Uit Rusland. Limburgsch Nieuws. Voor den arme. Nieuws uit de Buurt. eenvoudig voorbehoedmiddel aan ie wenden, gedachtig aan het bekende «voorkomen is beter dan genezen." Eik kan het middel zelf gereed maken als men een stukje kamfer van een dubbeltje ongeveer uit do apotheek haalt, dit in een goed schoongemaakt drankfleschje of hall bierflegchje doet en daarop beste Fransche brandew ijn giet niet geheel vol om den inhoud te kunnen door schudden, dan is het middel klaar. Men doet er een kurk op die goed sluit en Joch er gemakkelijk op en af gedaan kan worden en nu giet men eiken avond in het holle van de eene hand zooveel als men noodig heeft om de andere hand te bevochtigen en in te wrijven, en laaide ingewre ven hand daarna de andere hand den zelfden dienst bewijzen. Dit doe men eiken avond opnieuw voor het naar bed gaan en boude er mee vol. Dan zal men geen bijzonder dikke en open handen krijgen. De kosten en moeiten zijn niet groot, zooals iedereen wel begrijpen kan. Wijl dat vocht dadelijk opdroogt heeft men nergens last van. kinnen nog slechte, weinige en dan nog vertraagde belichten, zo.idnt weinig van den toestand is te zeggen, behalve dat zeer erge dingen, die men vreesde, uitble ven. De A/aO'n-correspondent seint uit St. Petersburg Het openbare leven staat geheel en al stil. Als dat zoo voortging, zou men moeten vreezen voor vernietiging van den handel, van de nijvprheid en van alle geldzaken. De treinen brengen wel koopwaren, maar de handelaars nemen ze niet in ontvangst, want geen facturen woiden bezorgd. Alle geld verzendingen over de post zijn natuur lijk gestiakt. Men zou de opsomming van de ellende, die reeds veroorzaakt is. nog lang kunnen voortzet'en, maar men kan ze zich best voorstellen. De stad ziet er vandaag, Zondag, zeer somber uit. Op straat ziet men slechts patrouilles. Alle deuren en vensters zyn gestoten, alle winkels met planken bespij kerd, de luiken neergelaten. Wie men ook aanspreekt, niemaud schijnt iets te weten. Deze zonderlinge rust en stille in een stad die een zoo moeilijken tijd doormaakt, geeft een sterkeren indruk dan geraas en drukte zouden doen. Men vraagt zich af, in welke onbekende schuilhoeken wordt voorbereid wat ieder een vreest de botsing die iedereen zou willen voorkomen, maar die men toch naderen ziet, want dat zulk een toestand lang zou kunnen duren, is onaannemelijk. Het tijdperk waarin zooveel armoede en ontbering en ellende geleden wordt is weer aangebroken. Gelukkig hij, die dezen barren winter onbezorgd kan tegemoet zien, die zijn voorraad brandstoffen bezit, die geen gebrek heeft aan de noodige levensbe hoeften en zich mag verheugen in een goede huisvesting. Maar ongelukkig, driewerf ongelukkig is de barre winter voor den arme, voor den beklagenswaardige» natuurgenoot, wion alles ontbreekt, die misschien in een ziekelijken toestand verkeerd en niet in staat is het brood voor zijn gezin te verdienen. Hier zwaait de winter op vreeselijke wijze de roede der ellende Gij rijken en meer gegoeden, stelt u dien toestand eens duidelijk voor den geest. Gij weet misschien niet wat armoede Doch wilt gij het weten Begeeft u dan eens op een kouden winterdag naar de hut van den arme, die te tier is om te vragen en zijne armoede zooveel mogelyk tracht te verbergen. Dan pas zult gij ondervinden hoeveel ellende da winter kan veroorzaken. Ja, waarlijk er wordt meer armoede geleden dan menigeen wel denkt, Kr zijn armen, die aan alles gebrek hebben, die zelf 't noodzakelijkste moeten missen. Begrijpt gij dien toestand Welnu, bedenkt dan ook dat het plicht is, om hier de helpende hand uit te steken. Dit is een der grootste en noodzake lijkste plicht, een plicht, die geboden wordt door de naastenliefde. Welaan dan ryken, ondersteunt en helpt den arme, als deze week een aal moes voor hunne ellende en kommer wordt gevraagd. Gegoeden helpt en geelt aan do behoef tige» en minder bedeelden. Denkt or wel aan, «Jen armo geven is Gode welgedaan". VENRAY den 9 December 1905. In den loop dezer week heerschte in onze gemeente r.og al eene gezellige drukte. Niet minder dan vier Venrnyseho ver- eenigingen vierden hun Patroonfeest. Maandag werd ter eere van de H, Barbara twee plechtige missen gelezen in de Parochiekerk. De loden van den Melsolaarsbond waren in grooten getale opgekomen om de de voorspraak der H. Barbara als helpster in alle nood in Ie roepen, waarna de werkzaamheden aan het krankzinnigenge sticht hervat werden. Omstreeks 4 uur had er een samenkomst bij den heer Mich. Jacobs plaats, alwaar den avond verder genoegclijk werd door gebracht. Tevens was het do gilde St. Eiigius, patroon der smeden, welke leden, na eene plechtige Hoogmis in de parochiekerk, den dag in het gildehuis van den heer M. Baltissen in vroolijkheid paseerden. Vanwege de Hanze en St. Nicolaasgildo hadden twee solemneele missen plaats, waarna de talrijke leden op prettige wijze den feestdag doorbrachten, St. Nicolaas heeft Venray dit jaar goed bedacht. De prettige stemming der jeugd, die zich in dea vroegen morgen en gedurende den dag op allerlei wijze uitte, blijft er ons borg voor. Het aantal aangekomen pakjes was buitengewoon groot. Met honderdtallen werden ze tegelijk besteld. Over het algemeen hebben hier zoowel de grooten als kleinen eene aangename herinnering aan St. Nicolaas behouden. Donderdag was het patroonfeest van St. Ambrosius. patroon der ijmkers, die in Venray nog al veel gevonden worden. Ook voor dezen bond werd een plechtige IJ. Mis in de parochiekerk opgedragen, waarna de belangen van den bijenteelt in het bijzonder besproken werden. De Schaapscompagnie hield Maandag en Dinsdag hun jaarlijksch potverteeren, en werd er in O. L, Vr. kapel te Oostrnm een plechtige H Mis opgedragen, In de Muziekzaal hield Zondagavond de Boerenbond eene druk bezochte ver gadering voor do leden der Vee- en Paardenverzekering. De heer J. Poels opent de vergadering met den gewonen groet, en brengt den leden der Veeverzekering ter kennis, dat de commissie van den Boerenbond beslo ten heeft, om in 'net vervolg het uitschot van malen, dat door eenige naburige veehandelaars alhier wordt ingevoerd en verkocht, niet meer in de Veeverzekering op te nemen. De Voorzitter zegt dat door den heer J. Rambaghs een prachtigon hengst is aangekocht, dat Rambaghs bij hem is geweest, om dezen hengst voor een jaar bij de Paardenassurantie te kunnen ver zekeren. De commissie heeft hiervoor toestemming gegeven. Door Rambaghs werd aan de leden van de paardenverzekering aangeboden om jaar lijks 2% te betalen. Bij iedere schatting wordt zijn paard geschat als hengst en als ruin, De mindere waarde, die hy als ruin mocht opbrengen, wordt bijbetaald. Bij voorkomende schadevergoeding van een paard der verzekering zal door Ram baghs zijn aandeel betaald worden van de som waaraan zijn paard als hengst ge schat is. De Voorzitter wijst de paardenfokkers op de gunstige gelegenheid om hunne paarden te laten dekken bij dezen hengst die op verschillende plaatsen is goedge keurd, en hoopt dat ze zich niet zullen laten afschrikken door een hooger dek- geld, daar men later op het veulen tot f 50 toe meer voordeel kan hebben. Hierna ontstaat eenige discussie over paardenhouders, die vrachtwerk verrich ten met hunne paarden en deze hiervoor niet hebben aangegeven bij de Paarden verzekering. Door de Wijkmeesters zai dit worden onderzocht. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Zondagmiddag is in de Muziekzaal alhier, een cursus in veevoeder kennis geopend. De heer J. Poels opende de vergadering met een woord van dank en welkom aan de heeren Corlen, rykslandbouwleeraar en Rutten, welke dezen cursus geven zuHen. De heer Corten dankte den heer Poels voor zijne hartelijke woorden en gaf daarna eene verklaring van een cursus in veevoederkennis, en vorklaarde daaina den cursus voor geopend. De heer Rutten verklaarde dat 't hem aangenaam was nog eens terug te mogen komen in Venray. waar hij al verschillen de jaren aan den land- en tuinbouwcursus werkzaam was en waarvoor hier groote belangstelling wordt betoond. In lien lessen zou hij behandelen -wat er in de planten zit, en wat 't vee noodig heelt." De lessen zullen ledeieu Maandagavond om 0 uur gegeven worden, en wel te beginnen met a. s. Maandag. G2 leden zullen hieraan deelnemen. De heer Poels dankt den heer Corlen en Rutten en levens 't bestuur van den Boerenbond, waaraan 't hoofdzakelijk to danken is. dat deze cursus tot stand kwam. Zooals vorige jai en werden jl. Woensdag, St. Nicolaasavond de werk lieden der fjima G. F. Aerts Zonen op waardige wijze in de fabriek onthaald. De groote werkkamer was voor deze gelegenheid veranderd in een feestlokaal. Bij begin der vroolijkheid werd op de eerste plaats hel woord gevoerd door den WelEd. heer Jac. Aerts die in treffende woorden de werklieden eenige wenken gaf om eendrachtig samen te werken en sprak den wensch uit, dat de eendracht welke heden tusschen patroon en werklieden heerscht, zou blijven voortduren. Daarna werd door den oudsten patroon, de WelF.d heer Jos. Aerts rekening en verantwoording gehouden dei onderlinge Ziekenfonds van de fabriek, waaruit bleek dat de ziekenfonds met vrucht werkte en de werklieden met dank hun goedkeuring te kennen, gaven. Na dit belangrijk punt afgehandeld te hebben werd overgegaan tot den inwen« digen roensch »vat te versterken met de door de fiiroanlen aangeboden boterhams mot ham. liet was waarlijk een genoegen, als men de lange rijen gezeten aan hun werktafels zag en zich zoo smakelijk onder ware vriendschap ten goede deden. Na afloop hiervan nam de heer Schols meesterknecht der fabriek het woord en bracht in ncam van het beele personeel hulde en dank aan de heeren Patroons voor den pleizigen avond hun geschonken. Spreker spoorde alle onderdanen aan altijd met yver en trouw de werkzaam heden der fabriek te vervullen waardoor dan do achting der patroons nog meer door hun werklieden zou veroverd wor den en wees verder op de flinke werking der ziekenfonds, waarbij hij aantoonde dat men hierdoor kon zien wat door een drachtige samenwerking was tot stand te krygen. Eveneens werd door den meesterknecht op prijs eesviu dat beide juffrouwen der firmanten in gezelligheid den feestavond bijwoonden, waarop dan ook een flink glas ter hunner gezondheid werd geledigd. Verder werd den avond doorgebracht met voerdrachten en zang totdat het uur van scheiding aankwam. De WelEd. lieer Jac. Aerts voerde nogmaals het woord en bracht vooral dank aan den heer Schols onder wiens leiding het fabriek heerschte en vooruit ging- Na een driewerf applaus werd den gezelligen avond gesloten en ieder verliet ten zeerste voldaan de (eestzaal. Woensdagnamiddag 3 uur werd hier in de dorpschool eene vergadering gehouden door de onderwijzers der ge meente Venray. Het voornaamste pnnt van behandeling was de Weduwenwet voor de onderwijzers, ingeleid door den heer G, de Ponti, hoofd der school te Oirlo. In het kort, doch duidelijk, werden de voornaamste artikelen dezer wet besproken en toegelicht. Hierna werden eenige vragen beantwoord op deze wet betrekking hebbende, er werden nog eenige actueelo onderwerpen behandeld, waarna de voorzitter om 5 uur do vergadering sloot. Op de maandelijksche vergadeiing der IIandboog8chutterij -Diana" is met meerderheid van stemmen besloten van doellokaal te veranderen. Met genoegen vernemen wij dat door de Fanfare -St. Cecilia" alhier, is besloten om tegen het einde van Januari a. s. een groot Concert met Tooneeluit- voering te geven in de zaal van den heer W. Wijnhoven. Tot belastingontvanger te Venray is benoemd den heer J. Martens, thans te St. Pieter, Host- en Telegraafkantoor te Venray, Het Kantoor is dagelyks open: voor Post-on Telegraaf van 8—12.30 en 3.30- 7 uur. Voor wissels en quitantie 's en voor de Rijksverzekeringhank alleen op werk dagen van 8.30—12—30. Op Zon- en Feestdagen open 7.30— 8.30 en 12.301.30; voor de Spaarbank alleen 7.30—8.30 vm. Hij k apostspan rban k Aan het postkantoor te Venray en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand November 1905 ingelegd f 8107,71. terugbetaald f 5208,95. Het laatste, door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 3232. HORST. Dr. I). H. F. Driessen, in specteur chef van den burgerl. veeartse- nykundigen dienst in Ned. Indie, zal den 9 Mei 1900, 's lands dienst verlaten. Zijne collega's die zijne groote kennis en welwillende leiding op hoogen prys hebben gesteld, zullen dit besluit met leedwezen vernomen hebben. VELDEN. Zaterdag overleed alhier, de weleerw. beer Laurentius F. J. II. Schrijnen, sinds 1882 pastoor dezer pa rochie. De overledene werd geboren te Venlo den 5 Maart 1827 en ontving den 5eu Juni van het jaar 1852 de H. Priesterwijding. Na achtereenvolgens kapelaan te zijn geweest te Roosteren en Helden, volgde in 1875 zijne benoeming tot pastoor le Beegden, vanwaar hy in 1882 naar Velden weid overgeplaatst. Op buitengewone wijze wist pastoor Schrijnen hie* de liefde en Je sympathie van alle parocnianen te verwerven. Het afsterven van den dierbaren overledene werd door de parochie met groote droefheid vernomon. De begrafenis had jl. Dinsdag onde>' groote deelneming plaats. GRÜBBEN VORST. Naar we vernemen is men voornemens den zandweg van uil den Provincialen weg bij California, naar het Dorp tot kiezelweg aan te leggen. VENLO. Bij de jl. Dinsdag gehouden stemming voor een lid der Prov. Staten kiesdistrict Venlo werden uitgebracht 3979 gcldigo stemmen. Hiervan werden uitgebracht op do heeren V. Dubois 1510, J. L. Gambon 875 en J. Janssen 1504 stemmen, zoodat herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren Dubois en Janssen. VENLO. Zaterdagavond omstreeks 5.50 bij het binnenloopen van een goede rentrein over de Duitsche lijn ontspoorden juist bij het station Venlo op het kruispunt 4 wagons, waardoor de iijn naar Maastricht versperd werd. De sneltrein van 7 uur bracht de reizigers tot op dit punt alwaar een trein klaar stond die hen tot het station Venlo bracht. De moeste troinen hadden eenige uren vertraging. Ten 11 ure was weer alles opgeruimd en het spoor weer vrij. De materieele schade is gering. TEGEI FN Gedurende de laatste dagen zijn alhier door de marechaussee en ge meente politie verschillende goederen, zoo als huisraad, paardentuig enz. in beklag genomen. Men vermoedt dat deze zyn onttrokken aan den faillieten boedel van J. v. d. B., voerman alhier. Bij aankomst der politie wist evenwel de verdachte nog bij tyds de grens over te steken. TEGELEN. De raad dezer gemeente benoemde tot onderwyzer aan do school te Steijl den heer J. J. Claassen, thans te Heijen en wel onder de volgende voor waarden 1. Aanvangsalaris f500. 2. Te Steijl wonen. 3. In functie treden primo Januaii 1900. 4. Bij vertrek 2 maanden te voren waarschuwen. 5. Toezicht houden op de schoolkinderen buiten de schooluren, ROERMOND, Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat er veel kans dat de tiamlijn Helmond—Asten wordt doorge trokken naar Roermond. Wanneer de belangrijke gemeenten Meijel en Helden steun aan dit plan ver- leenen, zal dit een belangrijke schrede nader voeren tot het doel, het tot stand brengen van eene degelijke verbinding van deze dorpen met Roermond. WEERT. Binnenkort zullen de EE. PP. Samuel Tetteroo en Joseplius de Haas, beiden uit bet Minderbroederklooster te Weert, als missionarissen naar Brazilië vertrekken. WEERT. De heer P. H. Hendriks, wethouder alhier, zal Zondag 10 December den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren voor het eeist zitting nam als lid van den gemeenteraad. HEERLEN, Naar ons wordt medege deeld, heeft een onderwijzer der le open bare school alhier eene klacht ingediend tegen den Limburoer Koerier wegens be- leediging en lastor, waaraan hij in een Ingezonden stuk blootstond. In dat lngez Stuk wordt een onderwijzer van de le openbare school, met zyn voor naam aangewezen, beschuldigd dronken in school te zijn geweest, en daar een jongen te hebben geslagen, en deswege geschorst te zijn. Zoowel het afgetreden hoofd, de bekende iieer J, J. Eijck, als het huidig hoofd, de heer Kruijtzer. hebben beiden verklaard, dat hun van deze beide feiten hoegenaamd niets bekend ik. HEERLEN. In den loop der vorige week vertoefde in een hotel alhier een Duitsch sprekend individu, in 't zwart en met priesterboord gekleed, die voorgaf priester te zijn. 's Morgens toog hij op weg om de H. Mis te lezen by de Eerw. Broeders, zeide hy, maar in het hotel is hij niet moer gezien. In Geileukirchen heeft hy 't op dezelfde manier aangelegd om kosteloos in zijn onderhoud te voorzien en ook Simpelveld is Maandag met een bezoek van 't heerschap vereerd geworden. Daar hij waarschijnlijk ook eldeis op dezelfde manier bedrog zal trachten te plegen, zij men op zyne hoede. MAASTRICHT. In de maanden Octo ber en November werden 06 adviezen aan personen en veereenigingen uit Maastricht, Amsterdam, Strijp bij Eindho ven, Venlo. Belfeld. Steenderen, Ambij, Enschedé, Limmel, Roermond, Bierick, Helmond, Boxtel. Eijgelshoven, Boe hol tz, Mechelen, Vijlen, Simpelveld, Oirschot, Cadier en Keei, Stratum. Tegelen, Beek, Pannerden, Heerlen, Wijlré, Cuyk, Vaals Venraai en La Louvióre. Deze adviezen hadden betrekking op 1. Personeele Belasting, —2. Erfenis- 86Beroep8wet, 4 Vermogens belasting. 5. Ziekteverzekering voor Vrouwen. 6. Vereetiigingsleven. 7. Achterstallige schulden. 8. Geldel. vergoeding. 9. Adressen aan de Tweede Kamer. 10. Verbruikscoöperatie. 11 Overpl. van garnizoen. 12. Bisschop pelijke goedk. Statuten. 13. Ongeval lenwet, 14. Loonregelingen. 15. Gagementen O. Ind. Militairen. 10. Organisatie Gemeente werk 1. 17. Deser tie- 18. Hypotheek. 19, Aanvraag Statuten Staatscourant. 20. Loterywet. 21. Nation, Vakorganisatie. 24. Huur van een huis. 25. Hand- en spnndiei s'en. 26. Uittreksel uit een gebootterog. in't buitenland —27. Plaatsing by bepaald wapen. 28. Duitsche Gcwerkschaften. —29. Maatsch. Staatsspoorw. 30. Veiligheidswet. 31. Nationaliteitsbewys. —32. Registratie 33 Schuldbekentenis, 34 Broederdienst, 35 Onderh. verkoop, 36 Ziekenfondsen! 37 Rijkswegen, 38 Materiaal v0ür stu die in vakorganisatie, 39 Reglementen, opmaken. 40 Fabrieksradt-n, 41 Huur van dienstboden' 42 Dir. belas tingen. Er werden 29 adviezen schriftelijk en 37 mondeling gegeven. Het totaal aantal gegeven adviezen be droeg einde Nov. 896. EYGELSHOVEN. Men herrinnert zich dat plus minus twee maanden geleden te Eygelshoven in de mijn Laura en Veree nigmg een treurig ongeval plaa's had waarbij 3 mynwerkers het leven lieten. Men was met 12 man bezig een dam te maken om het volloopon der schacht te voorkomen toen plotseling, nog voor de dam gereed was en he' roer er, de krenn e' in geslagen om het water angzaara af to voeren do versperring doorbrak met 't bekende noodlottige'ge»olg Nu, na 2 maanden ongeveer, moet de omgekomene daar nog aliyd onder het water zitten, vermoedelijk bekneld hangend tusschen een pomp. Daar alle pompen onder het water zaten kon men liet water niet goed verminderen nu echter een nieuwe pomp dezer dagen is gearriveerd, zal het lijk weldra hopen we, gevonden zijn, SAMBEEK. Zondag.avond verdronk alhier door de duisternis misleid eene 30- jarige dochter, de eenige steun van hare ziekelijke ouders en kranke zuster. Bij een kalf koe wilde zij de hulp der naburen inroepen en geraakte ia een beek en verdronk. OSCH. Met de stoomtram die Maandag namiddag ongeveer half 2 vertrok,gebeurde een ernstig ongeluk. Het 8jaiig zoontje van H. v. L. was op de tram gesprongen oin mee te rijden. Toen de jongen er weer af wilde springen, geraakte hij met zijne beenen onder de tram. met het treurig gevolg dat zo bijna geheel- werden afge reden. GRAVE. Tot lid der Prov. Staten van Noordbrabant is bij candidaafstelling gekozen de heer W. C. J. Kipp te Megen. EINDHOVEN, Men deelt ons mede. dat vanwege de Naamlooze Vennootschap de Vereen. Nederl, Lucifersfabrieken te Eindhoven, onder de gemeente Woensel tusschen den spoorweg naar Boxtel en den Hoogen weg, een terrein is aaugekocht, groot pl. m. 2.5 H.A. waarop zal worden gesticht een geheel nieuw, naar de eischen des tyds ingerichte fabriek voor lucifers, fabrikatie. De tramlijn Eindhoven—'s Bosch zal uiet t oog op deze stichting worden omgelegd langs de fabriek. De groote fabriek, gelegen alhier aan den Dijk, zal geheel ontruimd en voor een ander doel bestemd worden. TILBURG. Aan de Piusstraat alhier i# Dinsdagavond weer een barbaarsch tooneel afgespeeld. De bakker C. krseg daar in zijn woning twist met zijn knecht H. Deze knecht greep een mes en stak het moordtuig zijn meester in deu buik. De doktoren Deeler en Proof hebben den levensgevaarlijk verwonden man verbonden en naar het gasthuis laten vervoeren. De gevaarlijke knecht is gearresteerd door de gemeentepolitie. is.

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2