De scheiding. Het gestolen Kind. Een wortelgewas. ZATERDAG 24 FEB RU ART 1906 ZEVEN TWINTIGSTE JAARGANG Uitsrevei Van den Munckhof, Venray. Feuilleton. SS zmki kwartaal - Abonnementsprijs voor Venrat franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers Advertentiën: 2 'S Prijs van 1 4 regels elke regal meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. 20 c. 5 c. De wet van 9 December 1905 op de Scheiding van Kerken en Staat is in werking getreden. De groote «democratische hervorming', zooals Combes de losrukking van Rome noemde, is dus een feit geworden. Nu, eindelijk beginnen allen de oogen te openen. Men bemerkt, dat de radicalen, die in Frankrijk het heft in handen hebben, niet de vrijheid der Kerk, maar haren ondergang beoogen. De dagbladen van alle lalden spreken van de ongeregeldheden, die in geheel Frankrijk worden veroor zaakt door het inventariseeren dei kerken. Volgens aitikel 3 der wet, moet door de agenten van den Staat een lijst worden opgemaakt van de roerende en omoerende goederen, die aan de kerken behooren. Waarom? Omdat volgens art. 4 dierzelfde wet, de kerkelijke goede ren moeten worden overgedragen aan de «Associations Cultuelles ol Vereenigingen voor Eeredienst. die do parochiën zullen vervangen. DU laatste moet geschieden voor 1 Jan. 1907. Ziedaar uu een der zijden dor draconische wet. Overal werd rondgebazuind dat de kerk vrij zou zijn na de wet op de Scheiding. De Staat zou de Kerk niet kennen en handelen alsof zij niet bestond, Maar jawel Nauwelijks is de wet in het Staatsblad verschenen, of de Staat toont wel degelijk, dat zij weet dat do Kerk er nog is, niet om haar te beschermen, maar om haar te vervolgen. Verheven logica De agenten van het gouvernement bestormen de kerken om alles op te schrijven. De priesterlijke gewaden, de heilige vaten, in een woord alles Eenige dagen rust en zij zal geheel hersteld zyn. Lize was gelukkig, dat zij een kameraadje had om te verzorgen, zij ging bij het bod zitten en gaf haar de ver sterkende middelen die men in de keuken gereed maakte. Zij liefkoosde en kuste de kleine vreem- linge. Toen de kleine uitgerust was ondervroeg de graaf haar, Was de man met don zwarten knevel uw vader. Wie was hy 1 Antonio. De graaf glimlachte, Jawel, dat weet ik, maar wie was uw vader f De kleine zag hem met grooto, verbaasde oogen aan, maar zei niets. Sedert wanneer zijt gij bij Antonio. Dat weet ik niet. Sedert altijd Het kind aarzelde. Neen, antwoordde het eindelijk, vroeger was ik in een groot schoon huis evenals dit. Ik heb bet wel gedacht mom pelde de graaf. Die zigeuner is een moet voor den dag worden gebracht. Men wil alles zien, alles schatten. alles opteekenen. Als de geestelijken, die liet beheer over do kerk hebben, niet onmiddelijk alles toonen, wordt de slotenmaker gehaald, en de kasten worden opengebroken dit is o. a. gebeurd in do kerk van de H. Mag- dalena te Parijs. Nu begint men misschien te begrijpen, waarom do katholieken zich tegenhet inventariseeren hunner kerken verzetten. Men moet nog bedenken dat de vrijmetselaars, die baas zijn Frankrijk, gezworen hebben het zwaard niet neder te zullen leggen, vooraleer do vernietiging van den godsdienst een voldongen leit zal zijn. De huidige wet op de scheiding i^, slechts een overgangswetje zij is slechts het begin van de vervolging togen de Kerk. Vele afgevaardigden van de uiter ste Linkerzijde hebben het reeds openlijk bekend, en men weet dat zij do meerderheid leiden. Daarvan zijn nu ook de katholieken overtuigd Zij weten.\vat er gebeurd is tijdens de Groote Revolutie. De inventaris, zoo redeneeren zij, is in den geest der gouvernements mannen niets anders dan een gemak kelijk middel om te beletten, dat men later de schatten tier kerken verbergt. Zoodra er eene goede gelegenheid komt, zal men er gebruik van maken om ze door een wet verbeurd te verklaren. Voeg daarbij nog, dat de z. g. «Associations Cultuelles", of Vereeni gingen voor Eeredienst, die, volgens de wet, in de plaats moeten komen van de parochiën, tegenstrijdig zijn met het kerkelijk recht. Dit laatste wordt ten minste gezegd door vele geleerde katholie- ieken, in. Su kerbiet zoowel als I tot die ver-A nigingen kan I mangelwortel stammen beide af van De Paus, die bevoegd is to verklaren, j plaats of men toetreden ja of neen, heeft lot heden do kusten van Normandiö groeiende toe nog niet gesproken. kinderdief. Zando was altijd heel goed voor my, zegde het kind. zonder dat'tgevraagd werd. Liana kwam op dit oogenblik aanloopen en de beide kindereu begonnen te spelen. O. riep Liane eensklaps uit, wat is dat schoon Van wie is dot' En zij zag nieuwsgierig naar een raedai- lon dao de kleine om don hals droeg aan een kettinkje, Do graaf kwam haastig nader en bezag het voorwerp. Er stond een wapen in gegraveerd. Maar, riep hy uit, dat is het wapen van graaf Rochegriso Rochegrise herhaalde hetkiud. Kent ge dien naam De graaf wist wat hem te doen stond. Ik herinner, zegde hij bij zich zelf, d*t er voor drie jaren een meisje van den graaf de Rochegrise verdween. Men dacht aan een ongeluk. Allo nasporingen waren vergeefs Er is nu geen twijfel meer, men heeft het kind ontvoerd, en dit is liet Wat zal de vader blij zijn O, wat zou ik blij zijn geweest, als ik mijn zoon had teruggevonden Maar wij moeten den bandiet opsporen en hem straffen Vöór alles echter moet het kind aan de ouders worden teruggego ven." Om aan het kasteel van den graaf de Rochegriso te komen moest men verschei dene dagreizen afleggen. Om al die redenen zijn de katholieken verontwaardigd wanneer zij zien, dat men in hunne kerken den inventaris homt opmaken van de goederen, die zij zelf (en niet het gouvernement) gegeven hebben met het heiligste doel. Is het nu nog te verwonderen, dat men zich verzet tegen zulke revolutionaire maatregelen, llier ware een «lijdelijk" verzet beter dan eenig ander, zooals de kardinaal aartsbisschop van Parijs, Mgr. Richard, het klaar ui duidelijk liet hooren in eene vergadering Yan priesters op den 7en'Februari. Maar men moet rekening houden met het karakter van het Fransche volk. Zij zelfs die nooit een voet in de kerk zetten, kunnen niet begrijpen waarom men de katholieken als parias behandelt, en zij verdedigen diegenen die den godsdienst wiHen handhaven. Voorzeker zou lie! beter zijn nu wat meer ie denker aan de ver- Tiezingen vaïPMoY a s. De opstanÏÏ tegen de wet zal niet veel goede vrtichten dragen. Een blijvende verandering kan alleen plaats hebben wanneer een meerderheid van ware liberalen zitting neemt in het. Fransche parlement. Maar, helaas de gezichtseinder is nog altijd donker, en men denkt met reden dat de verkiezingen van Mei niet veel verandering zuilen brengen in den huidige» toestand. Josk. Onder de wortelgewassen neemt i suikerbiet zeker een voorname Albert d'Aiglenoir maakte onmiddelijk toebereidselen voor den tocht den volgenden dag vertrok men reeds. Een tiental ruiters openden den stoet. Daarna volgde de graaf opzijn strijdros vorvolgens kwam er een rijtuig, waarin Liane en lïlanche zaten zoo was de naam van het gevonden kind. Een twintigtal ruiters sloten don troep. Voor waai ts, beval de graaf. Zoo toog men op weg. De beide eerste dagen van den (oolit gingen zonder ongevallen voorbij. Den derden dag leid Je de weg tusschen heuvels door mot eiken en beuken begroei de bosschen. De wegen waren slecht, er heersehto donkerheid en somberheid in de bos schen. Blanche was bang on verborg zich achter in het rijtuig. Liane daarentegen, die ouder en nieuwsgieriger was. en geen vrees kende zag naar buit en. Plotseling opeen donkere plek. weken de stiuiken aan weerszijden van den weg uiteen en een twintigtal gemaskerde manen sprongen te voorschijn den degen in do hand en onder den uitroep - Geeft u over Zich overgeven De brave boogschutters van den graaf d'Aiglenoir dachten er niet aan on na enkele oogenbükken beton reeds een paar der aanvallers in het stof. Maar men beraerkio ondertussclien niet, dat een lange man naar den wagon snelde, zeebielen. Hoewel deze planten éénjarig zijn en wortels bezitten, die niet veel dikker worden dan de stengels heeft men door cultuur daarvan vorschiilende variëteiten gekregen. Wordt do mangel wortel als veevoeder gekweekt, bij de suikerbiet is het natuurlijk om de suiker te doen. Hoe grooter opbrengst gepaard aan een hoog suikergehalte, hoe voordoeliger voor den boer. Nu heeft men wel willen beweren, dat bij aanwending van chi 1 isal peter het suikergehalte achteruit gaat, Proeven hebben bewezen, dat bij oordeelkundig gebruik van dit zout, dit gezegde niet opgaat, Zoo kreeg men bij een genomen proef te Nieuw veen op hot onbenieste perceel 15,7% suiker, terwijl op het perceel waar 300 K.G. chili aangewend was het suikergehalte 16,7% bedroeg. Wel is waar, dat men chili, als de planten droog zijn, moet uit strooit n. daar anders door de bij» tende werking van chilisalpeter het Bïar'weëlsI'r'v'Wllïl^Tft WWlfV' Nu zult ge vragen »is dit van groot nadeel." Zeker Ook do bladeren hebben eene functie te verrichten. Ook zij nemen voedsel op en wel uit de lucht. Het koolzuur dat in de dampkringslucht voorkomt, wordt door de bladeren opgeno men. Nu wordt in het blad uit dat koolzuurgas plus liet wator. dat de wortels uit den grond opnemen en naar alle stengeldoelen gevoerd wordt, zetmeel gevormd. Zetmeel en suiker is broertje en zusje. Dit klinkt misschien vreemd, maar 't is toch zoo. Zeker hebt go wel eens kiemende zaden geproefd. geen Liane daaruit trok, haar in -zijn armen nam on er meo weg snelde in het dichte bosch. Het verschrikte kind uitte slechts één doordringenden kreet, maar de graaf hoorde dien hij zag wat er gebeurde en drong achter den kinderroover aan. zijne mannen volgden hem, terwijl de bandieten zich in alle richtingen verspreiden. Do graaf en zijne mannen liepen hijgend het bosch in maar zij kenden er den weg niet. zij verdwaalden en vielen over de wortels der hoornen, raakten verward in de neerhangende takken en kwamen niet vooruit. Binnen heel korten tijd hadden zy elk spoor van de roovers verloren en moesten terugkeeren, krankzinnig van woede en verontwaardiging. De wanhoop van den graaf was vreesolijk om aan te zien. Zonder eo n traan te storten, zonder een kreet te uitten kwam hij bij het rijtuig terug. Daar trok een onverwachte aanblik zijn oogen. Achteloos op een wiel van bet rijtuig gezeten, eon glimlach op do lippen, de armen gekruist, zat daar een schoone knaap van 15 jaar en zag hem naderen. Bij hom, op den kant van den wagen, zat Blanche, geheel hersteld van haar schrik en eveneens glimlachend. Zando, mompelde de graaf verbaasd. Wat beteokont dat 't Is heel eenvoudig, mynheer de Ze smaken zoet hé Dit komt omdat .bet onop losbare zetmeel, zal het naar de plantendeelen, die het nooriig hebben, vervoerd kunnen worden eerst in suiker omgezet moet wor den. Kortom zonder bladeren zetmeelvorming. Wat vragen nu onze suikerbieten voor bemesting. Op de proefvelden van de Heeren Hoogenloon en Visser te Zonnemaire waar men na wou gaan, welke hoeveelheid chili, de beste financierde resultaten gaf, word de volgende bemesting toegepast. Perceel I 600 K.G. super. 16,1 Sui- kergeh. 30312 K.G Opbr.bieten. Perceel 2 600 K.G, super en 300 K. G, chili. 16,3 suikergeh. 37775 K. G. Opbr.bieten. Perceel 3 600 K.G. super °n 400 K. G. chili. 16,9 suikergeh. 3''637 K G. Opbr.bieten. Perceel 4 600 K G. super en 500 K. G. chili, 16,6 suikergeh. 39775 K. G. Opbr,bieten. Perceel 5 600 K.G. super ea 3° K G. chili, 16,5suikergeh. 402.2 K G. Opbr.bieten. De betrokken RLksiaudbru wee- •aar schrijft dan ook in zijn verslag »We zien hieruit dat de beste tiaau- cieele resultaten bereikt zijn met de bemesting op perceel 3 en kau die bemesting dan ook zeer aanbevolen worden. Een sterkere bemesting met chilisalpeter gaf nog we! een hooge- re opbrengst, doch niet zooveel meer dat daaruit de bemestingskosten betaald konden worden, De bemes ting alleen met superphosphaat is zeer onvooideelig geweest, en verdient zeker geen aanbeveling. Het gehalte van de bieten op alle porceelen was zeer goed. De bemes» ting met chilisalpeter heeft op het gehalte een gunstigen invloed gehad. Perceel 3 staat ook in dit opzicht bovenaan. W. graaf. Ik was onder degenen, die u aan vielen. Verklaar u nader Ziehier mijnheer, zei le Zaado die was opgestaan. Antonio. my» meester, had gezworen zich op u te wreken. Gy hadt hem Blanche ontroofd, hij wilde u op zijne beurt uwe dochter ontvoeren. Hij had vernomen want hy weet alles meester Antonio dat ge hier, zoudt voorbijgaan. Hij nam zich dadelyk voor om u een hinderlaag te leggen een schermutseling met uw lieden aan te vangen, en onder tussclien uwe dochter te roovon, ge ziet dat het hem is gelukt. Wat mij betreft, die voor mijn meester slechts haat en verachting gevoel, ik heb de belofte afgelegd om h«u te dwarsboo- men in zijn plan. Ik zat u uwe dochter teruggeven. Indien ge waarheid spieekt, riep de graaf, zal ik u ryk maken. Ik spreek de waarheid, mijnheer do graaf. Luister, Heden, te middernacht zult ge in het bosch, driemaal een uil hooren schreeuwen daarna nog driemaal... Een uwei mannen moet daarop ant woorden. Indien ge doet, wat ge me belooft, zal ik u nooit vergeten op mijn woord van eer. Dan tot middernacht, mynheer de grant. Wordt vervolgd. jè*>i O neen

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1