Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt. «Neen, dank u. We kunnen 't dunkt >'n i buiten die formaliteit stellen. Goeden morgen. Onderwijl liep ik naar de deur, die eens klaps van buiten af weid opengeworpen, en ougelukkig voor mij, niet doo de politie, maar door den man dien de kroegbaas met Piet had aangesproken. 't Was een pootige vent, die mij met een enkelen slag tegen den grond wierp en zijn knie op mijn borst zette. «Gauw, Ben. pak je biezen!" schreeuwde liij. 't Is Ci-n dooi gescholen spel. Neen, neen Ben je gek het raam uit," vervolgde hij. toen mijnheer Hurst, met do roistasch in de hand naar de deur liep. «De politie is al beneden. Vloekende en razende schoof mijnheer Hurst het raam op en deed nog erger, toer. hij op het plat ervoor stond, «Verroer geen vin, Piet." riep hij en zijn viend gehoorzaamde. Ik spartelde om op te komen, maar viel onmiddelijk weer neer, in den schouder getroffen door een kogel uit mijnheer Hurst's pistool. Na een groote worsteling gelukte het echter hem te arresteeren. 't Was een zegen dat mijnheer Hurst op mij schoot ten minste volgens inspecteur Bland, daar liet gemakkelijker was hem vorooideeld te krijgen voor poging tot moord dan om te bewijzen dat hij werkelijk de diamanten gestolen had en in elk geval, meende de inspecteur zou hij dan geen vijftien jaar gekregen hebben. Toch had ik maar liever gehad dat hij niet op mij gemikt bad. Tot vergoeding, dat mijn wond nog wel eens steekt, heb ik do voldoening dat mijnheer Hurst de inrichtingskosten van mijn huishouden roet zijn vrijheid betaalde want Lord Yerbury houdt hem wel dege lijk voor den dief en betaalde mij de extra belooning uit, die hij voor diens aanhou ding had uitgeloofd, Inspecteur Bland maakte de legeerde promotie en kreeg bij zijn huwelijk een eigenaardig geschenk ean zwarte reistasch met mijne initialen in reusachtige letters op de beide zijden. EINDE. VENRAY. 2d Maart 1906. Zondag hield de Afd, II. K. Volksbond eene vergadering in de Muziekzaal, die goed bezocht werd. Na don gewonen groet Gel. zij J. C opende do Voorzitter de vorgadering en deelde den leden mede dat de heer P. Volleboi'gh in de vorige be stuursvergadering tot secretaris is gekozen en bedankte den vongen secretaris voor het vele goede aan don Volksbond be- wezen. De Welperw. heer Toebosch merkt op, dat het een noodzakelijke vereischte is, om bij iedere vergadering de notulen der vorige besluiten voor te lezen. Ieder lid zal dan beter op do hoogte blijven van betgeen er uitgevoerd en behandeld word in elke vergadering. De secretaris zal in 't vervolg aan dit verzoek voldoen. De secretaris leest de punten van de agenda voor 1. Aansluiting van den R. K. Volksbond bij de Arbeidsbeurs. Alle leden van den Volksbond zouden tegen een vergoeding van oene jaarlijksche bijdrage van f 2,50 gratis advies kunnen inwinnen en diensten aanbieden. Alle loden waren voor aansluiting. 2. Bespreking over de oprichting eener Spaarkas. In de vorige vergadering hadden oenige leden hun verlangen te kennen gegoven, om een spaarkas op te richten. Hoe en op welke wijze deze diende ingericht te worden zou in deze vergadering nader worden toegelicht, Op voorstel van den Weleerw. lieer Toebosch wordt de heer Messemaeckers verzocht oenige inlichtingen te geven, om een degelijke spaarkas op te richten. Volgens het reglement van de Spaarkas van den H. Martinus te Maastricht gaf hij eonige nuttige wenken, op welke wijze deze hoogst nuttige instelling in Veuray kon worden ingericht. Op voorstel van den Weleerw. heer Toebosch zullen de propagandisten op een nader te bepalen dag vergaderen en zicb met de voorbereidende werkzaamheden, belasten. Dit voorstel werd aangenomen. Daarna werd besloten, dat de Volksbode in het dorp per bode zou bezorgd worden en men geene verplichting heeft deze te nemen. Nadat de werkzaamheden waren afge» loopon werd den avond onder het drinken van een glaasje Venraysch bier gezellig doorgebracht. Ten slotte dankte de Voorzitter alle leden, dat ze des morgens zoo trouw aan do Tafel des Heeren waren opgekomen, en sloot de vergadering mei den gewonen groet. Op het gehouden adraissie-exaraeo, dat jl. Zaterdag aan de Rijksnormaallessen alhier ten overstaan van don hoor districts schoolopziener dr. Stertns word afgenomen slaagden voor do Normaallessen 7 candi dates Voor den voorbereidende cmsu s bestuurd door den heer Drent, slaagden 7 jongelui, terwijl 2 werden afgewezen. Aan het examen voor onderwijzers nemen 7 adspiranten dezor inrichting deel. Jl. Maandagmorgen feestdag van Si Jozef, werd tot intentie van de Si. Jozefs- gilde der timmerlieden, in onze Parochie kerk een H. Mis opgedragen, welke door allen werd bijgewoond. Hierna werd door het lot onder do leden beslist in wiens lokaal gedurende bot thans aanvangende vereenigingsjaar do vergade ringen enz. zullen worden gehouden. Na afloop bleek dat het Gildehuis thans voor een jaar is gevestigd, in het café van den lieer Leon. Verbeek. Des namiddags brachten de loden ge zamenlijk een bezoek aan de St. Joz-fskapel te Smakt en woonden het Lof met preek bij. Inde 3 April te houden buitenge» gewone vergadering der Prov. Staten van Gelderland komt o. ra. aan de orde, onder» handelingen te openen met het bestuur van de in aanbouw zijnde gestichten te Venray, ter verpleging van 125 mannelijke en 125 vrouwelijke krankzinnigen, onder beding dat bij gebleken behoefte dit aantal voor uitbreiding vatbaar zal zijn. Hulde aan onze Venraysche Nijverheid de Firma G. F, JJerts Zonen. Sigarenfabrikanten alhier. Verleden Zondag ontving boven ge» noemde firma een heugelijke on hoogst verassende tijding uit Turkije. Door den Sultan verkreeg de firma het recht onder haar naam bet praedicaat Hofleveranciers van Z. M. de Sultan van Turkije" te mogen plaatsen. Dj Weled. Heer Jac. Aerts, een der firmanten, werd te gelijker lijd benoemd tot ridder in de orde van Medijdié. Door deze hooge onderscheiding aange» tnuedigd zal de fabrikatio hunner sigaren steeds meer en meer in bloei toenemen. Daar de firma G. F. Aerts Zonen reeds langer op het gebied van Export in Turkije goöde zaken gedreven heeft, geeft deze onderscheiding te meer hare goedkeuring, van haar degelijk fabrikaat Ook komt hiervoor zeker een woord van lof toe aan den Meester dor fabriek, den heer P. Schols, die voor deze hooge onderscheiding, alles in hot werk heeft gestold, om met kunst de sigaren, bestaand- de uit prachtig handwerk in overleg met de patroons te fabriceeren. Tot vooi uitgang der fabriek betreffende de Export zij dan ook de firma Aerts. van harte gefeliciteerd. Alsmede de Weled. Heer Jac. Aerts voor zijn ridderschap. Do Fanfare Euterpe bracht jl. Zondag namiddag voor bovengenoemde onderschei ding eene serenade aan de familie Aerts, waarbij de Hoer J. Verheugen, Directeur hulde bracht aan de firmanten. Na eenige mooie muziekstukken zooals men van Euterpe gewoon is, te hebben uitgevoerd, dankte de Heer Jac. Aerts, den geachten Directeur en leden voor hunne belangstelling en felicitatie hun aange boden. Maandag werden de heeren Patroons op de fabriek door een van het personeel uit naam van allen gefeliciteerd, waarvoor de firmanten bun haitelyken dank te kennen gaven. Tegen den avond werd de fabriek in een feestlokaal vorar.dord en net per soneel werd op eene gulle wijze door de heeren Gebrs. Aorts onthaald, OOSTRUM. Wegens voortgezette werkzaamheden aan de Kapel, zal er dit jaar, behalve op Goeden Vrijdag, geen Lijdensroedidutie meer gehoudon worden. MERSELO, De heer P. J. v. d. Heu vel. van hier, onderwijzer te Wervershoof, (N. H.) die benoemd was te Heemskerk, (N H welke betrekking hij evenwel niet aannam, is thans benoemd aan eene bij zondere school te Alkmaar, terwijl hij te Wervershoof vervangen wordt door den heer P. Janssen, eveneens van hier. thans te Overasselt. Bij het Zaterdag jl, gehouden toe latingsexamen slaagden voor den voorbe» leidenden cursus der Normaalschool 2 leerlingen van hier A, Janssen (Grootdorp) en Math. Jansen (Beek) De normalist W, Martens zal den 4 April to Arnhem deelnemen aan het onder* wijzersexamen. HORST. Bij Kon. besluit van 17 dezer is, met ingang var. 16 April benoemd tot directeur van hot postkantooi te Horst, de heer J. Bouman, thans commies der posterijen van de 2de klasse. Maandag ontstond in de woning van den arbeider J. van der Sterren te America brand. Doordat de brandspuit spoedig aanwezig was, werd enkel de kap en eenige op zolder aanwezige zaken door 't vuur ver nield. De schade wordt gedekt door de verzekering A. G. en bedraagt ongeveer f400. BLITTEKS WIJK. Jl. Vrydag werd in tegenwoordigheid van den heer Gorten rijkslnndb >uwleeraar in Limburg do neeren burgemeester en leden van de commissie van toezicht, den eerw. heer adviseur van de plaatselijke afdc-eling van den Land bouwbond, de tweejarige landbouwcursus gesloten. Na afneming van een examen, waaruit bleek, dat de leerlingen met veel vrucht de lessen hadden bijgewoond, werd aan elk der deelnemers een diploma uitgereikt. Meester oil leerlingen hebben eer van bun werk; de mees'er, wegens de degelijke lossen en de wijze, waarop hy zo gaf; de leerlingen, wijl zij ze mot volhardenden ijver en ingespannen oplettendheid volgden. Zoo'n cu-sus mag bepaald een zegen genoemd worden voor onze dorpen, vooral wanneer hij gegeven wordt door een man als de lieer Rutten, die niet alleen het verstand weet te ontwikkelen, maar ook weet bij to dragen tot vorming van het hart. GRIEND'TSVEEN. Naar wo vernomen hebben, w "den in dit plaatsje, belang rijk door haar turf industrie, groote plannen beraamd, die enorme ommekeer teweeg kunnen brengen in het vervaar digen van lurfüriketten. Worden nu toch briketten vervaardigd van turven, die op de ouderwetsche manier gestoken zijn en op natuurlijke wijze gedroogd zijn door ze herhaaldelijk om te stapelen en te vei zetten, zoo wil men nu proeven doen op groote schaal om doo'* middel van oleeti iciteit het turfveen, zooals het uit de aarde wordt gestoken, machinaal te drogen en tege» lijkertijd tot briketten te persen. Indien deze proeven naar wenscli slagen worden belangrijke arbeidsduur en kosten uitgespaard. BLERIK. Ma-indagfnorgen brak brand uit in de stallen van den heer M. Grubben, De 24 paarden van Bonner's hypodrome, welke daar gedurende den winter gestald waren, werden met groote moeite gered. Ook zijn materieel bleef bijna geheel ge spaard. Alles was verzekerd. SIEBENGEWALD. Welke gevolgen het verbod van vleeschinvoer van hier naar Duitschland voor ons dorp on voor de Gochsche arbeidersklasse hebben zal, blijkt uit de volgende statistiek. In één jaar werden van hier naar Goch ingevoerd 182.000 pond varkens* vloeaoh on 67-fMQ pon.l .«pak, totoon gezamelijk bedrag van 175.305 mark. Die vrije invoer was een zegen voor den Gocbsehen werkman, want te Goch is het varkensvleesch 25 pfg. het spek 40 pfg. per pond duurder dan hier, zoodat dio vrije invoer een voordeel opleverde van 45.500 mark voor het vleesch en 26,936 mark voor het spek, totaal een bedrag van 72.436 mark. Wanneer men hierbij nog in aanmerking neemt, dat met vleesch ook koloniale waren (koffie enz. in kleine boeveelheden) die ook hier veel goedkooper zyn, werden gekocht, waarvoor minstens 10.000 mark in rekening mogen gebracht worden, dan blijkt dat het sluiten der grens den Gochschen arbeidersstand komt to staan, op de belangrijke som van 80 tot 90.000 mark, Het gevolg zal dan ook zijn armoede in vele gezinnen. Doch ook voor ons dorp, is de beleekenis van het verbod niet te onderschatten. Dat bet werken van de «Kath. Arbeilerverein" en anderen om heropening der grenzen te verkiijgen, met gunstigen uitslag moge bekroond worden, is daarom onze en veler wenschen. HELDEN. Als wij een blik werpen op de laatste afgeloopen jaren, dan mag men dankend en overtuigend zeggen, dat hier in onze gemeente, door gemeentebestuur en vooral door onzen burgemeester, vele nuttige en goede verbeteringen zijn aange bracht. Werden voorheen door een bode do telegrammen van Reuver uit bezorgd, wat tijdroovend, en wat, nog erger, zeer kost baar was, thans zijn wij in het bezit van twee flinke telefoonkantoren. Moesten vele landbouwers met hun vee buiten dorps, thans is Helden als keuringsplaats van vee on stieren aangewezen. Een nieuw district werd bijgevoegd en Holden als standplaats aangewezen voor een Rijksveearts. Moesten onze lolelingen voorheen uren vei' ioopen. eer ze in de lotingsplaats Venlo aankwamen, in het vervolg zal loting en inspectie in Holden plaats hebben. Vestiging van een nieuw Rijkspost- kantoor is zoo goed als zeker en het laatste en niet het minste in belang van landbouw, industrie enz. is, dat er ge gronde vooruitzichten bestaan, dat Helden eerlang bij het groote stoomtramverkeer van Noord Brabant zal worden aangesloten, SITTARD. Maandagavond heeft hier weer een ernstige vechtparly met een mes plaats gehad, Zekere Wessels, houtzager van beroep, gehuwd en vader, werd met zijn zwager nabij Broek-Sittard afgewacht en 2oo verschrikkelijk toegetakeld dat de geneesheeren hem terstond, in den nacht, naar h >t gesticht Caivariëoberg te Maas tricht lieten brengen. Zyn toestand is hopeloos, llij beeft verschillende sneden van voren tot «achter over zijn hoofd, steken in rug en zijde, en men denkt, dat een long geraakt is. Men liet hem voor dood liggen hij is Inter over een weiland gekropen, zooals de bloedplassen aanduiden (zijn zwager v. d. V. was op den loop gegaan) en bleef in een greppel liggen, waar hij door voorbij gangers gevonden word. Als vermoedelijke daders zijn nog in den nacht vier personen aangehouden, die te gen den zwaar gewonde een veete hadden en hem opgewacht zouden hebben. Veertien dagen geledon stonden twee van hen te Maastricht terecht, er is toon tegen hen 3 maanden gerequireerd vandaar de veete. SITTARD. Woensdagavond is door onze rijkspolitie aangehouden een zeker persoon die hier vertoefde onder den naam van Martin Falkenstein. Zijn ware naam is echter J. Koch, geboren in Pruisen, 7au beroep schoenmaker. Dit heerschap heeft op 29 April 1905 te Neukerk (Duitschland) een man dood geschoten. Hij was door de politie aldaar gearresteerd, doch in den avond van 31 December lf«05 uit de gevangenis te Cleve uitgbroken. De Duitsche r egeering heeft zijne uitlevering aan do Hollandsche aange vraagd. Hij is door de marechaussee naar Maastricht overgebracht. MAASTRICHT. Voor de Rechtbank alhier stond Woensdag terecht zekere W. T. uit Galeen, beklaagd dat hij op zekere Moonen een revolverschot heeft gelost. Eischöjaren gevangenisstraf. Bij kon. besluit «3 benoemd tot Griffier der Rechtbank te Maastiicht, de heer Mr. G. M. J. Bonhomme, thans Griffier bij het Kantongerecht aldaar. KERKRADE, Naar wij uit goede bron vernemen, zijn de twee "peisonen, (vader en dochter) welke door den dollen hond to Herzogenrath gebeten waren, in zooverre hersteld, dat zij den 28 Maart a.s. de Pasteurscbe inrichting te Berlijn kunnen verlaten. VIERLINGSBEEK. I)o heer P. J. Bouwens, kommies der le klasse bij 's Rijks belastingen alhier, is aangewezen om met een lid van bet College van Zetters of een ander persoon, door dat College aangewezen, de opneming der huurwaarde te doen gedurende het be 'lastingjaar 1906 in de gemeenten Maashees ien Vierlingsbeek BOXMEER. Tot brieven en telegram besteller alhier is met ingang van 1 April benoemd de postbode J. A. Egger te Beugen. Bij het Donderdag te Breda gehou den examen in de nuttige handwerken slaagden o. a. raej. G. de Lang Evertsen van Vierlingsbeek en J. Langenhorst van St. Ant bonis, beide kweekelingen aan do Rijksnormaallessen alhier. DEURNE. Tot stationchef alhier is benoemd den heer P. J, H. Weijs. thans in gelijke betrekking te Dederasvaart, CUYK, De op Maandag gehouden vrije paardenmarkt alhier was tamelijk dl uk bezocht. Er waren aangevoerd ciica 50 paaiden waaronder flinke (veikpmrden en enkele zeer fraaie luxepaarden. De handel onier do vreemde kooplieden mag nogal be viedigend genoemd worden. Een tiental paarden ongeveer werden verkocht. De hooge wateis'and, waardoor vele wegen overstroomd zijn, had zijn invloed doen gelden op het niet drukkere bezoek onzer paardenmarkt. Het Fanfarecorps -Cecilia" alhier zal een wedstrijd in Komische voordrach ten organiseeren, dio gehouden wordt op Zondag 10 Juni. Voor dezen wedstrijd worden prachtige moderne medailles met diploma's en kunstvoorweipen uitgeloofd. De Jury bestaat uit erkende meesters op bet gebied van taal en letteren, muziek en beeldende kunst. Inschryviogsbiljetten worden gratis op aanvrage verstrekt door den President van «Cecilia". ASTEN. Zaterdag bad alhier cp Heus» den een treurig ongeluk plaats. In een onbewaakt oogenblik geraakte het 2jarig jongetje van den arbeider J, Verspeek nabij bet huis in een slootje met water, tengevolge waarvan het helaas kort daarna levenloos er uit werd gehaald. BUDEL. Men verzekert, dat het be stuur der zinkfabriek van Dorplein voor nemens is in het voorjaar den bouw van een gausehe reeks werkmanswoningen een zestigtal zegt men, te ondernemen, Goed zoo. Hoe meer werk hoe beter voor den ambachtsman. ÜDEN. Êen veekoopman uit Wanroy. die op den Volkelschen weg alhier ergens zijn roes had zitten of liggen uitslapen, kwam bij zijn ontwaken tot du onaan gename ontdekking dat zijn buidel met 200 zilveren guldens na ir de maan was. Da politie stelde een onderzoek in, maar ja, als hij eenmaal gevlogen is, haal den vogel dan maar weer terug. EINDHOVEN. In de zaal van den R. K. Volksbond bad Zaterdagavond de ver gadering plaats van «Gemeentebelang." waarin als sprekers optraden de heeren A. Kellenaers J.Bzn., uit Meerlo en Dr. Jos. van Gils, uit Rolduc, over de hangende kwestie van het onderwijs. Aanwezig waren ruim 1000 belangstel lenden. De eerste spreker, de heer Kellenaers zette breedvoerig uiteen de noodzakelijkheid van eene handelsschool voor deze gemeente zijne beweringen steuneude op de ervarin gen, opgedaan in plaatsen in het binnen en buitenland, waar handelsscholen geves tigd zijn. l)e tweede spreker, de ZeerGel. heer Dr. Vaa Gils, behandelde het onderworp waarom deze school moet zijn katholiek. Aan het debat werd deelgenomen door de heeren Poeihekke, Ed. Redeló. Joh. de Vlam, L Redelé Dr. Desertine en Dr. van Zwaay. De vergadering die aanving om 8 uur, weid om half twee uur gesloten. TILBURG. Zondagmorgen ging zekere vrouw de K. wonende in de Hoefstraat alhier ter kerke op he: G >irke, gezond en wel, Zij naderde de II. Tafjl en werd na eenige oogenblikkon onwel en viel neder In de sacristie godragen, overleed zij kort daarna; een hartverlamming schijnt eeu einde aan het leven van deze nog krasse 70jarige vrouw te hebben gemaakt. 's BOSCH. Een koninklijke onderschei ding. Aan den heer Jan van de Ven die, gisteren den dag herdacht, waarop hij zestig jaar geleden in dienst trad in de rijtuiglabriek van de firma C. A. Teuliugs alhier, viel de onderscheiding to beurt, door H. M. de Koningin begiftigd te worden met eeremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. I j ego r zaken. In do legerplaats bjy Harskamp worden dit jaar schietoefeningen enz. gehouden o.a als volgt. 7e Serie. Van 6 tot 11 Augustus Een detachtement, sterk 3 officieren en 75 onderofficieren en minderen van ieder der navolgende bataljons bet 29 en 4e bataljon van het 4e, 3e en 4e bataljon van het 10e het 3/4 le bat. in garnizoen 's Bosch en Roermond 3e en 4e bat. van het 2e eu 4e bat. van het 9e reg. inf. Nader is by Kon. besluit bepaald, dat van de regimenten cavalerie in dit jaar alleen do lichting 1903 van het 3e reg. huzaren voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. De officieele lijst der slaeiit*» offers van de mijnramp. Het centrale hulpcomité heeft de lysten door de burgemeesters ingozonden van do slachtoffers van de mijnramp van Courrió» ros opgemaakt Daaruit blijkt dat er iu 'c geheel 1034 personen gedood werden. De mijnwerkers echter beweren dat dik cijfer veel te laag is en er minstens 1450 verongelukt zijn bij de ramp, Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie CASTENRAY 22 Maart 1908. Aan den Papieren voorzitter X, Y en Z te Oirlo. Geachte Redactie 1 Door opname van het onderstaande zoudt u mij ten zeerste verplichten. Wie het Yenloosch Nieuwsblad heeft gezien Van Zaterdag 17 Maart, Begrijpt, hoe die rare vrijheïdsliên, Een laaghartig stukje hebben vergaard. Al wie doorschou die schimprubriek Vol mannenmoed en trouw beleid. Ziet hoe Leunensch Stoomfabriek Door Kobus wordt gevleid Achter maskers, achter bergen. Vervuld met satans booze geest, Komt u ons dierbaar Venray tergen, Voor wien wij toch niet zijn bevreesd. Volgens onze statuten en tabel, Die weleer in 't staatsblad ziju vermeld. Werd ons onlangs f 1.50 wel. Voor eeu kilo boter voorgeteld. Een gemeen en lummelachtig individu. Waar Kobus hier zijn steek van krijgt, Die toch immer en ook weer nu. Telkens maar zijn naam verzwijgt. Zonder verantwoordelijkheidsgevoel Neen vriendie, dat zal u niet lukken Om van ons schoon en edel doel, Voor satan weer een bloempje te plukken, Vol mannenmoed en edele trouw, Houd ik steeds de waarheid lief, Blijft gij duimkruidsman maar gauw, Met zulke vleierij voortaan thuis wablief i Ouze ware vriendschap is geknakt, Dit voel ik toch maar al te zeer, Door u eigen schuld ten gronde gezakt, En verloren op het veld van eer 1 Geachte X, Y en Z Zoudt u iu 't vervolg u niet van de lijst van den ABC enz, wenschea

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2