m Achtste Limburgsche ZATERDAG 9 JUNI 1906. ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 23 Uitgever W. A. Van den Münckhof, Ven ray. Katholiekendag, I w i we Abonnementsprijs per kwartaal, voor Vknrat 50 c. Prijs der Ad verten tiën gehouden te Echt. Het was een grootsche betooging voor de uiting van ons Katholiek geloof, hetgeen op Pinkstermaandag te Echt te constateeren viel. liet dorp prijkte in vlaggetooi en een aantal fraai versierde eerebogen riepen duizenden vreemdelingen een hartelijk welkom toe. Reeds vroeg in den morgen, bi aankomst der verschillende treinen, heerschle groote levendigheid aan 't station, die nog verhoogd werd toen de deelnemers uit Maastricht en Rygelshoven in slatigen optocht en onder hel spelen der muziek Eeht binnentrokken. L)e officieele opening van den dag begon met eene II. Mis in de werke lijk ir.ooie parochiekerk van St. Landricus, waarin onder aanroeping van den H. Geest, Gods zegen over de werkzaamheden van den Katho liekendag werd ingeroepen. Ongeveer half elf arriveerde ZExc. den gouverneur generaal Ruijs de Beerenbrouck, vergezeld van den Burgemeester van Echt, bij wien hij zijn intrek nam. Intusschen was de tijd voor het houden der verschillende afdeelings- vergaderingen aangebroken, waar van wij het volgende beknopte verslag'laten volgen: Limb. R K. Volksbond. Half 12 in de zaal Woeda, Peijer- straat. Na een Hink en degelijk openings woord van den voorzitter, den heer Vliegen, waarin de groote beteekenis van den Katholiekendag voor Lun- burg ui 't algemeen en voor Echt in 'i bijzonder, wordt uiteengezet brengt de secretaris, (ie heer Henri Hermans een verslag uit. 1 Er werd aangedrongen op uit voering van de conclusies van den vorigen Katholiekendag met resultaat dat in Venlo en Ven ray eene arbeids beurs tot stand kwam. 2 Cui sussen werden gehouden op verschillende plaalsen van Limburg tot onderrichting der bestuursleden in hunne functies van voorzitter, se cretaris en penningmeester. Deze cursussen hadden een schitterend resultaat. 3 In het belang der in Duitsch- laild werkzaam zijnde arbeiders werd eene overeenkomst tot samenwerking aangegaan met de Christelijke Ge- werkschaften. 4 Een algemeen onderzoek werd ingesleld naar de klachten met be trekking tot den loop der arbeids- Ireinen van MaastrichtAken. Dien- lengevolg werd een uitgebrei.lverzoek schrift aan de Mij. van S.S. en aan (hui Min. van Waterstaat gezonden, 5 Namens den Bond werd ook d(elgenomeri aan eeno vergadering, sa in enge ro" pen door den Christ. Ar beidsraad en tot doel hebbende een bespreking over do woaschel ijk beid eener wettelijk geregelde invalidi» teits en ouderdomsverzekering. Ge» volg van die beperking is geweest, dat er eone motie in dien geest werd aangenomen en gepubliceerd in alle bladen. Ook zullen er nog in alle plaatsen van Limburg, waar volks» bonden bestaan, vergaderingen wor» den gehouden, waarin de invalidi» leits en ouderdomsverzekering wordt besproken j. 6 Aan de oprichting van een algem Limb. Ondersteuningsfonds gaf de Bond zijn krachtigen steun. 7 Twee nieuwe afd. werden op» gericht, een te Wijlié en een te Schin op Geul. In Echt werd tevergeefs beproefd vast -n voet te krijgen. Dit moge na den Katholiekendag beter worden. 8 Propaganda werd ook gemaakt door openlucht uieetiugen, waarmede zoo goed resultaat werd verkregen, dat men dit jaar op meerdere plaat» een dergelijke, meetingen zal houden. 9 Het orgaan van den bond »De Voldsbodo'1 ging in aantal lezers aanmerkelijk vooruit. Het werd in verschillende afdeelingen verplichten gesteld, 10 Vooral in het Secretariaat van den Arbeid, eene instelling van den Bond, mag op zeer goede resul» taten wijzen. Het aantal gegeven ad» viezen is dit jaar nagenoeg verdub» beid. Hierna brengt de penningmeester a even nauwkeurig verslag uit, waaruit blijkt, dat de inkomsten hebben bedragen f 350.40, de uitga» ven f201,83, batig saldo f 148,57. )e commissie van controle hechtte ïare goedkeuring aan 't gehouden financieel beheer. Daar de heer H. Rutten te Blérik door ziekte verhinderd was het on» orwerp »de Katholieke pers" in te eiden, nam de heer H. Hermans zijne taak over en gaf, op de hem eigen bevattelijke wijze eene toelich» ting van de volgende door den heer R. gestelde conclusion. Conclusion: voorz'tter werd er echter aan het slot bijgevoegd - "'lat de leiders dep vereenigingen pogingen zullen doen en 't initiatief nemen tot oprichting van volksbiblio theken in de plaats waar zij geves» tigd zijn." Patroonsbond Conclusion:- Limb. Landbouwbond. R. K. Onderwijzersbond. 1 Het ligt in de lijn der kath. sociale actie eene op de hoogte van haar tijd zijnde katholieke pers zoo krachtig mogelijk te bevorderen en ook hierdoor de vijandige en neutrale pers te weren; a. omdat hierin een der kraehtigste middelen gelegen is om de publieke opinie voor onze zaak te winnen; b. omdat daardoor de zoo hoogst noodzakelijke ontwikkeling wordt bevorderd; c. omdat zoodoende gezonde be» grippen over doel en streven der Katholieke sociale actie ingang vin» den en onwetendheid of wanbegrip» pen daaromtrent worden tegengegaan 2 Het is noodzakelijk, dat de katholieke pers wil zij blijven rekenen op den krachtigen steun van de geor» ganiseerde werklieden, harerzijds een gezonde sociale boweging be» vordert; Omdat een georganiseerd op» treden altijd krachtiger is, is 't wenschelijk, dat een katholiek, die hierin wil meehelpen, lid zij van de Katholieke Pers, afdeeling dor Limb, Katholiekendagen. 4. Elk georganiseerd werkman in 't Zuiden moet vooral lezer zijn van «ijn orgaan »tle Volksbode'' e.u ijn vakblad; terwijl allereerst de leiders in onze organisatie noodzakelijk de voorlichting behoeven van het »Kath. Sociaal Weekblad." Deze werden na een kleine discus- sie aangenomon. Op voorstol van den gingen. "De Hanze," R K. vereeniging- van den handeldr. en industr Middenstand in Limburg. R. K. Secr. van Spoor- en Tramwegpersoneel. Prov. Bond van Kruisverbonden, Limburgsche Maria- Vereenigingen. PEEL ïlJl Ii\l franco per post 65 c voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. 'tfTlR* MAAS van 1 4 regels elke regc-l meer c- letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maaJ berekend. lli/i uur, lokaal Simons. Groot» straat In deze vergadering werden, na een z er mooie inleiding van den lieer C F. M. Kneepkens. te Weert over de groote beteekenis van de Katholieke Pers, de volgende door hem gestelde conclusion aangenomen I. Ieder ontwikkeld man behoort in den tegen woord igen tijd zijn aandacht te wijden aan de maatschappelijke vraag stukken. 2. Hot noodigo inzicht in die vi angs; uk ken wordt verkregen door de lezing van wetenschappelijke wei ken en brochures en van dag en weekbladen 3. Eene juiste uiteenzetting hunner plichten en rechten vinden katholieke Patroons in die bladen, wier lezing door do K(atholieke) P(ers). afdaling der Limb Katholiekendagen wordt aanbevolen. Vergadering te 1 lrft uur. voorm. inde nieuwe zaal Weeda, Gro'-te 3traat. Na eene inleiding i a -0.-y heer J. 1 C. Arnent, over -de zedelijke verheffing van den landbouwenden stand" werden de volgende conclusion a ingenomen. Om volkomen uitoefening te geven aan art. 2 en 3 zijner statuten is 't wensche- lijk, dat de Limb. Landbouwbond en zijne Afdeelingen hun streven richten niet alleen op vermeerdering van stoffelyke welvaart, maar ook, dat zij krachtdadige bevordering der zedelijke belangen, ouder meer door net bestrijden van misstanden eu slechte gewoonten, medewerken tot bet welzijn en de verheffing van don Landbouwenden stand. zaal van het Echter iv uil Vergadering to 111/2 uur, in de Kweek school, Peyerstraat. Na een oponingswoord van den voor zitter. den heer Pruijmboom to Weert, met het onderwerp »de Kath Pers, kwam aan het woord de heer H. Hermans- Moods to Rraimrnl. Na liet onderwerp -Middenstands- coöperatie" werden de volgende conclusion gesteld 1. Dat een der beste middelen om den Handeldrijvenden en Industrieèlen Midden stand Ie versterken tegenove» de verbruiks coöperatie en groote magazijnen is. de coöperatie van winkeliers en industi ieelen m. a. w. de gezamenlijke inkoop van geschikte aitikelen. 2. Dat -De Hanze" R. K, vereeniging van Neringdoenden in Limburg verplicht is ton spoedigste vakvereenigingen op t_ richten methet doel de winkeliers-coöperatie door te voeren 3. Dat de winkeliers, aangesloten by de coöperaties, van de groote winsten die zij maken door den gezamenlijken aankoop, eon gedeelte moeten afstaan aan hun clientèle. Deze werden echter op voorstel van dr. Nouwens gewijzigd als volgt Overwegende, dat een der beste mid delen 0111 In t bedrijf van den handeldrijven den en industrirëlen middenstand te ver- lioogen is- de coöperatie. d.it door de Middenstandscoöperatie de coöperatie van particulieren overbodig kan worden geacht: besluit dat de Hanze in Limburg ten spoedigste en :net kracht de coöperatie van den Middenstand zal bevorderen, dat zij zal trnchton deze coöperatie niet zoo zeer plaatselijk doch zoo algemeen mogelijk te maken, en dat zy trachten zal samen te wérken roet andere soortgelijke vereeni- 11 ijs uur in de Kt uisverbond, De volgende door den heer J H. Hissel te Bocholt, na eene inleidi ig -de Katho lieke Pers gestelde conclnsiën, konden door den te langen duur der discussion, die hoofdzakelijk liepen over de openbare en bijzondere school, niet afgehandeld worden. Doordat de Kruisverhonders in dezelfde zaal vergaderen moeg-eii, en de lijd daar voor reeds lang was aangebroken, werd de vergadering, tijdens de debatten gesloten en in allerijl ontruimd. C 0 n c I u s i i) 1 De slechte pers doet haren invloed gevoelen in alle stan len de neutrale Pers kan enkel do belangen der Katholieken schaden, terwijl de si »chto pers het heilig sie aanrandt. 2 De Katholieke Pers stie-ft naar het lezend publiek en do studcerende jeugd naar de eischen des tijds te dienen. 3. Willen wij, dat de Katholieke Pers op alle gebied var, positieve, gelijke of grooter actie den concurrentiestrijd voere, dan moeten wij haar steunen. 4. De lectuur voor de jeugd is eene paedagogische macht. 5. Het ambt van onderwijzer en opvoe der der jeugd legt ons den plicht op voor het kind den wegwijzer te zijn op het veld der lectuur- Lokaal, Teekenzaal, Raadhuis. I)e volgende door den heer H. ]P, Won ders te Gennep, na eene inleiding -de Katholieke Pers" gestelde conclusiën werden zonder discussie aangenomen Conclusiën: De Limburgsche afdeelingen van het R. K. Secretariaat van Spoor en Tramweg personeel, in vergadering bijeen op den 8. Limburgschen Katholiekendag, 4 Juni 1906 te Echt overwegende I. het gro »te nut van de Katholieke, en de ornstige nadeelen van de Anti Godsdien stige en Neutrale Pers, voor de godsdien stige zedelijke en politieke ontwikkeling van de Katholieken in het algemeen, doch van de leden van Katholieke vereenigingen in 't bijzonder II. dat voor de ontwikkeling en den bloei van het Toreenigingsleven een krach tig eigen orgaan hoofdvereisehte is BI. dat de Katholieke Pers een krach tig middel om de Katholieke Spoor en Tramwegmannen van het nut en de nood zakelijkheid van het katholiek vereenigings leven te overtuigen en het doel van het R K. Secrelariaat to bereiken besluiten 1. de leden aan te sporen in hunne huisgezinnen alleen Katholieke lectuur toe te luten en vooral An'i Godsdienstige of aanstootgevende leciuur ie weren. 2. door medewet king van alle leden het -Rechte Spoor" te maken tot een belang, ryk vakblad en krachtigvereenigingsorgaan van R K. Secretariaat van Spoor en Tramwegpersoneel, 3. De katholieke Pers uit te noodigen het streven van de katholieke Spoor en i'raraweginannen te helpeu bevorderen. Een mooie en de drukstbezochte verga dering. Deze begon ten half 2 uur en werd gehouden in bovengenoemde zaal, omdat de zaal van hel Echter kruisvei bond ie klein was Zy werd opgeiuis'erd door de Zangver» eeniging vnn't Weerler kruisverband en bijgewoond door vele voormannen vari beteekenis in den katholieken drankstryd. Geleid door den voorzitter den Heer Charles Ruijs de Beerenbrouck, werd in deze vergadering een kernachtige inleiding gehouden door den heer II. Theunissen te EU. Onderwerp -De Pers." Na een langdurig debat, dat echter een leerzaam en aangenaam verloop bad werden de vol gende conclusiën van de inleider behoudens eon kleine wijziging aangonomen Conclusiën: 1 Het lidmaatschap der Katholieke i eis. afdeeling der Limb, katholiekendagen is een der beste middelen voor den Limb, ^hollek om de toepassing der katholieken beginselen in het openbaar leven te bevor deren. 2 De socialistische, liberale en zooge naamde neutrale bladen lichten den katho liek onjuist, althans onvolledig, iu „ver het wezen en werken der katholieke ver- eenjgmgen tot bestrijding van liet alco. holisme. 3 Het is gewenschl, dat de leden der limburgsche vereenigingen tol bestrijding van het alcoholisme ('Kruisverbonden en Maria vei eenigingeo) regelmatig een Limb. Drankbestrijdersorgaan lezen. l evens werd iu deze vergadering eene motte aangenomen van den heer Henri Hermans, waarin, voor grondige kennis van t alcoholvraagstuk tot oprichting van volksbibliotheken, en ook drankbestryders- lectuur wordt aangedrongen. In deze vergadering, die ten 3 uur o"'O* o UUI gehouden werd, en de eerste soortgelijke afdeelingsvergadering was sinds het bestaan der Katholiekendagen, was de groote kampioen in de drankbeweging, dr. Ariëns aan het woord. In de hem eigene vurige welsprekend, beid verdedigde hij de volgende met alge- meene stemmen aangenomen conclusiën Conclusiën i. Zonder ornstige bestadeering van het alcoholisme door hen, die in de drankweerbeweging vooraan staan is goede drankbestrijding onmogelijk. 2 Op de leden, allereerst de bestuursleden van de Miriavereenï- vereenigmgen, rust de plicht door lectuur en studie hare kennis van het alcoholvraag stuk te vermeerderen. 3. Dit geschiedt 0. a. door het ge regeld lezen van een katholiek drankoe- strijdersblad, waarop ieder lid der Maria» vereenigingen behoort geabonneerd te zijn. Hiermede waren de sectievergaderingen die allen met den Christengroet -Geloofd zij Jezus Christus" geopend en gesloten waren, geëindigd. Iedere vergadering werd bezocht door Z.Exc. den Gouverneur-Generaal die steeds een opwekkend woord tot de aanwezigen richtte. Onmiddelijk nam de gesloten algemeens vergadering, in de teekenschool van het Raadhuis (een ongezellig lokaal zonder zitplaatsen een aanvaug. Hierin werd door den lieer Kroykamp een zeer uitvoerig vprslag uitgebracht over de in 't vorig jaar gehouden Katho liekendag t-; Vemay, waaruit bleek dat vooral vöor genoemde plaats /.eer gun stige resultaten, als o, m. de oprichting van een Volksbond, volksbibliotheek" arbeidsbeurs, spaarkas, enz. verkregen zyn. Henri Hermans (Maaslricln) s elt voor bij de volgende Katholiekendagen een afdeeling -Pers en Leciuur" te voegen, welk voorstel naar 't Centia.il Bestuur zal worden gerenvoyeerd.' Len tweede voorstel, door den heer Het mans gedaan: om de afd. Tr am eu Spoorpersonoel in te lijven bij den Limb. Volksbond, wordt door den adviseur der Roerra indsche Spoorwegnfdeeling, deeerw heer v. d. Marke, bestreden, eu daarra verworpen. De volgende motie werd op deza verga dering aangenomen De gesloten Algeraeene vergadering van den achsten Limburgschen Katholiekendag spreekt'den wensch uit dat do -Katholieke Pers", afij, van de Limbirgsehe Katho liekendagen, hare werkzaamheden uit strekken tot de medewerking en de oprichting van volksbibliotheken en het verspreiden van degelijke volkslectuur." Na kennisgeving, dat de volgende katholiekendag te Maastricht zal gehouden worden, sluit de voorzitter de hoer Cti, Ruijs de Beerenbrouck, met een opwek kend woord de vergadering. De groote afgemeene vergadering in de Parochiekerk was evenals de parallelver-

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1