Limburgsch Nieuws. De Revolutie in Rusland Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Boter- en Eierenmarkten. Burgerlijke Stand. Kerkelijke Diensten le Venray. ADVERTENT1EN. Bedevaart naar Oirlo. H. MACHUTUS, Cursus in Veevoederkennis Burgemeester en Wethouders van Venray, Burgemeester en Wethouders van Venray Geboorten. Sterfgevallen. Parochiekerk. Paterskerk. heeft, wat in werkelijkheid zijne waarde blijkt te zyn Hy hield even op, en met zorg zijn bril in de daarvoor bestemde étui stekende -Om allen tevreden te stellen, koopt de rechter den os voor deze som van 50 kronen en beveelt, dat genoemde som door zorgen des griffiers onder de heide partijen verdeeld zal worden Hij legde de 50 kronen op de tafel en verwijderde zich met waardigheid. In het doip vond men algemeen, dat het vonnis goed geveld was, tot ieders bevredi ging- Alleen Thomas en Lupin zijn er nooit op teruggekomen, dat zij iemand gevonden hadden, slimmer dan zij zelf. schijnt nu toch te luwen. Niet dat de ideeën zijn opgeklaard, integendeel, wat de mannon der vrijheid verkondigen grenst aan onzin, als het die grens niet reeds overschreden hoeft. In 't Zuiden des lands is 't nog treurig. De Telegraaf ontving uit Bakoe het volgende: De stad wordt gebombardeerd. De bommen hebben twintig groote schooDe gebouwen in puinhoopen veranderd. Zestig mpnschen werden gedood. Velen zijn gewond. De huizen de winkels, de scholen en alle openbare gebouwen zijn gesloteD. Na de officieele afkondiging van de grond wet zijn de onlusten opnieuw begonnen, heviger dan ooit. De opgewondenheid van de menigte bereikt het toppunt. Drommen socialisten revolution- naireo, Armeniërs, Joden, duizenden trekken heden opnieuw door de straten Roode vlag gen wapperen boven de massa uit. Betooging wordt gehouden, om lucht te geven aan de ontevredenheid tegen de eons'itutie. Met ontzettende heftigheid laait de woede van het volk op: andermaal zijn tooneelen van moord en plundering te vreezeu. Er werd oon groote l'oolscli-nationale betooging te Warschau georganiseerd. Aan den stoet, die bij do kerk werd opgesteld en door katholieke en evangelische geestelij ken geleid werd. namen meer dan honderd duizend personen uit alle standen deel. De orde werd voorbeeldig gehandhaafd. De politie was niet aanwezig. De Petersburgsche Telegraafagentschap meldt De uit het lar.d ontvangen telegram men deeleo mede. dat de kalmte in het Rijk weder terugkeeit. Pogingen tot plundering en onlusten die op verschillende piaatsen voorkwamen, werden terstond door krachtigo maatregelen onderdrukt. De stedelijke vertegenwoordigers van Moskou, Odessa en Noworossi.sk richtten een manifest tot de bevolking, ten einde de gewelddadigheden te doen beeindigeu. De procureur generaal aan het gerechtshof te Moskou heeft, een verzoek gericht aan allen, die getuigen zijn geweest van onwettige handelingen der politie en van ophitsing van het volk, oin hunne klachten bij het gerechtshof of bij een afzonderlijk tot dit doel ingesteld bureau in te dienen. Eenzelfde verzoek is door den procureur van het gerechtshof te Odessa gepubliceerd. In eenige steden van Zuid Rusland organi- seeren zich bijzondere -Comitéstot verspreiding van een vredelievende gezindheid", die zich ten doel stelt Christenen en Joden met elkaar te verzoenen. In de steden Sinferopol, Jekaterinenburg Mesir, Iwanowo, Woznesensk, Dorpat.Riga, Odessa, Irkoetsk, Wladiroir, Jekaterinoslaw en Pensa heeft het leven zijn normalen loop hernomen. Ook te Reval hebben de arbeiders besloten den arbeid te hervatten. VENRAY, 11 November 1905. Dinsdagmorgen werd door den Hoogeerw, heer Janssens, Deken te Horst, de nieuw gebouwde Kapel van de Eerw. Zusters der Goddelijke Voorzienigheid, op plechtige wijze ingezegend. De Zeereerw. heer Pastoor Schmeitz droeg hierna eene solemneele Hoogmis op in het schoone Godshuis, hierbij geassisteerd door zes Eerw. heeren Geestelijken. De verschillende autoriteiten vau Venray waren by deze plechtigheid tegenwoordig. Woensdagmiddag werd in de dorp- school alhier eene vergadering gehouden door de onderwijzers der gemeente Venray. De heer v. d. Eijnden te Oostrum, leidde in het kort in eene kaart voor het geschie denis-onderwijs. Nadat nog verschillende leden actueele onderwerpen besproken hadden, werd de vergadering ten half vijf gesloten. Blijkens achterstaande advertentie zal de Maatschappij -De Doornboom" Zaterdag 18 November a. s. haar nieuwen winkel openen op do Groote Markt. De zitiing van den Militieraad vuor de lichting van 19C6 zal plaats hebben op Doaderdag den 14 December a. s. des voorm. 10 ure, voor de gemeenten Venray, Horst, Meerlo, Wanssum, Sevenum, Grub- beuvorst en Broekhuizen. Woensdagavond bracht de fanfare -Euterpe" eeu luisterrijke serenade aan haren erainenten President, den WelEd. lieer Tbeo- dor van den Boogaart., naar aanleiding van zijn patroonfeest op Donderdag. Verschillende schoone muziekstukken wer den zooals gewoonlijk zeer verdienstelijk en correct uitgevoerd. Eere wien cere toekomt Doch voorzeker komt een dusdanige eerbo- wijzing ten volle toe aan dezen beschermer en voorstander van-Euterpe", dio nagenoeg vanaf de oprichting, dus ruim 45 jaren, zijn beste krachten heeft gewyd aan den bloei en vooruitgang van Venray's oerste muziekgezel schap. Moge do heer Th. van den Boogaart dan nog velo jaren als President de ziel en de onmisbaren steun zyn van -Eutorpe". dat wensehen wij ZEd. en de Fanfare van harte toe. Zondagnamiddag om 4 uur had alhier in de Parochiekerk de gewone jaarlijksche Liefdadigueidspreek plaats. Een der jongste zonen van den H. Francis cus doch daarom niet minder talentvol spreker, de Weleerw pater Flamianus, liet by deze gelegenheid zijn machtig woord weerklinken ten bate der armen. En waarlyk niet zonder succes De daarop gehouden Collecte door eenige heeren leden der Vincentius Vereeniging bracht toch de aanzienlijke som op van f 103.45i/z De deugd van liefdadigheid wordt alzoo in Venray nog wel degelijk beoefend, en het edel doel der Vincentius Vereeniging, het lenigen van den nood der zoogenaamde stille armen, vindt hier. Goddank ruime steun en waardeering. Moge het zoo blijven Zondagavond om half ti zal de R K. Volksbond alhier in do Muziekzaal een vergadering houden, waarin o. a. twee nieuwe bestuursleden zullen gekozen worden. Verder zullen nog eenige belangrijke punten behandeld worden. Deze vergadering is alleen toegankelijk voor ledeu van den II. K. Volksbond. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie, betrekkelijk Ii3t St. Maehutusfeest te Oirlo. Zeer zeker zullen vele geloovigen van Ven ray en omstreken bij deze gelegenheid een bezoek brengen aan het aloude heiligdom van Oirlo, alwaar de H. Machutus bij voorkeur zijne gunsten verleent. Maandag slaagden te Venlo voor het- examen vrije en orde oefeningen de heeren A. Rongen en P. J. H. Gooreu, beiden van alhier. Zondag jl, hield de handboogschutterij -Diana" haar jaarlyks al schieten op geluks- papier op den Dool van den heer Jac. Gitzeis, De schutters brachten den middag genoege- lijk door en keerden met mooie prijzen huis waarts. Er was niet zoo veel belangstelling als andere jaren. Zou dit niet toe te schrijven zijn dat hiervan vooraf geen publiciteit is gegeven MERSELO. Maandagavond 7 uur werd ten huize van M. Arts de gewone twee maandelijksche vergadering gehouden van het gezelschap -St. Hubertus". De penningmeester was er hot beste aan toe, want hij kreeg veel in kas door boeten. Verder werden stukken uitgezocht eu rollen verdeeld voor de dezen winter te geven uitvoering. HORST. Door de vereeniging Horster Mannenkoor" zal binnenkort haar eerste winterconcert gegeven worden. Zonder twijfel zal dit gezelschap weder op veler steun kunnen rekenen, daar zij moeiten noch kosten sparen om het pubftek een genotvolien avond te verschaffen. Door het college van B. en W, zijn aan 67 caféhouders verlof verleend tot ver koop van alcoholhoudende drank anders dan sterken drank, terwijl op 21 verzoeken van herbergiers, die na Januari 1904 begonnen afwijzend is beschikt op grond, dat hunne lokaliteiten niet voldoen aan de eischen van ruimte en licht. WELL. Bij de dezer dagen alhier ge houden drijfjacht werden behalve een flinke hoeveelheid gewoon wild, niet minder dan 7 fasanten en 2 reeën geschoten. BLERICK, De mishandeling van zekeren B, is gelukkiger afgeloopen dan eerst ver wacht werd. Hij is in zooverre hersteld, dat hij dezer dagen te Roermond voor den rechter van instructie kon verschijnen. Tegen den beklaagde M. is rechtsingang verleend BLERICK. P. H. oud 22 jaren, J. v. K. oud 17 jaren, beideu arbeiders wouendo alhier en J. H. D. oud 17 jaren, arbeider, wonende te Baarlo, te Roermond gedetineerd als verdacht van openlijke geweldpleging met vereenigde krachten tegen de woning van H. Hendriks en mishandeling van H. Huijs, zijn voorloopig op vrije voeten gela ten. WELLERLOOI. De oudste inwoner der gemeente Bergen, eeu zekere D. alhier, een kras oudje van over de negentig jaren, kan men op mooie dagen nog steeds met veld of tuinarbeid bezig zien. Voorwaar eene zeldzaamheid. VENLO. De verkiezing voor een lid der Provinciale S'aten zal plaats hebben op 22 November. De eveiflueele stemming en herstemming op 4 en 14 December. In den nacht van Dinsdag op Woens dag werd zekere J. G geboren te Borgen op Zoom, gep. O. I. militair, rondzwervende door de marechaussee dronken langs den weg gevonden en wel zoodanig dat hy niet meer in staat was te loopen hij werd echter in arrest gesteld. Bij nader onderzoek bleek dat hij een oud bekende der justitie is en nog een oude schuld te vereffenen heeft., zoo dat hij Donderdag naar de gevangenis te Roermond werd overgebracht. VENLO. Door do politie werd in arrest gesteld zekere Z. tvonende te Venlo, die te Venlo en in de omliggende dorpen zijn werk er van mankte om aardappelen van de landen te ontvreamden. Een groote partij vond men in zijne woning aanwezig. HELDEN. Als curiositeit kan gemeld worden, dat door J. St. een stuk wortelen verbouwd werd, waarvan de opbrengst was 190.000 pond p&r H. A. ROERMOND. Gisterennacht werd er in de Neerstraat luidkeels om hulp geroepen. De politie ontdekte vervolgens dat hier kwes tie was tusschen man en vrouw. De vrouw beweerde, dat haar man, die altijd laat uit liet café kwam en daarom door haar was opgewacht, haar had willen mishandelen. De vrouw, die voorloopig van den man niets wilde weten, is met de politie naar het bureau gegaan, terwijl de man huiswaarts gekeerd is. Dezer dagen werden door de politie weer negentien personen geverbaliseerd wegens dronkenschap waarhij het meerendeel hun roes ten politiebureele hebben uitgesla pen. ROERMOND. De onderlinge brandas- surrantie van den Limb. Laiidbouwbond zal op Maandag 13 November, om 11 uur voorm. te Roermond eene algemeeno vergadering houden. WEERT. Maandag kwam de heer H. Bouwels, een nog krasse grijsaard, met den eerbiedwaardigen ouderdom van 78 jaar, terug van een bedevaart naar O. L. Vrouw in Kevelaar. "t Was dit jaar juist 50 jaren geloden, dat hij O, L. V. voor de eerste maal in iiaar genadeoord aldaar opzocht. In dat tijdperk van 50 jaar heefi Bouwels die bij iedereen bekend is door zijn voor bidden in onze processies, soms meermalen per jaar bedevaarten ondernomen naar die plaats. Het juiste a&nfai door hem ondernomen naar Kevelaar is onbekend, doch bedraagt zeker verre boven de 60. Als men in aanmerking neemt, dat dit vroeger altijd te voet geschiedde, dat de afstand van hier naar Kevelaar 12 a 13 uur bedraagt en dat de wegen vroeger slecht waren, dan is dit jubilé van den hoer Bouwels zeker eene groote bijzonderheid. SITTARD. Woensdagmorgen geraakte 't 7jarig zoontje van den schrynwerker L. N. in de Limbrichterstrant onder de wielen van een goederenwagen. Het arme kind bleef op do plaats dood. MAASTRICHT. De hoeren Bos c. s. hebben concessie aangevraagd voor eene electrisclm tram van Maastricht over Val kenburg, Gulpen tot Vaals, in aansluiting aan de door heeren Eslmis, Wessel en Bos aangevraagde concessie voor eene tram Venlo, Roermond, Maastricht en aan de Electrische Klein Bahn Vaals—Aken. Eene groep financiers is bereid, om indien de concessie op aannemelijke voorwaarden verleend wordt, het kapitaal voor den bouw, den aanleg en de exploitatie van de lijn te verschaffan. MAASTRICHT. Onze stad zal weldra met een tweede post-en telegraafkantoor verrijkt worden. Tot hiertoe was te Wijk Maastricht een postkantoor in een particulier huis gevestigd, thans is tot dat doel een afzonderlijk gebouw opgetrokken. Voorts is onder een lijst met dat kantoor een hulpbureau van politie aangebracht, waaraan tengevolge van de uitbreiding der stad groote behoefte bestond. De kosten van een eu ander zijn op f 27.000 geraamd. VIERLINGSBEEK. Zondagnacht zijn alhier op de goederen van den heer L. Smits van Hattert alhier 4 rijksveldwach ters in botsing geweest met wildstroopers de onbezoldigde rijksveldwachter B. uit Maashees werd vrij ernstig gewond door eeu schot der stroopers, de veldwachter B. uit Vierlingsbeek kreeg een weinig hagelkorrels in zijn been de stroopers zijn ontkomen met achterlating van huu lichtbak. De gemeenteveldwachter Bus kreeg een schot in den enkel, de onbezoldigde Rijks veldwachter Bouten Jr. een schot boven in 't dijbeen. Laatstgenoemde is in liet hospitaal te Venlo opgenomen. Een gewezen rijksveldwachter v. d. H. uit Groeningen is als vermoedelijke dader aangehouden. CUYK. Donderdagnamiddag zouden in do St. Josephsvereeniging alhier de voorberei dende militaire oefeningen een aanvang nemen. Een lOtal jongelieden waren daartoe uit de verschillende dorpen naar hier gekomen, maar wie er ook kwam, de instructeurs verschenen niet. 't Wachten waarschijnlijk moede, trokk-m de toekomstige militieplichtigen de vereeri- ging binnen waar weldra do baldadigheid vrijen teugel had. De instrumenten van de Fanfare moesten 't vooial ontgelden, terwijl en de groote trom eon groot gat werd geslagen. De politie hoeft een onderzoek ingesteld en naar wij vernemen de schuldigen ontdekt. BAKEL. Tegen J. V., oud 62 j.. land bouwer alhier, is eene vervolging ingesteld, daar hy verdacht wordt, van hei onttrekken van twee biggen aan zijn faillieten boedel. SOMEREN. De Dinsdag gehouden na- jaarsraarkt was nog al druk bezocht wegens het vrij goede weer. In kraraerijen was een groote uitgebreidheid, zoodat ieder naar zijn zin en hartelust kon handelen. De beestenmarkt was ook goed bezet, er stonden 124 grootere runderen en 9 kleinere aan de lijn. Er waren 234 biggen aanwezig welke golden van f8 tot f 10 por stuk. HERPEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd alhier by W. M. een varken van circa 200 pond in zijn bok van kant gemaakt, naar buiten gesleept en na van ingewanden ontdaan te zyn meegenomen. an dieven natuurlijk geen spoor: en men hoort hier in den laatsten tijd nog al eens van varkens en schapendieven. Als de politie in de omstreken van Osch zoo goed op die personen wist te letten, als nu dikwijls op wildstroopers, zou zij er mogelijk toch wel eens ééntje kunnen snappen. ZUNDERT. Bij den landbouwer K. naby het dorp, hebben eenige brooddronken lieden stroopers, naar men zegt) een vet varkon uit het hok gehaald en in stukken trachten te snijden. Zij hebben liet gruwelijk mishan delde dier, dit 'sandoi daags moest worden afgemaakt, bidend in zijn b|nod laten liggen Eeu verdachte is reeds mar Breda overgebracht. DONGEN. Het 7jarig zoontje van don heer A. T. te Waalwijk, dat dezer dagen in de Kruideniersstraat alhier op een in gang zynd rijtuig wilde springen, kwam met zijn beide beeuen tusschen het wiel. Hij werd zoodanig gekwetst dat hij ver moedelijk de gevolgen niet zal te boven komen. ROOZENDAAL. In de volgende maand zal door de Maatschappij tot exploitatie Staatsspoorwegen worden aanbestoed het maken van een stationsgebouw met twee verbinding tunnels alhier. De kosten zyn begroot op f455.200. 11LBLRG. Zekere v. H alhier beging Dinsdagavond een lagen aanval op zekeren A. in de Nieuwstra&t. Tegen twaalven zag hy dat A. in zijn woning nog niet te bed was, hij klopte en de niets kwaads vermoedende man opende de deur. In plaats van een vriend voor zich te hebben werd hij door v. H vastgegrepen en bovendien met oen mes go- lukkig niet ernstig in den buik gewond. Tegen den lagen aanvaller heeft do politie proces verbaal opgemaakt. I'omI en Telegrafie. Do dir. gen. der post. en tel. vestigt de aandacht op da wonschelijkheid om do post zegels te bezigen voor de frankeering van brieven en andere stukken, steeds in den rechter bovenhoek der omslagen te bevea- tigon. Een dergelijke bevestiging is gewenscht om een vluggo behandeling der stukken te bevorderen bij do overstempeling van de zegels met den handstempel. Bij den dienst op de telegraafkantoren kunnen hulptelegrafisten in dionst komen, naar gelang de behoefte, op een tracteraent van f 30 per maand. Aan hen, zullen alle voorkomende werkzaamheden opgedragen kunnen worden, behalve bet bedienen der toestellen. Hiervoor komen zij eerst in aanmerking na voldoende verkregen be drevenheid. Teruggevonden. Uit Laag-Soeren meldt men aan de N. Arnh. Ct. Men herinnert zich wellicht dat een jaar of zeven geleden dr. L. te Leiden, thans hier gevestigd, zijn 7jarig knaapje verloor, dat niet van de kermis terugkeerde. Dezer dagen is de knaap op de Tielsche kermis weer gevonden door een paar familieleden, die hem aantroffen in een wafelkraam. Men stelle zich de blydschap der ouders voor Het bleek, dat het ventje door een spulleman was opgepakt. Veehandel. In de laatste helft der vorige maand werden langs degrenskantoren van Zeeuwsch- Vlaanderen in Belgie toegelaten 125 melk en kalfkoeien, en wel langs Clinge 79, Sas van Gent 19, en langs Veldzicht (gemeente IJzendijke) 17 stuks. De uitvoer langs al de grenskantoren aan de Nederlandsch-Belgi8che grens bedroeg 655 stuks tegen 910 in de eerste helfi van October. De geheele uitvoer in October was dus 1565 stuks tegen 1686 in de maand September van dit jaar. Van de 655 melk en kaltkoeien gingen er langs Roosteren 213, langs Itoozendaal (station en Nispen) 139 stuks. De uitvoer langs Hoogecruts en Eijsden bedroeg weer nihil. brengen ter openbare kennis dat tor Ge meentesecretarie ter inzage liggen de navol gende verzoeken van Mathijs Gusters smid alhier om vergunning tot liet oprichten van eene smederij op het perceel kadastraal bekend in sectie C no. 3265. en van Willem Wynhoven alhier om ver gunning tot liet oprichten van een schietbaan met de handboog op het perceel kadastraal bekend in sectie C no. 4488. Op Dinsdag den 28 November a. s. des voorm. 11 uur zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Venray, 10 November 1905. Burgemeester on Wethouders voornoemd H ESSER De Secretaris. STOOT. maken bekend, dat de zitting van den militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden op Donderdag 14 December des voormiddags te 10 ure te Roermond in de bovenzaal van het Politiegebouw aldaar. Zie verder de publicatie ten Raadhuize aangeplakt. Venray, 10 November 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER. De Secretaris STOOT. MAASTRICHT. 7 Nor. Aanvoer 21985 kilo boter. Hoogste prijs 134. laagste 1.26, gemiddeld 1.30. Eieren aangevoerd 2200. Pryzen: Dikke 7.80 a 3.10; gemengde 7.80 a 0.00; kleine 7.50 a 0.00 p. 100 stuks. VENRAY Van den 3 tot den 10 Nov. Anna Maria Gertruda Wijs. Jacobus Wilhelmus Strijbosch. Hendrik Jacob Jacobs. Eugène Pierre Mathias Rötgea. Johanna Poels weduwe van Peter Joh, E waits 48 jaar. Antonius Franciscus Leijendeckers oud 11 dagen. Johannes Ludovicus Litjens oud 5 jaar. MAANDAG 8 uur jaarg. voor Anna van Dijck, Wed. Creeraers. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag om half 7 uur de leesmissen voor de vrouw van Johannes Joosten. Heden (eestdag van den H. Didacus, belijder onzer H. Orde is in deze kerk te verdienen een volle aflaat onder de gewone voorwaarden. Om 5 uur Lot en H. Kruisweg. MAANDAG om half 8 plechtige lijkdienst voor de overledene ouders van onze medebroeders. DINSDAG om 5 uur Lof. DONDERDAO feestdag van de H. Agnes. maagd uit de 2e Orde van onzen H. Vader Franciscus, is in deze kerk te verdienen een volle aflaat onder de gew. voorw. Om 5 uur I,o(. VRIJDAG om 5 uur Lof. Feestviering van den beschermheilige tegen ongeneeslijke kwalen, in het bijzonder tegen lamheid, jicht, klier ziekten, zenuwziekten, waanzin en ziekten der kinderen, op 15 NOVEMBER en 7 volgende diigcn. Op de werkdagen is de eerste II. Mis om half acht, de Hoogmis om 9 uur. Zondag onder de octaaf om 7 en 10 uur. In de kerk alhier is een volle aflaat te verdienen onder de gewone voorwaarden. Vereering der Relikwie en inschrijving in de Broederschap ten allen tijde. Woensdag 15 November zal de Hoogmis worden opgedragen voor de levende leden, Vrijdag 17 November voor de overledenen der Bioederschap. Zij, die willen deelnemen aap den kunnen zich nog aanmelden vóór 13 Nov. a. 8. hij den Secretnris,

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2