Limburgsch Nieuws. Dankbetuiging. „ALMELO' ZITDAGEN Notaris HAFFMANS St. Michaëls-Almanak STROOHÜLZENFABRIEK Mart. Huisman, Uit Polen Nieuws uit de Buurt. Burgerlijke Stand. Boter- en Eierenmarkten. Kerkelijke Diensten le Venray. ADVEIITENTIEN. K, Thomassen-van Welie, VERKRIJGBAAR W. A. v. d. Munckhof. TH. SLITS. Bedevaart naar Oiflo. HMACHUTUS, Parochiekerk. Paterskerk. Agent voor Venray M. Baltissen, voor het jaar 1906. Algeraeene leden betalen mirifetens 50 ets. con'ributie, waarvoor het maandblad »I)e Nederlaiidsche Pensioenpartij'' wo:dt toege zonden. Op plaatsen, waar afdeelingen zijn gevestigd, betaalt men do daar geldende contributie, terwijl een hooger bedrag voor propaganda, waarvoor veel noodig is, gaarne wordt ingewacht. Nament het Hoofdbestuur G. W1ERINGA, Voorzitter. A, VOO RB ROG O, Secretaris Arnhem. Movenierstraat 37. we bedoelden Russisch Polen komt te- gelyk bet bericht, dat de spoorwegstaking geëindigd en dat zij weer begonnen is. Dit laatste als gevolg van de algemeene hervatting der staking. Uit Petersburg wordt gemeld Het besluit van het centrale stakingsco- raité van Woensdagmiddag af weder de algemeene staking te beginnen, is tot nog toe door het grootste gedeelte der spoor wegen bijna alle werklieden in fabrieken, op boekdrukkerijen en door de typografen, zoowel als door de werklieden van enkele electi iciteitsmaatschappijen opgevolgd. Heden verschijnen geen couranten. Pa trouilles trekken door de stad. In enkele stadsgedeelten mneten op bevel van de politie de ingangen der woningen en de pooi ten van 8 uur 's avonds gesloten worden gehouden. Naar gemeld wordt, zal de krijkswet te Petersburg worden afgekondigd. De bevolking is zeer verontrust. In de voorstede» zyn de winkels weer met planken dieh'gespykerd. De eischen zijn. of liever de lawaaileuze is -Weg met den krijgsraad, de doodstraf en den staat van beleg in Polen en het geheeie rijk." VENRAY, 18 November 1905. Zondag om half zes hield de R. K. Volksbond de maandelijksche vergadering in de Muziekzaal alhier. De Voorzitter opende do vergadering met den gebruikelijker! groetGeloofd zij J.C.. en heette allen welkom voor hunne trouwe opkomst en bracht buide aan de nieuwe leden van Leuaen, die goed present waren. De secretaris P. Sehols gaf drie punten ter behandeling aan: lo. het kiezen van nog 2 bestuursleden. 2o. het vaststellen der maan delijksche contributie 3o. om de contributie drie maanden vooruit to betalen. Alvorens tot de behandeling der punten over te gaan, wijst «ie secret aria er op Jat er pogingen aijn aangewend om alhier slecht#» lectuur onder het volk te verspreiden, hij waarschuwt de leden ten zeersie, orn deze lokvogels van bun deur te verwijderen. Daarna wordt overgegaan tot het kiezen van twee bestuursleden. Als candidaten wer den gesteld R. Lammens, P. Vollebergh, Shr. Wijnhoven en joh. Kuslers. Na stemming werden gekozen R. Lera mens met 59 en Chr. Wijnboveu met 42 t emmer. 2o. het vaststellen der maandelijksche con tributie. Deze werd vastgesteld op 12 cents ingaande 1 Januari 1906 en zou deze drie maanden vooruit worden betaald. W. van Meel stelt voor om de winterver gaderingen 's morgens na de Hoogmis te hou den in plaats va» 's avonds dan konden de mannen, die ver af wonen 's avonds bij moe der de vrouw thuis blijven. Een ander lid W. Engels vraagt het woord en zegt dat er nog zoo weinig voordeelen aan bet lidmaatschap van den Volksbond verbonden zijn, er bestaat geene genoegzame samenwerking en stelt voor dat men eens moest beginnen met oprichten van een brood- bakkery of gezamenlijk aankoopeti van steen kolen. zoodat ieder lid er dadelijk muut uit kon slaan. Het bestuur gaf hierop geen beslist ant woord en wilde hierover den ZE. heer P. Schmeits. adviseur eerst raadplegen. Adr. Verheugen merkt op dat de fanfare Zondags na de Hoogmis steeds repetitie heeft en het nu de vraag is of de fanfansten de zaal willen afstaan hy zal 't voorstel aan 'tbestuur der fanfare raed^deelen en bij een volgende vergadering hiervan verslag geveu. De WEerw. heer H. Toebosch, adviseur van de Propaganda club feliciteert de twee gekozen commissieleden en is van oordeel dat beiden hunne besie krachten zullen aan wenden voor den groei en bloei van den Volksbond. Mot bet gevoelen van Engels kan ZEerw. zich niet vereenigen en zegt dat de Volksbond nog een ruim arbeidsveld heeft en reeds verschillende instellingen bezit w. arvan de leden op oene voordeelige wijze kunnen profiteeren. Goópeiatie ach' hij beier in groote steden het groote nut van den hond moet gezocht worden in de vorming der vakvereenigingen, Zijn er eenmaal afdeelingen van ver schillende vakken vereenigd, dan kan eerst over coöperatie gesproken worden. Hij spoort daarom allen en vooral de ambachtslui aan, om lid te worden van den Volksbond en beveelt ten zeerste aan in formatiebureau* en arbeidersbeurzen, Daarna zingt de Propaganda een lied waar na de voorzitter de vergadering sluit met den gewonen groet. Bij den landbouwer Th. A. aan de Scheide is deze week een koe afgemaakt en worden, lijdende aan miltvuur. Maandag wordt door de heeren leden van liet Zangerskoor en fanfare »St. Cecilia" alhier het jnarlyksch feest gevierd van hunne Patrones de H. Cecilia. Zooals gewoonlijk zullen gezelligheid en vroolijkheij de voornaamste fjctoren zyn van dit feest. Wij wenschen hen allen veel genoegen. Dinsdag had de opperman V. werk zaam aan het in aanbouw zijnd krankzinnigen gesticht, het ongeluk, met oen kruiwagen steenen in een kelder te vallen, waarbij bij zulke ernstige verwondingen bekwam, dat hij naar huis moest worden vervoerd. By kon. Besluit is met ingang van 16 Dec. 1905 benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor tc Venray, de heer J. Eggink Dzti., thans directeur van het postkantoor te Gennep.' Deze week is alhier een geval van besmettelijke ziekte (diphtherithis) bij v. B. geconstateerd. Maandag hield de onderlinge Brand- assurantie van den Limb. Boerenbond eene vergadering te Roermond. Hét totaal der verzekerde waarde bedroeg f 2,641,046,50. De afdeeling Venray heeft het hoogste bedrag aan verzekerde waarde namelijk f 293,485. Het batig slot over 1904 bedraagt f2223.80. De 'neer H. Wisrnans, Voorzitter van den Boerenbond alhier, werd benoemd als lid der commissie van comptabiliteit. Het is misschien niet ondienstig de lezers van dit blad. die café houden, er op te wijzen, dat zij verplicht zijn om 's avonds na politieuur, de politie, als deze zulks ver zoekt, te laten in de herberglokalen, om zich te overtuigen, dat daarin niets onge oorloofds plaats vindt. Men onthoude, dat de nieuwe drankwet aan de politie het recht geeft ten alle» tijde toegang te eischen tot de cafe's. De vorige week stond voor de rechtbank te Roermond terecht de herbergier J. M. G. van de Biest te Weert, die wegens overtrediüg van bovenstaande tegen zich hoorde eischen door het Openbaar Ministerie 30 dagen gevangenis of f 50 boete. MERSELO. Verschillende leden van den Eierbond alhier deden de vorige week de ondervinding op, dat zij boete moesten betalen, omdat zij niet versche eieren zouden afgeleverd hebben. Daar evenwel volgehouden wordt, dat enkel versche eieren geleverd zijn, ts dit geval dubbel onaangenaam voor de betrokken personen. Hier of daar moet dns eene vergissing hebben plaats gehad, of zou er iets andeis achter schuilen Moget'yk, dal men door onderzoek achter de waarheid komt. öMAKT. Zondag had alhier een zeldzaam en indrukwekkend feest plaats. Werd 13 Maart dezes jaars met veel luister en plechtigheid 't 25jarig Priester feest van den WelEerw. heer Rector gevierd thans 12 Nov. gold 't zijn 25jarig verblijf als Rector te dezer plaatse en tevens net jubilé van 25jarigen trouwen dienst zijner huishoudster Gert. Engelen. Alhoewel '>p uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris, deze heugelijke gebeurtenissen slechts kerkelijk zouden gevierd worden, wilden de inwoners van Smakt en Holthees zich toch niet geheel en al onbetuigd laten. Na 't plechtig lof werden de Jubilarissen ten Rectoralen huize door een groot getal belangstellenden verwelkomd, bij welke ge legenheid verschillende kinderen van Smakt en Holthees de gevoelens en wenschen der aanwezigen vertolkten én waarvoor de Wel Eerw. heer Rector, ook namens de kosteres zijner kapel, een woord sprak van hartelyke dankbetuiging. Aan den ingang tot 't Rectoraat stond 't volgende opschrift te lezen U, Rector, danken wij 't al, Wat Smakt en zijn Kapellen siert. Verkrijg' Sint Jozef, dat Gij hier Na 't zilveren, 't gouden feest eens viert! En boven de deur van 't buis Aan Gertr. Engelen Gezorgd hebt gij nu vijf-en-twintig jaren, Voor huis en keuken en kapellen; Moogt Gij, als nu. in 't godgevallig werk Hier eens do gouden jaren tellen Moge deze wenschen in vervulling gaan TIENRAY. Verleden Zondag was vergadering onzer landbouwers. om te geraken tot gezamenlijk aankoopen van een Belgischen hengst. Jammer zeer nadeelig voor u zelf landbouwers is 't, dat ge heel graag wilt profiteeren van het goede, heel graag vooruit wilt, als t van andermans beurs gaat, en terug trekt, wanneer van u eenig geldelijk offer wordt geëischt. Nog eens 't is jammer; ge waart anders op een zeer goeden weg van vooruitgang. Jammer ook voor de heeren der voorloopige commissie, die zich mede voor uw voordeel zooveel moeiten getroost hebben. LOTTUM. Op de Maandag alhier ge houden jaarmarkt was de aanvoer niet groot. Ongeveer 40 paarden en een lOtal stuks hoornvee stonden aan de lijn. De handel was levendig. MAASBREE. Stand der Coöperatieve Roomboterfabriek. Op het oogenblik zijn aan de Coöperatieve Roomboterfabriek aangesloten 245 deelnemers. De raad van beheer bestaat uit zeven leden, welke een secretaris penningmeester en een voorzitter uit bun midden kiezen, desnoods buiten de vereeniging. (Art. 20 der statuten). De bouw en opiichtingskoste», alsmede bot in exploitatie brengen der fabriek woidt op een ronde som van f 16 000 geraamd. De noodige finanticële middelen zijn in de gemeente verkregen bi.i wijze van aandcelen van t 100. Jaarlijks worden verschillende aandeelen, door *t bestuur te bepalen, uitgeloot. De fabriek zal waarschynlijk in den loop dei- week worden geopend. WEERT. Pas is het nieuwe grenskan- toör in de Kempen geopend of de Rijksamb tenaren hebben eene i'inke aanhouding gedaan De heeren Meilink, Geurts en van der Weij hielden den rijtuigverhuurder Heijnink uit bet naburige Belgische dorp Bocholt aan wegens fraudaleuzen invoer van suiker, zout en manufacturen. Bonevens al deze waren werd ook het paard en de wagen in beslag genomen. Eerst na eene borgstelling van f 110 kon H. met kar en bruintje vertrekken. HEERLEN. Zondag vierden de echtelie den Booze Bos hun 60 jarig huwelijk. De Hoogmis om half elf werd opgedragen ter dankzegging voor de ju'oelarissen. De Fanfare haalde hen aan buis af en bracht hen ter kerke. Onder de vole gelukwenschen. die de gelukkige echtgenoote gebracht werden, was ook onze EdelAchtbare burgemeester die zijn geluk wenschen persoonlijk bracht zeker prij/ens waardig. De buren hadden hot flink gemaakt, in plaats van groote versieringen aan te brengen, hadden deze een collecte aan de huizen gohouden, wat de jubelarissen ter hand gesteld werd. IJinl». katholiekendag. Naar we vernemen zal de Kotholiokendag ie Echt in 1906 voor een groot deel gewijd worden aan -De Kath dieke Peis'. In 1907 wordt de Katholiekendag voor de tweede maal in Maastricht gehouden. Nog woidt gemeld Ook is besloten, behoudens onoverkomelijke mededeelingen, dat iu 1907 de Katholiekendag in Maastricht zal gehouden worden. Men is dan blijkbaar aan 't eind der gemeenten, die in aanmerking kunnen komen om een Katholiekendag binnen hare grenzen te zieu houden. Hebben we achtereenvolgens Maastricht, Roermond, Venlo, "Siitard, Woert, Heerlen en Venray gehad, nu komt nog Echt aan de beurt en dan weer Ma-stricht. Sluiting der juclit in Limburg. De jacht zal r^". esioten met zonsonder gang a op patryzen en kwartelen, Zaterdag 9 December i905 b op herten, reeën, hazen, fazanten, korhoenders en boutsnippen, Zaterdag 23 December 1905 c op eenden, duikers en waterhoenders Zaterdag 24 Maart 1906 d op eenden, door middel van eenden kooien of daarmede gelykstaande toestellen, insgelijks 24 Maart 1906 e op watersnippen, schrieken, kempha nen, strandloopers, wulpen en plevieren. Zaterdag 14 April 1906. Het weispel van kwailels met steekgaren of vliegnetten, mag worden uitgeoefend van Maandag 23 April tot en met Zaterdag 9 Juni 1906, HELENA VEEN. Zondag 1.1. had alhier in de zeer druk bezochte zaal van den beer H. van Oers een uitvoering plaats, gegeven door de Tooneelvereeniging -Vriendenkring" met welwillende medewerking van het Mannenkoor -Koningin Wilhelraina". Ofschoon de vereeniging een van hare beste spelers door den dood verloren heeft, heeft ze toch baren ouden roem gehandhaafd. Waarlijk aandoenlijk was het drama in vijf bedrijven- -Naar de Galeien," terwijl door het blijspel »ln tijds ontdekt", alsmede door verschillende andere komieke voordrach ten, de lachspieren geducht in werking werden gebracht. Het daverend applaus bewees dan ook voldoende, hoezeer de voordrachten in den smaak vielen vau het publiek. Aller wensch is, dat de innige samen werking der twee vereenigingen inoge bijdragen tot haar bloei en tot verhooging van kunstgenot. IERLINGSBEEKNaar wij vernemen, heeft men V'. d. H., die men eerst verdacht Zaterdag 1.1. op de Rijksveldwachters aibi er geschoten te hebben, en dien men dan ook in hechtenis genomen heeft, wederom op vrije voeten gesteld. Naai- -men" zegt, zou er thans een ander van verdacht worden, en zou deze reeds de wijk naar Pruisen genomen hebben. BOXMEER. In de vergadering van den Volksbond, 11. Zondag gehouden werd besloien tegen St. Nicolaas in den Bond een kinderfeest te organiseeren. Binnen eenige dagen zal den bh. eereleden en leden eene curcilaire gezonden worden, om eene wel willende bijdrage te vragen, ten einde dit feest met succes te doen slagen. HAPS. Zondagavond is alhier besloten tct de oprichting van een stoomzuivelf«bri-k De eigenaren van 275 koeen hebben zich roeds aangemeld. Het bestuur is gekozen. MEUMEN. 't Was den 9 November anno 1855, dat J. Thomassen, Sr. zijn zoon Willem een gevaarlijk stuk in banden gaf in vorm van eon vlijmend scheermes met de woorden: -Nou jij ook eens, maar snij Y-m niet den nek af." En Willem pakte bevend zijn patient bij den neus, aaide zenuwachtig diens wangen met zeepsop en schoor zyn eersten klant. Dat is heden dus 50 jaar geleden. Hoe velen Willem in die iinlvo eeuw -by den neus" beeft gehad, en hoevelen bij er in dien tijd, met zijo scheermes over en door bun vel beeft geaaid, weten we zelts bij benadering niet. Een feit is dat W. Tho massen heden zijn gouden jubelé herdenkt als dorpsbarbier en daarbij de belangstelling van bet ganseho do«-p heeft ondervonden, WAALWIJK. Voor onze schoenfabrikan ten, die naar Duitschland expoiteeren en dat zijn er in onze omliggende gemeenten nog al veel breekt een hoogst treurige tijd aan. Met 1 Maart 1906 wordt het tarief vau invoerrechten op schoenen aanmerkelijk verhoogd, zoodanig dat het moeilijk zal gaan het Hollandsche artikel daar nog te kunnen plaatsen. GELDROP. Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat de heeren Agtier en Eijcken alhier dezer dagen bet genoegen smaakten in hun vinkenslag twee valken te bemachtigen. WIJCHEN. Alhier bestaat het plan om eene konijnenexportslagerij op te richten, waar wekelijks honderden konijnen geslacht zullen worden. Als men zich nu maar wat meer op konijnenfokkerij gaat toeleggen /.uilen wekelijks groote oeveellieden naar Londen eu België worden verzonden. TILBURG. Tilburg is in het laatste aar met reuzenschreden vooruit gegaan, wat. betreft de vakorganisatie. De Tilburggche afdeeling van den diocesanen textiel arbeidersbond, welke 1100 leden telt, betaalt reeds eene contributie van 10 cent per week en per lid. Ook is van die zijde opgericht eene vrouwenorganisatie. De afd. van den christelijke» textiel arbeiderdbond Unitas welke bier vóór een ruim jaar is opgericht lelt 1500 leden en er wordt eeno contributie betaald van 15 cent per week en per lid. Deze vereeniging heeft leeds een propagandist aangesteld, en er besta»» plannen om weldra een tweeden to benoemen. Ook bestaat hier een vrouwenorganisatie van -Unitas" waar eene contiibutie be'aaid wordt van 7 cent per week en per lijf. Deze vrouwenorganisatie beeft een naai cursus opgericht waaraan de leden gratis kunnen deelnemen, alwaar zy bet verstellen en knippen kunnen leeren, liieram neemt een kleine dertigtal leden deel. J.l. Zaterdag is door de afd. -Unitas eene winkel in koloniale waren geopend. Elke verbruiker voor minstens vyf cent een bon welke op een daarvoor bepaalden tijd zullen moeten worden ingeleverd, om aandeel te hebben in de gemaakte winsten. Deze winkel draagt als naam, -de Ster van Unitas." Verdronken Nadat do vrouw van den brievenbesteller te Gncli, liet e'en had klaar gezel, ver dween zij uit bare woning. Daar zij pas van eene zware ziekte hersteld was. vreesde men het ergste. Met acht collega's doorzocht de mui den omtrek, doch zonder resultaat. De Niers werd afgedregd, doch eveneens vruchteloos; eindelijk werd het lijk in het riviertje de Kendel opgevischt. De ongeluk kige man blijft met viif kleine kinderen ach ter. Het veelbesproken milliard. Minister Combes beloofde indertijd het fameuze milliard der religieuzen te zullen gebruiken voor de werkliedenporsioenen. Daarmee moeten de werklieden omgekocht worden. De kloosterlingen zijn bijna alle verjaagd, de meubels en gebouwen verkocht, en wat blijkt nu f Dat er niet eens geld genoeg is, om de hooge rekeningen der gerechtskosten enz. te betalen Er komt nog even 1.200 000 fis. aan te kort. Dit is liet milliard der kloosterlingen Krand. Zondagvoormiddag is te Oosterhout, door onbekende oorzaak, tot don grond afgebrand de boerenhofstede van J. E. Het vee werd gered, uitgezonderd twee kalveren die in de vlammen omkwamen. Weer hel oude. Ongeveer 40 jaren lang heeft men te Soramelsdijk voor de stiaatverlichting gas gebezigd. Thans heeft men het gaslicht weer vervangen door de oude petroleum lampen VENRAY Van den 10 tot den 17 Nov. Grebooi'ten. Maria Petronella Hoex. Hermina Agnes Maria Sala. Dorolheus Leo Derkx. Johanna Francisca Huberta Vulling». Huwelijken. Gerardus Johannes Poets, metselaar 24 iaar en Maria Bernardina Litjens, 25 jaar heiden te Venray MAASTRICHT. 14 Nov. Aanvoer 18840 kilo boter. Hoogste prijs 1.33, laagste 1.26, gemiddeld 1.30. Eieren aangevoerd 2900. Prijzen: Dikke 7.80 h 8.00; gemengde 7.50 a .770; kleine 0.00 a 0.00 p. 100 stuks. MAANDAG 8 uur sol. jaarg. voor Laurentiu» van Valkenburg. 9 uur sol. mis ter eere van de H. Cecilia. DINSDAG 8 uur jaarg. 2e klas voor Johanna Smits, Hendrik Smits, Magd. Poels en M. Smits. WOENSDAG 8 uur jaarg. voor L. Jenniskens echtgenoote van Hendrik Smits. DONDERDAG 8 uur jaarg. voor Maria Christ. Kemps geb. Nabben. VRIJDAG 8 uur jaarg. voor Jan Jenniskeus, huisvrouw en kinderen. ZATERDAG 8 uur sol. jaarg. voor den WEerw. heer Pastoor H. J. van Valkenburg. Heden feestdag van de H. Elisabeth, patrones der 3e Orde is in deze kerk te verdienen een volle allaat onder de gewone voorwaarden. De Hoogmi» zal worden opgedragen voor de levende leden vau het Aartsbroederschap. Na de Hoogmis Processie- Om 5 uur Lot. DINSDAG om 5 uur Lof. WOENSDAG feestdag van de H.Cecilia, («itrones der toonkunst, om half 8 plechtige Hoogmis. DONDERDAG om 7 en half 8 «1e gewone uitv.- diensten voor de ziel van zaliger de Wed. Aldeg. Peeters— Miuten als lid van het Aartsbroederschap. VRIJDAG om 5 uur Lof en H. Kruisweg. Ondargeteekende betuigt bij deze zy11 liartelijkcn dank aan de Onderlinge Verzekerings-Maatschappij voor de spoedige en prompte uitbetaling zijner gestorven koe. Brabander Venray. weft«iw vergciordenl neimoen van Mantels, Overjassen, bonte en zw rte Kleedjosstolïen, Fi arische merinos, pelsen en moffen, toerlint, bloemen, dekens, spreien, bedden, peluwen, veeren, kapok enz. Aanbevelend Grootestrast, Venray. te houden door WOENSDAG 29 November 1905 van lOr/t tot lli/t uur ie Oirlo bij Kemmelings, van 3 tot 4 uur te Venray in de Gouden Leeuw. DONDERDAG 30 November van 10 tot 11 uur te Geijsteren bij M. Kersten. a HO Ha. per stuk eu a 25 cl. per stuk bjj Koopt prima blank rogge selioofslroo aan 12 gulden per 1000 pond a contant. Verkrijgbaar afvalstroo aan f 6.50 per 1000 pond a contant. Offereerd puike rogge, aan markt. prijzen. Feestviering van den beschermheilige tegen ongeneeslijke kwalen, in het bijzonder tegen lamheid, jicht, klier ziekten, zenuwziekten, waanzin en ziekten der kinderen, op 15 NOVEMBER en J volgende dagen. Op de werkdagen is de eerste H. Mis om half acht, de Hoogmis om 9 uur. Zondag onder de octaaf om 7 en 10 uur. In de kerk alhier is een volle aflaat te verdienen onder de gewone voorwaarden. Vereering der Relikwie en inschrijving in de Broederschap ten allen tyde. Woensdag 15 November zal de Hoogmis worden opgedragen voor de levende leden, Vrijdag 17 November voor de overledenen der Bioederschap.

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2