Limburgsch Nieuws. Nieuws ui.t de Buurt. Algemeen Nieuws. i «u.. uoü voorgev i ,.,n z.ji.o na een uithangbord aanbrengen met de .woorden «Kosteloos restaurant voor negers". Sedert wordt de avenue van den morgen tot den avond onveilig gemaakt door zwarte mannen en vrouwen, die, zooals men weet, voor de blanke Amerikanen een voorwerp van afschuw zijn. Waarin bestond nu de wraak 1 De speculant bezit ongeveer driekwart van de huizen en villa's aan de avenue en sedert 14 dagen verhuizen nu alle familien van daar. Huizen, die een maand geleden nog 150.000 gulden waard waren, kan men nu voor 25.000 gld. niet meer kwijtraken. Alles vlucht voor de zwartjes en de aan zienlijke straat is zoo doodsch geworden als een achterbuurt. De millionnair lacht in zijn vuistje. VENRAY, 30 September 1905 Den 5 October zal de Weleerw. Pater Kauling. in het klooster alhier, den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren in de orde der Franciscanen trad. Zonder twijfel zal het den geachten Jubilaris, die door ziju apostolischen arbeid in Venray en omstreken zulk een goed bekende is, niet ontbreken aan talrijke be wijzen van belangstelling. Zaterdag werden vanwege den Boeren bond een 4tal puike fokstieren verkocht in het Hotel de Gouden Leeuw alhier. Ze weiden als volgt aangekocht: A. Arts, Merselo Beek); Wed. Keunen, Leunen; A. Pouwels, Landweert; G. Voesten, Ilcijde. Deze stieren door de commissie van den Boerenbond te Roermond aangekocht, waren prachtexemplaren. Het schoen echter, dat onze boeren het gied met elkander kanden vinden, want de stieren moesten met heei wat schade worden verkocht. Wegens de drukke werkzaamheden der landbouwers was de Woensdag alhier gehouden veemarkt niet zoo druk bezocht als gewoonlijk, de veeaanvoer echter was groot. Er heergchte nog al kooplust, door vieemde kooplieden was veel vraag naar melkgevende koeien en drachtige vaarzen, waarvoor men besteedde f 180 tot f250 vaarzen van f 140 tot f 185, vet vee van 30 tot 33 ets. per pond. Biggen waren er in overvloed aan de markt, en vonden veel aftrek, een groot gedeelte werd verkocht aan prijzen van 7 tot'f 10 per s'tuk. In de laatste dagen wordt hier ge weldig geklaagd over diefstallen van fruit en kappussen, ja zelfs van aardappelen op het veld, welke misdrijven des nachts ge pleegd worden. 't Ware te weusehen, dat de daders op heeterdaad betrapt werden. Als een bewijs van overvloedige ooft bouw kan worden gemeld, dat de boom gaard van den landbouwer L P. aan de Heijde, niet minder dan f900 heeft opge bracht, terwijl bij W. N. te Leunen één appelboom ruim f 45 heeft opgebracht. Maandagnamiddag had de metselaar J. O., werkzaam aan het Liefdegesticht alhier, het ongeluk te vallen, met het gevolg, dat hij een voet ontwrichtte. De Loting voor de Nationale Militie zal voor onze gemeente plaats hebben in de Muziekzaal alhier, op Maandag den 23 October a. s, Blijkens achterstaande advertentie zal de Vereeniging ter bevordering der Pluim veehouderij in Nederland; onderafdeeling Venray. een vergadering houden in het eafé Wed. Coenders. Wij twijfelen niet of de leden zullen trouw deze belangrijke vergadering bij wonen. Blijkens achterstaande advertentie zal de Fanfare Euterpe" morgen namiddag eene publieke muziekuitvoering geven in eenige eafé's aan het Eindt. Wij hopen dat een talrijk publiek door aanwezigheid een blijk van belang stelling aal geven. Naar verwijzing van achterstaande advertentie kunnen jongelingen, die in de muziek wenschen opgeleid to worden, zich vóór 15 October aanmelden bij den Direc teur der fanfareEuterpe". MERSELO. Aan liet prijsschieten op Zondag nam slechts de helft der leden van »St. Hubertus"' deel. De overigen waren om verschillende redenen, vooral wegens de kermissen in de buurt afwezig. De prijzen werden door de volgende schutters behaald le pr. P. J. Arts, 2e pre A. v. d. Iioogenhof, 3e pr. L. Poels en 4e pr. J. Gielen. Na afloop hiervan werd tot bestuurslid gekozen P. J. Ewals. HORST. De Loting voor de Nationale Militie zal alhier plaats hebben als volgt Vrijdag 21 Oct. voor Horst en Broek huizen. Zaterdag 22 Oct. voor Meerlo, Grub ben- vorst en Sevenum, LLERiCK, Tegen zekeren F. alhier werd procesverbaal opgemaakt, wegens oplichting en het onbevoegd uitoefenen der geneeskun de. In den nacht van 22 op 23 deeer zijn ten huize van H. B. te Houlblerik eene groote partij kippen ontvreemd. Op welke wijze is tot heden nog onbekend, men ver moedt door den hond van den eigenaar, die in den bewusten nacht was losgebroken. VENLO. Donderdag hield de Commissie van Onderwijzersbelangen van den R. K. O. B. alhier eene vergadering in café National. De Heer Van Tiel van Horst, werd als nieuwbenoemd lid geïnstalleerd waarna tot voorzitter en onder-voorzitter werden geko zen de keeren de Ponti en Roncken, respectievelijk hoofd der school te Oirlo en te Blerick. Maandag hebben de gemeentebesturen van Venray en Deurne alhier weder eene vergadering gehouden, ter bespreking van de plannen tot aanleg van eene spoorwegver binding tusschen die twee plaatsen. De miliciens van de huzaren (lichting 1905; die met tijdelijk verlof in de maand Maart naar huis zijn vertrokken, moeten op 2 October a. s. voor vier uur zich bij hun escadron melden. De kermis is toch niet ten einde gekomen zonder dat er weer eens gevochten is Op het kermisterrein bij de gasfabriek in de biertent namelijk van G. kwaniDinsdnj avond kwestie over het betalen van oenige glazen bier lusschen vrouw G. en eenige huzaren, die zoo hoog liep, dat 't welhaast tot handtastelijkheden oversloeg. Vrouw G, weid geducht toegetakeld en een zoon, welke tusschenbeide kwam, kreeg een mes steek. hoewel geen gevaarlijke, m den rug. De politie maakte aan dit zaakje een einde. De daders zullen vervolgd worden. GENNEP. Naar wij vernemen, moet er ernstig sprake van zijn. de gem. Gennep als standplaats voor een Rijksveldwachter op te heffen. Hét - schijnt wel, dat de appels cn aardappels in Holland schaarsch zijn, want vandaar komen vele handelaars de vruchten hier opkoopen. Dagelijks worden dan ook vele waggonladingen verzonden. I)e prijs dei- aardappelen is 2 a. f 2,25 per H. L. en die der appelen 8 cent per KG. Als een bewijs van de overvloedige ooftbouw, kan worden vei im-ld dat de boomgaard van den heer T, in de Looi niet minder dan ruim 1 8C0 heeft opgebracht. vrouw W. en haro dochter, het kribwerk aan de Maas is 14 dagen gevangenisstraf Bij kon. besluit is benoemd tot amb tenaar van het openbaar Ministerie bij bet kantongerecht'alhier, inplaats van den heer Mr. Charles Ituys de Beerenbrouck, die als zoodanig eervol ontsiag heeft verkregen, de heer J. G. II. Gadiot, thans ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht tes' Bosch. HEER. Zondag omstreeks 10 uur had alhier een afschuwelijk drama plaats, een tooneel dat als hei ware doet denken aan raenschen-slachting. fcen hevige vechtpartij tusschen een tiental ongehuwde personen ont staan, leek wel een soort oorlog. Helaas, het moordend staaf heeft dienst gedaan en thans is reeds een zekere J. Depuits, die verscheidene messteken weiden toegebracht, aan de gevolgen daarvan overleden. Niet alleen hier, doch de geheele omgeving walgt van deze moordparty. Gelukkig nooit had zulk vreeselyk drama alhier plaats en nooit ook was eene deelneming zoo algemeen als thans. Men denlte zich slechts den toe stand dei arme oudbi'8 van den betrokken jongen, wier lichaam doorkliefd was met messteken. Een hunner had eene snede van den hals tot aan het been, dus over het geheele lichaam, 'i vreeselijk en 't schijnt dat men als met dieren is te werk gegaan die ter slachtbank gevoerd worden. De plaats waar de gruwelijke moord plaats had, was één bloedplas. Wij herinneren ons niet. dat ooit zulk een afschuwelijk drama in de omstreken heeft plaats gehad. WAALWIJK. De firma W. timmermans Zonen, leder fabrikanten alhier, hebben bericht ontvangen dat hunne inzending zool- leJer op de Intern. Wereldtentoonstelling te Luik de allerhoogste bekroning heeft ver worven, naraelffk den «Grand Prix". Deze onderscheiding is op geen enkele wereldtentoonstelling ook Nederlandsch leder ooit behaald. Genoemde firma verdient dus ten volle de gelukwenschen, die haar zullen toestroomen van alle zijden, voor het zoo waai dig hoog houden in het buitenland van de reputatie, die Hollandech zooileder geniet. De officieele bekendmaking en de uitreiking der diploma's en medailles geschiedt door M. den Koning Leopold te Luik op 15 Oct, aanstaande. BERGEN OH ZOOM. De afdeeling van den Volksbond, vereeniging tegen drankmis bruik alhier zal gedurende de campagne der suikerfabrieken op het terrein tegen den kostenden prijs koffie en chocolade beschikbaar stellen. MAASHEES. De loting der in het loo- pende jaar voor de lichting van 1906 der Nationale Militie ingeschrevenen, zal voor de gemeenten Maashees, Sum beek. Vior- lingsbeek, Wanroii met Oploo geschieden te Boxmeer op DoiVlerdag 26 October voorrn. half 12 uur| GEMERT. Maandag 11. hebben er op de fabriek dar firma" Raymakers alhier n<< getouwen geloopën, bediend door evenveel knechtjes, De arbeiders hebben allen het werk neergelegd. Onze stakende textielmannen houden zich buitengewoon goed. Er is geen bewijs van wanordeja 't is er zelfs kalmer op straat en ook zoo blijven. VEC1JEL, Eerw. heer Korvel op de café's dan vroeger. Moge het Tegen die onlangs beschadigden, goëiseht. OTTERSUM. Dezer nachten werd alhier oen brutale streok uitgehaald Voor eenigen tijd plaatste de gemeente op een verboden weg een paal met opschrift -Alleen voor voetgangers", thans aien we dat de paal tot op den grond toe is afgezaagd. Do politie doet oen ijverig onderzoek. ROERMOND. De heer F. H. J. Stoffels heeft aan de Universiteit te Utrecht met gunstig gevolg het 2de natuuik examen afgelegd. I)en hoofdagent van politie Benders kwam Dinsdagnamiddag ter oore, dat een meisje, genaamd M. J., 23 jaar Zondagnacht op het Louisahuis overleden was, en wel tengevolge van indertijd op haar gepleegde mishandeling. NEDERWEERT. Op Dinsdag 24 Oct. a. s. zal Z. D. H. Monseigneur Drohmanns, bisschop van Roermond, in de Parochiekerk van den H. Larabertus alhier 't H. Vormsel toedienen aan de kinderen van de parochiën Nederweert en Ospel. WEERT. De eerw. Broeder Modestus, sedert 1892 overste in het St. Vincentius- gesticht te 's Hage, is tegen 1 October a. s. benoemd tot overste in het pensionaat St. Louis te Weert. SITTARD. De aanvoer op de maandelijk- sche veemarkt van heden, bedroeg 110 stuks. Deze geringe aanvoer was voornamelijk toe te schrijven aan de drukte van den aardappel oogst Veel navraag was naar melkkoeien prij zen hiervan waren 150 a 180 gulden. Vet vee dat weinig was aangevoerd, werd betaald le kwaliteit 56 a 60 cent de kilo geslacht. Voor het nieuw opgerichte Progymnasium hebben zich roods een twintigtal leerlingen aangemeld. De lessen zullen in het begin van October een aanvang nemen. Op Dinsdag 9 October a. s. hopen de echtelieden Laurens Tummers en Regina Barbara Fiohe te Overhoven den dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaar in den echt verbonden werden. Reeds worden door de ingezetenen van Overhoven toebereidselen gemaakt om dezen heugel ij ken dag zoo plechtig mogelijk te vieren. MAASTRICHT. Zondagavond vonden eonige uit Valkenburg per flets wederkee- rende Maastrichtsche heeren op de hoogte van St. Gerlach een meisje op den grond liggen, dat behalve gewond ook nog was bestolen van al haar geld Ze was, naar baar zeggen, door een paar onbekend gebleven induviduen aangerand. Naar wij vernemen is de J. H. M. Völker, kapelaan te reis naar het II. Land te Con stantinopel plotseling overleden ZEerw. werd alhier geboren in het jaar 1862. UDEN. 't Is twéé dagen leest geweest in Uden: eerebogen, paard, klokkengelui, opschriften, mannen te muziek, zang en dui zenden menscben. Want de Bisschop van den Bosch kwam de nieuwe keik wijden van de Kruisheeren. Zondagsmiddags, bij het afstappen van Mgr. aan het klooster, kon men aan welkomstwoord van den Prior en den jubel van 't volk wel voelen hoe groote eeredag 't voor Kruisheeren was. Met sterke stem riep de bisschop aan de menigte zijn bewon dering toe en zijn dank. Maandagmorgen om half acht begon de plechtige wijding met haar pracht van gebeden en diepzinnigheid van handelingen Te half elf begon de Pontificale Mis, opge dragen door den Hoogwaardigsten Heer Generaal van de kiuisheeren. Wat liepen ze dooreen de purperen,witte en gouden weelde* der rijke gewaden! Met mannenstemmen en knapenstemmen zongen zo op het koor. Men zag den hemel openstaan! Onvergetelijke dag voor de Kruisheeren en menscben van Uden OSCH. Toen Woensdagmorgeu J Aa, voerman tusschen Osch en den Bosch op den Heesschen weg in do heenreis op zijn goed bevrachte kar wilde springen, bra onverwachts het treeijzer met het ongelukkig gevolg, dat de voerman met zijn beonen onder de kar schoof en met zyn hoofd in aanraking kwam met een der raderen van de voortrollende kar. Bloedend gewond aan oog en voorhoofd weid de voerman opgenomen en onder ge. neeskundige behandeling gesteld. Vervolgens is hij naar het ziekenhuis gedragen De man lijkt levensgevaarlijk gekwetst, HEESWIJK. Id de Abdy van Berne alhier is overleden de ZEerw. ZGel. heer Th. van Rooij, conrector aan 't. gymnasium Gedurende 14 jaren werkte de overledene met de meeste toewijding aan de opleiding der studenten. 's BOSCH. Heden worden de miliciens der lichting 1905, van het 2e regiment infanterie, die voor knrte oefeningen onder do wapenen zyn, met 2 maanden verlof huiswaarts gezonden. Zij, die tengevolge van uuraraerwisseling niet meer onder de wapenen behoeven terug te keeren, worden reeds op voorgenoemden datum in het genot van onbepaald verlof gesteld. BAARLK—-NASSAU. Op het werk van het nieuwe station alhier heeft de werkman v/d Smissen een balk op 't lichaam gekregen tengevolge waarvan by aan inwendige kneu zingen koit daarop is overleden, De man was voor den eersten dag daar werkzaam. Zeldzaam. Uit Nijmegen meldt men Alhier woont een echtpaar, dat 29 dezer 60 jaren getrouwd is. De man G. Bouwman in 1825, de vrouw J. Hage is in 1826 geboren. Van hun 27 kinderen zijn er nog in leven. Bouwman, nu half blind, verdiende vroeger Is smid voor de zijnen den kost thans behoeven de oudjes ondersteuning. Schieten. De rechtbank te Tiel veroordeelde G. K. te Ophensden, die twee revolverschoten loste op Jacobs aldaar, zonder deze te treffen, tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek der week vonloopige hechtenis, door hem ondergaan. Eenheid van Catechismus. Het Centrum is in s'aat gesteld mede te deelen, dat reeds eenigen tijd geleden door liet doorluchtig Episcopaat een commissie uit de verschillende diocesen is benoemd om de samenstelling van een catechismus met gelijkluidenden tekst voor liet geheele land voor ie bereiden. Oplichterij. Men meldt uit Oyen aan de «N. R. C, In de vorige week kwamen 2 arbeiders die in Duitschland gewerkt hadden, te Nij megen, waar door den oudste liet verdiende Duitsche geld in Hollandscli geld zou worden omgewisseld. Nadat dit geschied was, maakte hij zijn kameraad wijs, dat al het 'geld hem was ontstolen, deed zelfs aangifte hiervan aan de politie, en daar zij nu geen reisgeld hadden, weid de reis naar Oijen, hun ge boorteplaats, te voet afgelegd. Aanvankelijk koesterde men geen achterdocht. Toen echter Zondag jl. de oudste in een herberg te Maasbommel groote vertei ingen begon te maken en eerst een bankje van f 10, later een van f 25 wisselde en dit den vader van den jongsten ai beider werd gemeld, begaf deze zich terstond daarheen, niet 't gevolg, dat de gemeentepolitie termen vond om den eenen jongen arbeider aan te houden en achter slot te zetten. Maandag mocht liet do rijksveldwaeht uit Oijen gelukken, den dader tot bekentenis te brengen' en nog een groot gedeelte van het geld in beslag te nemen. Daar de diefstal te Nijmegen heeft plaats gehad, is de dader overgebracht naar Arnhem. Wilde ganzen. 't -Bossche Veld" de uitgestrekte vlakte naby den Bo9cb, waar telken jaren de wilde ganzen samenkomen, om gezamenlijk de groote najaarsreis le aanvaarden, herbergt weer van die soort vogels. Men meent daarin een voorteeken te zien van don naderenden winter. Automohicldicnat tii.miehcn Luik cn Maastricht. De Bestendige Deputatie van Limburg heeft een gunstig advies uitgebracht op de ingediende aanvraag om tolating tot inrichtinj van een regel matigen vervoerdienst per auto mobiel tusschen LuikMaastricht. A la Jules Verne Twee jongons van goede familie te Haar lem hebben het avontuurlijke leven in het hoofd gekregen zijn er tefiels van door gegaan naar Parijs, hebben de fiets en teruggestuurd, omdat zij daarop toch te Londer. konden komen en zijn daar nu als kellner werkzaam. De een zal door zijn mama worden terng- gehaald, doch de vader van den tweede, van oordeel, dat de huisvetpot vanzelf tot terugkeeren zal manen, berust volgens de Tel. in het geval en wacht. Werkstaking. Te Amsterdam is Maandagochtend ten 6 uur de uitsluiting in de bouwvakken begon nen. 2500 metselaars zijn werkloos. De politie bewaakt de bouwwerken. Ken top van een vinger* Te Monster werd door schoolgaande kin deren aan het hek der christelijke school hangende gevonden een top van een vinger, waarvan de nagel nog geheel gaaf was. Het is de politie, die terstond roet de zonderlinge Vondst in kennis werd gesteld, nog niet mogen gelukken bijzonderheden daaromtrent gewaar te worden. Vermoed wordt dat een beschonken persoon zich aan het hek l eeft vastgekneld, en de vingertop van de hand is afgerukt. Een (Ier Servische Konings moordenaars, de officier, die in den bloednaclit van Juni 1903 generaal Pawlowitch, minister van Buitenlandsche Zaken, doodschoot, is nu in zijne kamer te Nisch vermoord gevonden. Op zijne kleederen was een stuk karton vastgemaakt met (le woorden «nummer een". Al vechtende verbrand. Een verschrikkelijk ongeluk gebeurde te Dillerdange. In een void werkte men aan den aard- ppeloogst en middelerwijl had men een grooten hoop verdroogd loof in brand ge stoken. Eenige knapen vermaakten zich met in dit vuur aardappelen to braden. Doch drie der jongens kregen ruzie over het verdeelen ervan. Daar de grond daar sterk afnellend is olden zij in den brandstapel en de andere kinderen, dit ziende, namen al schreeuwende de vlucht. Eenige landbouwers snelden onmiddellijk toe en haalden bon zoo goed het kon uit T vuur, maar twee hunner waren reeds zoo goed als verkoold. De andere stierf korten tijd nadien. Dynauiielonlploffliig. Te Heimtal, in Livland, was de herder met zijn koeien in de weide, toen hij eens klaps een hevige losbranding hoorde en een van zijn koeien met bebloeden kop zag staan. Eerst meende hij, dat op het dier ge schoten was, maar hij zag niemand in den omtrek, die dit had kunnen doen en ten slotte bleek, dat de koe eendynamietpatroon die waarschijnlijk in het gras gelegen had, in den bek had gekregen, waar de patroon was ontploft. De koe was zoo ernstig gewond, dat zij dadelijk geslacht moest worden. Een dol paard. Een inwoner van Gougnies bij Charleroi merkte op, dat zijn paard minder levendig en zelfs kwaadaardig was geworden. Op zeker oogenblik bracht het dier hem oen diepen beet toe. De eigenaar bracht, het dier naar den stal en daar beet 't een paard vervolgens twee koeien. Eens aan de kribbe vastgemaakt, begon het op onrust wekkende wijze te springen tot het eindelijk den kop stuk sloeg tegen den muur. Een veearts heeft bevonden, dat het dier dol was. De eigenaar is naar 't Pasteursgesticht gegaan. Zeldzame genezing? Te Northampton is een blinde op merk waardige wyze door een toeval genezen. De beer Vaughans die sinds tien maanden volslagen blind was, liep by ongeluk met bet hoofd tegen een brievenbus, inet zooveel kracht, dat hij half bedwelmd op den grond viel en toen hij weder tot bewustzijn kwam, bemerkte hij met blijdschap, dat hij weder zien kon. Hij snelde naar de naaste apotheek waar hij zich met een oogwater de oogen wiesch en thans kan hij volkomen helder zien. De geneeswijze is echter bedenkelijk om aan te bevelen. Eieren. Een middel om eieren voor onbepaalden tijd te bewaren is uitgevonden door fabrikant Folchi, te Milaan. De eieren blijven echter niet heel. Zij worden gekookt en tot poeder gemaakt, hetwelk de voelzame eigenschappen en den smaak der eieren volkomen behoudt. l)e I'aliaansche Regeering, die proeven nam met zulke gepulveriseerde eieren, moet zeer voldaan daarover zijn. Aardn ppelenhouu era. Daar het nu juist tijd is, geven wij voor aardappelenbouwers de volgende wenken van een ervaren landbouwleeraar: De zieke knollen mogen niet op den akker blijven liggen, daar doze dan met ziektespo ren wordt besmet, welke sporen de oorzaak kunnen zijn, dat het volgend jaar de ziekte opnieuw uitbreekt. Ook hierom dient de verwijdering te geschieden, dowijl de knollen anders licht tot woonplaats dienen van velerlei schadelijke insecten, welker larven zich dan verpoppen. Door de aardappelen te laten liggen kan men ook de veldmuizen lokken en alzoo de vermenigvuldiging van dat schadelijk ge dierte begunstigen. Van de gedeeltelijk aangetaste knollen kan men de goede gedeelten afsnijden en vervoederen; de geheel zieke knollen moeten in een diepen kuil worden gebracht, een laagje kalk wordt er over gestrooid en de kuil wordt met aarde aangevuld. Handelt men aldus, dan is men zeker voor verdere schade gevrijwaard. Geen zieke knollen dus voederen aan het vee. Uit Raarasdonk berichtte men. dat was opgemerkt, dat de daar heerschende varkens ziekten door het voederen van zieke aard appelen werd in de hand gewerkt. Ook tegen het gebruik van rotte, bedolven aardappelen welke natuurlijker wijze du

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2