Limburgsch Nieuws. t Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. s j wy aan eerst deze machine eens gaan te leggen van hunne ge wcntheu aan e t verh00gt het levensgeluk; het bever»' (bezichtigen, vooraleer men in den vreemde aloude Katholieke Iveik. jdert de spaarzaamheid en geeft een spoor» Jgaat. Niet minder dan 7 groote bonden Liag on) een stuivertje voor den dorst zullen hunne leden ill grooten getale weg te leggen; het leert deo werkman naar lïjsht afvaardigen; om aldaar!zelfstandig handelen en kweekt het be na onderlinge bespreking hunner respectieve belangen, zich allen te vereenigen in eene groote algemeene I nuaiüe hij de voorwaarden vergadering onder de hoogwapperen-1 vereischt worden om lid van de vaan van de kath Kerk. vrustRiju bij hem aan. den werkmansstand hoog te houden. Na deze voordeelen aangetoond te hebben aan, welke dit fonds te worden. Spreker bracht hulde aan Venray's Ludovicasvereeniging; aan die fiere man» mon, die reeds voor 26 jaar liet plan vormden, om een ondersteuningsfonds voor Iden werkman op te richten. Ruim een kwart eeuw heeft dit fonds flink gewerkt en menig huisgezin steun en hulp in den nood verleend. Niettegenstaande dit alles oordeelde hy volgens Dr. Kuyper, dat zulke plautselijke warme en gulle ont- I fondsen niet aan de gestelde eisehen vol doen; zij tusten niet op degelyken grond slag eu er is geen voldoende controle, en komt tot het besluit, dat aansluiting bij het Limburgsch ondersteuningsfonds hun meer voordeel zal verstrekken. Dit ondersteuningsfonds onderscheidt De beroemdste sprekers zullen zich doen hooien on op ieder gebied worden de gewichtigste vraagstuk ken behandeld. Echt zal met Pinksteren in feest" gewaad gehuld zijn. De inwoners zullen geen kosten of moeiten sparen om den bezoekers van den Katho liekendag een vangst te bereiden. Op dan naar Echt Op Katholieken, burgers en boeren, trekt in breede scharen naai de groote wapenschouwing van trouwe volgelingen van ons H» Gelooijslechs twee klassen nl. loon- en gevaar» Daar heerscht geen rang of stand, klassen; keert vooreen daggeld va» f 1 mw eenheid in beginselen om alles de F'alie p" week in Christus te hei Stellen. Met het oog, dat de tyd niet meer ver Als broeders zijn dan allen ver-|af j8 dat ieder werkman door hef Ryk eenigd, bezield door eenzelfde geloot zal verplicht worden, lid te zijl» vau een door eenzelfde Streven, door eenzelfde ziekenfonds, acht spreker bet raadzaam, dat i i Kn,.t on Vadprland 1 de bestaande ziekenfondsen moeten aanslui- gloed voor Ke.k en aderland I Limhurg8ch ziekenfond8 Dat duizenden zich dan te g terae6r nog daar de plaktselyke fondsen om niet de hoogste ver tegen woor- L.^ zuuen kunnen voldoeu aan de gestelde digers van het geestelijk en wereld- waarborgsom, die door het Rijk zal ge lijk gezag in Limburg'getuigenis af steld worden. i anrionn crnrls Tot oprichting eener afdeehng van dit te leggen T«n hunnen vungen god» I derslp oings(oml, ko„ m6n „og g„„ dienstzin. definitief besluit nemen en zal in een vol» Iloog wappere op Pinkstermaan- gende vergadering nader toegelicht en be dag het katholieke vaandel boven handeld worden. Echt, over de keurbende, die ge-j vernemen met genoegen dat Mej. roepen is om tot steunpilaar te dienen q v d> Voort en A. Wismaos van Venrsy van Altaar en Troon, van Vaderland Ve:Lden week Vrijdng te Maastricht Godsdiensten Maatschappij. Uit het ons loegezonden officieel programma ontleenen wij de vol gende regeling van den Katholieken dag .r Locale tijd 20 min. Voor Spoor tijd. 9 uur Hoogmis ter eere van den H. Geest io de Parochiekerk »St. Landricus Half 12 Algem. Vergadering van den R. K. Onderwijzersbond :o h-»t Bisdom Roermond fJLokaal Zeel van bet Echter Kruisvorbond. Groote Straal Half 12. Algeoi. Vergadering van den Limb. R, K. Volksbond, [Lokaal Oude zaal Weedn. Peijeistraai). Half 12 Algern. Vfrgaderiog van den Limb. Landbouwbond. LokaalNieuwe zaal Weeda. Groote Straat.) Half 12 Algem, Vergadering van -De Hanze", R. K. Vereeniging van den Handeldrijvende Middenstand in Limburg. [Lokaal Kweekschool Peijerstraat). Half 12 Algem. Vergadering van den R. K. Patroonsbond voor het bisdom Roermond. (Lokaal Simons Groole Straat) Half 12 Algem. vergadering van het R. K. Secretariaat van Spoor- en Tram wegpersoneel. [Lokaal Teekenzaal, Raad huis. Markt) Half 2 Algem. Vergadering van het LimD. Kruisverhond Lokaal Zaal van het Echter Kruisverbond. Groote Straat). 3 uur Algem. Vergadering van den Liraburgschen Mariabond. Lokaal Eerw. Zusters Ursulinen Wijnstraat) 4 uur Gesloten Algem. Vergadeiing, (Teekenzaal Raadhuis Markt) toegankelijk voor de leden der bij den Katholiekendag aangesloten bonden. 4.45 uur Receptie van wege het Ge meentebe8tuur op het Raadhuis voor de Commissie der Limb. Katnoliekendagen de besturen der Limb. Katholiekendagen de Besturen der Limb, bonden, de plaat selijke Regelingscomroissie. de Bestuurs leden der Orde en der Veraieiingscoramissie 5 uur Algem. Vergadering in de Pa rochiekerk van -St. Landericus". 5 uur parallolvergadering in de nieuwe zaal Weeda (Groote Straat.) Gedurende de receptie en na afloop der Algemeens vergadering Conceit door de Harmonie -St. Cecilia" en de Zangver» eeuiging -Vriendenkoor op het Markt plein. VENRAY. 26 Mei 1906. Zondag te 6 ure hield de Volksbond eene vergadering in de muziekzaal over de aangekondigde Ondersteuningsfonds. De ZEorw. heer I'. Schmeitz opende de vergadering met den Christelijken groat. Gel. z. J. C. en gaf het woord aan den heer H. Hermans. In een beknopt verslag gaf de geachtel vervaardigd is en aan alle eischen ten zeerst spreker een duidelyk overzicht van het 1 voldoet, verzekeringswezen en somde de voordeelen Landbouwers, die nog eene degelyke op, die hieraan verbonden zijn: j doraekroachine weuschen te koopen, raden geslaagd voor de akte L. O. Vertoont zich bij verschillende ge legeuheden de buitengewone godsdienstzin van Venray's bevolking, in liet bijzonder ook kenmerkt deze zich gedurende de Kruisdagen, wanneer de van ouds ge bruikelijke processie gehouden wordt door de verschillende velden in den omtrek van ons dorp. Het maakt een treffenden indruk, wan neer men telkenmale reeds in bet vroege morgenuur onze parochiekerk gevtiid ziet met eene overgroote menigte geloovigen uit alle standen, die hier met het volste vertrouwen Gods onmisbaren zegen korueu afsmeeken over de vruchten der aarde. Maar nog meer tref', deze uiting van vurig geloof en levendige hoop. als lederen morgen na de H. Mis deze schier eindeiooze rei zich al biddende voort beweegt, tusschen het ontluikende groeu van akkers en velden, voorafgegaan door het H. Kruis, terwijl het gebed der menigte wordt begeleid door de gewyde kerkgezangen. Het kan niet anders, of zulk een on wrikbaar vertrouwen op Gods goedheid moet beloond worden door een vruchtbaren oogst voor Venray's gewassen. Op morgen Zondag 28 Mei zal de H. Familie van Venray ter bedevaart gaan naar het genadeoord van O. L. Vrouw te Oostrum, en na den middag om half vijf het plechtig Lof met preek bijwonen. Voor de eerste maal zal deze processie opgeluisterd worden door de Fanfare Euterpe". Ongetwijeld zullen zich bij deze gelegen heid een groot aantal vereerders bij de processie aansluiten. Zondag 27 Mei zal voor de tweede maal het Bestuur vergaderen van den Bond der alhier bestaande Handboogschut- tersgezeUchappen. Deze nieuwe vereeniging onder den naam Vrede en Strijd' zal op den twee den Pinksterdag 's namiddags haar eerste concours houden op de bij loting daartoe aangewezen doelen van Diana. Woensdag 11. is in het fklooster der E. E. P. P- Franciscanen te Maas tricht voorzien van de H. Sacramenten der stervenden onze geachte dorpsgenoot de Eerw. Frater Bernardus (van Rijswijk) Wij bevelen den jeugdigen lijder in de gebeden zijner kennissen en vrienden, op dat God hem geve. wat hem zalig is. Woensdagvonrmiddag had op het IIenseniii8plein, alhier de provinciale keuring plaats van springstieren. Aangevoerd worden 9 stieren, welke allen werden goedgekeurd. Deze week is bij den landbouwer M. Vollenberg te Veltum eene prachtige dorschmachine aangelegd door den smid M. Custers alhier, welke door hem geheel OOSTRUM. Zondagmorgen werd de Genadekapel bezocht door de leden dei- Congregatie van O. L. Vrouw te Venray. die omstreeks 9 uur iu processie al bidden de aankwamen en eeuo schoone offerkaars voor het Mirakuleuze Mariabeeld plaatsten. De H. Mis werd opgedragen door den Weleerw. lieer Kapelaan Smeet», Directeur der Congregatie en opgeluisterd door het Kinderkoor van Oostrum. De Weleerw. heer Rector Wieits heette ui eene schoone -ede allen welkom en spoorde de kinderen van Maria aan. om steeds met vertrouwen hun toevlucht te nemen lot hunne Hemelsche Moeder. SMAKT. De processie derH. Familie met Volksbond en fanfare Euterpe zal dit jaar niet zonale vroeger vermeld is. op Zondag 10 Juni, maar op Zondag 1 Juli a. s. hard jaarlyksehe bedevaart komen houden, en om 9 i^ur de Hoogmis met preek bijwonen. Moge ze door 1u?evlyk weer begunstigd worden eu de bescherming vau den g'rooten en machtigen Pair on der Kapel in ruime mate over hen nederdalen. VENLO. Maandagavond vertoefde zekere W. R. van hier met een Duitscher, een schildersknecht, te Blerick. Beiden hadden goed gedronken. Eerstgenoemde viel iu een café in slaap, terwijl de schilder hij hom bleef zitten. De herbergierster verwijderde zich een oogenblik. Toen R. ontwaakte, miste hij zijne gouden hoi logoketting met horloge, alsmede zijne porteruonaie Inhoudende ongeveer 50 gulden. Hij heeft de wijk naar Duitschland genomen. OTTERSUM. Bij de aanbesteding vau de uitbreiding der stoomzuivelfabriek alhier waren drie biljetten ingeleverd. Ingeschreven »erd als volgt Chr. van Bergen Ottersum, f2925. J. Janssen. Ottersum. f2125, W. Boumans Heijen. f 2010. Nadat het bestuur eenige oogenblikken beraad had gehouden, werd liet werk aan den laagsten inschrijver gegund. De tijd voor het uithalen van vogel nestjes is weer daar. Uren lang worden er aan besteed naar het zoeken en wordt danzoo'n kunstgebouw van een der vogeltjes gevonden, dan is de jeugd in hun nopjes. De eitjes worden er uit gehaald om ze later onder elkander te verdeeleo. en ze dan uitgeblazen r .n een draad te rijgen als siaraud voor dc '"*tj*kai_.tr. Doch go voou- zelden voorkomend mlsdiijf te berechten, Het trof li.I. hot echtpaar O. Mheer, beschuldigd hun vader van 83 j iron in het huis waniuil zij voorgoed waien vertrok ken onverzorgd te hebben achtergelaten. De marechaussee troffen den ouden zieko- lijken man in het huis aan met wat brood en eenige reepjes vleesch tot voedsel, en een vervuild bed. staande op den zolder, waar de sneeuw door de openingen in hot dak werd binnengejaagd, tot slaapplaats. Het O. M. eischte tegen de vrouw, de dochter van den ouden man, 2 maanden en tegen den man den schoonzoon, 1 maand gevangenisstraf. lyk gebeurt dit uithalen niet zouder hinder nissen ter wijl de grootste helden wel eens uit eeu boom valleu en arm of beeu breken. Zoo ook gebeurde alhier dezer dagen een geval waarbij zekeren K. K. uiteen boom viel en zijn been aan dén enkel brak, een ander viel uit den boom. kwam in een doornen heg teiecht en ontwrichtte zijn arm. Een voorbeeld voor anderen om zich toch niet zoo roekeloos te wagen voor een onnoozel eitje. In de Bestuursvergadering der Boerenleenbank alhier werd tot directeur gekozen de lieer R. van Lm, tot onder directeur de heer P. van Baal. Tot voor zitter en vicevoorzitter van den Raad van toezicht de heeren J. M. van Geldrop en G. Pubben Sr. TEGELEN. Voor de vacante betrek king van hoofd der school solliciteerén de heeren J. J. Brouwers, Sittard. Roncken Swalmen, H, Festen Winterswijk, A. J. Hoppenbrouwers Gestel. Th. W. Peters Nijmegen. E, van Zwetselaar Roermond, P. J. v. d. Voort Nieuwenhagen, W. Tebaert», Spiferdyk, J. Schutgens Susteren W. Pluro Roermond, P. J. Peeters Ottersum. ROERMOND. Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmanns, Bisschop vau Roermond, heeft benoemd tot Pastoor Deken van Wijck, den Zeereerw. heer H. J, F. Joosten, en Pastoor Deken van .Gennep, den Zeereerw. heer J. H. A. Wouters THORN. De zaak tegen de landbouwers welke bekeurd werden wegens bewerken van 't land op Paaschmaaudag en voor het kantongerecht te Roermond zou worden behandeld zal niet voorkomen. HOENSBROEK. Pinkster Maandag wordt alhier het reeds aangekondigde festival gegeven door de fanfare -St. Cecilia". Groot is het aantal muziekver- eenigingen, dat zijne medewerking reeds heeft toegezegd. Dat op dien dag duizenden vreemde lingen ons plaatsje bezoeken, is aan geen twijfel onderhevig. NIEUWENHAGErV. Op Maandag den 4 Juni a. s. zal de Eerw. heer Van der Voort hoi geluk hebben in de parochiekerk de Eerste Heilige Mis op te dragen. Dat die dag voor de heele gemeente een heele feestdag is, zal wel niemand be twijfelen. MAASTRICHT. De arrondissements rechtbank alhier had gisteren een gelukkig CUYK. De jury voor den nationalen wedstrijd in komische voordrachten op Zondag 10 Juni a. a. in de concertzaal van bet Fanfarecorps -Cecilia" alhier te houden, is samengesteld uit de heeren W. de Vries, musicus. Nijmegen G, W. Lovendaal, letterkundige. Grave J, P. W. Biefing teekenaar, Nyraegen L. J. Regouiii, industrieel, Cuijk, en P, J. J. de Haan. postdirecteur, Cuijk. Het feest belooft hoogst interessant te worden. WYCHKN. Op de Dinsdag alhier ge houden markt waren aangevoerd 317 paard, n, de prijzen warp» van f 130 tot f 475. slaehtpaardeii van f 40 tot f 90, 275 rundei en dragende koeien f 140 tot f 235 drachtige vaarzen f 125 tot f 200, pinken 1' 00 tot f 90. weivee f 90 tot f 140 per stuk. vet vee lo kwaliteit f 0.32 tot f 0.36. 2e kwal. f 0.28 tot f0.31 cent per pond. De handel in paarden was vlug". MILL. De kom onzer gemeente is bozig'eene heele verfraaiing te ondergaan. Het plein voor onze prachtige parochie kerk wordt met bloemperken versierd, terwijl hot geheel zal worden omsloten door een prachtig hekwerk, dat een waar sieraad belooft te zijn. HELMOND. Zondagmiddag had de knecht van den teugeier Pistorius nabij sluis 7 het ongeluk met zijn beide paarden te water te raken. Door den vreeselijken regen was het jaagpad ondermijnd en stortte zulks ter breedte van een hol ven meter en een lengte van circa 15 Meter in. met het gemelde ongelukkig gevolg. De knecht kon zich gelukkig nog aan den onderkant van deo dijk vasthouden. Het eene paard raakte met den kop ver ward in hot tnijj «eu het rodere e» rer dronk, terwijl het tweede oog b'j J jfe door den plaalsvervangenden sluiskneohl Koenen kon worden gered. ASTEN. In de een door den burge meester opgeroepen vergadering der ingeze tenen tot het beuoemen van een feestcom missie voor de a, s. officieele tramopening werden tot bestuurleden gekozen de heeren Not. Hoekers, Dr. Hoyng, F. Brouwers, J. van Helden, J. Cuppens. F, Hocbens. W. Custers, A. Gitsels. A. F. ten Haaf, J. van de Laak, J. Ei.isbouts. C. Strijbos, A, Sengers. J. Waalman en Piet Lceiien, onder welke heeren de verschillende func tie» zullen worden verdeeld. ZEELST. Op Zondag 27 Mei zal het handboogschuttersgezelschap De Eendracht alhier een groot internationaal concours geven, ter gelegenheid van zijn -lOjarig bestaan. landbouwbedrijf en allep wat verder in den ruimsten zin fot de exploitatie van steen fabrieken wordt vereischt of daartoe be hoort. Men meldt ons uit de Betuwe »'t Zal nog wel meevallen zei me dezer dagen een fruithandelaar, en ik geloof, dat hy gelijk heeft, want nu men beter over den te verwachten fruitoogst kan oordeelen dan een paar weken geledert blykt het, dat de nachtvorsten nog beel wat ongerept hebben gelaten en er, zooals gewoonlyk, te vroeg en te veel geklaagd is. Zeker, de Ëngelsche krozen en vroege pruimen zijn totaal weg, maar de mei kersen beloven een voordeelig gewas, terwijl de latere soorten op een half gewas doen rekenen. De appelsoorten, welke verleden jaar geen vrucht hebben gedragen, staan zoo prachtig in bloei en hebben van de vuist zoo weinig geleden, dat ze, onvoorziene omstandigheden buitengesloteneen ruimen oogst zullen geven, terwijl ook de late pruimen en p>reD nog niet zullen teleur stellen. In deze dagen is verschenen bij den uitgever L. Malmberg te Nijmegen -De titels der Litanie van Jezus' Hart in toe spraken overwogen door Pater Hugo Thieman O. F. M." De Litanie van het H. Hart gelijk ze door Paus Leo XIII is goedgekeurd is zeker een der schoonste, maar ook een der moeilijkste kerkelijke gebeden. Wanneer men dat H. Hait begroet als Huis Gods, Woonstede des Allerhoogsten, heilige tempel Gods. daD klinkt dat zoo eensluidend. Wanneer men het begroet als Verlangen der eeuwige heuvelen, Middelpunt aller harten" enz. schijnt ons de zin dier uit drukkingen zoo moeilijk te achterhalen. Daarom heeft de schrijver getracht dit alles duidelijk te verklaren uit de leer der keik en uil de H, Schrift. Met verlangen zien wij een work tegemoet, dat niet alleen voor openbaar gebruik, maar ook voor privatenoverwe- ging het grootste nut kan hebben. Steenbakkerij-I ruM< Er bestaat een plan in de provincie Noordbrabant op to richten eene naarulooze vennootschap Maatschappij tot Exploita tie van Steenfabrieken in dat gewest, met oen kapitaal van f4.000.000 in 4000 aan deden verdeeld, elk groot f 1000. Het doel der Vennootschap is bet ver krijgen en exploiteeren van steenfabrieken en van de daartoe behoorende landeryen en consessién, hot uitoefenen va» het Er leefden hok mijnwerker» Eenige lijken uii de mijnputten le Courriéres naar boven gehaald wyzen er er op, dat de dood niet lang geleden is ingetreden. Nadat Neny, Pruvost, Berton en de 12 andere mijnwerkers zoo «niraculeus gered werden, geloofde men, dat er daar onder den grond niets dan lykeri v^iren. Men is uu tot de ontzottei, li zekerheid gekomen, dat er nadien nog zrbeiders rondzwierven in de duistere* st-nkande gangen, die een langzamen, afgrijs(ken dood zijn gestorven. lederen dag nog worden er a opgehaald, en daarvan zijn er, wa. stellig is te bewijzen, dat zi j ortkete i geleden nog leefden. De -Matin" waarvan w d< ;e vre bijzonderheden ontleenn z 'gt, dringend noodig is, dat titgmiaak op wien of wie do vrr-uitv ooriielijk, rust, dat een aantal mijnwerkers op af schuwelijke wijze zijn omgekomen, die wellicht hadden kunne» worden gered, wanneer er geen gangen waren dichtge metseld en men oordeelkundiger ware opgetreden gedurende het reddingswerk. Onweer. Eeu jongeling van 19 jaren, die op dei. steenweg van Leuven naar Mecheleu over vallen werd door de hoos en wolkbreuk, die daar zooveel schade heelt aangericht, zegt,,nooit te hebben kunnen vermoeden, dat het weer zoo ontzettend zou kunnen zijn. -De luebt was zwaar en laag, vuil aiso* zij vol zwarte wolken zat. vertelt hy. -De roode bliksemstralen hielden niet op en slingerden door hot ruun uls bloedstre pen, en schenen mij de oogen te zullen verbranden. De regendi uppeis waren zwaar als looden balleken* en deden pijn op de plaatsen van liet lichaam, waar zij neervielen als zweep slagen. Stroomen water vlogen door de lucht in alle richtingen, de hoornen plooi den onder het geweld van den storm, en het gekraak van liet brekende hout mengde zich met het geloei van den wind. -Voelende dat ik zou worden omgeiukt, hield ik mij vast aan de struiken langs den weg het neei plassende water veroorzaak te zelfs luchtverplaatsingen, die my den adem afsneden. -Eensklaps zag ik, te midden van den steenweg iets zwarts, groots geweldigs aan komen, iets als een cyclopenhumer. Het was een boom, door den storm uit den grond gerukt en nu met de gekste sprongen door den wind voortgedreven. nDoodelijk bang liet ik mij op den grond vallen. Het monster vloog over mij henen, viel neer op een verlaten huis, verpletterde dit en bleef op den puinhoop liggen." Tijdens een onweer van ongewone hevigheid, dat boven Koniakaubij Teschen in Oostenryksch Silezië, losbrak, sloeg de bliksem in de dorpskerk, waar op dat oogenblik juist een begrafenis gehouden werd. Eerst hoorde men een vreeselijken slag, toen begoii de kerk te schudden en zag men binnen 't gebouw een blauwe vlam. Toeu zij een groep lijkbidders trof, klonkeu kreten van angst door het kerkgebouw. De geheele groep lellende 15 mannen, werd gedood, en vele anderen zag men iu hevige pijnen over den grond rollen, daar ze opeen vroesulijke wijze gebrand waren. Velen zijn doodelyk gewond, anderen zullen hun heele leven kreupel zijn, liet aantal dezer slachtoffers waaronder ook de pastoor bedraagt 33. Eenigeu heb ben hun denkvermogen verloren. ftosekbrnnd. Een groole boschbrand heeft gewoed in Wisconsin en Boven Michigan. N.A. Een totaal oppervlak van 100 vierk, K.M. is verwoest, vier dorpen en een groot aantal afzonderlijk liggende boer derijen zijn uitgebrand. en

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2