Limburgsch Nieuws. Stoomzuiveliabriek Venray, Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. er in verschillende helle kleuren. Volwassen monschon laten vliegers op en de jeugd staat er naar te kijken. Een bal werpt oien niet met de hand maar schopt men omhoog ot voorwaarts met den voet. Algemeene Vergadering ■.eerzame eijferi». Een beleefde Inbreker. van de Leden der <>p Donderdag 14 Juni 1906 in de Muziekzaal. Nog nimmer was de Muziekzaal zoo gevuld met belangstellenden als verleden Donder dag. by gelegenheid van bet jaarverslag van het stoomzuivelfabriak -Venrav" Het was er vol, zoodat minstens een honderdtal belangstellenden bij gebrek aan zitplaatsen circa 2 uren moesten blijven staan. Trouwens er waren belangrijke zaken aan de orde, De vergadering werd door den Wel Ld. Heer H. Trijnes, voorzitter, geopend en door Jen Heer J. Stoot, secretaris voor lezing gedaan van tiet jaarverslag 190506 waarbij de rekening en verantwoording van inkomsten en uitgaven. Wij ontleenen van dit verslag de vol gende bijzonderheden De fabriek heelt in zijn geheel gekost f39279,59. In de 16 maanden van haar bestaan zijn verwerkt 3,829.247 kg, melk waai uit verkregen is 140143i/ï kg. boter, zoodat voor 1 kg. boter is noodig geweest ruim 27.25 kg. melk. De boter heeft opgebracht f 179 815.58 d. i. ruim f 1.28 per kg. Aan de leden is betaald per luü kg. tpelk f 4,43l/z of netto f 4,18t per kg, boter netto f 1.24. Aan onkosten is betaald f 20849,74 of 55 cent per 100 kg, melk. Aan de mijn te Maastricht is geleverd 130240 kg. boter; in Duitscliland 2760 kg, in 't klein verkocht aan de fabriek 6407t/t kg., terwijl er met I Mei nog aanwezig was 1036 kg. Acht bestuursvergaderingen werden dit jaar gehouden, waarin o. m. besloten is tot bet aanschaffen van een koelmachine, de kosten hiervan bedroegen f 3450, het vergrooten van bet zuur lokaal f 670. Na Januari 1905 werden 98 landbouwers lid der vereeniging, samen met 240 koeien. Van 27 Mei tot 11 Juni 1905 werd ver werkt ruim 114000 kg, melk; in hetzelfde tijdvak san dit jaar ruim 149000 kg„ eene vermeerdering dus van 35000 k». melk per 14 dagon. Tol bestuurslid te Leunen en te Casten- ray werden bg acclamatie benoemd de heeren J. Jacobs te Leunen en W. Friesen te Castenray, Tot commissaris werd in plaats van wijlen den WelEd. heer Fr. van den Boogaart by acclamatie {benoemd de Wethouder M. Poels te Overlooo. Art, 21 en 43 der statuten alsmede art, 30 werd eenigzins gewijzigd, on zullen later in eeoe bestuursvergadering behan deld worden. Door het bestuur der zuivelfabriek Venray werd eene vergoeding toegekend van f 150 aan den Directeur iu plaats van boter melk en kolen. Na eenige discussie werd dit voorstel aangenomen.' Tot 15 Juli kunnen nieuwe leden zich gratis aanmelden bij de stoomzuivelfabriek Venray, na dien tyd wordt het entreegeld, geheven op f 1.50 per koe. De Directeur oordeelt dat het wensche- lijk is aan te schaffen een centrifuge. 1 machine ter vervaardiging van ijs, om de boter in den zomer heter geschikt te maken voor de markt. De Heer Ament zuivelconsulent dringt er op aan om de verzoeken van den directeur in te willigen wijl daardoor de marktprgzen wel 2 ct. per K.G. kunnen stijgen. De beer Ament, zuivelconsulent van Limburg, zegt dat de boeken door een aceoutant zyn onderzocht en met eenige wijzigingen, die reeds nu zyn aangebracht goed in orde zijn bevonden en maakt den Directeur Fr. Verkley zyn compliment voor de flinke administratie, dat hij hem heeft leeren kennen ais een degelijk, eerlijk en rechtschapen man, die zijne beste krachten wijdt aan den bloei van Venraysch Stoomzuivelfabriek. In de hoop dat zich nog een groot aantal nieuwe leden zullen aanmelden, sluit de president de vergadering. VENRAY, 16 Juni 1906. Blijkens achterstaande advertentie zal wegens de Groote Processie morgen Zondag de R. K. Parochiale Leesbiblio theek geopend zijn van na de H. Mis van 8 uren tot kwartier voor 10. De leden en anderen, die boeken wen- achen af te halen, gelieven hiervan nota te nemen. Woensdag werd in de kloosterkerk der Weleerw. Paters Franciscanen alhier, op buitengewoon plechtige wijze het pa troonfeest gevierd van den II. Antonius van Padua, den bekenden Wonderdoener en Belijder dier Orde. Des morgens om 9 uur weid eene plech tige Hoogmis opgedragen ter eere van den H, Antonius. om door zijn machtige voor spraak Gods rijkste zegeningen over ons te doen nederdalen. De keik was geheel gevuld met ge- loovigen die, na de H. Mis mei groote godsvrucht te hebbel) bijgewoond, ook allen deelnamen aan de Processie met l.et Aller heiligste door den tuin van liet klooster. De feestpredikatie werd gehouden door den Weleerw. Pater Fa'e innUs, die met een Heffende welsprekendheid de deugden en de wonderbare macht van den 1L Antonius schetste, en allen aanspoorde, om steeds hunne toevlucht te nemen tot den grnoteu Wonderdoener van Padua. Donderdag (H. Sacramentsdag) had in het Pensionaat -Jerusalem" te Venray Je verheven plechtigheid plaats van de Eerste H. Communie, welke in de prachtig versierde Kapel werd uitgereikt aan een ötal pensionairen. Een aantal vreemdelingen, familieleden der jeugdige Comutuniecameu, waren aan wezig, om met de kloosterbewoners ge tuigen te zyn van het geluk hunner dier baren. Zooals gewoonlijk had de plechtigheid een bijzonder feestelijk karakter. In de Muziekzaal vergaderde Donderdagmorgen na de Hoogmis de Hanze" afd. Venrav. Tot leden van 't comité van verweer weiden benoemd de heeren M. van Aaissen en W. Baltussen, De Voorzitter merkte op, dat verleden jaar zoo slecht de hand is gehouden om de rekeningen met liet half jaar in te vorderen; hy spoorde de leden ten zeerste aan dit jaar hier beter gevolg aan te govco, te meer daar op de inteekeninglyst velschillende personen geteekend hebben, die liever met 3 maanden dan met het half jaar betalen. Door den lieer M, van Aarssen werd een beknopt verslag uitgebracht over de conclusion van den Katholiekendag te Echt. De Secretaris, de heer W. Laurensse, leest een schrijven voor van Beernaert. minister van Staat in Belgie, waarin deze het misbruik geeselt, dat de klanten maken van het door de winkeliers verleende crediet, De leveranciers kunnen één, twee jaar, ja langer wachten. Maar de kleine burgerij, de winkelstand kwijnt," k/eunt er. vergaat, Zy moet He wissels op dertig dagen betalen. Welk is het redmiddel tegen deze ioe stand Welke maatregelen kunnen er genomen worden Te Doornik werd in 1875 een klein- handelaarsoond opgericht, waarhij zich ieder handelaar verplichtte zyne waren contant aan den bond te betalen, die de fabrikant op den vervaldag eerst voldeed. Daardoor won men geld en men kon goedkooper vtrkoopen. Men had onderling een lyst van slechte betaleis, hetgeen een groote waarborg was. Veel te veel kleinhandelaars leveren zonder inlichtingen te hebben. Staande de vergadering gaven zich eenige nieuwe leden aan. Morgen Zondag heeft alhier in de Muziekzaal de maandelyksche vergadering plaats van den R. K. Volksbond, te half zes ure. Indien onze inlichtingen juist ziju zal de groote volksvriend Dr. Poels deze vergadering met zijne tegenwoordigheid vereeren. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn er door het Bestuur van den R. K. Volksbond stappen gedaan om alhier een teekencursus op te richten. Mocht deze curcus, waaraan door ieder ambachtsman dient te worden deelgenomen, tot stand komen, ongetwijfeld zullen zich dan nog vele leden bij den Volksbond aanmelden. De cursus zal des Zoudags na de kei kelijke diensten gegeven worden. Tot electricien aan het krankzin nigengesticht alhier werd benoemd de heer Breidenbach. Wij vestigen de aandacht van eigenaars van boomen op het feit, dat er dit jaar buitengewoon veel rupsennesten in de boomen zijn, en dat men handelt in zijn welbegrepen eigenbelang door die nesten, nu het nog tijd is, uit de boomen te ver wijderen. Een eenvoudig middel daartoe is een tu*f op een langen stok (boonenstaak) te steken, dien turf met petroleum te drenken en in brand te steken en daarmede de rupsennesten te vernietigen. OOSTRUM. Door den heer Nicolas uit Roermond zyn in de Genadekapel alhier twee nieuwe ramen geplaatst. Het is een prachtig werk en wel een kykje waard. De eene raam stelt voor. de verloving van de H. Maria, de andere stellen voor de H. Cecilia en den H. Wilhelmus. MERSELO. Thans is men in de kerk I alhier druk bezig om alles in gereedheid te brengen voor du plaatsing van een orgel dat a, s. Maandag zal arrivoeren Met de plaatsing hiervan zul nog wel een week gemoeid zijn. Kermis Zondag 1 Juli hoopt men de eorste orgeltonen door ons kerkgewelf te hoorei) ruischen. De offervaardigheid van Merselo's inwo nors, waar het hun Godshuis heiiefr, heeft zich oo'.c thans niet verloochend. Mild en onbekrompen is uanr ieders ver mogen geofferd, wat evenwel niet belet, dut nog steeds een aanzienlijk tekort overblijft. Giften, groot en klein worden dan ook oog steeds dankbaar, ook door weldoeners van fortuin buiten Merselo, door onzen Zeei Eerw. heer Rector in ontvangst ge nomen. Vrienden e i weldoeners, bij de gedachte, dat ouder Gods zegen deze streken voor i amp en tegenspoed zijn bewaard gebleven en een ongestoordeo vrede genieten, zult gij voorzeker aan den Algoede een stoffelijk blijk van dank baarheid willen schenken door trouw uwe medewerking te verleenen aan dit Gode welgevallig weik. en, wees verzekerd, de Heer laat zich in vrijgevigheid niet over- treff-u. Bij Je werkzaamheden in de Kapel alhier hal gistermorgen een treurig onge luk plaats. De timmerman P. Toonen had nl. het ongeluk te valleis van het Zangkoor waaraan hij weikzaam was. Hy bekwam hierbij zeer ernstige kneu zingen aan het hoofd. Zijn toestand is zorgwekkend. Zondag 24 Juni zal alhier op den doel het koningschieten plaats hebben. Nnarwy vernemen zal er nog al geoefend worden, want verschillenden willen de eer hebben koning te zijn. OIRLO. T<*t 3de onderwijzer aan de O. L. School te Neoikant (Deurne) is benoemd onze do- psgenoot de lieer L, H. Nelissen. HORST. Dinsdagmorgen weid liet huis van den arbeider Driessou in Voor Amerika totaal door het vuur vernield. De geleden schade wordt geraamd op 2300 fr. WELL. Maandagavond is het Sjarig zoonlj» van L. op den Vossenheuvel alhier iu een nabij het hu s zijnde turfkuil ver dronken. VENLO. Het deserteeren van huzaren uit het garnizoen alhier, is weder aan de orde van den dag. Naar we vernemen zijn er in de laatste 3 weken ruim 30 er U)«- sclien uitgetrokken, BERGEN. ~-->y 'Je Zateroag jrshpuden aanbesteding van de school te Siebenge- wald waren 5 inschrijvingsbiljetten inge leverd. Laagste inschrijver was de heer Ant. Haegens te Horst. GENNEP. In deze gemeente is de veelomvattende betrekking vacant van nachtwacht, kantonnier, lantaarnopsteker riolenreiniger en onbezoldigd rijksveldwach t er, waaraan de kapitale som van f245 per jaar, of 13i/io cent per baantje met dag en nachtdienst verbonden is. Bij de afwezigheid komt de vervanger voor rekening van den veelzijdige. En dan beweren sommige nog «is 't geen schande, dat Gennep zoo roekeloos met de dubbel tjes omspringt. Oeld. TEGELEN. De leidekker P. S. werk zaam bij Duiken (Prutssen) had Maandag- namiddag liet ongeluk door een dak te vallen, tengevolge waarv.au hij Woensdag*» morgen overleden is. De ongelukkige laat hier een vrouw en kinderen achter. HELDEN. De raad der gemeente Helden heeft met eenparige stemmen besla ten, deel te nemen voor f 60.000 in den aan te leggen stoomtramweg Deurne MeyelHelden—Maasbree—BlerikVen- to, mits door de andere betrokken gemeen ten het daarvoor bepaalde aandeel worde genomen, Verder besloot de Raad, mocht met Maasbree en Blerik geen geschikte overeen komst worden getroffen, ook deze som bij nader over een fe komen voorwaarden beschikbaar te stellen voor eene lijn Deurne—Meyel—Helden—Kes sel—Baarlo Venlo. De gemeenteraad van Deurne heeft in zijn vergadering van jl. Maandag besloten voor f 175,000 anndeelen te nemen in de tram VenloHeldenDeurne. Het is te hopen dat het aan de ijverige tram commissie moge gelukken den Ge meenteraad van Maasbree op zijn besluit te doen terugkomen, en een nieuw besluit te nemen in den geest zooals oorspronkelijk overeen was gekomen. ROERMOND. Het heeft aan Z. H. Paus Pius X behaagd, te benftemen tot Kannunik van het Kathedrale Kapittel van Roermond den Hoogeerw. Hooggel. heer Mgr. Dr. M. R. H. Corten, directeur te Rolduc. Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmans, Bisschop van Roermond, heeft beeoemd tot pastoor te Meyel den Weleerw. heer J, H. op Hey thans te Ohe en Laak. ROERMOND- Dinsdag stonden voor de Rechtbank alhier terecht J. H N. oud 20jaron, verver te Horst, thans milicien te Utrecht, beklaagd dat hij te Horst op 6 Mei 1906. G. van Houdt heeft mishandeld. Eiscli 15 dagen gevangenisstraf. J. H. K. oud 49 jaren, gepensioneerd O. I, militair te Horst, beklaagd dat hij te Horst in den nacht van 6 op 7 Mei 1906 A. M. Sch. heeft mishandeld en verwond. Eiseh 15 dagen gevangenisstraf. 1. P. J, W. oud 25 jaren, en 2. F. A. II. K. oud 19 jaren, heidon kleermakors te Horst, beklaagd dat zij in den nacht van 8 op 9 Mei 1906 te Horst, twee aan H. J. Puulussen toebehoorende glasruiten hebben stukgeworpen en vernield. Eisch voor no. 1. een maand en no 2, 15 dagen gevangenisstraf 1. J. J. L. oud 27 jaren, en 9, J. Tb. oud 28 jaren, beiJen landbouwers te Hoist beklaagd dat zij te Horst op 8 Mei 1906 J. H. N. I.ebben mishandeld en verwond, Eisch voor ieder 10 dagen gevangenis straf. En werden veroordeeld H. H arbeider te Venray. 3 maanden gevangenisstraf wegens diefstal. SITTARD. Een nieuw geval van hondsdolheid heeft zich 11 Juni wederom voorgedaan hij een bond van Mej. Buskens Rijksweg. Deze hond had gevochten voor ongeveer drie maanden met den einde Maart afge maakte» hond van mej wed. Canton Hel lijk van dezen hond opgezonden naar de rijksveeartsenijschool en later als razend gedeclareerd. De Maandag afgemaakte» hond beet des morgens een familielid in de schoenen toen hij binnentrad, waarop de eigenaies verklaarde, dat die hond al s»dert eenige dagen allerlei zonderlinge gewoonten had. Het heni voorgezette voeder zelfs melk wilde hij niet meer nuttigen, waarop hij is afgemaakt, terwijl het cadaver naar de veeartsenijschool zal worden opgezon den. Eeist na dit geval werd de eigenares hekend met dit feit, dat hij voor ongeveer 3 maanden door den hond van mej. Wed. C. gebeten was. Thans is ook bekend, dat de hondsdol heid in Heizogemath, Spekholzerheide. Sittard en Venlo geconstateerd, overge bracht moet zijn van een losluoponde houd van zoogenaamde ronzelaars of rondreizen de handelaars. Blijkt het na onderzoek dat deze hond werkelijk razend is, dan zal de muil korven wet wederom voor drie maanden verlengd worden. MAASTRICHT. Iu den nacht van Zaterdag op Zondag II. overleed in het klooster der EE. PP. Franciscanen alhier de Eerw. Frater Bernardus (Gerardus, Hendrikus, Huhertus van Rijswyck). De overledeoe werd geboren te Meerlo, 1 Juni 1883 voltooide met lof de voor bereidende studiën op het Gymnasium to Venray. en werd in 1902 opgenomen in de orde van St. Franciscus. wier kleed hij op den 6 Sept. van dat jtar te Wijclien ontving. Den 8 Sopt. van liet volgend jaar legde hij zijne beloften af en begon de lioogere studiën, tot voorbereiding vr.n het priesterschap vereischt. Hij heeft, helaas 1 dit grooisclie doel niet mogen bereiken, daar reeds op jeug digen leeftijd een langzame, doch zeker naderende dood een einde aan zijn luff-dijke inspanning maakte. Wij bevelen den afgestorvene am zijne talrijke vrienden en kennissen, opdat hij, die op deze wereld God als oenige be zitting begeerde, in die, waarheen hij thans is opgeroepen, God zijn glorieuze bezitting moge noemen, R. I. P. NIEL* WENHAGEN. Zondag was ons dorp in feestdos. Da Weleerw. heer Vail de Voort, zoon van het hoofd der school droeg er nl. zijn eerste plechtige H. Mis op. Feestachottn werden er gelost uit z.g. karnergeschut. Dit fee9t werd echter op een jammerlijke wijze gestoord, doordat bij het lossen der schoten het geschut in een kamer uiteen- sprong. Een persoon werd gruwelijk ver minkt opgenomen en overleed by na direct. Een ander werd zwaar gewond vervoerd naar het hospitaal te Heelen. KERKRADE. Onder algemeene belan» stelling vierde de Hoogeerw deken van Kerkrade Mgr. Jos. Deutz, Zondag het feest van zyn 50-jarig priesterschap. VORTUM. De heer Simons, hoofd dor school alhier, heeft eervol ontslag aange vraagd. CUYK. De prijzen by den nationalen wedstrijd, verleden Zondag alhier gehouden werden behaald als volgt le piys M, Rief Nyraegen; 2e prys E. Vogel, Haarlem; 3e prys v. d. Heuvel, *8 Bosch; 4e prijs II. Schuitenburg Delft. 5e prijs J. Week 'a Bosch, 6e prys Joh, Jongenhuis Venlo; 7e prijs G. Muller Goriachera. EINDHOVEN, Dinsdag vierde de Z. Eerw. heer Damen, pastooi deken le Eiud» hoven zijn 25 jirig priesterfeect. Gedurende 22 jaren was ZEw. secretaris van het Bischdom te 's Bosch waarna hy zijn tegenwoordig ambt aanvaardde. Ofschoon de jubilaris verzocht had alle feestelijk vertoon achterwege te laten, vlagde toch byna de geheele stad. SCHIJNDEL, Sedert vele jaren had vooral in sommige streken onzer gemeente ontzettend veel last van de mussclien. Het verbouwen van tarwe was niet loonend meer, alleen tengevolge der musschenplaag. De wet op verboden wapenon belette belanghebbenden hande lend op te treden. Het bestuur van den Boerenbond trok zich de zaak aan en looft thans een halve cent voor een muscli of muschje uit. In eenige weken lijd zijn voor ongeveer 30 gulden eitjes en musschon uitbetaald. Dat geld kon wel slechter besteed worden want het is nu reeds goed merkbaar dat het aantal musschen steik is vermin derd. De vang<t wordt ondertusschen voort gezet en later zal 2 cent per muscli worden uitbetaald. Dr. Van U'eigoye wijst in het -Csn- trurn erop. hoe bedroevend het, blijkens de cijfers der offlcieele statistiek, met de sterfte in de provincién Noordbrabant en Limburg gesteld is. Terwijl iu 1905 het gemiddeld sterfte cijfer voor het land 16.4 per jaar op 1000 inwoners was. staat Brabant bovenaan met 18 80 en Limburg met 18 71, Dr. van Utengoya wijst er op, hoe dit Irooge sterftecijfer van invloed ia op het aantal katholieken. Ware het sterftecijfer daar byv, het ge- raiddolJe 15.4 dan zouden er in 1905 alleen, in N.Brabant pl. min. 2000 en in Limburg pl min. lOOü, tezamen dus pl, min. 3000 menschen minder gestorven zijn. Kon men zich daar beroemen op een sterftecijfer als byv. in Friesland dan beliep dit aantal pl. min. 4700 voor beide pro vincies in een enkel jaar -Afgezien van alle andere overwegingen*' zegt schr., -is dus oen laag sterftecijfer van zeer groote beteekenis voor de mu- -merieke kracht. Ook eon wezenlijk kat- -boliek partybelang dus in hooge mate." Hy wijst verder op de oorzaken van dit verschijnsel slechte huisvostiging ondoel matige opvoeding, het gebruik van kwak- zalversartikelen, hei niet of te laat halen van don dokter het gebrek aan lichaamsreiniging. Over het laatste zegt de schrijver -Bij de opvoeding wordt naar miju vaste meoning door een grooter of •kleiner aantal katholieken weinig -aandacht geschonken aan het stoffelijk -deöl vnn het schepsel, aan het lichaam. -De ziel krijgt en terecht natuurlijk -haar deel haast van de wieg lot aan -l.et graf. Maar hei lichaam De Tempel -van den II Geest Wy, geneeslieeren, -weten ervan te griezolen. Een reiniging -na de geboorte en een na den dood 1 -Daartussclien meenen velen, waarlyk niet -enkel onder de laagste of onontwikkelde -standen, dat het tegen de eerbaarheid -strijdt, een bad te nomen of zijn lichaam -van onder tot hoven eens een goede -reinigingsbeurt te geven. Of men heeft -heelemad geen meening men ziet de -beesten zich reinigen, maar het komt -niet in hen op, dat een metisch zooiets ,»ook noodig beeft, 't Ia hun zintuigen -niet geleerd, vuilheid van het lichaam te -herkennen, noch dat die vuilheid het -lichaam schaadt." Opmerkelijk is dat de -Noordbrabanter'' een overzicht gevende van liet artikel en op verschillende ondcrdeelen ervan aan» teekeniiigeii makend, tegen de laatstelijk aangehaalde alinoa niet alleen geenerlei bemerking inlegt maar zich ertoe bepaalt en in het aan het hoofd harer kolommen geplaatst résumé als naar zyne meeaing zeer typisch" woordelijk weer te geven. KIJden legen wil en dank. Dr. Moulijn uit Ridderkerk, zou voor 't eerst per stooraflets zyn patiënten gaan bezoeken. Het opstappen en wegrijden ging goed, edoch hij kou niot stoppen en toen heeft, de dokter net zoo lang rond moeten rijden over Rijaoord, Hendrik Ido Ambacht en Ridder ktrk tot zijn benzine verbruikt was. De vorige week weiden op een avond Mme. Rollet te Cróteil en haar elfjarig nichtje, toen zy reeds te bed lagen, gewekt door een vreemd geluid. Plotseling werd de deur geopend, en een man trad de kamer binnen. Mme. Rollet gaf een gil, waartoe de in dringer haar bij de keel greep en haar met een mes een steek op het hoofd gaf. Het kind smeekte den man haar tante te sparen. Hij scheen door de smeekbede van het

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2