Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. zaak voor deze streken? De boter van toen was een minder waardig produel, het weid alleen van do hand gezel in den winkel in ruil met winkelwaren. Thans is dat anders geworden. De boteropbrèngsl vormt de voor naamste bron van inkomsten van het boerenbedrijf en het zou dan ook onverantwoordelijk zijn, indien door dm lö-i* niet werd ihëege werkt. met. de Landbouwbonden en de Regeering om dezen tak van bedrijf op de hoogte van den tijd te brengen. De Regeering heeft door het aanstellen van zuivelconsuiêulen, die de aangewezen personen zijn om den landbouwer met raad en daad be hulpzaam te zijn, door het invoeren van het rijksmerk voor zuivere, onvervalschte boter, enz., getoond voor dezen gewichtige» tak van volkswelvaart eene bijzondere zorg te dragen, de boer mort derhalve ook meewerken. Nu zal wel de vraag worden gesteld, Zijn dan handkrachtfabrie- ken niet voldoende l en dan zal het antwoord zijn Men moet niet tevreden zijn mei een goeden prijs voor het product, maar ook den afzet daarvan verbeteren v.oor de toekomst. Mon moet denken aan den dag van morgen. Zeker is hef. dat in de naaste toekomst de boter van de, hand- krachlfabrieken minder waardig zal zijn, waar zij op de wereldmarkt te staan konu tegenover do boter uit do stoomfabrieken. Wordt vervolgd. VENRAY. 12 Mei 1906 Zondagavond on 0 uur hield de nfd. van den R. K. Volksbond alhier, hare maandelijksche vergadering in de Muziek zaal. Na een hartelijk wolkom opende de voorzitter de vergadering met den ge hruikolijken groet G. Z J. Chr. en verzocht de .Secretaris de notulen der vorige veren- tien tig voor "ih uv.en, werkd onveranderd werden goedgekeurd. De heer Schol» deelt mede dat in de bestuursvergadering der Arbeidsbeurs is besloten, dat. de Volksbond tegen eene jaarlijksche contributie van f2 50 is aan gesloten bij d Arbeidèneurs, beginnende met 1 Mei j!.; doch flit geldt, alleen voor- Nederland. De WelEerw. heer Toebosch zegt dat or twee afgevaardigden moeten gekozen worden voor naar den 8o Liraburgschen Katholiekendag te Echt, en geeft eenige inlichtingen hoe de afgevaardigden te handelen hebben. Gekozen werden de, leden P, Schols en R. Lemmens. Wordt medegedeeld dat Mgr, Drebmnnns Bisschop van Roermond zijne goedkeuring heeft gehecht aan het gewijzigde regle ment. De Commissie van toezicht en 't bestuur van de Spaarkas is samengesteld als volgt: Commissie van Toezichtden Zeereerw, heer Pastoor, den Edelacbtb. beer Burge meester en den heer H. K ray kamp, Het Bestuur', de heeren Jac. Aerts voorzitter, E. Messemaeckers, onder voorzitter, W. Drent secretaris en H. Wismans en P, Goumans commissarissen. De heer Messemaeckers leest daarna het reglement van de Spaarkas voor en haalt de wijzigingen aan, die er in zijn aangebracht. De heer Jac. Aerls voorzitter van het bestuur zegt, dat. hij met genoegen hel voorzitterschap heeft aangenomen en hoopt dat de leden trouw hunne spaarcenten zullen brengen bij den Secretaris Drent, om hierdoor een blijk te geven, dat zij de deugd der spaarzaamheid beoefenen Wordt nog medegedeeld dat door den heer H. Hermans uit Maastricht, op Zondag 20 Mei a. s. hoogstwaarschijnlijk eene lezing zal worden gehouden over de Limb, Ziekenfonds, alsdan zal er gelegen heid bestaan voor ledeu van den Volksbond en ook voor niet leden om over tnoeielijk» heden in de een of andere zaak advies in to winnen bij den heer Hermans. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering met den gioet G. Z. J. Chr. De door het Rijk aan elke gemeente van dit gewest over 1905 uit te koeren som ingevolge artikel 1 der wet van den 24 Mei 1597 (Staatsblad no. 56) bedraagt voor Venray f 6441,84; voor Horst f 4346,44 voor Wanssum f893,10; voor Meerlo f 185S.40. De heerJ.C. Aarts, vroeger Out vanger der Directe Belastingen en Acc. alhier, thans in gelijke betrekking te Boxtel, is benoemd to*. Ontvanger dei Directe belastingen en Acc. t? Sitfard Zondagnamiddag hield het -Kruis- boogschuttersgezelschnp -St. Oda" geves tigd bij den lieer II. Wijnhoven alhier, haar jaarlijkscli Koningsschieien. De uitslag 'Aas als volgt Koningsmfdnilte H. Wijnhoven met 53 p le piys W. K esse Is 53 p. 2e prijs B. Wijnhoven 32 p. 3j prijs E v. J Putten 29 p. Alles in 10 scholen. Het afbreken eerier schuur, het vergrooten en bijbouwen van weikplautsen en stalling en bet bouwen van een winkel- en pakhuis, voor rekening van dm heor V. Fonek, is aungenomon door dn heeren L. Wijnhoven en G. Poels alhier, voor do som van f 1207, zonder bijtevering van materialen. MERSELO. Zondag na' de Hoogmis, (aldus bepaald wegens de processie 's na middags) werd de l weeinaandelijksche ver gadering gehouden van het gezelschap -St. Hubert us". Na inning der conti ibutie en boete werden de beide aftredende bestuurs leden A. v. d. iloogenliof en L. Muijsers, im>t hij na algemoene stemmen herkozen. Daarna werJ besloten Donde dag 10 Mei um 6 uur te vergaJeren bij M. Arts, om gezamelijk het echtpaar J. M. Michels Verheijen to gaan feliciteeren met zijne 25j irige eclitveroeniging. Ten slotte werd nog hot besluit genomen den dag van het koningschièten 14 dagen te voren aan ie kondigen. Zondagmiddag trok, begunstigd door fraai, zonnig lenteweder, de processie van hier naar Oostrura. om daar om 3 uur het Lof bij te wonen. Dit werd, na een hartelijk welkoms woord van den Zeereerw. heer Rector -Win i, opgodrngen door den Zeereerw. heer Roc tor Boek en gezongen door het Jongenskoor van hier. Onder het Lof hield de Eerw. Pater Odulphns de Haas eene hooiende predikatie om den lof der II. Moedermaagd te verheerlijken. Na liet Lof werd de processie gehouden om de Kapel, waarna een uur rust geno men werd en in dezelfde goede orde de terugtocht naar Merselo werd ondernomen. Moge Maria de gebeden van de pel grims, hare kinderen, verlmoron. Donderdag vierde een groot gedeelte van Merselo feest. Het was n.I dien dn» go jaren geleden, dat. ue heer J. M. Michels in den echt verbonden werd met Gertrudis Verheijen. Die dag zou voor het geachte echtpaar onvergetelijk gemaakt worden. Ter in tentie van de Jubilarissen werd om 8 uur eene solemneels H, Mis opgedragen. Voor liet 11. Misoffer werd opgedragen, bood onze Zeereerw. hoer Rector Beek in eene gevoelvolle toespraak aan het Zilveren Echtpaar namens hem en de aan zyne zielzorg toevertrouwde kudde zijne beste heil en zegewenschen aan. Daarna voerde het Zangerskoor, waarvan de Bruidegom Directeur is, op onberispelijke wijze, be geleid door harmonium, eene prachtige muziekrais uit. Den geheelen dag bleven de heil en zegewenschen van de tallooze vrienden en bekenden toestioomen, totdat tegen den avond Kerkbestuur, Zangerskoor en Hand» boogscbuttersgezolscbap hunne opwachting maakten ten huize der Jubilarissen, Hier werden door het Zangerskoor ter eere van hun verdienstelijken en ijverigen Directeur en zijne Echtgenoote eenige mooie zangstukken uitgevoerd, afgewis seld door toespraken. Door den heer P. J. van Helden werd den Zilveren Jubilaris hulde gebracht en dank voor het vele goede, sinds tal van jaren als Penning meester van 't Kerkbestuur verricht. Namens dit bestuur werd het bruidspaar ecu beeld van St. Jan aangeboden. Dj beer J. H. Jaspars hoofd der school, wenachte namens het Zangerskoor de Jubilarissen geluk met het blijde feest en bood bun namens dit Koor een beeld aan der H. Gertrudis, vergezeld van eeu prachtige, door hem vervaardige oorkonde. Ten slotte bood de heer M. van Meyel, als Eere Voorzitter van -St, Hubertus' namens dit gezelschap, zijne beste heil en zegewenschen aan bet Zilveren Bruidspaar aan en vereerde als een blijk van erkente» lijkheid en dankbaarheid voor bewezen diensten, den Bruidegom met een prach- tigeu wandelslok. De Jubilaris dankte ontroerd voor de vele huldebetuigingen hem gebracht. Hierna toog men naar het lokaal van den lieer M. Arts, waar de feestvierenden op gulle wijze op bier en sigaren werden onthaald. Hier toonden de zangers door hunne schoone gezangen, aan welke be kwame leiding zij zijn toevertrouwd. De beer R. Leramens, oud lid van het Zangerskoor, zong thans, ter eere van zijn vroegeren Directeur ecu paar door hem zeiven vervaardigde gelegenheidsstukjes, wolke zeer in den smaak vielen. Het be hoeft wel niet gezegd, dat tot laat in don avond de feestvreugde voortduurde, en allen zeer voldaan huis waai ts keerden. Moge alle weu6chen, op dezen dag geuit, in vervulling gaan en na een kwart eeuw de zilveren in een gouJeti kroon veranderd worden. SEVENÜM. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd ingebroken in de Pas torie alhier. Er werden circa 30 gulden aan geld ontvreemd, eenige flesschen wijn, enz. Alle.benedenvertrekken hebbende dief of dieven doorsnuffeld. De politie doet onder zoek LOTTUM. Donderdagmorgen is het hulppostkantoor alb ier totaal uitgebrand, mnar de registers en waardeartikelen (/.yn gered. HELDEN. Tijdens bet onwedor van Woensdagmiddag sloeg de bliksem in liet wo -nliuis van Reuls en verbrijzelde een slaapstede, waarop ziel) een meisje bevond, d it bezig was met witten. Met den >chrik kwam het gelukkig vijj VENLO- In verband met liet verblijf van den circus Carié alhier, vernemen we met zekerheid, dat op Vrijdagavond 26 dezer een extratiein zal loopen van Venlo naar Eindhoven eu op 28 dezer een extra tiein van Veulo naar Roermond, en wel na afloop der voof stelling. Voor belanghebbenden derhalve e tuooie gelegenheid om hiervan gebruik te maken. Naar wij vernemen zullen door de Kamer van Koophandel stappen worden gedaan, om eene vergrooting van het postkantoor alhier te verkrijgen. Het bestaande kantoor biedt niet meer genoeg zame ruimte aan, om in de eischen van den dienst te voorzien. OTTERSUM. Zondag tiad alhier voor een volle zaal nis spreker op de heer Ver- beeten, inspecteur vnu de Boet euleenbank te Eindhoven. In korte bewoordingen zette spreker liet nut en den gang van zulk eene instel ling uiteen. Zijn lezing liud dan ook het gewensehle succes, want door 41 ledeu werd tot de oprichting besloteu. Word in de afgeloopen weck langs de Niets een kiel pet en schop gevonden Zondagmiddag werd in de rivier door een paar hengelaars een lijk gevischt, dat hij onderzoek bleek te zijn, dal van den 35 jatigèn uit Mil herkomstige» arbeider Van de Ven. Do griezelige vondst werd, na geschouwd te zijn, op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Wij vernemen dat om den hals van het lijk een rozenkrans gevonden werd waaruit valt af te leiden dat 's mans geestvermogens gestoord waien. GENNEP. 1JdW,»dy.Uflur - der alhier voor de gemeenten Gennep, Öirersuui en Heijen opgerichte vereeniging -de Hanze' is door Z. D. H. den Bisschop van Roer mond benoemd de Weleerw. heer Hanraets kapelaan te Heijen. ROERMOND. Dinsdag had de geheele stad gevlagd, ter eere van het 40jarig priesterfeest van onzen beminden bisschop mgr. J, H. Drehmanns. Al zijn wij de laatste jaren, wat de versiering der Kathedraal betreft, ver wend. voor deze gelegenheid was de kerk jn een feestgewaad gestoken, zooais wij het nog niet zagen. Te kwart voor tien werd Monseigneur afgehaald door de hoogeerw. heeren Ka nunniken on Dekens van het Bisdom, dooi de zeereerw. Heet en Directeuren der verschillende Colleges, door de zeereerw, Heeren die de klasgenooten waren van Z, D. H. en door de eerw. geestelykheid der stad en de eerw, heeren seminaris ten. In het koor namen de familieleden en vele autoriteiten plaats. De kerk was geheel gevuld met geloovigen, deH. Mis van Daukzegging kwamen bywonen. Te 10 ure begon de plechtige Pontificale Hoogmis. De hoogeerw. heeren Kanunniken mgr. Sevriens, deken van Maastricht, en mgr. deken van Kerkrade,, assisteerden als diaken en subdiaken by den Troon en de boogeerw. heer Dr, Mannens als Index. Den 16en Mei zullen zich voor het Kantongerecht alhier moeten verantwoor den een drietal land) bekeurd werden bouwers uit Thorn, die or het omspitten van land op Paaschmaijndag, Voor Limburg kerkelijk verplichte Br een] zonderlinge be er dagen vervoegde een onweder, dat ontlastte, eene koe eu treuriger ook he waar deze dag geen feestdag is, voorzekj keuring, GRATHEM. Dei zich ten huize van db weduwe v. Goor een zigeunerin met eenige koopwaar. Al dadelijk zag zij haalde namelijlj builtje met ruim van vrouw van Go< en niet bang voor zij baar slag te slaan, heel behendig een [13 inhoud uit den zak Deze iets merkende le juffrouw greep haar bij de keel en deejl haar het gestolene teruggeven, waarn spoedig uit de voetei WESSEM. Op zijnde, werd Woeridagnamiddag tijdens de zigeunerin zich maakte. het veld werkzaam tje van den landbouwer J. Roumen alhier door den bliksem getroffen en op slag gedood. Het zal wel niet gezegd behoeven te worden, dat geheel onze gemeente met het droevig lot der diepbedroefde ouders ten zeerste begaan is. OPPEVEN OÏRSBEEK. Dinsdagtnid dag gebeurde er alhier eeo droevig on geluk. Terwijl de meid van den molenaar D. alhier, meel ging halen uit den molen bekwam zij van een der wieken een vreeselijken slag aan het hoofd. In deerniswekkende!) toestand werd zij in de woning van D. binnengedragen Veel hoop op genezing bestaat er niet meer. MAASTRICHT. In do maanden Janu aii, Februari en Maart 1905 werden aan gevoeid 413245 kg. boter met eene op brengst van 531990,75, d. i. een gernid. pi ijs van f 1.S83/4 per kg. In de maanden Januari, Februari en Maai t 1906 werden aangevoerd 504430 kg. met eene opbrengst van f 6S9382.95 d. i. een gemiddelde prijs vau f 1,36s per kilogram. Eene vermeerder iug dus van 91185 kg. terwyl de opbrengst f 157392.20 meer bedraagt. l)e aan voor van eieren nam ook ver- bazond toe. In de maanden Januari, Februari en Maart 1905 werden aangevoerd 524500 stuks eieren, inet eene opbrengst van f 19426,47 d. i. een gemiddelde prijs van f 3.64 per 100 stuks. In de maanden Januari, Februari en Maart 1905 werden aangevoerd 836700 stuks eieren met een opbrengst van f32053,60 d. i. een gemiddelde prijs van f 3.83 per 100 stuks. Een vermeerdering dus van 302200 stuks eieren, terwijl de opbrengst met f 12627.13 vooruitging. |ich in deze omgeving n wat veel erger is zestieDjarig dochter- BOX.MEER. Door den Raad der ge meente alln?r is in zjjne laatste verga dering aan de harmonie -Utile Dulci" eeae subsidie toegekend van f 100, ter bestrij ding der kosten van het dezen zomer te houden festival en het aankoopen van instrumenten. CUYK. Zondag jl. vergaderde alhier het districts gilde der molenaars. De opkomst was uitstekend; bijna alle leden waren opgekomen. De Voorzitter, de heer Verhofstadt opende de vergadering, daarna besprak Br. rvuuvfo.io ue organisatie der Mole naars. Zij moeten trachten zoo hun bedrijf uit te oefenen, dat de boeren door eigen malerij geen voordeel behalen. Dan moeten zij dit. aan het bestuur van den Boerenbond bewijzen. Dan hebben zij kans, dat zij aan dit dreigend gevaar ont komen. Verder bespraken de molenaars onderling hunne belangen. Wy hopen, dat de molenaars zich overal flink zullen organiseeren, want werkelijk, het gevaar is niet denkbeeldig. DEURNE. De opmetingen enz. voor de stoomtiamlijn DeurneHeldenMeijel zijn zoo goed als gereed en het daarvoor bonoodigde kapitaal is aanwezig. Door deze lijn, die mettertijd zoo ligt in de doeling zal worden doorgetrokken t,ot het station Buggenum van de spooriyn RoermondAntwerpen, zal deze nijvere en uitgestrekte landstreek, uit haar isole ment zijn opgeheven. DEURNE Ten behoeve der gemeente lijke veenonlginningen is de gemeente Deurne voornomen# -het kanaal van Deurne" over een drietal kilometers te verlengen. Daartoe zal dit jaar nog de verbinding worden tot stand gebracht van het boven einde van genoemd kauaal nabij het sta tion Helenaveen met het bestaande bassin onder de draaibiug en de spoorlijn Helmond Venlo. In dit verbindingsgedeelte zal dan een nieuwe brug worden gemaakt ter voorziening in de aansluiting van de turfstrooiselfabriek der gemeente Deurne met het stationsemplacement. Zoo spoedig mogelijk zal dan naderhand het kanaal in noordelijke richting worden verlengd door de gronden op de scheiding van de gemeenten Horst, Venray e n Deurne. Door dezen kanaalaanleg kunnen de turfproducten uit de Deurnsche Peel pep vaartuig langs het kanaal naar de Noorder vaart en verder door de Zuid Willemsvaart worden afgevoerd. UDEN. Dinsdag waren ter markt aan gevoerd 540 stuks hoornvee, 325 schapen 85 varkens, 615 biggen. Prijs kalfkoeien f 180 a 225, kalfvaarzen f 140 a 185, guste koeien f 80 a 140, vet vee 33 a 35 ct. per pond, biggen f 9 a 14, varkens 21 a 24 ct. NlJMBGEN. De in Augustus alhier te houden groote landbouw tentoonstelling zal worden bezocht door Z' K. H. den Prins' der Nederlanden, beschermheer der G. O. Maatschappij van Landbouw en H. M. de Koningin-Moeder. Van inzendingen van de Koninklijke boerderij "t Loo heeft men nog niets ver- noraeo. WYCHEN. Als een bijzonderheid meldt men, dat op de Dinsdag gehouden Wychensche markt voor eene veertien jarige melkkoe de som van f270 is betaalJ, wel ean bewijs voor de uitmuntende kwaliteit ven het dier. BEST. Dezer dagen kwam eene vrouw in een winkel met eene flesch om raapolie te halen. De winkelierster bemerkte dat iets in de flesch zat en vermoedende dat dit niet zuiver was, werd dezelve stuk geslagen waarbij de inhoud bleek te bestaan uit een viertal doode muizen. Die vau met deze heerlijke raapolie toebereide spijzen gesmuld hebben, moge bet wel bekomen. WOENSEL. Zekere A. F. metselaar, oud 55 jaren, geboren te Nuenen, een man dm Veel misbruik maakte vau sterken drank heeft Zondagmiddag door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. NUENEN. Maandagmiddag omstreeks 3 uur daalde alhier onder Gerwen een luchtballon neer, waarin een paar heeren waren gezeten. Natuurlyk trok dit veel nieuwsgierigen. Zij, die by deze nederdaling behulpzaam waren, hebben het zich niet beklaagd, want zij ontvingen ieder een ruime vergoeding. Bovendien schonken de reizigers, welke twee Duitschers waren nog een milde gift voor den R. K. Arme. De ballon werd later op eene kar naar het station gebracht, vanwaar deze werd Verzonden naar Essen (Duitschland) de plaats van afvaart. Fruit. Uit de Neder Betuwe meldt men De vrees dat ook de bloesemknoppen der appelbooraen bevroren zouden zyn, is gelukkig ongegrond gebleken. l)e hoornen staan thans in vollen bloei en zien er fleu rig uit, een bewijs, dat de vorst bijna of geen schade heeft gedaan. Uit een onderzoek in verschillende ker» senboomgaarden ingesteld, is gebleken dat de schade niet zoo groot zal zijn. als men aanvankelijk meende. Vau appelen eu kersen verwacht men een goedeu oogst. Verloting wan kenulakoek. Door den minister van Justitie is op eeu voraooli van keroaiareizigera, die zich omtrent de toepassing der Loterij wet 1905 tot de Koningin hadden gewend, beslist, dat tot het, door middel vau draaiborden, verloten van koek enz. nimmer toestem ming mag worden verleend, aangezien roet deze loterij persoonlijk winstbejag wordt beoogd. Pokken (e Groningen. Te Groningen is een nieuw geval van pokken geconstateerd, oa wel bij den Morraonenzendeling Gould, die vermoede lijk besmet is door zijn inmiddels overleden collega. Diens pokken waren aanvankelijk ver zwegen. omdat men hem door gebed in het leven hoopte te behouden, Vossen. Een Rijksveldwachter en een jager hebben in de bosscheti tusschen Eext eu Anloo (Dr.) een prachtige moervos met 7 jongen bemachtigd. De oude werd ge dood, de jongen zijn springlevend en drinken melk. In het hol vond men een korhoen, een haas en twee konijnen. Frans Rosier. Haarlemsche Frans is wederom in het huis van bewaring te Rotterdam geconfrou- leerd juffrouw Orergauw en hare dienst bode uit Gouda, iu verband met de ernstige mishandeling aldaar gepleegd. De 63jarige juffrouw O. was thaus weer eheel hersteld van de ondergane mishan deling, Frans is thans meer spraakzaam, doch weigert het gesprek voort te zetten, indien over de misdaad gesproken wordt, dan blijft hij halstarrig zwijgen. Hy kijkt steeds wezenloos voor zich. Tweemaal per dag wordt hij nog steeds kunstmatig gevoed, waardoor zijn krach ten weerxyn toegenomen. Dezer dagen is er weer een consult geweest met professoren-psychiaters, doch de brutale antwoorden van Rosier maakten het onderzoek onmogelyk. Moord. De kermis te St. Tones bij Krefeld is niet zonder een raesheldendaad afgeloopen. Maandagnacht tegen 3 uur werd de zoon van den rijken landbouwer Sch. bij het naar huis gaan door een beheerder van een naburig landgoed doodgestoken. Minnenijd is de oorzaak der misdaad. De beheerder was door een meisje afgewe zen. Toen het meisje aan den arm van Sch.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2