworden. Vluchtig, als een opgejaagde ree snelt zij de trappen op, om zich voor haren echtgenoot te verbergen. Reeds dankte zij den hemel dat hij haar niet tegemoetkwam, toen hij plotseling in de kamer trad. Zij verbleekt, het woord sterft haar op de tong, machteloos zinkt zij neder. De baron roept om hulp en neemt haar in de armen. Zij opent de oogen. Een diepe zucht verlicht de beklemde borst. «Wat hebt ge my ongerust gemaakt sprak hij haar vriendelijk toe. -Reeds sedert een uur heb ik uit het venster gezien, of ge nog niet kwaamt. Uwe gezondheid lydt eronder. En wat Laten wij niet van die or.volmaaktej £gn peisjB langS de VeldOU. j wezens vormen, war,dn de geest niet vrij beschikken kan over al de or ganen, on lijdende is door gebrek aan harmonie tusschen de verschillende deelen van het geheel. Wat maakt het dal een paar jaren verloren gaan voor een weinig be- teekenend onderricht, dat hun op 4 a 5jarigen leeftijd wordt gegeven Gezonde en goed geleide kinderen zullen weldra dien tijd, zoo nuttig besteed voor de gezondheid, hebben ingehaald. Het is ook gevaarlijk met liet oog op hun opvoeding als men niet met wijze langzaamheid en met de noo- dige voorzichtigheid voortgaat. Wij hebben dikwijls op school leerlingen ontmoet, die zich in het eerst voortreffelijk onderscheiden, omdat men hen gedwongen had hun jeugdig verstand te scherpen maar zij kregen een tegenzin in de studie en moesten ten slotte tot de middel matigheden, zoo niet -tot de nulli teiten gerekend worden. Het is bepaald schadelijk, dat men de kinderen te vroeg gaat inwijden in de geheimen van het a. b. c. Uit de verschillende onderzoekin gen is gebleken dat leerlingen, die te vroeg de inspannende lessen der scholen moesten 'volgen, die op te jeugdigen leeftijd gedwongen werden hunne kinderlijke genoegens met de schoolbanken te verwisselen en daar door niet de noodige ontspanning des daags, niet _de noodige rust van den nacht genoten, meer aan ziekten leden dan de anderen. De ouders, die hunnen kinderen de gemiddelde rust onthouden, welke zij ter versterking van lichaam en geest zoo hoog noodig hebben, zullen gewoonlijk zelf hiervan de gevolgen dragen; bloedarmoede, zwakheid, gebrek aan leergierigheid en ver schillende andere kwalen zijn er dik wijls de gevolgen van. N. P. en M, ziet ge er uit 1 Ge hebt zeker woer ver speeld." Thans ontviel een stuk papier don bovenden handen der barones. De baron raapt het op, leest het het is het bewijs van verpanding van den juwelier. Een blik op zijn echtgenoote laat hem de toe dracht der zaak aanstonds raden. Man r vriendelijk, zooals altijd, zegt hij slechts, terwijl zij zich luid snikkend het gelaat aan den boezem verbergt -Ge hebt rust noodig ik laat u al leen. Tracht bij te komen. Onze kinderen zullen vandaag bij ons eten, en ik hoop dat deze dag even aange naam als nuttig zal worden." Nauwelyks was de baron vertrokken of de gravin trad binnen een regenbui had haar ritje naar buiten verhinderd, en zy had bij hare terugkomst het vroegtijdig bezoek der barones vernomen. -I- ben verloren als gij mij niet redt riep de barones de binnentredende toe, en strekte bare armen naar baar uit, -Verlaat mij niet om 's Hemels wil. Ik ben in vertwijfeling.*' -Hoe, ik u verlaten Gij kent mij toch. Waar beklaagt gij u over -Kunt gy .dit vragen Welk eene nacht -Dat is het noodlot. Gij moet u bedaard houden." -Hoe kan ik dat O gij weet nog niet alles. Ik heb uwe ju woelen verpand," -Anders niet Ha, ha, zy waren toch niet van my." -Niet van u lieve Hemel." -Schrikt gij daarvan Mijn broeder die te vreesachtig was, om ze u voor de voeten te leggen, j heeft zich daartoe van mij bediend 1" Een vreeselijk licht ging voor de ziel der arme Caroline op. Zoover had haar hare ongelukkige speel zucht reeds gebracht, dat een vreemd man, zonder te vreezen haar te beleedigen, haat- geschenken durfde aanbieden. Zij bleef als versteend zitten en sloeg geen acht meer op hetgeen de gravin zeide. Deze vertrok na eenige oogenblikken, voorgevende dat het haar speet niet langer te kunnen blijven, Inmiddels was de baron teruggekeerd Vreugde en opgeruimdheid teekenden zich af op zy» gelaat, Hij had zijne kinderen uit het pensionaat gehaald, om hunne moeder op haar ge boortedag te verrassen, Het geschenk, dat hij voor haar had uitgekozen, deed hem eer aan. De kok wachtte op het teeken om op te dienen. De barones verscheen nog niet Haar echtgenoot meende dat zy sliep doch de slaap vlood voor de onrust, die haar aanhoudend verteerde. Eindelyk treedt de barones binnen. Adel held en Ileinrich vliegen do moeder, die zij sinds lang niet meer gezien hebben, tëge In den Gelderschen Achterhoek zijn, evenals de groote »broedlachten ot trouwmaolenook de zomervisites zeer algemeen. Goede kennissen van elkander eggen onderling, nu bij den een dan >ij den ander groote visites aan, om de gewassen r's bij langs te gaan. Hoofdzaak is natuurlijk de feest vreugde, die smaken valt op een ^middagje uit'', aanleiding is te vinden in 't bezien van den stand der gewassen. Daar schuilt veel nuttigs in, want elk gewas wordt niet alleen bekeken maar ook besproken, en over de oorzaken van te slechten stand, veel stroo en weing zaad, 't kroes worden van de aardappelen, 't geel blijven van de haver, vreterij in't gewas enz. enz, wordt honderd uit geredeneerd. Ouden van dagen gaan ook vaak r's mee, zoo noodig op een wagen. Die zijn 't meestal met de jongeren slecht eens, en willen wel eens be weren, dat er ook een heele boel bedorven wordt, vooral door de kunst mest, die gebruikt wordt, dat, nu ja, cr wel beste gewassen worden ver bouwd, soms betere dan vroeger, doch dat het toch zeker geen stand zal houden en de tijd 't nog wel zal leeren, dat het verontachtzamen van plaggenmest en al dat ontginnen met kunstmest zich binnenkort wel wre ken zal. Dit is nu spoedig uit. De ouderen van dagen worden steeds minder in getal, de jongeren hebben vaak reeds jarenlange ervaringen opgedaan. Wel zijn ze nog r.iet volledig op de hoogte, doch hun zaakkennis wordt hoe langer hoe grooter. Vooral in dezen tijd van ontwik kel ijk en toepassing van de nieuwere landbouwwetenschap hebben de zo mervisites, vooral wanneer ze op Zondagmiddag worden gehouden, in de week vragen ze in sommige meet eii kussen haar de band doch koud en verstrooid beantwoordt zij hunne teedor- lieid. Zoo zit gij, gedurende den geheèle, maaltijd de baron bemerkt dit m »t spijt en verkiygt liet eindelijk over zich, paai de oorzaak te vragen. Zij verontschuldigt zich me*, hevige hoofd pijn. -Jammer, dit deze u juist heden voor de vreugde ongevoelig zal maken, die ik my heb uitgedacht. Het is heden uw verjaardag daarom heb ik de kinderen gehaald, daarom verlangde ik er zoo vurig naar, u dit feestgeschenk te overhandigen." Hier reikte hij haar de door haar ver pande juweelen over. De barones stort zich vreugdedronken in de armen baars gemaals. Daar ontwaak te echter het gevoel barer schuld zij wil zich voor zijne voeten werpen, doch ver liest het bewustzijn. Met zijn tranen bevochtigd en onder het weeklagen der kinderen ontwaakt zij weder. De baron wenkt Adelheid en haar broe der de kamer te verlaten. -Niet waar, ik ben verloren roept zij hom handenwringend toe. -Ben ik dan uw vriend niet meer vraagt hij met deelneming, -deel uwen echtgenoot alles mede, wat u kwelthij heeft troost voor u. Ach, dat verdien ik niet 1" streken wel eens meer tijd, dan voor de mensehen zelf ooroaar islgioot nut. Want juist it) de groeiperiode der gewassen, valt er zooveel op te merken, dat aanleiding geeft tot besprekingen, waardoor oorzaken en gevolgen heel vaak kunnen worden opgespoord. Zoo merken we ook van dit jaar bij verschillende gewassen verschijnselen op, waaruit voor een volgend jaar nutte leering is ie trekken. Een havergewas bijv. vertoont zeer sterk kalibehoefte in den grond voor dat gewas, een behoefte, waarin door een meerder gebruik van chiÜScdpeter niet kan worden voor" zien. De oorzaken en gevolgen spreken zeer duidelijk op een veldje, dat de volgende bemestingen heeft ontvangen per H. A. berekend 't Land is in 3 perceelen bemest en wel met superphosphaat 1000 K. G. zwavelzure ammoniak 500 ig. en voor de kali verschillend. Het le perceel heeft geen kali, iet tweede 100 kg, patentkafi en het 3e 600 kg. patentkali ontvangen. De "bemestingen zijn rijk te noemen, meer dan voldoende om een uitstekend resultaat te geven. De zaaitijd was half April en r.u is de haver op perceel 1 zonder kali 20 cM. hoog, meest geel groen van kleur, ze gaat a.h.w. sterven, alleen de hoogste bladen zijn nog groen. Op perceel 2 is het beter. De hoog te is ongeveer 35 a 40 cM. doch de kleur is hier ook nog miserabel, groen is de hoofdtoon, geel speelt et- door. Perceel 3 daarentegen staat kolossaal, zware halmen, alleo don kergroen en 't gewas staat ongeveer 60 cM. hoog, met fraaie donkere, gezonde bladeren. Zulk een veldje is leerzaam en als op een visite aan dergelijke proef velden een bezoek wordt gebracht, dan kan er voor don leergierigen landman zooveel nuttigs worden ge" leord, dat de verloren tijd (op een werkdag zelfsdubbel en dwars wordt vergoed. S. S. te W. -Zelfs iih ge schuliig zijl, z.l mijn hart u verontscbnliigeii." -O. die goedheid, zij verscheuit mijn hart. Verwijten, verwijt-n voor de schuldige, die zulk «enen echtgenoot kon btleedigen." Zy stort zich aan zijne voeten. De baron heft ze bevend op en zet ze naast zich op de sofa. Met tranen in de oogen bekend ze hem, geld vau den broeder der gravin geleend te hebben," ja zelfs de kleiuoodiën van hem aangenomen te hebben, welke hij haar dien middag had teruggeschon ken. -Geen nood" antwoordde de baron, hy zal ailes terughebben wat hij voor u heeft uitgegeven. Rust thans uit, ik ga heen om maatrege len te nemen, die dergelijke scènes voor altijd zullen beletten, en u weer in bezit zullen stellen van uw goeden naam en uwe gezondheid. De gravin Lichtersfeld. wel wetende, dat Caroline haren raad niet zou durven op volgen, van namelijk al hare schuldeischers by den baron te zenden, had besloten hare vriendin zelf zoodoende uit de gelegenheid te redden. Vervol ff en Slot, zie Bijvoegsel, PEEL MAAS -Troost

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1