Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Sprokkeling-en huieevanden heer Hie. INGEN. DAEL, Peijerstraat aldaar, waar alsdan inlichtingen kunnen ingewon» neri worden, betredende de plaatsing van aandeelen, de tarieven voor uitkeering van ziekengeld en hegra» fenisgeld, de oprichting van afdee* lingen voor ziekteverzekering, de aanstelling van agenten voor de uitkeering bij overlijden enz. VENRAY. 2 Jut.» 1906. H. M. de Koningin heeft aan den Weled. heer Jac. Aerts Sigarenfabrikant alhier, vergunning verleend tot liet dragen der Orde van Medijdie. hem onlangs aangeboden door Z. M. den Sultan van Turkije, met de fabrikatie zijner sigaren. In de Donderdagavond gehouden vergadering van »do Hanze" in het café van den heer M. Verriet, zijn tot afge vaardigden gekozen naar den 8e Limb. Katholiekendag te Echt op 4 Juni a. s,, de lieeren V. Fonck en Th. Hoedemakers. Bij de jl. Vrijdag gehouden aanbe steding voor het bouwen van een woon huis voor G. Camps (e Oostrum, werd ingeechreven als volgt Timmerwerk. H. Peeters. Mee Ho f 1754. Th. Vissers, Wanssum f 1674. G. Ambrosius, Venray f' 1650. Chr. Wijnhoven f 1547. Metselwerk. H. Vollenberg Venray, f 646. Maas, Wanssum, f 565. Th. Vb sets Wanssum, f 555. Het, metsel en timmerwerk is gegund aan Chr. Wijnhoven. Met groot genopgen kunnen wij melden dat de spaarkas, onlangs in deze gemeente opgericht, heden Zaterdag 2 Juni geopend wordt. Wij kunnen niet nalaten alle werklieden dezer gemeente aan te sporen, van deze inrichting een zeer druk gebiuik te maken. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de heeren Jac. Aerts, Voorz.", Kd. Messemaeckers Onderv., H. Wismans en P. Goumans. leden Zeer Eer w. Heer Kapelaan Toeboscli. Geestelijk Adviseur, Drent. Secretaris. De spaarkas zal heden avond geopend zyn van 8 uur tot half 9. 's avonds in het lokaal der Leesbibliotheek (-onderden Boog Donderdagnacht werd ten nadeel e van A. v. S. op de Kemp alhier, eene partij wasehgoed en een ijzeren ketel ontvreemd, welke Puien stonden, Eene waarschuwing voor velen om dergelijk goed 's nachts niet huiten te laten. Gisteren is de nieuwe school van de Zusters der Goddelijke Voorzienigheid op plechtige wijze geopend. -— Gisteravond om 5 uur hield de Gemeenteraad van Venray vergadering, waarin de volgende punten werden be handeld 1. Gasfabriek. 2. Eervol ontslag verleenen aan Dr. A. Janssen. 3. Verzoek om vermindering van markt» gelden. 4. Goedkeuring verkoop hout en turfslijk. 5 Kohier hoofdelijken omslag. 6. Verkoop van oen perceeltje grond aan J. Goumans, 7. Mededeeling van ingekomen stukken. LEUNEN. Een viertal hoeren van hier besloten samen ieder een twintigje te nemen in de Staatsloterij. Ze ontvingen dit en hadden elk een deel van hetzelfde nummer. Hierop vielen nu de f 50.000 en ieder der gelukkigen ontving f 2125. OOSTRUM. Hot laatste achtal dagen der Meimaand kenmerkt ziek door onge» meene drukte. Op het Feest van 's Heeren Hemelvaart arriveerden reeds in den voor middag zeven Heeren Wielrijders uit Am sterdam, het bestuur der Processie, welke op 9 Juli a. s. voor het eerst naar Oos trum zal komen. Zij kwamen met het doel den weg te verkennen en met den Rector der kapel alle noodige besprekingen te houden. In den namiddag van dien eigen dag was het meer dan overvol, ondanks het minder gunstige weer Velen moesten huiswaarts keeren, zonder ook maar toegang tot de Kapel te hebben kunnen vinden. Vrijdagmorgen kwam liet St. Jozef ge sticht voor het eerst plechtig ter Bedevaart De eerw. zustere komt waarlijk een woord van lof toe voor de keurige manier waarop alles georderd was. Fraaier kon het niet. Na plechtige Mis en preek werd Processie gehouden en na eenig oponthoud, de terug tocht. alweer even stichtend, aanvaard. Nog eens den eerw. Zusters mag een woord van lof en dank niet onthouden worden. Al evenmin aan den Eerw. Directeur en leden der H, Familie en van den Volksbond die onder welwillende begeleiding der Fanfare met verhoogden luister Zondag hun bedetocht hielden, 't Is waarlijk ver blijdend te zien hoe allen er naar streven, naar de mate hunner krachten, de devotie tot het -Lieve Vrouwke" van Oostrum te bestendigen eu te verlevendigen. Zou door de komst der Amsterdarascl.e Vaandelwacht wellicht niet een tijdpork van meerder bekend, en daardoor van meerder bezocht worden der Behoudenis der Kranken kunnen aanbreken? Moge dat wezen MERSELO. Zondag werd alhier hot feest der H. Kindsheid gevierd. Om kwart voor negen werden de kindoren aan de school afgehaald, waarna om 9 uur de plechtige Hoogmis begon. Onder dezen H. Dienst spoorde de Ferw. Pater Rochus uit het klooster te Venray de geloovigen aan trouw het rl. Lof te komen bijwonen en mild te offeren voor den ongelukkigeu evenraensch, Liet de lucht zich in den tnorgon dreigend aanzien tegen den middag helder de de hemel op en kon de omgang dnor hei veld plaats hebben. Onder het Lof hield de Eerw. pater Iiochus eene boeiende feestpredikatie, waarin hij de jammeren en ellende schetste der arme heidensche kinderen in de afgodische landen. Alle toehoorders waren dan ook ten zeerste ontroerd bij het vernemen dezer gruwelen. I)e collecte bracht eene bedui dende som op. Mogen immer meer en meer offers vloeien voor dit schoone genootschap. Behalve aan het Bondsconcours, op Pinkstermaandag te houden op den doel van -Diana", zal het gezelschap -St. Hubertus" op Zondag 10 Juni a, s. ook deelnemen aan den wedstrijd te Milheeze. CASTEN RAY. Dinsdagnamiddag werden de inwoners alhier, omstreeks vier uur plotseling opgewekt, door het Angelus- klokje, dat ons deed vermoeden dat er ergens ramp of onheil moest plaats hebben- Al heel spoedig bleek dan ook, dat er een flinke boschbrund plaats had; doch door de hulpvaardigheid van eenige inge zetenen. is het dan ook moge gelukken, het vuur in zijn vernielende werking te stuiten, zoodat de schade, hierdoor ontstaan nogal betrekkelijk gering mag genoemd worden. BERGEN. Maandagavond kwam een heele karavaan -zigeunerachtig doende" bedelaars, vergezeld van een heelen troep vrouwen en kinderen alhier over de Maas en sloegen hun nachtlogies op aan den Maasoever bij de aanlegplaats van de veerpont. De politie (rijks en gemeenteveldwacht alsmede een paar marechaussees uit Well) was spoedig ter plaatse om een oogje in het zeil te houden. Dmsdagmoigou sjouwden de -lieve vrouwtjes" hoi dorp al bedelende en soms brutoald">ende rond (Je dèii- vonden ze aan bijna alle huizen gesloten) wrwijl do mannen zich onledig hielden met visschen. Eenigen tijd daarna werden ze door boven genoemde politiemannen, versterkt met nog een paar marechaussees, in de richting Siebe ngewald Gocb de grenzen overge bracht. Mogen we van dergelijk bezoek ver schoond blijven. Dank zij de activiteit van de politie hadden we er echter weinig, en zeker niet lang last van. VENLO. Evenals Hemelvaartsdag en Vrijdag, was ook Zaterdag. Zondag en Maandagavond de ruime tent, waarin Carré met zijn artisten hun beste beentje voort zetten. propvol. En gèen wonder Het lange aan afwis seling rijke program werd keurig afge werkt, en iedereen, die maar eenigzins kon, wilde 'n avond zien, bewonderen en genieten. Er was dan ook heel wat te zien op het gebied van paardendressuur, rijkunst en gymnastiek. Wat de heeren Carré op het gebied van dressuur en rijkunst vertoonden en wat Katchen Carré ais schoolrijdster presteerde is boven onzen lof verheven. Wat kapt. Nanssen met zijne gedresseerde zeeleeuwen vertoonde, is werkelijk opzienwekkend en ook hetgeen de heer Loisset met zijn gedresseerden olifant en schoolpaard var- toonde, is werkelijk verbazend. Dedtie acrobaten die 't -solo paterre" vormen, werken meesterlijk en doen u verbaasd staan over hun lenigheid en vlugheid, j Ook de Jockey's zijn goed en de ver schillende clowns doen het publiek niet alleen nu en dan schudden van lachen, door hu.ine origineele zetten, maar geven blijk van geoefendheid, lenigheid en vlugheid op allerlei gymnastisch gebied. In één woord: Circus Oscar Cat ré ver dient den eerenaam Koninklijk ten volle. Carré heeft in Venlo een dankbaar en talrijk publiek gevondeo. dat tijd eD geld over had om hem een of meer bezoeken te brengen, met andore woorden, hij heeft goede zaken gedaan in Venlo. De extratrein voor Nijmegen die Maandagavond liep. voor de bezoekers van den circus Carré vervoerde circa 400 reizigers en die in de richting Roermond ruim 300 reizigers. Door Z. D. 11. den Bisschop van Roermond is benoemd tot diocesaan advi seur van den R. K, Ptopogandabond -Credo Pugno" de weleerw. Heer E. H. M A, vou Bönninghausen, adviseur der typo grafen en timraerliedenvereeniging en kapelaan alhier. VELDEN. Voor eenigen tijd werd alhier oen nrheideisgezin door don huis heer met have en goed op straat gezet, aldus de M. en R. Welwillend heeft toen de gemeente aan de familie tot woning aangewezen het lykenhuisje alias arrestanteulokaal. Dit. huisje heeft een oppervlakte van 'en hoogste 6 Ms en daar trokken in vader, moeder en 7 kindoren, welk getal dezer dagen nog met een tweeling is venneetdeid. Men moet zich maar weten te behelpen. Vanwege de gezondheidscommissie word aangedrongen op wat moer ventilatie. MOOK. Hantios was niet de keujes nor de S' ad gewist de pukskes was ie met kwiet ge wo-re. want hij was te nijdig gewist urn te handelen. In de Molenstraat reeds had een j mgen, het. deksel van do mand opgelicht, één beestje was hein bijna ontvlucht, maar gelukkig luid hij het nog gegiepen, Don hit had ie losgelaten, toen dat ge beurde. en nou kwam 'n agent erbij -die had nie gezien, wat dieje Ntrawegsche vlegel deej, mar wel da'k mienen bit los liet en toe makten ie procesverbaal tegen me. »'n Bietje wiejer op de Verrekesmerret kwam tien koopman bej me: hij handelde en 'k liei efkes den hit los oin te verkoopen maar toe kwam d'n twidden agent en deej krek als d'n urste. -En toe direkt erop de Nimwegsche aschkar van huus tot huus trok. en ielke keer het peerd los stond, en toen de agen ten dé nie zagen, toen sturmde Hannes op zonue kél af. en zei det et toch bar waar, da hej bekeurd wier en dieje stadsche nie, toe makte diejen agent ok nog proces verbaal op tege Hannes. WEERT. Voor het oudenicht in het schieten zal eén schietbaan worden aange legd. De schietoefeningen zullen éénmaal per week plaats hebben. Voor 15 Juni moet de aanmelding ge schieden. onder overlégging van paspoort zakboekje, bewijs van deelneming aan voorbereidend militair onderricht of schiet» onderwijs. SITTARD. Ongeveer twee maanden geledon werd hondsdolheid geconstateerd bij een fiikshond van den huurkoetsier Kallen, welke hond afgemaakt werd. Deze hond lind 's nachts vertoefd in den stal dei1 paaiden en tengevolge hiervan moesten op bevel van den districts veearts de paarden vier maanden op stal gehouden worden. Maandagochtend nu word bij een dier paarden dolheid geconstateerd en bet dier op last van dejt districts veearts afgemaakt. Een tweede'paard in denzelfden stal weid door hot afgemaakte dier gebeten, en moet thans wederom vier maanden onder con trole blijven staan. Voor het afgemaakte paard wordt de helft der waardo door het rijk vergoed. HOENSBROEK' Als eene zeldzaam heid raag wel vermeld woi'Jen, dat op een stuk land van 30 aren grootte, door den landbouwer L. W* met bieten bepoot, geen enkel plantje opgeschoten is, niette genstaande het zaad van uitstekende kwa Iiteit was. HULSBERG. Alhier heeft, Zaterdag zekere J. H. oud 48 jaar. arbeider te Wittera, getracht eenige zij nor familieleden van het leven te berooven, Met dat doel kwam bij, gewapend met een scherp geladen revolver, ton huize van zijn zwager, waar hij 2 schoten op de dochter, een schot op de moeder en ook schoten op den vader en den toegesnelden rijksveldwachter loste. Alleen de moeder werd aan den arm gewond. De woesteling die op de bovenverdieping gevlucht was, en ieder die nadorde met zijn ro vol ver dreigde, werd door den veld wachter verwond, door de inmiddels ont boden marechaussee uit Valkenburg gear resteerd en gevankelijk naar Maastricht overgebracht, KERKRADE, Zaterdag had hier aan het station Kerkrade een treurtg ongeval plaats. Zekere P. een zaadhandelaar uit Sittard had het ongeluk onder den trein te k omen die om 8 u. 30 min. vau hier vertrekt. De ongelukkige werd opgenomen en nog met denzelfden trein naar he hospitaal to Heerlen vervoerd, waar bleek dat beide beenen waren afgereden. Des nachts overleed hij. Hij laat een weduwe met nog jeugdige kinderen achter. MAASHEES. Door de eerw. geestelijk heid dezer parochie is het voornemen kenbaar gemaakt om binnenkort alhier eene bewaarschool te openen. De daarover gevoerde onderhandelingen schijnen voorloopig een gunstigen uitslag gehad to hebben. Stellig is het don ook te verwachten, dat eerlang voor de kleine jeugd deze gelegenheid opengesteld zal kannen worden. pOJCMEER. LaatsledeD Zondag vierde de afdeeling -Boxmeer" van het R. C. Secretariaat van Spoor en Tramweg personeel haar jaarfeest, terwijl ook op dien dag haar vaandel plechtig werd ingewijd. Pater Nielen uit het Franeiscanerkloos- ter te Venray hield de feestrede. In een keurig gestyleorde rodevoering schetste de Eerw, spreker, het geluk van den mensch, vooral van don arbeider, die ook in tegenspoed Gods wijze beschikking en liefde ziet; een geluk oneindig grooter dan het onbereikbare, waarvan de aan hangers van het socialisme droomon." Wij hopen, dat Pater Nielen, die zijn gehoor tot het. einde wist te hooien, zal blijven medewerken tot vooruitgang van het Vereenigingfleveo, tot bloei der Kath. Sociale Actie, BOXMEER. In den loop dezer maand zijn door liet feestcomité van het op 8 Juli a. s, te houden festival reeds ver gaderingen belegd, om het feest zoo schit- teiend mogelijk te doen slagen. Vijftien muziekgezelschappen hebben zich bereids aangemeld terwijl van nog enkele vereenigingen de aangifte binnenkort wordt verwacht, Vanwege het feestcomité is de mede werking gevraagd van verscheidene per sonen uit de gemeente, om op den dag vau het festival te willen fungeeren als commissaris vati orde. buffet en loket. Ook zijn aan de respectieve muziekge zelschappen commissarissen toegevoegd. Binnenkort zal er eene algemoene verga dering gehouden worden van alle benoemde commissarissen tot enkele nadere besprekingen. HELEN A VEEN. Verladen Zaterdag kwam hier aan een troep Zigeuners, die hun bivak gingen opslaan op den grond van de maatsch. Heleuaveen. Den bakker winkelier v. O, werd ver volgens een bezoek gebracht. Deze verkocht hun brood en kaas maar toen het op het betalen aankwam, werd het geld wel vertoond maar niet gegeven. De dorpsveldwachter, wiens hulp onder- tussehen was ingeroepen, vermocht er niet veel tegen te doen, De marechaussee dwong hen evenwel in de richting der grens te vertrekken. Deze bende, bestaande uit een 30tal personen, schijnt een onderdeel te zijn, een grootere, van 200, die zich voor eeni gen tijd samen m Roermond vertoonden. GELDROP, I)e vereenigde fabrikanten dezer gemeente besloten in hunne laatstge houden vergadering tot invoering van den lOuriget» werkdag. Maandag jl. is hiermede reeds een begin gemaakt 's morgens van 7 tot 12 en 's na middags van halt' 2 tot half 7 uur. Voor de werklieden een schoone en goede verandering, doch ook de fabrikan ten zullen er, bij goeden wil hunner on dergeschikten, geen schade door lijden. Toch schijnen de eersten niet allen met dezen maatregel ingenomen te zijn. (■oedkoope spinazie Te Loosduinen was de laatste dagen de spinazie zoo goedkoop, dat op 10 man den met geboden werd, alleen wanneer er een sigaar geboden werd. hoorde men twee cent bieden I Doodalag. Een ontzettend drama is in den nacht van Zaterdag op Zondag te Waddingsveon in de Kerkstraat in het Dorp afgespoeld. De kloekgebouwde 28jartgu Corn. Al phenaar is door den algemeen als schul dige aangewezen Gerrit Ttelo vermoord. Aanleiding tot dit vreoselijk feit was, het betalen eener luttele geldsom. Reeds lang te voren had de dader uitdrukkingen gebezigd die het ergste zouden doen vreezen. Des nachts, ongeveer 12 uu1' waren beiden handgemeen geworden en in een oogenblik tijds had de vermoedelijke dader een dolkmes getrokken, waarmede hij het hart van zijn slachtoffer doorboor de. De verslagene heeft geen vijf minuten meer geleefd, Als een bewijs hoe cynisch de moor denaar nog te werk ging. moge dienen, dat hy zelf zijn slachtoffer nog op een wagen hielp leggen, om hem thuis te brengen. Des nachts te drie uur werd de dader ten huize zijner zuster gearresteerd, waar bij rustig te bed lag. Tot overmaat van smart moest de moeder den volgenden dag nog ondervinden, dat haar andere zoon wegens dronkenschap en beleedigende uitdrukkingen achter sloten grendel werdt gezet. Een verbazend groote menigte Iczoclit Zondag het huis van den verslagene. lie kermis afgeschaft. Men schrijf uit Meppel Men is te Hoogeveen (Dr.) zeer onte vreden over het afschaffen der kermis. Deze week zou aldaar de kermis aan gevangen zijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men het huis van den wethouder Umxer, een raadslid, dat tegeo het behoud van de kermis stemde, vul teer gesmeerd. Heden klampte een vrouwtje, dat anders met een kraampje met oliebollen volgens haar zeggen f 4.50 in de kor» misweek verdient, de heer R. van Hees, wetnouder en medetegenstander der ker mis, aan. Zij stond voor zijn luiis en eisclite van hem schadevergoeding. De heer van Hees weigerde natuur lyk, waarop de vrouw met forschen stoot een groote ruit insloeg. Andermaal vroeg zij om f 4.50 wederom werd geweigerd, en weer kletterde een ruit rinkelend tegen de straat. Ook een derde ruit moest het nog ontgolden, toen de politie toeschoot en de vrouw in arrest nam. De wildste geruchten doen de ronde. Het volk zou eene bestorming en ver nieling van den praehtigen tuin des heeren Veldman Boer beoogen. Verder zouden jongelingen uit naburige plaatsen besloten bobben toch naar Hoo geveen te gaan en daar eens danig huis te houden. Aanttlag op liet Koninklijk Paar in Spanje. Volgens de laatste berichten is de bom voor liet koninklijk rijtuig in de lucht uiteengesprongen. De beide voorste paar den werden gedood. Men vond 10 dooden 10 zwaar en 24 licht gewonden. De koning en koningin bleven als een wonder ongedeerd. Er is een man aangehouden, die den 23 uit Barcelona naar Madrid kwam en heet Moral, met nog vier anderen. Oud-minister Berguntdus. Wij verneraeen dat de oud minister J. W. Bergansius, Minister van Staat. Don derdagavond door een beroerte getroffen en van de laatste hh. Sacramenten voor zien is. op alcoholisch gebied. Een geschiedenis van de Veluwe. Er leefde eens een vader mot één zoon. Hij was een eenvoudige land bouwer en bewoonde een flinke boerderij waarom heen uitgestrekte landeryen. 's Ochtends ais de zon bezig was da dauwdruppels te verjagen, stond hij reeds te werken op zijn akkers, en keerde eerst daarvan terug als de velden glooiden van den zonnebrand. Toen do zoon van school was ging hij met zijn vader mode naar den akker en werkte evenais zijn vader. En de zoon werd sterk en groot, waarover de vader zich zeer verblydde. Zoo leefden on arbeidden zij to zamen in bijna gestadige afzondering van het leven van het stadje, in de nabijheid waarvan hun boerderij zag. De zomer ging voorbij en de winter ging heen en de vader met zijn zoon be» weikten den akker en zaaiden en oogstteu en verzorgden het vee en leefden alzoo een echt landmansleven. En de vader had groot profijt van zijn zoon, die flink was en arbeidzaam. Des avonds zaten zij, na Jen arbeid des daags, een wijle aan den grooten haard, rookten hun pijpje en gingen heel vroeg ter ruste. Hooi zelden kwamen zij. in de stad, de vader nog meer dan zijn zoon. Alleen op marktdag en des Zondags, als zij mot hun beiden gingen kerken. Toen de zoon grooter werd, en vol wassen, gaf de vader hem ook van den drank, waarvan hij gewoon was eiken dag een glas te gebruiken. In het eerst vond de zoon het niet lekker, maar de vader hield er hij hem op aan dat hij toch mee zou drinken één glas, omdat hij nu groot was en sterk. Eu de zoon dronk nu eiken dag mede en niet lang duurde het of hij vond den drank lekker. Als de vader niar stad was,nam de zoon stil van het vocht en als de zoon alleen ter markt ging. dronk hij meer dan één glas, en hield zich niet aan den raad zijns vaders, die hem waarschuwde, als zij samen zaten aan den grooten haard, voor véél te drinken. 't Was op een marktdag dat de zoon alleen wa9 gegaan naar de stad. omdat de vader oud werd en liever bleef op de boerderij. 's Avonds kwam de zoon thuis veel later dan gewoonlijk en was dronken. De vader beefde van droefheid, over zyn zoon die een dronkaard geworden was. En meermalen bedronk zich de zoon en grooter werd het leed van den vader. Sedert lang nam hij zelf geen drank meer. thuis niet en ook niet in de stad, en gaf het ook niet aan zyn zoon. Groot was het berouw van den vader wiens haren van droefheid grijsden, dat hij eenmaal zijn zoon gaf van den

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2