Limhrgseh Nieuws. Groote PpopagjjndavefgadcpiBg der Manzo le Wanssam. Gemeenteraad te Venray, Nieuws uit (le Buurt. Algemeen Nieuws. Dit kan oen aanduiding voor den gebruiker zijn en een verklaring, waar o«i de oogst zoo vaak beneden het middelmatige blijft. Het verbruik van deze Stassfurler zouten is zeer sterk stijgende, wel een bewijs dat do landbouwer meer en meer het nut ervan inziet. Werd toch in 1805 in Nederland en België voor landbouwgebruik aan zui vere kal/ nog slechts 2541600 KG. gebruikt, dit is in 1904 reeds geweest 11101900 KG. dus ruim het 4voud en het verbruik neemt nog steeds toe. Meer toelichtingen bij het opschrift zullen wel overbodig zijn- S. S. te W. op Woensdag 29 November 1905. Omgewaaid. ■■ui ii in—in i mi r»*r??iVT*s*zxm*xgMmaeas3KmB*zsmm Zondag 26 November j.l. waren in de zaal van den heer Hendrix te Waossum eon 150 tal belangstellenden uit verschillende dorpen van Noord Limburg samengestroomd. De Zeereerw. heer adviseur J. Schram opende de vergadering en heette ai le aan wezigen van harte welkom. Daarna houdt de heer Kellenaers zijne aangekondigde rede over samenwerking der llanzeleden: oneerlijke concurrentie en ven- terij. Spreker zet uiteen wat geoorloofde en- ongeoorloofde oneerlijke venterij is; en welk standpunt do middenstanders te dien opzichte dienen le nemen. Spreker haalt eenige interessante staaltjes aan van 't groolc boerenbeJn g der Belgische venters, die voor enkele weken met hunne rijtuigen over deze streken rondtrokken. Ten slotte meende de heer Kellenaers een motie te moeten voorstellen, waarbij den gemeentebesturen in overweging werd ge geven. maatregelen te treilen tot afdoende bestrijding dezer kwade handelspractijk. Met eeu opwekking tot het verenigings leven besloot spreker zijne rede, waarna het woord was aan den heer J. Pruymboom algemeen voorzitter der Limburgsche Hanze, die eene schoone rede hield over de alge meens bedoelingen der middenstandsbewe- weging. Vooral wees de heer Prnymbeom er op, dat het handels- en vakonderwijs ook op de dorpen dringend noodzakelijk is. Hrj wees op 'i groote nut der cursussen voor boes- liouden en winkeladrainistraiie. Ook kan op de dorpen coöperatief worden ingekocht eu eiseht het cr«d iet wezen dringend verbetering. Op meesterlijke wijze wederlegt de heer Pruimboom dan de dwaling, als zou de mid denstand ten doode zijn opgeschreven. Neen, door vereeniging zal de middenstand in kracht toenemen. Maar dan moeten de mid denstanders ook dat eene offer welen te brengen, n.l. ouderling samenwerken. De rede van den heer Proymboom bleef niet zonder succes, want er traden daarop weer vele nieuwe leden bij. Naar aanleiding der motie Kellenaers volg de daarop een zeer geanimeerd debat, dat geopend werd door den heer burgemeester van Bergen. G. Peeters. ZËdAchtb. kan zich niet geheel vereenigen met den inhoud dei- motie en is ven meening dat deze te veel vergt van de gemeenten; en practisch onuitvoerbaar zijn zou, terwijl de lieer burgemeester A. van Haelf uit Meerlu aan den heer Kellenaers de vraag richt of hij inlichtingen kan geven over wet tegen oneerlijko concurrentie. Dc heer Kellenaers wensclit met den heer Peeters eenigzins van meening te verschillen. Hij verklaart dat ook de gemeenteraden van Noord Limburg te weinig gevoelen voor de sociale actio. Hij wil daar niemand persoonlijk mede kwetsen, maar hij is toch de meening toegedaan, dat in de richting eener sociale gemeentepolitiek wel eens meer geschieden moest. En nu heeft het spreker verwonderd, dat terwijl over deze streek zulke hoogst onzedelijke praktijken werden uitge oefend, zoo weinig steunkracht is uitgegaan van de plaatselijke besturen, die toch op de eerste plaats de algemeene belangen be hartigen moeten. Hij is het dus niet eens met den heer Peters en zou de motie willen handhaven. De burgemeester van Meerlo wordt verwezen naar 't Wotboek van Strafrecht, en naar het ontwerp Aalberse-Loefl' tegen oneerlijke concurrentie. Bij nalezing dezer stukken zal de heer burgemeester zijn vraag beantwoord zien. Do hoer Peters blijft zijn meening hand haven en zegt dat de gemeentebesturen niet meer konden doen. De heer Kellenaers handhaaft zijne mecning waarop door de heer Pruymboom wordt voor gesteld de motie te stellen in den vorm van een wensch, te richten aan Rijks en gemeentebestuur. Het voorstel wordt met algemeene steramen aangenomen. De heer Peters dort nog de zeer juiste verklaring, dat, ware in Limburg geen Hanze opgelicht, de verbruikscooperat e's de meeste middenstanders zouden broodeloos gemaakt nebben, een reden te meer om zich bij de Hanze aan te sluiten. De heer Pruymboom deelt nog eenige interessante staaltjes mede van oplichterijen in zijn gemeente en besluit dat ook de middenstandsbeweging zelf veel tor bestrijding der oneerlijke handelspraktijk kan bijdragen. Daarop wordt het debat gesloten waarna de Zeereerw. heer kapelaan Schram de sprekers van den avond bedankt. De heer Pruymboom brengt daarop liuldo aan do werkkracht van den heer Schram, waarna de heer Kellenaets in allerhartelijkste bewoor dingen dank brengt aan de Limburgsche pers in 't algemeen en de Noord Limburgsche in 't bijzonder (applaus.) Daarna werd deze vergaderiug gesloten. OPENBAR YIR O A1 K RIN 5 van den Tegenwoordig de Voorzitter en al de leden, uitgenomen Je heer Jac. Aorls, De Voorzitter opent de vergadering met het gewone gebed en verzoekt den secretaris du notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke na eene kleine wyziging, op eene bemerking van den heer Fonck worden goedgekeurd. iVaststelling gemeenterekening 1904. Nadat gemelde rekening door den Secre taris was voorgelezen en toegelicht, wordt deze vastgesteld do ontvangsten op f37.885 11 de uitgaven op f 42.294 01", Nadeelig saldo f 4408.905. Het verzoek der Hoofden der scholen ter bekoming van eene toelage voor het houden van toezicht op hot herhalingsonder wys, corrigeeien der werken der leerlingen enz. wordt niet algemeene stemmen verworpen. Do heer Hub. Janssen heeft eenige be merkingen over hot heffen der schoolgelden; hierin zal vooraen worden. Do heer Hub. Janssen wijst op hot gunstig aanleggen van bosschen, aangezien daarvoor van het Rijk een ïenteloos voorschot kan worden verkregen. 2. Vaststelling rekening 1900. Dc begrooting wordt door den secretaris post voor post voorgelezen en toegelicht. Na voorleziog wordt gemelde begrooting vastgesteld op een gelijk bedrag van ont vangst en uitgaaf van f 33.S4tc.05. De heer fonck vraagt of aan het Fanfare gezelschap -Cecilia"' ook geen gemeente-sub sidie kan worden gegeven, het andere gezelschap heeft subsidie en eene vrije zaal. Gemeld voorstel wordt gesteund door de leden Th. Slits en H. Janssen. Na eenig debat wordt dit aangehouden tot eene volgende zitting. 3. Vaststelling rekening Algem. Burg. Armbestuur Nadat gemelde rekening door den secretaris was voorgelezen en toegelicht wordt deze goedgekeurd. De ontvangst op een bedrag van f 2015.77 uitgaven f 4220.30 Nadeelig saldo f 1604.53 De Voorzitter deelt mede dat in eene volgende vergadering eene voordracht zal worden aangeboden tot benoeming van een secretaris. De Wethouder Poels verlaat de vergadering 1. Adres van het Ned. Ond.-Genootsch. Gemeld genootschap vraagt aan den Raad om de jaarwedde der onderwijzers te ver- hoogen met de, door de onderwijzers volgens de on 'erwijswet te storten pensioens bijdrage voor weduwen en weezen, zijnde 5 pCt, van hunne jaarwedde. Hierover ontstaat een heel debat. De Voorzitter brengt gemeld voorstel in omvraag betwejk met algemeene stemmen wordt verworpen. De Voorzitter deelt nog mede dat de heer Directeur Generaal der Posterijen en Telegrafie heeft geantwoord, dat het voor nemen bestaat om in het Post en Telegraaf kantoor alhier eerlang op te richten een Rijkstelefoonkantoor doch dat eene bepaalde toezegging hieromtrent nog niet kan worden gedaan. De heer P Camps vraagt hoo het staat met de weg Venray—OverloonOploo en of de vergadering door de gemeentebesturen is gehouden. De Voorzitter zegt van ja en dat in die vergadering eene speciale commissie is benoemd, bestaande uit de heeren Burge meesters van St. Anthonis, Maashees en onzen Secretaris, die deze zaak verder zullen voorbereiden. Niets meor aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. VENRAY, 2 December 1905. Door den Directeur-Generaal der posterijen en telegrafie is met ingang van 1 December jl. alhier tot derden brievenbesteller benoemd de heer G. Kusters, thans postbode alhier. A. s. Vrijdag feest van O. L. V. Onb. Ontv. viert de Congregatie van O. L. Vrouw te Venray het jaarlijkse!) feest liarer op richting. Gebruikelijker wijze naderen de talrijke leden der Congregatie dan gezamenlijk tot de II. Tafel, terwijl in de feestelijke vergade ring, des namiddags weer een aantal nieuwe leden hunne opdracht doen als kinderen van Maria. Deze schoone vereenigir.g bestaat in Venray al 45 jaren. De feestdag van -Sinte Katrien" wordt in Venray ook nog wat meer dan gewoon gevierd. Voor de sludeerende jeugd aan onze hoogere onderwijsinrichtingen is hieraan steeds een -feestavond" verbonden, waai bij muziek en t toneel voordrachten aan de dames Pensionairen en de heeren Studenten eenige vroolyke uren verschaffen. In het gehucht Leunen, alwaar de H. Catharina als Patrones wordt vereerd, wordt deze dag niet alleen kerkelijk gevierd, maar alsdan ook de zoogenaamde -knollenkermis" gehouden, die dikwijls heel wat bezoekers trekt, en recht gezellig placht te zijn. De -Java-post" van Zaterdag 28 October bevat het volgende bericht Verleden Zondag was feesttij der Eerw. Zustors Urselincn op Noordwyk (Batavia) en wol een jubelfeest zooals nog nimmer in lndië gevierd worji. Zuster Eudoxcie herdacht den voor haar merkwaardigen dag, waarop zij zestig jaren geleden op het feest der II. Ursula te Venraai baar kloosterleven begon. Do Eerw. Zuster is 82 jaar oud en voor haar j iron nog tiirtk. Naar wij vernemen, zal de heer L Peeters uit Roermond na Nieuwjaar aan de llanzeleden en hunne zoons een curcus in 'i Bookhouden komen geven. Wij twijfelen geenszins of de deelname '.al groot zyn. Dinsdag werd in onze parochie op plechtige wijze het feest gevierd van de II. Oda. bijzondere patrones togen do oogziek ten. Daar deze heilige, volgens do geschiedenis een tiji lang in Venray woonde, op de piaats, waar thans het Ursulinenklooster staat, wordt zo hier mot meer dan gewone godsvrucht vereerd. Behalve eene pleclilige Hoogmis, had den geheelen dag de uitstelling plaats van tiet Alhrheiligsto Sacrament. Gedurende don dag werd de kerk afwis selend bezocht dooi' de bewoners van de verschillende buurten, do heeren Studenten en de dames Pensionairen, terwijl de leden der 11. Familie en Congregatie de II. OJa door gebed en gezang verheerlijkten. Zeer veel ingezetenen van Venray vieren dien dag volgens een vroom gebruik als Zondag, en wordt alsdan, benevens in de Octaaf, een druk bezoek gebracht aan het kapelletje, op den binnenwegr naar Merselo, dat aan de II. OJa is toegewijd. Mogen de talrijke ooglijders, die hier hun hulp inroepen, verhoord worden, en de H. Oda door haar machtige voorspraak alle onheil van Venray In het klooster Jerusalem alhier berust een bandschrift omtrent deze heilige, dat o. a. inhou It lek heb gehoert en de eendeels gelesen, datter -een heil ge jonkvrouw geweest is, genoemd -Sancta Oda, van coninkhke ge slecht -geboren in scliotlant", waaruit men mocht opmaken, dat de H. Oda, van Ko ninklijken althans van adellijken aard is. Blijkens dit handschrift werd de H. Oda blind geboren. Van haar ouders kreeg zij verlof ter bedevaart te gaan naar Luik. waar zij door de voorspraak van den [I. Lambert us het gezicht terug bekwam. Daarna wilden hare ouders, nadat de heilige maagd in Schotland was teruggekeerd haar uithuwelijken. Do II. Oda, hiervan in kennis gebracht verkoos haar maagdelijkcn staat te behouden en wist heimelijk met een trouw bediende en twee jonkvrouwen het ouderlijk slot te ontvluchten, waarna zij eene bedevaart ondernam naar Rome -end et ot Sinten Mychel" zegt het handschrift. Daarna moet de Heilige deze streken bezocht hebben. Volgens de heer G. M. Poell in zijn beschrijving van het hertogdom Limburg moet St. OJa in 712 eenigen tijd te Weert hebben vertoefd, waarna zij naar Venray en St. Oedenrode vertrok. In Venray vestigde zij zich ten tijde, dat St. Hubeitus overleden is. Volgens de overlevering, zou de H, OJa haar verblijf hebben gehad te Boshoven, terwijl zij haat' drinkwater in een put zou hebben gehaald, dre nabij de Houtstraat moet gelegen hebben. Haar vader, die haar sinds geruimen lijd vruchteloos zocht, zou eindelijk ook in Weert terecht gekomen zijn. Bij het wisselen van geld maakten de bewoners hem er attent op, dat zij voor een paar dagen eenzelfde geldstuk ontvangen hadden van eene dame. De vader zette nu zijne opsporingen door. Het Weerterbosca moet zich toen nog veel verder in de richting Boshoven hebben uit gestrekt. Toen do vader dit bosch doorging, verzamelde zich een groote menigte eksters in de kruin der hoornen boven 't hoofd der H. Oda, waardoor hare schuilplaats werd bekend gemaakt. Daarvandaan wordt do II. Oda steeds af gebeeld met eene ekster op tiaar hand. Volgens de overlevering houden zich sinds dat verraad geen eksters meer op i:i het Weei'terbosch, MERSELO. Plechtig en opgewekt werd hier Dinsdag het Ceciüafeest gevierd. Om 8 uur werd eene solemn. H. Mis opgedragen, waarna de verpachting der kerkbanken plaats had, welke een weinig meer opbrachp' dan het vorige jaar. Na de mis toog 't zangkoor gezamenlijk naar. het vereenigingslokaal bij M. Pijpers. Onder liet keurig toebereide diner verraste de ZEerw. hcor Rector allen mot een brief, hartelijk gesteld, van het oud lid van 't Zangerskoor M. Muijzers, in het voorjaar mar Amerika vertrokken. Deze brief werd even hartelijk beantwoord, waai toe alle leden eenige regels schrifts leverden, Tevens werd het feit herdacht, dat voor 40 jaren de gebr. M. voor den eersten keer dit feest meevierden. Door dit alles had bet feest een prettig, aangenaam verloop, waar aan Woensdagavond voor het jaar 1905 een einde gemaakt werd. TI EN RA AI. Tot gemak der pelgrims naar de genadekapel van Klein Lonrdes te Tienrani zal van Venlo naar Tienraai de volgende extratiein loopen op den volgenden feestdag namelijk Op deu 8 December, Feestdag van O. L. Vr. Onbevlekte Ontvangenis, Patrones van Klein Lourde3. De hoogmis voor de lovende weldoenors der kapel, op 8 December eu Vrydags, in de octaaf, voor de overledene weldoeners. Vertrek van Venlo 's morgens 8 uur 50 min u!en. Greenwich tijd is 0.10 gewone tijd. Vo Itek van Tienraai 2,48 uur gewone tijd. I)e pelgrims kunnen, bij do terugreis, ook gebruik maken van een anderen trein. HORST. Naar wij vernemen, zal bec zoo gunstig bekende specialiteits-gezolscbap de familie Boesnacb, eeno uitvoering geven in den zaal van den heer J. Sch, alhier, en wel op Oudejaarsavond. Wijl zeer velen nog niet in do ge'cgonh il waren dit gezelschap te hooien, zal 't ongetwijfeld aan belang stellend publiek niet ontbreken. LOTTUM. Dinsdag werd alhier aanbe steed lu-t bouwen eoner woning, zonder bijlcvering van steenon, voor rekening van den heer Van Soest. Er werd ingeschroven als volgt Thjjssen, Broekhuizenvorst f 1445 Van Gei'von, Blerick 1127. Troost, Areen 955. Ainbrosius. Venray 950. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. BERGEN. Van den molen van Jetten alhier, zijn Zondagnacht twee molenwieken afgewaaid. GENNEP. Door Ged. St. van Limburg wérd afwijzend beschikt op bet voorstel van den Gemeenteraad om de tractementen der wethouders met de hellt le verminderen. ECHT. Deze week fine ft onder voorzit terschap Mr. Chr. Ruys de Beerenbrouck eene vergadering plaats gehad van den hier in 1906 te houden Katholiekendag. Tot Eere-Voorzitter werden bij acclamatie benoemd de Z. K, heer deken c:i burgemees ter. In de hoop dat de Katholiekendag ook hier naar wensch zou slagen, werd do vergadering gesloten. OSPEL. Het lijk van zekore II. L. werd Dinsdagmorgen uit de Noordervaart alhier opgevischt. Hij schijnt Zondagavond, door de duistornis misleid, te wnty zijn geraakt, SITTARD. De vorige week zou alhier een paar in ondertrouw worden opgenomen waarvan de bruid 15 j iren telde, Zij gaf op in 1888 geboren te zijn, miar in bet register van den burg., stand stond zij onder 1890 geboekt. Haar wensch bleef onvervuld daar do wet het trouwen op dezen leeftijd niet toelaat. OVERLOON. Du storm welke Zondag nacht woedde, heeft bier heel wat schade aangericht. De in aanbouw zijnde boerderij van de heideontginning, gelegen in de heide lusschen Overloon en Oploo. is door den. hevigen stormwind als het ware tegen den grond geslagen, 't Is treurig daar de verwoesting aan te zien. Van stallen en schuren staat geen ste;,r, meer omhoog, een stuk van 'i woonhuis is nog gespaard gebleven. Voor den aannemer en de gemeente Maashees en Overloon is dit een lieele schadepost. Ook zijn alhier een 4tal graaumijten omvoi'gewaaid. VIERLINGSBEEK. Door den Minister is de vestiging van eon hulptelegraafkantoor alhier goedgekeurd. Binnen niet te langen tijd kunnen we dus de opening tegemoet zien. Naar wij uit goede bron vernemen, is do bngadiermajoor der rijksveldwacht, de beer Mothorst alhier voornemens binnenkort den rijksdienst met pensioen te verlaten, BOXMEER. Door de Gezondheidscom missie zetelende alhier is een stelselmatig onderzoek ingesteld naar de qualiteit der in haar ambtsgebied verkocht wordende meel soorten. Een enveeitig monsters meel werden onderzocht. Bij dit onderzoek, dat verricht ia door den lieer De Borbonson, apotheker- scheikundige te Zwolle, is geen vervalsching aangetoond. In verschillende tn nsters werden echter meelmijten aangetroffen, een gevolg van bot vochtig of onzindelijk bewaren van het meel. DEURNE. Donderdag 11. herdacht da Weled. hoor K. F. Van Riet hot zilvorou Jubilé van zijn nolarisschap on Zaterdag ontving do zoon van den algemeen geacliten Notaris dc (yding dat hij geslaagd was voor liet 3de gedeelte van het examen voor eau- didaat-notaris. Aan belangstelling zal het gedurende die dagen gewis niet ontbroken bobben. Van haite wenschcn wij beidon proficiat. GASSEL. Of men in onze gemeente ook do kunst verstaat van krulstaarten tot een buitengewoon gewicht te brengen Dat zal u bewijzen onze veehouder A. do Bruijn. De man bezit, thans een varken, dat van den kop tot den staart een longto heeft van 1,94 M. en een omtrek oveneons van 1,94 M. Het gewicht bedraagt naar des kundigen circa 1000 pond en schoon aan don Laak ruim 800 pond. 6DEN. Dinsdag waren ter markt aange voerd 232 stuks hoornvee. 38 schapen, 490 varkens, 97 biggen. Pry's kalfkoelen f 175 h f 200. kalfvaarzen 145 a f 185, guste koeien 75 a f 120, biggen 8 a 12 gulden, exportvarkens 24 a 25 ct. CIA K. Zooals wij in Augustus van dit jaar meldden is het land van Cuyk nog overvloedig voorzien van schadelijk wild. Niettegenstaande do jacht reeds eenige maanden is geopend en do jagers reeds ettelijke langooren hebben neergeveld, onder vinden de landbouwers toch nog dagelijks de schade, die door de konijnen, vooral aan dn jonge rogge on bot jeugdig hou'gewas wordt toegebracht. Door veie landbouwers worden nu aan den Comm. dor Koningin in dit gewest k'osteloo- ze machtigingen aangevraagd om genoom t schadelijk gedierte te kunnen vervolgen. MILL. De markt van Dinsdag was, door het samenvallen met do Udenmarkt en het zeer onguns'ig weer, van weinig beteekenis. Jammer dat er slechts enkele koeion ter markt aanwezig waren, temeer, daar ditmaal verschillende kooplieden kwamen opdagen. Enkele manden met biggen werden aan goede prijzen vei kocht. GOCII. I>e slagers binnen de Nederlnnd- scbe grens laten, gelijk vanzelf spreekt, niet na o >k hun voordeel te doen met de hoogi vleeschprijzen in Pruisen. Do prijs van het versche varkens vleesch is door lien van 39 op 41 cents (65 68 fp^nnig) per pond op geslagen. Niettemin wordt er van hier uit druk gekocht, en in het vorvoor van het vleesch vindon velen een bijvordienste. Immers, elk persoon mag twee pond onbelast invoeren, endaar voor liet vleesch hier 90 pfennig per pond betaald wordt, verdient men met eiken gang 44 fpennig. Dat de beido llollandsche slagers aan de grens bet druk hebben, kan hieruit worden opgemaakt, dat, als op oen schoolvrijen namiddag do kinderen om vleeseh worden uitgezonden, zij alleen op dien hal ven dag 6 a 7 varkens omzetten. Bc lolcrijivcl. Te Helder wordt door de palitie krachtig geageerd, naar aanleiding van' de Loterijwct 1905. tegen de winkeliers, die bij wijze van reclame bij hunne sigaren enz,, aan de koopers een gratis-lot g-ven in een loterij of tombola. Tegen verschillenden hunner is proces verbaal opgemaakt, terwijl bij herhaling dor over treding de aanwezige goedoron in bosing zullen worden genomen. Te Escharen, op de hoeve, toebeboorondo aan het Kroondomein, werd oen muur door den slorm ontzet en stortte oen groot gedeelte ven hot dak in, zoodat de bewoners verschrikt uit bod vluchtten. Menschen of dieren bekwa men echter gelukkig geen letsel. Voor werklieden. In don Völckorp dder nabij do gemeente Woenslrecht, bestaat geJelqgenhoid voor huisgezinnen zich le vestigen, vanaf 1 Decern her aanstaande. Zij krijgen woningen en tuingrond gratis in gebruik en een vastge steld goed dagloon. Zich aan te melden bij den beer Eugéne Moors to Hoogerheide, en ook aldaar nadere inlichtingen te bekomen. (■naarlijk perron, Do Meijer Ct. wijst op het groot go vaar dat liet zoogenaamde 2e perron te Eindhoven oplevert voor het reizend publiek. -Ons zoogen larnd tweede perron is maar al te dikwijls een zeer gevaarlijk punt. Bij voorbeeld, des morgens om ongeveer kwa-t over tien uur, een allerdrukst oogen- blik. De trein van Boxtel, en die van Helmond vliegen om en nabij dienzelfden tijd binnen, do trein naar Luik daartusschen in, slaat gereed, oen foule van reizigers zijn er, moeten uit- en instappen, do openstaande en openslaande portieren vernauwen de ruimte de spoormannen mot bun bagagewagens, de post met haar karren Wie houdt dan zijn hart niet vast Do toestond waarop het Eindhovensch blad wijst eischt inderdaad dringende voor ziening Er is dagelijks gevaar voor menschenlevens.

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2