1a4 wel GRATIS. De Triumftochten. De Speelster. zeven en twintigste jaargang Chineesche gebruiken. ZATERDAG 16 JÜISI 1906. No. 24 Uitgever W. A. Va.v db.v M u.vckhof, Venray. Feuilleton. Of landbouw enderwijs noodig is Abonnementsprijs per kwartaal. voor Vknray 50 c. franco por post fi5 c. voor het buitenland hij vooruitbetaling 8.5 c. afzonderlijke nummers fl c. Prijs der Advertentiën van 1 4 rogels gn elke regel meer 1' letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. Zij. die zich voor 1 Juli, op ,,Peel en Maas" abonneeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers God- en godsdienst verdringen uit het openbare leven der volkeren is steeds het doel geweest der gods- dienethatóis, om aldus te komen tot het verbannen van dienzelfden God uit het hart der mensehen. En daarom moest de Eeredienst beperkt blijven binnen de muren der kerkën. Optochten mochten gehouden worden, om vaderlandsche helden te huldigen, om groote gebeurtenis sen te herdenken, om het volk te vermaken, maar een om-r.egang houden, den Groote ter oer duldde men niet. Gelukkig, dat nog enkele plaatsen eene uitzondering maken op dien toestand. Vrij en tier trekken, wij katho lieken in sommige plaatsen van Noord-Brabant en bijna geheel Limburg op Zor.dag na Sacraments dag uit, om deel te nemen aan den Triumf tocht van den verborgen God onzer altaren. Dag en nacht blijft de goede God wonen in ons midden, en bij hem waakt zoo dikwijls en niets meer dan liet flikkerend godslampje de liefde vertolkend der trouwe geloovigen. Den nederige» troon van zijn Tabernakel verlaat de Verborgen God niet, dan óm troost en kracht, te gaan brengen aan den armen zieke, gekluisterd aan zijne lijdens sponde Maar ééns in het jaar wil hjBt goederen geloovigo volk; ten aanschouwe van eenieder, getuigenis alleggen van zijn geloof, en hulde, dank en eer geven aan Jezus, schuilgaande onder nederige broodsgedaante. Dan juichten jubelt bet Christen» hartdan wapperen blijde do vanen en rijke banieren, waaronder zich, naast den eenvoudiger» wer kman, ja, naast den bedelaar, do rijke en hooggeplaatste schaart, elkaar ont moetend in dezelfde liefde tot Hem. die gezegd heeft »Wie van u de grootste wil zijn hij worde de minste var. allen." En als dan onder het schallen der fanfares en de verheffende tonen van den gewijden zang, voorafgegaan door de kleinen in het witte kleed der onschuld, en begeleid door de ouderen van jaren met brandende fakkels het II, Sacrament verschijnt door Priesterhanden gedragen, en geheel de menigte als één man neerknielt, om den rijken zegen van den Almachtiger) God te ontvangen o. zeg dan, of gij u in zulk oogonblik niet fier gevoelt, katholiek te zijn, volgeling van den God, »Wien Te dienen, heerschen is." Indien er iets is, dat dén openbaren smaad, de openbare onteering of miskenning kan vergoeden, die het H. Sacrament zoo dikwijls ondorgaat wanneer neiligschennende roovers- banden in de ker ken niets ontzien, ook niet de heilige Geheimen wan neer iels eerherstel kan geven voor den weinigen eerbied somtijds ge toond in hel huis des Hoeren, voor zeker, het zijn ueze openbare betui gingen van aanbidding en hulde waaraan het geheele volk, in al zijn standen en geledingen deelneemt, dei aarde, als de arme, Ik raadde al vo iraf, dat dn voor wie» ontbei»ng.er( een schraalResultaten met stalmest beter waren stukje brood regel is, komen zich scharen in de rijen om den verborgen God Mensch in zijn Ij. Sacrament te Voor de jonge, onervarene barones was zij weldra onmisbaar geworden, Haar smaak en denkwijze hadden wel dra het karakter van datgene aangenomen wat de-gravin daarover uitte. Het landleven werd haar vervelend, eentonig. Zij schrikte als zij aan de ophanden zijnde terugreis der gravin dacht-, die hofdame aan het B... sehe hof was. De vriendschap van eene maand scheen voor het heele leven aangegaan te zijn. Da barones was ontroostbaar toen hare moeder en hare jonge vriendin afscheid van haar namen, en alleen de belofte binnenkort aan het hof aangesteld le worden, en zoodoende altijd in het gewoel der stad te kunnen blijven, was eenig- zins in st at tiaar te bevredigen. Inderdaad scheen de barones na hot vertrok barer vriendin niet meer dezelfde vrouw te zijn, die zij tevoren geweest was. Hare kinderen waren haar thans meer tot last dan tot vreugde. In den familiekring waarin zij tot nu toe hare gelukkigste dagen gehad had, van af het kind dat nog moedershand behoeft, tot den grijsaard, die zich reeds neigt tel de aarde, waarin spoedig wellicht lut vermoeide lichaam zal ter ruste gaan. Zoowol do rijke, gezegend door do gevoelde zij zich thans oeuziun. Stille zuchten gaven lucht aan haar leedwezen over liet verlorene, Ook haar echtgenoot zdcfote, maar uit andere beweegredenen. Reeds waren er zes weken verloopon reeds begon de barones hare nieuwe vriendin voor even lichtzinnig to houden, als de andere, daar zij, niettegenstaande hare belofto, sedert zoo langen tyd niets van zich had laten hooreu, toen zij op zekeren dag bij eene wandeling in do groote lindenlaan, die naar het kasteel voerde een rijtuig zag stil lioudeu, dat zij oogenblikkclijk voor dat der gravin erkende. Welk een .vreugde bij- het wederzien van beide zijden. Vragen klonken van beider lippen; zonder dat het antwoord afgewacht werd, verdrong de eene de andere. De baron zelf scheen de wederzijdsche vreugde in gelijke mate te deelen maai bij zijn vrouw steeg zjj ten top. toen deze vernam dat zij als kamerdame aan het B.,.8che hof was aangesteld. Door wiens invloed, is gemakkelijk te raden, De gravin had don ganschen nacht doorgereisd, om hare vriendin ermede te verassen. De toebereidselen voor het vertrek wer den gemaakt. Wel verliet de baron ongaarne liet slot zijner voorvaderen hoe dichter men by volgen op zyn omgang over tien godsakker. En optrekkende om den triomftocht te vormen van den God, die zich in zijne onbegrijpelijke goedheid ver waardigt in ons roidcèn te verblijven smelten ruischende zangen, klinken de tonen en vurige beden samen In den juichenden jubeltoon Zingt, gij volkeren en tulen, Al wat adem heeft en leeft, Zingt der liefde zegep;alen. t Levend Brood, dat leven geeft Zingt, geen lied kan achterhalen 't Wonder van der liefde God, Die van 's hemels troon kwam dalen Tot ons lot. Ge moet weten, lezers, ik lief» hebber zoo'n beetje in den land» bouw en neem dus natuurlijk, proeven Eenige dagen jgelo A,n liet ik een kennis een boèrenzoorï mijtl proefnemingen zien. 't Zijn maar kleine onderzoekingen in 't geheel een 12tal, maar ze worden nauwkeurig genomen; dat is althans een verdienste, die ik zoo vrij oen, mij zei ven toe te rekenen. «Mijn vader heeft van 't jaar ook een proef genomen met kunstmest op rogge", aldus mijn bezoeker. »Zoo En »Je kunt duidelijk het onderscheid zien." »Dat is aardig. En wat is 't beste En welke proef hebt ge genomen f' "Een deel van 't veld hebben we bemest met stalmest en een deel met beendermeel." zelf. Jacht hij iiilussclicn beminde hij zijn echtgenoote veel le zeer om haar den weg te verspene», w .ailanj's zij meende haar geluk te hereiken. Had liij da gevolgen kunnen vermoeden, hij zou voorzeker nndels gehandeld heb ben, Aan het hof vond de barones ruim schoots gelegenheid, hare weder onnieuw ontwakende speelzucht te bevredigen. De vorstin van B. speelde zelf gaarne .- het was derhalve Caroline's plicht te 'dan met beendermeel. Mijn bezoeker was eenigzins ver» onder d, dat ik, die nog al met kunstmest dweep, nu zoojuist raadde en erkende, dat stalmest in zijn proef toch beter werkte dan kunst mest. Nog meer verbaasd echter was hij toen ik zijn wijze van proefnemin gen totaal afkeurde. De proef was zuiver, stalmest tegeuover kunstmest. Het feit komt me belangrijk ge noeg voor, er in 't publiek eenige woorden aan te wijden. Wanneer men stalmest wil ver vangen door kunstmest, dan moet men dit ook goed doen. Stalmest heet een volledige mest, omdat daarin alles zit, wat een plant behoefta al is het dan ook niet steeds in de juiste verhouding en in deD goedkoopsten vorm Met kunst mest, als men een soort gebruikt is dit niet zoo, doch wel kan men een kunstbemesting geven, die ook volledig is en waarin de hoeveelheid der verschillende stoffen juist ge kozen is en de stoffen, die ,voor mest diereu zoo goedkoop mogelijk zijn. Wat was fiier het geval f In beendermeel zit veel phosphor- zuur, ook wel stikstof (als het niet ontlijmd is) maar geen kali, althans zoo goed als niets. En nu mogen phosphorzuur en stikstof in de eerste plaats in aan merking komen bij den roggebouw, op den kaliarmen zandgrond mag in geen enkele bemesting de kali ont- brekon. Dit is de fout geweest bij de be» mesting bovenvermeld, waarom stal mest beter moost voldoeu dan been dermeel. En hieruit wordt nu weer do con clusie getrokken, dat stalmest toch eigenlijk je ware is, dat zelfs de beste kunstmest er niet tegen aan kan. Tegen deze proefnemingen Nog meer gelegenheid vond zij echter bij de gravin, die eveneens eene vriendin van het spel zijnde, nu grootere, dan weer kleinere paifijtjes uitlokte. De hartstocht zegepraalde Caroline speelde meer en hartstochtelijker dan ooit, Dikwyls gingen er verscheidene dagen voorhij, zonder dhr zij noch haren echtge noot, noch haar kinderen te zien kreeg. De baron to zwak en te toegeeflijk om die, welke hem op aarde het liefste was, door aanmerkingen te grieven, besloot zyn heide kinderen naar eon opvoedings gesticht tê zenden, om aldus de gevolgen eener gebrekkige huiselijke opvoeding te verhoeden. Hierdoor nog vrijer geworden, was de barones door den bestendigen omgang met de gravin zoover gekomen, dat zij vol strekt niet meer aan hare plichten als moeder en gade dacht. de grooten is, des te kleiner schynt men De baron had haar bij hun huwelijk een ryk'jaargeld toegezegd, dat hy later, toen hij een rijke erfenis kreeg, nog verdubbel de. Desniettemin kon zij daarmee do aan zienlijke sommen niet meer betalen,- die zij sedert eeuigeu tijd veilp ir. Reeds ondervond haar lichaam de gevol gen van de gedurige onrust, don angst, het nachtwaken en de hevige spanning, die altijd niet e<n hartstochtelijk spel gepaard gaan, Reeds werden de juweelen, de kleinoo- diën verkocht, die nog meer door de manier waarop de baron ze haar geschon ken had, dan door hunne kostbaarheid, voor haar van waarde hadden moeten zijn. Toen ook de juweelen verspeeld waren, vergreep zij zich aan het jaargeld dat de baron voor hire ouJers vastgezet had en in een kwartier had de ontaarde dochter de jaarlijksche inkomsten harer oudets verspeeld. Men geloove echter niet, dat het geweten dor barones geheel en nl verstompt was. Wroegend zelfverwyl beroofde haar van den nachtelijken slaap, dien het spel haar nog overliet. Hoe teeder de baron, die haar ongeluk niet kende (tenminste niet in al zijne uitge strektheid), haar liefhad, hoe bitter der haar het bewustzijn harer schuld werd. De vrees voor de toekomst kwelde haar niet zoozeer als het drukkende van het tegenwoordige. Dikwjjls vatte zij het besluit op naar moet ieder in 't belang van don rand bon wer met kracht opkomen. Landbouwonderwijs is. dat blijkt hieruit, alweer, lang geen overbodige weelde. Te verwonderen is het ook al weer, dat de practiache landbouwers, waar ze proeven willen nemen, niet gaan raadpegen de landbouwonder- wijzers, in wie men thans, in tegen stelling met vroeger, vooral waar het geld de nieuwere richting, steeds meer vertrouwen begint te stellen. Ze zouden stellig anders hebben geraden en een bemesting hebben voorgeschreven dio stelljg niet zoo veel duurder- was dan beendermeel alleen, maar waarmee gemakkelijker beter resultaten te verkrijgen waren dan met stalmest alleen. In geen geval zouden ze, ook voor rogge, op zandbodem, de kali in de bemesting hebben vergeten. S. S.teW. De gebruiken der Chineezen vor men meermalen een volkomen tegen stelling met die van ons Europeanen. Bij het begroeten nemen wij den hoed af, de Chineezen zetten dien op, wij reiken onzen bekenden de hand en drukken die, zij sluiten de vuis ten en schudden die heen en weder. Bij den maaltijd beginnen wij met soep en visch en eindigen met het dessert, zij beginnen met vruchten en gebak en eindigen met visch en soep. Terwijl bij ons de bruid in het wit is gekleed, is een bruid in China verboden deze kleur te dragen en geen bruidsmeisjes begeleiden haar, maar bejaarde vrouwen. Na het huwelijk maakt zij geen reisje, maar sluit zich in haar huis op en ontvangt gedurende een maand niemand. W't is iu China de kleur van den rouw en de dooden kleedt men haren echtgenoot te gaan, hem haar onge- lyk to bekennen en hem om vergoving te smeek en zy zon dan nooit meer spelen en geheel en al voor haren echtgenoot en hare kinderen leven maar de hoop het verlorene terug te winnen, deed haar* telkens haar besluit uitstellen. De verbetering werd altijd lot dit tijd stip verschoven. Niet minder droeg hiertoe de invloed der gravin by zy deed slechts wat deze wilde, zij dacht slechts zooals die hét wenschte. De verjaardag der vorstin naderde. Een schitterende cour, een nog schitte render bal zou men dien dag vieren. Welke vooruitzichten voor de baro nes Zonder diamanten, zonder middelen, de pracht der kleeding te bestrijden 1 Hoe zou zij dien dag verschijnen i Zy vatte daarom het besluit op reeds eenige dagen van te voren ongesteldheid voor te wenden, De zorg had intusschen hare wangen reeds zoo verbleekt, dat zelfs de graaf een groote onrust over haren gezondheids toestand en de maar slecht verborgen treu righeid aan den dag legde. Wordt vervolgd. PEEL EN MAAS

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1