Nieuws uit de Buurt.. Algemeen Nieuws. de De Voorzitter opent de vergadering met gibed, on verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezeo, welke worden goedgekeurd. Hierna wordt overgegaan lot de ORDE VAN DEN HAG 1 Adres bewoneii der Heide over een grintweg aldaar. De Voorzitter zegt dat er een adres is ingekomen van de bewoners der Heide, met het verzoek om een grintweg naar dat gehucht, en verzoekt den Secretaris hiervan voorlezing te doen. De heer Jac Aerts misgunt de adres •anten een grintweg niet, maar acht de finanuieele toestand der gemeente hier voorniet gunstig genoeg. De heer J. M. Miehiels wijst er op dat de wegen aldaar veel verbeurd konden worden, door aanhooging en goede water- lossing. De heer P. J. Derks zegt dat reeds in 1904 een plan en begrooting van een grintweg zou opgemaakt worden, maar dat hij sedert dien tijd er nietB meer van vernomen heeft. De Wethouder Poels acht het raadz.aaiu om dit voorstel aan te houden, te meer nog met het oog op de totstandkoming van een lokaal spoor naar Deurne. De heer Slits is van meening dat de slechte toestand van den weg naar de Heide wel wat overdreven u, hij is dezen winter een paar keer daar geweest, doch acht den weg niet slechter dan verschil lende grintwegen in en om het dorp. Het adres om een kunstweg naar Heide wordt aangehouden. 2 Verslag der Commissie tot wering van Schoolverzuim. 3 Idem van het herhaling&onderwijs. Beide verslagen liggen ter gemeente secretarie ter inzage. 4 en 5 Mededeelingen verslagen Hoogei Gnderwij? en Ma.iia —Inrichting De Voorzitter deelt mede, dat de ver «lagen van het Gymnasium en Maria inrichting zijn ingekomen. De Secretaris doet voorlezing van gemelde stukken, welke voor kern geving worden aangenomen. 6 Opmaken eener voordracht voor benoeming van leden der gezondheidscom missie, Volgens rooster treden af, de Hoogeerw heer Joosten, pastoor en deken te Gennep en de EdelAchto. heor Cooijmans burge meester te Mook. Worden wederom op de lijst der voor dracht geplaatst. 7 Aanvrage van den heer Dr. Janssen om eervol ontslag als geneesheer. Wordt iu geheime zitting behandeld. 8 Mededeeling Kasopname Gemeente oQtvanger. De Voorzitter verzoekt den Secretar voorlezing té doen van het deswege opgemaakt procesverbaal. De Secretaris leest bovengenoemd procesverbaal voor en blijkt hieruit, de boeken en kas van den Gemeente ontvanger in orde zy» bevonden en een bedrag van f 1171.86 in kas is. 9 Ingekomen stukken. De Voorzitter zegi dat van Ged. Staten de goedkeuring is ingekomen over het verburen van het oud Postkantoor en het te bouwen gasfabriek. Een adres van den Bond van gemeenteu ambtenaren wordt door den Secretaris voorgelezen, hierin wordt verzocht eenige vergoeding van gemeentewege om de Tentoonstelling op administratief gebied te Amsterdam te bezoeken. Goedgevonden om f 5 te geven. Een adres van J. Goumans slager wordt voorgelezen, waarin hij vraagt om van de gemeente een «tukje grond te koopen nabij zijne woning. Wordt aan het Dag. bestuur overgelaten. De Liefdezusters vragen een strookje grond der gemeente langs hun gebouw. Wordt aan het Dag. bestuur overgelaten. De Voorzitter deelt mede, dat er klachten van de Zustere Ursulinen zyn ingekomen over het betalen der schoolgelden, Er wordt besloten om de lui, die goed kuDoen betalen aan te sporen tot betaling, te meer daar deze gelden besteed worden voor een liefdadig doel. Niets meer aan de orde zynde, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad in geheime zitting over. voottreffelijkhei'i der de VENRAY. 14 April 1906. Telegrafie. De Directeur van het Post en Telegraaf kantoor te Venray, maakt bekend, dat de kostetooze bes telling 3 kring voor telegram men, met ingang van 9 April 1906 uitgebreid, tot op een heartier afstand van het kantoor. Venray, April 1906, De Directeur voornoemd; EGG INK. Up Palmzondag had in de Parochia le kerk van St. Petrus Banden alhier, een uitvoering plaats, die gewis een muzikalisch événement mag genoemd worden, én om den aard en de moeilijkheid der kompositie én om de zeldzame uitvoering. De heerlijke Passie van Pothast, het meesterstuk van den hoogbegaafden en Ldmburgschen komponist, werd door het St. Ceciliakoor op meesterlijke wijze ge zongen. Op de wooiden uit het lijdensevangelie van Palmzondag waar meeideie personen te zamen tegelijkertijd sprekend worden ngevoerd, zijn door wijlen Prol. Pothast twintig nummers muziek voor vierstemmig mannenkoor: zonder begeleiding, gesclne- ven, welke tusscheu hei zoogenaamde lange evangelie" van Palmzondag worden ingelaicht. Wat de gezamenlijke Apostelen, of de valsche getuigen of de hoogeprieslars, de beulen, of de moordhuilende joden zeg" gen, zingt het koor. Oudtijds schijnt zulks eon vrij algeme* kerkelijk gebruik geweest te zijn, zooals ons, onder anderen, oude handschriften rnet het bijschrift «het Volk" of turba gelui gen. In de St. Pieterskerk te Rome, waar men uiterst streng is in het nakomen der liturgische voorschriften, wordt nog telken jare volgens de eigen persoonlijke raed' deeling van den directeur Perosi, vier lijdensevangelitin der Goede Week de turba door het koor gezongen, De Passie van Pothast, op doze evauge bewoorden der turba geschreven, ia een hoogedele kompositie in soms Palestryn schen, meest llaeDdelschen vorm Inniger voelen en treffender vertolken van den heiligen tekst is nauwelijks denkbaar. Alle tonen der meest uiteenloopende ge waai wordingen liggen op zijn rijke lier de angstige vrees der Apostelen v»or hot nakende verraad, de ruwheid der Christus mishandelende en beschimpende beulen, het woest geweld van het moord schreeuwende joodsche gepeupel, bittersohampere ironie der honende, uittartende Farizeën, bij aardbevin; zonsverduistering het huiverig stamelend erkennen en aanbiddo» van den Zoon Gods dat alles vormt een geheel van diepschokkunde aandoening, van weerga looze geestelijke overweldiging. Ten verbevenon tooneele govoerd tegen don achtergrond van een giootsche christen tempel, in het stemmige kader der kerke lijke liturgie, het altaar als een ware Kruisberg omgeven van priesters en volk vormt de Passie van Pothast een aanschou welyk drama van onvergelijk treffenden weemoed. Naar getuigenis van vele bevoegden mocht het lijdensevongelie van Palmzondag gelden als het glanspunt van den kerke- lijken ecredienst, een hoog en waardig genot voor het ontvankelijk cristeohart. Hulde aan het Venraysche St. Cecilia koor voor zijn welgeslaagde kunstproductie vooral voor de opluistering van Gods Huis eu de vrome stichting van zyn volk. Do beer Ant. Janssen, aits alhier, is met ingang van 1 Sept' benoemd tot 1. geneesheer aan het ir. aanbouw zijnde krankzinnigengesticht alhier. Zondag had raaandelijksche ver gadering van don R. K. Volkksbond in de Muziekzaal plaats. Na den gewonen groet; geloofd zij J. C. bracht de secretaris P. Vollebergh eeu flink verslag uit der vorige vergadering eD gaf de punten der agenda aan, die in deze vergadering zouden behandeld worden. 1. Punt. Spaarkas. Door den heer E. Messemaeckers werd een ontworpen concept reglement voorgelezen, ter oprichting van een spaarkas. De ZEerw. P. Sehmeitz, adviseur legde het nut en doel eener spaar kas, op eene duidelijke en voor eenieder verstaanbare wijze uit en spoorde de leden aan om van deze zoo DUttige inrichting veel gebruik te maken, te meer nu op dit oogenblik de verdiensten in Venray gunstig zijn en dat het nu eene geschikte gelegeoheid is, om een appeltje voor den dor»t te bewaren In overleg met deu adviseur zullen door het bestuur van den Volksbond twee com missies voor de spaarkas benoemd wordeo nl. éen voor het beheer en ésn van toe zicht. 2. Punt. Aansluiting Arbeidsbeurs en Infonraatie-burean. De heer P. Schols, secretarais van het Informatiebureau zegt, dat in de vorige vergadering besloten is dat de Volksbond lid wordt van den Liraburgechen Volksbond tegen eene jaarlijksche contributie van f 2,50. Vraag en aanbod kan alsdan gratis door ■Je leden geschieden, of dit voor het In formatiebureau geldig zal zijn wordt ten /.eerste betwyfeld wyl er somtijds voor oen advies aan zegels enz. f 2,50 gevraagd wordt. Verder deelt hij mede, dat er een be richt is gekomen, dat een lid van den Bond, wiens zoon onder dienst is eene dagelykscbe uilkeering van 40 cent. zal krygeo. 3 Punt Eenige wijzigingen in het re glement. De contributie zal voortaan 12 cent met Volksbode" tonder courant 6 cent per maand bedragen. Het bestuur van deu Bond bostaut uit eeu president, een 1ste en 2de secretaris, een 1ste en 2de penningmeestor en com missarissen. Alle leden zijn stemgerech igd. Nieuwe leden mouten bun contributie voor drie maanden vooruit betalen. Niets meer aan de orde zijnde, «loot de prresident de veigadering met den gewonen roet. Men deelt ons up het verslag van den R. K, Volksbond van jl. Zondag mede t vanaf het in werking lroden der wel op de Nationale Militie 1901, reeds aan meer dan 20 ouders eu eehtgenooten ver goediugen zijn uitgekeerd, wiens zoons ol e.htgennolen, miiiliedienst vervulde, er» wel tot een bedrag ven l'Ö. 70 en meer pei dag, hiei voor zorgde ouzo gemeente Secre taris. Naar wij vernemen zul a. s Zondag '4'Z April, de R. K. Leesbihlió tlieek geopend worden. Een gro-.te paitij n.euwe hoeken arbeider J Strilen te Suslerétv veroordeeld to, 7 jaren gevangenisstraf, met imputatiu van t el voorarrest. Dit vonnis is vernietigd ten opzichte der straf be.klaagde veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf, overigens bevpstigd. MAASTRICHT. Het mondeling exi- nien voor de akte van onderwar zal aanvangen op Woensdag 18 April e. k, Tot en met 2 Mei zullen enkel mannelijke eandidaten geëxamineerd worden. Na dien datum komen de vrouwelijk aan de beurt. De eerste worden in het openbaar gehouden, de laatste niet. Zeegers, de man, die indertijd op do Markt te Maastricht, een moordaanslag pleegde op Barbara Dreesen, is aldaar door de Rechtbank veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en f 150 boete. De eisuh was eveneens acht jaar gevan genisstraf. nieuw zijn reeds angekoeht en de catalogus, die weldra zal verschijnen telt circa 000 noa, Eeu woord van oprechten dank aan de oprichters voor humine moeite en opoffering die zij zich getroost hebben om deze nuttige zaak tot stand te brengen. Aan den Weleerw. heer H. Toebosch komt voorzeker een woord van hulde toe, die kosten noch moeite onziet om de lees* bibliotheek te doen slagen. MERSELO. De collecte alhier gehou den onder de schoolkinderen voor noodlijdenden in Zeeland heeft ruim f 9 opgebracht, Het zal 10 Mei a. s. 25 ji-ir gele den zijn dut de echtelieden J. Mic'iels- Verheijen elkander voor 's Heeren altaar houw en tiouw b-loofden. Het behoeft niet gezegd dat alles m het werk zul gesteld worden, om dezen heugélijkun dag voor het algemeen geachte bruidspaar vorn- een onvergetelijke» te maken. TIENRAAY. De heet' A, van Vught stationchef alhier, vierde den 7. dezer detl dag. waarop hy voor 25 jaren in dienst trad bij do maatschappij van S. S. Het gelieele dorpje bad gevlagd, iu den loop van den dag werd de jubilaris harte lijk gefeliciteerd, en hem tevens een cadeau aangeboden als blijk van waat'dee- ring en achting. Moge de heer Aj. van Vught, die door zijn vroolijken rainzaraen omgang en zijne bereidwilligheid ieders vriend is, nog vele jaren in ons midden verblijven. SEVENUM. Gisterenmiddag omstreeks 1 uur zag men alhier in westelijke richting drijvend, een luchtballon. Steeds daalde hij lager en lager, tot dat hij eindelijk niet ver van 't dorp in een weide neerkwam. Onmiddelijk waien ta] van nieuwsgierigen ter plaatse vergaderd. De inzittenden, 3 heeren en een dame, waren Duitschers. De ballon was om 10 uur in Bonn opgestegen. Nadat onze reiziger» zich verfriseht en eenige kiekjes genomen hadden, werd de ballon op een kar geladen en naar het station gebracht. GENNEP. Alhier is men ijverig begun- nen met het doorgraven van den Maasdijk, om zoodoende van het achter dezen dijk staande water ontlast te worden, wyl er anders geeu vooruitzicht beslaat om spoediger van hel grondwater heviijd te worden. Naar wij vernemen, zal er eene sluis worden aangelegd om zoo ook voor het vervolg beteren afvoer van het water te hebben Voor de verschillende eigenaars der bouwlanden en tuinen achter deu dijk gelegen zal dit van zeer groot nut zyn, Nadat de heer Pruymboom voot'' zitter van het Hoofdbestuur dtr Hanze in Lininurg, Maandagavond voor een talrijk publiek nogmaals op overtuigende gronden het nut en de noodzakelykheid van het Vereenigingsleven had uiteengezet meldden zich staande de vergadering 44 personen voor hot lidmaatschap aan, als 27 uit Gennep, 10 uit Ottersara en 7 uit Heyen, zoodat de vereoniging als gecon stitueerd mag worden beschouwd. In het voorloopig bestuur werd gekozen W. Trienekens en W. Heync-n, Gennep G. Pubben en I. Koopmans: Ottersum. en J. Donkor. Heyen. De geestelijke adviseur zal nader worden aangewezen. BAARLO. Zondag heeft alhier een hevige brand gewoed in de bosschen van den hooggeb. heer baron de BossarL Door krachtdadige hulp kon men het vuur stuiten, alvorens het nog grootere verwoestingen kon aanrichten. SUSTEREN. Het Bossche Hof heeft Woonsdag uitspraak gedaan in zake den doodslag te Susteren. P, oud 22 jaren, laudbouwer te Susteren (gedetineerd), appel van een vonnis der rechtbank te Maastricht, woarby hij we gens zwaro mishandeling don dood ten gevolge bobbende gapleegd op den 21jange BOXMEER. Da vorige week verga- duiden de heeren commissieleden en de vraag, waar het festival tu doen plaats heitben iu deze vergadering besproken kreeg haar beslag. Tot feestterrein is gekozen de ruime iommerijke boomgaard van Mej. do Wed J. van den Bosch, alwaar dan liet festival zal gehouden worden. HELENA VEEN, Naar ons wordt medegedeeld: heeft dé Minister van Watf rst-iat de vestiging van een huiptele- graaf en hulptelefoonkantoor alhier goedgekeurd, DEURNE. Met ingang v an 14 Apr woidt do Brigadier der tijksveldwacht E. Huizing overgeplaatst van hier naar Veiilo, terwijl Brigadier P. C. Boomgaard thans te Venio, alhier wordt gestationeerd. HELMOND. M. M. uit deze gemeente die verdacht van meineed als getuige a décharge in de bekende hoterkwestie, door de ai r. rechtbank van Roermond, tot 5 maanden gevangenisstraf is veroordeeld, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Als verdediger voor hem zil optteden H. Pastoors te Eindhoven. ST, OEDeNRODE. In deze gemeente zal voor eenige dagen zyn intrek nemen, zijne Exoll de Generaal Majoor, Iospecteur der cavalerie te 's Gravenhage. met offi cieren eu voider gevolg, tot het houden van verkenningudiensten, in verband met de a. s. najaar in deze buurt pluatö hebbende najaarsraanoeuvres. TILBURG. De groote Provinciale Landbouwtentoonstelling is thans defini tief vastgesteld op 23 September te be ginnen en zal vijf dagen duren. Ook zal daarby gehouden worden eene groote pluimvee en konijnontentoonstelling, ter wijl waarschijnlijk de tentoonstelling «an honden, te houden in Juni, ook op de groote tentoonstelling zal worden her haald Als terrein ia nu het perceel tegenover de Besterdsche kerk vastgesteld tusschen Koestraat en Enschotsche Baan, Waarschuwing voor Land bouwers* Naar het schijnt, is het aan vele Lnnd- buuwers nog niet bekend, dat zij krachtens de nieuwe motor en rij wiel wet verplicht zijn, 's avonds een half uur ut zonsondjf» gang aan hunne voertuig#» of ka'-reri een helder brandend licht te hebben, Men vermeldt thans dat op verschillende plaatsen deswegen nog process?nv» i haal zijn opgemaak t. Wij achten het derhal ve raadzaam, he langhebbenden nogmaals te herinneren aan deze verplichting. 't Is voor de boeien wel niet heel prettig, maar 't is nu eenmaal wet, en overtreding hiervan wordt behoorlijk gestraft, onk al is men er niet mee op de hoogte, %>rdronken. Men meldt ons uit Tiel, Ken treurig ongeluk had Dinsdag in de nabyheid van Tiel plaats. Mej, Venema, onderwijzeres aan de o. I. s. te Ophemert kwam gisteren te Tiel een bezoek afleggen. Tegen 7 uur 's avonds keerde zij naar hare woonplaats terug, Nnby de boerderij -hot Ekstersnest" schijnt zij van den weg af te z^jn geraakt, en in het inundatiekanaal te zijn terecht gekomen, Althans, hedenochtend, werd daar haar lijk gevonden. Het is overgebracht naar de algeraeene begraafplaats waar de schouwing werd verricht door plaatselijke doctoren. De verongelukte was 22 jaren oud en de eenige dochter van de te Nijmegen wonen de ouders. Doordien het op het lyk gevonden horloge nog liep. kan niet gegist worden, boe laat dit droevig ongeval gebeurd is. werd Verschrikkelijke uitbarsting van den leiuvlna. Men seint- uit Napels Er komen onrustwekkende be rich en, uit alle streken rond den vuurspuwenden berg den Vesuvius, De lavastroom, dien Vesuvius uitwerpt, heeft een .hoogte be reikt van 7 Meter en een breedte van 200 meter hij stroomt door Boscotrecasse n Oratorio en nndeit Torre Annuniiata füfet groote snelheid. Zaterdagnacht is 30 centimeter asch gevallen te Ottajano. Vee! slachtoffer». De laatste betichten omtrent de ramp melden vreeselijke bijzonderheden. Vluchtelingen verzekeren, dat te Otoja- na een tiental huizen en 5 kerken zyu ingestort. De weg Sereola naar Otajano is ver woest. De kazerne der kaïabiniers le Otajaoo is ingestort, drie personen worden vermist Het dak van Je kerk ie San Gutseppe stortte gedurende een dienst onder t gewicht der neergevallen asch in. 49 lijken zyn tot nu toe onder du puinen te voorschijn gehaald. Telegrammen melden nog, dat het stadje Torre dell Annunziata verloren is. 't Is bijna geheel door de lava ver nield. Drie menschen stierven in de kokende lava een vreeselijken dood. Achttien anderen kondeu met moeite gered worden doch bekwamen zeer ernstige brand won» den. Te Purtici stierf een vrouw »an schrik Talrijke peisoneu moeten in de velden zijn omgekomen, onder de regens branden de asch, en do hagels van stcdnen. Te Benevent zyn verscheidene huizen door aardschokken ingestort. Er zijn een groot amt*l gewonden eu 5 a 6 dooden. Een regen van asch eu water valt steeds door op Napels neer. Het aantal daar aan gekomen vluchtelingen bedraagt 150,000. De lava stroomt thans ook door Giara- mella, waar een nieuwe kratermond is ge vorm J. De bevolking vluchtte in een paniek. Grysaards werden door soldaten gefed. Ba geheele streek schijnt door een vreeselijken brand te zijn ingesloten. Men kan er nauwelyks ademhalen zoo snikkend is de atmosfeer. Het totaio aantal slachtoffers moet veel groter zyn dan men tot heden nog meende. Ofschoon de uitbarsting in hevigheid afneemt, is men in de omstreken van deu vulkaan nog allerminst gerust. Professor Mattuci zond een telegram van het observatorium, meldende dat «ijn poai- tie en die de der karabiniei s zeer ernstig is maar dat bij het volle vertrouwen heeft dat de uitbarsting spoedig weer zal be daard zijn. 't Is te bopen dat deze voorspelling be waarheid wordt, want met den dag worden de berichten ernstiger. Te Somma s^n 50 huizen geheel en 3 kerken gedeeitelyk vernield. Het raadhuis en de onderprefectuur zyn ingestort. Vluchtelingen van Ottajano be richten ook van nieuwe verwoustiugeu. Daar ligt de asch twee meter hoog eu te San Giuseppe tot een derde van de hoogte der huizen. Portici, Cercola ou Poggiomariuo wer den ernstig bedreigd door deu aschregen. Te Napels ligt de asch 5 cM. dik. Zelfs te Rome heeft men den achregen waarge nomen, hetgeen sinds 1661 niet meer gebeurd is. De bladen -Vitta" en Mattino' melden nog De treinen met troepen en vluchtelingen ie Castella Mare uil Torre del Greco aan- meude zijn bedekt met asch. Mei gemeentebestuur verleent hulp. De vulcanische stoim begon opnieuw te woede» te Tone del Annunziata. Volgens de -Mattino" zijn Torre del Greco, Sanno en San Oennaro ontruimd, Ge:cola Paggio en Marino zijn in een be- heklagenswaardigen toestand. Burgemeester eu Wethouders Tan VENRAY. Gelet op het besluit van den Raad dexer gemeente van den 10 April jl. maken be kend. dat de Raad het navolgende perceeltje grond gedeelte weg gelegen aan het Eind nabij het huis van J. Goumans slager alhier ter grootte van mrca 6 Ms grenzende aan het perceel C no. 3961 niet meer tot den openbaren dienst heeft bestemd. Noodigen iefler wten dit met zyu belang schijnt te strijden uit, zich binnen 14 degen na dagteekening van deze bekendmaking met een bezwaarschrift hierover tot den Raad dezer gemeente te wenden. Venray, den 14 April J906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER. De S«cr«taris STOOT. Boter- en Eiermarkten. MAASTRICHT 10 April Aanvoer 18810 kilo boter. Hoogste prys 1.35, laagste 1.19, gemiddeld 1.29. Eieren aangevoerd 58400. Prijzen: Dikke 3,30 a f 3,60, Kleineu 2,90 a 3.10. en Gemengde f3,00 a 3,50, p.100 stuks.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2