Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Venray, Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. meegenomen. Dan krijgen ze stral en voor eigen rekening nieuwe geweren. Maar ze kunnen die niet betalen en ze moeten ze toch hebben, in dienst van -vorst en vaderland".... Dan betaalt per saldo 't rijk ze, gelijk dit de andere, verdwenen geweren betaalde... De -verdwenen' geweren, ver dwenen... ia... waarheen 1 En in dienst nu... van \rie...f op Donderdag 21 Juni 1906. aai in ^mÊmÊmÊÊÊÊmÊm^aÊÊmÊam OPENBARE VERGADERING van den Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering mei gebed, en verzoekt de Secretaris de notulen der twee vorige vergaderingen voor te lezen, welke onveranderd worden goed gekeurd. De heer Hub. Janssen zegt dat er vroeger besloten is om de opbrengst der standplaatsen aan te wenden tot verfraaiing der marktpleinen; hierover is al dikwijls gesproken, doch tot nu t >e nog geen gevolg aan gegeven. De Voorzitter zegt, dal na de Venraysclie kei mis hiermede een begin zal worden gemaakt. De beer Slits merkt op, dat nu de notulen zijn goedgekeurd, dit in eene volgende vergadering nader te bespreken. Wordt goedgevonden. I)e Voorzitter herinnert de leden er aan dat zoo zy iets te zeggen eerst bet woord aan hem moeten vragen. Hierna wordt overgegaan tot de ORDE VAN DEN DAG 1. Aanviaag eener j-iaitijksche subsidie ten behoeve der Ambachtschool te Venlo. Door den Secretaris wordteen verzoek- schrilt voorgelezen vaii den Gemeenteraad van Venlo. De lieer Fonck vraagt hoeveel leerlingeo uit Venray de Ambachtschool bezoeken en hoeveel bet schoolgeld per jaar bedraagt De Voorzitter zegt dat 3 leerlingen van hier den cursus volgen en het schoolgeld f 12 per jaar bedr: agt. De heer Hub. Janssen stelt voor om f 50 subsidie te veileenen. De heer Fbnd viudt f25 genoeg, hij meerdere deelneming k»n deze subsidie nog ah yd verhoogd worden. Met 11 tegen 2 stemme:; w-fdt besloten f 25 toe te kennen. 2. Vaststellen Instructie Gemeente geneesheer. De Secretaris leest eene verordening voor. vermeldend de verplichtingen van den te benoemen geneesheer en zijn sala-is. De gemeentesubsidie bedraagt t <00, met armenpraktijk f 1000. 3. Benoeming van den Gemeente-ge neesheer. Voordracht opgemaakt door Burgemeester en Wethouders in alphabe- tische volgorde. 1. J. H. A. Berssenbrugge 2. C. D. Struben 3. M. Wentholt. Na voorlezing der aanbevelingsbrieven der drie candidaten, wordt overgegaan tot stemming, waarbij den heer 0. D. Struben 8 stemmen en den heer M. Wentholt 5 steramen bekwam, zoodat eerstgenoemde met meerderheid van stemmen benoemd is tot gemeentegeneesheer te Venray. 4. Voordracht van candidaten ter benoeming van leden voor het college van Zetters. De aftredende leden J. Arts, wethouder, en P. Goumans worden bij acclamatie herbenoemd. 5. Mededeeeling van ingekomen stuk ken. Ingekomen een verzoekschrift van de afd. Venray van den R- K. Volksbond, om in een der schoollokalen Zondags een Teekencursus te mogen geven, en om ge bruik te maken vair de platen der gemeen telijke Teekenschool. Deze cursus zal gegeven worden door den heer A. van Bommel uit Aijen. De Voorzitter zegt dat voor het ver strekken van een schoollokaal niet veel bezwaar zal zijn, nwar orn de platen te geven van den Teekenmeester Ypes uit Venlo, kan hij zoo niet toe besluiten en wil genoemde heer hiermee eerst in kennis stellen, hij 3telt voor om deze teekenmees ter ook voor de zomermaanden te be noemen. Verder zou men wel eenige inlichtingen dienen te vragen aangaande de Prov. subsidie. De heer Fonck zegt dat hij den heer van Bommel kent als een bekwaam en degelijk bouwkundige, die in Venray zeer goed bekend staat. Wordt aan het Dag. Bestuur overgelaten om hierover te beslissen. De heer fonck merkt nog op, dat de wegen naar de Smakt en Spurkt veel te smal worden aangelegd. Wordt besloten om deze aan te leggen ter breedte van 8 M. en loei langs sloten te graven. Niets meer aan de orde zijnde, sluif, de Voorzitter de vergadering met. gebed. VENRAY. 23 Juni 1906. De -Osserva'ore Romano" van Zondag bevat de volgende olticiëele mededeeling -Diar dit jaar de feestdag van de H. Apos'elen Petrus en Pnulus (29 Juni) op Vrydag valt beeft Z. H. Paus Pius X zich gewnardigd voor dien dag tie geloovigen der gelieele katholieke wereld te dispenseeren van de keikelyke wet der onthouding". De Weleerw. Pater Gaspar Seelen 0. F. M. vineger inliet klooster alhier, die in 1903 naar de missie in Zuid Chansi vertrok, is in bet moederhuis te Weert wedergekeerd, om daar herstel te zoeken voor zijn geschokte gezondheid. Onder de kerkelijke feesten en plechtigheden in Venray, neemt onge twijfeld eene «ereplaats in, de prachtige Processie, welke ieder jaar des Zondags na li. Sacramentsdag door de voornaams'e straten onzer gemeente trekt. Deze triomftocht van den Koning der Koningen, door bet met vlaggen, groen en bloemen versierde dorp. mag inderdaad schitterend genoemd worden. Het maakt een overweldigenden indruk die lange schare van meer dan 2000 personen te zien voorbijtrekken een stoet, zoo schoon versierd :net honderden vanen. drapeaux, gekleurde wimpels, zilveren lantaarns, enz., waarbij zich de eerbiedig hiddende stemmen van kleinen en yrooten vermengen roet de majestueuze muziek der Fanfare en de indi uk wekkende lofgezangen van eene gioote Priesterschaar en Kerkelijk koor. Dit alles te samen vormt een harmonisch geheel, zijnde eene openlijke en eerbiedige 1.u! 1 van Venray's bewoners am den Heer der lleeischaren en vertolkenden hun diepen godsdienstzin. Ja, waarlijk, Venray mag tiotsch zijn op zijne Processie, die van jaar tot jaar in luister toeneemt. Te rekenen van 1 Juni 1906. is het salaris van den brieven- en telegrambe steller G. Kusters te Venray, in» t f 125 veihoogd, zjod.a dit thans f 525 bedraagt. Naar men verneemt /.al binnenkort oen jongeling op het Post- <n Telegraaf kantoor te Venray geplaatst worden; ten behoeve van den telegram besteldienst enz, De inspectie der Verlofgangers bi acht Dinsdag in Venray eene meer dan gewone drukte teweeg. Het scheen dat het onderzoek gunstig was uitgevallen, althans de jongens ver keerden in eene vroolijke stemming de militaire kleeding deed de gedachten aan 't soldatenleven nogeens voor een oogenblik opdikkeren. In tegenstelling met veel andere gemeen ten is de inspectiedag hier zeer kalm afge- loopen. Zaterdagmiddag bad aan het Krankzinni gengesticht alhier, een ernstig ongeluk plaats. Het 11 jarig zoontje van den liter J. Kemps alhier werd door zich te dicht te wagen bij een paard, dat aldaar werkzaam was op een vreeselijke wijze door het dier het grootste deel zijner neus afgebeten. Het ongelukkige kind is onder behande ling van een der beroemdste geneesheeren in Utrecht. Naar wij vernemen heeft hij Dinsdag een operatie ondergaan, welke betrekkelijk goed is afgeloopen. Zaterdagavond werd eene vergadering gehouden door de besturen der Arbeids beurs en Informatiebureau de parochiale leesbibliotheek en de spaarkas om een request aan den Gemeenteraad alhier in te dienen waarin verzocht werd eene toelage te veileenen voorde noodzakelijk gemaakte onkosten. Zaterdagmiddag brandde bet huis van G. Pelser op den Boschhuizen geheel af. Daar de kinderen alleen thuis en de ouders afwezig waren kon er weinig inboe del gered worden. Assurantie dekt de schade. Een heerlijk weder lokte Zondagna middag een talrijk publiek naar de Groote Markt alwaar de fanfare -Euterpe" haar eerste zomereoncert gaf en eenige schoone si ukken ten gehoore bracht. Het publiek dat in den beginne niet te talrijk was, vermeerderde gestadig, zoodat tegen den avond veil belangstellenden aan wezig waren. De toehoorders betoonden veel belangstelling en volgden met aandacht de uitgevoerde stukken. Waarlijk de fanfare heeft weer een genotvollen middag aan muziekliefhebbers verschaft en mocht zich verheugen in een dankbaar gehoor. Zondagnamiddag trok onze kranige schutterij -Het Eindt" in groot tenue naar het naburige Holthees, teneinde deel te nemen nan den schiet,wedsn yd aldaar, uitgeschreven door de schuilei ij vereeni- ging van Noord Limburg en O >st Noord- Brabant. Op bet sciiietlerrein aangekomen werden zij verwelkomt door den president van -Transvaal" waarna hun de eerewyn werd aangeboden. Na een langdurige» en hardnekkiger) snijd weiden de prijzen behaald als volgt Siebengewald, gouden Boiidsinedaille niet 15 punten. Eindt. Venray, zilveren inelai'ls met 12 punten. Bergen, 3e pi ijs nn-t 8 punten. Een wo* rJ van lof aan het kmnige zestul Venraysche schutters, on wij hopen, dat hel l.un in 1907 moge gelukken, de gouden Bondsmeluille te behalen. Zondagnamiddag om half zes had in Je Muziekzaal alhier de gewone maande- lyksche vergadering plaats van den R. K. Volksbond De vergadering werd wegens de afwezig heid van den president I'. J. Voesten, geopend door den heer P. Schols. Daarna las de secietaris 'i veislag der vorige vergadering voor. waarna werd overgegaan tot hot behandelen der volgende punten I. Verslag van den Katholiekendag te Echt door de afgevaardigden. Door R Leramens werd een uitgebreid verslag voorgelezen, hetwelk door den heer Krnykn'mp in de besh t »n vergadering besproken was, en kon niet nalaten een woord van dank te brengen aan genoemden heer voor alles, wat hij in het belang der Volksbonders gedaan had. Hij deelde mede, als lat de heor Schols in eene volgende vergade- iog een uitgebreid 'verslag zou ui'b-engen van hetgeen er in de af-leelingsvergadering van den R. K. Volksbond te Echt behandeld werd. II. Bespreking der spaarzaamheid door een plop Igandist. Wegens afwezigheid van den spreker uitge.veld tot de volgende vergadeiing. 3 Bestelling steenkolen. Ef werd den leden medegedeeld, dat zy, die hiervan willen profDeeren. zich voor 1 Juli a s. moeten aanmelden hij het bestuurslid Ohr. Wijnhoven, 4 oprichting eei er teekenschool. De heer Schols deelt mede, dat door 'i Bestuur van den Volksbond besloten is, rot liet. oprichten van een teekencursus, welke des Zondags van 1 uur tot kwart voor 3 zal gehouden worden. De lessen zullen worden gegeven door Jen lieer Arr. van ifS*:iai»l, A'chi'ect te Aijen H«t lesgeld is gesteld op 6 ets. voor leden en 12 ct. vo .r niétleden. Hoogstwaarschijnlijk zal aan dezen cursus nog een cursus in meetkundig ivkenen worden toegevoegd. De leasen /.uilen op Zondag 1 Juli a. s. beginnen. Nadat allen dringend verzocht waren, om op .Zondag 1 Juli a. s. op 't vastge stelde uur aanwezig te zijn, om alsdan met de H. Familie ge/.amelijk ter bedevaart te gaan naar de St. Josefskapel te Smakt, werd de vergadering met den gewonen Christelijken groet gesloten. Blijkens achterstaande bekendmaking van Burgemeester en Wethouders is aan de heoren L Paijens te Nijmegen en S. G. Visker te Rotterdam vergunning ver leend lot het oprichten eener Gasfabriek alhier. LEUNEN, Zondag jl. had onder be gunstiging van het mooie weer het jaar- lijksclie Koningschieten pluats onder de leden van de Handboogschutterij St. Joris. Na een gezelligen en hardtiekkigen strijd viel de eer van het Koningschap te beurt aan Frits Martens die in 32 schoten 105 punten behaalde. VENLO. Naar ons werd medegedeeld zijn op het oogenblik te Crefeld, bij bouw werken 20 personen werkzaam, die ge deserteerd zijn in den luatsten tijd van het 2e regiment huzaren alhier. Hoe deze na afloop der drukke werkzaamheden aan den kost zullen komen zal later moeien blijken, doch het zal niet te verwonderen zijn, als ze zich voor en na later weer komen aan melden. Als de zonneschijn over is komen er wel eens andere gedachten. GENNEP. In den hollen weg. een verkort binnenpad door het Rijkswoud naar Groesbeek, werd Maandag een kalverkoopman door sier mannen en twee vrouwen aangevallen. Na eenige messne- den over zijn kleeding te hebben opgeloopen wist hij gelukkig te ontsnappen en zette, zoo snel hem zijn beenen zulks veroor loofden, koers naar Gennep, waar hij zijn wedervaren ruchtbaar maakte. HELDEN. De raad dezer gemeente heeft besloten tot aankoop van twee huizen voor de som van f 3000, voor de oprichting van een Rijkspostkantoor, Do commissaris van politie te Roermond vestigt er de aandacht op, dat alhier valsche tweemarkstukken in omloop zijn, dragende de beeltenis van Keizer Wilhelm II en voerende het jaartal 1893. Ze zijn te herkennen aan klank en kleur. Rij aanbieding verzoekt hij omuiddelijk bericht. MOOK. Op do slatu'en der Boeren» leenbank nl'iier is. blykens opname in de «Staatscourant", de Kon. wilïiging ver leend. OTTERSUM. Gisterenavond had alhier een hevige vechtpartij onder een lOtal jongelingen plaats. Een der helden werd met een ijzeren voorwerp zoodanig geslagen dat hij na een half uur bewusteloos gelegen te hebben, door zijn vrienden werd opge holpen. Zijn toestand is vrij ernstig. J)e gelieele geschiedenis ontstond door het ongeluk dat een auto een hond doodreed. ROERMOND. Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmanns, Bisschop van Roermond heef' benoemd tot pastoor te Ohe en Laak den Wolocrw lieer J. M. L. Diummen. en tot kapelaan te Breust-Eysden don Weleerw. heer E. 11. J. I idem ris. HERTEN. Dat een ongeluk soms in een klein hoekje zit, bleek hiei Vrijdag. Het tweejarig kind van den kleermaker J. Geerlings. raapte een prtrmestcen op en stak die in den mond. Eenige oogenhlikkeii later liet liet een angstkreet hooren, waarop de vader toesnelde om den steen, die in de keel geraakt was. te verwijderen. Mie pogin gen waren echter vruchteloos en reeds na een paar minuten was liet arme kind een lijk WEERT. Dmi 2» Juli hoop' de zeer eerw Pater Jacobus Heiligers, in hot klooster der Minderbroodors to Weert, het- gouden feest zijner heilige processie te vieren. Het gerechtshof te 's Bosch veroor deelde W' Oiisd ig F. v. d. L. en J. v. G. beiden fabrieksarbeider in Nederweert en gedetineerd, wegens mishandeling met dooJelijkeii afloop, gepleegd op Henricus Huhertus Verhei jon. te Somoren, ieder tot 3 jaren en zes mamden gevangenisstraf. NIEUW ENHAGEN. Een gelijke -kamer" als waarmede het. noodlottig schot plaats had. stoni nog steeds geladen. Met inachtneming der noodige voorzorgsmaat regelen heeft men deze kamer Maandag door middel eener lont afgeschoten. Ook deze kamer sprong hij het afgaan van het schot in drie stukken. MAASTRICHT. Het plan bestaat om op 6, 7, 8 en 9 Juli a, s. hier ter stede een groote tentoonstelling ie honden van werktuigen op den landbouw betrekking hebbend, om aldus de landbouwers, die wel vaak geneigd zyn landbouw werk tuigen te knopen, doch door de talrijke aanbiedingen moeielijk een keus kunnen doen, in de gelegenheid te stellen een overzicht te krijgen, van hetgeen de markt in deze artikelen biedt. Tevens wil men gedurende die ten toonstelling voordrachten doen houden over de werking der machineriën. Drs. Knuttel en Berkhout, directeur en assistent van het Landbouwproefstation hebben beiden toezegging gedaan door hunne bui'enlandsche connecties zooveel mogelijk te zullen bijdragen om de zaak goed ie doen niarcheeien BOXMEER Het programma der groote muziekfeesten alhier te lioulen. op 7,8 en 9 Juli a. s. bij gelegenheid van bet 40jarig bestaan van de Harmonie nU'ile Dulci" is verschenen. Er zullen 16 muziekgezelschappen, be halve het feestvierend, am liet Festival deelnemen Na het nfdi ukken dor p ogiams ontving de feestcommissie bericht, dat de zoo gunstig bekende zangveroonigiiig -Ouartett Verein" uit Gocli ook het festi val zal komen bijwoneir. Naar het programma to oordeelen, beloven het grootsche feesten te worden, en, indien moeder natuur ons geen parten speelt, zal ons dorp op Zondag 8 Juli door een groote massa menschon bezocht worden en Boxmeer met trots kan terugzien op een welgeslaagd en heerlijk fe-si. CUYK. Op do markt van Dinsdag wa-en aangevoerd 240 runderen en 170 biggen. Het vette vee g >1.1 van 35 ad 37 ct. per half K.G., het dragend vee van 180 tot f 250, hot guste vee van 80 tot 120 en de biggen van 10 tot f 12. De handel was vlug, doch wegens den hooitijd waa er weinig publiek, zoodat do markt een snel verloop bad Te ruim elf uur was de handel zoo goed als afgeloopen. Er waren veel kooplieden aanwezig, HELMOND. Naar wij vernemen heeft de tooneelvereenigiHg -Tli»lia" alhier be sloten gedurende do wintermaanden een nationalen tooneolwedstrijd te houden, waai toe niet meer dan zes vereenigingen zullen worden toegelaten, bij loting aan te wijzen. Uitgeloofd worden geldprijzen tot een bedrag van plus minus f300, benevens een lulal gouden en zilveren medailles. GRAVE. De barbier W. C. alhier had het ongeluk bij tiet eten een stukje vleesch van 4 a 5 cM. in de lucli'pyp to kiijguu. Ondanks spoedig ingeroepen geneeskundige hulp, moest tde ongelukkige het met den dood bekoopen de hulp baatte niet meer. Wederom een les om niet te vlug te zijn met eten, OSS. Woensdag had hier een treurig ongeluk plaats. Het dochtertje van den ladingmeester De Jongh geraakte in de Molenstraat onder een z. g. Belgischen stoomwagen, waardoor liet deerlijk geha vend werd, vooral in 't gezicht, Dr. Verbeek verleende de eerste geueeskundige hulp. Het kind verkeert in deerniswaardi ge» toestand, men vreest voor het behoud van haar leven. Varniillekanrien. Gedurende de maanden Juli. Augustus en September zullen door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatspoorwegen weder de bekende algemeene en byzondero vaenn- tiekanrten verkrijgbaar worden gesteld, 2o ÜederlamlNcli knllioliek ('oiigref* |0| van lirt Alcolioliftine. In de tweede helft van 1907 zal onder bescherming van liet Doorluchtig Episco- piat, het tweede Nedei landscli Katholiek Congres tot bestrijding van het alcoholisme gehouden worden, Lan<lf>oiiwten(o»iiNtelling X ij mogen »-l| Aug. a. Belanghebbende» worden opmerkzaam gemaak', dat, de wedstrijd i» hoefbeslag voor gediplomeerde hoefsmeden plaats heeft op 10 en 11 Aug. oil hiorvoor geen inloggeld wordt gevorderd. Uitgeloofd zijn 2 verguld zilveren, 3 zilveren en 2 bronzen medailles; de aan gifte moet g-scliiodon voor 15 Juli a s. bij den heer D. G. Montenberg, Spoorstraat 5 Nijmegen. De melk wedstri jd voor jongens en mei-jes boven 14 en beneden 25 jaren is op den 10 Aug. en hiervoor wordt een inleggeld gevorderd van f 1. die echter, wanneer men is opgekomen en aan de gestelde eischen heeft voldaan, wordt teruggegeven. Hiervoor zijn uitgeloofd een verguld zilveren, een zilveren, een bronzen medaille en getuigschrift met f2.50 en de aangifte moet geschieden voor 15 Juli aan den heer H. F. G. van Haaren te Beek hij Nijmegen. Alle prijzen worden, zoo dit by de inschrijving gewenscht wordt, in geld uitbetaald, nl. voor een verguld zilveren medaille f 25, voor een zilveren f 10 en voor een bronzen f 5. Landweer Ie luglit. Naar aanleiding van de opkomst der Landweermannen in het kamp te Vuclit, lezen wij Velen waren beneveld door het gebruik van drank en zij die men zou kunnen zeg gen -nuchter te zyn" hadden inet de zwaar te die ze mee te dragen hadden, last van hitte. Verschillende bezweken dan ook onder weg. en werden naar het hospitaal te 's Bosch overgebracht, terwijl de ergst door den drank verhitten oen plaats in den amigo kregen. Eenige soldaten door een bereidwillig voerman een goed eind weegs meegevoerd waren niet meer bij machte van de kar te komen. De voerman maakte korte metten, lichte de kar -te hen" on daar lagen de landverdedigeis op don grond te spartelen. Ofschoon beweerd was dat de land weermannen liet kamp niet raocht-n ver laten, trof men er in de gemeente Vu glit zelfs om half 12 (11 uur is pilitieuur) nog at onkden aan. De eerste nacht in hun kamp is een ongewnnsehte opfrisaching geweest. Be halve bliks m en don Ier maakte de kolossale regenbui het teirein zoo drassig dat Woensdagmorgen de lust om soldaat je te spelen gansch verkeken was. Nbr. lamineer. Do herhalingsoefeningen der landweer brachten in Noordbrabant wat niouws. Enkele landweermannen, die verleden Maandag te 's Bosch aankwamen om aldaar de zesdaagsche oefeningen mede te maken, hadden hunne vrouwen en kinderen mede gebracht. En terwijl do mannen vaders het kampement te Vucht betrokken, verzeker den de vrouwen en kinderen zich in de buurt een onderdak om straks samen -huis toe" te gaan. Do minister van Oorlog inspecteerde gistermorgen het landwoerkamp by Don deren (Gron en betuigde in een toespraak zijn tevredenheid over het geziene. 103 jaar Te Druten is in den ouderdom van 103 jaar overleden mej. Ma. Timmermans, een ongehuwde dame, die den 25sten Mei nog volmaakt gezond haar laatsten verjaardag vierde.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2