Limburgsch Nieuws. Sprokkelingen Nieuws uit de Buuri. Algemeen Nieuws. welke stille gelatenheid liem evenwel niet belette oiu zijn loopoefeningen in de kamer, met behulp van Klara en den Bosniër, zeer ijverig te bedrijven. Eens, toen bij met de» jonger. Esculaap toevallig alleen in de kamer was. stelde hy dezen onverhoeds de vraag Zeg my nu eens perlyk, dokter .Voet ik sterven De dokter haalde de schouders op. Ja, kapitein sterven moeten wij allen. Jawel. Maar ik bedoel aan mijne ziekte nu Aan uwe ziekte i U bent niet ziek. Ik wou dat alle menschen zoo gezond waren, als u. Of eigenlijk wou ik het niet want dan zou ik zelf op de wereld tamelijk overbo dig wezen. En wat het sterven betreft dat zal waarschijnlijk niet geheel te vermijden zijn. Maar u hebt, om u daarop voor te bereiden nog wel een 40 of 50 jaren tyd. Dokter als u mij beliegt dan bij mijne ziel dan krijgt u van mij eene allergeweldigste oorvijg Ik ben volmaakt gerust. Die oorvijg kriig ik niet. Wordt vervolgd. gézorfn.ciif, ryv30111, levensgeluk, alles is daardoor gegaan en is daar vernietigd ge worden. Ik alleen kan er niet meer door ik heb geen geld meer en daarom zet men mij aan de deur. Amicus. op alcoholisch gebied Waurwm drinkt ge een borrel Zonderling/} vraag. Wel lo omdat zulks na eenmaal gebruik is. 2o omdat men zegt, dat een glaasje goed doet. 3> omdat jenever lekker is. Waarom drinkt ge geen borrel? lo Omdat ik meen, dat men alleen de goede en niet de verkeerde gebruiken uit den vroegere» tijd in eere moet houden. 2o Omdat ik ingezien l.eb. dat het een dwaling is te meenen. dat een borrel goed doet. 3o Omdat ik mij door 'i lekkere van den jenever niet wil laten verleiden tot het ge bruiken van een drank, die door tal van 'gj ut ii i als een vergif beschou wd wordt. 4 j Omdat ik n>ij beter on frisse/ter gevoel sedert ik den borrel heb afgeschaft. öo Omdat ik den jenever beschouw als eon drank, die in geen enkel opzicht nootlig it, zelfs niet tot het bevorderen der gezel ligheid. óe ómdat ik den jenevei beschouw als ecu schadefijken drank, die slap en slaper., 7o Omdat de jenever een teer verleide 'yke drank is, waardoor men gemakkelijk van no. 1 tot 2, 3 en 1 gebracht wordt en waardoor de behoefte ontstaat dagelijks te drinken. 8o Omdat >k zie dat de jenever een zee van tranen en ellende over menig gezin heeft gebracht en het een ware zegen zou zijn, indien dat verderfelijk vocht ophield volks drank te zijn. 9o Omdat ik meen, dat een werk van christelijke naastenliefde doet, alwie door ziju voorbeeld en invloed medewerkt, om den jenever uit de maatscbappy te verban nen. lOo Omdat ik man genoeg wil zijn, om volgens mijne overtuiging te handelen. Zegt het voort-voort-voort aan iedereen die hooren wil, zelfs aan die welke niet hooren willen. Zevenden «meilen van Lenden onderteek enden de volgende verklaring Wy ondergeteekenden, leden van den onthoudersband erkennen, dat wij sedert onze verzaking aan de sterke dranken veel bekwamer zijn om ons werk te doen en dat met minder moeite en met beter gezondheid en met grooteren welstand in ons huisgezin. Daarom richten wij tot allen, die het stelsel van onthouding nog niet kennen 't verzoek zonder uitstel de proef te nemen, wel over tuigd dat dezelfde heilzame gevolgen hen zullen beloonen. Hij nam de maal. Op zekeren dag werd te Lyon een man gevonden, die erg verdiept scheen in eene zonderlinge bezigheid. Hij bad een maat stok uit den zak gehaald en mat de hoogte en breedte van de deur eener heiberg. Telkens als hij gemeten had, sloeg hij de band aan het voorhoofd en bleef eenige oogenblikken in nadenken verdiept, als zocht hij de oplossing van een moeilijk vraagstuk. Hij scheen echter geene bevredigende oplos sing te kunnen vinden on begon dan weer te meten, als om zich te verzekeren, dat hy zich niet vergist had. Voor de tweede maal was hij weer aan 't meten en bet saamgescboolde volk bekeek lachend dien zonderlingen kerel een ouden drinkebroer. Nogmaals sloeg hij de hand aan het voorhoofd en herhaalde eindelijk hardop de redeneering, die hem zoolang had bezig gehouden. Het is toch zou. ik had geld, het is daar door gegaan ik had meubelen, ze zijn daar door gegaan ik had velden en weiden, ze zijn daardoor gegaan en toch is die deur »og geen 2 Meters hoog. Alles wat ik had VENRAY, 16 September 1905 Ter gelegenheid van de Oostrumsche kermis gaf de fanfare "St. Cecilia" Zondag avond in een drietal café's aldaar, eene muziekuitvoering. De mooie muziekstukken werden zeer netjes ten gehoore gebracht. Nog zelden zag men 't in Oostrum zoo druk en gezellig. Gisteren vertrok van hier naar Was hington de Weleerw. Zeergel. lieer Dr. H. Poels, hoogleeraar aan de cath. univeisiteit aldaar. Wij wenschen Dr. Poels eene voorspoe dige reis. In den nacht van Zondag op Maandag is te Oestrum de telegraafdraad doorgesne den. Naar wij vernemen is het bouwen der zeven paviljoens, hoofdgebouw, kerk, keuken en administratiegebouwen van het krank zinnigengesticht alhier, toegewezen aan den heer .T van Groenendaal, aannemer te Hilversum. Met de werkzaamheden zal de volgende week reeds een aanvang worden gemaakt. Morgen Zondag zal alhier het jaar- Ujksche feest der H. Kindsheid gevierd worden, en de gewone optocht der kinderen gehouden worden. Moge het weder een beetje meewerken om dit schoone feest op te luisteren. De vergadering van Venraysche vee houders, Zondagnamiddag gehouden in de Muziekzaal had een buitengewoon succes. Ouze boeren zijn er voortaan bij, wan neer het hunne belangen geldt; de opkomst was toch zoo druk, dat de groote zaal het aantal belangstellenden schier niet bevatten kon. Aan de orde was eene bespreking over bet houden van fokstieren, ten behoeve van alle veehouders in Venray. Door den heer J. Poels werd op duide lijke wijze het doel der vergadering bloot gelegd, n. 1. om door het oprichten eener Stierhouderii Venravsch veestapel te ver beteren. Fr werd voorgesteld om de genueiue in 7 districten te vcrdeelen, elk met onge- iiet dekgeid werd gesbcld op 50 ets. voor leden, en 00 ets. voor niet-ieden. Jaarlijks zal door bet bestuur van den bond gezorgd worden voor 7 puike stieren, welke publiek aan de veehouders der 7 districten zullen verkocht worden. Aan het gemeentebestuur zal eoue spbsidie worden aangevraagd van f 250. 's jaars. waarvan ieder jaar 3 premie» worden beschikbaar gesteld, n.l. f 25, f 15 en f 10. Nadat door den heer J. Poels een en andor nog nader was toegelicht, werd tot stemming overgegaan, waarby bleek dat de ruim 400 aanwezige veehouders ten zeerste met dit voorstel waren ingenomen en allen teekenden. Tot commissieleden van aankoopen werden gekozen de heeren Ant. Roelofs, Frans Asselbergs en J. M. Michels. Door den voorzitter wordt nog bekend gemaakt dat in den a. s. winter een lOtal lessen zullen gegeven worden over bet voederen van vee, door den landbouwleeraar Rutten uit Wanssum. Hij spoorde de leden aan, deze lessen trouw bij te wonen. l)e heer Poels dankte allen voor de trouwe opkomst, waarna de vergadering werd gesloten. Met groot genoegen kunnen wij mel den, dat bij den R. K. Volksbond alhier, eene propagandaclub is tot stand gebracht, met name -St. Petrus". Tot bestuursleden zijn gekozen Adr. Verheugen, Voorzitter. Ant. de Haen, Onder-Voorzitter. Hend. Poels, Secretaris. Ant. Laurensse, Penningmeester. Genoemde heeren wenschen wij proficiat en hopen dat onder hunne leiding de propa gandaclub moge groeien en bloeien en hun doel door flinke werkzaamheden behartigen Zeer zeker komt den ZEerw. heer Kap. Toeboscb een woord van hulde en dank toe die kosten nog moeiten gespaard heeft deze zoo noodzakelijke vereeniging tot stand te brengen. Morgen Zondag om half zes uur zal de R. K. Volksbond eene vergadering houden, en zal de nieuwe Venraysche propagandaclub tegenwoordig zijn. Met veel genoegen vernemen wij, dat de Rijkscommissie ter bevordering van de veefokkerij in Limburg niet stil zit, doch hare taak zeer ernstig opneemt. Twee leden dier commissie, de Heeren Hubert Janssen te Venray en J. Beckers te Jabeek, zijn er in geslaagd 28 anderhalf- jarige stieren, 5 drachtige vaarzen en 3 vaarskalveren van de beste stallen in Over- ijsel en Gelderland aan te koopen. Verschillende der aangekochte stieren werden in de provincie Oveiijsel en Gelder land geprimeerd, andere werden op de tentoonstellingen te Olst en te Zutphen bekroond, eenige dagen nadat ze door bovengenoemde heeren waren aangekocht. Op den publieke» verkoop te Roermond op Woensdag 20 Sept. n. s. zullen de Lim- burgsche veefokkers voor eene ruime keuze staan. Moge de Rijkscommissie eer van haar werk hebben en haar streven den Limburg- schen landbouwers ten goede komen. Door den uivelconsulent in Limburg de heer J. J. C. Ament te Roermond, zullen curous9en in zuivelbereiding gegeven worden aan het Station alhier, op de hier onder vermeide datums en uren. Op 22 Sept. van 6—8 ure nam., 28 Sept. 6—8 ure nam,; 5 Oct. 6—8 ure nam; 12 Oct. 6N v.. e nam.; 19 Oct. 6—8 ure nam. 26 Oct. 2—8 ure nam. De practische lessen zullen gehouden worden op nader te bepalen datums. Personen, die aan deze curcussen wenschen deel te nemen, gelieven zich voor 17 Sept. aanstaande aan te melden hij voornoemden Zuivelconsulent. Het bestuur voor de Kath. Soc. Actie deelt mede 1. dat Z.D.H. Mgr. Drehmanns, bisschop van Roermond, goedgekeurd heeft het Dio cesaan Reglement voor de Kath. Soc. Actie in het bisdom Roermond 2. dat tot Adviseur van het Diocesane Comité benoemd is de HoogEerw. HoogGel. Heer J, Keulier, Kanunnik der Kath. Kerk en Professor aan het Groot Seminarie te Roermond 3 dat reeds opgelicht zijn Plaatselijke Comiié's te Blcik. Echt, Gulpen, Heerlen, Keikrade, Maastricht en Venlo, te-wijl het Comité te Vaals in woidii.g is 4. da' stappen gedaan zijn, om tot de oprichting te geraken in de navolgende gemeenten Gennep, Hoist, Roermond, Sit- tard, Venray en Weert. MKRSELO. Viijdag en Zondag jl. had op den doel alhier prijsschieten plaats onder de Honoraire leden, Vrijdag voor degenen, die wegens de vergadering in de muziekzaal, aangaande de stieienkwestie op Zondag ver hinderd waren, en Zondag voor de overige leden, In aanmerking genomen, dat liet kantoeren van pi:l en boog geen dagelijksehe oefening is, werd er good, zeer goed geschoten. De uitslag was als volgt 1ste pi ij -J. M. Michels, 2de prijs G. Arts, 3de prijs P. H. Michels, allen te Merselo, en te P. 't'heeuws te Venray. De hier gevestigde wagen en bestel dienst a la van Gend A Loos schijnt het werk gestaakt te hebben. Althans eene bestelling na kantoortyd aangenomen, werd niet uitgevoerd. Het zou evenwel tc betreuren zijn. als dit eenvoudige vervoermiddel, dat steeds de nieuwsgierig heid der menigte opwekt en een schitterende getuigenis aflegt van 's menschen kracht, veroordeeld werd tot eene rustige rust. Wij hopen intusschen het beste. HORST. Toen Maandagmorgen de voer man W. met de melkkar der stoomboterfa- briek -Ceres" terugkeerde sloeg het paard op hol. Op den hoek van de Loevestraat gekomen zijnde, viel het paard in volle vaart zoodat het wel vijf meter met kar en al over de straat schoof en de bussen met melk over den weg rolden. Het paard liep nogal verschillende wonden op. Een voorbeeld voor voerlui om 't paard altijd good bij de teugels te houden. Voor de betrekking van hoofd der School voor M. U. L. onderwijs in het Dorp hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. Terwijl dezer dagen de landbouwer C. in de heide alhier, weikzaam was. kreeg hij in zoo hevige mate de vallende ziekte, dat hy naar huis moest worden vervoerd, al waar hij na eenige oogenblikken overleed. VENLO. Zondagmorgen werd alhier in een der logementen door de marechaussees aangehouden zekere J. W. S. oud 33 jaar, metselaar, gebören te Broekhuizenvorst, als verdacht van diefstal en niet te noemen handelingen gepleegd te Sambeek. Hij werd rechtstreeks ter confrontatie derwaarts en verder ter beschikking der justitie naar 's Bosch getransporteerd. Woensdagvoormiddag werden twee vreem delingen met een kind door de gemeente politie en maréchaussees over de grenzen naar Pruisen getransporteerd. De politie en marechaussee hadden hun handen er vol aan. Zij schijnen de Pruisische Pikkelhanben gevreesd te hebben. Op de Donderdag alhier gehouden bijenmarkt waren aangevoerd 298 korven gemiddelde prijs was 15 a 16 c. per pond. Er was weinig handel. TKGELEN. Tot groot genoegen onzer ingezetenen werd Dinsdag alhier een tele grafisch bericht ontvangen, dat de heer Alf. Russel op de tentoonstelling te Luik met zijne inzending van kleiwaren een tweeden prijs behaalde. ROERMOND. De lieer L. Beel directeur van 't openhaar slachthuis alhier, is benoemd tot voorzitter der afdeeling Noord Brabant Limburg van de maatschappij ter bevordering der veeartsenykunde in Nederland, WEERT. De internationale Jury voor bekroningen der Wereldtoonstelling te Luik, kende aan de firma Emm. Smeets alhier, de zilveren medaille met eerediplonia toe (zijnde op een na de hoogste onderscheiding) voor het door haar ingezonden Kunstdruk- werk op litografisch gebied. Donderdag a. s. zullen de lessen aan het Bisschoppelijk College wederom hervat worden. Te 9 uren voormiddag zal er een plechtige Hoogmis ter eere van den 11. Geest worden opgedragen. Werd 1.1, Dinsdag aan het station f 3,20 per 100 K.G aardappelen uitbetaald thans is de prys wederom gestegen, men betaalt reeds f 3,25 per 100 K.G. SITTARD. Aliiier zal op initiatief van den HEerw, heer Deken J. Canoy, gesteund door D II. den Bisschop van Roermond een Progymnasium worden opgericht. Dooi den Raad der gemeente is leeds een jaar- lijksehe subsidie van 1000 gld. verleend, tot oprichting en instandhouding dezer inrichting voor hooger onderwijs. Aan den heer J. H. Meijs. aannemer te Merkelbeek, is als laagste inschry ver door den gemeenteraad gegund, het houwen der nieuwe marechausseekazerne voor de som van f 12850. VAALS. Alhier heeft ineen weddenschap een 47jarige timmerman een kan jenover uit gedionken, met het treurige govolg, dat hij er in slikte. Een vrouw met zes kinderen blijven onbezoigd achter. He koningin in Hanstrielii. Woensdagmorgen omstreeks 8 uur arri veerde alhier do Koninklijke trein met H. M. de Koningin. De ontvangst was overeenkomstig Haar wil zoo tenvoiifig mogelijk. Op het perron bevonden zich de commissaiis der Koningin in de ptovincie Limburg. Jhr. Ruys de Beerenbi ouck de burgemeester, de heer I'. C. II. BauJtiin de commandant der schutte rij, de heer J. Scheepkens, en verschillende spoorwegautoriteiten. Dadelijk na de begroe ting begaf II. M. zich in der geieedstaande holi ijtuigon. Zij zag er opgewekt uit en was gekleed in zwaite amazone, waarover een eenvoudige bruine mantel. Onder hartelijke hoera's, hoedgezwani en zakdoekgewuif begaf de stoet zich aanstonds naar het terrein aan den Akenerstraatweg. De Prins, die reeds, sedert den vroegen morgen in 't veld was, kwam zijne gemalin halverwege te gemoot lijden. Na afloop der revue ongeveer te half drie deed H. M. weer haar intocht in de stad en reed naar het gouvei-Dementahotbl. Nadat H. M. zich wat had veifrischt ver scheen ze om ongeveer 3 uur met den Prins en haar gevolg op het balcon. De Kon. -Staar" met het orkest van de Stedelijke Muziekschool had zich inmiddels voor het hotel opgesteld en voerde op haar eigene wijze eenige Oud Vadei landsche liederen uit. Met belangstelling werd de uitvoeiing tot het einde toe door de Hooge Gasten gevolgd, Na afloop neeg H. M. vriendelijk en daarop steeg weder een oorverdoovend hoera op. De Staar zette den toast in en na afloop daarvan verwijderde H. M. zich. Niet lang daarna kwamen de rijtuigen voor en vei trok de Koningin weder naar het Loo, uitgeleide gedaan door den Prins, Comm. der Kon. en Burgemeester. 'sAvonds om 10 uur werd door de Sociëteit Momus een schitterend vuurwerk gegeven op het Vrijthof waai bij de Prins ook tegen woordig was. Het geheele Vrijthof en de kiosk was geïllumineerd en de Stedelijke Muziekschool luisterde de feestelijkheid met hare welluidende tonen op. Zoowel hij aankomst als vertrek weid de Prins luide toegejuicht. Donderdag vertrok zijne Hoogheid naar Aken. WYCHEN. Door den minister van W. H. en N. is goedgunstig beschikt op het verzoek van het gemeentebestuur alhier om een rijkstelefoonkaotoor te vestigen. OVERASSELT, Aangezien de kwestie, betreffende het al dan niet toelaten van de drie herbenoemde leden van den Raad alhier, nog hangende is. zijn in genoemden Raad slechts 4 raadsleden. In de laatstgehouden raadsvergadering was nog een der 4 leden afwezig, zoodat de aangekondigde verkiezing van een wet houder niet kon plaats hebben, (art. 48 der Gemeentewet;. GELDROP. Het vergrooten der tegen woordige scholen en het bijbouwen van nieuwe schoollokalen aan het Liefdegesticht alhier, is gegund aan den laageten inschrijver den heer J. van Uden te Loosduinen voor de som van f 13,600. HILVARENBEEK. Inde hosschen onder deze gemeente is gevonden het in verren staat van ontbinding verkeerende lijk van J. V. koetsier bij mevr. de wed. B. te Tilbnig. Hij had ongeveer zeven weken geleden zyn woning verlaten, zonder oen spoor achter te laten. De man had door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. VALKENSWAARD. Maandagmiddag te vijf uur had een allerdroevigst ongeval plaats Tusschen het station en de vischvyvers wilde een 7jarig zoontje van P. P. achter op een rijtuig springen, toen hij ongelukkigerwijze met zijn beide beenen tusschen het wiel terecht kwam. Den ongelukkigen knaap werden daarbij de beenen op verschrikke lijke wijze gebroken en gekneusd. De arme jongen is Dinsdagmorgen -door den dood uit zijn lijden verlost. KAATSHEUVEL. Sinds «en paar weken heerschte hier een besmettelijke keelziekte, diphtherilia en roodvonk, onder de kinderen'. Verschillende zijn reeds bezweken. Dé heer K. moest zijne heide kinderen, de heer S. drie van de vier missen. Men begrijpt de droefheid dezer ouders. ASTEN. Met den aanleg van den tram Eindhoven—Helmond en Helmond—Asten wordt nu eene groote vordering gemaakt. In den nacht tusschen Zondag en Maan dag a. 8, zal de kruissing over de spoorlijn onder Mierlo tot stand worden gebracht, waardoor het geheele traject Eindhoven Helmond tot aan de Zuidwillemsvaart aldaar gereed komt. Eveneens zal binnen enkele dagen den spoorweg in het Geremt onder Helmond, terwijl van den prov. Waterstaat vergun ning is bekomen tot aanleg van de brug op Oostappen en deze reeds in bewerking is. Voegt men hierbij dat men reeds flink is aangevnngen met den bouw van de stations te Astenen Ommel, remises en werkplaatsen dan mogen wij de gegronde hoop koesteren dat het in exploitatie brengen van de ge heele lijn binnen niet al te langen tijd zal plaats hebben. MORTEL. Onze nieuwe kerk wordt meer en meer verfraaid. Binnenkort zal het kerkplein met een yzeren hek worden afgesloten. Een prachtige vloer in het priesterkoor en eene nieuwe communiebank zullen spoedig volgen. He oii«late wethouder va» .\ederland. Men schrijft uit Hekelingen aan de "Rot terdammer". De Raad dezer gemeente herkoos tot wethouder den 93jaiigen landbouwenden heer L Schipper. Hondenkarren voor de po»t. Naar wij vernemen, moet by de adminis tratie der posterijen het voornema» om voor liet vervoer van de post ten platten lande gebruik te maken van hondenkarren. Reeds zijn de directeuren aangeschreven op te geven, welke bodediensten hiervoor in aanmerking komen. (I.w Ct.) (■rootliaiidel. Zaterdagmorgen kwam men te Aiseau in Henegouwen, den veldwachter verwittigen, dat er dieven in de gemeente ronddoolden. De wachter bestadigde dat aan zijn huis de zinken goot was afgerukt. En dit was ook het geval met 22 andere huize», waarvan niet alleen de dakgoten, maar ook meestal de nfloopbuizen waren meegenomen. Verge zeld van twee personen, die hem verwittigd hadden, ging de veldwachter op zoek naar de dieven, welke weidia gevonden werdeu in de gemeen'e Pont de Loup, voerende eene kar met 600 kilo's gestolen zink en lood. Zij werden opgesloten te Charleroi en de kar werd in beslag genomen. Men denkt de dieven vast te hebben, die sedert 6 maanden de talrijke omliggende gemeenten verontrus ten. Overreden. Tusschen Rozendaal en Easchen is Dins dagnacht de baanwachter M. Maas dooreen goederentrein overreden. Do man was terstond dood. Aanranding. Terwijl de koopman M. Gilissen en diens geleider Maandag jl. van de markt te Valkenburg met koeien huiswaarts keerden, werden zij even buiten de gemeente Mesch door drie personen, waarvan een gewapend met een zeis, aangerand. De genoemde koop- man, ook niet van een klein geruchtje ver vaard, wist hen echter van zich af te houdeu. Steeds achtervolgd en met de zeis bedreigd, kwamen heiden toch heelhuids te huis aan. Tegen de daders is procesverbaal opge- maakt, en 't is te hopen, dat zij hunne wel verdiende straf niet zullen ontgaan, te meer daar een hunner is aangewezen om voor de veiligheid van personen en goederen te waken. In drie werelddeelen begraven. Een onderofficier by 't leger van generaal Btiller werd in den Transvaaloorlog by Mafeking gewond, waardoor hem het lin kerbeen moest worden afgezet, dat daar is begraven. Twee jaar later in Australië reizende, verloor hij bij een spoorwegongeluk den rechterarm, die aldaar werd begraven en nu onlangs onderging dezelfde man in Liverpool een operatie, waarby hem de rechtervoet werd afgezet, zoodat uil reeds iu drie werelddeelen lichaamsdeelen van hem begraven zijn. —3»*- tn^rr - "V

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2