St. Jozefsfeest te Smak Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. begrepen zien. Wie een ander denkbeeld van eene volmaaktere inrichting zou willen staande houden, die zou vallen onder de veroordeeling, tegen de 45, 47 en 48 stellingen in den Syllabus, door Z. H. Pius IX uitgesproken." Deze aanhaling uit het mandement geeft dus, wat gij vraagt, eene be schrijving van Katholiek ondei'wijs. Toch is misschien voor de «Ver weer-" mannen zelf deze uiileg over bodig, want hunne Christelijkheid en Katholiciteit spreken zöö luidde uit hun blaadje, dat de op te richten bond van katholieke onderwijzers bepaald veel Roomscher belooft te worden, dan Rome zelf. Zij poseer.en ook zoo mooi als de verdrukte onschuld, dat men het hun niet aan zou zien, dat zij de bisschop pelijk goedgekeurde R. K. Onder wijzersbonden, die nu bestaan, willen "leegpompen'' en opslorpen. Zou di tegenwerking derKerke!ijkeOve:heic waarmede zij beginnen, of minstens de algeheele onafhankelijkheid daar van ook niet de verdere geest zijn het «Katholicisme" van hun brood Dan moeten zij voorzeker bar blijven roepen, dat zij braaf en gods 'dienstig zijn, anders gelooft 't zeker heelemaal niemand. B. >-•1 By gelegenheid dei jaarlyksche feesten in de maand Maart, toegewijd aan den groeten en machtigen Beschermheilige der H. Kerk, aan den Patroon van een lukkigen levensstaat, der christelijke huis gezinnen en van een goeden dood, zal alle Zon en Feestdagenal. op -I, II 18, 10 «tl 25 Haart, des namiddags om 3 uur plechtig Lof met Preek gehou den worden. Maandag 19 Maart, Feest van St Jzoef, 10 uur Hoogmis met preek. Zondag 25 Maart, nam. 3 uur komt de H. Familie van Vierlingsbeek. Zondag 6 Mei zal do Congregatie van O. L. Vr, uit Venray ter oederaart komen en de Hoogmis nut preek om O uur bewonen.' Maandag 4 Juni om 3 uur plechtig Lof met preek, komt de H. Familie van Overieon. Zondag 10 Juni zal de H. Familie van Venray ter bedevaart komen en om half 10 de Hoogmis en preek bijwonen. N. B. Z, H. Paus Leo XIII heeft aan alle pelgrims naar St. Jozef, te Smakt een Vollen Aflaat verleend, op een dag naar verkiezing, ééns in 't jaar op de gewone voorwaarden, mits men in de nieuwe Kapel kome bidden tot Zijne intentie. VEN RAY. 17 Februari 1906. Met ingang van 1 Maart a. s., wordt aan 't Post en Telegraafkantoor te Venray geplaatst de heer J. F. C. Nellissen, sur numerair der Posterijen en Telegrafie te Amsterdam, om door den Directeur alhier opgeleid te worden voor het examen van Comftaies. By Kon. Besluit is bovordert tot officier in de Orde van Oranje Nassau D. Eggiak te Haarlemmermeer, secretaris dier Gemeente. Met ingang van 16 dezer, is be noemd tot postbode te Venray, W. van Meyl, wonende te Leende. Het aantal ingeschreven personen voor de loting der Natienale Militie bedraagt dit jaar alhier 60. Dinsdagmorgen is in onze Paterskerk weder een begin gemaakt met de plechtige viering van de Negen Dinsdagen ter eere van den H. Antonkis van Padua. Het is algemeen bekend dat deze groote Wonderdoener vaa Venray en omstreken talrijke vereerders telt, maar vooral blijkt dit bij deze jaarüjksche devotie. Honderden geloovigen naderden Dinsdag tot de H. Tafel, terwijl tijdens de Hoogmis de ruime kerk meer dan gevuld was. De WelEerw. Pater Perigrinus opende de Novene met eene heerlijke predi. catie waarin de groote Heilige op machtig welsprekende wijze verheerlijkt werd, en de geloovigen opwekte cm steeds met het grootste vertrouwen, hun toevlucht te nemen tot den H, Autonius. Op de gebruikelijke wijze werden na de Hoogmis de bekende liedjes ter eere van den H, Antonius door alle kerkbezoekers met geestdrift moegezongen. Moge de Groote Wonderdoener door dit vurig vertrouwen opgewekt, zijne gunsten 1 rijkelijk verleenen aan zyn tahijke vereer ders in Venray en omstrekeu. Morgen Zondag. 18 Februari zal alhier in de Muziekzaal om 6 uur's avonds een groote vergadering gehouden worden, waarop allo Venraysche R. K. Bonden Vereenigingen zyn op uitgenoodigd. Deze Vergadering is belegd door bet bestuur der Venraysche Arbeidsbeurs, Informatiebureau om alle inwoners in de gelegenheid te steller., de werking en duel van zulk een Arbeidsbeurs nader te verklaren, In deze vergadering zal een rede gehouden worden door den ZeerEerw. Pastoor P. Schmeitz. Daarom kunnen wy niet anders doen d>n alle inwoners, burgers nf ambachtslui of boeren aansporen, deze vergadering te gaan bijwonen om het nut en voordeel dezer vereeniging te vernemen. Zaterdagavond weiden de leden van de Societe t -Burgerlust" alhier, door den heer Joh. Schaefïets, Socie'ethouder, op gulle wijze getracteerd op wor stebroodjes. Zeer begrijpelijk werd deze attentie dooi de talrijke leden zeer op prijs gesteld. De Maandag alhier gehouden veemarkt was zeer druk bezocht terwijl de aanvoer van vee aanzienlijk mocht genoemd worden De aauwezigheid van een gioot aantal vreemde kooplieden op de markt deed zijn gunstigen invloed gelden, ten minste de handel was zeer levendig, zoowel in wei als vet vee, waarvoor zeer hooge prijzen werden besteed. Voor biggen betaalde men van 9 tot f 13 per stuk. Op de Februariveigadeiing van de onderwijzers der gemeente Venray werd u adat de notulen gelezen eu ovei ander d guedgektu-il weiden, eene collecte gehou den voor de weduwe van den onlang overleden ondeiwijzer Lansu te Clinge (Zuelaud), welke collecte de som van flO,3G opbracht. De Penningmeester b ach verslag uit over de inkomsten en uitgaven over 1905, waaruit bleek dat op 1 Jan 1906 de kas sloot met een batig saldo van f 10,86iji. Tevens werd een voorloopig bestuur gekozen en iret den WelEerw Heer Toebosch te confereeren over de op te lichten R. K. Bibliotheek. Tot leien werden gekozen de beeren A- Vêrmeulen H. Kraykamp en A. Derksen. Woensdag en Donderdagavond werd door de Gebr. Bernard uit Breda ceni_ voorstellingen gegeven met de Bioscoop, waar by de fanfare -Euterpe" hunne wel willende medewerking verleende. Blijkens daverend handgeklap bleek het dat de stukken zeer goed in den smaak vielen en de lachlust van velen wisten op te wekken. Jammer, dat de zaal beide avonden zoo sein aal bezet was. Naar wy vernamen gaven de Gebr. Beinard gisteravond eene vooi stelling te Wanssum in de zaal van M. Hendriks. MERSELO. Dinsdagavond vierde de brandweer alhier haar jaarlijkschen-teer- dag". Zyn de mannen by brand trouw op hun post, voorzeker was dit het geval op dezen avond. Allen zijn dan vol verlangen naar de heerlijke -gebroaie schénk mit erpel", die dan op den discli verschynen. Zoolang alles niet opgeruimd is, vlot het gesprek niet best, maar reppen de monden zich toch wel, nl. om de -verkesbiok", naar binnen te werken. Het verdere gedeelte van den avond wordt gesleten met kwinkslagen afgewisseld met eene vertooning van brandblusschen in bel klein, nl. met kleine emmertjes. OTTERSUM. Dezer dagen bad alhier zekere M. K het ongeluk onder een zwaar beladen kar Ie komen. Een der raderen gwig hem over een der beenen, welk ernstig gekneusd werd. Thans vernemen we dat genoemde persoon, wegens ontstane bloedvergiftiging, van de laatste H. Sacra meuten voorzien. raagazynen. die opgepropt vol zaten, hebben zeer veel waterschade geleden. Ten half dr ie was men den brand meester. Oorzaak onbekend. Met ingang van 10 Maait a. s. is tot Directeur van liet Telegraafkantoor alhier benoemd P. Oorver, thans in ge lijke betrekking te Vlissingen. MAASBRACHT. Aan hot station alhier is plotseling overleden, toen hij zich naar Roermond wilde begeven, de heer J. H. Meuwissen, burgemeester der gemeente Linne, ROERMOND. Binnen enkele dagen zullen vier paarden der cavalerie alhier, welke lijdende zijn aan besmettelijke ziekte «orden afgemaakt. Het vleesch dezer dieren is de voor consumptie ongeschikt en zal onder t >ezicht der politie wor den vernietigd en oneetbaar gemaakt, Deze besmettelijke ziekte (epizoötisclie ympbangi'is) is sedert korten tijd in Euro pa opgetreden en is door paai den van liet Engel c'ie leger, welke aan den Transvaal- •orlog hebben deelgenomen, naar ons werelddeel overgebracht. WEERT. Dezer dagen is de waak en trekhond van den landbouwer J. M. G. op Boshoven, door één of meer onverlaten op gruwelijke wijze mishandeld en met messen ge^tokery zoodat het arme dier het wel niet zal kunnen houden. De politie duet ondeizoek_ GENNEP. Langzaam aan beginnen alhier de hoege boomen langs den Rijksweg af te sterven. De vorige week werden er weer twee gerooid. De boomen, welke een buitengewone dikte en lengte hebben bc reikt, meer dan een halve eeuw oud zyn, en menigeen meer dan voor bonderden gul- di ;is schade hebben berokkend, worden na bu i dood omgekapt. Zou het niet beter zijn zijn ze te kappen, voor ze sterven, daar ze toch niet meer in waarde toenemen. Te 's Bosch stond gisteren terecht D, W., oud 53 jaar, machinist, woneüde al .ier, beklaagd op8 December 1905 alhier gevaar te hebben doen ontslaan voor bet vinkeer, door stoomvermogen over de lio jfdlijn van een spoorweg. De eiscb van het O. M. was f 10 boete 8u' s 2C dagen hechtenis. De verdediger, Mr. E. Van Lanschot, advocaat procureur te 's Bosch pleitte vrijspraak, subsidair een lichtere straf. VENLO. Maandagnamiddag ten 1 ure ontstond brand op de Vleeschstraat by de firma C. Raming. De brand ontstond in de bovenverdieping, het dak brandde af. De SUSTEREN. De Ariondissomenls rechtbank te Maastricht veroordeelde gisterenmorgen V\ Peters, beklaagd dal «rij Jan Suylen-te Susteren, eene levens gevaarlijke wonde beeft toegebracht, en tegen wien den 30en Januari jl. eene gevangenisstraf werd geëischt voor den rijd van 5 jaren, tot eene gevangenisstraf voorden lijd van 7 jaren met aftrek de pie7entieve hechtenis. De eisch lot schadevergoeding lot een bedrag van circa f 90. ingesteld door den vader van den veislagene, werd niet toe gekend (art. 1406 burgerlijk wetboek VALKENBURG, Maandagavond heeft ii> de -club de bienfaisance" een inval der justitie plaats gehad. Alles is meegenomen de dames op den koop toe. In de club d'Agrèment is de heele in ven taris in beslag genomen. Woensdagmiddag tegen drie uur raadsvergadering aangekondigd. Aanwezig op dat uur wethouder Kengon de raadsleden Mesters en America, de secretaris en ernig publiek, benovens een verslaggever. Afwezig burgemeester, WdthouJer Dorren, do raadsleden Caselli, Kohn en Stevens eu veel publiek. Kwart over 3 Toestand stationair, behoudens een gepeperde woordenwisseling tusschen een drietal ingezetenen. De rest: belangstellende toehoorders, luisterend naar expressies als: -vlegel", -str kar" en meer pai lementaria. Half 4 aanwezig wethouder Kengen, de secretaris en ren verslaggever plus 2 man publiek. Summa summarurn de raad vergaderde nietMen ging de koffie gebruiken VIERLINGSBEEK. Op Zondig den 18 Februari zal naar we vernemen, in de zaal van den heer L. Mooren van Bon, een concertavond gegeven worden door den bekenden baritonzanger en komiek, den beer H. Mrchielsen uit Helmond, mot medewerking van den heer W. Claassen, pianist uit Groeningen, Daar de heer Michielsen overal waar hij optrad, ook op vorschillende plaatsen hier in de omgeving, een zeer gunstigen indruk achterliet, zien wij dezen avond gaarne tegemoet, en noodigen iedereen die van genot houdt tot een bezoek uit. HAPS. Naar wij vernemer, is het Bestuur der op te richten boterfabriek van plan de zaak op de meest onbekrom pen wijze tot stand te brengen. Eere aan de mannen, die niet alleen groote woorden spreken, maar ook hun geld er aan wagen en durven beginnen, ofschoon de toetreding uit den omtrek niet groot kan zijn. Wanroij er. Mill St. Hubert zullen zelf fabriceeren, terwijl de Maaskant-dorpen zooals Oeffeit en Beers meer geneigd zijn om bij Cuijk aan te sluiten. Vandaar dat de aansluiting van Oeffeit bij Cuijk met den dag toeneemt De te maken onkosten voor onze fabriek zullen wel groot zijn (men spreekt van f22.000); doch dewijl de Bestuursleden de eersten zijn, die zich voor de te leeuen som borg stellen, bestaat er voor anderen geen govaar. Al zou de aansluiting bij eene naburige fat riek jaarlijks ongeveer drie duizend gulden voordeel aanbrengen, zooals uit eene matige berekening blykt, eene eigen fabriek te bezitten is ook wat waard, ASTEN. Maandag werd door de marechaussee van hier naar de gevangenis te Roermond overgebracht L. v, H. oud 22 jaren landbouwer alhier, verdacht van aanranding en afpersing van A. Klerckx, onder deze gemeente op 4 dezer. UDEN. Wat een Verschrikkelijke wilduitroeiing 't stroopeu met den lichtbak is, blijkt uit onderstaande. Drie stroopers togen op een van deze oostuimige avonden er met den lichtbak op uit nnar bet aangrenzende gehucht Zevenbergen". In 3 uur tyds hadden ze 92 konijntjes geschoten. Hot schieten was zoo geweldig dat zo één geweer ter zyde moesten leggen omdat hei te warm werd door 'i aanhoudend vuren. 't Was een hondenwagen vol konijntjes zeide een ooggetuige die den buit had zien vervoeren. GERWEN. Maandag werd onder Aarle Rixtel bij sluis 7 uit de Zuid Willemsvaart opgehaald het deerlijk verminkte lijk van J. D. leidekker alhier, sedert Zaterdag 20 Januari vermist. Hij schijnt door de duisternis misleid te Helmond in 'l water geraakt en vandaar tot Aarle-Rixtel door •ene boot medegesleud te zijn. De kapitein eener boot bemerkte Dinsdag 'entninste op de hoogte der spoorbrug, lat er iels aan de schroef zat. Na onderzoek hij sluis 7 vond men stukken en flarden van een jas en een» broek, die men als van dezelfde stof herkende, als die waai van de kleeren van den vermiste gemaakt waren. Een nader onderzoek daarop ingesteld Imd tengevolge, dat hij op den bodem van den kolk der sluis werd gevonden ROSMALEN, Do vorige week ont moeite een welgekleed peisoon den voerman M. van U., die zich op weg bevond naar Den Bosch om daar zijn boodschappen te verlichten. Voorgevende handelaar in suikerwerken enz, te zyn kwam bij met den voerman overeen, dat deze voor hem ran 'i station zou afhalen een menigte artikelen, om die voorloopi ten huize van v. U. te bergen. Dit zou moeten geschieden den volgenden dag. Wetende dus dat de voer man niet thuis was, begaf do handelaar zich vervolgens naar diens woning, waar hij met diens vrouw afsprak, waar de artikelen plaatsen. Door de gulheid der- vrouw, deed de -handelaar' zich tegoed aan een boterham en koffie en zeide zich vervolgens naar station te willen begeveu om do goederen voorloopig in ontvangst te nemen. Eensklaps herinnerde by zich, misschien niet genoeg geld op zak to hebben en leende by van de vrouw f 7, 't geen hij netjes in zyn zakboekje noteerde en di later worden zouden vertekend. De handelaar, die achteraf een sluwe oplichter bleek te zjju. vertrok. De goederen waren uiet aan bet staiion te vinden en niets is meer van den bedrieger vernomen. Men zij dus gewaarschuwd en op zyn hoede voor dergelijke zwendelaars. 's BOSCH. De Oeteidonkscho Club die zoo veidienstelyk weet op te treden in de Carnavalsdagen, staat voor een vrij aan zienlijk tekort. Daarom zal ze dit jaar geen optocht houden en den prins ook maar laten waar by zich thans bevindt, om op die manier de financieole moeilijkbeden te bezweren, en zich tevens ster k te maken voor het jaar 1907, als wanneer de club 25 jaar zal hebben bestaan, Danzil ze weer eens op zyn Oeteldonksch voor den dag komen. te Speelhuizen in Limburg Nadat de geheime poliiie, door wie de bestuurders der Club Internationale te Maastricht steeds worden gevolgd, bericht bad, dat hot meubilair van de clublokalen nnar deKurzaalte Valkenburg was over gebracht, deed eene talrijke patrouille bereden marechaussee Maandag een inval zoowel in de Kurzaal als in de Socié'é j' Agrérnent8. Wederom werd op heeterdand hazardspel geconstateerd, als gevolg waar van de roeletien en ander speelgereedschap weiden in beslag genomen. De Spaansehe graaf Constanza en zekere Beaufaux, een Belg van nationaliteit wor» den gevankelijk naar Maastricht overge bracht en eerstgenoemde krachtens de Vreemdelingenwet over de grenzen van het rijk naar het buitenland verwijderd. De club High Lifo te Vaals heeft ver» der verzet gestaakt. De croupiers zijn ontslagen en afgereisd. De heeren zijn naar Rumenië vertrokken. Behalve uit Valkenberg zyn thans alle speelgelegenlieden uit Limburg verdreven, terwijl men mag verwachten, dat spoedig de lokaliteiten ook in genoemde plaats zullen worden ontruimd, omdat door de werkzaamheid en liet krachtig optreden der politie 't spelen zoo goed als onmogelijk is, ongeacht de kans voor de spelers, om bij betrapping daarvoor met eenige maanden gevangenisstraf te moeten boeten. Een gerucht meldt, dat de club de bien fai8ance te Blerick een villa gehuurd en zich daar gevestigd heeft. Liuiburgwelie W itte kruis- leeniiig. locale bladen geplaatste advertentie eener 3 pCt. premioleening in de -Limburgsche Witte Kruis leening", waarvoor aandeel*n te bekomen zijn bij G. Vreydonberger te Sittard, aangezien voormelde V. ia een ontslagen brievengaarder tot 5 jaren ge vangenisstraf veroordeeld geweost, wegens verduistering en valschheid in geschrifte, en thans nog in staat van faillissement verkeert, terwijl ook een Limb. Witte Kruis leening in zooverre hem bekend, niet bestaat. Landweer. De dienstplichtigen, die in de jaren 1903, '04 en '05 voor den dienst bij de andweer zijn bestemd, zullen tusschen 14 Mei en 2 Juli voor zes dagen onder de wapenen geroepen worden. Migriireii-euiididnieii. Wy hebben bier en jenevercandidaten, maai' dat we ook sigarencandidaten liebbon was tol lieden iets nieuws. Bij gelegenheid eener gemeenteraadsverkiezing nabij Venlo vonJ een candidaat 't klaar blykolijk infra dignitatem bier en jenever te doeu schen ken. daarom nam hij zijn toevlucht tot de sigaren en deed daarvoor stemmen koopen, De sigaren welke aau allen gratis werden verstrekt, waren voorzien van een bandje waarop stond Kiest (volgt naam van candidaat). Wy bobben eenige bandjes in ona bezit. Zou men op deze wyze gemak kelijker met de zuiveringseed klaar komen, dan dat men bier en jenever deeJ scheuken Nbr, Uoterlnvoer. Door liet Dagelijksch Bestuur vau het Nederlandsch Landbou w-comité is de aandacht der Regeering gevestigd op den belangrijken invoer van boter in Nederland en tot haar het verzoek gericht een onder zoek te willen doen instellen naar de redenen, die er bestaan, om dezen grooteu invloed te verklaren, alsmede naar de kwaliteit van de ingevoerde boter, ken (lakridder. Een j mgeliog te Nijmegen, bestemd voor één der tuchtscholen, heeft dezer dagen zijn moeder geplukhaard, zijn vader een puk ransel gegeven en daarna een schuilplaats gevonden op het ouderlyke dak. Van dit verheven punt bombardeerde bij du hem belagende politie met dakpan nen, tot vermaak van vele nieuwsgierigen. Aanknopen vau paarden. Duitsche agenten -plunderen de paar denmarkten van België roept het Petit Bleu en het blad noemt tot staving van Jit voor flen Europeeschen vrede oogeu-* scbynlyk zoo onrust wekkende bericht, eenige cyl'ers. Ia de tweede helft van 19u4 werden te Luik, met bestemming naar Duitschlaod verzonden 1311 paarden, tu do tweede helft van 1905, 1644 paarden, d. i. 333 meer, Ds invoer bedroeg iu Januari 775 tegen 551 in 1905 of 224 meer. Doch er is een zeer aannemelyke verklaring voor die aankoopen. Op 1 Muart wordt iu DuiUchland het nieuwe tarief van kracht, waarby bet in voerrecht van 20 Mark per paard aarner- kelijk wordt verhoogd. De Duitsche pa ndenkoopers doen daarom op voorhand groote aankoopen in de verwachting van hoogere prijzen. Op Groenland. Een Noorsch blad vermeldt naar aan leiding van het overlijden van koning Christiaan nog het volgende cutieusse geval In de ijs-velden van Groenland zyn talrijke Deensche kolonies, die daar bijna geheel het jaar verblijven, bezig met wal- vischvangs'. beeronjacht enz. Eerst over drie maanden kunnen zij iets van den dood van Chr istiaan vernemen, dat is dus een maand na zyn verjaardag op 8 April. Dien dag zullen de Ddeneri als ieder' jaar mol allerlei feestelijkheden vieren Kr zullen toasten op koning Christiaan uitgebracht worden en luid zal het «leve Christiaan". weerklinken zonder dat men eenig vermoeden heelt van zijn dood. Groenland kan onmogelyk met het vasteland verbonden worden de telegraaf of telefoondraden kunnen aan den vorst geen weerstand bieden. Henk om «le bel. Een sportman te Arnhem heeft den draak gestoken met de nieuwe Rijkswet op liet fiet8enverkeer. Vbör op zyn flets had hij een kleppende kerkklok hangen, van die grootte, dat ze wel de draagkracht van zijn karretje kon aangeven daar boven een bord met de waarschuwing -Denkt om de bel En zoo reed hjj druk kleppende in het drukke middaguur de hoofdstraten door. De niettrappers beloonden hem met een lachje; het was leuk. Toevallig. In de St. Nicolaaskerk te Spandau werd dezer dagen hot huwelyk ingezegend van een arbeider aan de Koninklyke kruitfabriek, op denzelfden dag dat zyn ouders hun zilveren en zyn grootouders hun gouden bruiloft vierden. Daar zijn dus een groen, een zilveren en een gouden bruidspaar bijeen. Vader en grootvader zijn ook beiden in I)e Burgemeester van Sittard waarschuwt belanghebbenden tegen een in verschillende de kruitfabriek werkzaam.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2