Landweerwet. De Speelster. Limb. Katholiekendag ZATERDAG 26 MEI 1906. ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG Uitgever W. A. Van den Munckhof, Feuilleton. Venrav. Abonnementsprijs per kwartaal. Prijs der Advertentiën: Het Secretariaat van den Arbeid te Maastricht, raaakt aan belangheb benden bekend, dat zij, die ingevol - ge de bepalfjigen der Landweerwet in railitanen dienst inoetên komen daarvoft'', indien er gegronde rede nen bestaan, Vrijstelling kunnen 1 m, of geldelijke vergoeding gen. Venray en omstreken inlichtingen en hulp gegeven il Informatiebureau te Venray ig ven het Secretariaat van beid 'e Maastricht, Rechtskundig Adviseur Cli Ruijs de lleeren- brouck. iLe Secretaris, H. HERMANS. Het bestunr an het Informatie- bureau te Venray, JOS. AERTS, Voorzitter. Dr. A. JANSSEN Onderv. W. SCHMITZ, F. VERKLEIJ, leden. J. M. MICHELS. PASCAL SCHMEITZ, Geestelijk Adviseur, P. SCHOLS, Secretaris. Ware door den goddelijkeu Stich ter der H, Kerk haar niet de een heid in geloofs- en zedenleer voor de eeuwen gewaarborgd, spoedig zou daarvan geen spoor meer overblijven. Geene vijanden der Kerk zouden noodig zijn om ons te verdeelen, zelfs zouden wij met hamer en breekijzer het ééne gebouw al heel ijverig en heel spoedig gesloopt en aan de overige ruinen, die zich Kerken noemen, hebben gelijk ge maakt. Met volle recht verwijt men den katholieken in Frankrijk gebrek aan eenheid, als oorzaak der ver volging, die bun wordt aangedaan; gebrek aan eenheid verlamt de ka tholieke partij in Italië en in ver schillende andere landen worden de katholieken door deze verdeeldheid tot machteloosheid gedoemd. Verdeeldheid en versnippering van krachten bestaat ook hier te lande. En dit is te betreuren; want wat zou ons toch niet te groot getal katholieken veel meet' tot stand kun nen brengen, als er eendrachtige Zóó althans doen wij in zaken, Ikranten, die met geloofs- en zedenleer niet «Dat het oordeel, «minderwaardig" zegt hij op Mr,iz: 350 - uitge sproken zal worden, zelfs door «katholieken, ook als het onderwijs «aan de kstthunhersiteif werkelijk «goed en gelijkwaardig is, kan men «verwachten. Ik heb dat oordeel ••meer dan eens hooren s)rijken ovót- «inrichtingen van allerlei soort, niet «slechts van onderwijs, waarvan ik »wist, dat zij de vergelijking met «neutrale in allen deele konden door- »staan; dat is nu een speciale hebbe- «lijkheul van vele katholieken. «Toutes les bonnes choses se font »au murmure des bons", zegt een «spreekwoord. Ik verlang volstrekt «niet, dat wij een société d'admi- «ration nutuelle" gaan stichten, maar «ik wensch, dat wij het goede in «eigen kring onbevooroordeeld zullen «waardeeren, Ik meen echter die «R. K. -gepatenteerde mopperaars «buiten rekeningtednOgen laten" enz. Intusschen zijn wij zelf de dupe van die oneepigheid en zitten we zelf met de stukken te houden, Daarbij het spreekt van zelf dat onze tegenstanders partij trekken ei samenwerking bestond Verdeeldheid zien wij echter menigmaal tusschen de wegwijzers der katholieke beweging onderling, (ov. de redactie van «De Tijd" en het «Kath. Soc, Weekblad") ver deeldheid in de organisaties (o.a. der R. K. Onderwijzers) verdeeldheid over de organisaties (denk aan katho- (ten bewijze de velo katholieke kranten en krantjes). Daarbij, hoevelen der onzen beulen niet openlijk met den vijand, door bv. met. advertenties en abonnemen ten anti-katholieke bladen te steunen de «neutrale" school te recomraan- deeren enz, en onder een ol ander voerwendsel het katholieke altijd als minderwaardig voor te stellen. Wat prof. Keuller in de laatste aflevering van «De Katholiek (Mei 1906) schrijft over de later eventueel op te richten katholieke universiteit, kan met wijziging van enkele woor den op velerlei gebied herhaald worden, inzonderheid wel op het lager onderwijs en het lezen van katholieke profijt hebben var pnze onderlinge Hek of christelijk door eenige usehry- ^oeiaireid «fel vers"), versnippering van Krachten wild de- hand reiken, w ongewild de hand reiken, welke zij met graagte drukken, want zij kinderen der duisternis, zijn in hun geslacht omzichtiger dan wij, kinde ren des lichts. Van krachten-versnippering sproken, hiervan zien wij o. a. een allerduidelijkst bewijs in de ontelbare katholieke kranten. Zoo vernam ik dezer dagen dat men in Tilburg weer een nieuw kath. dagblad aan het oprichten is. Eén katholiek dagblad bestaat er reeds. Ook b.v. te 's Bosch twee ka(h. dagbladen. Niet dat hunne beginselen niet deugen, integendeel uit dat oogpunt verdienen ze onzen steun; maar waarvoor op dergelijke plaatseD zelfs twee t/zi^bladen, behal Welk dorp van eenige beteekenis heeft ook niet zijn courant Dan roept men: Steunt de katb Pers Maar ei lieve, waar is' de katb. pers? Er zijn één, twee, hon derd, ontelbare kath. persen, maar waar is de kath. pers, welke men steunen moet? Ik kan toch alle katholieke dag en weekbladen niet lezen en al steun ik er enkele door mijne advertenties of abonnement, het doet zoo weinig af aan de kath. pers in 't algemeen (Men versta mij echter wel: katho lieke bladen steunen met uitsluiting van andere is alleszins aan te bevelen doel van mijn betoog is alleen op meerdere samenwerking aan te dringen). Komt men met den trein langs een ietwat grooter slation, dan circuleert en roept men daar «Morgen- o avondbladen, heeren t Nieuwe Rot terdammer; Handelsblad, Telegraaf Van de katholieke bladen Tijd, Maasbode, Centrum, slechts ééne editie per dag. Waarom er niet op toegelegd, wat dr. Poels in zijn r. Tijdig ting van een kath. dagblad met morgen, middag en avond-edities, dat met de neutrale bladen kan concurreeren Dat even vlug is met beurs er. andere berichten als deze Waarop de beste katholieke krachten geconcentreerd worden Ook de liberalen hebben meerdere bladen, ja, bv. de drie genoemde, maar hun getal lezers en mede« werkers is ook heel wat grooter. Indien echter van onzen kant het kranten uitgeven wat meer be» schouwd werd als eene katholiek- sociale, dan als eene winstgevende onderneming en er meer samen werking bestond, kon er ten minste wel één katholiek dagblad opgericht liberaal blad ook. Dan kon van die katholieke pers eene kracht uitgaan, welke al onze organisaties doorstroomde en beziel de, eene eendracht, die macht voort« brengt en eerbied inboezemt aan de tegenpartij, dan stonden wij, zooals dr. Schaepman zaliger het uitdrukte: «onwrikbaar aan elkander, hand aan «hand; schouder aan schouder, ons «bewust van ODze kracht in ons «streven naar eenzelfde groot en «heerlijk doel." Bedenken wij daarom wat hij elders zegt «De eendracht, dat is «niet alleen in uiterlijken; maar ook «in innerlijken zin: samenhang, «verband; samenhang en verband, «hoe zijn die mogelijk, wanneer. er «voor het geheel geene wet ijan'maat «en vrede bestaat, wanneer door alle «deelen van het geheel geen bewust- «zijn gaat van eenheid, geen drang «tot eenheid in het geheel gevonden «wordt Drang tot eenheid, ziedaar waar« aan het ons mangelt, want waar een wil is, daar is ook een weg. Ik besluit met het bekende wooni \aii deur gevierde» doctor «Een groote zaak beminnen «Gelooven en beginnen «Volharden kloek van zinnen «'t Verwint het al B. te ECHT. De tweede Pinksterdag belooft voor ons Katholieke Limburgers weer een heerlijke dag, een dag van groote beteekenis te worden. Duizenden en duizenden trouwe zonen onzer H. Moederkerk zullen heinde en verre te Echt bijeenkomen, ten einde aldaar getuigenis af'te' voor Vrnkat franco per post. voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. 65 c. 85 c. 6 c. sexnm atettMiw piiii i<,i 3222* van 1 4 regels 0|) elke regel meer' j 4,«_ letters en vignetten naar plaatsruimte. Ad vertonnen, 3maal geplaatst worden Smaal berekend. i - Freule Von Feldoru was van goede familie, doch dit was ook haar eenige rijkdom, Haar vader bad haar eene opvoeding geheel en al naar de wereld doen geven, en vooral niet verzuimd om zijne dochter met al de spelen, welke in de hoogere kringen gebruikelijk zijn, ton innigste vertrouwd te maken. Indien hem somtijds een vertrouwd huisvriend naar de roden daarvan vroeg, antwoordde hij gewoonlijk -Het meisje moet daarmee hekend worden, daarmee kan zij haar voordeel doen in de wereld." Van de moeder vermoedde men niet zonder reden dat zij reeds vroeg op de voordeelen speculeerde, die hare schoone dochter bij het spel kon behalen, ten einde daarmede zich en haar huishouden voor het gemis van fortuin schadeloos te stelien. Wat er van zij op 15jarigen leeftijd was onze Caroline reeds in staat iedere speelparty aan te nemen, en het geluk, dat den dames gewoonlijk nog al gunstig is, diende haar zoodanig, dat zij niet direkt in verband staan, zoodat men gerust kan zeggen, dat wij in zaken, geloof en zeden cén zijn ondanks ons zeiven, krachtens eeno hoogere macht. alleen in bare kleine behoeften kón voorzien, maar ook baar vader menigmaal in moeilijke omstandigheden kon te hulp komen. Het zal wol niet behoeven gezegd te dat bij een dergelijke opvoeding van liet godsdienstig onderricht geen of althans zeer weinig werk gemaakt werd. Gelukkig voor het meisje zond men haai' op aandringen van een ouden oom. van wien men hoopte to erven, en dio men derhalve niet durfde dwarsbooraen, voor eenige jaren naar een pensionaat, dat door geestelijke zusters bestuurd werd Hier greep in bet jeugdige nart van Caroline een volslagen ommekeer plaats. Haar van nature tot bet goede geneig de inborst, hoezeer ook door hare ouders verwaarloosd, ja tegengewerkt vond bier uitmuntende leiding, en hot duurde niet lang of de kwade indrukken eener wereld- sche opvoeding schenen geheel en al ge weken te zijn voor de liefdelijke, vrede en godsdienstademende atmosfeer, die in het opvoedingsgesticht St Anna heorsch- te. Het onkruid, dat do ouders met hunne wereldsche principes in het jeugdig gemoed hunner dochter gezaaid hadden, werd hier met zorgvuldige moederlijke hand uitge wied, en de kiem van het goede, die op den bodera verborgen lag en door bet onkruid dreigde verstikt te worden, werd hier gekoesterd en opgekweekt tot eeno plant, die later tot een boom opgewassen de heerlijkste vrucht voor ae toekomst o nog de weeksche en halve week-/ worden, dat in alle opzichten best sche kranten in vergelijking kon komen met welk beloofde. Zonder dat het meisje e: zichzelve ie- kenschap yan kon geven, leerde zij weldra met meer kinderlijf vertrouwen tot do eerbiedwaardige overste van het geslicht opzien, dat zij weleer voor hare moeder gevoeld had. Zij knoopte vriendschapsbetrekkingen aan met onderscheidene meisjes van haar leef tijd en vond in den reinen onschuldigeu omgang meer behagen dan in de iuid- luchtige werelsche omgeving, waaraan zij thuis gewoon gemaakt was. Doch helaas De tijd brak aan dat zij weder naar de ouderlijke woning moest terugkeeren. Hoewel zij bat e ouders hartelijk beminde kon zij niet dan met weemoed van de goede zusters en bare geliefde gezellinnen, de pensionairen van Sr. Anna, afscheid nemen. Met tranen in de oogen verliet zij het gesticht, waar haar hart voor zulke aan gename, zoete gewaardingen ontvankelijk gemaakt was waar zij zulko heerlijke uren geteld had, Wat was alles haar te huis vreemd geworden Welk een onderscheid tusschen de we reldsche, liefdelooze gesprekken, die zij daar aanhoorde, en de kalme stichtende en leerrijke conversatie der zusters van St. Anna. Welk eene geheel andere omgeving Was het wonder dat Caroline zich in den beginne tehuis niet thuis gevoel de? ZOOuOvi lïG&fi «Irdooplid.- Toch was er óóne zaak die haar aange naam was. in het huis van haar ouders, êón geliefkoosd amusement was hier in eere, dat te St. Anna onvoorwaardelijk verbannen was het spel. Gretig vatte Caioline de zoolang gemiste kaarten weder op, de oude neiging, met zooveel zorg door hare ouders aangekweekt en mot nog grooter zorg door de bestuur- doressen van St. Anna bestreden, ont waakte weder in haar hart. tot niet ge ringe vreugde der ouders die met genoegen zagen dat limine lessen niet vergeten waren. Carolina was nu twintig jaren oud. Hare bevallige manieren en vooral de inwendige goedheid van haar hart hadden den jongen baron van Hallern aangetrok ken, en zijzelf was van het eerste oogen- blik hunner kennismaking niet onverschil lig tegen hem geweest. Het was een beminnenswaardig jonkman onberispelijk van gedrag en. wat bij Caroline's ouders het hoogste gold, schat rijk. De verwanten van den jongen baron waarschuwden hem. niet vopr de fiuanoi- eele omstandigheden van het meisje, dat hij beminde, maar voor hare speelzucht. Da jongeling hoorde hunne wijze raadgevingen oplettend aan, bekende dat zij gelijk hadden, en dat bij zelf tot zijn diep leedwezen den hartstocht van Carolina had opgemerkt. Hij meende echter zeide hy, dat een meisje, overigens zoo goed en onberispe lijk, zich wel om zijnentwil van deze verkeerde neiging zou beteren, indien zij hem werkelijk beminde. Er werd derhalve besloten dat Eduard haar op hare speelzucht opiueikzaam te maken en dat, wanneer Caroline zich werkelijk, beterde, hij de volle toestemming zijner ouders zou hebben. Edaard .stelde dan Caroline bare veiiegaainie speelzucht voor oogen, en uitte onverholen wat zijne ouders oti verwanten daaromtrent vreesden. Wel verre van den wakkeren jongeling om zijne oprechtheid hare liefde te ont trekken, beloofde zij hem nadat de smart over het beschamende zijner aanmerking voorbij was, voortaan geen kaart meer aan te raken, en als vrouw slechts dan, wanneer zij zich welstaanshalve, niet aan kleine gezelschappen kon onttrekken. Een warme handdruk bezegelde dit op recht gemeende besluit. -Inderdaad. Caroline" ging de jonge man voort, -misschien is geen andere hartstocht meer in staat ons gevoelloos en voor al het, andere blind te maken, dan te ver gedreven zucht voor het spel, en misschien heeft geen enkele drift treuriger gevolgen als deze. Een speler van beroep drijft daarenboven een eerloos handwerk, want zijne winst wordt op lang geen eerlijke wijze verkre gen- Wordt verenigd,

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1